"|winl( FUNSTE MELANGE JURGENS' VERVANGT DE FUNSTE BOTER jflAROUERITE's WONDERE JAAR HELDER. Btnsd&g 0 Jtlnl9.44 uur. DUTTBCHLAND. MtJnontploffing. Van de vijf vermiste mijnwerkers uit de Amalie te Es^en zijn tot dusver vier Ulken geborgen. Het geheele aantal bij de ontploffing omgekomen mijnwerkers be- draagt 28, w.o. één, die nog vermist wordt De door de ontploffing aangerichte scha de Is zeer groot zoodat het bedrijf voor we ken lang is lamgeslagen. Ingezonden mededeeltng. „Denflrt u dat de ziel van dokter Benton ip gevaar is?" Pen nieuwe blouse in ruil voor een-oude De Duitsehe regeering heeft met de Ma- rlne-afdeellng van de commissie van herstel een overeenkomst gesloten voor den bouw Nanty hield nog juist oen kreet van Ver rassing in. „Dat ia jammer," zei Jane zacht „Lc hoop, van twee groote stoomschepen voor Frank rijk voor 141/, millioen-goudmark, die verre kend zullen worden op de schadevergoe- dings-schuld. De schepen zullen te Bremen en G&estf- munde gebouwd worden en zijn bestemd voor de Fransche lijnen op China en Indie. In dit gebied worden de Nederlandsche producten gebruikt, en hoorde ik o. a. over onze soeptabletten niet anders dan lof. Ingezonden Mededeellng. „We zullen het hopen." klonk het wat bit ter uit Nanty'a morw. hardop uit en vroeg mij haar eens goed aan te kijken. (Wordt vervolgd), zeer mooie keuze, DINSDAG 6 JUNI 1922 50e JAARGANG COURANT Lloht op voor auto's on Hotsen i Woomdag T 9.45 BUITENLAND. Van de 294.000 vreemdelingen, die in 1921 Engeland bezocht hebben, zijn er meer dan 8000 per vliegtuig het land binnengekomen. Bomaanslag. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Frankfort a.d. Main een nieuwe bomaan slag ontdekt. Een politieagent ontdekte in een communistische boekwinkel een glim mende bom, waarvan de lont bijna opge brand was. Hij wierp het helsche werktuig op straat, waar het dadelijk ontplofte, zonder evenwei schade aan te richten. OPPER-SILEZIE. De oorresipondent van de „N. Rott. Crt." te Berlijn meldt: De onrust schijnt in Opper^Silezië toe te nemen. Zoo zouden alle Duitsehe arbeiders en beambten uit Königshütte verdreven zijn. De woning van den Duitschen mijndirecteur werd geplunderd. Dergelijke voorvallen wor den ook van elders gemeld. Te Rytaiïk heeft een Ibende 20 Duitsehe winkels leeggeplun derd. Ook te Myslowitz schijnen anarchisti sche toestanden te heerschen. In verschik lende geimeienten heeft men Duitschers op gevorderd binnen een bepaalden termijn te vertrekken, daar anders hun woningen ver nield en leeggehaald zouden worden. In de buurt van Hindenburg is een afdeehng van de volksstemmingspolitie aan den! slag ge weest met een Poolsche bende. Deze strijd eindigde met de overwinning der politie. Het spoorwegverkeer is in de war geraakt. Herhaaldelijk worden treinen onderweg te gengehouden. Te Beuthen hebben zich meeT dan 500 vluchtelingen aangemeld. Te Rati- bor zou hun aantal zelfs 2000 bedragen. Ook Gleiwitz is vol Duitsehe vluchtelingen. De noodige gruwelverhalen over schanddaden van Poolsche benden doen natuurlijk de ronde. Van Poolsche zijde wordt gemeld: De Duitsehe henden en militaire organi saties vermeerderen hun aanvallen tegen de Polen in het Duitsehe gebied, en zelfs in dat, wat aan Polen is afgestaan. Tweehonderd bandieten van de Orgesch en andere Duit sehe organisaties hebben het dorp Ruda in Poolsch Silezië aangevallen, en hebben met behulp van machinegeweren een deel van Kuzrica en Rudzka (bezet, alsook het mijn werkershospitaal. De Poolsche veldwacht, bijgestaan door een deel van de vroegere volksstemmingspolitie, trachtte zich te ver zetten, maar werd door het aantal overweb digi, en moest terugtrekken met achterla ting van 12 diooden en 27 gewonden. I>e Poolsche 'bevolking is hoogst veront waardigd. De geallieerde commissie heeft volgens bericht uit Qppeln besloten een Engelsch en een Italiaanseh bataljon te zenden naar de districten, waar onrust heerscht IERLAND. Een gevecht tusschen Britsche troepen en rebellen. Zondag zijn aan de grens van Fermanaghe en Donegal Britsche troepen Pittlgo binnen getrokken. Zij werden echter aangevallen, maar met artillerievuur werden de aanval lers verdreven, terwijl de commandant werd vangen genomen. Men vermoedt dat de re- Seilèn groote verliezen leden. Een constabel is gedood. Men vernam dat in den middag geilook en het Magherameena Oastle door FEUILLETON. deer MABEL BAKKESGItUNDY voor Nederland bewerkt door ELLY HARTENQ. 156) jij bent al begonnen, je kunt het beter afvertellen ook, Maiguerite." je bedoelt, dat je verlegen bent Nanty, Volgende maand gaat Jane trouwen. U driemaal raden met wie." Nanty snoof minachtend, fic had gedacht dat zij verstandiger zou JT-- Met een Indischen radjah, die in een jSguld paleis woont" jjet een oud-officier met een te klein pioen en een te groote lever, die in ghton woont en een verpleegster noodig *aeft." Weer mia" 'Met een weduwnaar misschien de va- aJj van die twee kleverige kinderen.' m „Hun moeder leeft en ia zeer gezond, zei jane. Nanty leunde terug in haar stoel. jïu, ik hoop, dat de iman niet zoo siecüt als het zich laat aanzien. Jane is juist een yjotuw om haar heele leven ten offer te bren gen in de (hoop Iemands ziel te redden. Jane glimlachte. Kies Uwe mei_ kleur uit de IQ tintenkoop een volö de (jebn O at is alles. De Levers Zeep MaatscHv Vlaardirvóen fabrikemten von SunliMhmrtJïjv de rebellen zijn ontruimd. De militaire macht nam verscheiden auto's in beslag. Een nader Reuter-bericht meldt, dat bij het gevecht een Britsche granaat sprong on der een groep rebellen, waardoor er zes werden gedood. De anderen, waaronder zich ook officieren bevonden, gaven zich over De Britsche commandant gaf den rebellen een kwartier om zich over te geven, waarna de rebellen zich overgaven met wapens en mtmitie. Britsche versterkingen naar Ulster. Londen, 5 Juni. Er komen geregeld Brit sche versterkingen Ulster binnen. Het .l^nd is vol troepen, voorzien van kleine tanks. Er is een regiment uit Aldershot op weg, ter wijl bataljons uit Manchester en van de Schotsche grens pas geland zijn. Er zijn vele teekenen van bedrijvigheid op de vloot te Chatham, waar de manschappen inderhaast midden uit hun week-end-vacantie zijn te ruggeroepen. Verscheidene schepen maken zich gereed voor vertrek naar een onbeken de bestemming, men gelooft Ierland. Diefstal op groote schaal van ontplofbare stoffen ln Z. W. Lancashlre. Londen, 5 Juni In Z. W. Lancashlre heb ben uit uitgebreide schaal diefstallen van ontplofbare stoffen plaats gehad uit de voor raden der kolenmijnen van Z. W. Lancas hire. De dieven, die gewapend optraden en in den omtrek van tien mijl werkten, namen duizenden patronen mede, welke in de ko lenmijnen als ontploffingsmiddelen worden gebezigd. Men vermoedt, dat dit het werk is van Iersche extremisten. Arrestaties ble ven tot dusver achterwege. Mnnltle in beslag genomen. Het Amerikaansche a.s. „Seattle Spirit" van New York op weg naar Fenit in het graafschap Kerry met een leiding mais be stemd voor Tralee is in de golf van Tralee aangehouden door een Britsche oorlogssloep en doorzocht. Er werden vele vaten munitie in beslag genomen. Een magistraat doodgeschoten. Londen, 4 Juni Toen de magistraat Flana- gan heden na den dienst de kathedraal van Newry verliet, werd hij doodgeschoten door drie mannen die met een auto naar den vrij staat vluchtten. Flanagan had onlangs een aantal filnn Feiners veroordeeld. VBANKRUTK. Frankrijk en Duitse hl and. „Ik heb altijd gevoeld, dat die man een geheim had en me vaak afgevraagd wat het zijn kon," tel te zldh herstellend. „De meeste vrouwen zoeken raadselen «enter ongetrouwde mannen^ dooh als ze getrouwd zijn, snappen zij er nog minder van/' zei moeder. „Wie," vroeg ik lachend, „de vrouwen of de mannen?" „O, de vrouwen!" Ze was zoo ernstig, dat ze mij Peter en met hem de bramen in de gedachte riep en ik lachte weer. .Mannen," preeikte Nanty, „zijn noodza kelijk voor de instandhouding van het ras. Maar ik zie niet in, dat ze voor iets anders nuttig zijn." „Nu, wacht ik op jou meening, Margue- rite," zei Jane met een knipoogje. „Ik ga het liefst met zoo weinig mogelijk illusies het huwljjk in." „Ik laat mij niet vangen," antwoordde ik. „Er zijn mannen en- mannen. De twee, die op het moment op eekhoorns ert bramen uit zijn, zjjn twee uitersten. Misschien zijn daartusschen in nog ver schillende variaties en kun jij wel een goede helft getroffen hebben." Jane glimlachte tevreden. „U hebt me nog niet gelukgewenschtzei ze tot Nanty. „Dat is zoo de gewoonte." „Ik wensch de mensoben geen geluk met een huwelijk." „U is cynisch.11 „Neen, maar mijn oogen zijn geopend; er is een tijd geiweest, dat ze even gesloten ■waren als de jouwe." De vervolging der Fransche communistische kamerleden. De commissie, belast met het onderzoeken van de vraag tot opheffing wan de parlemen taire onschendbaarheid, heeft met 8 tegen 1 stem uitgemaakt, dat er reden bestaat tot vervolging van de Kamerleden Vaillant-Oou- turier en Marcel Oachin. BELG IE, België en de Haagsche conferentie. Een Brusselsch journalist heeft aan Jas- par de vraag gesteld, of België aan de conferentie in Den Haag zal deelnemen, waarop de minister van buitenlandsche za ken woordelijk heeft geantwoord: „Ingevol ge de te Londen aanvaarde bepalingen, zal België, of liever zullen de Belgische deskun digen naar Den Haag gaan. Het geldt hier trouwens alleen maar een voorbereidende bijeenkomst van deskundigen, na afloop waarvan de Belgische regeering zal uitma ken of zij het al dan niet geboden aoht aan een conferentie deel te nemen, waar de on derhandelingen met de sowjets zouden wor den hervat. De eerste bijeenkomst van des kundigen verbindt de geallieerden tot niets ten opzichte van de bolsjewiki". RUSLAND. In het hongerdi8trlct Het Nederlantdsch Nansen-Oomité te Am sterdam ontving een schrijven van zijn ver tegenwoordiger, den heer J. J. van Zuylen, die thans reist in de door Nederland gevoede gebieden. Aan zijn mededeelingen ontleenen wij het volgende: „Maandag 8 Mei ben ik van Samara ver trokken in gezelschap van twee lieden van het Zweedsche Roode Kruis, gedeeltelijk voor inspectie van de streek ten noorden van Samara, die door het Zweedsche Roode Kruis wordt gevoed, ten deelë ook ter verdere or ganisatie ren de voedselverstrekking in het zoogenaamde internationale Nansen'gdbied. Wjj reisden per auto, hjetgeen een uitstekend middel van vervoer bleek te zijn, daar de wegen, hoewel niet altijd even igelijik, toch weer geheel droog zijn. Wjj zijn eerst gereden naar Krasni Jar, waar ik onder geleide van den 'Zweedschen gedelegeerde, den heer Morlin, die er woont, alle inrichtingen heb bezocht, als keuken, bakkerij, malerij en magazijnen. De maga zijnen, vroeger ibehoorend tot een groote boerderij, liggen zeer gunstig aan het water, waarlangs de goederen per schip worden vervoerd. Ik heb zoowel de soep, die hier wordt verstrekt, als het brood geproefd en uitstekend bevonden. Men kan gerust zeg gen, dat waar de Zweden komen, praktisch binnen enkele dageni geen honger meer ge leden wordt, en dat dan ook alle ellendige gevolgen vandien, als het eten van lijken en allerlei onverteerbaar voedsel, onmiddellijk verdwijnen'. Bovendien doen de Zweden ander, pacda- gogisch werk: men tracht het onderwijs weer op gang te brengen. Te Krasni Jar zag ik een inrichting, speciaal door-den heer Morin vervaardigd voor lijkenvervoer, waardoor besmetting wordt tegengegaan. De contréle is streng, ieder hoofd van een gezin krijgt een kaart waarop vóór een bepaald' aantal personen zooveel rantsoenen kunnen worden gehaald, hetgeen meestal door de vrouwen wordt gedaan. De cholera begint sinds een dag of veer tien zich uit te (breiden, terwijl dan de typhus praktisch verdwijnt. Langs den weg zag ik veel onbruikbare landbouwmachines staan, diie bij gebrek aan onderdeelen niet kunnen worden gerepa reerd. Trekdieren zijn er weinig, zoodat de meeste aibeid inoet worden verricht door menschenhanden, of gelijk men.die noemt, Sovjet-tractoren. Ik moet mijn groote bewondering uitspre ken voor de Zweedsche organisatie, die onze levensmiddelen verdeeld en voor de persoon lijke opoffering van hij die hun eenzame posten betrekken temidden der steppen, die dagelijks blootgesteld zijn aan de besmetting met gevaarlijke ziekten. Tot nu toe is geen buitenlander, die vlektyphus kreeg, daarvan hersteld. Ik heb de bespreking bijgewoond, waar nauwkeurig werd uitgerekend hoeveel pro- duoten ieder dorp moest ontvangen, waar werd nagegaan, hoe men ze daar het spoe digst zou krijgen, waar men werkte met ca lorieën en nog eens calorieën, om dan direct aam den arbeid) te gaan en de menschen met den meesten spoed eten te géven. De universiteit te Samara is b.v. uit gebrek aan voedsel voor de professoren en de stu denten gesloten. De Amerikanen, de Zwe den en het Russische Roode Kruis hebben zich bereid verklaard, het noodige voedsel ter beschikking te stellen en wellicht lukt het nu de universiteit weer in gang te fbren- gen. Maar dan is er ook behoefte aan zeer veel dingen die betrekkelijk weinig geld Jfjosten, als nieuwe literatuur voor de che mici en medici, mikroskopen, enz. Ik weet nu niet, wat b.v. het Nederland- sche Comité voor de Russische studenten en voor de mannen van wetenschap doet met zijn geld, maar het komt mij voor, dat deze oomité's zeer 'goed zouden doen', al hun actie te concentreeren op dit gebied' rondi Samara, opdat het een oase worde in de Russische woestijn. Wanneer men in Nederland voort wil gaan met dit prachtig werk in het hongergebied', en wanneer men meent in staat te zijn tot nog grootere dingen dan tot nu reeds ge daan z;jn, ligt er een zeer rijlk gebied braak. Maar concentratie en organisatie is dan dringend noodig. De vervolging der priesters in Rusland. Het centraal uitvoerend bestuur heeft de verzoeken om gratie van vijf ter dood ver oordeelde priesters van de hand gewezen. In zes andere gevallen is de doodstraf ver anderd in gevangenisstraf van 5 jaar. De toestand van Lenln. Welingelichte Russische kringen te Ber lijn bevestigen, dat Lenin door een beroerte is getroffen. Op dit bericht zijn Litwinof en Radek met hun geheelen staf onverwijld naar Moskou vertrokken. Het sowjet-gezant- schap te Berlijn verkeert in groote beroe ring, daar men het gezag van Lenin voor de onderhandelingen in den Haag dringend noodig acht. Men wist te Berlijn nog niet of er gevaar bestaat voor Lenin's leven. Door de Sovjet-regeering wordt het be richt echter tegengesproken. Uit het Nabije Oosten. Grieksche bladen hebben gemeld, dat er onlangs te Rome besprekingen hebben plaats gevonden over een rechtstreekschen Ingeeonden Mïdedeeüng. dat de mijne altijd gesloten zullen blijven." „11c daoht, dat we Jane's trouwjapon zou den uitzoeken," klaagde moeder en bracht ons tot de werkelijkheid terug. Ze nam twee pakken modeplaten van een hoektafeltje en gaf zo aan Jane. „Nog eveni," zei deze. „Zoudt u me niet willen feliciteeren voor we beginnen?" vroeg ze aan Nanty. „Ik zal dokter Renton gelukwenschen als je dat kan tevreden stellen." „Neen, daar ben ik niet tevreden mee. Ik geloof, dat ik evenveel recht op een geluk- wensch heb als hij." „Nu 'ben je nederig," constateerde Nanty. „Ik kan nederigheid van een vrouw niet uit staan. Een vrouw moest altijd voelen, dat zij goed genoeg is voor welken man ook." En hiermede moest Jane genoegen nemen. Wat een bespreking volgde er over Jane's toilet op haar trouwdag! Of we schoolmeis jes waren. En het moeilijke ervan was. dat op geen enkel punt ook maar twee van ons het eens waren noch over de kleur, noch over de stof, noch over het maaksel. Toen moeder een fantastisch schilderij ophing over zilvergaas met chiffon er onder, S&Oii JfLQiO* „Maar denjkt u toch eens aan mijn leef tijd en 't moet voor een trouwpartij zijn, doch niet voor een baL" Toen Nanty zich tot enthousiasme op zweepte bij een droom van een jurk van zacht pastelblauw met zijden fluweel gegar neerd, zei Jane: Blauw is absoluut mijn Kleur niet" Toen ik daarna begon uit te weiden over do 'voordoelen van licht lila, lachte Jane riie „Ik kijk al," zei lk. Me hebt bruin haar en roode wangen." Ze negeerde ,al onze voorstellen. „Ik zal trouwen in zilvergrijs popellne," kondigde zij aan. „Precies als een dienstbode," Nanty sloot haar oogen. „Die trouwen altijd in\ zilver grijs. Ik heb drie kamermeisjes gehad, die zilvergrijze popeline voor haar trouwjapon uitzochten." Nanty en moeder wilden zich niet verder met de zaak bemoeien. Nanty pakte zelfs een krant op. „Wat vindt u dan van .grijs aken, zacht duif-grijs?" Met zichtbare inspanning ver joeg Jane haar droombeeld van zilvergrijze popeline. Nanty legde haar courant neer. „Een mantelpak van grijs laken met chin chilla-kraag en manchetten kan tamelijk aardig worden," stemde zij nog wat brommig toe. „Ik heb niets van chinchilla gezegd," kwam Jane zwakjes. „Ik geef je chinchilla als huwelijkscadeau, als je er niets op tegen hebt Enkel grijs laken zou te gewoontjes zijn." „Hot manteltje moet met wit satijn ge voerd worden," oordeelde moeder beslist „U bont met z'n allen van plan mij een massa geld uit den zak te kloppen. Ik heb nog nooit satijnen voering gehad en ik was van plan Italiaanseh laken te nemen." „Wat!" gilden moeder en Nanty. „Italiaanseh laken," herhaalde Jane flink, „Ik hoop met het heele pakje voor zestig gulden klaar te komen," f 0.95,1.90,3.00, 3.50,4.50,5.50. HERMAN NYPELS, vrede tusschen Athene en Angora, welke tot een bevredigenden uitslag zouden heb ben geleid. Naar de Temps uit Konstantino- pel verneemt, heeft dit bericht daar de groot ste verbazing gewekt. De officieels nationa listische kringen zeggen van deze besprekin gen niets af te weten en gelooven, dat er ook te Angora niets van bekend is. Zij voe gen er aan toe, dat men te Angora elk rede lijk vredesaanbod gunstig ontvangen zal. Een Britsch-Turksch Incident Uit Smyrna wordt aan Grieksche bladen gemeld, dat Turksche boeren in het district, waar eertijds Troje heeft gelegen, en wel in de buurt van de Dardannellen een aanval hebben gedaan op een Britsche troepemaf- deeling. Ér worden 22 Britsche soldaten ver mist. Er is een Britsche tuchtigingsexpeditie uitgestuurd. ZUID-AMERIKA. Een scheepson^eluk. Buenos Aires. 5 Juni. Het Argentijnsche s.s. „Vijlefrance", dat toeristen naar de stroomversnellingen van de Iguassu ver voerde, is ten gevolge van een ontploffing gezonken. Er zouden 80 personen verdron ken zijn. Paraguay. De burgeroorlog in Paraguay neemt groote afmetingen aan. De hoofdstad is naar luid van een Vrijdag in Buenos Ayres ontvangen telegram door de opstandelin gen ingesloten. Er ligt voor de stad een Ar gentijnsche kanonneerboot om indien noo dig de Argentijnsche inwoners van Asun- cion in veiligheid te brengen. De leiding van de revolutie is in handen van ex-president Schaerer en ex-minister van oorlog Chirife, zij beoogen de wegjaging van bet bewind van president Ayala. Men verwachtte blijkens een telegram uit New-York d.d. Zaterdag dat op den avond van dien dag de opstandelingen zou den overgaan tot den aanval op de hoofd stad. Het Paraguay'sche Congres is wel bij eengeroepen, doch niet bijeengekomen. De gewone telegrafische verbindingen met de hoofdstad zijn verbroken; echter is de draad- looze verbinding nog in wezen. Er is echter censuur op de berichten uit Asuncion. z o Een handelsconferentie der Zuldzeestaten. Het Amerikaansche departement van bui tenlandsche zaken heeft uit naam van de „Pan-Pacific Union" alle aan de Stille Zuid zee grenzende staten, met inbegrip van Ne- derlandsch Oostrlndië, de aan de Zuidzee grenzende, Zuid-Amerikaansche staten, Chi na, Australië en Japan, uitgenoodigd deel te nemen aan een handelsconferentie op Hono- loeloe van 25 October tot 8 November. De gouverneur-generaal van Ned Oost-Indië is een van de. ondervoorzitters der „Pan-Paci- fic Union", wier doel Is de welvaart van, op de samenwerking tusschen alle volken der Zuidzee. Op de agenda voor de conferentie staat o.a. een bespreking van de faciliteiten op het gebied van telegrammen en draad- looze berichten met eventueelo vaststelling van lagere tarieven; de ontwikkeling van nieuwe handelswegen; de wensoheiykheld van vrijhaven» op eilanden In de Stille Zuid zee; de ontwikkeling van de opsporing van brandstoffen In het Zuldzee-gebled ter uit breiding in de toekomst van het vervoer ln de Zuidzee; maatregelen ter voorkoming van wereldcrisis ten aanzien van rijst ln ver hand met den wisselkoers; oredietquaestles. Pooltocht Het schip van Amyndsen's Noordpool-ex- pedltle, de Maud, is Zaterdag uit uit fleattle naar de Berlngstraat vertrokken. Er zijn voorraden aan boord voor 7 jaar, verder twee vliegtuigen en een installatie voor draadlooze telegrafie. Amundsen hoopt iederen dag draadloos-telegrafisch met de bewoonde wereld in contact te blijven. LUCHTVAART. Het B. T. A. meldt uit Lausanne dat de vlieger Johner tijdens een vlucht is neer gestort en gedood werd. - Vliegtuig verongelukt Een Fransch vliegtuig, van de Messageries Aeriennes, dat den dienst van Londen op Parijs onderhield, is Zaterdagochtend twee mijlen buiten Folkestone Ln het Kanaal g< stort. De bestuurder en twee passagiers zijn verdronken- Een groote menigte dagjesmen- schen sloeg op de kust met ontzetting het on geval gade. krampsn, brakimgen, ilsshts apjj«vwaring, vsr- ■toppicg «bi. b««t«n sposdig «wtshtsn voor Foster'a Maagpill«n, k«tld«sls, «aeht w«rk«ad« laxeermiddel. Prgi f 0.8» P«r flasoa, alom ▼•rkrDgbaar.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 1