T P m u 5e2en a* PINKSTER Tweede Blad. DE BANK VAN WISSELINK VAN ZATERDAG 3 JUNI 1922. GEMEENTELIJKE BELASTINGHEFFING ALKMAAR (Schoort Birgen) N.V.Esona Volgestort Kapitaal» ff I.OOO.OOO,— Reservefondsf 270.000,- Wlnnubst". Ieder, die eenige aandacht aan onze arti kelen heeft geschonken 'en nu het ingezon den stuk in de courant van 80 Me4 1.L, van den heer J. J. Schoeffelenberger als ant- - woord1 heeft gelezen, zal begrijpen, dat de heer S. inderdaad gelijk heeft als hij boven zijn stuk schrijft: „Er niet in geslaagd", mits hij daarbij wil voegen: „om mij te over-' tuigen". Hij gooit alles zoo jammerlijk door elkaar, dat het is om radeloos te worden. Wij zijn dit anders niet gauwl maar we zien toch geen kans, om iemand van het begrip des heeren S. {zooals dit in zijn stuk tot uiting komt) te overtuigen. Hij schijnt niet eens te begrijpen, dat hij het zelf niet begrijpt! Het is wel hard, maar laten we het maar royaal zoggen in antwoord op zijn uiting: „dat hij vermeent zander de minste ijdelheid, er toch ook wel iets van te weten", volgens onze be scheiden meening geeft U in uw stukken blijk: er absoluut niets van te we- tenl Uw voorlichting van het publiek, dat toch uw bedoeling behoort te zijin met uw geschrijf, is als het licht van een walmend lampje, dat in den tocht staat. Welnu wij hopen dat er toch wel anderen zullen zijn, die uit onze beschouwingen eenig nut hebben geput. Het stuk van den heer M. „de navorde ring" eischt onzerzijds enkele aanteekenin- gen. Zijn uiting, dat het geschrijf onzerzijds „al te reclame-achtig" is, willen we om het insinueerend karakter daarvan maar stil zwijgend passeeren. Alleen moet ons de op merking van het hart, dat de heer M. der gelijke uitingen liever moest overlaten aan de scribenten van het blaadje zijner partij- genooten. Daar kan men ze verwachten, niet van een schrijver als de heer M. We dachten dat hij daaraan ontgroeid wasl Tot onzen spijt konden we na lezing en herlezing van zijn artikel niet ontkomen aan den indruk, dat hij zich te veel heeft laten lelden door politieke inzichten en daarom de zaak niet objectief beschouwd. Het politiek sentiment komt al terstond naar voren, als hij schrijft: „dat na de belas tingcampagne van verleden jaar, die ons eene verordening bracht, die slechts matig bevredigen kan en die slechts voor het be lastingjaar 80 April 1922, door de Kroon is goedgekeurd, zoodat we allicht een voor de Hage inkomens nog slechtere regeling kunnen verwachten". Dat dit slechts die meening is /ram'eeiT deel van den Raad en niet het minst van de S.D. leden is bekend genoeg. Wij heb- *ben ons bij onze beschouwingen expressehjk onthouden van politieke opvattingen, omdat veelal men daardoor zich blootstelt aan een zijdige belichtingen. Indien we op het voet spoor van de schrijvers-partijgenooten van den heer M., zooals die in hun blaadje zich uiten, gevolgd waren, dan zouden we kunnen zeggen: dat hier blijkbaar „een vette politie ke kluif is weggekaapt, terwijl de socialisti sche soep nog stond te koken, maar niet gaar was. B had zijn geschrijf over de navordering belmoren over te laten aan de heeren van de a D. A P. Immers de heer Zondervan had 't al ingeluid en zou 't wel verder hebben uitgesponnen. Daar komt me nu plotseling het weggeloopen raadslid Biersteker de hee- le boel in de war sturen, d. w. z. de socialis tische reclame-makerij dwarsboomen. 't Is on gehoord 1 Maar daarvan kunnen en willen wij den heer M. echter geen verwilt maken, al moe ten we dan ook het feit signaleeren, dat in zijn beschouwing de politiek ai terstond om den hoek kijkt. Evenwel wij willen trachten objectief te blijven. De navordering, zooals die in de Wet op de Rijksinkomstenbelasting is geregeld, is veel uitvoeriger dan1 die in diverse belasting verordeningen der gemeenten, zegt de heer M.l Volkomen accoord, maar, willen we daaraan toevoegen: die navordering van de Rijksinkomstenbelasting is ook geheel iets anders. Heeft iemand ooit voor de Rijksinkomstenbelasting een navordering ontvangen voor in den loop van een jaar, na den aanvang, d.i. 1 Mei, verkregen sala risverhooging, extra uitkeering e. d. Voor zoover ons bekend nog nimmer! De duidelij ke voorschriften van die Wet voorkomen dit.. Bij een volgende heffing, dtui bij den aan vang van een nieuw belastingjaar wordt evenwel rekening gehouden met buitenge wone Inkomsten in den loop van een vorig jaar ontvangen. u BIJ de gemeenten, en speciaal bij de thans geheven wordende navordering te Helder, wordt belasting goölsoht voor extra uitkee ring, b.v. in Februari 1920 genoten, of van verhooging vau salaris, uitgekeerd ra Augustus 1020 of Januari 1921, Nu moge die verhooging berekend worden vanaf 1 Ja nuari 1920, dat kan er oi. niets toe doen, om dat het eerst veel later is genoten en op het moment van den1 aanvang van het belasting jaar niet bekend was. De woorden van het artikel 12bis van de verordening laten dit oj. niet toe. Uitdruk kelijk sttfat daar: „wanneer na de vaststel- •ling van den aanslag blijkt, dat deze te 1 a a g is geschied". Wanneer iemand bij het vaststellen van den aanslag 2000.— tracte- ment had, doch zijn tractement is op 1 Oc- tober verhoogd met 500.— met terugwer kende kracht tot 1 Januari dan is zijn aan ging indien die is vast gesteld op 2000 niet t e 1 a a g geschied. Die aanslag is juist ffischiedl en xüet te laag. Dit is geen juri dische spitsvondigheid, doch oi. eentaa 1- iTbndiiee juiste opvatting. Indien iemand Jou rijn aangeslagen naar een aangifte van z,°<*v?n terwijl hij op 1 Januari reeds de we- /20^'Orfhad dat zijn inkomen 2500 was, toto?men zoggen, dat zijn aanslag op dpzV ThStoX steun, behalve in van het artikel, maar ook in de f^uXine bij de vaststelling van het bewus- lf i9big Alen kan zich hiervan oyertui- te art. an bijlage 88 op het Raads- ntsrorl; gewenscht voor van deze liiSïbrtL gStoulk te maksn om ia de ver- (Auteursrechten op cliché enz. voorbehouden door L. G. volgens de wet vau 1912.) In de eeuwige, oneindige kanalen wentelt, door ploegd met hare reusachtige kanalen, de planeet „Mars", bevokt door een menschheid, die een mil- lioenenjarige beschavingsperiode achter zich heeft Zwijgend en droevig kijkt de groote Mars- geleerde, Savantis genaamd, door zijn groote telescoop naar de planeet die op Mars „Erets" wordt genoemd, doch in werkelijkheid onzo aarde is. Die krankzinnigen daar, mompelt hij, ba, die elkaar daar doodslaan om eenige vierkante me ters smerige kléiEen echel gefluit schrikt Savantis op uit zijn. overpeinzingen. Statig nadert door het Mars-kanaal een groote boot. Een blijde lach komt op het gelaat van den geleerde Vol vreugde werpt hij zijn punthoed in de luaht Eindelijk, eindelijk, juicht hij, komt daar de boot volgeladen met de heerenetoffen, die de fa I Grunwald!, Keizerstraat 116 (bovenwlnkel) per vliegmachine vorig jaar naar Mars zond. Ik bon de vertegenwoordiger van de fa. I. Grunwald. roept Savantis de verzamelde M&rsmenschen too. wie moet een ooetuum hebben van de fa. Gnurwald. Ik en ik en ik. Alle menschen drin- gen om bavantis en laten zich een ooetuum aan meten. Burgers van Helder, dit is de beteekenis van bovensteand plaatje. Op Mars en Saturnus heb ben wij handen te kort om onze cliënten van stof fen en costuum» te voorzien. Het is ons bekend, dat wij Du u geen reclame behoeven te maken, want kvi weet dat wij 40 goedkooper zijn met onze heerenstoffen dan ieder ander. Onze st-offen zijn direct uit het buitenland geïmporteerd. Komt eens op de Keizerstraat 116 {bovenhuis) en gij zult verbaasd staan over onze enorme voorraad. Onze benodenwinkel Keizerstraat 116 (Manufac turen, vitrage, enz.) mag zich ook in stijgend debiet verkougen. Iedor huismoeder weet, dat zii daar alleen solide artikelen koopt. Onze mode winkels in damesoonfeotie, Kanaalweg 71—74, hadden godurenlde de afgeloopen weken een ware bestorming van cliëntèle, die daar inkoopen de den, te doorstaan. Zij hadden keuze uit eene sor teering, die u tevergeefs zoekt in de mode zaken der groote steden. Viert allen gekleed in de elegante kleeding der fa. I. Grunwald een vroolijk Pinksterfeest. Zaterdagavond 10 uur geopend. (Adv.) ordening tevens een voorschrift op te ne men, krachtens hetwelk een nadere supple- toire aanslag kan worden opgelegd aan hen, van wie, nadat hun aanslag heeft plaats'ge had, blijkt, dat zij toJaag aangeslagen zijn. Weliswaar worden de kohieren zoo zorg vuldig mogelijk opgemaakt, maar waar dit werk ln den aanvang van het jaar met groo- ten spoed moet worden ten einde gebracht, Is reeds daardoor de mogelijkheid niet ge ring, dat later blijken zal, dat sommige aan slagen te laag zijn geweest. Door een voorschrift, als hier bedoeld, wordt ook de waarde, welke de kennisne ming der aanslagen in de rijksinkomstenbe lasting voor de gemeente hebben kan, be langrijk grooter. Weliswaar bezit de gemeente niet het recht tot navordering, zooals dit voor Som mige rijksbelastingen bestaat, maar tégen het opleggen van suppletoire aanslagen, als waarvan hier sprake is, verzet de Gemeente wet zich niet Ook de regeering blijkt voorschriften daar omtrent toelaatbaar te achten." Deze bijlage, die nog de onderteekening draagt van onzen vorigen secretaris, Mr. _G. A. van Poelje geeft ons te meer aanleiding tot de stelling, dat navordering Zooals die thans geschiedt, m.1. van in den loop van een belastingjaar verkregen salarisverhooging. nooit de bedoeling ig geweest. Hoe nu de meening van den heer M. dat een verkregen verhooging van salaris met terugwerkende kracht tot 1 Januari wèl en die met terugwerkende kracht tot 1 Febru ari, 1 Juli of 1 October niet .belastbaar zou- men wil verdedigen dat 'n salarisverhooging duidelijk. Evenmin kunnen we snappen, hoe men wil v&rdedgen dat en salarisverhooging verkregen in October, den toestand op 1 Januari d.a.v. zou kunnen aangeven. Men moet de zin van art. 9a wel beweid aandoen door dit te willen verklaren als.de heer M. doet. Bij de aanhaling van art. 17 mag niet ver geten worden, dat het art zegt: omstandighe den, welke gedurende het belastingjaar ver andering brengen in den toestand dor belas tingschuldigen, hebben geene wijzi ging van hunnen aanslag tep ge volge. Op de oursieve woorden komt hot juist aan en die worden door den heer M. weggelaten. indien we de toelichtende bijlage no. 88 hiervoor aangehaald, aandachtig lezen, dan worden we daardoor versterkt ln onze vroe gere verkondigde meenlng, dat navordering bedoeld is voor te iago aanslagen, waarvan gebleken is dat bewust of onbewust inkom sten zijn verzwegen of niet aangegeven, die bij den aanvang van het belastingjaar reeds bestonden. Dit kan b.v. blijken uit een vergelijking der aanslagen van de Rijks- met de Ge meentelijke Inkomstenbelasting. Maar hoe 't ook zij, of de navordering al dus niet op wettige gronden gebaseerd is, zal moeten worden beslist in hoogste instantie door Gedeputeerde Staten. Ten spijt van de uiting des heeren M. dat de opgewonden beschouwingen van den laatsten tijd niet bepaald noodzakelijk wa ren, om belanghebbenden den weg te wijzen voor reclame, meenen wij niet genoeg er op te kunnen wijzen, dat ieder goed doet tijdig te reclameeren. Onnoodig is het zeker wel, te herhalen dat oi. verschillende navorde ringen in, strijd zijn met de wet en dat dan ook de eenige Weg. om ontheffing te verkrij gen is: reclameerenI Wij willen thans ook nog op een ander element wijzen! Door den heer M. wordt er aan herinnerd, dat het gemeentebestuur voor vele moeilijk heden geplaatst was, maar dat het ten slotte toch te zorgen heeft dat de gemeentehuis- houding haar gang gaat, en dat dit een on dankbare taak is." Deze woorden onder schrijven we ten volle; ondergeteekende heeft ook wel eens iets van die ondankbaar heid ondervonden. Echter, niemand beter dan de heer M. weet, dat het drijven van de gemeentehuishouding gebaseerd moet zijn op een begrooting. Eigenaardig is het nu evenwel, dat het geheele navorderingskohiér ten bedrage van pl.m. 95000.buiten de begrooting staat, m.a.w. dat deze ontvangst niet in de begroo ting is opgenomen. Alles wat dus van het na vorderingskohier binnenkomt is een meeval lertje, waarop niet is gerekend.* Men kan dan ook gerust zeggen: dat de gemeente dit geld niet direct noodig heeftl We -merken wel op, de gemeente kan dit geld wel gebrui ken, doch dat is weer iets anders! 't Was Mevrouw van der Hulst, die in den Raad de verzuchting slaakte: als het waar is dat slechts een klein bedrag van het navor- derings kohier binnenkomt, dan komen we te kort". Welnu, dit geacht raadslid kan ge rust zijn: „we zullen niet te kort komen, maar alles wat er binnen komt is een buiten kansje! Er is echter nog iets, dat wel eens ernstig Onder de oogen gezien mag worden 'en dit willen we ten slotte nog even aangeven. Doordat sedert 1 Mei 1921 de gemeente lijke inkomstenbelasting op de basis van de rijksinkomstenbelasting wordt geheven, ont vangt de gemeente reeds belasting op de hef fing 1921/1922 van alle gewone em buiten gewone inkomsten door iemand genoten in het jaar 1920. Immers de rijksinkomstenbe lasting heft (belasting, over het inkomen dat genoten is in het jaar voorafgaande aan het belastingjaar. Zoodat dus in casu voor de heffing 1921/1922 rekening is gehouden met het inkomen over 1920. De gemeente ont vangt dus ook reeds belasting over het ge noten e in 1920. Indien nu de navordering voor salarisver hooging, extra-uitkeerlng enz. over 1920 ook nog betaald moet warden, dan doet zicih de schrijnende onbillijkheid voor, dat twee maal door de gemeente belasting wordt ge noten van hetzelfde inkomen. Nu moge het waar zijn, dat dit een toeval lige omstandigheid is door het overgaan van de belastingheffing via het Rijk, niettemin worden de belastingschuldigen tweemaal aangesproken en wordt 20 25 gemeente lijke inkomstenbelasting geëischt van de verhoogingen. We hopen en verwachten dan ook, dat ons gemeentebestuur en eventuëel Gedeputeerde Staten, een dergelijke villerij niet zullen to- lereeren. B. PLAATSELIJK NIEUWS. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. J. Janzen Jr„ slaagde deze week te Ba tavia voor 2den off. Groote Stoomvaart. De heer J. de Zwart, leerling der Radio- school alhier, slaagde' Dinsdag ji. te Den Haag voor het Rijkscertificaat van Radio telegrafist Onze stadgenoot, de heer J. H. W. War- ners, slaagde te Leiden cum laude voor het propaedeutiscih examen theologie. Gedurende de vacature bij de Ned. Herv. Gem. Huisduinen—Julianadorp, zul len op Zondagen, wanneer de Ringpredikan- ten niet optreden, predikdiensten vervuld worden door den heer Niessink, te beginnen op den lsten Pinksterdag 10 uur. De Fancy-Falr. Reeds deelden wij een en ander mede om trent de plannen, die bestaan om een fancy- fair te organiseeren ten bate van vacantie- kinderen in Duitschlamd en Rusland. Dat het nog altijd noodig is hiervoor een beroep te doen op den liefdadigheidszin der bevolking, ziülen onze lezers wel weten, omdat nog el- ken dag de couranten vol staan van de el lende, die geleden wordt. Wat dunkt u van de volgende ontroerende kreet, die door de Russische moeders gericht wordt tot de ge heele wereld? Is er één lezer, één lezeres, die iets dergelijks mot drooge oogen- kan lezen? „Wij moeders, die dezen winter voorbe schikt zijn door honger en ziekte ten onder te gaart, smeeken de menschen der geheele wereld, onze kinderen tot zioh te nomen, op dat wij onze schuld, hun een leven geschon ken te hebben, dat erger is dan de dood, kunnen vereffenen door een vrijwillige scheiding voor altijd. U allen, die* kinderen bezat en hen ver loor, U allen, die kinderen bezit en vreest ze te verliezen, U allen roepen wij toe: blijft niet doof, om der wille van de herinnering aan de u ontvallen, en in naam van de. Ie-, vende kinderen, erbarmt u over de onze! Bevrijd hen uit ons gebied der hel voor zoover zij nog krqcht hebben te groeien, te leven en zoo te worden als alle andere kin deren, die blij kunnen spreken van hun va ders, moeders en broers. Denkt niet aan ons! Wij hebben alle hoop opgegeven, maar wij zullen gelukkig zijn met hot eenige geluk van een moeder: te we ten, dat het haar kind goed gaat. Neemt hen van ons weg, zoo spoedig mogelijk." Nu is het, wij voelen het, vervelend om we derom een bedelmareoh te «laan. voor deze niet te lenigen ellende. Het N ederlaiidnohe volk heeft reeds veel, heel voel gedaan; het heeft vele duizenden kinderen met liefde en toewijding tot zioh genomen, hén ver wend en vertroeteld, hein als eigen kind ge koesterd in den schoot der familie. Nog zijn er vele Stakkerds in ons land, ter verpleging Ktag. Ho< .-oeveel reeds in dit opzicht gedaan is, mogen de volgende cijfers bewijzen. Zij ziin afkomstig van de Nederlandsche .Centrale voor Vacantie-kinderen. Alleen in het jaar 1921 werden 6403 kinderen verzorgd; zij wer den ondergebracht in 547 tehuizen en kolo niën. Van 1916 af bedroeg het aantal ver pleegde kinderen 35028. En hierbij komen nog de kinderen, die niet door tusschen- komst van de Centrale een onderkomen von den in ons land. Waarlijk, het Hollandsche volk deed veel. Maar dit vele, het is nog maar een druppel in de zeeën van ellende, die de oor log over de wereld speciaal over de verlie zende landen,' heeft uitgestort Het is wederom de Centrale bovenge noemd, onder de bezielende leiding van haar Ingezonden Mededeellngira. Met naar Zla advert. T Ingezonden Mededeellnfl. ANNO 1880 DE BANKi opent Rekening-Courant an Chequarakanlngen mat rentevergoeding, Ineasaeert an Jlseonteert Handelspapier op binnen- an buitenland, varleont Badrljfscradiaten aan Landbouw, Handel an Induatrla, belast zioh mat den aan- an verkoop van Effaetin veor geldbelegging, naamt gelden In deposito tegen da navolgende rente i met 1 dag opzegging i voor 1 maand vasti ii 3 ii ii ii 0 ii Jaar Voor andere termijnen, zoomede voor groote bedragen, kunnen aparte voorwaar den worden vaatgesteld. 3 3 Va 3 4 4'/, verhuurt In hare uvaar gaoonatruaarda Sate-deposlt loketten, waarvan da huur badraagt; Model A per Jaari f 8,— n 1 ii ii 10,— •i 6 ii ii f«IS, De Inrichting biedt tevens gelegenheid tot berging van koffers en tot plaatsing van eigen brandkasten der cliënten voorzitster, mevrouw dr. Nieuwenhuis-Brüs- se Uexkühl Güldenband te Leiden, die op middelen zon om in de steeds stijgende noo- den te voorzien. Daartoe werd ingericht een Reizende Tentoonstelling van Kunst en Nij verheid, die samengesteld is uit voorwerpen, voor een groot deel vervaardigd in verschil lende streken van Duitschland en Duitsch- lende streken van Duitschland e<n Rus- mi té is deze tentoonstelling hier te exposee- ren, de baten ervan want elk voorwerp is voor een matigen prijs te koop te bestem men voor de kas van de Centrale, en dus, met het liefdadige, tevens het nuttige en aan aangename te verbinden. Maar bij het comité rijpte een tweede doel. Want tenslotte kan een uitverkochte tentoon stelling gesteld, dat dit mogelijk ware niet meer opbrengen, en zoo besloot men aan de tentoonstelling tevens te verbinden een fancy-fair. Wat een fancy-fair is? Een fanoy-fair is eigenlijk een kermesse d'été, het is een verzameling van aangename en prettige dingen, die er ingericht zijn den bezoeker geld uit zijn zak te halen zóó dat hij daar bovendien nog pledzier van heeft. Daarbij wordt het vernuft gespitst om din gen uit te denken, die dat mogelijk maken. We hebben in 1915 zoo'n fancy-fair gehad. Het was het toenmalige steuncomité, dat de gelden daarvan ontving, en het was een aan zienlijk bedrag, dat kon worden afgedragen. Het gaat op zoo'n fancy-fair zóó: ieder, die wat heeft, kan dat afstaan. Hetzij voor de veelgeprezen grabbelbak," hetzij voor een verloting, of voor welk, doel ook. Want alles brengt geld óp, veel geld, heel veel geld. In 1915 kon meenen wi) meer dan 6000. worden afgedragen aan het Steuncomité, en toen was een gulden nog een gulden. Wie dus wat heeft voor deze fancy-fair, late zich niet onbetuigd. In hét volgend nummer komen wij op de tentoonstelling nader terug. Onze Waterleiding. De mededeling in ons vorig nummer met de daarbij verstrekte officieele cijfers, zal menigeen, die misschien nog niet voldoend- de van den ernst van den toestand overtuigd was, hebben wakkergeschud. De toestand van onze waterleiding wordt, nu deze zomer alweder zeer weinig regens schijnt op te leveren, met den dag meer precair. Zooals Burgemeester en Wethouders reeds heb ben meegedeeld, wordt op dagen waarop een groot waterverbruik te wachten is, de druk eenigszins verminderd teneinde het vermin deren van de beschikbare hoeveelheden' in den reinwatertoren te voorkomen. Hedenmorgen was evenwel in tal van bo venhuizen geen water te krijgen, en ook ln de benedenwoningen liep slechts een! zeer klein straaltje uit de kranen. Hoewel dit na tuurlijk voor vele gezinen een groot ongerief medebrengt, kunnen wij niet anders dan den maatregel toejuichen, daar op deze ma niet wellicht een nog grooter watergebrek wordt voorkomen. Daar er versoheiden menschen zijn, die van meening waren, flat de sproeiwagens van de gemeèntereinigtng, die deze week'in de stad reden, met leidingwater gevuld wa ren, kunnen wij mededeelen, dat dit niet het geval was. Den geheelen dag heeft een hand pomp aan het kanaal (Kerkgracht) gestaan, waar de wagens, die door de stad reden, me de gevuld werden. Op deze wijze alleen kon den de straten eens een goede beurt krijgen. Aanbesteding. Door Burgemeester en Wethouders werd Vrijdagmiddag ten Raadhuize alhier aanbe steed het buitenverfwerk aan Gemeente- gebouwen, bruggen enz. Ingekomen waren drie biljetten, t. w.: Gebr. Hoogerduyn 1872.—, M. Kalerveld, 2867.— en J. Kraak 2480.-—. De Muïlek-vereerügtng „Wlnnubst" onder leiding Van den heer H. Schenkel», zal a.s. Maandag 2e Ptnkeraterdag deelnemen aan liet groot muïtek-coneours te Kolhorn, uitge- Bohreven door den We»t-Frleaohen bond van Hurinoniu- en Fanfare-korpsen. Wlmiubst zul uitkomen ln de afdeellng „uitmuntendheid". o GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeente Helder op Woensdag 7 Juni 1922, des na middags 8 uur. Onderwerpen ter behandeling: Mededeeling van Gedeputeerde Staten, dat het Raadsbesluit, inzake uitkeering aan na gelaten betrekkingen van onderwijzers door hen voor kennisgeving is aangenomen. Prae-advies op de vragen van de heeren D. H. Grunwald en J. J. Schoeffelenberger, betreffende de heffing der plaatselijke in komstenbelasting. Voor stel tot reorganisatie van het open baar lager onderwijs. Voorstel tot instelling van een Commissie van Toezicht op het Nijverheidsonderwijs, tot benoeming van leden daarvan en tot wij ziging der Verordening voor de Plaatselijke Oommissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Voorstel in zake goedkeuring der huur prijzen voor de woningen der Vereenlglng voor Volkshuisvesting „Helder". Voorstel tot het verleenen van een cre- diet van 048.voor het restaureeren van de aangekochte woning Oostdootatraat 24 (oongierge-woning). Voorstel tot het verstrekken van voor schotten aan bijzondere schoolvereenigingen Ingevolge art. 103 Lager Onderwijswet 1920. Voorstel tot wijziging der verordening re gelende het vervolgonderwijs. Voorstel inzake reorganisatie flnanoiëele diensten. Voorstel in zake het in erfpacht nemen van het Rijk van het perceel Sectie O, no. 7549 (weg door het waterleidingterrein). Ter visie is gelegd: Rapport naar aanleiding van het door den heer J. J. Schoeffelenberger gesprokene in de Raadsvergadering van 16 Mei j.L over meerder politietoezicht te Huisduinen. Besloten zitting. Reorganisatie finantieele dienst In de voordracht betreffende de reorgani satie der financieele diensten (Bijlage No. 224 van 1921) stelden B. en W. den Raad bil aanneming daarvan in uitzicht de nadere re geling aan ter goedkeuring voor te leggen. Deze betreft de vaststelling eener Veror dening nopens den ophaal- en stortings- dienst voor de belastingen, wijziging der Verordening betreffende Centrale Boekhcfu- ding en van die betreffende 't financieel be heer der Gemeente-bedrijven. Bedoelde wijzigingen houden verband met het afscheiden van het kasbeheer van de O. B. en het instellen van een Centrale Kas. onderleiding van den Gemeente-Ontvanger. Voorts hebben B. en W. een drietal instruc ties vastgesteld, respectievelijk gewijzigd, alsmede voorstellen tot benoeming en ont slag van de betrokken Hoofden van Dienst, terwijl zij tevens in overweging geven de be noeming van het overige personeel (kler ken en geldophalers bij den Ophaal- en Stor- tingsdienst, thans reeds in lossen dienst al daar werkzaam) aan het College over te la ten. Het aantal aan te stellen klerken bij dezen dienst bedraagt 2, het aantal geldophalers 4. De klerken en geldophalers zullen bezol digd worden overeenkomstig groep I der ambtenaren. Ten 'slotte is er nog een aangelegenheid, die ^herziening behoeft. Ten vorigen jare is door Gedeputeerde Staten in overweging ge geven om de instructie van den Ontvanger aan te vullen, ten einde het gebruik maken van den post-chèque- en girodienst door dien ambtenaar mogelijk te maken. Hierbij zij opgemerkt, dat Gedeputeerde Staten de voorschriften betreffende de inrichting en boekhouding Van de Gemeente-Ontvangers in deze Provincie dienovereenkomstig heb ben veranderd. Naar aanleiding van een en ander stellen B. en W. bedoelde wijzigingen aan te bren gen, en'eervol ontslag te verleenen aan: A. C. de Koster als administrateur der be drijven; te benoemen met ingang van 1 Jan. 1922: le. als Hoofdboekhouder der Bedrijven J. Stoll; 2e. als Hoofd van den Ophaal- en Stor ingsdienst P. van Dalen, Gemeente-Ontvan ger, op een wedde van 40Ó.s jaars; 8e. als Hoofd van den Controledienst der belastingen P. Van Dalen, Gemeente-Ont vanger, op een wedde van f 400.— 's jaars; het College te machtigen tot aanstelling van: le. den Verificateur der Gemeente-finan- ciën, alsmede een klerk werkzaam ter veri ficatie; 2e. twee klerken en vier geldophalers bi.1 den Ophaal- en Storingsdienst. KAADSOVKHZ1CHT. Nu een comité-vergadering van anderhalf uur bleef er voor de openbars zitting niet al te veel tijd meer over. Maar wat de ver gadering eau tijd Inboette, werd door de In tensiteit vergoed, waut er werden vertohel- deu belangrijke punten at gehandeld, al i» nét wuar. nat weder een ipaar, ule ul van ouden datum zijn, ook thans nog niét Ln be handeling kwamen. Na de afwijzing door de Schoolvereenl- ging „Laat de kinderkiens toj Mij komen" van de in vorigen Raad afgestane school- helft van de Vischmarktschool, was thans door B. en W. voorgesteld de school aan de Weststraat voor de helft aan genoemde ver- eeniging af te staan. Dit was voor den heer Staalman aanleiding een betoog op te zet ten, waarin hij de gestie van het Schoolbe stuur laakte, dat aanvankelijk genoegen ge nomen had met de halve Vischmarktschool en daar later op terugkwam. En, naar dit enfant terrible vertelde, was het voornaam ste motief geweest het feit, dat de bevolking van deze school niet behoorde tot de upper tem van onze gemeente en naast andere euvelen het euvel van zeere hoofdjes daar erg heerschte. Overigens geeft een ingezonden stuk van het Schoolbestuur in dit nummer wel een merkwaardigen kijk op de houding van het christen-demooratieche raadslid in deze schoolkwestie. Nu komen deze kindertjes, zorgvuldig met een muur gescheiden van de paganis- tisohe, op de .deftiger" school van de West- straat. Wel is ons klein landje een droevig beeld van verdeeldheid: vijftig „politieke" (partijen, de lagere scholen ln twee helften verdeeld, een „geloovlge" en een „omge- Joovige", de antithese doorgevoerd tot in net schoolgebouw. Welk een funezt»n invloed

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5