De heer Staalman wenscht, nu de Raad besloten heeit het punt te behandelen, zijn houding van zooeven te verklaren. Spr. is van meening, dat èn de Vereeniging L. d. K. t, M. k. èn de gemeente beter worden ge diend door verdaging. Spr. heelt indertijd in de Commissie voor Bijstand1 voor het La- geT Onderwijs zoowel als in den Raad ge zegd, het toe te juichen, indien een gedeelte van de school aan de Vischmarkt aan de Vereeniging L. d. k. t. M. k. zou worden al- gestaan. De Vereeniging ging er mede ac- ooord, ook verkregen wij de pertinente toe zegging in den Raad', zoodat er voor spr. gtfen reden was zich tegen het voorstal te verzetten. In de Commissie van Bijstand heelt spr. deze houding ingenomen, dat zijn standpunt was, dat de Vereeniging L. d. k. t. M. k. recht had op een nieuw school en bedoeld voorstel' dan ook geschiedde alleen ter wille van de gemeente-linanciën. Dat het schoolbestuur hiermede aoooord ging, vond spT. mooi en royaal. De latere houding van dit schoolbestuur, waarbij het op zijn oor spronkelijke houding terugkwam, was niet sympathiek. Waarom het schoolbestuur niet genoegen n©OTit met d© helft van d© school aan de Vischmarkt, en wel -met die aan de Weststraat, is onvoldoende verklaard. Daar het hier geestverwanten betrelt van spr., wil hij ze in het openhaar niet meer diisqualificeeren, maar alleen dit zeggen, dat men hij' volharding in deze houding daar mede noch het openhaar, noch het bijzonder onderwijs dient, noch ook het linantieel be lang der gemeente. Wat in die schoolverga dering gepasseerd is, zal spr. liever voorbij gaan, maar het was de oorzaak van dit open baar protest. Spr. zal op deze gronden tegen het voorstel stemmen. De heer B o k zal eveneens tegenstemmen zij het op andere gronden. W© weten niet waarvoor we in dit opzicht In de naaste toekomst zullen komen te staan. Er hangt een wijziging in de lucht van de Onderwijswet, waarbij de kleine scholen we der zullen worden vervangen door grootere. Als wij nu deze halve school afstaan, staan we misschien later weer voor het feit tekort te komen en te moeten bouwen. Daarom wi spr. liever ^afwachten welke houding de re geering in deze zal innemen. Mevrouw Van der Hulst heeft slechts noode toegestemd in dien afstand van1 deze halve school, en alleen nadat van de zijde van het openbaar onderwijs geen bezwaren kwa men. Thans blijken bij de ouders van de schoolgaande kinderen wel degelijk bezwaren te bestaan. Moet nu met deze bezwaren geen rekening worden gehouden? vraagt spr. De hedr Baak heeft zooeven het verzoek van den heer Staalman om het punt aan te houden gesteund) wegens de veranderde hou ding van minister De Vries, die alles weer omver gooit wat het openbaar onderwijs be treft. Nu die Raad de zaak niet wenscht te verdagen, acht spr. zich gebonden aan het geen op de vergadering van het schoolbe stuur is besproken en zal1 voor de Bijlage stemmen. De heer Tielroojj staat principieel op het standpunt van den heer Staalman. Maar er dient van weerszijden overeenstemming te zijn en daarom zal spr. zich neerleggen hij dit overleg zooals dat thans in de bijlage is uitgedrukt. De Voorzitter had dezen tegenstand niet verwacht. Het Schoolbestuur heeft de helft van de School aan de Weststraat aan vaard en voor het Gemeentebestuur is hei; slechts de vraag: kunnen wij dit aanvaarden? Hierop antwoordt spr.: ja. Bij het Gemeente bestuur bestaan geen principieele bezwaren tegen het afstaan .van een andere school en toen spr. hoorde, dat de Schoolvereeniging wel de school aan die Weststraat wilde, neb ben wij dit aangegrepen omdat anders de regeling met September niet klaar kon zijn Wat die wetswijziging betreft, waarover de heeren spreken, een ontwerp is nog niet Ingediend. Bovendien zijn de Kamers thans ontbonden, het is zeer de vraag of straks minister De Vries nog weder in rijn functie terugkomt. Bovendien zijn de meeste ver anderingen aan de bestaande scholen reeds aangebracht, de gelden zijn ervoor gevo teerd, zoodat opschorting maar stagnatie zou geven. Alleen op de school aan ae Hoofd gracht betaalt ae gemeente thans 28000 meer aan salarissen dan na de reorganisatie k noodig is. Laat ons dit voorstel dus met bei de handen aangrijpen. De heer Da Zwart zet uiteen, dat me het voorliggende plan die gemeonte-flnantiön wel degelijk geliaat zijn. Ware het gedeelte van de school Visohmarkt geaooepteerd, dan had de gemeente het bestaande opslagter rein moeten inrichten als speelterrein en een nieuw opslagterrein moeten aanlegger. Bovendien had zij een scheidingsmuur moe ten optrekken. Dat alles is thans vervallen; aan de Weststraat ls dit niet noodig, zoodut deze regeling voor de gemeente voordeel! ger is. De heer- Adrlaanee antwoordt den heer Baak, dat de tegenwoordige oplossing aanvaard is door de zeer groote meerderheid. Men kan het de Vereeniging toch niet ten kwade duiden, dat zij hij nader inzien niet aoooord ging met het eerste voorstel. De heer Staalman behoorde aoooord te gaan met dit nieuwe voorstel. Spr. citeert uit de notulen, wat deze heer destijds gezegd heeft in be trekking tot den finantieelen toestand der gemeente. De heer Staalman geeft liever een bestaande school ten dieele dam een nieu we te bouwen. Dat zijn zijn woorden. Daar het voordeel voor de gemeente bij deze rege ling groot is, diende de heer Staalman ter wille der gemeente-finantiën hiermede ao ooord te gaan. Nu de Schoolvereeniging ook den eisch om met Sept. klaar te zijm heeft laten vallen, is deze oplossing ook voor de gemeente gewenscht. De Voorzitter heeft In zfln antwoord mevrouw Van der Hulst vergeten en biedt daarvoor excuses aan. Het verhaast spr. deze dame te ontmoeten ondier de tegenstanders. Inderdaad is de Ouderoornmissie bij spr. ge weest met bezwaren. Doch na besprekingen kon men zich volkomen met die zaak vereeni gen. Immers, onderwijzers en kinderen» blij ven bij elkaar, elk op zijn terrein. Mevrouw Van der Hulst vraagt waar al die kinderen moeten blijven als we straks weer groote scholen houden. De Voorzitter merkt op, dat dit punt niet aan de orde is. De heer Staalman zegt, dat de opmer king van mevrouw Van der Hulst zeer juist s, en dit ook de reden was, dat spr. de be- amdeiing van de heide voorstellen liever andersom had gezien. De opmerking van den Voorzitter over de op reces zijnde Kamer en iet mogelijk aftreden van minister De Vries s volkomen juist, maar er zijn bij het open haar onderwijs heel wat onderwijzers, die een teruggaan naar de groote scholen niet wenschem. De heer Adriaanse heeft spr voorts aangevallen; deze heer had zich blijk baar al geprepareerd daarop, want hij h*eft de notulen medegenomen. Die waren even wel niet noodig geweest, want spr. wenscht volkomen te handhaven wat hy gezegd heeft er geen woord van terug te nemen. Alleen spr. gezwicht voor het argument der her ren, toen men het beginsel achterstelde bn liet finantieel belang der gemeente. Spr. heeft daarin iets moois gezien. Daarna is een minder mooie daad gevolgd). Men heeft de school aan de Vischmarkt in den steek gelaten om argumenten, die ik niet noemen zal, doch die ieder kent. Ik heb dat in de Schoolvergadering ook gezegd. Het gaat niet aan hier. standenscholen te kweeken; als men bezwaren' heeft tegen een school, omdat daar op kinderen gaan, die niet erg zindelijk en rein zijn, moet men de ouders van die kin deren gaan bezoeken en de gezinnen op voeden. Elk kind zonder onderscheid moet de school kunnen bezoeken, en dat is spr. grief tegen de houding van het Schoolbe stuur.' De heer Schoeffelenberger heeft van deze motieven niets geweten. Nu spr. dit hoort, zal hij tegen de voordracht stem men. De heer Grunwald wijst er op, dat de nieuwe circulaire van minister De Vries haar oorsprong vindt in de groote kosten, die op de uitvoering van de gewijzigde lager onderwijswet vielen voor de gemeenten. Het was daarom beter geweest die voordrachten, die bij elkander hooren, terug te nemen. Als er een nieuwe minister van Onderwijs komt, zal die toch genoodzaakt zijn op de wet van 1920 terug te komen. De heer De Zwart moet, nu de heer Grunwald er andere zaken bij haalt, wel' even op de finantieele bezwaren ingaan. Juist hedenavond las spr., dat de voorbereiding van deze wetswijziging nog in zeer embryo- nalen toestand verkeert, en het zal zeer de vraag zijn of dit ministerie nog wijzigingen in de wet aanbrengt. In1 geen geval zullen die voor Mei of Juni van het volgend jaar in werking treden. Komt die wijziging in de richting eener 14-klassige school, dan wor den de gemeente-finantiën daardoor zwaar der gedrukt, zooals spr. nader uiteenzei Spr. begrijpt niet dien tegenstand van den Raad. In Juni 1920 heeft de Raad de door den mi nister voorgeschreven splitsing der 9cholen aanvaard. Hiervoor is subsidie van het Rijk toegezegd, en het besluit is gedeeltelijk uit gevoerd..^ De heer Staalman: Nu zijn we toch aan bijlage 89 bezig I De heer De Zwart: Ik heb het'recht de aangevoerde finantieele bezwaren te 'weer leggen. De heer Grunwald: De heer De Zwart is vooruitgeloopen op de wetswijziging van 19?0. Spr. is het niet eens met den heer 'De Zwart, dat bij een 14-klassige school de ge meen te weer voor lasten komt te staan. We als we moesten beginnen met schoolbouw nu niet Het heele land heeft ongeveer 14- klassige scholen, die dan1 veranderd moeten worden. De redeneering van den heer De Zwart kan spr. niet aanvaarden. Juist omdat eene wijziging in de lucht hangt, geeft spr. in overweging die voordracht terug te nemen tot zoolang. Wfl met de uitvoering der wetswijziging, doch zijn wat heel vlug geweest dit is volstrekt geen verwijt aan het Collego, De heer Bok kan heel veel van het betoog des heeren Grunwald onderschrijven. Het Rijk betaalt de salarieering, de bouw, etc zijn voor rekening van de gemeenten. Inder daad zijn we er heel vlug bjj geweest met de veranderingen, hoewel we niet meer deden dan de wet uitvoeren. Verstandiger is he evenwel te wachten op de nieuwe regeling, De Voorzitter merkt op, dat de go meente óf een nieuwe school moet bouwen óf dit gedeelte moet. afstaan aan de Vereeni ging L. d. k. t. M. k. Dat moet vanavond be slist worden. De heer A.d r i a a n s e wijst er op, dat he reorganisatieplan (het volgend punt der agenda) op deze beslissing wacht. Van de beslissing over dit punt hangt af oen even buoel te verleenen subsidie voor de nieuwe school, bovendien komen we hiermede tege moet aan de bezwaren van de Schoolvoze* ulglnjg. De heer Staalman voerde mQtieven aan, waarop de Vlsohmarktschool werd' af gekeurd. Maar ook de ligging van deze .school was een bezwaar voor ae Vereeniging Het College is overtuigd, dat het belang van het openbaar onderwijs op dezo wijze niet wordt geschaad. De sohool Weststraat Is doelmatiger dan de andere. Nu ls de heer Schoetfelenberger van houding veranderd. Waaraan ls die veranderde houding te dan ken, vraagt spr. De hoofdinspecteur zendt ons brieven en telegrammen om te vragen hoe de zaken staan. Als wij thans geen be slissing nemen, moet een nieuwe school wor den gebouwd. De heer Staalman protesteert er tegen, dat het zijn schuld zou zijn.als nu toch wordt ingegaan op de reorganisatie. Spr. acht het weggegooid geld als nu toch alle scholen straks weer moeten worden veranderd.... De Voorzitter: Dat is thans niet aan de orde! De heer Staalman merkt op, dat men de klassen toch had moeten bijbouwen. Het eenige wat geschieden moest, is het optrek ken van een klein' muurtje, voor de sepa ratie. De heer Tielrooij protesteert tegen de uitlatingen van den heer Staa.man tegen over het Schoolbestuur. De heer Schoeffe- enberger vond daarin1 aanleiding om te zeg gen: dan stem ik tegen. Er zijn thans kin deren van de Vischmarkt, die scholen elders in de gemeente bezoeken, zoodat dit argu ment van den heer Staalman niet opgaat. Waar het Schoolbestuur zich hier niet kan verdedigen tegenover deze beschuldigingen, meent spr. een woord van protest te moeten doen hooren. De Voorzitter antwoordt, dat een) der argumenten voor dezen afstand nog was, dat juist deze school, met die van den heer Luns- ïof, het minst bevolkt is en afstand aan het gemeentebestuur welkom was. In do v an Galenstraat is een school daarentegen noo dig. Zoodat deze oplossing de 'beste is. Het voorstel komt thans in stemming en wordt aangenomen met 14 tegen fl stemmen. Tegen stemmen die heeren Bok, Schoeffe- enberger, Bot, Staalman, Grunwald en me vrouw Van der Hulst. Voorstel tot reorganisatie van het open- jaar lager onderwijs.' Held. Crt. 27 Mei. De heer Grunwald stelt voor dit punt te verdagen. De Voorzitter wil het daarentegen behandelen. Ingekomen is voorts een schrij ven van de Vereeniging ^Volksonderwijs", verziekende de behandeling uittest ellen tot na de eventueele wijziging van de wet-De Viseer. De heer Grunwald acht de voorgestel de wijzigingen van ingrijpenden aard. Al thans is er eenige nadere bestudeering voor noodig. Wij Worden tegenwoordig overstelpt met belangrijke bijlagen, die slechts eenige dagen voor de behandeling in openbaren Raad aan de raadsleden zijn verzonden. Spr. wil dergelijke belangrijke voorstellen mini stens acht dagen tevoren in zijn bezit heb ben. Deze bijlage heeft spr. midden in de week ontvangen- Het is niet gewenscht een zoo belangrijk voorstel af te handelen zon der daarover eens met bevoegden te hebben gesproken. Mocht de»» Raad dit niet willen, dan ziet spr. zich genoodzaakt zich aan de verdere discussies te onttrekken. De V o o r z i 11 e'r merkt op, dat de voor stellen hierin uitgedrukt eenvoudig het ge volg zij11 van <T' uitvoering der wet. Het is eenvoudig een kwestie van de finantiën, de kwaliteit van het onderwijs wordt er niet door .bepaald, want die hangt af van de krach ten. Wordit het thans niet behandeld, dan kan spr. de zaak onmogelijk in September klaar hebben; er zijn nogal ingrijpende verande ringen en straks gaan.' de ouderwijzers met vacantie. Vooral voor de Handelsdagschool is het noodig; wij scharrelen nu nog een beetje Tond', maar op dén duur is deze toe stand onhoudbaar. Ook heeft de. inspecteur aangedrongen op afwikkeling. Als school 8 aan die gemeentescholen onttrokken wordt! is dat niet anders dan voordeel voor de ge meente. De rest is van ondergeschikt belang De beer Van Breda wil de zaak wel eene vergadering; verdagen. Het is niet dlui delijk wat de heer Grunwald bedoelt, n.1. verdaging voor een vergadering verda ging tot eene eventueele wetswijziging heeft plaats gehad. Dit laatste is het officieel» voorstel-Grunwald, en daaraan kan spr. niet medewerken. De Voorzitter merkt op, dat hot Ooi Lege met dit voorstel zoo lang mogelijk jieeft gewacht. Eerst moest de kwestie van het bij zonder onderwijs zijn opgelost. De puzzle van.' de reorganisatie is voor spr. rekening, en als het zoo meteen verkeerd loopt, blijft de kritiek niet achterwege. De heer De Zwart zegt, dat de voót dracht acht dagen in 't bezit van de leden is, De heer Grunwahi: De Voorzitter komt thans met den boeman, dat de zaak niet voor elkander kan komen en vindt het zeer eenvoudig. Maar in de bijlage woTdt gezegd, dat de zaak niet zoo eenvoudig is. I De Voorzitter: Die tirade had er niet moeten staan, die is verkeerd. De heer Grunwald acht de zaak vol strekt niet eenvoudig. Spr. heeft ibuitem zijn raadslidmaatschap nog andere dingen te doen. De heer Verstegen Dan moet U niet als reden opgeven, dat de voordracht zoo kort in uw bezit is. De heer Grunwald wil liever waohten tot de reorganisatie. Wil de Raad dat niel laat men dan de zaak oen veertien dagen ver dagen. De Voorzitter: Waarvoor hebben we dan een maanden is spr, om de zaak voor te bereiden. Waarvoor dient die vooiberotding dan? De zaak loopt al van November af. Het is ontmoedigend als do leden zoo doen. De heer De Zwart heeft, na zijn' optre den als wethouder van onderwijs in 1920 reeds tn Mei van dat Jaar in groote lijnen deze reorganisatieplan non Ingediend. Voor studie is deze termijn dus zeker lang genoeg. Men kan d»us niet /eggen, dat de zaak on voldoende voorbereid la. Oommissie van Bijstand? Al 3, 4 is spr. mot die Commissie bezig De heer Baak merkt op, dut do Oom missie van Bijstand zich de zaak, niet meer kan herinneren, zoo lang is het geleden. Spr ondersteunt het verzoek van den heer Grun wald indien de zaak niet langer dan tot de eerstvolgende vergadering wordt uitgesteld De Voorzitter: De Raad moet dan de verantwoordelijkheid van dat uitstel maar dragen. De tijd dringt, voor Alig. i'loet <i zaak beklonken zijn on de ledon van de Com missie van Bijstand, ziju niet steeds bij el- kan dér te krijgen. Na eenige onderlinge discussies wordt be sloten de volgende week Woensdag een nieuwe vergadering uit to schrijven ter be handeling van1 dit punt. Voorstel tot wijziging der Algemeene Po litieverordening inzake het verkeer. (Betreft het naast elkander rijden van voertuigen en het verbod van het rijden met auto's zwaarder dan met een asbelasting van 2000 K.G. en niet voorzien van luchtbanden/). De heer Staalman stelt voor dte bepa ling in art. 2 betreffende de luchtbanden te veranderen in gummibanden. De Voojzitter zegt, dat dan het doel van de verordening vervallen is. De heer Staalman merkt op, dat er vrachtauto's zijn met andere dan luchtban den, die men hierdoor weert. De Voorzitter antwoordt, dat de Automobiel-Club over deze zaak is geraad- iegd en deze redactie heeft voorgesteld, i straten worden totaal vernield door de vrachtauto's zonder luchtbanden. De heer Staalman zegt, dat 'dit het ge volg is van het bard rijden. Men moet een verbod van hard rijden ifivoeren en hand haven. Maar in de banden zit het niet. Het is toch te gek als we een verhuizing hebben en de vervoerder moet rekening houden met de bepaling in de gemeente Helder, dat hij een vrachtauto met luchtbanden moet nemen. Laten wij de snelheid regelen, dat is beter. De heer De Zwart zegt, dat een verhuis- auto zonder lucht/benden niet belemmerd wordt indien haar asbelasting lichter is dan 2000 K.G. De heer VanderVeer wijst er op, dat deze bepaling streng gehandhaafd dient te worden. Want het is ergerlijk zooals de we gen stukgereden worden. Men kan een weg nog zoo 6terk maken, steeds wordt hij kapot gereden. De voordracht wordt aangenomen. Voorstel tot wijziging der Algemeene Po litieverordening inzake het losloopen van honden. Held. Ort. 13 Mei. De heer Staalman vraagt op welke wijzfe het een hond aan zijn verstand moet wordeö gebracht, dat hij in de maanden Juli en Augustus niet op de landerijen mag loo- pen, maar wel in de stad. Voor boerenge- meenten is een dergelijke verordening wel licht goed, niet evenwel voor een stedelijke gemeente als de' onze. Men (bereikt er niet mee hetgeen men bedoelt, omdat de honden, die geen eigenlijken eigenaar hebben, niet worden geweerd. Als een schaap door een hond verscheurd wordt, moet de eigenaar dat thans reeds vergoeden. Ook hebben we een verordening, die het losloopen 's nachts verbiedt. De iboer moet zijn land -'beter af sluiten voor de honden. Daar tijdens spr. red!e nogal -gelachen en gepraat wordt, roept hij tenslotte uit: Men schijnt het niet met me eens te zijn! waarop van verschillende kanten geroepen wordt: neen, niet heel erg! Op de vraag van'den Voorzitter of de heer Staannan stemming wenschit of een amendement in wil dienen, antwoordt deze heer ontkennend, zoodat de verordening zonder stemming aangenomen wordt. Prae-advies van Burgemeester en Wet houders op het adres van het Bestuur van den Bond van Belastingbetalenden in Noord- hollands Noorderkwartier inzake belasting heffing in het Koegras. Héld. Ort. 13 Mei. De heer Van der Veer vindt het ant woord eenerzijds niet serieus genoeg en an derzijds overdreven. Er wordt o.a. gezegd, dat Koegras zoo van Helder zou profiteeren. Spr. wijst er op, dat de waterleiding -niet ge legd wordt 'ter wille van Koegras, maar ter wMIe van de stad en dat; deze nu door Koe gras heen moet, is louter toeval. Maar de Koegrassers zullen ér den kostenden prijs voor moeten betalen, want de gemeente legt er niet op toe. De VoorzitterJa wel. De heer Van der Veer: Electrificatle. Is die voor de stad; geen verlies en voor Koe gras wel? Bovendien ls die er nog niet. De Reinigingsdienst is in Koegras heel zuinig. Er wordt gesproken van Julianadorp, maar er is nog een grooter deel, dat tot Koegras behoort, en de bewoners daarvan hebben al jarenlang mede het tekort op dezen dienst betaald. Spr. acht dan ook het antwoord niet juist. Indien het waar is, dat Koegras een schadepost zou worden voor Helder, snijd het dan af en voeg het bij Callantsoog. Spr. zon gaarne een overzicht hebben, waarin met cijfers wordit aangetoond, wat Koegras pro fiteert eru wat het betaalt. Laat men dan dit antwoord, dat tenslotte geen enkel inwoner van Koegras bevredigt, terugnemen en1 de zaak nader bekijken. De heer Staalman vraagt of onderzocht is of adressante spreekt namens inwoners van Koegras. Men roept aan dezen kant ja en ginds roept men neen; spr. is geneigd zich aan de zijde van de laatsten te scharen. Het is een enkeling, die dit verzoek doet, en men heeft iets vergeten. Straks werd' er ge zegd, dat de eigenaar» van honden hun die ren thuis moeten houden om te voorkomen, dat ze op andermans gronden loopen, welnu, spr. zou willen zeggen: als de Koe grassers verlangen hetgeen In dilt adr»vs staat, moeten ze ook In huls blijven als wij on»1 lantarens aansteken. (Gelach). Zulke dingen zjjn Immers niet af te meten; wij profiteeren van Koogrus en zU profiteeren van ons. Spr. weet niet waaruit dit verzoek ontstaan ls, Da hoer Borkert: Er zit verklezlngs- muziek in van den antl-Belastlngbondl De hoer Staalman: indien dut zoo is, Is het Jammer, dat de hoer Van der Veer zich daarvoor li-ent. AJs wij ons op het standpunt «tellen, dat de eene Inwoner niet te maken heeft met den ander, gaat het don verkeer den wi g op. De Voorzitter vraagt dien heer Staal man zich te willen bekorten. o, lo r Staalman meent, dat het bij zorgvuldige berekouing voor Koegras niet mee zou vallen. Do hror D e Z w a r t zegt, dat omtrent deze kwestie Inderdaad nog eenige gegevens be staan, al ziju die eenige jaren oud. Toen prijzen voor de woningen der Vereeniging voor Volkshuisvesting „Helder". Held. Ort. 18 MeL Aangenomen wordt z. h. s. Voorstel tot aankoop van een stukje grond var, J. Jongepier ter grootte van ongeveer 20 M1., zijnde een gedeelte van het kadastrale perceel gemeente Helder, Sectie C, no. 6903. Aan die orde is daarna: Voorstel tot het verleenen van toestem ming aan het architectenbureau Janse en Schouten toteopslag van materialen op ge meentegrond, gelegen aan den Ruijghweg. De heer Bok bepleit een hoogeren erf- ^achtscanon voor deze terreinen, die z. L veel te laag is. De heer De Zwart antwoordt, dat deze zaak in de Commissie voor het Grondbedrijf overwogen is. Toen» is evenwel van de zaak afgezien, omdat m^n den bouw wilde bevor deren en deze door een hoogeren canon te gengewerkt wordt. Het betreft hier een af schutting van het oude gedeelte der stad, en destijds plannen tot afscheiding bestonden, is een staat van voor- en nadeelen opge maakt, en die cijfers kan de heer Van der Veer wel ter inzage krijgen. Maar er bleek wel uit, dat de nadeelen voor Koegras groot zouden zijn. Er komt nog wat bij. De wet laat niet toe een deel der gemeente zwaarder te belasten dan1 een ander deel. Bij de an nexatie van de buitengemeenten bij Amster dam was een speciaal wetje als overgangs maatregel noodig, omdat het hier inderdaad bilijk was. Maar als regel mag hét niet ge schieden. Dan heeft elk ander deel van de gemeente ook recht op scheiding. Dat een Bond van Belastingbetalers dat niet weet, is zoo ei'g niet, maar spr. had mogen verwach ten, dat de leden van den Raad zich zouden neerleggen bij het praenadvies. De heer VanderVeer betwist geens zins de juistheid van dit betoog, maar wil gaarne de bedoelde cijfer» ter inzage hebben. Na de toezegging en re- en duplieken wordt conform het prae-advies afwijzend op het verzoek beschikt. Voorstel tot instelling van een Commissie van toezicht op het Nijverheidsonderwijs, tot benneming van leden daarvan en tot wij ziging der Verordening voor de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwjjs. Held. Ort. 18 Mei. Wegens het vergevorderde uur wordt dit punt aangehouden. Eveneens wordt aange houden: Voorstel inzake goedkeuring der huir. de grond is niet voor duurdere woningen geschikt. De heer (Bok meent, dat de zaak thans wel eendgszins anders is. Het betreft hier een prachtige weg, die in de toekomst een hoofdverkeersweg wordt en het bouwen aan dezen weg kan best wat duurder worden. De heer Adriaanse merkt op, dat ln dit geval geen uitzondering kan worden ge maakt, omdat de toewijzing aan de betrok ken personen al heeft plaats gehad. Mis schien kan voor volgenden bouw de zaak in overweging worden genomen. De heer 'Zon der van verzet zich daar tegen. Juist wegens den woningnood is de canon laag gehouden, teneinde het bouwen té bevorderen. Het voorstel wordt verder aangenomen. Voorstel tot wijziging van het besluit tot het verleenen van een subsidie ten behoeve der Staftnuziek van; de Koninklijke Marine. Held. Crt. 24 Mei. De heer Van Breda protesteert er te gen, dat dergelijke verzoeken komen na de vaststelling der begroeting. Wist de muziek- commissie dit niet eerder? vraagt spr. De Voorzittor merkt op, dat de be grooting niet wordt overschreden. De heer Van Breda: Neen, maar we krijgen minder voor ons subsidiei De Voorzitter: Het is eflb drang uit het oojps zelf voortgekomen, dat de Ibeloo- ning wat te gering vond. Aangenomen. Voorstel tot uitkeering der vergoeding In gevolge art. 5(J decies dier Lager Onderwijs- wet 1878 aan heb R.-Kath. Schoolbestuur. Held, Crt. 24 MeL Aangenomen. Vooratel om aan de Afd. Helder van 3e VederlAidfeche Vereeniging tot bescherming van Dieren toe te staan om een asphyxiatie- toestel te plaatsen op het terrein der ge meente-gasfabriek. Held. Crt. 24 MeL Mevrouw Van der Hulst dankt na mens bedoelde Vereeniging voor de welwil lende ontvangst van het verzoek. Voorstel tob het aungaan van een gemeen schappelijke regeling betreffende den Vleeaoh keur) ngsdl en») met do gemeenten Wieringon on Anna Paulowna. Held. Crt. 27 MeL Aangenomen. Voorstel tot het verleenen van toestem ming aan A. Dunok tot opslag van materia len o» gemeentegrond, gelegen aan de Stak» man Dosdcat-raat. Aangenomen. Held, Crt. 27 MeL Aangehouden wordt op verzoek van den lieer Bok een voorstel betreffoude reorga nisatie van den dienst der Oontrók» Gemeen tebelastingen en eon voorstel betreffende IMjualoüiueorlng van don kommies P. Kunst De heer Kuiper bepleit verwijdering van een schutting aan den BrakkeveMweg, die de straat ontsiert. Wethouder De Zwart antwoordt, dat deze zaak bij de 'iommissie voor het Grondbedrijf besproken is. Maar daar het voor den eigenaar booge, finantieele kosten zou geven, werd' besloten den toestand zoo te laten, omdat toch mei enkele jaren hier wel gebouwd wordt. Verder bespreekt de heer Kuiper dien toestand aan den Bonselaarsweg. Met regen loopt het water hier in de huizen; kan daarin rdet worden voorzien door rioleering? vraagt spr. Zal worden onderzocht. De heer Kuiper geeft voorts in over weging een waarschuwingsbord te plaatsen nabij de Kooy. De weg maakt daar een scherpe bocht, waardoor men geen auto's kan zien aankomen, Het betreft hier een rijksweg, waarover de gemeente 'geen zeg genschap heeft. Evenwel;' zal Waterstaat op het. euvel attent worden gemaakt. De heer Zondervan» geeft in overwe ging den termijn van invordering voor de navorderingen, waarvoor 6 weken is gesteld, te verlengen. Zal worden overwogen. De zelfde spreker vraagt op het kerkhof een uilniébak of manden te willen plaatsen, daar de bezoekers thans verplicht zijn1 kransen on verder afval in de paden te werpen. Wordt overwogen. De heer Van L o o vraagt of maatregelen worden genomen ter handhaving van den maximumprijs der melk, aangezien die nog steeds voor 15 cent verkocht wordt. De Voorzitter antwoordt, dat verschillende processen-verhaal zijn opgemaakt. Overigens moet het publiek weigeren 15 cent voor 3e melk te betalen. De vergadering wordt hierna gesloten. Onderwijs. /vl a i H v a «w wa 11 uu; wn Politieverordening. Politieverordening. Belastingheffing. Grondaankoop. Gebruik Gemeentegrond. Onderwijs. Huurprijzen. Subsidie. Onderwijs. Asphgxiatietoestel. Vleesahkeurtngadlensti Gebruik Gemeentegrond. Rondvraag.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 3