Tweede Blad. VAN BtNSDAG 20 JUNI 1922. voorstel van Ged. Staten zullen aannemen en zullen In een volgend artikel iets naders j over het bedoelde gesticht mede-doelen. M. Bi HN DERDE PROVINCIAAL GESTICHT VOOR KRANKZINNIGEN? Naar uit onderscheiden krantenberichten den laatsten tijd bekend werd, heeft de Re geering besloten, het Rijksgesticht voor krankzinnigen te Medemblik op te heffen. Onder den indruk van een ernstig plaats gebrek werd' voor eenige jaren een groot nieuw gesticht te Woensel gebouwd; doch dit blijkt thans lang niet gevuld te kunnen worden, zoodat het niet té verwonderen is, dat de Regeering, om althans een deel der hooge kosten kwijt te raken, een der Rijks- gestichten wil opdoeken. Door gebrek aan voldoende ruimte voor bare krankzinnigen had de provincie Noord- holland daarentegen in het laatst van 1921 juist 100 plaatsen in het Medembliksche Ge sticht yerkregen, waarvan er weldra 00 bezet waren. Toen echter tot opheffing werd' besloten, zijn die 100 plaatsen dier Provincie natuurlijk weder opgezegd, zoodat, waar sinds die op zegging vanzelf geen patiënten meer zijn gezonden, het aantal Noordhollandsoho ver pleegden nog maar een goede dertig is. Momenteel zijn er voorts nog ongeveer 150 Rijkspatiënten, die echter bestemd zijn, om met een deel van het verplegend personeel naar Woensel over te gaan. De Regeering heeft, zooals onze lezers weten, het Gesticht tevens aan de provincie Noordholland aangeboden en Gedeputeerde Staten hebben nu onlangs na zeer lange overweging besloten, aan de Staten het voor stel tot die overname te doen. Dat die overwegingen langdurig waren, is niet vreemd, indien men de geschiedenis van het NoordhoUandsche krankztnnigenwezen van de laatste jaren wat meer van nabij1 kent. Immers, toen na voorbereiding van een /deskundi ge Commissie in 1920 aan de Zo- merzitting der Staten een voorstel tob stich ting v an een derde provinciaal ziekenhuis door God. Staten was ingediend, ontving dit een vrij ongunstig onthaal. Zóó ongunstig, dat in de Winterzitting* 1920, waar deze zaak na de schriftelijke be handeling aan de orde kwam, eene motie-van Spanje cs werd ingediend, die een nieuwe Oommissie wilde, om te onderzoeken, of door uitbreiding der bestaande gestichten niet in liet gebrek aan plaatsruimte kon worden voorden. Deze motie werd ingetrokken, toen door de heeren Wibaut en Polak een voorstel werd! ingediend, om alsnog te onderzoeken de vraag of kleine of groote gestichten wen- saheiyk zijn, terwijl op verzoek van dien heer De Jong-Schouwenburg teYens door Ged. Staten werd toegezegd, dat pogingen zouden worden aangewend bij particuliere vereen!- gingen, om die desnoods met provinciaal geld, te doen bouwen of uitbreiden. De motde-iWibaut weid met 88 tegen 17 stemmen aangenomen, en daarmee was het derdie gesticht vrijwel van de haan. Want toen* een jaar later (15 Juni 1921) het rapport dier tweede Oommissie ver soheen, hetgeen uitsprak, dat uitbreiding van plaatsen in Duinenbosoh .te Oastrioum mogelijk.was, terwijl van meer dan een par- tioul. vereen, toezegging was verkragen, dat zij ten behoeve der provincie bestaande ge stichten wilden uitbreiden of nieuwe op richten, trokken Ged. Staten hun voorstel in en weid in dezelfde Zopierzitting een oon- tract met „Het Geneeskundig Gesticht voor Krankzinnigen" te Utrecht aangenomen, waarbij deze stichting ten behoeve van 400 Noordhollandsche patiënten, haar buitenge- stioht te Den Dolder zou uitbreiden, waar voor de gelden zouden worden verstrekt door de „drie partijen", ni. de provinciën Zuidbolland en Utrecht en de' gemeente Utrecht. Gedeputeerde Staten hadden dus reke ning te houden met het feit, dat in de Staten der provincie een sterke strooming is tegen provinciaal beheer, eenerzijds omdat men in t algemeen in- principe daartegen is, ander zijds, omdat men het te duur acht. Méér ook de 400 plaatsen te Utrecht vormden een be letsel, tegen overname van een geheel ge- süoht met nog 800 bedden. De voorwaarden moesten dus door de Re geering al heel -gunstig gesteld- worden, om met vrijheid onlder die omstandigheden op nieuw Ibij de Staten te komen met een voor stel voor een derde eigen ziekenhuis. Daarnaast woog natuurlik het belang der patiënten, die beter in eigen inrichtingen binnen dé provincie kunnen vonden ver pleegd, het belang der gemeente Medemblik, dat 1/7 deel der belasting alleen van dat ge- stioht heeft, terwijl bij opheffing een belast baar inkomen van 150,000 dat zoo goed als geheel in die gemeente verteerd wordt, nog eens verloren gaat, on ook het feit, dat de provincie /by opheffing weer 100 plaatsen voor krankzinnigen minder heeft. Naast dit alles was het vooral hét onecono mische, om een beet gesticht in de provincie leeg te laten staan- en elders voor duur geld nieuw te laten bouwen, waarbij ln het eerste geval 800 beschikbare plaatsen te loor gin gen en in 't laatste-pas over eenige jaren de eerste plaatsen vrij kwamen, dat bij Ged. Staten niet licht werd- geteld. Maar dit alles zou toch niet hebben gehol pen indien ten slotte het Rij-k niet royaal uit 'den hoek was gekomen en het geheele gebouwencomplex gratis ln gebruik had aan- ^DH *is'voor het Rijk nog een voordeel, qjri-. dat de-provincie nu tevens het personeel overneemt, dat anders op wachtgeld zou moe- ton worden gesteld'. Tevens zouden die ge bouwen. zonder nut te stichtem evengoed groote sommen aan onderhoud hebben ge kost, iets, dat nu ook vermeden kan worden. plaatsgenoote mejuffrouw G. EL itemowitlé, leerlinge van het Instituut Schoe ners, slaagde voor de te Amsterdam gehou den examens in stenotypen en Ned, Handels correspondentie. Op den 9en jaarl. foto-salon te Am sterdam, gehouden van 15—26 Juni, is de inzending van de firma Chef Rreuger alhier (portret-Werk) met eere-diploma bekroond. Bij het op 23 Mei door de L. L T. E. H. (Leeraren in Talen en Handelscorrespon dentie) te Amsterdam gehouden examen slaagde voor het diploma Nederlandsche Handelscorrespondentie onze plaatsgenoot, de heer J. Hofland. Bfl het te 's-Gravenhago gehouden exa men slaagde voor derden Officier groote vaart de heer F. Wiidamfl jr. alhier. De Kamerverkiezingen. Zaterdagmiddag is het centraal stembureau voor de verkiezing van leden van de Twee de Kamer bijeengekomen om bij loting de nummering van de ingediende candidaten- lijsfceni voor dé verkiezingen vast te stellen, Voor kieskring X (Hekier) is het resultaat als volgt (hierbij is opgegefven de eerste can- didaat van da lijst en, zoo mogelijk, de naam der party): 8a. lijst Göbel, Ned. Bond v. Beliasttnbetai.: 8b. - 4b. 4c. 4d. 9. 15. 17b. 17c. 19. GAL en SLIJM verwekken oprisping uit de maag, vel» kwalen komen daaruit voort, zooalsgebrek aan e»t- lust, verstopping, lusteloosheid en hoofdpijn, flebriik lu Uw eigen belang de FREGO's- Maagtabletten, per koker 60 ot. Verkrijg baar te Helder bijMoJ. M. de Kiddkb, Fa. IIakoard voor engros A. trsu Kloostkb. 20r. 21o. 21d. 21g. 24. 29. 82a. 82b. 83. sa 87. 4a 49. Verwolde, id. (Patriciërs); Schouten, id. (Huiseigenaren)} Braam, Texelsche lijst; Van Houten, Liberalen; Faufbel, Volkswelvaart; Smeenk, Anti-Revolutionnalreni; Van Puffelen, Öhr. Volkspartij; Van LLemt, N. Kath. Party; Wijnikoop, Oommun. Party; Kol-thèk, Socialistiscihe Partij; Van der Zwaag; Marahant, Vrij'z.-Dem. Party; Van der Hoven, Plattelanders/bond rechts; Braat, id. links; Bekveld, id. R.-K. Dresselbuys, Vrijheidsbond-; Abr. -Staalman, id.; Ter Hall-, id; A. P. Staalman-, Christ.-De/mocr.; Driehuis, Rapaille Party; Van Beresteyn, Onafbankeiy teen Kersten, Staatk. Geref. Party; Heeres, Democratische Party; Van Boetzelaer, Ohrist. Hisi Unie; Schokking. idem. tiist Bomans, R-K. Staatsparty} De Groot, Kunstenaars Party?; Duys, S. D. A. P.j V an der Myle Nat. Bond van Bezui niging; Weiss, Neutrale Middenstanders; Minnema, Alg. Ned. VroUwenorg.; Van der Laar; Clhr. Sociale Party. Hagen) Herv. (Ger.) Staatsparty. Busch, Wormerveersche lijst. Teenstra, Platielandsparty Teenstra Naar het Huisgez. verneemt, zyn de can- didaten der katholieke staatsparty tot de volgende ïystengroepen verbonden: 1. Rot terdam en Amsterdam; 2. Leiden, Utrecht on Den Helder; 8. Den Haag, Leeuwarden, Gro ningen, Assen, Arnhem, Nymegen en Utrecht; 4. Middelburg, Tilburg. Den Bosch en Maastricht; 8. Dordrecht; 0. Zwolle. De Fancy-fair. Als deze oourant verschijnt, behoort de fancy-fair alweder tot het verleden. Hoeveel er ingekomen) is, en, na aftrak van de onver mijdelijke kosten overbl-yft, ls on» op dit oogenlblik nog niet bekend, maar dlat het een aanzieniyk bedrag zal zyn, staat wel vast. Er is driik verkocht aan de verschillende stands, en alle overige gelegenheden verheugden zich eveneens ln een -doorloopend bezoek. En by verscheidene, zooals de balenigooiery, was het zuivere winst, wat ervan binnen kwam. Zaterdagmiddag weid ln de kleine zaal van „Casino" de traditioneele pop-penfcast ver toond. Wat die kleinen genotenI En wenke- ïyk niet alleen de heele kleintjes, imaar groote jongens van tien jaar en ouder, genoten mee. Als Jan ELaassen vroeg aan de jongens of ze hem waarschuwen wilden! als dat leeiyke beest er aankwam, dan waren het de groote jongens, die het eerst en het hardst riepen: daar heb je *m! Een lange, lange file van jongens en meisjes stond in de -groote Ca sino-zaal te wachten tot de eerste voorstel ling zou zijn afgeloopenl En steeds groeiden weer nieuwe scharen -aan. Ze gaven er niet o/m al moesten ze een half uur waditen. -Niet minder dnn vier voorstellingen werdon van deze poppokastery gegeven; toon gaf de heer Everaard, die zoo uitstekend den echten kin dertoon to pakken heeft en die jongens en meisjes zoo wist bezig te houden, er Jen brui van. E n toen was het welletjes ook, zouden we zoo zeggen. Des avonds was het, toen wy kwamen, weder stampvol. Op en om den dansvloer was er geen doorkomen aan, en gedurende den -ganschen avond, -dat wil zeggen tot twaalf uur toe, bewogen zich op de maat der muziek de paren, onafgebroken, zonder op houden, met slechts een pauze van enkele minuten tusschen de dansen. Het was merk waardig, die danslust, en merkwaardiger nog was het uithoudingsvermogen. Nu werkte het weer ook zeer in 1 bizonder mee; want van den vrij sterken wind, die het op straat onaangenaam maakte, was in den/ Casino- tuin niets te merken. En zoo werd er igedanst, gedanst, gedanst, en het wyze Comitó maakte van de gelegen heid gebruik om den prijs te verdubbelen, en het was alleen maar jammer, dat bij niet verdrievoud werd, dan had dit standje nog meer opgebracht. Philosofiseh aangelegde ouderen vroegen zich af hoeveel slijtage aan schoenzolen een dergelijke a vond tengevolge had, hetgeen een niet gemakkeiyk oplosbaar vraagstuk zal wezen. In leder geval is er op den dansvloer ruim 160 ontvangen. De leidster van de Nederlandsche Centrale, mevrouw Nieuwenhuis, Baltische van ge boorte, stond dit .gewoel aan te zien. Zy was getroffen door de levendigheid, de vrooiyk- beid, de gemoedelijkheid, waarmede deze mensohen feestvierden. Ook het gezellige pêle-pèle, waarby allo standen opgeheven waren, en alle maatschappelijke kringen door elkaar krioelden, trol haar ais vreemdelinge. Van de -bekende, „stijve" Hollanders zyn zeer zeker de Noord-Hollanders, en van de zen de Nieuwedieipers, het leutigst en het minst styf van allen I Om tien uur raakte het rad van avontuur uitverkocht. De koeken waren allang op, toen kreeg het comité eenige flesschen limo nade cadeau, en toeni deze verdraaid waren, moest de zaak worden stopgezet wegens ge brek aan „goederen". Om hall elf sloot het ballententje; twee dames en een padvinder, die hard gewerkt hadden,-eindigden, omdat de pret dreigde wat rumoerig te zullen "wor den. In die zaal waren- al dames bezig hun stands af te breken en op te ruimen. Véle handen maken licht werk, en weldra had ieder kraampje de overgebleven zaken inge pakt Uit den- aard der zaak duurde de af takeling van de stands met kostbare en breek bare waar het langst; mevr. Nieuwenhiuis, geboren baronesse Uexfcüll Güldenband, lag op haar knieën temidden van houtwol, pa pier, en.stof, om met bekwame en vaar dige hand de zeer breekbare dingen in te pakkeni By dit uiterst deskundige werk kon niemand haar helpen, en mevrouw Nieuwen huis vertelde van Kampen, waar zy, in een ontzettende koude, met bevroren handen on v,oeten, den geheelen nacht had liggen- pak ken. De zaalhouder waarschuwde haar eerst op het laatste oogenlblik, dat des anderen daags vroegtijdig een verkoopin-g plaats had, en dus moest de boel afgebroken en inge pakt. De zaal kon niet worden verwarmd, en het was „kouder dan ik het ooit in Rusland héb gehad". Daarom, lieve lezer, heeft me vrouw Nieuwenhuis zeer vee! op met Helder en de Heldrianen. „Zooveel hulp, meneer, neen, dat is merkwaardig!" Antoinette van Dyk, u weet wel, die van de A. G. O. heeft het HeMersche publiek ódk met gouden letters aangeteekenid: „Hél der. Heeriyk publiek, aandaohtig, dankbaar, spontaan". Zoo of zoo ongeveer luidde haar aanteekening van onze stad. .Maar wy dwalen af. -Om elf uur had de sluiting van de fancy-fair plaats. Eigenlijk had er niets plaats dan dat, met een zoet lijntje, het aanwezige publiek weggewerkt werd. En de dansvloer danste nog tot twaalf uur voort. Toen was de zaal- vrijwel leegge- loopen, en met een krachtigen imarsch ein digde het feest. Waar de pianist zoo'n god- ganschen avond de kracht uit zyn vingers vandaan haalt, ik weet het njet. Maar als je 'die spierkracht om kon zetten in,electri- oiteit bijvoorbeeld, konden er heel wat lamp jes van branden. En- in de nu droevig ontta kelde zaai, waar op de eertyds zoo keurig ge ëtaleerde tafels nog slechts wat stof was overgebleven, genade, wat levert zoo'n bal champêtre een stof op! werd een licht uitgedraaid.... sic transit gloria mundl! iZoo eindigde de fancy-ifair voor de Rus sische en Opper-Süerische kinderen. Wisten we nu maar wat ie opbrengst is, maar dat zal nog wel een dag of wat duren. 1 Een van de meisjes, met de als Rissen verkleedé staf-musici meegegaan voor de In ning der gelden, heeft by die gelegenheid haar zilveren horloge verloren. Heeft ook iémand het gevonden? Hy kan het aan ons bureau opgeven. Uitslag van de verlotingen. gehouden op Maandag 19 Juni, Het Schilderij, aangeboden door den heer Jaarsma, is -gevallen op No. 828 roode loten). De Kunstvoorwerpen {gele loten) zjjn ge vallen op de navolgende Noe.: 947, 948, 488, 156, 907, 1000, 677, 481, 971, 175, 440, 248, 234, 678, 687, 695, 505, 256, 064, 667, 696, 668, 455, 678, 102, 442, 411, 432, 921, 827, 628, 985, 861, 804, 904. De prijzen kunnen op Donderdag 22 Juni, des namiddags tpssdhen 2 en 4 uur, worden afgehaald in de kleine -zaal van „Casino". De heer B. Meyer, Eanaalweg 97, verzoekt inzending van rekeningen, de fancy-fair be treffende, vóór Vrijdag ajs. Hei stoomschip „Zeemeeuw". Sedert korten tijd beschikt de inspectie der belastingen alhier oven een recherche- vaartuig, „de Zeemeeuw", waarmede dienst gedaan wordt langs het uitgestrekte rayon der inspectie Helder. Als douanebootje was hier ter plaatse bekend de „Prins Hendrik", dat voornameiyk in de mobilisatiodagen nog wol van zich dood hooron. Deze „Prins Hen drik" evenwel, van huis uit een passagiers bootje, was slechts gehuurd als douanoboot, en doordat zU niet speciaal voor hot dool wan Ingericht, had zjj dan ook „les dófauta do soa qualltés" „De Zeemeeuw", zooals die thans in dienst is, heeft al een heel romantisch verleden achter zich. De boot is in 1915 gebouwd door de Scheepsbouwer!} J. en A. van der Bcbuyt te Papendrecht. Zij werd echter, op grond van onvoldoende snelheid afgekeurd, en naar Italië verkocht. Evenwel bleek het, dat het opvoeren van de snolheid het vaartuig loopt gemiddeld 11 mijl schade zou doen aan de zeewaardigheid, en, daar het Rijk ten slotte overtuigd werd. dat een gemiddelde snelheid van 11 Eng. myi voor een boot met deze bestemming voldoende was, trachtte men haar terug te koopen en slaagde daar in. Zoo kwam de „Zeemeeuw" weder naar hier. Het schip zag er, wat het inwendige betrof, treurig uit Voor algeheele restaura tie en opknapping van de machines moest het een tijd nwnr de Werf. Nu is het, als oen Fenix herrezen uit de asch en gereed den lande vele en gewichtige diensten te bewy- zen. Daar het schip tamelijk diep ligt, leverde dit nog een inconvenient op Voor de vaart in ondiepe wateren. Want een recherche- vaartuig als deze „Zeemeeuw" moet niet al leen dienst doen langs de kust en in de Noordzeehavens, het moet ook de Zuiderzee- havens kunnen bezoeken, en daarvoor is het 'te zwaar gebouwd, was de diepgang te groot. Dus werd aan de werf „de Lastdrager" de bouw opgedragen van een motorvlet, waar mede dan deze ondiepe vaarwateren kunnen worden bezocht en gfinspoctaerd. Het vaartuig, dat, zooaia wo n, g> heel ais douaueboo gebouwd, heelt ten doel het uitoefenen van urveillnnce-dhni ssen langs de kust Op de ./Prins Hendrik'' kon m n de sunciilar niet ia„w neon rot de kusten, thans kan dat woL Er zijn, maar de „Zeemoouv ia het hoofdschip. Wfl waron dezer dagen in de gelegenheid heit schip te bezichtigen en willen daar den belangstellenden lezer oen cn ancer van ver tellen. Het is onder toezicht van de Scheep vaart-inspectie gebouwd en behoort tot de eerste klasse kustvaartuigen. Het heeft een lengte van 39 M., en een breedte van 0 M„ met een waterverplaatsing van ruim 200 ton, en een gemiddelde snelheid, zooaia wy reeds zeiden, van 11 Eng. ntijL De machine met een ruim 600 indicateurs triplex oxpansor, met directwerkende overzetinrichting, heeft een ketel met een druk van 127 atmosferen. De motorvlet bovengenoemd, heeft een 12 P.K. 4-cylindrisehe motor. Het geheel als zee schip gebouwde vaartuig heeft eene beman ning van 10 koppen; de.verbUjven voldoen aan de< eischen der Scheepvaartinspectie, zy zyn ruim en hygiënisch ingericht, met groo te bergplaatsen en kasten. Aparte hutten zyn gebouwd voor den machinist en tweede ma chinist. Voorin is een patry en een badka- inebge voor wasehinrichting, 1 wascbv-vurw, 1£ werksters. Totaal 89 p-. rsonen. Aanbiedingen kwamen in van:.' 1 ti£ixlapT»elstih.*tor, 2 oosiaim raateten, 1 .moorbdiendc, 1-5 werksters, 1 winkeljuf frouw. Totaal 22 personen. Geplaatr worden: 1 aardappelsbhiister, 2 oostuumnaaistens, werksters. Totaal 22 personen, dagmeisje, 1 dienstbode (DuitscheJ, 19 GEMEESTERAAIX Vei sch enen is een 2e Vervolg-agenda voor de Raadsvergadering van hedenavond. Ter lezing is gelégd: a. Een schrijven van den Directeur 'deT Gemeente-Reiniging naar aanleiding van een vraag van het raadslid Van Breda, betref fende het besproeien van straten. b. Een schrijven van den Commissaris va n Politie naar aanleiding van een vraag van het raadslid Boogaard, betreffende het ossen van een kolenséhip in bet -Hel-dersohe Kanaal. mer voor de bemanning, de kapiteinshut, de stuurmanshut en de hut voor den inspecteur wanneer die aanhoord is, en een kaartenka- mer. Alle hutten, zyn eenvoudig en soliede gebouwd, met weglating van overbodige luxe, laatstgenoemde van mahoniehout, die van kapitein en stuurman van teakhout. Ook hier ruime bergplaatsen. In het salon ook alweor zeer eenvoudig gehouden - is een groot buffet met glae- en aardewerk. Dit gezellige en lichte ver trekje is overvloedig van electrisch licht voorzien, zooals trouwens het 'geheel© schip. Het schip is voorzien van waterballasttanks. Zeer praktisch is het aanbrengen van een kurken bedekking tegen het plafond van het verbUjf der bemanning om het neerslaan van dampen te voorkomen. Heit kombuis ia voor zien van een cementen vloer. Er is voorts een aparte centrifugeerende circulatie van water in de machinekamer. Voor gebruik is bovenop een zoet- en jzoutwaterbecrgplaats aangebracht. De stuurinrichting is voorzien van stuurcompas, morsesleutel voor de sein lamp en schakelbord voor de verlichting. Be halve het stiïuroompas is er nog het groote Thomson standoardcompas, en natuuriyk een zoeklicht, twee toplichten, voor- en ach termast, voorzien van bliksemafleiders, enz. Twee snelvuurkanonnen van 8.7 staan op het achterdek, waar ook de stoomiwinch staa voor de ankers en het strijken van de stoom- Een dynamo van llö volts 90 amp. zorg voor de verlichting. Het geheele vaartuig is onderling telefonisch verbonden, de kaarten- kamer, de werkkamer van den kapitein, klein, gezellig vertrekje, bovendien nog me; oen Bpreekbuis. Kortom, alles is gedaan om het verbiyf zoo aangenaam en geriefelijk mogëiyk te maken. De verschillende ver blijven zyn gezellig en huiseUjk ingericht, zoodat de opvarenden zich er geheel thuis zullen voelen. Kermis. De navolgende inrichtingen -zullen inet de ajs. kermisweek een- standplaats op de ker mis hebben op het WestpleJn: luchtschom mei, Ketel Tobogang, caroussel en een in richting /Rijwiel- en Motorsport"; op het Molenplein twee beiigtnetekraimenop hei ilavenpiein de vermakelijkheid „De Vroo- lylke Raderen", een stoomcaroussel en Cake Walk, en op het Nieuwe Kerkplein een Schouwburgloge. Communistische Party. De uit Indië verbannen communist Tan Malaka zal ajs. Woensdag spreken in een Openbare yergadering in gebouw „Casino". Do heer Tan Malaka is door de Communis tische Party candidnat gesteld voor de Twee de Kamer in het district Helder, Verslag der Gemoenteiyke-Arbeidsbeurs over de maand Mei 1922. Mannen. Aanvragen- van werkgevers kwamen in om: 1 aardappelschiller, 1 bouwvaksjouwer, 1 bouwkundig-teekenaar, 2 electricionsléerlln- gen ben. 18 jaar, IQ grondwerkers, 1 grond werker ben. 18 jaar, 1 inspecteur, 1 kappers- leerling ben. 18 jaar, 2 kantoorbedienden ben. 18 jaar, 5 losse-werklieden, 2 loop knechts, B loopjongens ben. 18 jaar, 2 metse laars, 1 reiziger, 1 slagersleerling ben. 18 jaar, 8 steenbikkers, 1 terreinwerker, D timmerlieden, 1 timmermanshalfwas ben. 18 jaar, 1 -tuinman 'ben. 18 jaar, 109 transport arbeiders. Totaal 101 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 aardappelschiller, 2 baggerliedon, 2 broodhakkers, 1 bouwkundig toekenlaar, 1 bankwerker, 1 bouwvaksjouwer, 1 bankwer- korsloorling bon. 18 jaar, 2 olectriolens, 4 elootrioiensleerlingon bon. 18 jaar, 20 grond werkers, 1 grondwocker ben. "18 Jaar, 1 kan toorbediende ben. 18 jaar, 1 kappers! oorling bea 18 jaar, 1 kollner, 1 kellnor bea 18 jaar, 1 landarbeider, 49 losse-werklieden, 2 losse- werklieden bea 18 jaar, 2 loopjongens ben. 18 jaar, 1 matroos, 1 maohinedryver, 1 mon teur, 8 metselaars, 2 opperlieden, 1 reiniger, 2 smidsleerlingon bea 18 jaar, 1 schoen makersleerling bea 18 jaar, 8 stokers, 4 tim merlieden, 2 timmermansleerlingeiï bea 18 jaar, 8 stokers, 4 timmerlieden, 2 timmer mansleerlingen bea 18 jaar, 2 tuinlieden bea 18 jaar, 175 transportarbeiders, 1 tuin man, 1 terreinwerker, 1 zaalvormer. Totaal 801 personen. Geplaatst werden: 1 aardappelschiller, 2 baggeriiedeo, 1 bouwvaksjouwer, 1 banketbakker, 1 bouw kundig toekenaar, 2 electriciems-leerlingen ben. 18 jaar, IQ grondwerkers, 1 grondwer ker ben. 18 jaar, 1 kantoorbediende bea 18 jaar, 1 kappersleerling bea 18 jaar, 1 kell- ner ben. 18 jaar, 1 loopknecht, 2 loopjongens ben. 18 jaar, 5 losse-werklieden, 2 metselaars, 8 steen-bikkers, IQ timmerliedea 1 terrein- werker, 109 transportarbeiders, 1 tuinman bea 18 jaar, 1 tinunermansleerling bea 18 jaar. Totaal 152 personea Vrouwea Aanvrager* van werkgeefsters kwamen in om 1 aardappelstilster, 1 assistente-huishou ding, 2 oostuumnaaisters, 4 dagdienstboden, 5 dagmeisjes ben. 18 jaar, 6 dienstboden (intern), 1 huishoudster, 1 huisnaaister, 1 Omtrent punt sub b. meenen Burgemees ter en wethouders de opmerking -te moeten maken, dat de Algemeen© Politieverordening inderdaad- aan de politie overlaat om te be- oordeélen of in een gegeven geval het- een© of andere in lading of in lossing zynd vaar tuig een geschikte plaats heeft ingenomen, onafhankelijk' van het feit, dat sommige plaatsen, door de speciale inrichting van den wal, daarvoor meer bepaaldelijk bestemd zijn. Voorts dat het niet wel aangaat omtrent die aangelegenheid meer specifieke regels aan te geven en- tenslotte, dat dus op zekere hoogte de vrije hand aan de politie moet worden gelaten, waaruit volgt, dat niet dan in zeer ernstige gevallen door andere auto riteiten behoort te worden ingegrepen. Verzoek van P. J. -Bosch en J. P. van Os om. ontheffing van de bouwverordening. ©komen is een verzoek van bet Md van den Raad W. O. van Breda om Burgemees ter en Wethouders te mogen interpelleer-en omtrent het afstaan van de muziektent op de Zondagen 25 Juni en- Juli ajs. aan de S.DA./P. voor politieke doeleinden. Statutenwijziging Woningstichting. De in de vergadering van den Raad van 9 December 1921 voor de Woningstichting vastgestelde statuten dragen aan de stichting ojn. op het beheer en dc exploitatie van d© daarvoor in aanmerking komende gemeente- woningen; om aldus de gelegenheid te schep pen, dat niet alleen de woningen, tot dus verre ingevolge Raadsbesluit van 25 Fe bruari 1919 in beheer by de Vereeniglng voor Volkshuisvesting /Helder" alhier, maar ook andere gemeentewoningen door de stichting kunnen worden geëxploiteerd. In navolging van de gemeenten 's-Graven- hage en Rotterdam, waar honderden go- meentewoningen in beheer en exploitatie aan de stichting zyn overgedragen, waren B. en W. van meoning, dat een ruime inter pretatie van de desbetreffende bepalingen der Gemeentewet ziel; togen een dergeiyfce overdracht niet zou verzetten. Gedeputeerde Staten van Noordholland, aan wie de statuten ter goedkeuring zyn ingezonden; zyn het hiermede niet eens en wonsdhen ten dezen een strikte interpretatie van de Gemeentewet te zien toegepast, wes halve het noodig is de werkzaamheid der stichting te -beperken'tot het bouwen, behe-e- ren en exploiteeren van woningen; die haar zelvo toebehooren. Uit de statuten' zullen derhalve moeten worden geschrapt de bepalingen, betrekking hebbende op inet beheer van aan de ge meente Helder toebehoorende woningen. In verband met het vorenstaande kan te vens -het gestolde in artikel 13 der statuten nopens de goedkeuring der huurprijzen- door Gedeputeerde Staten vervallen; dit heeft thans geen zin meer. B. en W. stellen voor deze, alsnog een wij ziging van ondergeschikten aard, aan te brengen. HAAGSCHE BRIEVEN. „De Jantjes", het bokende Btuk van Her man Bouber, heeft op zyn succesvolle tour- née dcor ons land ook den Haag bezocht; zoowel als tooneelspel en als film. Een oud- Nieuwedieper kan natuurlijk niet nalaten zyn „glorie" te gaan bewonderen en zoo ben ik beide opvoeringen, gaan zien. Het spreekt van zelf, dat in de zaal herhaaldeiyk naar de Residentie geëolipseerde Jutters aange troffen konden worden; het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Zy, die min of meer pessimistisch waren over den afloop van het expériment in het „chique, mondaine Haagje" hebben geen ge- lUk gehad, want de opkomat van het publiek viel zeer moei..Toch vlei er oen zekere koel heid op te merken, die mon b.v. ln Amster dam bi.) dergeiykc voorstellingen niet aan treft. Een enthousiast medeleven en een b e- ferljpon van het spel, werd maar by enke en aangetroffen. Men vond dat .platte Am- sterdamlsch", die matrozen-uitdrukkingen wel aardig, omdat het nu eens iets andera was en men lachte wel, omdat dat nu een maal by zoo'n voorstelling hoort, maar erg van harte ging het niet Daarvoor staan de Hagenaars te ver van dat karakteristieke, echt-Hollandsche volksleven zonder poespas, conventie en dikdoenerij! Ik betreur dat want in die volkslagen van de Jordaan wor telt juist die gezonde humor, welke verfris- schend aan kan doen. Ondanks de rake zetten, heb ik het stuk veel meer dramatisch, dan komisch gevoeld, en dit is mi. juist yet groote verschil in op vatting, voor don oen leeft het stuk als een deel van het leven, voor den ander speelt het stuk op de planken. En als ik het stuk, de strekking, in 't kort typeeren moest zou ik zeggen, dat de moraal was: „Een matroos, oen koloniaal, de menschen uit de Jordaan, zyn óók menschen, met gevoel, lief en leed; misschien staan zy in sommige opzich ten wel hooger dan „de hoogere standen". Merkwaardig is ook, dat men in den Haag over 't algemeen de film mooier heeft gevon den dan het tooneelspel. „Je blijft tenminste gespaard voor die gemeene uitdrukkingen", zei me iemand en hiermede is dit standpunt aardig weergegeven. De film geeft natuur lijk meer bevattelyker „geschiedenis, men begrijpt het hier beter. En dan niet te ver geten, dat niemand minder dan Willy Mul- En zoo zal dus de a.s. Zomerzltting der Provinciale Staten te beslissen Ingebruikstelling van het Rijksgesticht, als provinciale inrichting. Vl„/v„ De provincie heeft hier een traditie boog te houden. Zij was tot nu toe de eenige, dte er eigen gestichten op na houdt. Ook thans nog worden vele harer patiënten veel buiten de provinciale grenzen verplwgd. Wij hopen, dat de Staten, dit inziende, het 8c. 6. 8. 20f. 20 L 22. 26. 28. 80. 88. 41. 44 40. OM - „De Jant)etf' tn de Hofstad. De Politie- tentoonstelling. Een „onzalige betasting" gehaitdlvAifd. De O. B. V. verdwijnt. Nieuwe bouwplannen.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5