ft DE UITSLAG DER KAMERVERKIEZINGEN. I blieken' en vraagt «f dase speciale begroo- tingen hebben- De heer SotooWketf deelt mee, dat op de begrooting van zekere volkscommissariaten uitgaven voorkxxmen, voornamelijk betref fende de spoorwegen, die eveneens betrek king hebben op de geallieerde republieken. De president vraagt het verlband te ken nen, düat bestaat tusechen de uitgaven der Russische Sow^et-repulblièk en de plaatse lijke begrootingen der geallieerde republie ken. Alen ziet niet onder de inkomsten of deze republieken bijdragen in de kosten van den staat. De heer SofcotMbof antwoordt, dat het hier subsidies geldt en dat de inkomsten begre pen zijn in de staatslbetastiagendie op het gehoeie territorium geheven worden. De president maakt hieruit op, dat er in de geallieerde republieken geen belastingen bestaan boven en benevens die van de cen trale republiek. De heer Sokolnlbof bevestigde dit en zegt, dat ondernemingen niet anders dan plaat selijke belastingen voor plaatselijke doelein den bestemd' behoeven te betalen, en ante weordt ontkennend op de vraag /van den pre sident, die wil weten ot b.v. in de Oekraini- aohe Republiek geen speciale voor haar ge heven betastingen te betalen zullen' zijn. De president vraagt inlichtingen over de inkomsten en uitgaven voor de genationali seerde bedrijven. De heer Sokolniknf antwoordt, dat alleen de netto winsten -zijn opgegeven. Overgaande tot de betasting in natura, zegt de heer Sofcolznikodï, dat er voor 400 milioen goudroebeia geheven is en hjj verklaart in aintwoord op een vraag, van den president, die wil weten of de Russische staatsbank een zekere autonomie geniet, zooals in de Wes- teraohe landen het geval is, dat deze een trust Is, die werkt volgens als speciale wet afgekondigde statuten), die over een speciale metaaHreserve ter -waarde van 2 milliard igoud- franken beschikt <jgoud, ededsteenen en kost bare metalen). (Deze reserve is een reserve van do schatkist. Na geantwoord te hebben op technische vragen van Oommander Hilton Young. den heer Qaïopln en den heer Andersen, deelt de heer SOkolndkof imiede, dat de in beslag geno men kerkelijke goederen uitsluitend besteed worden voor den strijd tegen den hongers nood. Het lichaam, dat dezen strijd dirigeert, is een onafhankelijke weldadigheidsorgani- satie met een eigen begrooting. Na overlegging aan de Russische Oom missie van Itallaansche, Spaansche en Zwit- sersche statistieken van Russische schulden, wordt de vergadering om 2 uur gesloten. Het offldeele oommuniqué (privaat-eigen dom) der niet Russische commissie en de Russische oommissie luidt: De 1ste sub-commissie (privaat eigendom) van de niet-Russlsche commissie is heden middag om 8 uur in het Vredespaleis bijeen gekomen, gezamenlijk met de Russische com missie, onder voorzitterschap van den heer Philip Lloyd-Greame. In het begin van de vergadering heeft de heer Litwinof mededeeling gedaan betreffen de de oonoessdes van privaat goederen in Rusland aan Individueele kapitalisten welke zouden kunnen worden toegestaan in den vorm van gemengde maatschappijen erte paoht of eenvoudig als ooncessie. De ge mengde maatschappijen zullen worden ge organiseerd nis ecu gecombineerde onderne ming van do Russische regeering en buiten- lamteoh kapitaal en gemeenschappelijke deel neming, in winst en verlies. De voorwaarden, aan deze ooncessies ver bonden en die in alle toekomstige overeen komsten kunnen worden opgenomen, zijn vastgesteld W] een decreet van 8 November 1020: nemingen en dat het vraagsgtuk der schade loosstelling alleen zou blijven bestaan ten •zichte van een minderheid van vroegere slotte is besloten, de bespreking der ooncessies tot Maandag te verdagen. 6 pot Nsdariandiiha Staatslening. Op 14 'Juli a.s. wordt bij de in de des betreffende advertentie genoemde inschrij vingskantoren de inschrijving opengesteld op de 6 pet. Nederlandsche Staatsleening 1922 B, groot f 150.000.000, tot den koers van 98 pet De leening heeft een looptijd van 50 jaar. Vóór 1 Maart 1932 zal niet tot aflossing of conversie kunnen worden overgegaan. Aflossing pari \toor het eerst op 1 Maart 1933. De stoomtrawler „Gerard" uit IJmuidec haalde bij het visschen eene mijn op. Men slaagde er in haar binnenboord te krijgen, waarna onmiddelijk naar IJmuiden gestoomd werd ten einde de gevaarlijke vangst door militairen te laten weghalen. Behandeling van Ucbte strafzaken. ■Bij Kon. besluit van 19 Juni Is bepaald, dat met ingang van 1 September an. nit één lid bestaande (enkelvoudige) kamers voor de vereenvoudigde behandeing van lichte straf zaken worden, ingesteld bij de arrondisse- ments-rechtbanken te Amsterdam, 's-Gra- venhage, Rotterdam, Alkmaar, Haarlem, Winschoten, Assen, Arnhem, 's-Hertogen- bosoh,' Maastricht en Utrecht, en wel twee zoodanige kamers bij de rechtbank te Am sterdam en één bij elk der andere genoem de rechtbanken. Nieuwe loonsverlaging btJ de mijnen. Bij de limburgsohe mijnen ls gisteren opnieuw een '..rnsverlaging aangekondigd, en wel voor hu tijdvak 1 Aug tot 81 Oct ajs. De toeslag van 8 's maands zal voorts over dat tijdvak slechts worden uitgekeerd voor de vrouw en voor de kinderen beneden 14 Jaar. Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren. Bö Kon. Besluit van 10 Juni is bepaald, dat het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijks ambtenaren 1920 opnieuw is gewijzigd en dat art 40 van bovengenoemd besluit zal luiden: „Voor de op 1 Juli 1022 in dienst zijnde ambtenaren blijven de op dat tijdstip door hen genoten wedden gewaarborgd, behou dens in geval en voor zoover die wedden in gevolge de op evengenoemden datum be staande bepalingen van dit besluit verminde ring moeten ondergaan". 'Kieskring X Helder. De cijfers van den geheélen kieskring Hel der zijn in den totaal-tabel opgenomen. Hier onder volgt de vergelijking met de cijfers van 1918, voor zoover het da belangrijkste groepen betreft Unie-Lib. 6504 Vrijheidsbond 18443 Vrij-Lib. 1317 Abr. Staalman 1471 Econ. Bond 1887 EL ter Hall 1259 Abr. Staalman 620 H. ter Hall 854 Te zamen 16178 Te zamen 12688 Vrtfz.-Dem. 9228 22900 SJDAuP. 15232 80172 R.-Kath. 19024 89956 Anti-Rev. 4475 10478 Chr.-Hist 2281 6792 Chr.-Dem. 2988 6597 Chr. Soa 1238 819 S.D.P. 1181 696 De Vrijheidsbond bleef in den Kieskring Helder ruim 9000 achter, ten minste, indien men de groepeering der cijfers, als hier boven aangegeven, wil aanvaarden. Ook de Chr.-Dem. Chr. Soa en S. D. P. zijn belang rijk achteruitgegaan. De S.D.AJP. bleef ge lijk, terwijl de Vrijz.-Dem. ruim 4000. de R.-Kath. circa 2000 en de Ghr.-Hist ruim 2000 stemman vooruit gingen. De uitvoerige tabel, opgenomen op pagina 8 van het eerste blad, geeft een zeer gedetail leerd overzicht van de in lederen Kieskring op iedere partij uitgebracht aantal stemmen. Het totaal aantal uitgebrachte stemmen is 2.028.818. De samenstelling van de nieuwe Tweede Kamer. 8 a. De Russieoho regeering waarborgt, dat deze go*»deren niet onderhevig zullen zijn aan maatregelen van nationalisatie, in beslag nemen of opvordering; b. Het contract tusacnen den oonoessie-hou- der en de Russische regeering kan niet btJ Waderijjdeoh goedvinden gewijzigd worden. c. De Russische rogeoring verplicht den oonoeaale-hoiMler niet, zijn werkvolk te be trekken uit do vakveroon 1'glngün. d. De Russieoho rogeoring stelt het sluiten van oolleotlove wbeulaoontraoten afhanke lijk van een overoonlkomst tusschen den werkgever en de betrokken erboldersvak- vereen tglngen. e. Aan don werkgever kan de verplichting worden opgelegd oea overeenkomst aan te Eau mot de Russische regocrlng om eeu ze- r percentage Russische werkkrachten te gebruiken. - t Arbeidsconflicten sullen langs sohelds- reohterlUium, weg worden geregeld. Do heer Litwinof leest daarna een lijst over van goederen en vooral van petroleumr velden, <!i» ia concessie gegeven kunnen worden en belooft deze lijst schriftelijk over te leggen. In antwoord op een vraag van don presi dent verklaart de hoor Litwinof, dat de vroegere eigenaar ailtfyd eon prioriteitsrecht op een concessie of een erfpaoht (lease) zal kunnen doen' golden. De regeling van deze kwestie hangt af van de te verleenen ore- dleten en tot dusver hoeft de sub-oommissie voor de aredieten nog niets definitiefs go- Comm.Partij15 37133 22654.44 128.8 13 31 president antwoordde dat de sub-oom missie van credieten geen antwoord aan de Russische sub-oommissie kan geven, zoolang de algemeene toestand in Rusland en de wijze, waarop credieten sullen worden be steed, niet bekend zijn. De heer Krassin heeft vervolgens een verklaring voorgelezen van 8ir Philip Llovd Oïeame in een vorige vergadering van de iub-oommlale, volgens welke de heer Kras sin gezegd sou hebben dat 90 prooent van de goederen in Rusland teruggegeven en voor 10 prooent sohadeloosstellng kan be taald worden. Het moet een misverstand zijn. want spreker heeft nooit iets van dien) aard gezegd, wat bewezen kan worden uit de pro- oessen-verbaal van de oonferentie van Genua. Het is zeer wel mogelijk dat spreker in persoonlijke gesprekken met de heer Lloyd George en andere Brltsohe gedelegeerden te Gemiu als zijn persoonlijke meening te kennen' heeft gegeven dat in geval van aan vaarding van net voorstel der sowjetregee- ring, mnl. het regelen van de kwestie der particuliere industrieels bedrijven door over eenkomsten tussohen de sowjet-regeering en vroegere eigenaars, de meerderheid "van laatstgenoemden in een of anderen vorm, te wefeü als deelnemer in gemengde staats- en kapitalistische ondernemingen of van concessies of van erfpacht fleader) een aan deel zouden krijgen in hun vroegere onder- 33 1 3 1 3 1 1 j_ n 16 1 n r 11 1 10 r 10 1 5 r 5 1 •O 20 1 2 2 1 2 2 1 I I 1 I Partijen, die geen 75 van den kiesdeeler hebben gehaald, komen niet in aanmerking voor de verdeeling van de zetels. De namen der gekozen zijn: R.-Katb. Staatspartij, 82 zetels: Nolens, Minister Ruys de Berenbrouck, Bongaerts, Hermans, Am ent, Sasse v. Ysselt, Fleskens, Deckers, Wintermans, Ryckevorssel, Rijze- wjjk, Feber, Juten, Fruytier, Wijnbergen, v. Schaik, Sturing, Bulten, Kolkman, van Vuuren, Van Dijk, mevr. Bronsveld, Stule- meijer, Bomans, van de Bilt, Reymer, Mr. Kooien, Moerel, Engels, Kuiper, van Voorst tot Voorst (2 X). Na loting zal minister Aal- berse of Kn!gge gekozen worden'verklaard. Anti-Revohrtlounalren. 16 zetels: Minister Heemakerck, minister van Dijk, Schouten, H. Colijn, A. Oolijn, van der Voort van Zijp, de Wilde, Scheurer, Duymaer van Twist, Beumer, Prof. Dr. H. Visser, Zijlstra, van der Molen, Smeenk, Monté Verloren, Rutgers. Ohrist-Hist Unie, 11 zetels: Schokking, minister de Geer, minister de Visser, Snoeck Henckemans, Weitkamp, Ger ritsen, Bakker, mej. Katz, Krijger, Tila- nus, van Boetzelaer, Te zamen 59 Rechts. Staatk. Geref. ParttJ, 1 zetel: Kersten. Vrijheidsbond, 19 zetels: Dresselhuys, Gerritsen, Visser van Uzen- doorn, mej. Joh. Westerman, mr. van Gijn, van Happart, Bierema, Boon, Abr. Staalman en ter HalL Soa Dem. Arb. Partij, 29 zetels: Troelstra, v. d. Tempel, Gerhard, Vliegen, Kleerekooper, van Braambeek, J. ter Laan, Suze Groeneweg, Van Zadelhoff, Brautigam, K. ter Laan, IJzerman, Duijs, v. d Waarden, Schaper, mevr. de Vries, Hugenholtz, Sannes, Hiemstra en Alberda. VriJt-Dem. Bond, 5 zetels: Mevr. Bakker—Nort, Marchant (4 X). Na lo ting zullen gekozen worden verklaard, Oud, Ebels en Ketelaar. Communistische partfj; 2 zetels: Wijnkoop en v. Ravesteijn. Verder werd toegekend aan de groep van HoutenFaubel 1 zetel, tw. Mr. van Hou ten. (Daar de heer S. van Houten de zetel niet zelf zal bezetten, komt hiervoor in de plaats mej. Dr, van Dorp). Aan de Plattelanderbonds (Braat) 2 zetels. Braat (2 >Q. Na loting zal worden gekozen Slikke of Klimp, beiden van de linksche partij. Totaal links 49 zetels -(- 1 zetel Staatk. Gereformeerde Partij (Kersten). In de nieuw Aamer zullen «even vrouwen van 5 partijen zitting nemen tegen 2 vrouwen van 2 partijen in' de oude. Drie partijen zijn uit de Kamer verdwe nen: de Chr.-soa Partij (de heer van de Laar), de Ghr.-dem. Partij (de heer A. P. Staalman) en de Soa Partij (de heer Koltbek). Bovendien had de heer Wijk van het Verbond tot domooratiseering van de weermacht zich niet meer oandldaat laten stellen. Twee partijen doen voor het eerst haar in trede in de Kamer: de lib. groep van Houten ei de Staatk. Geref. Partij. Onder de gekozenen bevinden zich verder 4 ministers, de hoeren: Ruys de Beeren- bwuok, van Dijk, De Geer en de Visser. Van den Vrijheidsbond zijn uitgevallen de heeren Bijleveld, Drion, de Groot, de Mu- ralt en Otto: terwijl de heeren de Kanter, Lely en Rink zloh niet meer herkiesbaar hadden gestold, en ook de heer Alberda niet op oen oandidatenlijst voorkwam. De heer Groenendaal, de bekende voorstan der van d< ri afstand van een deel van Lim burg aan Belgis, kon het gelukkig niet verder brengen dan tot 1900 stemmen. De Texelsche candidaat Braam bracht het tot zegge 142 stemmen De aftredende Kamer was samengesteld uit: Roomsch-Katholleken 80 S. D. A. P. 22 Vrijheidsbond 15 Anti-revolutionairen 18 Christelijk-historischen 7 Vrijzinnig-democraten 6 Communisten 2 Plattelandersbond 1 Overige kleine partijen 6 De nieuwe Kamer zal bevatten: Roomsch-Katholieken 82 S. D. A. P. 20 Anti-revolutionairen 16 Christelijk-historischen 11 Vrijheidsbond 10 Vrijzinnig-democraten 6 Communisten 2 Plattelandersbond 2 Groep-Van Houten 1 Staatkundig geref partij 1 De winst bedraagt voor de: Roomsch-Katholieken -j- 2 Anti-revolutionairen 8 Christelijk-historischen -f- 4 Plattelandersbond 4- 1 Het verlies is voor de: Vrijheidsbonders 5 S. D. A. P. 2 De kleine partijtjes. Naast de nederlaag van den Vrijhondsbond fs het typeerende feit wan den uitslag; het fiasco van de kleine partijtjes en de belan- gen groepen. Duizenden en duizenden stem- men zijn op deze manier verloren ,8®" gaan. Drie kleinere partijen (de Christen- Democratische, de Ohristelijk-Sociale en de Socialistische) zijn «elfs uit de Tweede Ka mer weggevaagd, en daarvoor is slechts een ander in de plaats gekomen de Staatkun dig-Gereformeerde Partij. Maar alles wa» stemde op de Onafhankelijken, op de Demo cratische Partij, op Teenstra, op de Kunste naars-lijst, op de Middenstandspartijtjes, op de belastingbetalers en hoe al het grut méér heette: het heeft vruchteloos gestemde want de invloed van die duizenden stemmen is een voudig verloren gegaan. Omtrent de nieuwe vrouwelijke Kamerle den volgen hier eenfge bijzonderheden: Mevrouw B. BakkerNort (vrilz.-dem.) Is 45 jaar oud. Zij studeerde in de vreemde talen, doch na haar huwelijk is zij in de rechten gepromoveerd. De vrouwenkiesrechtbeweging vond in mevrouw BakkerNort een overtuigend aanhangster en in de latere jaren een wel sprekend propagandiste. Het nieuw gekozen Kamerlid heeft zitting in het hoofdbestuur van haar partij. Mevrouw BakkerNort heeft van de hu welijkswetgeving haar bepaalde studie ge maakt Mr. E. O. van Dorp, aan wie mr. S. van Houten zijn Kamerzetel zal afstaan, zal om streeks den vüftigjarigen leeftijd hebben be reikt Zij studeerde aan de Leddsche Hooge- school en was de eerste vrouw in Nederland, die in de rechten promoveerda Door dit feit alleen reeds mocht mr. Van Dorp. die zich in haar geboortestad als advocaat vestigde, zich een zekere vermaardheid verwerven. In den loop der jaren heeft zij zich in het bijzonder op de staathuishoudkunde toege legd. Heel wat artikelen en brochures zijn van haar hand verschenen. Het nieuw gekozen Kamerlid heeft zich in woord en geschrift steeds doen kennen als aanhangster van de leer der Manchester school en is dus voorstandster van den vrij handel in de meest absolute beteekenis. Haar principe om zelfs de goudvoorraden van de Nederlandsche Bank vrij te laten, heeft in de kringen der Nederlandsche eco nomen tot heel wat discussie aanleiding ge geven. Mr. Van Dorp was tot voor korten tijd lid van den Vrijheidsbond. Mevr. Frida Katz (Chr. Hlst.) promo veerde te Amsterdam op het onderwerp: „On rechtmatig gebruik der electriSche energie en de wettelijke middelen daartegen." Sinds enkele jaren heeft het nieuwe vrou welijke Kamerlid zitting in het hoofdbestuur der Ohristelljk-Historische Unie, alsmede la het hoofdbestuur van den Ned. Christen Vrouwenbond. In 1918 werd mr. Katz door de regeering in den Hoogen Raad van Arbeid benoemd in het zelfde jaar werd zij, als eerste vrouw waarnemend griffier bij het Gerechtshof te Amsterdam. De soa-dem. propagandiste mevr. A: de VriesBulns, is na Suze Groeneweg, de tweede vrouw, die voor de sociaal-demo cratische Art>eiderspartil in de Tweede Ka mer zitting zal nemen. In hare woonplaats, Groningen, was mevrouw De Vries leerareg in plant- en dierkunde. Zij legde zich lnmia- dels toe op de medische studie en vestigde rich, na beëindiging van hare studiën, als specialiste voor zenuwziekten, in de hoofd stad der provincia Ook voor de Katholieken zal nu een vrouw de Kamer betreden. Mevr- S. O. O. Brons- veld—Vifcringa is de echtgenoote van den directeur der Rijks Hoogerq Burger school te Hoorn, ln welke plaats zij zelve lid van den Gemeenteraad is en in deze quall- telt zich bijzonder interesseerde voor de vrou- wenbelangen. In het openbaar leven trad mevrouw Brons veld. die de schoondochter ls van den beken den dr. A. W. Bronsveld te Utrecht, anders niet op den voorgrond. D« pers over don uitslag der verkiezingen. sterkt. Een rechtsch Kabinet waarin deze veranderde samenstelling der rechterzijde tot uiting komt, lijkt ons nu noodig. De „Nieuwe Rotterd. Courant" zegt onder meer: Het tegenwoordige kabinet past, dunkt ons, niet meer op de nieuwe Kamer. Het had zich aangepast aan het radicalisme van den heer Aalberse, doch dit heeft door deze verkiezing een deuk gekregen. Hadden de Roomsch-Katholieken het verzet, dat in eigen boezem tegen de richting van het kabinet onmiskenbaar geworden was, en dat leidde tot de oprichting van de nieuwe Katholieke partij, niet op het laatst weten te smoren, dan zou de meer conservatieve tendenz die ook onder een deel der katholieken bestaat, aan den dag zijn gekomen. Nu j$ wej voor het oog weggewerkt, doch het kabinet behoort er toch rekening mede te houden. Voor eene reconstructie van het kabinet moet dus in elk geval alle reden aanwezig worden geacht; het is het minst wat men verwachten kan. Wij voor ons zouden er de voorkeur aan geven, dat het gansche kabinet aftrad, en gepoogd zou worden tot de samen stelling van een nieuw kabinet He geraken, dat in de eerste en laatste plaats bezuini ging op zijn program voeren zou. Bij de samenstelling van de nieuwe Kamer blijft een rechter kabinet passen; dit is, dunkt ons, buiten kijf. En dit is voor reconstructie en bezuiniging geen gunstig vooruitzicht. Maar er kan in ieder geval van bezuiniging meer komen, indien een nieuw kabinet wordt gevormd, dat uitsluitend op die ge dachte gebouwd is, dan wanneer het bestaande kabinet, dat aan tal van antecedenten ge bonden is, en dat den wil om te bezuinigen niet heeft weten door te zetten, aan het bewind blijft. Het tegenwoordig kabinet is uitgeleefd, de fut is eruiter is behoefte aan krachtiger figuren, dan thans aan het bewind zijn, frisscher krachten, die de taak, welke wacht, durven aanpakken en die zich tegen alle verzet opgewassen zullen toonen. Dit is, meenen wij, alléén te verkrijgen door een gansch nieuw kabinet, waarin na tuurlijk wel enkele der tegenwoordige minis ters, als b.v. de minister van buitenland- sche zaken, zoo óók hij eens eindelijk be zuinigen will, zouden kunnen overgaan. Reconstructie op den bestaanden voet zou half werk blijven, en eene bezuinigingspo- litiek tot vruchteloosheid doemen. Hetgeen niet belet dat nien op de aarzelende poli tiek van het kabinet wel zal trachten voort te bouwen, en op zijn hoogst zal pogen, enkele figuren door krachtiger mannen te vervangen. De vrijheidsbond is in de nieuwe Kamer tot eene zeer bescheiden positie terugge bracht. Zijn taak is er niet minder om. Hij heeft zich het laatste jaar en bij deze ver kiezing aan het hoofd van de bezuinigings beweging gesteld, en hij zal, naar wij voor zien, juist in dit opzicht in de nieuwe Ka mer eene roeping hebben te vervullen. De „Nederlander" (chr.-hlst): Ditmaal ging het alleen over de meest breede politieke vragen. Het ging niet om het zittend kabinet en zijn regeeringsprogram of zijn daden. Natuurlijk vergeet niemand, die billijk wil wezen, hoeveel uitnemends is gedaan onder uiterst zware omstandigheden. Maar het kabinet was niet inzet van den strijd. Tal van verkiezingsreden zullen zijn gehouden zonder dat uitvoerig bij ons tegen woordig ministerie stilgestaan werd. En zelfs de grondwetsherziening dit is een wel uiterst teekenende omstandigheid glipte vrijwel geregeld nit de belang stelling weg. Het ging over iets anders. Over het groote, dat de lijn moet aangeven in de toekomst. Dit spreekt volkomen vanzelf voor wie let op de factoren, die zich hebben voor gedaan. Wij leven onder de nawerking van den oorlog. Wie dit zegt, heeft minstens twee factoren genoemd: de revojutie en de malaise. En verder: Ondanks alle fouten, die gemaakt mogen zijn werken en verantwoordelijk-wezen beduidt óók: fouten maken heeft ons ▼olk de r.-k., anti-rev. en chr.-hist. groepen vertrouwd. Ons volk. Niet slechts de georganiseerde kiezers, die kiesverenigingen vormen en parolen volgen. Doch ook de overgroote meerder heid, die wisselt van indrukken en dus van stem. Men heeft gemeend, dat de invoering der evenredige vertegenwoordiging een stollen van den toestand zou tengevolge hebben. Er grijpen zoo meent men in het volksdenken als geheel geen groote verande ringen plaats; nu dit zich eenmaal uit bij wege van evenredige vertegenwoordiging, is groote wisseling van stembus-uitslag uitge sloten. Thans bleek toch wel, dat dit alles maar zeer ten deele juist is. Er blijft ruimte voor verschuiving. En ditmaal beduidt de verschuiving niet het opzeggen van vertrouwen aan wie den last gedragen hebben. Maar het zegt méér dan veel, wanneer inen let op deze nuchtere en onomstoote- lijke waarheid, dat door geen dezer drie groepen met beloften is gewerkti Men heeft den ernstigen toestand bloot gelegd, over de zwaarte der komende taak gesproken, zich niet belust verklaard op het >,regeerkasteer.\ Men heeft niet geboden, maar wel gezegd, dat men blijven zou onder anderer bod. vertrouwen. „De Tijd" (r.-k.): Het algemeen stemrecht-wapen, waarmee de Linkerzijde haar eigen politiek dacht te dienen, heeft zich tegen haar gekeerd, HHBHI - riAlm Nog steeds mijnengevaar. De tabel met Uitslagen van de 18 Kieskringen Is opgenomen op peg. 8,1ste Blad. Uitgebracht la 1918 op: Uitgebracht ia 1922 op: Berekening van de verdoeling der aeteia. R.-K. Kiesdeeler: 39293,28 75 daarvan21969,96 s Lijst 16 27133 25 81241 33 117303 39 49678 43 300239 30384.73 24479-3 5° 39905» »3 »8338.3 A.-R. 8 C.-H, V.-B. 1 V.-D. S. D. A. P. Totaal gekoien op partjj 64453 3 5865.44 79341 3 3075444 88278 3 898.16 170189 5 33722.5 33 Totaal gekoien op part|j 318665 10 25732.3 Totaal gekoien op partfj 370991 9 7J51J Totaal gekoien op partjj 19 135190 4 18016.8 Totaal gekoien op partij 36 567773 19 1 '99-5 Totaal gekoien op partij 53657 1 24363.72 Lib. groep ▼.Houten 4 28031 o 28031 Staatk. Geref. Partij 28 26744 o 26744 Totaal gekozen op partij I Totaal gekozen op partij 82 Totaal Van overschotten 18 mm* Het «Handelsblad* schrijft o.a. Naar Rechts. De uitslag der verkiezingen beteekent in tweeërlei opzicht een stevige ruk naar rechts, zóó stevig als wij ouder het tegenwoordige kiesstelsel niet voor mogelijk hadden ge houden. Wanneer men let op de scheidings lijn der oude anti-these, die de partijen nog hoofdzakelijk verdeelt, dan vindt men een versterking van de Rechterzijde met negen zetels tot een meerderheid, die alleen met die van het Ministerie-Heemskerk is te ver gelijken. En wanneer men let op de nieuwere, meer actueele, strijdvragen (die van de bezuiniging en van de economische politiek) dan treft ons eveneens een verschuiving naar rechts. Communisten en Socialisten verloren eenige zetels, de Vrijzinnig-Demo craten bleven stationair, maar de Vrijheids bond, die het grootste verlies leed, moest een zetel afstaan aan de lijst-Van Houten en Verloor waarschijnlijk de overige vier aan de Christelijk-Historischen. Dit beteekent een opschuiving naar den economischen rechterkantnaar meer bezuiniging en meer matiging. De winst van de Christelijk-Historischen werd vrij algemeen verwacht, daarentegen die van de Anti-Revolutionairen niet(TDe Standaard» schreef nog Woensdagavond, dat zij heel blij zal zijn als de partij haar 13 zetels hield). En allerminst hadden wij zulk een sterk verlies van den Vrijheidsbond ver wacht. Waarschijnlijk heeft een groot deel y?"0® ,meer gematigde vrijzinnigen den Vrijheidsbond op het stuk der bezuiniging minder vertrouwd dan de groep-Van Houten en dan de Christelijk-Historischen, terwijl deze laatsten vermoedelijk óók hebben ge profiteerd van de houding van den Vrij heidsbond in de legerquaestie. De uitslag duidt stellig op een rechtsch Ministerie. Het komt ons echter voor dat dit niet meer het Kabinet-Ruys kan 'zijn. Ten eerste is dit opgetreden toen de rechter zijde slechts 50 leden telde. Maar bovendien het Pr°testantsche, en met name het meest gematigde deel der Rechterzijde, de Christelijk-Historische groep, aanzienlijk ver- Dit zegt veel. Integendeel. En het antwoord van ons volk is geweest

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 6