gensbelasting zal worden geheven, en) spr. is het met den wethouder eens de posten te handhaven. De voordracht wordt aangenomen. TIL Begrooting 1921. Voorstel tot vaststelling der 8e en 4e sup pletoirs begrooting voor 1921. De hoecr Sohoeffelenberger be spreekt eenige posten. De verhooging van den reiniging ad 4062.— acht hij, ook na de toeliohtlng van B. en W„ te boog, omdat deze dienst toch al zoo duur is. Spr. vraagt of omtrent dezen dienst eene reorganisatie te wachten ls. Anders zal spr. met vporstel- len hieromtrent komen. Ook het nadeelig saldo voorde waterleiding, en den dienst der arbeidsbemiddeling is spr. opgevallen. Is er geen weg te vinden om hierop te bezuini gen. De heer Grunwald bespreekt de Uit- keering aan de Waterleiding 3200) en meent, dat de tarieven hiervoor moedig her zien moeten warden. Is eene verhooginig hiervan reeds in uitzicht gesteld? vraagt spr. De heer Heijlbïok merkt op, dat bij de 'begrooting reeds Over dien dienst der reini ging gesproken is. Laat men daar evenwel niet te veel op beknibbelen, het schoonhou den der stad is een belangrijke hygiënische eisch, en als de reiniging in particuliere handen komt, zal het de vraag zijn <xf de exploitatie goedkoop er is. De heer De Zwart zegt, dat de opmer king des heeren Schoeffelenberger over de reiniging niet juist is, en zet uiteen, dat thans een betere politiek wordt gevoerd, waarbij zooveel mogelijk alle kosten dloor het bedTijif zeil woiden betaald en daarvoor niet telkens geleend wordt. Daarom is de post thans hooger geworden dan de raming was. Op de arbeidsbemiddeling is bezuinigd; wij hebben evenwel rekening te houden met de voorschriften van dien Mimister, en die zijin oorzaak, dat deze dienst zoo duur werd. An ders waren wij stellig beneden de raiming gebleven. Tarief verhooging voor de Wa terleiding is inderdaad noodig, maar thains, nu onvoldoende water wordt geleverd! door het bedrijf, is zeer zeker daarvoor de tijd niet gekomen. Het volgend jaar, als wij de aanslutiing bij de provincie hebben verkre gen, zal deze zaak nader worden beizien. De Voorzitter merkt voorts op, dat in het begin van het jaar alte hoofden van diensten zijn aangeschreven om te waken tegen oversohrijdlng van die (begrootings- posten. Ten opzichte van de Reiniging merkt de heer Verstegen alsnog op, dat de Raad binnenkort de beslissing krijgt over een re organisatie van dit bedrijf, waardoor een be langrijke bezuiniging en economische in richting zal worden verkregen. De heer Van Breda zou den gaarne zien, dat die thans bestaande onbillijkheid in die tarieven weggenomen werd, waarbij aan geslotenen, die niet over dien meter betalen, veel goeldkoopeT uit zijn en veel meer water hebben dam zij, die per (meter betalen. De suppl. begrootingen worden tenslotte vastgesteld. Vin. Post voor Onvoorziene uitgaven. Voorstel tot het doen vain af- en over schrijvingen en betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienpt 1921. Aangenomen. I IX. Alg. Weeshuis, enz. Voorstel tot inrichting van het Alg. Wees huis tot Ziekenhuis en van de perceelcD Kerklgracht 81 en 38 tot Verpleeghuis voor Ouden van Dagen. Held. Ort. 17 Juni. De heer Van Breda heeft met verwon dering deze bijlage gelezen. Spr. herinnert aan de vergadering, gehouden met dtr. Rienks, waar de wethouder voor die gods huizen een andere houding innam dan thans. Spr. hoeft een vorig maal den Raad reeds gewaarschuwd niet In principe te besluiten tot deze inrichting vóór men zich overtuigd had van voldoenden finantieelen steun van de Marine en de gemeente Texel'. Het aantal patiënten van daar is vrij groot, en dat is de oorzaak, dat voor onze gemeentelijke pa tiënten de ruimte onvoldoende is. Wij mogen dus van de belanghebbende Marine en de gemeente Texel in deze tegemoetkoming eisch en. Tiet! betreft hier een last vau ƒ50.000, diie op de bevolking golegd, wordt. Met de nog altijd niet tot de onmogelijkheden beboerende Inkrimping der Marine if* het volstrekt 'niet uitgesloten, dat van het Marl- nehoepitaa] een vleugel' zal kunnen worden éi f gestaan bijvoorbeeld voor vrouwelijke patiënten. Al maanden geleden is dit bespro ken, de directeur van den geneeskundigen dienst zelde, dat het Ooilege ervoor zou zor- §eivmaar uit niets blijkt, dat dit gedaan is. pr. stelt voor de zaak te verdagen en eerst eens nadere Informaties in te winnen om trent eventueel© subsidies. De heer Grunwald juicht de in de bij lage geboden oplossing ten zeerste toe. We krijgen wel geen modern ziekenhuis, maar de toestand wordt zeer verbeterd. Spr. vraagt of nochtans geen ruimte moet worden ge reserveerd' voor die weezen, welke om een of andere reden niet in gezinnen worden opgenomen. In de bijlage wordt hieromtrent niets vermeld'. Ook vraagt spr. of men zich verzekerd heeft van de bijdragen van de Marine en de gemeente Texel. Ia er gezorgd voor een behoorlijken tuin? Tenzij wij een bevredigend antwoord' van B. en W. krijgen, sluit spr. zich aan bij den heer Van Breda ten opzichte van verdaging. Mevrouw Van der Hulst wijst op het gebouw der voormalige stadsapotheek, dat voor doorgangshuis voor weezen -zeer ge schikt is. De heer Adriaans© beantwoordt de verschillende opmerkingen. Er waren rede nen om thans nog geen besprekingen te voeren met de Marine of het gemeentebe stuur van Texel. Het Ooilege wenschte eerst het gevoelen te kennen van den Raad. Wij moeten ons straks tot den Minister wenden om steun en deze is afhankelijk van de ad viezen van den Inspecteur. Die inspecteur dient evenwel het gevoelen van den Raad te kennen1. Het College dient dus eerst het ge voelen van den Raad te kannen alvorens ver dere stappen te doen. daar anders wellicht ortnoodig werk zou worden verricht, indien de Raad. later niet met de plannen acooord gaat, Door deze voorstellen wordt een dra gelijke toestand bereikt; op de onhoudbaar- held van den huldigen {nestand is herhaalde mende gelden een andere dan de oorspron kelijke bestemming krijgen. Het College za traonten tot overleg te komen met God. Sta ten, Üle zich op het ©ogenblik nog tegen deze regel'Lnig verzetten en de gelden willen be stemmen voor aflossing der orisisschulden. De heer Van Breda meent, dat de wet houder van finantiën wel wat licht over de finantieele zijde heenstapt, ja, die bijna niet aanroert. Er wordt de gemeente hier toch eelf groote last opgelegd. Spr. zal evenwel de zaak met tegenwerken, maar men spanne niet hbt paard achter den wagen. Als noch de marine-autoriteiten, noch de gemeente Texel iets voelen voor het plan, is een prin- cipieele beslissing dan wel noodig? Dan is wellicht verbouwing niet noodig en kan het weeshuis met weinig kosten worden inge richt als dudemannenb uis. Het finantieele gedeelte acht spr. juist het meest bezwaar lijke. AIS men zich principieel uitspreekt, verbindt men- kich toch ook tevens. Hier is een overigens zeer bekwaam uitgewerkt pro ject. Is hieromtrent ook de meeniög van den geneeskundigen specialiteit, dr. Wörmann, gehoord? Laat men zich van diens meening verzekeren. Men had dit al die maanden reeds kunnen doen. Het is onnoodig nu weer een dergelijke uitspraak uit te lokken. De heer B a a k is in beginsel voor de ver andering. Het ziekenhuis is voor een ge meente als de onze absoluut onvoldoende. Zoowel wat het verblijf voor de zieken be treft als voor de verplegers. Ook het Arm huis is totaal ongeschikt en als we niet zoo'n uitstekende vader en moeder hadden, ware het er niet uit te houden. De heer Grunwald merkt op, dat over de beginselkwestie reeds maanden geleden uitspraak is gedaan door den Raad. De VoorzitteT: Met een zeer kleine meerderheid. De heer Grunwald: Dat is dan ook de reden, dat ik thans geeni verwijt tot den wet houder richt. Spr. is bereid de vraag met. ja te beantwoorden, units zij los blijve van de bijlage, en verwacht een nader gedetailleerde uitwerking aan den Raadi alsmede een on derzoek bij het departement en d© gemeente TexeLinzake steun. De heer Zonderva n merkt op, dat men eerst de Commissie voor-het Ziekenhuis vol tallig dient te maken indien men ook die hooren wiL De heer Adriaans© verzuimde nog de vraag naar een tuin te beantwoorden. Inder daad is er een prachtige gelegenheid voor eon tuin, de ligging is (magnifiek. De heer Van. Breda meent, dat spr. licht over de finantieele zijde heenstapt. Dat is evenwel niet zoo; spr. heeft gezegd, dat de genees kundige dienst groote uitgaven vordert. Een nieuw element is het vragen van steun aan den Raad van Arbeid, dat is een belangrijk element. Wij staan sterker als wij de prin- cipieele toezegging van den Raad nebben en kunnen dan alle bronnen aanboren-. Wij krij gen nog volstrekt geen modelinrichting, maar de voorgestelde oplossing gaat tot aan de uiterste capaciteit van onze draagkracht. Evenwel is zij voor tal van jaren afdoend. Men heeft het College verweten negen maan den gewacht te hebben en nog niet de zaak te hebben onderzocht bij Marine en Texel, maar negen maanden geleden hadden we deze oplossing nog niet. Geld. Staten mee- nen, dat zij niet zoó erg noodig is. Zij ken nen evenwel den toestand niet; die dringend verbetering behoeft. Uit den aard der zaak kunnen wij dien beter beoordeelen. Wij moe ten over de kleine dingen heenstapp ;n en streven naar een oplossing in deze Naar aanleiding van de opmerking van don Voorzitter, dat slechts een kleine meer derheid het besluit nam. tot dezen' verbouw, merkt de heer Van Breda op, dat eerst was uitgemaakt, dat een onderzoek- bij Ma rine enz. zou worden ingesteld. De Voor zitter zegt, dat de betreffende vergade ring, een comité-generaal, verloopen was, zoodat de stemming niet zuiver meer was. Daarom ging het College op de toenmalige beslissing niet nader in. De voordracht om principieel tot de voorgestelde oplossing te beslissen wordt met algemeene stemmen aangenomen. X. Levering geneesmiddelen. Voorstel tot wijziging van het oomtract met de apothekers inzake levering van ge neesmiddelen. Held. Crt. 17 Juni. De heer T i e 1 r o o y uit zijn voldoening, dat deze zaak aldus ls aangepakt en de be lofte by de begrooting gwlaun vervuld is. Evenwel acht spr de prijzen nog te hoog. Voor de recepten kan best een prüs van 85 cent worden bepaald iuplaats van 60, ook het percentage van 60 kan wel verminderd worden. Dan betaalt de gemeente nog meer dan particulieren, De heer Adriaan'se: De thans inge diende voordracht is het gevolg van de bij de vaststelling der begrooting gemaakte op merkingen. Wij hebben getracht in het be staande contract de gewenschte wijzigingen te brengen en tevens daarbij overeenstem ming tusschen de vier plaatselijke apothe kers te verkrijgen. De eindconclusie is de vrucht van dit gemeenschappelijk overleg. Alle apothekers zijn het over de tarieven eens en bovendien hebben wij de vrije apo thekerskeuze. Ongetwijfeld kan men nog voor minder de geneesmiddelen leveren, maar men aanvaarde nu dit voorstel toch, dat het gevolg is van het overleg en in ieder geval nog een 1000.besparing geeft. Als er nog een apotheker is, die nog lager wil gaan, zouden de onderhandelingen weder opnieuw moeten beginnen. Bovendien kan het gemeentebestuur toch ook geen koop man gaan spelen en gaan dingen. Het is vol strekt geen bindend contract, waar we voor een groot aantal jaren aan vastzitten, dank zy het optreden van den directeur van den geneeskundigen dienst De heer V an Br ed a voelt voor beide re denaties en zou het liefst dit contract bij wijze van proef van jaar tot jaar willen ac cepteeren. De heer T i e 1 r o o y wijst er op, dat van dat gezamenUjk overleg niets in de stukken is gebleken. De cremeente betaalt nu meer dan de gemeentenaren. Spr, handhaaft zyn voorstel, De heer Grunwald protesteert er te en, dat inderdaad' de gemeente meer be ien zou dan gemeentenaren. Laat het Col lege eens nagaan of dit inderdaad zoo is. De Voorzitter: Dat is niet na te gaan; de apothekers hebben verschillende tarie ven naar gelang van de standen hunner cllenten. De heer Grunwald bedoelt den mid- denstandsprjjs. De heer De Zwart wijst er op als dit oontract niet wordt aangenomen, dat dan het oude geldig blijft Na nog eenige discussie wordt de voor dracht aangenomen. De heer Tielrooy ver klaart tegen te stemmen. XI. Onderwijs. Voorstel tot instelling van een Commissie van Toezicht op het Nijverheidsonderwijs, tot benoeming van leden daarvan en tot wij ziging der Verordening voor de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwys. Held. Crt. 13 Mei. De heer Van Breda heeft bezwaar te gen de voorstellen vermeld onder sub 2o. (te benoemen tot gedelegeerde leden in het Bestuur der Ambachtschool de heeren W. Houwing en C. Heyblok en in het Bestuur der Vakschool voor Meisjes Mevr. G. H. A. van der HulstHeeroma en den heer W. Houwing, welke door de Commissie van By- stand voor het Onderwijs als zoodanig wor den aanbevolen). Het zou spr. evenwel spy- ten als de genoemde personen hierin een persoonlyke aanval zagen, want niets was minder spr. bedoeling. Spr. is evenwel van meening, dat, waar gedelegeerden zullen worden benoemd, dit deskundigen moeten zijn, en dat zijn de genoemde personen niet. Wat die Commissie van Toezicht op het Ny- verheidsonderwijs betreft, die in sub lo wordt voorgesteld, dit is eigenlijk de over genomen Oommissie van Bijstand voor het Middelbaar Onderwijs en daarin is ook niet een deskundige. De heer Grunwald bevreemdde het deze byiage te ontvangen. Deze Oommissies wor den ingesteld krachtens art. 67 der NHver- heidsonderwyswet, en ln art. 68 wordt ge zegd, dat de gedelegeerden de rechten heb ben aan het bestuurslidmaatschap verbon den. Het zün feiteiyk gewone bestuursle den en, daar de Raad steeds nog zich de medezeggenschap in de besturen kan voor behouden, verbaast het spr. wel te zien, dat voor de Ambachtsschool deze regeling wordt voorgesteld. Immers, ln het Bestuur dezer instelling zitten al reeds als eere-voorzitter de Burgemeester, terwijl een der bestuurs leden lid van den Raad ls. Waarom nu nog twee andere raadsleden er by? Laat men deze voordracht terugnemen. De heer Tielrooy sluit zich aan btJ het betoog van den heer van Breda. Laat men by de vacature rekening houden met de be noeming van een deskundige. De Voorzitter meent, dat de heer van Breda de zaken verwart. De bestaande Com missie van Toezicht op het Middelbaar On- derwys heeft volgens de nieuwe wet niets meer met bet Nyverhe'dsonJerwys te ma ken. Nu heelt het College gemeend dezen weg te moeten inslaan. In Amsterdam wordt weer een andere wijze gevolgd. Daar hóeft een. speciaal deskundige reden van bestaan, hier niet De eenige inrichtingen van NM- verheldsonderwys, die wy hebben, zyn de Zeevoortschool, waarin eon zee-officier zit en de Avondvakteekenschool.. Hier zitten bovendien de wethouders in al deze commis sies. Het is niet prettig, dat wy thans zoo onvrlendeiyk door den heer van Breda wor den ontvangen. De heer De Zwart zegt dat het Toe zicht voor het Nyverheidsonderwys krach tens de nieuwe wet niet bizonder gelukkig is. Voor gemeentelijke scholen bestaat een Commissie van Toezicht niet voor die scho len, welke geen gemeenteiyke instelling zyn. Ware het mogelijk geweest, dan zouden wy liet gedaan hebben. Het gaat er niet om, dat de Burgemeester enz. thans reeds inzage van alles kan krygen. De kwestie is, dat de ze scholen thans niets hebben wat andere wel bezitten. Die eere-voorzitter en dat be- bestuurslLd is zuiver toeval, dat ze i>ok te vens leden' van den Raad zijn, zij zyn niet benoemd qua gedelegeerden. Er is op deze wyae niets tegen en alles vóór. De heer Grunwald heeft er bezwaar tegen, dat waar in de wet stond, dat dez»' ©delegeerden kunnen worden benoemd, dit ïans geschiedt. Er wordt volstrekt niet de eisch van aanstelling gesteld. En dat vond spr. vreemd, al wil hij gaarne de verzeke ring aannemen, dat het niet betreft een oon- trole. De heer Van Breda merkt npg op, dat Amsterdam allang met vakonderwys bezig was, vóór Helder en duH wel ervaring be zit. 'De voordracht wordt vervolgens aangeno men. XII. Huurprijzen. Voorstel in zake goedkeuring der huur prijzen voor de woningen der Vereeniging voor Volkshuisvesting .Helder". Held. Crt 18 Mei. De heer Zond ervan: Waar dit punt al voor de 6e maal op de agenda staat en de termijn van zes maanden allang verstre ken is, zal de Raad zich, noodgedwongen, by deze voordracht moeten neerleggen. Ver der verzet is nutteloos, wy kunnen alleen constateeren, dat de Minister het is, die ons de das omdoet Aangenomen. XTTT. Rulghweg. Voorstel inzake de uitvoering van ver schillende werken (aanleg gas- en waterlei dingbuizen) ten behoeve van den Rulgh weg. Hieromtrent is door B. en W. het volgen de schrijven aan den Raad gericht: Door de toenemende bebouwing aan den Ruyghweg en in de omgeving daarvan, zal spoedig een aanvang behooren te worden gemaakt met het leggen aldaar van de be- noodigde gas- en waterleidingen en electri- citeitskabels, t erwyi evenzeer in de bestra ting van de Stakman Bossetraat, L. van Berkstraat en den weg gelegen achter de Van Hogendorpstraat zal moeten worden voorzien. De aanleg van laatstgenoemde bestrating en rioleering zal volgens een door den Ge meente-Bouwmeester gemaakte kostenbere kening 45000 eischen. Het leggen van een electrieiteitókabel van het transfomatOThuisje aan de Fabrieks- gracht naar den Ruyghweg en vandaar naar de Stakman-Bosscst raat komt op J »B0O. Dit werk zou gevoegehjk in eigen beheer kun nen worden uitgevoerd. Het is gewenscht waterleiding- en gasbui zen aan te leggen over de geheele lengte aan den Ruyghweg en een gedeelte van het stra- tenoomplex ten Noorden hiervan gelegen, overeenkomstig de hlerby overgelegde altua- tie-teekening. Voor dit werk 1» een prijsopgave aan de firma Wllson te 's-Gravenhage gevraagd, die daarvoor f 21702 borekent. Volgons een opgave van den Directeur der Water- e» Liontbedrljven zal de uitvoering van deze werkzaamheden in eigen beheer 19928.30 kosten, weshalve wij aan deze wijze van uit voering de voorkeur geven. In totaal zal met den aanleg van al de ge noemde werken gemoeid zyn een bedrag van 67023.30. Opgemerkt wordt, dat deze gel den, behalve een bedrag van 2100 voor de electriciteitswerken, niet zijn begrepen in het leeningsplan, behoorend by Uw besluit van 19 Maart 1920. Wjj stellen U mitsdien voor over te gaan tot uitvoering dezer werken en ons daarvoor een crediet toe te staan tot het zooeven ver melde bedrag, verminderd met 2100, iof rond 64900. De heer Grunwald zou gaarne de ze kerheid hebben of het bedrag voor de uit voering in eigen beheer niet zal worden overschreden, By gunning aan de firma Wilson behoeft het ons geen oent meer te kosten. De Voorzitter: We moeten op de me- dedeelingen van den directeur der water- en lichtbedrijven vertrouwen en overigens dit niet te streng aanhalen. De heer Verstegen: De ramingen van den directeur der bedrijven zyn steeds uiterst voorzichtig, elk zijner opzetten draagt daar van het kenmerk. Ook is het een voordeel dat we nu eens de gelegenheid hebben met eigen menschen werk uit te voeren, dat pro ductief ie en dus aangenaam werkt-en hen bovendien in de gelegenheid stelt ervaring op te doen. Aangenomen. XIV. Conciërgewoning. Voorstel tot het verleenen van een ere-, diet van 948.voor het restaureeren van de aangekochte woning Oostslootstraat 24 (congiorge-woning). Held. Ort 0 Juni. Aangenomen. XV. Onderwijs. Voorstel tot heb verstrekken van voor schotten aan byzondere sehoolvereeaigingen ingevolge art 103 Lager Onderwyswet 1920, Held. Ort 0 Juni. Aangenomen. XVL Vervolgonderwijs. Voorstel tot wijziging der verordening re gelende het vervolgonderwijs. Gedurende de afgcloopen cursussen voor vervolgonderwijs hebben zloh enkele moei- ïykheden voorgedaan met betrekking tot de vaststelling van de leerplans, vooral van die cursussen, die niet in een afzonderlijken jongens- en meisjescursus waren gesplitst. De grootste moeilijkheid lag hierin, dat vol gens de verordening tot regeling van het vervolgonderwijs het onderwijs voor jongens niet dezelfde vakken omvatte als dat voor meisjes, zoodat by een geoombineerden cur sus gedurende dezelfde uren soms een an der vak aan de jongens moest worden onder wezen dan aan de meisjes, wat in sommige gevallen niet bevorderlijk voor het onder- wys was. - Om een herhaling van deze moeilijkheid by een volgenden cursus te voorkomen, ver dient het aanbeveling art 7 en 8 der desbe treffende verordening te wijzigen. Bovendien ls de wensCheiykheld gebleken om ook het geven van onderwijs in „Geschie denis" mogelijk te maken^ waartegen onzer- zyds geen bedenkingen bestaan. Wy zouden echter dit vak niet alle cursussen verplichtend willen stellen, evenmin als het vak „Aard rijkskunde" voor de meisjes, omdat de be hoeft»» aan het geven van onderwijs in dit vak aan de meisjes niet Is gebleken. Alleen is de opneming wenschelijk met het oog op de gelijkstelling van het onderwys aan Jon gens en meisjes aan een geoombineerden cursus. B. en W. stellen voor deze wyzlgingen. benevens eenige andere, aan te brengen. Mevrouw Van der Hulst vraagt waar om aardrijkskunde voor meisjes niet noodig wordt geacht Ook geschiedenis wordt ge noemd als zUnde overbodig voor de meisjes. Spr. protesteert daartegen; het onderwijs, zoowel voor meisje ssls voor jongens, moet zoowel voor meisjes als voor jongens, mott De Voorzitter zegt, dat de jongens nok geen onderwys krligen in lappen en naaien, en dat dus die gelijkstelling van on derwys niet altijd opgaat. Men kan uan eene verandering van leerplan dus niet ontkomen. I)e ontwikkeling van de vrouw gaat boven dien in andere richting dan die van den man, de vrouw moet o.a. ook huishoudeiyke zaken leeren, die de man niet noodig heeft. Mevrouw Van der Hulst zou het niet zoo erg vinden als men de jongens eens leerden kousenstoppen; dat zou heusch wel goed zyn. Hoeveel visschers leeren het niet? Wat is er tegen het onderwys voor beide geslachten gelijk te maken? De heer DeZwartis verbaasd over de ze uitingen van mevrouiw van der Hulst, die toch geacht mag worden bekend te zijn met het lager' onderwys, en nu in een lesrooster voor jongens handwerken wil opnemen. Het is vooralsnog geen verplichting voor jon gens, dus elk verder betoog daarvoor is overbodig. In deze voordracht is sprake van vervolg-onderwys als aanvulling van het schoolonderwys, en dan dient men toch iets anders voor de jongens te geven als de meis jes handwerken hebben. Aangezien de woorden van mevrouw van der Hulst de hilariteit wekten van den Raad meente de heer Sohoeffelenberger te moeten protesteeren tegen de wyze waar op, een vrouweiyk raadslid 9 koeren van de 10 uitgedachen wordt door haar Collega's. De heer Heyblok zegt, dat er geen sprake is van uitlachen. Maar als mevrouw van der Hulst het kousenstoppen aan jon gens wil leeren, is het natuurlijk, dat de Raad daarover laoht De heer Sohoeffelenberger: Jam mer voor den heer Heyblok, dat hy er bil alles wat hy zegt. steeds naast is. Mevrouw van der Hulst wordt inderdaad steeds uitge lachen door de- raadsleden. De Voorzitter voelt voor het ridder lijk optreden van den heer Sohoeffelenber ger, meent evenwel, dat deze heer ietwat te ver gaat. Het incident wordt gesloten an de voor dracht aangenomen. Zie verder eerste blad. ■- GEMENGD NIEUWa Twee Jongen» verdronken. Dinsdagavond omstreek» 9 uur waren drie ongeveer 20-Jarige arbeiders ln een rooi- bootje aan het varen op den Nieuwen Rijn te Leiden. Zij klampten rioh vast aan een motorboot, die een andere boot op sleeptouw had, het roeibootje weid aangevaren en sloeg om, zoodat de drie jongens te water gi-raakten. Een van hen wist zwemmende den oever te bereiken, doch de beide ande ren, de gebroeders K., verdwenen in dó diep- te en werden eerst een kwartier op- gehaald. Eenige geneesheeren hebben ge- ruimen tyd getracht, de levensgeesten op te wekken,, echter tevergeefs, I e verdronken jongens verdienden de kost voor liun moo- der, die weduwe is. Advocaat aangehouden. Maandag is naar het Huis van Bewaring te Maastricht overgebracht een advocaat- procureur te Heerlen, verdacht van verduis tering. Noodlottige aanvaring. Dinsdagmorgen had op het IJ te Amster dam ter hoogte van den JOostertoegang een noodlottige aanvaring plaats. Het stoomschip „Prins Hendrik van den nieuwen passa gi eredienst op Enkhuizen kwam by vertrek in aanvaring met de De venter vrachtboot „Jonkheer Coeneri" welk vaartuig den Oostertoegang naar zijn llg- ilaats wilde invaren. De ,Jhr. Ooenen" Teeg averij aan stuurboordzyde aan het berghout. Deze aanvaring zou zich uitslui tend tot materieel© schade beperkt hebl>en, als zich geen ander vaartuig ln de buurt had bevonden. De vrachtmotor ,3atavier" die tusschen Hoorn en Amsterdam vaart, voor kaasvervoer, kwam juist achter de „Prins Hendrik" omvaren toen deze met de „Jhr, Coenen" in aanvaring kwam. Ook dit kleine scheepje kreeg zijn aandeel in den sohok van de aanvaring. De dekknecht De Jong uit Hoorn die de kracht dezer botsing trachtte te breken door het presenteeren van ©en kurken zak ge raakte daarby echter over boord en ver dronk. De Jong laat een weduwe en drio kinderen achter. De stoomboot van de Havenpolitie ls reeds geruimen tyd aan het dreggen naar den verdronkene, echter nog zonder resultaat Een hollend paard op de markt Een hollend paard, dat midden door de marktdrukte te Ryssen rende, verwondde twee vrouwen vreeselijk. oor het leven der ééne wordt gevreesd, zii wordt aanstonds bodiend. De andere moest naar het zieken huis te Almelo vervoerd worden. Moord en zelfmoord. Te Delft heeft hedenochtend omstreeks kwart over 8 een werkman een moordaanval epleegd op een 17-jarig meisje/wonende ln e Doelenstraat Het meisje kreeg een mes steek in den hals en werd niet levensgevaar lijk verwond. De man sloec daarna de hand aan zich zelf en sneed zloh met een Bcheer- mes in den hals. Stervende werd hy naar het ziekenhuis vervoerd. Een verbroken verlo ving moet de aanleidend© oorzaak van net gebeurde zyn geweest Moordaanslag. De stoker H. M. E. zon de laatste weken op wraak op den kapitein A. O. de M„ van 't stoomschip IJsel, die hem, wegens onbruik baarheid aan boord, als stoker heeft ont slagen. Een maand geleden, toen hy den kapitein op een cargadoorskantoor op de Leuvehaven te Rotterdam ontmoette, poogde hy een revolverschot op hem te lossen, doch het wapen ketste. Gistermorgen ontmoette hy den kapitein op de Leuvehaven by de visohmarkt, waar de heer De M. op een tram naar Delfihaven stond te wachten. Onmiddellijk liep de stoker op hem toe, haalde een met vyf patronen geladen revolver te voorschijn en loste twee schoten. De kogels troffen geen doel en zyn waarschijnlijk in de Leuvehaven terecht gekomen. Gegrepen door een naar politie agenten, bedreigde de stoker een kapitein nog met te zeggen: jammer, dat ik jc niet geraakt heb, een volgende kerr heter. Hy is naar het politiebureau ln de Groote Paau- wensteeg gebraoht; het wapen met nog drie patronen geladen is in beslag genomen. Door een bijenzwerm gedood. Te Troueeey ini het departement van de Maas heeft zich een zeer zeldzaam feit voor gedaan. Een bijenzwerm streek er namelijk neer op het paard van een hooiwagen en na enkele «ogenblikken bezweek het dier onder de steken. De voerman, die het paard had .willen verdedigen, weid zoodanig gestoken, dat hy in levensgevaar verkeert. Verdoovende middelen. De douane-ambtenaren te St. Nazalre heb ben bij het lossen van het stoomschip Es- pana drie koffers, afkomstig uit Mexioo, in beslag genomen, bevattende 46 kilo verdoo vende middelen: opium, morfine en cocaïne. De koffers waren te Santander aan boord gebraoht Drenkelingen. Het Nederlandsch stoomschip „Helena" deed Dinsdag Malta aan, om vijf door zijn bemanning geredde opvarenden van een in de Middellandsöhe Zee gezonken Ltaliaamach stodmschip daar aan wal te brengen. UIT DEN OMTREK. Breezand. Dinsdagavond' 20 Juni hield' de Harddra- verijiVereeniging „V. Z. O. S." een verga dering in het lokaal van den heer Jb. Borst. By afwezigheid van den Voorzitter, den heer S. Spigt, opent de heer 0. van der Linden de vergadering en heet de aanwezigen wei- kom. Wegens bedanken van den penningmees ter, den heer F. Blaauboer, wordt de heer Blom ate zoodanig gekozen, die zijn benoe ming aanneemt. Het biykt, dat de rekening in ontvangsten en uitgaven sluit met 196.09. Er is een saldo van 9.64. Na 'bespreking wordt besloten, dat gepoogd zal worden om een draverij te houden met paaiden, uitsluitend uit de eigen gemeente, waarvoor men zich reeds dadelijk zal kun nen opgeven. De muzlekvereenlging .yCanoordia" zal worden uitgenoodigd, om de draverij met muziek op te luisteren. lijk aangedrongen, en de voorstelen van thans gaan de draagkracht der gemeente niet te 'boven. De gemeente-apotheek zou als woning voor een der beambten worden ingericht, en zoo noodig zouden daarin dan weezen kunnen worden opgenomen. Overi gens zijn wij natuurlijk afhankelijk van Ged Staten, die hun medewerking zouden moeten verleenen om goed te keuren, dat de vrijko

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 6