1.6RUNWALD, Keizerstr. 116 (bovinwlnksl). HEERENK LEEDING (In de advertentie in het vorig nummer stond, door een fout van den zetterIn de eeuwige, oneindige kanalen". Men zal begrepen hebben, dat dit moest zyn„In de eeuwige, oneindige ruimte".(Adv.) DE NAVORDERING. Het is uiterst moeilijk:, vooral: als zekere gebeurtenissen in aantocht zijn, geen poli tieke hartstochten wakker te maken, die bij menschen als de heer B. blijkbaar altijd' latent aanwezig zijn. Hij begint, louter uit politieke overwegin gen, een reclameachtig stukje in dit blad te schrijven en gebruikt dit als inleiding tot een art.kelenserie over onze belastingveror- dening, die zonder dat trompetgeschal in waarde zeker niet zouden zijn gedaald. Ik tracht het door dat geschrijf wat opge wonden publiek wat te kalmeeren en krijg waarachtig van den beschuldigde te hnoren, dat ik uit pol.tleke overwegingen schrijf. Nt en, geachte heer B., ik trachtte alleen aan te toonen, dat uw apodictische bewering, dat het navorderingskohier onwettig was, minstens zeer voorbarig waa Men is het over dien aard en den omvang der gemeentelijke navordering oveTal met elkaar ore ons en alléén de getroffenen kun nen na reclame een objectieve uitspraak er langen, waartoe zulk geschrijf als het eerste stukje van den heer B. absoluut onnoodig was. Dat ik kwaad zou zijn, omdat het geschrijf over de belastingen nu eens van de zijde des heeren B. komt en niet van die van den heer Zondervan of de S. D. A. P., is een bewering, die hij zelf wel niet zal gelooven. Toevallig verschil ik in opvatting omtrent de navordering met den heer Zondervan, be- wys genoeg, dat dergelijke overwegingen mij vreemd waren. De meening van den heer B. over den om vang der bevoegdheid' van de gemeente, om na te vorderen, volgens artikel 12bis der plaatselijke verordening, kan bij r°chme best gedeeld worden, maar het omgekeerde is even goed' mogelijk. Recht, om van onwettigheid te spreken, en dat op de wijze als hij deed, was .er zeker niet, en dit was dan ook alleen door politieke motieven ingegeven. Waartegen Ik natuurlijk absoluut geen be- zwaaT heb, indien men zulke uitingen in een politiek-propagandistlsch blad vindt, zoodat zijln vergelijking met een ander plaatselijk blad dan ook mank gaat Degenen, die in' deze tijden de gemeente met haar financieel© moeilijkheden moeten besturen, verdienen zeker niet te worden be schuldigd door hen', die zich zelf gemaks halve daaraan onttrokken. Helder, 6 Juni 1921. M. PLAATSELIJK NIEUWS. jl ben geprofiteerd van strand eni duin, dat het tentendorp, zooals wij dat van den vorigen zomer kennen> ook nu weder aan het strand was verrezen en tal van families herbergde. Vroeg reeds trokken ze, met pak en zak, strandwaarts, pakken proviand en fleesohen melk of ranja bij zich. Merkwaardig groot was, Tweede Pinksterdag, het aantal fietsers en automobilisten, dat zdoh langs den Stroo- weg naar Julianadorp, Oall'antsoog en wel licht nog verder, begaf. Het was, zoo om een uur of tien, bijna een onafgebroken stroom. Er stond' een krachtige bries, en zij die op de fiets waren, met name de dames, hadden ér een stevigen trap aan. Het was een typisch gezicht al die fietsen en auto's, voor Helder een ongekend schouw spel ook. Tegen half twaalf luwde de stroom. Van de fietsers zijn er ongetwijfeld verschei- denen gegaan naar de nieuwe uitspanning bij paal 8. Zoo'n uitspanning met een speel tuin,, missen we hier. Ook de duinen waren druk Wëvolkt. Tot voorhij paal 3 zaten nog groepjes menschen, die zich voor uren daar geïnstalleerd' hadiden. De meisjes^advindsteTS bouwden inl de Don kere Duinen aan hun plaggenhut, een eindje verder zat een gezelschap touristen te kam peeren, en meer in de buurt van Hulsduinen werd -het strand levendiger van de tenten en tentjes, die er in groote verscheidenheid stonden. En tegen den avond hadden de beschik bare auto's en andere vehikels maar werk om, de doodmoede, verbrandde menschen weer op te halen. Wat die geslapen hebben na zoo'n dag! De muziekvereeniging „Winnubst" al hier behaalde op het Muziekconcours te Kolhorn den tweeden prijs in de afdeeling uitmuntendheid. Onze plaatsgenoot, de heer A. Haan stra, directeur van de Harmondevereenlging „iConoordia" te Oudeslyia, behaalde op het Conoours te Kolhorn, gehouden op den 2en Pinksterdag, in de 8e Afd. Harmonie den eersten prijs met 160 punten. De kamerverkiezingen. De Texateche lijst-H. Braam is verbonden anet de lijst-Van Houten en met die van de Staatspartij voor Volkswelvaart. De Fancy-fair. WJJ hopen waarlijk niet, dat de lezer de krant vervelend gaat vinden, vanwege al de stukjes over de fancy-fair. Want dat zou werkelijk jammer zijn, omdat wij nog zoo veel te vertellen hebben. Allereerst die ten toonstelling. Zij is onderverdeeld in eenige groote afdeellngen: aardewerk en porcelein, koperwerk, kk-edingstukken en kant. schil derijen, speelgoed en mandewerk. Op enke le uitzonderingen na is alles handwerk. De koperen voorwerpen b.v. (schaiéni, aschbe- kers, etc) zijn alle uit de hand gedreven door Duitscüe off-oiersvrouwen. Ook het kant werk, van de meest grove tot de fijnste soor ten is uit de hand gemaakt. De afdeeling speelgoed is hoofdzakelijk afkomstig uit het Erzgebergte, het Schwarzwald en Thtlrin- gen, waar zooals bekend is de huisindustrie een groote vlucht heeft genomen. Er is voorts porcelein van de bekende fabrieken Nymphenburg uit Berlijn en van Rosenthal uit Beieren, en Russisch speelgoed en huis vlijt, o.a. voorwerpen van berkenhout met zilver ingelegd en versierd; bonte lappen, kinderkleertjes, cartonnagewerk, enz. Dat alles is te koop, ja, het moet eigenlijk zoo zijn, dat dit alles verkocht wordt. De prijzen zijn billijk, omdat al deze voorwer pen ter wille van het doel afgestaan zijn, en dus alles wat hiervoor ontvangen wordt, ten bate van het Duitsohe en Russische kind komt. Zoo hebben de douane-autoreiten vrij dom van invoerrechten gegeven, teneinde het mogelijk te maken, dat inderdaad de voorwerpen goedkoop kunnen worden ver kocht. Op verschillende plaatsen in ons land, in Hilversum, in Utrecht, heeft deze tentoon stelling, die regelmatig wordt apugevuld, veel succes gehad. Boven en behalve dit heeft m^n dan de fancy-fair. Daarover is nog wel een en ander te vertellen, maar dat bewaren wij voor een volgende maal. Pinksteren. Meer nog dan die Faaschdagen, zijn do Pinksterdagen van oudsher bestemd voor vacantie-uitstapjes. In den regel zijn de 'Pfiaschdagen, in ons klimaat, te guur om er praktisch veel aan te hebben. Maar de irn Mei of Juni vallende Pinksterdagen zijn daar beter voor geëigend. En ditmaal waren ze al bizonder mooi en zonnig, terwijl een briesje zorgde voor de afkoeling der al te stekende zonnestralen. Geen wonder dan ook, dat duizenden heb GEMEENTERAAD. BQdraige Bijzondere Scholen. B. en W. hebben het volgende echrijven aan den Raad gericht: Van het Bestuur der Vereeniging „Laat de kinderkens tot My komen", het R.-K. Kerk bestuur van de H H. Petrus en Paulus en het Bestuur der Protestantsche Vereeniging tot stichting en instandhouding van een school met den Bijbel, is een verzoek ingekomen om een voorschot op de vergoeding van de kos ten van instandhouding der onder hun bestuur staande scholen krachtens art. 101 der L. 0.- wet 1921. Ingevolge dit artikel vergoedt de gemeente aan de bijzondere schoolbesturen de kosten van instandhouding van de bijzondere scholen, met uitzondering van de jaarwedden en wed den. Deze vergoeding wordt berekend over het gemiddeld getal leerlingen dier scholen, bedraagt per leerling het gemiddeld bedrag per leerling van de kosten over hetzelfde dienstjaar der overeenkomstige o. 1. scholen in de gemeente en wordt bepaald c. q. na aftrek van de verschuldigde schoolgelden. De vergoeding is door de gemeente het eerst verschuldigd over 1922 en kan dus eerst worden bepaald na vaststelling der rekening over dat jaar. Ingevolge het bepaalde bjj art. 103, 3e lid van meergenoemde wet evenwel verleent Uwe vergadering ieder jaar in afwach ting van de eindbeslissing omtrent het bedrag, aan het bestuur een voorschot op de vergoe ding tet ten hoogste 80 ten henderd van het geen terzelfder zake voor de overeenkomstige openbare scholen in de gemeente is uitgege ven over het laatste dienstjaar waarover de rekening ie gesloten, i. o. dus 1920. Zooals uit de bjj de stukken overgelegde berekeningen blijkt, bedragen de kosten der scholen 1 tot en met 7b over 1920 gemiddeld f 18.88, die van school no. 8 gemiddeld f24.97 en die der M.U.L.O.-sah*ol gemiddeld f49.76 per leerling. De school aan da Koningstraat (in 1921 be zocht door gemiddeld 892'/i leerling) en de School te Koegras (bezocht door gemiddeld 65 leerlingen) zijn overeenkomstig aan de o.l. scholen 1 tot en met 7b, de school aan de Jonkerstraat (gemiddeld aantal leerlingen 416) is overeenkomstig aan de o.l. school no. 8, terwijl de schoei aan den Kanaalweg (gemid deld aantal leerlingen 208), hoewel deze school niet hetzelfde aanbal leerjaren telt als de open bare M.U.L.O.-school volgens uitlegging van Z. E. den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, toeh met deze M.UX.O.-school moet worden gelijkgesteld.' De vergoeding, berekend over 1920, lom dus bedragen voor de sohool: aan de Koningstraat 892} X f18.88 f6447, verminderd met het geraamde sohoolgeld ad f2760.96 of f2686.94 j te Koegras 65 X f 18-88 f902.20, waarvan £en aftrek van schoolgeld plaats heeft, om- t de gemeente dit zelf int; aan de Jonkerstraat 486 X f 24 27 f10886.92, waarvan evenmin aftrek van sohoolgeld plaats heeft aan den Kanaalweg 208 X f49 76 f10860.08, verminderd met f6000 sohoolgeld f5850.98. De Besturen hebben dus voor de resp. scho len reoht op een voorschot van f2149.65, f 721.T6, f8709.63 en f4280.06. Eet Bestuur der Vereeniging „Laat de kin derkens tot Mij komen" en het R.-K. Kerk bestuur vraagt een voorschot tot het maximum van 80 pCt., terwijl het Bestuur der Protes ten tsche Sohoolvereeniging een voorschot van f600 verBoekt. In verband met het vorenstaande stellen B en W. voor een voorschot op de vergoe ding ingevolge art. 101 der L. O.-wet toe te kennen aan het Bestuur der Vereeniging „Laat de Kinderkeus tot Mij komen" van f2 49.55 en.' 4280 06= f 6429.61 het R.-K. Kerkbestuur v. d. H.H. Petrus en Paulus van het Bestuur der Protestantsche Ver eeniging tot stichting en instand houding van een school met den Bjbel van 8T09.5S Erfpacht van gronden voor de Waterleiding. Bij ministerieele missive van 80 Maart J.l. is de Ontvanger der Registratie en Domeinen machtiging verleend om aan de gemeente Helder in erfpacht uit te geven een perceel weg, gelegen te Huisduinen, kadastraal bekend gemeente Helder, Seetie C, No. 7549, tegen een jaarlijksohen canon van f0.50 en onder voor waarde, dat de erfpacht ten allen tijde kan worden beëindigd, in welk geval aan het perceel zoo noodig weer de besteraming van weg zal worden gegeven en dat op het per ceel niet mag worden gebouwd en het zelve niet mag worden vergraven. Het bedoelde gedeelte weg is gelegen tus- schen de tot het gemeentelijk waterleiding terrein behoorende kadastrale pereeelen Seetie C, Nos. 6590 en C 5226. Wanneer de gemeente de erfpacht aanvaardt, zal de gemeentelijke waterleiding definitief de beschikking verkrijgen over het meergenoemde weggedeelte, teiyyl bovendien de gemeente eigendommen nabij het Pompstation voor het publiek geheel afgesloten kunnen worden. Naar aanleiding van het bovenstaande stel len B. en W., in overeenstemming met het advies van den Gemeente-Bouwmeester voor het aangeboden perceel weg van het Rijk in erfpacht té nemen. i PINKSTERBLOMMEN. Al gaat 't niet meer zooals in Justus van Mauriks tijd., toen oip tweeden Pinksterdag van de opgegaarde oenten, gedurende een 'geheel jaar, heele gezelschappen in groote Jan Pleiziers naar buiten trokken en dan smeuïg en zwierig en oubollig feestvierden met muziek van de handharmonica en onder het gebruik van veel jandoedel; toch is er zooveel traditie om met tweeden Pinksterdag de natuur in te trekken, dat haast niemand daaraan ontkomt Zoo ook ging het ons. Op den Pinkster- Maandag trokken wij bijtijds, hoewel niet al te vroeg, er op uit en koersten over de Koop- vaarderssluizen, langs Oostoever en de oes terputten, waar we den zeekant van den dijk namen. Breed uit lag daar het Kuitje, droog en Blikkerig, want het was eb, dborstrengeld door diepere geulen. De lucht was diepblauw; helder, zeer hel der doemden' Texel en Wieringen aan den horizont; een enkel zeiltje gleed over het zonbeblikkerd water, hier en daar een vletje, vermoedelijk bezig met botnetjes. Mannen "waren druk 'bezig pieren te spitten, die moes ten dienen voor peuraas. Uitgestrektheden slik waren voorzien van Kleine verhooginkjes, opgeworpen door alles wat daar ondersliks leeft en wroet. Verderop, waar de schorren zich hebben gevormd, jodelde het van blij vogelleven. De tureluurs,, in groote getalen, slaakten bun tuut-tuut en vlogen nu en dan angstig rondt, zetten zich op de telegraafpalen bin nendijks, waar ze, al maar roepende hun tuut-tuut, en knikkende met den kop, je aan- Sdacht maar dachten te trekken, blijkbaar slechts om je af te leiden van hun kroost, 'dat daar vermoedelijk in het hooge gras en zeekraai, op moeders bevel, zich schuil hield. De grutto's jodelden hoog in de lucht hun blijden, zacht melodieusen roep. Tallooze kleinere vogeltjes, zooals gore, kwikstaart, tapuit, graspieper en niet te ver geten de leeuwerik, dartelden rond, golf- wiekend en blijde snetterend of zingend. De zwaxtkopmeeuwen alleen waren rustig, die hadden het te druk op den slikbodiem. met piertjes, garnaaltjes, weekdiertjes en wat dies meer zei. Wijder strekten zich steeds de schorren hit en al levendiger werd het vogelheir. Wel kon men aan de voetstappen in het slikgedeelte tusschen de schorren zien, dat ook hier de vogel' niet geheel en al met rust wordt gelaten. Toch geloof ik, dat er nog wel kan die gebenedijde plekjes zijn, waarheen geen menschelijke voet zich waagt Dat vooral stemde mijn boy tot vreugde, omdat hij van meening is, dat al wat vliegt met rust moet worden geiaten, ja, diat zelfs geen vogelnest moet worden genaderd om de vogeltjes geen angstige oogenblikken te bezorgen. Al verder liepen we dioor, waar de weg golvend op en neer gaat, zoodat mijn jongen ddien1 den- naain gaf van .JCameelweg" van- wege de vele bulten, die daarop voorkomen. En tegen den dijk en langs den weg stond alles in feesttooi. Daar waren bijv. de prachtige kamillen, de schoentjes en muiltjes, de klaverbloemen en vooral ook de paarsche bloemetjes van het Engelsoh gras, dat volgens mijn boy, die al vele Indianen-verhalen heeft verslonden, door de Indianen wordt genoemd: „voetstap der blankenT, omdat de blanken het zaad van dat bloempje hadden meegenomen en in de wildernis, hoe dan ook, hadden verspreid. En in den opper van den dijk legden we ons nu en dan rechtuit neer, heerlijk genie tend van het gesuizel van den wind door de op den dijk wuivende planten, den geur dier bloemen rondom ons en het gejodel in de lucht der tallooze vogels. Als echte pinksterblommen, beladen met allerlei bloemen, kwamen wjj thuis. Wel hadden we geen jandoedel' geconsu meerd, doch we hadden ons een feestroes gedronken aan het heerlijke zonlicht, den bollenden wind en de grootheid der natuur. Onze Pinkstermaandag was goed besteed daar aan den kant van het alige „Kuitje". Totaal f 15739.14 Concierge-wonlng. In verband met een eventueele splitsing der scholen 7a en 7b, ten einde deze in overeenstemming te brengen met de Lager Onderwijswet 1920, moet de bestaande con ciërgewoning aan de le Vroonstraat worden afgebroken en zal de betrokken conciërge behooren te verhuizen naar de aangekon digde woning in de Oostslootstraat No. 24. Deze woning eischt, alvorens te worden be trokken, noodzakelijke verbeteringen. Vol gens een terzake door den gemeente-bouw meester epgemaakte begrooting zullen deze herstellingen f 948 bedragen. In verband met het bovenstaande stellen B. en W. voor dit crediet te verleenen. nog te telen gewassen, wordt het ergste ge- Ernstig wordt hier door de tuinders over wogen, of door een1 zoo algemeen mogelijk in te voeren bevloeiingssysteem de gevol- Kn van deze droogte-periode teniet gedaan nnen worden. Op sommige plaatsen zijn reeds zoogenaamde sihipompen (eenvoudige kleplooze pomp aan een electromotor ge koppeld) geplaatst, die het bodemwater naar boven brengen, waar het vervolgens door greppels en geulen langs de tuinvruchten wordt geleid. Er 'bestaan plannen om dit op groote schaal, door middel der tuindersorganisaties, tot stand te brengen, om op die wijze te voor komen, dat deze streek door een ramp zou worden getroffen, waarvan men nu den omvang misschien te ernstig inziet, maar die toch lang niet denkbeeldig zou zijn. Temeer niet, waar gedurende de laatste jaren door oudere tuinders de verdroging van deze streek mede wordt geweten aan de diepe uitgravingswerken van het nieuwe Noorzeekanaal en het Hoogovenbedrijf. Het houtbewerkersconfllct te Zaandam geëindigd. Aangezien de bemiddelingsvoorstellen van burgemeester Ter Laan ook doer de betrok ken organisaties zyn aanvaard, is de staking onder de houtbewerkers opgeheven en wordt Woensdag de arbeid hervat. Brand Werkspoor. Amsterdam, 8 Juni. Hedenmorgen zijn de experts begonnen met het opnemen der scha de, die door den brand, Woensdagavond in de fabriek „Werkspoor" is aangericht. Na een voorloopige schatting werd die schade vastgesteld op l1/» millioen gulden. Het tekort van dé Nederlandsche Spoorwegen. Volgens de TeL hebben de Nederlandsche Spoorwegen over het afgeloopen jaar een nadeelig saldo van 30 millioen gulden inclu sief de 5 pet., die de staat den aandeelhou ders waarborgt. Hiervan komt 17 millioen op rekening van de Hollandsche Spoor; de Staatsspoor heeft 13 millioen tekort. De Staat moet dit bedrag bijpassen om de uitkeering van het dividend van 6 pet. mogelijk te maken. Verdere bezuiniging btJ den Loodsdienst Behalve het intrekken van den zeilkruis- post bij Dungenesa overweegt de regeering nog verdere bezuiniging bij den Loodsdienst. Naar onze berichtgever te IJmuiden ver neemt bestaat het plan de schepen uit zee naar Amsterdam of Zaandam te doen bren gen door de buitengaats van IJmuiden krui sende zeeloodsen, terwijl de schepen in om gekeerde richting zullen worden wegge bracht door de rivierloodsen. Hierdoor ver val^ .de loodsverwisseling te IJmuiden, zoo dat op den duur het personeel beduidend kan worden ingekrompen. (HbL) Tabaksbelasting en versieringkunst Onder dezen titel echryft de „Tel.": „Heeft b(j het nieuwe bankbiljet van f25. de chef-portier van de Nederlandsche Bank als aesthetisch adviseur getungeerd de fis cus is «oo verstandig geweest voor de ont werpen der accijnsstrookjes, die van heden af om sigaren en sigaretten geplakt zullen worden, het oordeel in te winnen van den ongeheer Jan Boterman, leerling aan de avondschool te Appingedam, die geheel in zijn vrijen tijd, zonder eenige hulp deze ont werpen vervaardigde en alleen bij het over- teekenea in het net door zijn onderwijzer, den heer Willemsen, geassisteerd werd. Het ornament is blauw van kleur en zeer prac- tlsch werden enkele vakjes opengelaten, waar in roode lettertjes de firmanaam en het aantal sigaren ln gedrukt kunnen worden. De jongeheer Boterman heeft ondanks zfjn eugdigen leeftijd hy wordt op Koninginne dag a.s. 18 jaar begrepen dat het hier een waardepapier gold en heett dus tusschen het lijnornament schemerige stippelveldjes aan gebracht. Om 't eventueelen vervalschers niet te moeilijk te maken, deed hij het zöé dat het er op een stippeltje meer of minder niet erg aankomt, Daar de ondergrond wit is, ontstaat automatisch door het opdrukken der roode letters de nationale driekleur, zoodat ieder* rooker bij het neertellen zijner tabaksbelas ting weet waarom hij rookt. Ter versterking van dit nationaal gevoel zijn in een verloren hoekje nog eenige lettertjes geplaatst, die te ■amen het woord „Nederland vormen". Faillissementen ln Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureau voor den Handel «ijn over de afge loopen week, eindigende 2 Juni in Neder land uitgesproken 54 faillissementen tegen 40 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 7 Januari tot en met 2Juail928 1182 faillissementen tegenover 851 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. D© gewezen Duitsche kroonprins. De Cioago Tribune meldt, door minister Ruys de Beerenjbrouck gemachtigd te zijn mee te doelen, dat er niets van waar is, dat de gewezen Duitsche kroonprins een be zoek aan Duitschland zal brengen, zooals de 8 Uhr Zeit. in Berlijn had bericht Hi heeft het verlof er niet voor gevraagd en zou, eens over onze grens, geen vergun ning meer krijgen terug te koeren in ons land. Biji den dood van keizerin Augusta was een dergelijk verzoek welg edaan, doch toen heeft onze regeering den gewezen kroonprins te kennnen gegeven, dat hij bi terugkeer geen sylplaats meer zou krijgen De droogte. Uit Beverwijk schrijft men aan het HbL Er zal in deze streek door de aanhoudende droogte niet veel van de aardbeien terecb komen. Niet alleen' echter dat deze cultuur ernstig bedreigd wordt, ook voor de andere EEN KWART EEUW POLITIEK. (Van het persbureau H. Henning Jr. Co.). Hl. De eerste verkiezing, waaraan de radica len, waaruit de tegenwoordige vrijzinnig- democraten zijn voortgekomen, deelnamen was er eene om negen leden van de Tweed© Kamer. De kiesvereeniging .Amsterdam" waarin de meeste radicalen vereenigd waren en die op haar program o. a. algemeen kies- en stemrecht met E. V. had staan, wilde een bre-s schieten» in cte lilber&le overmacht. Zii stelde daarom slechts twee candidaten: <j y Gerritsen en dr. Vitus Bruinsma en gaf haar leden in overweging die andere vakjes blanco ie laten. Deze twee heeren werden gesteund door het dag- en weekblad „De Amsterdammer" De heer J. de Koo -was van ibeide bladen hoofdredacteur, en door hert, volksblad He Echo Dok door de Amsterdam ach e ö.u rant meer bekend als het „Geeltjes van den Brakken Grond (aldius genoemd, naar tint van pupier en de drukkerij), welks hoofd redacteur, de heer Kees van Harpen, be kwame mannen uit allerlei partijen had sa men-gevoegd. Dr. Schaepinan stond naast Domek Nieuwenhuys, dr. Kuyper naast mr v an Houten! Bovendien steunden twee organisaties noc deze heeren. De eersite was de kiesvereent. ging „De Unie", die een middenpartij vorm de tusschen radicalen en sociaaldemocraten en waarvan de ook in onze dagen nog Ingezonden mededeeling. Per koker 00 ot. V erkrygbaar b(j Drogisten en Apothekers. Te Helder by Mej. M. Ridder, Fa. tIanqabd voor engros A. ten Klooster. bekende heer Gerhardt (toen en nog lang daarna onderwijzer) voorzitter was en d© vereeniging „Vergunning Deze candddeer- <fe naast haar voorzitter de heer Hartman (de tegenwoordige voorzitter, die heer Ris was toen vice-president) en haar rechtskun dig adviseur, Mr. Paap (die spoedig daarna èn de jurisprudentie èn de politiek er aan gegeven heeft, mannen, die by de drankbe strijding matigheid wilden betrachten. Daar toe behoorde natuurlijk ook Dr. Schaapman. Intusschen, de poging faalde: .Amster dam" kwam met haar oandiidaten niet in aan merking. Daarom gooide zij het bij volgen de gelegenheden over een andere boeg en ging een (bondgenootschap aan met de anti- revolutionnaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" en de katholieke „Recht eni Or de". Zij behaalde haar eerste suooes, toen „Gerritsen op deze wijze (dus met een katho liek en een anti-revplutionnair) in den Raad kwam. Wat later bracht „Leeuwarden" hen in de Kamer. Het eerste lid1 door .Amsterdam" in de Kamer gebracht was Ketelaar. Ook nu was het buurt Y Y weer, waaraan1 dit suooes was te danken, want „Ketelaar", ieder noemde hem toen nog gewoon hij zijn naam, was in die dagen een heel populaire jongen in de buurt. Was „ondermeester" (iets later zei men klasseonderwijzer) op de school in de Jan v. d. Heydenstraat en woonde daar ook op een bovenhuisje. Dag en nacht werd' voor zijn verkiezing geplakt en gewerkt en toen de kroon op 't werk wias gezet, was het enthousiasme grooter en algemeener dan nu om tien voetbalwedstrijden. t Hoor den heer Kok, onder-schoolmeester, op dezen over winningsfuif hij „Augustinus" (het vijf cents café op het Ferdinand Bolplein uit die dagen) nog zeggen: „Ketelaar, ze hebben je inu in de Kamer geschopt, maar als je je best niet doet, schoppen wij je er over vier jaar weer net zoo uit." We zullen aannemen, dat „Ketelaar", nu de EdelGrootAchtbare Heer Ketelaar, zijn best gedaan heeft, want hij is nog altijd Ka merlid en hij is er lid van Ged. Staten van Noord-Holland bij geworden. Op het boven huisje in „De Pijp" woont hjj geloof ik niet meer. De grootste bloeiperiode van de kiesver eeniging Amsterdam" viel' samen met een belangwekkend tijdvak in de hoofdstad. Het jeugdig vuur, het enthousiasme, waarmee zjj hun denkbeelden verdedigden, maakten dat de radicalen al spoedig in den Raad do minee rderi. Door hun wethouders Gerritsen em Treub werd in de praktijk gebracht, wat vroeger in theorie was beleden: o. a. het be ginsel der Gemeente-exploitatie. Toch bestond de radicale organisatie uit tamelijk heterogene elementen. Naast zeer bezadigde burgers, die alleen het recht en de vooruitgang wilden dienen als Hugo Muller, Kou'veld en Becker, waren er ook erg revolu- tionnaire Dageraadsmannen als Van der Goes, Gerritsen, de Demosthemes, de han dige schipper hield alles bij elkaar. Maar na zijn plotseling sterven -was het daarmee uit. Mr. M. W. F. Treub, toen de leider, wist te bewerken, dat de geheele linkervleugel werd geamputeerd en daarmee behoorde het radi calisme tot het verleden. Kort daarop werd .Amsterdam" ontbonden en stichtten haar ex-leiders de Vrijzinnig-Democratische Par tij, die vooral door haar strijd en eindover winning ten opzichte der Evenredige Ver tegenwoordiging nog wel eenige jaren van beteekenis is geweest- Wij weten hoe tijdens den oorlog mr. Treub, die naast zich en weldra boven zich mr. Marchant had zien opstaan, de pari]] verliet, oud-Liberaal werd, conservatief, den eoonomischen bond- stichtte en later het heele zaakje overdeed aan den Vrijheids bond. Ook dat hij een tijdlang onder moei lijke omstandigheden „minister" is geweest en het land toen veel aan hem te danken heeft gehad. En tenslotte, dat hij nu in de petroleum is gegaan of ln een ander artikel, waar meer mee te halen is dan met politiek. Van groote beteekenis voor de toekomst was het royement, dat over de linksohe leden van .Amsterdam" was uitgesproken. Want hierdoor kwam tot stand de organisatie der parlementaire sociaal-demooratie, die in de „Nieuwe Tijd", geredigeerd door mr. Troel stra en. Van der Goes, haar orgaan vond. Al spoedig kwam toen de breuk met Doraela Nieuwenhuys, die eenige jaren vroeger voor het district Schoterland ln de Tweede Kamer gezeten had, maar nu tot de overtuiging ge komen was, dat „parlement" afkomstig was van „parler" en „mentir" (praten en liegen) en nergens voor deugde. Het bleef in de eerste jaren een ha strijd tusschen de parlementairen en anti- parlementairen.. Doch al spoedig werden de eersten de baas en bleven de laaitsten ais vrye-socialisten en nog enkele andere groep» jee bestaan, die niet deelnamen aan verkie zingen. Hadden de oude radicalen ln de buurt Y-Y (later het vijlde district) haar steunpunt ge vonden, de parlementairen, weldra herdoopt in sociaal-democratische arbeiders party, hadden weldra eene sterke vesting in III. voor een deel door diamantbewerkers en Is raëlieten bewoonde buurt in den omtrek van de Muiderpoort. Hoe deze partij in <>nien Raad nu al jaren een overwegenden Invloed heeft en wat de beteekenis is van haar Ka merclub, is algemeen bekend. Ongeveer een tiental jaren geleden werd1 echter in deze'organisatie de splijtzwam op gemerkt. Het waren de meer lirikschen, maar die toch den parlementairen strijd wel van belang achten, dus niet alleen als anarchis ten en andere vry© groepen alleen ln econo mische actie heil zagen en die zich verzamel den achter den met buitengewone loingen Re- zegenden David Wynkbop. Men kan 't ook omkeeren en zeggen dat Wynkoop een partij in de 'party stichtte en volgelingen maakte- Niet zoo heel veel vermoedelijk, want na dat de Tribune-mannen de 8. D. A. P- ver lieten en zelf de 8. D. P. (Sociaal Democra tische Party) vormden, bleek t, dat zy maar weinig stemmen konden verzamelen. Ontel bare malen is de heer Wijnkoop candideat geweest, geen verkiezing sloeg hy over en ondanks het belachelijk miniem aantal stem men, dat hij op zich vereendgdé, gaf hy den (Auteurercchten op cllohé ene. voorbehouden door L. Q. volgene de wet van 1912.) 40 °/0 beneden Iedere concurrentie. 600.— Roblnson. mm q g£[ Moesje, doet Jc hoofd weer pijn, leem maar gauw Je medicijn, lusje weet al dat het meest 't Freoo'» kokertje U geneest.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 2