Derde Blad. van zaterdag 22 juli 1922. Fe r*rk wordt voor don heer II. behan deld 'oor den Bond van (Erkende) Motor en Pijw'elbfndelaron In Nederland. Een onwettige verordening? Wij weten de gronden, waarop de Kanton rechter de overtreders der Melkprijsver or dening van rechtsvervolging ontsloeg, maar deze uitspraak 'wijst er op, dat deze de be doelde verordening niet verbindbaar acht. Ook afgescheiden van een oordeel door het administratieve gezag (Gedeputeerde Staten en Kroon), kan de rechter elke straf verordening toetsen en1 met deze uitspraak is het lot der Verordening dus feitelijk reeds beslist, tenzjj de Ambtenaar van het Open baar Ministerie in hooger (beroep gaat. Tegen toet bezwaar, dat Gedeputeerde Sta ten maken, .is geem beroep mogelijk. Dit be staat alleen in die gevallen, waarin dit Col lege heeft goed te keuren. De strafverordeningen zijn niet aan hoo- gere goedkeuring onderworpen. Alléén kun nen zij wegens strijd met de Wet of het algemeen belang ter vernietiging wondien voorgedragen. ,Is er volgens Gedeputeerde Staten geen strijd, dan wordt, zooals de administratieve term luidt: „de ontvangst bericht". In dit geval heeft dit College echter wei strijd met de Wet, n.L de Distributiewet, aanwees jracht en derhalve aan den Raad verzoc' t. :e verordening in te trekken. De Raid behoeft dit niet te doen; doch dar, dri?3n Ged. Staten de Verordening aan de Kroon ter vernietiging voor. Nu is de strijd met de Wet hier wel zeer apert. De Distributiewet 'kent alléén aan den Minister (het stellen van maximumprijzen toe. Zelfs de groote bevoegdheid in artikel 135 der Gemeentewet aan den (Raad toege kend, doet niels af aan het feit, dat hier bij de Wet een hoogere Autoriteit is aangewe zen, die deze macht niet Ikan deJegeeren aan anderen. Was de Distributiewet er niet, dan acht Ik den Gemeenteraad op gtond van art. 135 Gemeentewet wél bevoegd, tot het stellen van maximum-prijzen. Het (zou dan .zeer moeilijk rijn geweest, strijd met de Wet of het algemeen belang te construeerere. Dat de Raad echter aan hot bestaan van de Distributiewet niet heeft gedacht, éen Wet, die niet meer werkt, doch hooit is in getrokken, is een zeer begrijpelijke eni Ver geeflijke vergissing. En als de Minister bovendien de Gemeen tebesturen nog op een dwaalspoor helpt door circulaires met wetsinterpretaties als in die van September 1920, is het heelemaal be grijpelijk. Mij schijnt het dan ook toe, dat de merk waardige methode, bij deze Re-geering in zwang, om n.1. aan openbare besturen circu laires met wets-ubleggingen te geven (want dat is niet het eenige voorbeeld), de grootste schuldige is. tntusschen, hoe eerder deze befaamde ver ordening, die door geen sterveling werd na geleefd, en straffeloos kon worden overtre den, uit de wereld is, hoe beter. Want de eerbied voor Wet en verordening wordt e'iVr '"iet gediend op deze wijize, ter wijl de rr"v" ^ehoefte aari 't, steil en van een maximum m Vrrrijs door de houding -van de geiheele vntelijke bevolking wel zeer gering it g'b'eken. Helder, 22 Juli 1922. M. PLAATSELIJK NIEUWS. —De heeren D. Plooy en N. Riteco alhier, zijn te 's-Gravenhage geslaagd voor het ma chinisten-examen. Voor de examens in Boekhouden der Ver- eeniging van Leeraren dn het Boekhouden en der Federatie „Mercurius", respectieve lijk op 80 en 31 Meien 7 en 8 Juni'j.I. te Haarlem en Amsterdam gehouden, slaagden o.rn. onze plaulsgcnooten de heeren A. Valk- li of f en J. Kramer zijn beiden leerlingen der Handelsavondschool. Oneerlijke concurrentie. Naar wij vernemen, is door dep heer E. N. Heijligeiiberg, rijwielhandelaar, alhier bij deu Officier van Justitie te Alkmaar aan gifte gedaan van overtreding van art. 328bis van het Wetboek van Strafrecht door I. de J. eveneens alhier als rijwielhandelaar geves tigd De heer Hi acht zich door verschillende handelingen van ziln concurront, welko niet met gevestigde handelsmcthoden ziln over een te brengen, In ziln l>iHlrljfH<iol)l<"t en handelsnaam bonudeeld en hooft daarvan verschillends gevallon kunnon aanhalen. Hrt hovengenoemde is, behulvo uit plaat selijk oogpunt, ook van algemeen belang, omdat rechtzaken, op grond van oneerlilke ooncurrentle, niet zoo dikwijls voorkomen. Ze behoorén tot de moeilijke gevallen van ons strafrecht, waarvan do bewijslevering veel verelscht, mede omdat men in directe aanraking met den handel komt, hetgeen al tijd bilzondere omstandigheden met zich mede brengt. Wij hebben dan ook vernomen, dat men ook in andere handelskringen dan het rii- wlelbedrjjf deze zaak met aandacht volgt en er weldra eenige artikelen in vakbladen '-ver zullen verschijnen. Teraardebestelling matroos Arends. Zooals wij reedis mededeelden, heeft Vrij dagmiddag de teraardebestelling plaats ge had van h«t lijk van den matroos L. S. A. Anends, dat lmt zesde" en laatste slachtoffer *u« van de ramp van de „Frans Naere- tK,ut". op 2 Mei 1918 op oen mijn geloopon, dat, toen het 1 October 1918 aan land joelde, tc Vlti eland ter aarde besteld werd. thans in den gemeenscihappelijken de» 'l waarin de andere slachtoffers van held Pu."!p. rusten, begraven. De pledhtiig- Jf'sc-hiedde (met militair© eer. door ',i groeve werd het woord gevoerd treffenl" vlootpredikapt, ds. Wanners, die duw* (1?ijt gevoelvolle woorden tot we- kindoreu en omstanders sprak. De 'predikant wees op het bizonder karakter dezer plechtigheid, waarbij het lijk van erg die reeds zoovele jaren in den schoot der aard.' rustte, voor een; oogenlblik uit de rust \<tn het graf gehaald wordt om opnieuw te worden ter aarde besteld', tthans bij zijn ka meraden. Misschien staat do (buitenstaan der, indien hij niet de poëzie beseft van deze plechtigheid, Mer wat koel en nuchter' te genover. ij voelen opnieuw hetgeen 4 ja ren geleden gebeurd is, in volle hevigheid; we denken weder aan die helden vap de .Naerebout, die hun leven gaven voor hun landi En wie voelt dan niet de poëzie van liet feit, 'dat men heim, die daar als eenling aan verwijderd strand begraven lag, weder wil tezamen brengen bij zijn kameraden met rwie hij den vreeeelyken dood heeft ge leden? En wij brengen van deze plaats huk- i jjfln -Sedachts, die er weliswaar toe b'Kld'e, dat men hem een oögenbli.k moest storen in de rust van het graf, maar die nochtans zoo vol poëzie is. Wij voelen mede mof zijn echtgenoot©, die thans die vreese- lijke oogenblikken weder doorleeft, en weer denkt aan het leven van haar man en didhs plichtsvervulling, en wij hopen van harte, dat niemand het overbodige van deze plecli- tigheid gevoelt. M ij zien weder de weduwe hier staan; door .nuart aangegrepen., wij zien het zoontje en dochtertje, die wellicht den vader nog ge kend hebben, en1 in ons hart rijst de bede, dat God hen moge sterken om altijd weer hun leven zoodanig interichten, dat ze het voor God kunnen verantwoorden. Wij zoe ken altijd weer naar de onzichtbare begrip pen-van het materieel e. Wat zou deze gan- 9che plechtigheid toeteefcenen als daar niet was een gevoel van dankbaarheid voor het vaderland? De kameraden van de Marine voelen (mee met dezen (makker, die zijn le ven liet voor zijn plicht. Alweer poëzie. We staan hier als vaderlanders, die met dank baarheid de stof opbergen van een, die zich voor het vaderland opofferde. Wie, die niet van steen is, wordt niet aangegrepen door de poëzie van deze daad? Boven, de stoffelijke gedachten rijst noch tans de gedachte aan de Allmacht, die in ons aller leven ingrijpt op onverwachte oogen- bliklkerr. Laat dat, voor 'zoover onszelven betreft, zijn in getrouwe plichtsvervulling, kinderlijk wachtende op Hem om in hcjt Vaderhuis te worden opgenomenI Do heer. Heyiboer dankte namens wedluwe enl kinderen voor do doelndming en de me deweiking aan deze plechtigheid Spr. gaa, in het kort hef verloop van het gebeurde na. Toen na 6 maanden het lijk van dezen laatsten vermisten aanspoelde en te Vlieland begraven werd, was het aanstonds de wensdh der weduwe, dat het mocht rusten' bij d;e lijken der andere kameraden. Door de om standigheden kon daaraan evenwel niét da dei ijk worden voldaan. Den- vijftal kransen dékte de baarzi, waren afkomstig van den Bond van Minder Marinepersoneel., de R.-K. Vereent ging „St. .diristophorusi", de bemanning van1 Hr. Mis. „Wachtschip", het Comité van hef Marine monument en het Kamerlid Henri ter HalL Lichter gestrand. Gisteren zijn de „Limburg" en een ber- - gingsiblazor van do firma Wijsmuller weder naar de plaats van den gestrandlen lichter vertrokken. In combinatie met eenige aieopbooten der firma Doeksen van Terschelling, mocht het hun gelukken) den lichter hedenmorgen 6 ilur vlot te brengen, welke door de booten der firma Doekson- naar Harlingen werd gesleept. Concert in de Muziektent Plantsoen te geven door Helders Mannenkoor", Dir. A. J. Leewens, op Dinsdag 25 Juili as., 's avonds 8 uur. Programma 1. Vrede des gemoeds De 'Vliegb. 2. Goeden nacht Fred. J. Roeske. 3. De Wonderbloem L. O. Keereweer. 4. Tehuis Jac. Bonset. 5. 't Geuzenvendel op den Thuismansch Fred. J. Roeske. 6. Stuurlui A. J. Leewens. 7. Lied aan 't Gangspil Fred'. J. Roeske. Ah teeken dat het Concert doorgaat zal de blauwe wimpel van het Martnè-Bouds- gebouu worden geheschen. Leger des Hells. Wij verwijzen nogmaals naar de tent-bij eenkomsten van het Leger des Hells, welke gehouden worden van 5 tot en met 13 Aug. u.s., waaromtrent wij in ons vorig nummer modedeeling deden. Fotowedstrijd voor amateurs. De Heldersche Amateur-Fotografen-ver- eenlging is van plan tegen half September een fotowedstrijd te organiseeren met daar aan eventueel verbonden tentoonstelling. Zy vraagt ons een aanbevelend woord daarvoor te willen schrijven. WU doen dit zeer gaar ne voor zoover wy weten, hebben we dit In onze plaats nog niet gehad, en, Helder telt toch zeer zeker goede umuteur-futugrufen. Luut ieder die meent in deze tot het welsla- gou dezer tentoonstelling iets te ktiniieji hij- (lrugen Inlichtingen vrugen aan de in de advertentie genoemde adressen. Nieuwe Winkel In het perceel' Spoorstraat 25, heeft de heei W Meyer eeai winkel in schoenen ge opend. Het .pcioecl, eigendom van den heer N Schutte, is door dezen izeM m Ameu- kaanschen stijl verbouwd, (het was oorspron kelijk een particuliere woning), wiaardooï een gezellig en prettig aandoend winke tje ontstaan is. dat met zijn modem geveltje ziel) goéd aan de omgeving aanpast. Schil derwerk is van den heer P. Vermeulen. Protestvergadering onderofficieren land- en zeemacht. Gisterenavond hielden de Vereeidgiug van Onderoffic. der Landmacht ns to de samenwerkende vereenigingcn. vo g in het „Cambo", een proU^vergadering in „Casino", die druk bezocht was door véle onderofficieren van land- en zeoin 'De- vergad'-ning werd 'geopend door den. heer De Z art, <üe zjjn voldoening uit drukte over e opkomst, die bewys ^at men de gevoerde actie van die ^uren vol^ de Sur wees er op, dat al van den aanvang van het bestaan van de vo^e^mgen van militairen ad steeds -gevochtenJ® rechtspositie. Naarmate de ontiwrkkeidr 8 naan van de organisaties werd €1 niender. De laatste tijden hebben het weer eens bewezen, dat de hooggeroemde vaste positie slecbts afhangt van den wil van een paar menschen. Ook hedenavond zullen de sprekers weer aan de hand van de feiten aantoonen, dat met één enkele circulaire van den Minister .onze bestaanszekerheid aan getast wordt. Me* heeft van hoogerhand ge zegd op onze vergaderingen komen' zoo ny en dan maar eens sprekers, die de massa inlichten, die dan wel meegaat. Maar het is dan toch wiel eigenaardig, dat de groote massa steeds het gedane onrecht weer aan voelt en dèt juist is onze ruggesteun by het voeren onzer actie. 'Eerste spreker was die heer Van der Lugt (Landmacht). De geschiedenis van het overgroote deel van het o.o.-corps bij de landmacht laat zich wel aMus samenvatten, zeide dezejong kwamen' we in dienst, enthousiast, vol idea len, etc. Het werd ons zoo aahlotokelyk voor gesteld op de wervingsbiljetten. De ontnuchtering is bij den een wat vroe ger gekomen dan by den ander, maar geko men is zij. De Staat is een gewetenloos werk gever, hy specifleert op onze onmacht, op de afwezigheid van eenigerfLed rechtspositie. (Spr. toont dit imet verschillende voorbed- den aan. (Met alle kracht wil men blijkbaar de uitgroeiing van het corps beletten. Het is niet waar, dat -men de beloofde, promotie kan maken, men zet de promotie stop. Het contract is een vodje papier. Straffeloos kan het Dep. van Oorlog liet, recht verkrachten, de Minister kan er zich op beroemen dezelfde reputatie te kragen als (Minister Bosboom. Stuk voor stuk hebben we onze idealen zien vervliegen, we hebben ons geloof in de be loften der regeering verloren. De militairen zijn tbans te hoop geloopen, om hun toestand te bespreken. De 'Minister speelt met vuur. En de Minister wil, dat wy kalm blijven, en dreigt met krygstuchteiijk ingrijpen. Spr. citeert verschillende uitlatin gen van den Minister ten opzichte van het geen in het Alg. Mil. Wekblad geschreven is. Het is dezelfde Minister, dde nog niet lang daarvoor zijn volle tevredenheid uitsprak over de onderofficieren'. Toen towaim het in de kraam van Z. E. te .pas. Thans zijn wij de boosdoeners. 'Niet aan ons de schuld! van het verloop der zaken. Als de Minister de eerste begin seiefl van de krijgstucht handhaafde, nl. dat er rechtvaardigheid betracht werd, zou hij anders handelen. Wy verliezen den eerbied tioor het gezag niet uit het oog, maar wij hebben (misschien wat ruimere inzichten over sommige vraagstukken. De Minister schijnt evenwel de aandacht van de hoofdzaak af te wilen leiden, nJL de wassende ontevredenheid. Nadat wy het standje beet hadden, kregen ook de Chr. Bonden datzelfde standje. Met Multatuli roept spr. evenwel uit: wy zullen toenemen in sterkte en kracht. De laatste maanden zyn daar om te (bewijzen, dat wy weer teruggaan naar de periode van vroeger, toen de onderofficier de onderworpen slaaf was. Vele onderofficieren varen! al mee in het reactionnalre zog der regeering; er eyn er al die willen bedanken voor ,jOns Belang". Men vergeet, dat de organisaties haar leden hebben opgevoed tot ontwikkelde zelfstan dige mannen, die zeker niet meer terugwil- ten naar dien tyd van vroeger. Aan' (hooger hand hebben ze daarvan geen idée. Het ko- ninkiyk woord van 1918 ,/wij moeten voor uit" is men allang vergeten. Maar men kan den tyd nog niet stilzetten, wy zullen toe nemen in kracht en,scherpte van wapenen. Spr. behandelt thans enlkele gevallen uit den laatsten tyd: vermindering van de 5% bijslag op het salaris. Van alle kanten is den Minister op zijn onjuiste houding gewezen; ook de heer Van Oorschot, die de salaris- regeling ontwierp, sprak in ongunstigen zin over die ministerieele regeling. Spr. brengt dien heer een woord van hulde voor zyn moedige houding. Het vertrouwen ln den 'Minister is ernstig geschokt. De onderofficieren zullen dit on recht poolt vergeven, inoch ook vergeten. De mllitaireni zyn het proefkonyn geweest voor die burgeramiirtaren. Ondanks dit allee worden weer propagan dageschriften uitgegeven, waar weder een aantal jongelui invliegen. De Minister wil stopzetting der werving, maar maakt propaganda ervoor. Wy willen een goed Leger, en daarom juist agccreni vy tegen de afvloeiing, zooals die wordt toege past. Spr. gaat na hetgeen hieromtrent in de Kamer is gezegd. Alle belaften van de regee ring bleven onvervuld, ook de regeling van de afvloeiing, die bij wetsontwerp zou ge schieden. Thans gebeurt het by maatregel van bestuur. Wy zullen trachten hierover een interpellatie te houdbn in de Kamer. Trots het contract, werdenkeen aantal onder officieren ontslagen; de regeering deinst blykbaar voor contractbreuk niet terug. Men ontslaat tlhans iby groepjes, dan zyn de pro testen minde/. Alleen massaal optreden kan ons redden. Het gaat voor den Minister ailemi dun bezui niging, de belangen van het personeel komen niet ln aanmerking. Zeker, er moet afge vloeid, maar de Minister past hot systoohi van verdeel en heersoh toe, van gelekiriyko afvloeiing is geon sprake. Spr. behandelt nog ln 't kort de bevordo- rlaigsk'weétle. Inpiaats van de in het vooruit zicht .gestelde periodieke bevordering, ziet de Minister alle tof vorderingen stop. Ook dit is onrecht, alle hoop op een betore positie, op eonig perspectief wordt hieiby den bodem ingeslagen. Beloften worden niet nageko men, de geest is slecht, de Minister is bezig het corps af te breken, en al onze energie zal inoodig zyn om het corps op peil te houden. In plaats van recht en/ billijkheid, waarom wy vroegen, heeft men zelfs de besturen in de .gevangenis gestopt. „Ga zoo voort, Excel lentie; het bloed der martelaren is nog aityd het zaad der kerk". Deze vergadering is een inleiding, wy zul len toenemen in kracht. Vertrouwt op uw organisatie, roept sipr. de aanwezigen toe, gy (zult haar nog rioodig hebben. Ware de oor- jzaak niet zoo droevig, wy zouden ons ver- beugen in het feit, dat de organisaties van jjand- en zeemacht weder tezamen zijn ge bracht Met een pleidooi tot eendrachtig optreden eindigt spr. Tweede spreker was de heer Denys (Zee macht). By de marine gaat het om de onbillijkheid van de tractementsvermindering, zuiver uit vloeisel ~van reactie. Het is een gewoon ver- schynsel, dat ook wy weer vooraan koimen. Wy hebben geen enkel recht; alleen de macht onzer organisaties. Ook spr. brengt hulde aan den heer Van Oorschot, die het opneemt voor de onderofficieren, doch wien men daarvoor wel zal laten (Woeden. Het gaat niet om die paar centen minder, maar om het onrecht. Maar wij militairen staan feitelijk machtdoos, waarvan anen schande lijk misbruik maakt- Spr. heeft nog nooit een Minister meegemaakt, die zoo reaction* nair is als deze excellentie. De ouderen weten het (maar al te goed, hoe wij altyd hebben moeten vechten voor onze rechten. Spr. behandelt de stopzetting der toeslagen, waardoor het salaris achteruit ging. De rechtspositie-commissie had een goede salarisregeling voor ons in elkaar ge zet, maar het Departement (beschikte anders. Het gevolg was, dat de middenmoot met meer dan 10 verlaagde. Dat was „om aan sluiting te zoeken met de traktementen van de (burgerlijke ambtenaren". Toen na de poststaking de salarissen met 7 verhoogd zyn, moesben ook de onze verhoogd. En thans doet de Minister alsof er geen vuiltje aan de lucht is en die 5 zijn afgenomen ora de weduwen- en weezenwet. De 'heele regeling hangt van liegen en (bedriegen aan elkander. Wy zijn anders wel te overtuigen): als de Minister maar eens met eerlijke mid delen komt De bonden van het Cambo zullen niet rus ten voor de 6 weer terug ontvangen zyn. Wy zuilen met de landmacht samendoen, en op verschillende plaatsen samenkomen ter aanneming van moties. Derde spreker was de heer Smith, (Bond v. M. M. P.), die de verhouding van verschil lende confessioneele marine-organisaties be sprak tegenover do salarisvermindering. We hebben al meer van die vergaderingen ge had. Gisteravond sprak spr. iemand, die zei dat het rechtvaardig zou zijn als het het per soneel vrij stond, om bij salarisvermindering uit den dienst te gaan. Dat ware althans eerlyk. De vergaderingen hier in Holland verloo- pen in den regel nog al kalm. Spr. gaat het verloop na van een demonstratie in Soera- baia, waar twee secties van de landmacht met scherp gewapend gereed stonden om zoo noodig in te grijpen. Dit was voor den Bond v. M. Marinepersoneel, maar even later had den de onderofficierenf die eer ook. De actie van marine-personeel is altyd gepaard ge gaan met tegenstand van de bevoegde macht Thans zien we hetzelfde gebeuren in Hol land, en het doet wel eigenaardig aan als men nu andere bonden hoort. Spr. c'teort uit St. Christophorus, die de •venpindering van 5 niet zoo onrechtvaar dig vindt. Het neutraal georganiseerd mari nepersoneel, zegt het blad, heeft geen over leg gewild. Men geeft dus de neutrale orga nisaties de schuld. Als uit het thans gebeur de agitatie ontstaat, krijgen wy weer de schuld. Terwijl wy het juist zyn die de aan dacht vestigen op het onrecht. Het is het beste ons al dat gepraat van die kleine organisaties er zyn er nog eenige moer, niet al te zeer aan te trekken, en op onze organisatie .te steunen. Spr. wilde dan ook alleen maar wijzen op de schade die deze actie aan het personeel berokkent. Deze loonsverlaging is nog maar een inlei ding tot de reeks, die volgen zaL Wy moe ten vechten voor het behoud van ons sala ris. Het is het militaire personeel geweest, dat het langst op laag salaris bleef, en nu moet er het eerst weer wat af by ons. Ook spr. doet een beroep op het personeel zich te vereenigen in het Cambo, waar de zaken in veilige handen zyn. Van de gelegenheid vragon te stellen of te debatteeren werd gebruik gemaakt door eenige aanwezigen. De heer Schild vraagt of het wel in den haak is dat samenwerking wordt gezocht met Ons Belang, omdat het marinepersoneel niet meedoet aan de actie voor het georga niseerd overleg. De heer de Zwart wijst er op, dat dit feit geen oorzaak*behoeft te zyn niet mede te doen. Later zal dan kunnen worden over wogen of niet dit georganiseerd overleg al dan niet zal worden meegegaan. De beer Schutte meent dat, ofschoon dit alles bekend was, de vergadering nut heeft gehad, omdat nogmaals duidelijk uit kwam dat ons onrecht is aangedaan. Spr. vraagt waarom deze vergadering niet ge houden is vóór de verkiezingen, omdat dit toen toch al bekend was? Er is gezegd: wy zullen alle gepaste middelen aanwenden. De heer DenUs zeide, wy hebben geen macht, maar wy hadden zeer zeker het wapen van ons stemrecht. De heer d e Z w a r t antwoordt, dat de be sturen geen blaam treft. In de Mem. van Toelichting op het wetsontwerp tot penslon- neering is eerst medegedeeld het voorne men betreffende de salarisvermindering. Onmiddeliyk daarna is aan den Minister een request gezonden, en zeer kort daarop is hot in de Tweede Kamer er door gejast. Ter wille van de weduwen- en weazen' durfden wij geen verzoek doen het wetsontwerp aan te houden, hetgeen langdurig uitstel zou be- teekenen, kort daarna is weder een verzoek aan den minister gezonden. Vlak vóór de verkiezingen kwary de ministerieele be- slicikklng omtrent do salarisvcrmlnderlng zonder do goedkeuring van de Kroon af te wachten. Het was ons voornemen vóór de verkiezingen nog een openbare vergadering te houden, hetgeen wogens gebrek aan een zoal en ook wogens do kermis niet kon. Nu liet Kou. bcsl. nog moet vallen Is er nog vol- doendo gelegonheid alsnog te protegteeren. De* hoor vanderLugt wijst, er op, dat voor de actie dio gevoerd is reeds drie der bestuurders in de gevangenis zitten. De heer Stekelenburg vraagt hoe men staat tegenover het georganiseerd over leg. De hoer de Zwart zegt dat dit een tac tische kwestie is, die door de besturen zal worden beantwoord. Tenslotte werd de volgende motie aan genomen: De groote openbare vergadering van per soneel van land- en zeemacht, belegd door de afdeeling Helder van Ons Belang, ver- eeniging van onder-officieren van de Ne- dorlandsche landmacht en bet Comité tot behartiging van de algemeene belangen van het marinepersoneel beneden den rang van officier, gehoord een duideiyke uiteenzetting be treffende de door den Minister van Oorlog, ad interim Minister van Marine genomen maatregel als: .salarisvermindering met 5 ingaande 1 Juli 1922, stopzetting van de bevordering by de landmacht onderofficieren .afvloeiing van overcomplete onderofficieren van de landmacht zonder dat daarover de organisa ties zyn gehoord en ook zonder dat wetteiyk hiervan iets is geregeld: constateerende: Ie dat daarmede een groo te onrust by betrokkenen is ontstaan, terwijl er alle reden is, nu de salarissen in strijd met do geschiedenis en de feiten toch zijn verlaagd geworden, en het personeel mid dels zyn organisaties die geschiedenis tij dig ter kennisse heeft gebracht van het leger- en marinebestuur, dat het vertrouwen in die besturen ernstig geschokt is. 2e. dat mede uit de wyzo, waarop die maat regelen genomen zyn en worden uitgevoerd, de groote behoefte bUjkt aan een wetteiyk geregelden rechtstoestand van het militaire personeel van land- en zeemacht; protesteert dan ook ten zeerste tegen de genomen of nog te nemen maatregelen waarvan het personeel vooraf geen kennis draagt en zijn oordeel heeft gezegd, tenrijl zooals by de salarisregeling gebeurt, nu toch, in strijd met de feiten, tot verlaging der inkomens' is overgegaan, de mogelijk daaruit voortvloeiende ernstige conflicten geheel voor rekening komen van de autori teiten aan wier goede zorgen de belangen van dat personeel zyn toevertrouwd. Dringt er daarom met kracht op aan, dat een wettelyke regeling van deh rechtstoe stand van voornoemd personeel zoo spoedig raogelyk wordt ingediend en tot stand ge- bracht Brengt deze motie ter kennis van de Mi nisters van Binnenlandscbe Zaken, Finan ciën, Oorlog ad interim van Marine, Eer ste en Tweede Kamer en pers. De heer de Zwart spreekt in zijn slot woord de voldoening uit over de wijze waar op men thans toont achter de besturen te willen staan, en wijst er op, dat de besturen steeds ernstig zullen overwegen hoever zy met hun actie kunnen gaan. Spr. wijst op de vele teekenen van de reactie; men maakt zich reeds gereed om het spoorwegvervoer door autos te organiseeren omdat het vol strekt niet ondenkbaar is, dat door de ko mende ernstige loonsverlaging van het spoorwegpersoneel het spoorwegvervoer wordt stopgezet. Spr. dringt aan op eenheid en saamhoorigheid, met het lot van het bur gerpersoneel hangt ook het onze samen. De marine wil men opbouwen, maar dan dient ook het personeel van die marine te worden opgebouwd. Do tijd is voorbij dat het per- sonoel een dood element la. Met een woord van dank, ook aan de vele vrouwen ein digt spr. Verslag der Gemeentelijke Arbeidsbeurs over de maand Juni 1922. Mannen. Aanvragen van werkgevers kwamen in om: 1. broodbakker, 1 dekknecht, 3 grondwer kers, 20 landarbeiders ben. 18 jaar, 1 loop knecht, 3 loopjongens ben. 18 jaar, 8 losse- werklieden, 1 metselaar. 1 steenbikker, 2 stu- cadoors, 6 schilders, 10 timmerlieden, 1 tim mermansleerling ben. 18 jaar, 45 transport arbeiders. Totaal 102 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 agent van politie, 1 banketbakker, 8 bak- kersloopers, 1 betonvlechter, 1 bierbottelaar, 1> boekhouder, 2 congierlges, 2 electriciens, 39 grondwerkers, 1 incasseerder, 2 kantoor bedienden, 1 kantoorbediende ben. 18 jaar, 1 koksmaat, 1 kellner, 2 landarbeiders, 20 landarbeiders ben. 18 jaar, 1 linieerder-bin der, 77 losse-werklieden, 2 losse-werklieden ben. 18 jaar, 1 loopknecht, 2 loopjongens ben. 18 jaar, 6 metselaars, 1 motorhersteller ben. 18 jaar, 2 matrozen, 1 meubelmaker, 2 machinisten, 2 machine-bankwerkers, 1 op- zichter-teekenaar. 8 opperlieden, 1 reiniger, 1 reiziger, 8 stokers, 2 slagersknechts ben. 18 jaar, 1 steenbikker, 1 smid-bankwerker ben. 18 jaar, 1 smidslcerling ben. 18 jaar, 1 stucadoor, 50 transportarbeiders, 2 timmer lieden, 2 timmermansleerlingen ben. 18 jaar, 1 timmermans-halfwas ben. 18 jaar, 2 wis selloop ers, 1 zeilmaker. Totaal 249 personen. Geplaatst werden: 1 broodbakker, 3 grondwerkers, 20 land arbeiders ben. 18 jaar, 1 loopknecht, 2 loop jongens ben. 18 jaar, 1 steenbikker, 8 losse- werklieden, 1 schilder, 1 reiziger, 1 metse laar, 10 timmerlieden, 1 timmermansleer- ILÜk ben. 18 jaar, 46 transportarbeiders. Totaal D8 personen. Vrouwen. Aanvragen van werkgeefsters kwamen ln om: 1 casslère, 4 degdienstboden, 8 dagmeis jes bon. 18 jaar, 5 dienstboden (intern), 1 huishoudster, 1 huisnaaister, 6 werksters, 1 winkeljuffrouw. Totaal 22 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 aardappelschilster, ff dagmeisjes ben'. 18 jaar. 2 dagdienstboden, 7 dienstboden (in tern), 1 noodhulp-dienstbode, 1 wasch vrouw, 15 werksters. Totaal 80 personen. Geplaatst werden: 1. dagmeisjes ben. 18 jaar, 2 dagdienstbo den, 8 dienstboden (intern), 1 huisnaaister, 8 werksters, 1 winkeljuffrouw. Totaal lfl personen. Rijkspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Helder en zyne by- en hulppostkau- toren over do maand Juni 1923. Op spaarbankboekjes uitgegeven' te üelder en elders, werd in den loop der maand te Helder Ingelegd f 71.608.79 en terugbetaald f 118.618.80J. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f42.010.01J. Het aantal te Helder nieuw uitgogaven spaarbankboekjes bedroeg 69. Door tusschenkomst der te Helder geves- tigde kantoren werd ter Directie óp Staats- Bchuldboekjes ingeschreven een nominaal be drag van f 4800.en afgeschreven 11400. Derhalve meer in- dan afgeschreven f 3400. Het aantal te Helder uitgegeven nieuwe staats- schuldboekjes bedroeg 3. Tot aankoop van Nationale Schuld ten be hoeve van inleggers werden uitgevoerd1 order, tot eeD nominaal bedrag van f1000.— Hieronder 3 formulieren ad f 1.— in spaar bankzegels van 5 cent en 152 formulieren ad f 1.in spaarbaukzegels van 1 cent (School- sparen). Vergaderingen, Vermakelijkheden, enz. Zaterdag 22 Juli: Concert „Neutraal", Spoorstraat, 8 uur. By eenkomst Vrijzinnige KJesvereenlgiiig, Casino, 8 uur. Zondag 23 Juli: Concert Badpaviljoen Huisduinen), 8 uur. Concert .Neutraal", Spoorstraat, 8 uur. 'oncert „iBehevue". 8.30 uur. Tuinoonoert en Ibal „Casino", 9 uur.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 9