HELDERSCHEC0U8AMT Tweede Blad. I&ÏZSSJS 55RJ5 g» VAN ZATERDAI 10 JUNI U22. ferautisS^St ea" Straatconcert DB NAVORDERING, Een laatste woord. Het is, geachte redactie, onbegonnen werk met iemand te disoussiëeren, die niet be grijpen wil Zonder eenige aanduiding hdb ik in mijta eerste stuk gewaarschuwd tegen het opge wonden geschrijf over de navordering en daarnaast gewezen den voor ieder vrijstaan- den weg van reclame, die door zulik geschrijf toch niet beter wordt. Ik kwam daarbij op tegen de beschuldi ging, dat B. en W. een onwettige daad heb ben begaan door de indiening van het be streden kohier. Juist daarop te letten is de taak van Ge deputeerde Staten, die het kohier zonder eenige reserve direct hebben goedgekeurd. Voorts liet ik even uitkomen, dat over den omvang der navordering groot verschil' van meening bestond en gal eenige voorbeelden, waarin ik persoonlijk navordering mogelijk en niet mogelijk achtte. Of dit de meening van Gedeputeerde Stal ten is, aal wel blijken, ais de reclames bij dit College inkomen en mij daarover uitlaten zou toch zeker voor iemand met een ver antwoordelijke positie niet oirbaar zijn. Ik heb ook geen bureau voor belasting zaken en houd mij dus absoluut buiten deze reclames zeUve. Die zich wèl tot taak stelt, fbelastiin.grecla- mes voor te bereiden en daarin adviezen te geven, heelt natuurlijk het recht, zijn op vatting over de navordering te hebben, een opvatting, die ik noch bestrijd, noch zal bij vallen. Maar dat men B. en W. en vooral den be trokken wethouder van financiën in staat van beschuldiging stelde, dait is in strijd.met alle billijkheid, en dit behoort zeker niet tot de taak van dergelijke bureau x. Als de heer B. ntu ontkent, dat hij dit niet in zijn functie van houder eeper zoodanige Instelling deed, dan bleef er alleen over, dat politieke overwegingen hem daartoe hebben geleid. Dat is alles, geachte heer B., ik hoop, dat U mij nu verstaat, terwijl alle franje van uw vorige stukje achterwege had kunnen blij ven, Indien IJ mij direct had willen begrijpen. Ik meen, dat ik, die nooit schroomde, ook aan eigen vrienden te zeggen, wat ik te zeg gen had, eenig recht heb, om deze belasting- affaire op zuiver zakelijk terrein, te brengen, waar zfl door vorig geschrijf was afgegleden. Helder, 9 Junil 1922. M. PLAATSELIJK NIEUWS. B. Gazan. t Gistermiddag werd onder groote deelne ming het stoffelijk overschot van den heer 8. Gazan op de Joodache begraafplaats ter ruste gebracht. Gazan was voor ons Helder- schen geen onbekende. In onderwijzerskrin gen werd zijn kennis op hooge waarde ge schat. Tal van jaren was h]j aan de school op den Parallelweg verbonden en weinig kon men vermoeden, dat de forsche, krachtige gestalte van Gazan weldra neergeveld zou zijn. Veel deed de overledene om de theoso fische gedachte te verbreiden ook als leeraar in het Esperanto had hij tal van leerlingen. De heer Gazan was voorts lid van het Da- gelijksch Bestuur der Openbare Leeszaal en als zoodanig vervulde hij de belangrijke functie van lid der Boeken-oommissie. Op de Joodsche begraafplaats waren o.a. aanwezig: De heer v. d. Ploeg hoofd der school, het onderwijzend personeel en een deputatie van leerlingen. De heer J. Ooltof, het eerst het woord ne mende hield een treffende rede en schetste naar waarheid de groote verdienste van den overledene, hij wees er op» dat men zijn plicht op aarde voldaan heeft, wanneer men zijn ziel weder rein en onbevlekt aan den Schep per kan teruggeven, en dat deze bescheiden man, wiens Joodsche naam „Sjoloum" (Vre de) was, deze naam met eere droeg omdat hij, waar hij kon vrede bevorderde. Aan de groeve werd verder het woord ge voerd door den heer Van der Ploeg, die er op wees, wat in Gazan als onderwijzer ver loren is gegaan, hoe hij de liefde van zfln oollega's en leerlingen wist te winnen en als ■«ponten® uiting legde een leerling der klasse waar Gazan het laatst lei had gegeven, een FJ2* lovende bloemen op het graf van den Dwremden raeeetar. De heer v. a. Ploeg nam veroer afscheid vun den overledene namens -^«onool en legde eveneens een krans cursus van Esperanto-leerlln- vrerademx een» dame het woord ge- IteIndruk «prak zij van gan nu der esperanto-leerlln- groote krann mlï0? ®ntvallen was, en een vel neder. deB «rafheu- aanl^dlng8^? L QruIlwald' naar SSSüf het dl het leven te verlaten. De vele «hln? I?' zij samen dborgebracht haddeï^^^fi,0 mer vergeten. Nadat nog deïee^v ifc afscheid van zfln vrientf had dankte een broeder van den overledw^J^ Een bescheiden man, doch een wijsgeerig denker had men op de Jood^jfa begraafplaats ter ruste gebracht Jooda3h® Ds. H. Buiskool heeft eervol ontslag als vlootpredikant aangevraagd, omdat hij liever tot den gemeentelijken arbeid terugkeert. Hij heeft bereids een beroep aangenomen «aar de Herv. Gam. te Noord-Zijpe. („Stand."). Leveringen. De levering van bevroren rundvleesch ten behoeve van de troepen in het garnizoen Helder gedurende het tijdvak 1 Juli—81 De cember 1922, ia opgedragen aan de firma J. J. O. van Staay te Rotterdam, tegeh. den prijs van 0,696 per K.G. Zomer-Ooncerten ln het Boechje. Bakens een advertentie in dit nummer, worden do concerten, die des Zaterdagsmid dags worden gegeven in den tuin achter het 1 aleis, ook toegankelijk gesteld voor de bur gerij en voor onderofficieren tot en met den rang van sergeant, tegen betaling van J 2.50 per persoon en van 6»voor een gezin, per seizoen. W aterverspllling. Burgemeester en Wethouders hebben een tweetal ingezetenen, abonné's der gemeen te-waterleiding, wegens verspilling van wa ter in strijtt met de voorschriften om ver spilling te voorkomen, afgesneden. Wij meenen «<m dit bericht onzerzijds het dringend verzoek te moeten toevoegen, dat men toch zooveel mogelijk alle overtredin gen inzake waterverspilling bij de autoritei ten aanbrengt Elk geval wordt onmiddellijk onderzocht Met een enkel woord wezen wij re&is op het optreden van een aantal musici, die ék musiceerende, op straat en collecteerende aan de huizeni der ingezetenen een bedrag bijeen zullen 'brengen, dat strekken moet om den nood in Rusland te lenigen. Wij die nen daar wat meer van te vertellen, omdat het Mer een merkwaardig ooncert betreft, dat voor de ingezetenen dezer gemeente eenige aantrekkelijkheden biedt. Wij worden Mer ter stede niet verwend ten opzichte van vreemdelingenbezoek. Maar thans krijgen we rasechte Russische muzi kanten in ons midden» althans ze zijn in Russisch oostuum gekleed, en de lezer weet, dat de kleeren den man maken. Kapelmees ter van het corps is Gospadine (gospadin is meneer in 't Russisch) Halilslko. Onder de leden noemen wij- de welbekende musici Pe- trowitch en Haanstraitski. Bolsjewiki zijn er, zoover wij weten, niet onder. Toestemming om te spelen hebben ze van de autoriteiten gekregen, terwijl de heer De Graauw zorgde voor de costuums. U be grijpt, tegenwoordig krijg je die zoo moeilijk de grens over, zoodat ze die maar thuis heb ben gelaten, 1 Dinsdagmorgen gaan de heeren 24 staf musici op stap. Van het Marine-Bonds- gebouwvertrekken zij des morgens 10 uur en des imiddag® 2 uur, 'begeleid door oollec- teerende dames, die voor die dubbeltjes zullen zorgen. Ook Woensdag wordt een dergelijke tocht gemaakt. In deze vier wandelingen is dan de geheele stad bewerkt. Dus, burgers van onze stad, zorgt, dat u eene beloonirag blaar hebt liggen voor deze musici, die huin kunst geven om daarmede talooze kinderen te redden in» de door den honger zoo geweldig geteisterde streken van het voormalige tsarenrijk. Laat u niet onbetuigd, burgerij van Helder, het is zoo dringend noodig veel geld, heel veel geld te hebben. De Fancy fair. Het hierboven uiteengezette plan van de heeren musici maakt, dat Helder als het ware een week lang in actie zal zijn ten bate van de hongerlijdende kinderen. Immers Woens dagmiddag 3 uur wordt de tentoonstelling en Fancydair geopend. De voorbereidingen zijn m vollen gang. Van alle kanten ontvangt het comité volop medewerking;- zoowel finma's binnen als buiten onze gemeente dragen het hunne bij, vele plaatselijke imuziekvereeni- gi ragen zegden hunne medewerking toe. In ons nummer van Dinsdag zal het defi nitief programma- bekend1 Igemaakt worden. Uit alles blijkt echter wel, dat het in „Ca sino" weer zeer aantrekkelijk -zal worden. Het Comité zou gaarne nog de 'beschikking hebben over eenige flinke windbuksen ten behoeve der schiettent. Liefst spoedige op gave wordt verzocht bij den heer Bernard Meijer, Kanaalweg. (Men verzoekt ons plaatsing van de vol gende Motie. De Af deeling Helder van den Bond van Marine-Onderofficieren in huishoudelijke vergadering bijeen op 9 Juni 1922; •kennis genomen1 hebbende van de korte lings verschenen persberichten nopens de plannen der Regeering tot loonsverlaging van 6 tot een maximum van 150. Herinnerende het gesprokene door den toenmaligen Minister van Financiën De Vries in de Tweede Kamer op 16 December 1920, n.L, dat: „het volkomen juist is, wat in de stukken ,£taat, dat die 7 door de Regeering aan „de Ambtenaren is gesohonken als salarii- „verhoogtng, wlj-1 de Regeering tot de over tuiging gekomen was, dat mihtrlsmrhoogiug „uioodlg was en zij hei beste vond haar in „dien Vorm te geven. Vandaar dan ook, dat „het volkomen consequent was, dat de mili tairen, die geen pensioenpremie betelen, „ook de verhooging van 7 kregen", dat de maerbedoelde 7 dus wel terdege als salaris moet worden beschouwd; dat volgens medodoeling in de Tweede Kamer door dén tegen woord lgen Minister v-an Financiën in antwoord op een desbe treffende vraag van het Lid dier Kaïuer, de heer Ketelaar - de Regeering er niet aan denkt de bestaande salarissen te verminde- Overwegende dat van gunstiger levens verhoudingen sinds December 1920 nog geen sprake is en dus niet wettigt een verminde ring vun het inkomen onder welken vorm dan ook, Gehoord de discrussiën, Spreekt hare groote ontstemming uit over deze aangekondigde inkomsten/verlaging en dringt er bij het Hoofdbestuur op aan alle pogingen in het werk te stellen, opdat deze voornemens niet tot uitvoering worden ge bracht •Besluit deze motie te publioeeren. KermlsvooretelUngen M „Casino". Het is de Casino-directie weer mogen.ge lukken voor d© a& kermisweek de hand te ieggen op iets bijzonders. „Het ^ehouwtoo- neel" onder directie van Jan Musch en A< r. T- d. Horst zal gedurende die week een nerle voorstellingen geven van de nieuwste ®n de meest succesvolle stukken. ,®7eiV_ t vorig jaar met de kornusvooretellingen het gezelschap Louis de Vries, zal de directie van „Casino" een referendum uit schrijven, waarbij het publiek zelve zal mo- een. kiezen uit een groot aantal stukken van het Schouwtooneel-repertoir. Wij bomen Merop nader terug. Tutnconcert „Wlnnubst". Morgen geeft de muziekver. „Winnubst", dir. de heer Schenkels, een concert in den tuin van Oastno, waarbij o. im. worden uitge voerd de nummers waarmode dit korps den 2éh prijs behaalde in de afd. v. Uitmuntend heid op het concours te Kolhorn. Ter afwis seling zal een Bal-Chanrpétre gehouden wor den in den feestelijk verlichten tuin van Casino, op een speciaal gemaakten dans vloer. Bij ongunstig weer in de zaal RAAD80 VERZICHT. Hoewel van de weer tamelijk uitgebreide agenda voor Woensdagavond slechts twee of wil men drie punten weiden afge werkt, was de vergadering, die tot bijna mid dernacht duurde, nochtans zeer belangrijk. Belangrijk in de eerste plaats wegens de daarin gevoerde belastingdiscussies, en in de tweede plaats om het onderwijsdebat. Bei de punten zullen wij dus wat nader dienen te bekijken. Te meer is dit noodig, daar ons raadsverslag"dezen keer te haastig ineen ge zet moest worden en wellicht aan duidelijk heid en helderheid betreffende het gesproke- ke heeft ingeboet. Het is dan ook op verzoek van Wethouder de Zwart, dat wij zijn in den Raad gegeven toelichting Meronder uitvoe riger laten volgen. Allereerst dan die belastinggescMedenia Zooals men weet had de heer Grunwald ook trouwens de heer Schoeffelenberger de vraag tot den Burgemeester gericht wat er waar was van de geruchten, dat de vast gestelde koMeren aanmerkelijk hooger wa ren dan de raming op de' begrooting. M. a. w. dus: is het waar, dat het heffingspercentage te hoog is genomen en dat van de gemeente- naren meer belasting wordt geheven dan noodig is? Burgemeester en Wethouders hadden op deze vraag een antwoord ingezonden, waar in zjj erkenden, dat inderdaad een bedrag van ruim 200.000.meer uit de belasting ontvangen wordt dan de raming is (f 244.616) Maar zij wezen er aanstonds op, dat elk jaar meer ontvangen wordt dan de raming is en dat dus dit op zichzelf niets buitengewoons ia De beantwoording van, de vraag of Inder daad dit surplus te hoog is en het heffings- peroentage dus moet worden verminderd, beantwoordden B. en W. daarentegen ont kennend. Met de cijfers van vroeger jaren toonden zij aan, dat niet alleen het bedrag, dat minder ontvangen is stijgt naarmate het totaal-bedrag der op te brengen belasting Hooger wordt, doch ook het percentage, en dat gevoeglijk een bedrag van 15 van het kohier ad 1.163.000.zal moeten worden afgeschreven, wegens reclames vertrek enz. Dit is een som van rond 176.000.zood'at Mermede dus de meer ontvangen 200.000.- waren geëlimineerd. Verder becijferden B. eni W. de uitkomsten van vroegere jaren, die h.i. niet eené vermin dering van het hefffingspercentag© wettig den, ook niet omdat betreffende het dienst jaar 1921 nog niets bekend is en bij een eventueel nadeelig saldo daarvoor een reser ve aanwezig dient te zijn, wil men op de be grooting 1928 niet voor grootere tekorten en dus verhoogde belasting komen te staan. Tot zoover het prae-advies van Bufge- moester en Wethouders. De heer Grunwald was het volstrekt niet met deze beschouwin gen eens; hij meende, dat het bedrag van 15 voor afschrijving veel te hoog was ge raamd, en oordeelde het-billijk het bedrag van 2 ton, dat meer ontvangen wordt, te re serveeren voor het volgend jaar en het per centage te verminderen. De heer Grunwald raamde voorts uit de z.g. forensenbelasting een opbrengst van 60.000,—, waarmede het surplus nog verhoogd wordt. De heer van Breda ging verder dan de heer Grunwald en wilde het bedrag zonder meer restituee- ren aan de burgerij. Ook de heer Bok sprak in dezen geest Wethouder de Zwart wees er in zijn be toog in de eerste plaats op, dat een derge lijke houding thans in lijnrechten strijd is met de verwijten van optimisme, die met name de heer Bok steeds aan spr. deed in dit opzicht De heer Grunwald noemde een bedrag van 50.000.— als opbrengst uit de forensenbelasting, en plaatste tegenover de beweringen van het College, dat er door vertrek een grooter bedrag aan afschrijving geraamd moest worden, het bedrag, dat de weder in deze gemeente zich vestigehde per sonen uit Indië in hoofdzaak aan be lasting betalen, waardoor het verschil vrij wel gecompenseerd zóu worden. De heer de Zwart nu betoogde uitvoerig, dat dit niet het geval is. Art. 244a van de nieuwe Gemeentewet re gelt deze aangelegenheid. In het eerste lid van dit artikel wordt aangegeven, dat die genen, welke hun hoofdverblijf in de ge meente hebben, op het kohier moeten wor den gobraoht. De gemeente-administratie géaft dan op het aantal perionen, dat mat are meening in aanmerking komt voor fo rensenbelasting. Deze lijst gaat naar het Centiraal-Bureau in den Haag, en komt dan goedgekeurd eventueel, hier terug. Wat verstaat nu de wet onder forensen? Art. 244a sub 2. 8 en V regelt dit. In da ste plaats zijn forens, «ij, die ln deze gemeen te hup hoofdverblijf hebben, maar ooor wo ningnood genoodzaakt zijn hun gezin elders te vestigen. Deze personen mogen worden aangeslagen voor 2/8 van het koMer, dat zijn 8 maanden. In de tweede plaats komen de personen, die meer dan 90 dagen i» deze gemeente hun bedrijf uitoefenen. Dit zijn de oorspronkelijke forensen, waarvoor indertijd het wetsartikel gemaakt is. Uit den aard der zaak zijn dat in onze gemeentp slechts zeer enkelen. Als wij ons niet vergissen, is de forensenwet destijds in het bizonder ontwor pen voor de gemeenten Bussum en Hilver sum e.d., die*bijna geheel uit forensen be staan. De derde categorie van forensen be treft die personen, welke sedert 1 April 1921 hun hoofdverblijf elders hebben, maar we gens den woningnood Mer wonen. Het om gekeerde geval dus van sub 1. Dezen mogen voor 1/3 worden aangeslagen. De praktische uitwerking van een en an der voor onze gemeente is nu deze: op den primitieven aanslag, uitgevoerd volgens het onder sub 1 bepaalde, is het laatste jaar al les gebracht, wat er op kón en móest wor den gebracht. Oók dus de personen, die in den loop van het belastingjaar naar het bui tenland zijn vertrokken, marinepersoneel bflv. Deze staan Mer voor het volle bedrag over 12 maanden op. Aan hen moet naar evenredigheid van hun verblijf in het bui tenland ontheffing worden verleend btf te rugkomst. De vrouwen dezer aangeslagenen mogen evenwei niet worden aangeslagen in de belasting. Evenmin mogen zij worden aangeslagen over datzelfde jaar in de foren senbelasting, omdat de wet voor dezelf de gemeente slechts éénmaal een aan slag in de gemeentelijke inkomstenbelasting kent Daartegenover Staan dan de belasting plichtigen, die in den loop van het belasting jaar zich Mer vestigen. Volgens art. 244a eerste lid moeten zij worden aangeslagen naar tijdsgelang dat zij nog van dat belas tingjaar hier vertoeven. Daaronder zullen er zijn wier gezinnen reeds Mer woonden, en die dus volgens de bepalingen in bet vierde lid van dit artikel reeds belastingplichtig wa ren voor 1/8 van hun inkomen. Dat moet we der worden teruggestort en de betrokkenen moeten overeenkomstig art. 244c laatste lid aangeslagen worden zooals Mervoren is ver meld. Het gevolg van den samenhang dezer ar tikelen is, dat voor een belangrijk deel de bedoeling der forensenbelasting, zooals die door den wetgever in de gemeentewet ge legd is, voor onze gemeente, met haar eigen aardig karakter van vlottende bevolking van en naar het buitenland, Met van die waarde is als bijvoorbeeld voor Amsterdam en Bus sum. Hierop vooral was het, dat de heer de Zwart de aandacht vestigde, omdat er, naar hij meende, wellicht door de vragen van den heer Grunwald bij de belastingschuldigen verwachtingen omtrent teruggave zouden zijn gewekt, die niet kunnen worden ver wezenlijkt. Het voorstel van Breda om het surplus terug te betalen kon geen onder steuning vinden in den Raad en dus Met in stemming komen. Daarmede was de interpel latie als men haar zoo noemen wil af gehandeld. De zaak blijft zooals zij was. Het tweede punt, dat meer nog dait dit, de gemoederen een oogenblik ln opstand bracht en de oorzaak was van een heftige uitbarsting in den Raad, was het reorgani satieplan van de scholen. Deze reorganisatie is noodig door de Meuwe Onderwijswet, waarbij het schoolonderwijs wordt onder scheiden in gewoon lager onderwijs, ver volgonderwijs, uitgebreid lager onderwijs en buitengewoon lager onderwijs. Evenwel heeft de "reorganisatie in deze gemeente zich al leen te bepalen tot het gewoon en uitgebreid lager onderwija Zooals wellicht bekend ls, vervangt het Meuwe uitgebreid lager on derwijs het vroegere „meer uitgebreid l.o.", terwijl het vroegere „uitgebreid La" in ver band met het vervallen van het Fransch als eisoh van toelating tot de H. B. 8. en Gym nasium Met meer bestaat. Nu was het oorspronkelijke plan van ml- Mster de Visser om voor alle lagere scholen 7 leerjaren in te voeren, en het onderwijs dus voor elke school gelijk te maken. Om redenen van praktischen aard de hooge kosten voor de gemeenten is daarvan te ruggekomen en is thans een scheiding ge maakt tusschen lagere scholen met 7 leer jaren als eindcursus en zulke met 0 leer jaren, waarbij de leerlingen na het 6e leer jaar naar vervolg-onderwijs kunnen over gaan. De 7-klassige scholen vormen dus een afgeronde studie, terwijl de opleiding in de 0-klassige scholen uit den aard der zaak is gebaseerd op voortzetting en het leerplan dus eenigszins anders is ingericht. Nu willen Burgemeester' en Wethouders voor deze gemeente voorloopig drie scholen bestemmen voor dat vervolgonderwijs. Er zouden dan komen 7 scholen met 7 leerjaren, bestemd voor kinderen, voor wie in den re gel het lager onderwijs tevens eindonderwijs is, 8 scholen met 6 leerjaren, met dezelfde bestemming als de 7 eerste, doch daarvan de kinderen-het 7e leerjaar aan een andere school volgen; *3 scholen met 6 leerjaren» bestemd voor opleiding voor voortgezet on derwijs, 1 school voor 8 klassen voor kin deren, die vanuit een 6- of 7-klassige school verder lager onderwijs moeten genieten; en 1 school voor uitgebreid lager onderwijs. De 3 klassen, zouden worden gevestigd in de Hoofdgrachtschool, terwijl op de boveMoka- len van deze school de Handelsdagschool zou worden gevestigd. Dit plan ontmoette zoowel bestrijding als ondersteuning. De Bond van Nederlandsche Onderwijzers had in een adres adhaesie be toond, doch naar uit een opmerking van den heer Grunwald in antwoord op een inter ruptie van den heer Borkert bleek, lang niet eenstemmig het Ned. Onderwijzersgenoot schap daarentegen had gevraagd liever te wachten tot de wetswijziging zal hebben plaatsgehad. Want wij verzuimden nog te vermelden, dat de tegenwoordige onderwijs wet waarbij de groote scholen omgevormd worden tot kleine» vöor vele gemeenten te duur blijkt te zijn, zoodat de minister hier in wijziging wil brengen en de groote scho ten herstellen. Voor onze 'gemeente is de verbouwing van de scholen reeds een feit, en bovendien is het plan van den minister nog zeer vaag, terwijl het de vraag ls of straks niet een ander ministerie zitting heeft, vandaar dat de .Raad niet veel voelde voor ui titel. leiislotte wa» er nog een anonieme clrcu- ralre ter tafel gebracht, die, door de wijze waarop «li was ingediend, een >46r ongun stiger» indruk maakte. Bedoelde olroulalre, die sleohta aan enkele raadsleden was ver strekt, «n waarvan de pers Bvanmln Inzage had gehad, is in oni verslag In exteueo af gedrukt. Naar uit de mededelingen van den Burgemftftiter bleek, was zij afkomstig van eenige hoofden van scholen, althans de Bur- femeester zelf had een exemplaar, waar aan en achterkant op geschreven stond, dat de hoofden van de scholen zich accoord. ver klaarden met de daarin genoemde cijfers, betreffende het aantal leerlingen hunner school. In deze anomeme circulaire werd eveneens een lans gebroken voor ditstel, doch deze wijze van. argumenteeren wekte terecht 's Raads misnoegen. Wethouder de Zwart laakte in scherpe woorden deze wij ze van doen. Twee jaar geleden, aldus zeide spr., verklaarden de hoofden zich-accoord met het reorganisatieplan; thans komt deze „duikbootaanval". Er werd voorts Met ondui delijk te kennen gegeven dat het verzet bij deze hoofden meer speciaal ging tegen het feit, dat door de invoering van kleine scho len het ambulantisme vervallen zou en zij wederom voor de klasse moesten» Hoe het zij, met vier stemmen tegen werden de voorstellen van B. en W. aange nomen. De vier tegenstemmers waren me vrouw van der Hulst, en de heeren .Grun wald, Bok en van Loo. Er werd als grief tegen het plan o. a. aangevoerd, dat met de drie opleidingsscholen feitelijk standenscho len gekweekt werden. Want, zoo redeneerde men, nu wil iedereen zijn kind op zoo*n op leidingsschool hebben, en wordt het dus een sohool voor enkele uitverkorenen. De Bur gemeester wees er op, dat daarvan geen sprake is, en dat immers elke verdere school als opleidingsschool kan worden ingericht, indien daaraan behoefte blijkt. Inderdaad is, als men het begrip „stan denschool" ontleedt, voor deze veronderstel ling geen grond. Alle elementen, die een „standenschool" kenmerken, zijn thans ver dwenen. Drie factoren bepaalden vroeger die standenschool; een hoogere sdhoolgeldhef- fing dan voor de andere scholen, het onder wijs ln andere vakken boven die van de la gere school en. tenslotte de kleine klassen en daardoor duurdere onderwijskrachten. Al deze factoren zijn op de tegenwoordige Hoofdgrachtschool aanwezig en zullen ln het nieuwe plan vervallen, en men hoopt Meidoor juist het stichten van particuliere standenscholen tegen te gaan. Iedere groep personen heeft tegenwoordig het recht een sohool op te richten, en thans wórdt over alle scholen in de gemeente het onderwijs volkomen gelijk. Ook deze interpretatie is voor rekening van den wethouder van finan- tiën, die verder wees op het feit, dat nu de waarde van een school afhangt van het onderwijs-zelf, m.a.w. dat een dergelijke re- orgaMsatie een stimulans vormt voor den onderwijzer om zijn klas en voor het hoofd om zijn school zoo goed mogelijk te maken. Er zou over dit onderwerp nog wel meer te zeggen zijn, o. sl werd ook besproken de kwestie van halfjaarlijksche of van heel- jaarlijksche cursussen. Maar ons overzicht is ditmaal al zeer uitvoerig en zoo willen wij liever een streep zetten. Voor den Burge meester als wethouder van Onderwijs was de gang van zaken zeer verheugend en toen dan ook de beslissing met 4 stemmen tegen gevallen was, klonk uit den Raad een ap- plaua Hoewel de reet der agenda werd verdaagd kwamen bij de Rondvraag nog eenige pun- tent ter sprake, die belangrijk genoeg zijn om te worden gereleveerd. Het was de heer Grunwald, die de watervoorziening ter sprake bracht, en de Burgemeester vond hierin, aanleiding nog eens te wijzen op het watergebrek, dat nijpender is dan verleden jaar. De afsluiting van de leiding in som- im, ge stadsgedeelten met Pinksteren was het gevolg geweest van een vermindering (van den. druk teneinde den toevoer van wa ter te stremmen. Men moest zien hoever men hiermede gaan kon om Met een deel der be volking van water te berooven. Toen bleek, dat men op bovenhuizen en woningen ver van den watertoren af geen water kreeg, is de druk weer geleidelijk uitgebreid. De toe stand van de waterputten in de prise d'eau is evenwel zeer ongunstig. (De heer Schoeffe- lenlbergeT wees op de waterverspillinig aan het Vliegkamp, maar volgens den heer Vain der Veer 'betreft dit 'kanaalwater. De zaak zal onderzocht worden; wij kunften ons Met voorstellen, (dat de militaire autoriteiten in deze dagen een waterverspilling uit de wa terleiding zouden toelaten. Er is nog geen sprake van eenigen regenval, en eiken dag wordt de toestand slechter. Dezelfde heer Grunwald besprak voorts het snelle rijden van auto's en motorfietsen in de stad. Het bleek, dat Meromtrent nog verschil van meening betaat bij het Ooilege en Gedeputeerden, waardoor de goedkeuring van de verordening traineert. De gemeente wil een maximum-snelheid van 15 K.M., Ge deputeerde Staten willen die op 20 K.M. be paald zien. Deze laatste1 lijkt ons voor deze voertuigen ook beter, omdat 15 KJI. wel wat heel weinig is. De heer Hevblok vroe<* zeer terecht om het gerijd en geros met mo torfietsen op den dijk te willen verbieden, aangezien daar geen wandelaar meer loopen kan. Er is evenwel weinig aan te doen, om dat deze weg rijkselgendom is, het is zuiver welwillendheid van de betrokkenen indien zij een anderen weg nemen. Maar beperking van snelheid achten wij zeer urgent; er wordt op ergerlijke wij-ze langs dezen weg geraced door opgeschoten jongelui, waar door de wandeling voor rustige voetgangers aldaar vrijwel onmogelijk is. Vergaderingen, Vermakelijkheden, enz. 14, 15, 16 en 17 Juni: Tentoonstelling en Faracy-fair ten 'bate mui de noodlijdende kinderen Ln Opper-Silezië en Rusland, ltn Casino. Dinsdag 20 Juni: Openbare Vergadering Afd. Helder van den Vrijheidsbond. Spr. Mej. Joh. Westerman en de heer Mr. H. C. Dresselhuys. Casino, 8.15 uur. BINNENLAND. De reis van de Koninklijke Familie. De „Batavier V" wordt op 2 Juli te Rot terdam terug verwacht, meldt de „N. R. Ct.". De K amerv erklazingen. De voorzitter van het centraal atembureau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Wtateu-Generaal, brengt ter openbare kennis, dat liet csntrsal stem bureau van alle hoofdstem bureau* mudodee- 11iig heeft ontvangen, welke geldige Hiaten vun oandldsten zijn Ingeleverd. (gt.ot.) De voorzitter van het centraal atembureau oor de vnrkledrig van do leden van de Tweede Kamer der Hiaten-Generaal maakt bekend, dat de voor de kiezers toegankelijke zitting, waarin het centraal stembureau de ingeleverde geldige lijsten van candidaten zal nummeren ln de volgorde, door het lol aangewezen, zal worden gehouden op Za- rdag 17 dezer, des m dags te 2 uur. in het lokaal van het gemeentehuis te 's-Gra- venhage voorheen voor de vergaderingen van den raad bestemd. (Stot) Te Amsterdam werd opgericht een libe rale party. Er heeft zich bereids een oomité gevormd, dat zich in verbinding heeft ge steld met het oomité-Van Houten ter ver kiezing van liberale Kamerleden in de Tweede Kamer. Het Episcopaat en de Nieuwe Katholieke Party. Naar aanleiding van de verklaring, afge legd door mgr. H. van de Wetering, aarts bisschop van Utreóht, namens het Doorluch tig Episcopaat in de openingsvergadering van den Tweeden Nederlandsofaen Katholie kendag te Nijmegen, heeft de Nieuwe VenL Ort. dr. O. van der Weyden, die als eerste candldaat is geplaatst op de Limburgsohe Ujst der Nieuwe KatholiekePartB, gevraagd, of wellicht de verklaring der bisschoppen voor hem aanleiding kon «ijo, «tjn houding te wijzigen. De heer van der Weyden telde, dat de ver klaring van de bisschoppen voor hem niet

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5