JURGENS NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Malvery Hold PLANTENBOTER Eerste Blad. E VOEDZAAM HEERLIJK VQ0RQEELI5 No. 5584 ZATERDAG 15 JULI 1922 60e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 50 Poat-GArorekenlng No. 16066. Z o m e r t ij dv Maan Zon Hoogwater Juli op: ond.: op: ond.: v.m.in.m.: Zondag 16m.12.10 a. 12.47 4.589.14 1.85 1.47 Maand. 17 12.36 1.514.59 9.13 2.18 2.33 2.54 5.01 9.11 3.12 3.30 3.59 5.02 9.10 4.12 4.35 5.035.03 9.09 5.16 6.45 6.05 5.04 9.08 6.30 6.56 7.015.06 9.06 7.83 8 3.07 Zaterdag 15 Juli9.45 uur. Zondag 16 9.44 Maandag 17 9.43 DE HAAGSCHE CONFERENTIE. De conferentie te 's-Gravenhage is mis- lukj, dank zij de houding der sovjetafge vaardigden, die, zooals "wij reeds zagen, van weinig tegemoetkoming blijk gaven. Europa kan tegenover Sowjqt-Ru&land ein delijk een gerust geweten hebben, aldus laat zich de N. Rott. Crt. uit. Het heeft, nadat voorgoed gebroken was met de ongelukkige blokkade- en interventie-politiek collectief een poging gedaan, om zich met zijn regee ring te .verstaan over een regeling, die welis waar niet altruïstisch in opzet was, maar toch beide partijen tegelijk kon baten in een samenwerking aan het herstel van het onge lukkige land en die van niet-Russischen kant goeddeels bestierd werd door den wil tot te gemoetkoming. Het gaat echter niet. De po litiek van de Sowjets, die met de beruchte memorie van 11 Mei de conferentie van Ge nua torpedeerden, is niet gewijzigd en ver oordeelt een verdere voortzetting van de po ging in den Haag blijkbaar tot mislukking. Het was een publiek geheim dat Lenin, toen hij nog actief deel aan het bewind had, den wensch koesterde, dat de Russische delega tie te Genua zich zoo tegemoetkomend mo gelijk zou betoonen, mits zij maar internatio nale credieten kreeg, daar een schikking met de Westersche landen het eenige middel te achten was, om het land uit het moeras te helpen. Na Lenin's terzijdestelling hebben de extremistische elementen echter hoe lan ger hoe meer de vrije hand gekregen. Reeds in Genua had men zich uitgelaten, dat, indien de gewaagde credieten naar ge noegen uitvielen, de sovjet-regeering bereid was aan de voormalige eigenaars van de ont eigende fabrieken, concessies enz. in bet vroegere czarenland eenige vergoeding' te geven. In den Haag bleek evenwel, dat deze vergoeding eventueel zou bestaan uit obli gaties, die pas over 16 of 25 jaar betaalbaar zouden zijn. De kloof tussohen de sovjet wereld en de kapitalistische- zooals Litwi- nof zich uitdrukte, wordt dus niet overbrugd, en het gevaar is niet denkbeeldig, zegt de N. Rott. Crt., dat er thans geschillen tus sohen niet-Russische regeeringen uit kun nen voorkomen, indien de sovjet-regeering vergunt aan concessionarissen op andermans gronden te gaan zitten. Evenals de N. Rott. Crt, is ook het Han delsblad begrijpelijkerwijs niet erg te spre ken over dezen gang van zaken. Toen men boorde, dat de Russen in den Haag zouden komen, zegt het blad, dacht men algemeen, dat dit beteekende een concessie aan de mo- endheden, wier standpunt mem in Genua ad vernomen. Het bleek evenwel, dat het den hoeren te doen was met hun tegemoet komingen aan de eiseben' der kapitalistische staten <mn zaakje te doen. En dat is nu mis lukt.. Zij zouden de benadeelden desnoods willen schadeloos stellen met papieren,. die eerst over een aantal Jaren betaalbaar zouden zijn. Een volkomen waardeloos aan- FEUILLETON. li) door J- S. FLETOHER. VL De herberg aan de kreek. Om drie uur 's middags stapten Blake en Atherton uit tci0auto aan het kruispunt van Marshwyke. De commissaris nam zijn met gezel bij den arm. „Nu z}jn wij op het eigenlijke veld van de operaties," zeide hij. „Dat wil zeggen, voor zoover wij nu weten. Hier Is de tweesprong, waar Groggy Abinett zegt, dat hij den vreemdeling op den avond van 27 Februari neergezet heeft. Ginds, aan de overzijde van de kreek, is Malvery Hold een huis waar van ik altijd buiver als ik er naar kjjkl het ziet er zoo geheimzinnig uit. Die toren ginds is de oude kerk van Malvery die daken en driehoekige gevels boven de boom aarden zijn het dorp Malvery, dicht bf [alvery Hold. Maar de plaats waar w rechtstreeksch belang bij hebben, ligt aan onzo linkerhand en is Marsh wyke." Hij ging nog een korten afstand voor langs een weg, die naar de kust leidde en nu een hoogen dijk beklimmende, gaf hij Blake een wenk hem te volgen'. „Ik wil u «met deze streek goed vertrouwd maken0, zeide hij. „Ik geloof, dat een nauw- Ingezonden mededeeling. bod dus. Zij willen dus noch restitutie, noch schadevergoeding, en het eenige wat ze Aan boden was om een gering deel van het ge- confiskeerde weer vrij te laten voor de par ticuliere exploitatie. Eenvoudig dus de uit verkoop van het den buitenlanders ontno men eigendom ten eigen bate, Hoe onverzoenlijk zij in de jongste zit tingen waren, toen het er op aankwam om tot overeenstemming te geraken, mag wel blijken uit eenige opmerkingen van Krnaain (die juist met zooveel verwachtingen hier ter conferentie werd ontvangen). Hij wees erop, dat de spoorwegen aan den Russischen staat behoorden en dat deze gemakkelijk de vreemde exploitanten konden hinderen door vervoer te weigeren. Hij wilde dus maar goed laten uitkomen, hoe -afhankelijk dege nen waren, die hun bezittingen in Rusland weer kwamen exploiteeren. Maar hiermede speelde hij heelemaal in de kaart van de lei- de kringen in de commissie. Overigens is het aan alles merkbaar, dat ze zich allerminst op hun gemak gevoelen, meent het blad. Het schijnt waar te/ zijn, dat zij, als zij naar buiten zoo groot doen en zul ke dikke woorden gebruiken, innerlijk zeer onrustig zijn. Zouden ze nog hoop hebben gehad de Engelschen van de anderen ai te trekken, die hoop moet dan wel heelemaal vervlogen zijn vóór en na de jongste zittin gen. De Engelschen hebben evenl stevig, ja misschien steviger dan anderen, vastgehou den aan den eisch van een duidelijke be antwoording van gestelde vragen. Zij waren in dit opzicht heel practisoho zakemnen- schen. Ook de Fransohe bladen wijten de schuld der mislukking aan do bolsjewlki. Met uit zondering dan van Humanité Kooraun.) en keurIgo kennis Van luiro goHtehlheld in dit Ïeval bijzonder nuttig zal zijn. Nu ziet u, at wij uan don rand van de kreek staan, die tussuhou ons en Malvery ligt ou aloii vuil (1, /co daarginds aan onze linkerhand "en boel eind het lund in, aan onze rechter hand uitstrekt. U zult opmerken, dat deze kreek nu zoowat achthonderd me ters breed is daar het tij nu afgaat kunt u zien, dat er een vrij diepe geul pre cies In het midden loopt. Maar verder zult u ook opmerken, dat deze kreek vroeger heel wat breeder is geweest u ziet dat daar oen stuk drassig land onder aan dezep dijk ligt, en ook een, maar veel breeder, aan den overkant. Ongeveer vijf-en-twintlg jaar geleden was deze kreek inderdaad meer dan zestienhonderd meters breed; zij werd met goed gevolg versmald door den aanleg van die lange zandplaat die u daar in de verte, naar zee toe, ziet. Dit drassige land aan weerskanten is aangeslibd en," zoo besloot Atherton lachend, „daar hebben, nadat al hot werk was verricht een paar ganzen en geiten voedsel gevonden". Blake keek aandachtig naar het vlakke, trieste land beneden hem. Hij nam alles op. wrat zjjn metgezel onder zijn aandacht bracht, in de overtuiging dat zijn aandacht óaar om de een of andere goede reden op werd gevestigd. En Atherton leidde hem nu verder rond in oostelijke richting en zette zijn mededeelingen voort „Daar," zeide hij op een groepje gebou wen aan hun linker hand wijzende, „ligt Marsh wyke. Dat groote gebouw la de fabriek van Marshwyke. Vroeger is het er druk ge- veest; ziet u dat het een vrij uitgestrekt gebouw is en dat het een eigen werf aan Populaire (soa) Het Möcmmunistische blad zegt dat de Haagsche gedelegeerden thans door zakenmannen zullen worden gevolgd. Ter wille van eenige landen, zegt het blad, werden de belangen van het Russische volk en van de houders van Russische fondsen opgeofferd. De socialistische Populaire beklaagt zich over de burgerlijke bericht geving van Havas. De toon tegen de Russen is zeer hard, zegt het blad. De Engelsche Morningpost merkt op, dat het Haagsche failliet het totale failliet is van de Russische politiek van Lloyd George. I >e Westininster Gazette: Indien wij voor het oógenblik de hoop op oen algemecne econo mische regeling met Rusland hebben opge geven, kunnen wij toch hopen, dat de les van de mislukking niet verloren is; dat dn gun stiger atmosfeer, wellicht door middel van afzonderlijke onderhandelingen, een nieu we poging zal worden gedaan. Want zoolang wij met Rusland niet tot vergelijk komen, zal de wereldhandel verminkt blijven. De Duitsohe Rote Fahne (oomm.) schrijft: „Wanneer de onderhandelingen in Den f laag worden afgebroken, zal het den kapi talisten niet gelukken, de schuld daarvan in do schoenen van Rusland te schuiven. Het is duid eljjkv dat het mislukken der conferen tie op Engeland's ommekeer terug te bren gen zal zijn en slechts bewijst, dat de kapi talisten met in staat zijn een weg uit den eoonomlschen chaos te vinden. Hoe langer de kapitalisten de erkenning van Sovjet- Rusland uitstellen, des te duurder zullen zij het aanknoopen der normale betrekkingen met Sovjet-Rusland moeten betalen! Rus land zal intussohen den weg der afzonder lijke verdragon en afzonderlijke onderhan delingen met die kapitalistische groepen In do kreek heeft. Vroeger was daar ©en druk vertier en placht men daar goederen van over zee- ln ontvangst te no men ou veg te aerulen; nu werkt de rabx'lok nlot rueor, en het houtwerk vermolmt en bot ij/or verroest. De helft van de hui#- joh Jn Marshwyke zijn Ulentengovoigo leeg; do weinige inensohon die er wonen, komen aan den kost met vlssohen, het vangen van kreeften en het verzamelen van oestera Het is een vreemd volkje en hert is een vreemde plaats, zooftls u zult zien. Maar voor wij er heen wandelen, wil ik nog dat u een paar belangrijke punten in de streek ziet." Hij ging langs den dijk voor naar een uit stekende landtong en vestigde Blak's aan dacht oh een op zichzelf staande stulp of huisje, dat aan het verste eind van de kreek stond tussohen Marshwyke en de lange brui ne lijn van de zandplaat. „Ziet u dat huisje?" zeide hij. „Het is half een huis, half een hut en grootendeeis van wrakhout -gebouwd, de rest is van leem en steen, die in den omtrek verzameld is. Dat is de woning van de Clents, de Clents, waar van u al gehoord hebt Het zijn vreemde lui Het zijn or drie. De zoon, Judah, gaat soms naar zee, en soms leeft hij een geheimzinnig leven aan den wal; ik zou wel eers willen weten, wat hij uitvoert, als hij aan wal ia De moeder zou een uitstekend model zijn voor een kunstenaar, die do Heks van Endor zou willen schilderen. En de dochter was en is nog altijd een schoonheid dat wil zeggen, een sdhooriheld voor degenen, die van die soort van schoonheid houden, met iets demonisch erin. Men zegt, dat zij goede reden had, om zich door Dick Malvery ver ongelijkt te achten hebt u hem ooit over slaan, die er in toestemmen om met prole tarische staten, zonder politieke eischen za ken te doen. De correspondent van het Alg. Handels blad te Berlijn telefoneert voorts aan zijn blad: Volgens een bericht uit Moskou heeft Krassin, die ln Berlijn is aangekomen, krachtens besluiten van het Centrale Git- voerend Comité in Moskou, nieuwe instruc tie en volmachten voor de onderhandelingen in Den Haag gekregen. Het betreft belangrijke concessies aan de principes der West-Europeesche economi sche politiek, waarin de Russische spoorwe gen een hoofdrol zullen spelen. Volgens de „Economitsches Kaja Schisn" stellen buitenlandscbe financieele groepen groot belang in de Russische spoorwegen. Bij de onderhandelingen in Den Haag gaat het ook, zoo meldt het Sovjet-blad, om ver panding der Russische spoorwegen aan het buitenland. (Zie verder Tweede Blad). BUITENLAND DUITSCHLAND. Het moratorium. Reeds deelden wij mede, dat een verzoek van de Duiteche r^geering om uitstel van oetaling van de schaaevergoedingen door de 'Cdmmisste van lier»*»! ai aanvankelijk gun stige overweging ls genomen. Uit den tekst der Duitsche nota oüjkt, dat Duitschland wel het geld voor de storting van half Juli klaar heeft liggen, maar dit toch liever niet aan de geallieeraen wJ betalen en reser veeren met het oog op de buitenlandsche graanleveranties die binnen enkele maan den plaats zullen vinden. Anders moet Duitschland tot betaling van die leveringen weer nieuwe vreemde betaalmiddelen koo- pen, wat den koers van de mark andermaal met inzakking zou bedreigen. De commis sie van herstel heeft al oon voorloopig ant woord klaar, waarin, naar men zegt, bij Duitschland wordt aangedrongen om op 16 Juli toch te betalen. De cciiniteve beslissing moet echter wachten cp het rapport van de vvaarborgcoramissJe die Zondag uit Berlijn terugverwacht wordt en het lichaam is, dat op dit oogenblik het best bevoegd is om zich van het standpunt der geallieerden -een oordeel te vormen over de Duitsohe beta lingscapaciteit. Algemeen wordt verwacht, dat in ieder ge val de betaling van 16 Juli zal worden ge- eischt. De Duitsche nota heeft te Parijs nogal ont steltenis gewekt Men merkt op, dat op deze wijze de staat van betalingen het vorige jaar Mei te Lon den opgesteld, al zeer kort heeft geleefd en dat Frankrijk er dus leeljjk ingeloopen ls door toen een zoo groote reductie van zijn vordering te aanvaarden op de verzekering, dat dit dan nu bedragen waren, die Duitsch land kon en zou betalen. Ten opzichte van hetgeen moet worden gedaan, ls het antwoord van de rechtsche eri linksche pers zeer verschillend. Tardieu haalt uit het tuighuis van zijn „volmaakt" Versaillaansoh verdrag alle mogelijke wa penen en foltertuigen voor den dag en be toogt, dat het dus gemakkelijk genoeg is, Duitschland te dwingen. Bainvllle en Perti- nax zijn niet ontevreden, dat nu eindelijk de kans er is, de sancties te gaan toepassen, maar het is door de uitlatingen van Poln- caré in den laataten tyd steeds duidelijker dat deze die toepassing tot het laatste zal uitstellen en voorloopig is dan ook zeker geen bezetting van het Ruhr-ge- bled of uitbreiding „in de diepte" van de ^zetting van den Rij Het schijnt, dat sommige ledèn van de bezetting van den Rijnoever te wachten. oommisgie van herstel, met name de Engel- gedelegeerde, geneigd zouden zijn, Duitsohland het gevraagde moratorium zon- soho gedelegeerde, geneigd zouden der meer toe te staan, maar daarmee ls Frankrijk het natuurlijk niet eens: men schrijft in Ingellohte kringen aan de Fran sohe regeering het voornemen toe, om voor haar hoeren spreken?" „Nooitf', antwoordde Uiake. „Hö heeft van vorsohIIlende mensohan hier ln den omtrek gesproken, maar de Clents heeft hij nooit genoemd.* „Zoo, dan lijkt het, of de geruohten, die or over hem en de Clenite Hepen, waar zljlnl" zeide Atherton. „D^t is ook weer van belang, Kijkt u nu eens goed naar de kreek, naar teen punt tussohen het einde van het dorp en de hut van de Clents, ziet u daar een zwarten' paal of houten staak uit het zand opsteken? En ziet u ook die andere, kleinere staken, die allemaal dwars door de kreek loopen, van dezen kant tot aan den kant van Malvery?" „Ik zie ze allemaal", antwoordde Blake. „Goed. Nu", vervolgde Atherton, „die ge ven een weg door de kreek heen bij laag water aan. Men moet dat pad precies hou den, omdat die kreek gevaarlijk is zij is vol met drijfzand. Ik wilde om een bepaalde reden, dat u dit pad in uw geheugen prent We zullen veronderstellen, dat de vreemde ling, die Abinett ontmoet heeft, werkelijk Dick Malvery was. Naaj hetgeen Abinett gezegd heeft, staat vast, dat hij aan den tweesprong den kant van het dorp Marsh wyke op ls gegaan. Onverschillig nu van welk gedeelte van Marshwyke hij heen ging, liep zijn naaste weg naar Malvery Hold langs dat pad. En nu is ds veronderstelling hij mij opgekomen, dat hij misschien in dat drijfzand om la gekomen. Blake schrok. „Dat is een zeer aannemelijke theorie!" riep hij uit Is het mogelijk, om in dat zand te zoeken?" „U zoudt even goed o; d* diepste plaats =r= Ingezonden Mededeeling. L#ett vooral de belang- rijke mede deelingen van de Eigen Stoomboot- Ondern. (ESONA). het geval het moratorium werkelijk wordt verleend, tegelijkertijd condities te stellen en waarborgen te eischen. Deze waarborgen zouden kunnen bestaan in versterking van de controle op de Duitsche financiën en in- voering van een heffing op do aandeelen van Duitsche industrieele maatschappijen, terwijl ook de mogelijkheid van uitbreiding der betalingen in natura wordt nagegaan. Opgemerkt wordt dat België in de com missie van herstel geheel aan de zijde van Frankrijk is gebleven, omdat het uitblijven der Duitsche betalingen het Belgische bud get geheel in de war zou sturen. De Parijsche Temps behandelt de vraag of Duitschland zich, zonder een uiterst strenge controle op zjjn financiën van de zijde der geallieerden, niet in het. geheim verrijken en versterken kan ten koste van de steeds meer verarmende en verzwakken de geallieerden. Lloyd George verklaarde in het Engelsche Lagerhuis, dat de Engel sche regeering heit dringend noodzakelijk acht om Duitschland een zoodanig uitstel te vefleenen, als noodig is om het ln de gele genheid te stellen weder orde in zijn finan ciën te brengen en een begin te maken met een redelijke wij-ze van betaling zijner schul den, zoodra dit maar eenigszins mogelijk is. Men weet, dat dit verband houdt met de vorderingen, die Amerika Op Engeland heeft. De Engelsche Times meent, dat Duitschland's trouw tot nu toe het tegendeel was van goede trouw. Door een politiek van opzettelijke inflatie, heeft het den last van ziln binnenlandsche schuld tot nog geen £800 millioen vermin derd, waartegenover een Engelsche schuld staat van 7600 millioen. Door tegelijk aan zijn industrieelen en financiers toe te staan of hen- aan te moedigen zeer groote activa buitenslands te krijgen door de „vlucht voor Ingezonden mededeeling. WATERZUCHT EN DE NIEREN. Waterzucht is een ophooping van water in bot lichaam, doordat d« mieren niet ln staat waren om het af te voeren. Het is niet een ziekte op zich zelf, maar een verschijnsel van een organische ziekte. Of gebrekkige nieren, of een hartkwaal kunnen de oorzaak zijn, doch daar nierkwalen zoo vaak het hart aantasten, zijn gewoonlijk de nieren schuldig. 's Morgens optredende verschijnselen van v aterzuoht (pafferigheid onder de oogen en l:i het gezicht) wijzen op een nier-aandoening. Zwellingen van de voeten en handen na in spanning, vooral 's avonds, kunnen aantoo- nen, dat het hart is aangedaan. Dikwijls treedt waterzucht door nierzwakte tijdens zwangerschap op. Dit wordt ver klaard door hot feit, dat de nieren dan meer bloed te füfcreeren hebben. Deze overspan ning kan de nieren verzwakken. Andere indirecte oorzaken van waterzucht zijn bloedarmoede, overwerking en sorgen. In verwaarloosde gevallen kunnen de boe nen en het lichaam enorm opzwellen, en de buik, de bomt en de henenen worden aan gedaan. Heete luchtbeden zijn nuttig, doordat zij de huidporiën openen en reinigen, en gere gelde stoelgang is noodzakelijk. Deze belde voorzorgen verlichten het werk van de nie- 1 i hei- Nie ren. Maar gebruik om deze organen te hel pen en te versterken Foster's Rugpijn Nie ren Pillen. Duizenden zijn blijvend gebeterd door dit speolale niergeneeamlddei. Te Helder verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Kelzerstr, 01, k 11,76 per doos. van den Atlantlsohen Oceaan kunmn gaan dreggen", antwoordde Atherton. „Men zegt dat net tand bodemloos ia In den tijd, dat Ik ln Bryoluaier ben, ls er een* een paard en wagen ln terecht gekomen en gewoonweg verdwenen! Laten wij nu naar het Anker gaan en een praatje met Nick Brisooe, den waard, maken1'. Blake vond, dait hij zeide* een triestiger of meer verlaen oord dan Marshwyke ge zien had. De oude fabriek en de aangren zende huisjes zagen er uit alsof zij eenige jaren geleden van een hevig bombardement geleden hadden. Als men door de vensters zonder ruiten en omgevallen deuren heen keek, zag men1 hoopen neergestort puin, ver molmd houtwerk en verdraaid ijzer. Een grove soort van verdraaid moerregras groei de vrijelijk ln de eene straat, die met keien geplaveid was. De huizen en hutten, die aan de straat stonden, zagen er droevig en ar moedig uit De vrouwen en kinderen, die aan de deur de vreemdelingen kwamen aan staren, schenen meer in een Hottentotten- kraal dan in een Engelsch dorp this te hoo ien. Het kwam Blake voor, dat het eenige behoorlijke huis in het gehucht de herberg was, een gebouw uit de achttiende eeuw, dat op het 'kleine open stukje land aan den rand van de kreek stond, en! hij zeide dat ook. Wordt vervolgd. COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant fl.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indiö p- zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0^7', f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 L/oaso niummers der Courant 4 ot.; fr. p. p. 6 ct. ADVERTENTIEN; 20 ot p. repel fpaljard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) 60 ct Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te hnnr) v. 14 regels 40 ct, oike regel meer 10 ot. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ot p. adv. extra). Bewijano. 4 ct Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel) 1.- 1.05 Dinsdag 18 Woensd.19 Dond.d. 20 1.37 Vrydag 21 2.18 Zaterd. 22 Licht op voor auto's en fietsen Pv.G

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 1