G. BRAMLAGE, Koopt nu in het Magazijn voo goedkoope floeren- en Kinderkleeding op alle Heeren- en Kinderkleeding duurt tot en met a-s. ZATERDAG 29 JULI voort. Stailn en anderen eischen, dat er aan het proces onmiddellijk een einde zou worden gemaakt en hei door hei gerechtshof uit te «preken vonnis niet spoed zou worden ten .uitvoer gebracht Hiertegen kwamen even wel op Rykof, Semasjko e~a. Besloten werd met het door het gerechtshof uit te spreken vonnis rekening te houden en de regeering uit te noodigen, dit vonnis dadelijk ten uit voer te leggen, teneinde woelingen onder de bevolking en hei roode leger te voorkomen. De hongersnood. fttr Benjamin Roberteon, de voorzitter van de vereenigde commissie voor den Rus- sisohon hongersnood, heeft verklaard dat de ramp in de districten waar de Britsche orga nisatie werkzaam was geweest tot dragrlij- ken omvang teruggebracht is. Hij schatte hei aantal mensohen dat voor een vreeselij- ken hongerdood bewaard was gebleven op een mlllioen. HIJ verwachtte dat de nieuwe oogst genoeg zou opleveren, om de boeren in staat te wellen, tot den volgenden oogst toe te kounen, mei uitzondering van het Zui delijke stuk van Oekraïne en de Binnen- Oeral, waar de hongersnood zeer ernstig zal blijven. In deze streken is dit jaar in hei geheel gpon hulp verschaft Da Isweattfa geeft een overzicht van hei werk der Amerikanen tot leniging van den hongersnood in Rusland. Daaruit blijkt, dat groot e hongergebieden, in het bijzonder in de Oekraïne en in Zuid-Oost Rusland nog zoo goed als niet door de Amerikanen be werkt zijn, maar op Russische hulp zijn aan- gewezen. Daarbij worden er steeds nieuwe haarden van hongersnood ontdekt Het blad hangt verder een treurig beeld op van den hongersnood in het Fergana-ge bied, vroeger een bloeiend land, met een mlllioen desjatin kunstmatig besproeide ak kers, dat 20 tot 80 pot van de Russische katoen leverde en Rusland en Toerk est au van rijst voorzag en veel zijde voortbracht Het ergst woedt de hongersnood in het mid den van do vlakte van Fergana en aan de zuidelijke berghellingen, waar „hongersnood de inwoners neervelt*. De landbouw is er verwoest ent daar de middelen ontbreken wordt er nauwelijks hulp verleend aan de hongerlijders. De hoofd-oorzaak van defl achteruitgang van den landbouw is het ban- dletenrwezen. De bevolking heeft echter den strijd tegen de bandieten met kracht aange bonden,zoodat verwacht mag worden, dat deze plaag binnenkort overwonnen zal zijn. !De Iswostlja dringt op krachtdadige en aan houdende hulp aan. Ter dood veroordeeld. Volgens een bericht nit Riga zou hel al- Russlsoh centraal uitvoerend comité hebben bevestigd het door het St Peteraburgsche revolutionaire tribunaal uitgesproken dood vonnis over den metropoliet Wenjamin, prof. Nowitski en andere leden van den St. Pe- tersburgschen raad van kerkelijke gemeen ten. Deze personen zullen dus gefusffieeW worden. Onlusten in het Roode Leger? Naar uit Riga wonde gemeld, zajn volgens de jongste berrohten uit RuMand In de gou vernementen Wiatka en Wologda reeds twee weken geleden ernstige onlusten in het Roode Leger uitgebroken. Er zijn 40.000 sol darten in opstand! gekomen, die hun comman dant en 80 commissarissen hebben gedood. Aan het hoofd der rebellen staat een zekere Fetrofak. 8t Petereburg. Zyperowitsj, de hakende St. Peteraburg sche communist, heeft voor den St. Peters- burgsohen raad een rapport uitgebracht aan het centrale uitvoerende comité over de ont wikkeling van de stad St. Petersburg. De „Iswestija" deelt o.m. uit het rapport het volgende mede: In 1917 telde St. Pertersburg 1.420.000 in woners, ln 1921: 770.000. Deze achteruitgang van het bevolkingscijfer is niet slechts dobr het wegtrekken van massa's menschen ver oorzaakt, imaar, volgens Zyperowitsj ook door een „schrikwekkende mortaliteit". In het eerste halve jaar van 1920 kwamen er on 10.000 inwoners 228 geboorten en 896, sterfgevallen voor. Het leek soms wel alsof St. Petersburg zou uitsterven. Op de 1000 Inwoners stierven er: iri het jaar 1914 21.5; 1917 25.2; 1919 72.8; 1900 60.6; 1921 83.3; 1932 28.1. Van de 800.000 hi/woners, die St. Peters- burg tegenwoordig telt, zijn er ongeveer 200.000 arbeider» in do industrie. Samen' met hun gezinnen 600.00Q, mensohen. St. Peters- burg heeft opgehouden een ambtenaren-stad to zijn en la een industrie- en handelsstad geworden. SPANJE. Madrid. 25 Juli. Te Sorla ls een dynamiet- patroon ontploft ln een opslagplaats van ont plofbare stoffen en benzine ten gebruik e voor mijnen. Een verschrikkelijke brand was het gevolg. Acht hudzen werden ln de asoh gelegd. Drie mensohen zijn omgeko men; tal van menschen zijn gekwetst, van wie achttien ernstig. TURKIJE. Dzjemal pasja vermoord. Londen, 26 Juli. De Times verneemt uit Konötanitinopel: Een telegram van den Ita- liaanschon consul te Tiflis meldt, dat Dzje mal pasja, de Turksche advizeur van het le ger ln Afganlatan, vroeger bevelhebber over do Turksdie troepen ln Syrië en Palestina, Vrijdag met zijn twee adjudanten te Tiflis vermoord is. De mfjnwerkersstaklng. Het door de regeerlrtg opgestelde nood- program voor de steenkoolnijverheid zal binnen 48 uren in werkingt reden. Hoover verklaart, dat de regeering alle middelen heeft uitgeput om een oplossing te verkrij gen en dat rij voornemens is verhooging van de steenkoolprijzen te verhinderen. In Pennsylvanië en Hlinois heeft een ge deelte der mijnwerkers den 'arbeid hervat. Toebereidselen worden getroffen voor het spoedig hervatten van den arbeid ln andere staten. Regeerlngsmaatregelen wegens de stakingen. Washington, 26 Juli. De „Interstate Commsrce Commisslon" heeft uitgemaakt, dat dé noodtoestand in de positie van het transport ten Oosten -van de Mississippi eisoiht, dat de commissie het vervoer van alle noodzakelijke levensbehoeften regelt, en vóór alles dat van steenkool en voedings middelen. Dit beteekent, dart de regeeriirg het ver keerswezen overneemt, ten einde een tekort aan brandstoffen te vermijden, en de natie te beveiligen tegen het optreden van gewe- tenlooze handelaars. Het drankverbod. Hert 'blad „Lirterary Digest" een zeer populaire en alom in de Ver. Staten ver spreide piibllcatie heeft onder baar lezers een enquête gehouden om hun meening te weten te komen over het bestaande drank verbod. Uit de ingekomen antwoorden bleek, dat ond,er degenen, die zich de moeite had1- den gegeven om hum meenimg aan de onder vragers te doen kennen, de meerderheid tegen bestendiging van den bestaainden' toe stand gekant is. Met minder dan 200.000 ant woorden waren ingekomen en daarvan wa ren 63 pet. er voor, dat óf de verkoop vam wijn en bier weer aou zijn toegestaan, óf dat. het drankverbod heelemaal zal worden inge trokken. Er waren duizenden brief schrijvers, die er voor pleitten, dat in de Ver. Staten hert Canadeesche stelsel zou worden ingevoerd, 't welk hierin bestaat, dat de drankhuizen zijn afgeschaft, maar dat de burgers drank kunnen koopen in regeeringawinkels. De ontstemming in de Ver. Staten tegen het 'bestaande drankverbod, wordt nog ver scherpt door de overtuiging, dat het verbod er uitsluitend toe heeft gestrekt, een klasse van dranksmokkelaais te kweeken, die smerig, in vele gevallen vergiftig en levens- gevaariyk bocht in den clamdestienen handel brengen. Die Amerikanen, die per sé drinken willen, moeten voor slecht good fantastische prijzen neertellen. Bij den verkiezingsstryd in het komende najaar zal de drankverbodsquaestie een zeer 'belangrijk onderwerp van verkiezingspro paganda uitmaken. CANADA. Spoorwegstaking» Montreal, 26 Juli. De leiders van de vakvereeniging van het personeel der spoor- wegwerkplaatsen kondigen een staking aan. Zy zijn daartoe gemachtigd door den uitslag van de juist gehouden stemming onder het personeel over een loonsverlaging van twee tot vijf dollar-cent per uur. PERZIE. Bolsjewistische agitatie. Ahahabad, 26 Juli. Uit Teheran wordt aan de „Pioneer" gemeld, dat de geruchten over onlusten tusschen'Sovjet en Afghanis tan ongerustheid veroorzaken. Beriohit wordt, dat de bolsjewistische troepen zich oonoen- treeren aan de Afghaatnsche grens, waar- schynlijk tegen Enver pasja. De bolsjewistische handelsagenten, die door geheel Perzië zijn verspreid, zyn bezig Perzische kooplieden over te halen onder rooskleurige voorwaarden deel te nemen aan de jaarbeurs te Nisjninofgorod, maar tot nu toe hebben zy weinig succes, daar de meeste kooplieden tzichi of hun goéderen niet aan Rusland toevertrouwen» Naar wordt gemeld, importeeren de bolsjewisten Perzisch zilver, dat in Rusland' is gemunt Het verluidt, dat RorthStein niet naar Per zië als Sovjetgezant terugkeert. KORTE BERICHTEN. Een speurder van de oenrtrale recherche te Helsingfors, heeft een oommimistische or ganisatie voor spdonnage in Finland voor re kening van de Russische sowjetregeering ontdekt. De organisatie telde 18 leden, die allen achter slot en grendel zyn geplaatst Na Orlando, heeft thans ook Bonornl afge zien van verdere pogingeq om een nieuw Italiaansch kabinet samen te stellen. LUCHTVAART. Londen, 26 Juli. Majoor Blake heeft met zijn vliegtuig Quetta (of Sjaal, Beloedzjistan) bereikt Ongeluk. Op hét vliegveld van Bourget is een vlieg tuig met een telegraafpaal in aanraking ge komen. De bestuurder, kapitein Lftgaohe. is omgekomen; de tweede man in het vliegtuig is zwaar gekwetst Fokker ln Amerika. Fokker seint uit New-York aan het Haag- sohe Anetakantoor: Myn Amerikaansoho reis heeft een enorm succes. De vervaardi ging van Fokker-vliegtuigen in Amerika zal spoedig beginnen, dank rij de hulp van in- dUstrieelen en bankiers. De zakeüjke en technische basis is gelegd door een finan cieel© groep uit Chicago en Milwaukee voor de grootste luchttransport-anderDemlug der wereld. Ik had een langdurig onderhoud met pre sident Harding en den Minister van Oorlog Weeks, die allen steun van de regeerfag toe zegden voor de onderneming. Het grootste watervliegtuig. De „Times" zegt dat er groote geheim zinnigheid wordt betracht in zake de con structie te Southampton van het zjg. groot ste watervliegtuig ter wereld.' Het wordt door de Supermarine Aviatlon Works Limited voor het Ministerie van Luchtvaart gebouwd. De hoofdgedachte is dat de boot tegen het zwaarste weer bestand zal-zyn. Zy is be stemd niet slechts om de zee te doorkruisen, doch ook om op zee te- blijven, by welke weersgesteldheid ook. Daarom zullen er hut ten voor de bemanning op worden aange bracht. Voor het volgend jaar zal hert luchtschip klaar zyn. Een Britsche luchtschlpdlenst tusschen Londen en Berlijn vla Amsterdam. Aan het Britsche Air Ministry is een be langrijk voorstel gedaan door den gewezen oommander by de marine, F. Boothy. Dit voorstel omvat lo. een voorloopigen dienst met luchtschepen in te richten van Landen naar Berlijn met zoo roodi"tusschenlanding te Amsterdam; 2o. een verlenging /van den ingezonden mefledeeling» In COLBERT-COSTUUMS en REGENJASSEN nog eenige zeer bijzondere koopjes. dienst naar Weenen en Rome en ten 8o. een latere verlenging naar Constantinopel en Rusland. Het plan is schepen te gebruiken van 81 ton met een nuttig draagvermogen van 18 ton» De maximum motorsterkte zal 1300 P.K. bedragen. Commander Boothy deelde mede als eerste het alleen-recht te kunnen' krijgen de Duitsche Parseval lucht schepen in het Britsche rijk te doen aanbou wen. •Deze dienst kan ingericht worden, wan neer het Britsdhe Air 'Ministry bereid is aan de ondernemers dezelfde subsidie en steun te verleenen als aan de vliegdiensten tus schen Londen en Parijs. Gelijk dit by de vliegdiensten het geval is, zou het Air Mi nistry dus ook voor de luchtschip-maat- schappy den aankoop van luchtvaartmate riaal vergemakeiyken. Zoo zou de regeering één Paraeval-schip van 31 ton moeten leve ren en één Zeppelin van 81 ton, van het Bo- denaee-type. Een syndicaat zal gevormd worden om de beide schepen gedurende een jaar op het Londen—Beriyn-traject in exploi tatie te nemen en na te gaan welk type het meest zal voldoen. Na één jaar proefdlenst zou dan een nieuwe maatschappij worden opgericht en de dienst worden uitgebreid. De hiervoor benoodigde luchtschepen zullen verder in Engeland worden aangebouwd. Het tarief voor een enkele reis Londen-— Partys is bérekend op 10.Ieder schip zal 20 passagiers kunnen vervoeren. (Telegr.) Een ruwe-olie vllegmotor. Bij William Beerdmore Ltd. ls thans zoo goed als gereedgekomen een semie-Diesel vliegmotor van 700 PK. Deze motor zal op 'ruwe qjie werken en wellicht een vinding van verstrekkende gevolgen kunnen zyn, zoowel voor de civiele- als voor de militaire luchtvaart BINNENLAND. Hoogheemraadschap N.-H. Noorderkwartier. Onder leiding van den Dijkgraaf, den heer O. Wijden es Spaans Jr., werd Dinsdag ten stadhuize te Alkmaar een algemeene verga dering gehouden vam het bestuur van het Hoogheemraadschap N oo rd-Hollands Noor derkwartier. Medegedeeld werd, dat de re sultaten der invordering zeer bevredigend mochten genoemd worden. De stand' van den omslag was op 25 Juli 1.838.440.9, waarvan nog te ontvangen blyft ruim 16000 over 1100 omslagen. Bij de algemeene beschouwingen wees de heer Breeibaart erop, dat we achter onze dy- ken veilig moeten rijn en noodzakelijke her stellingen niet achterwege mogen blyven wegens de financiën. Zuinig zijn is goed, doch op rij» tocht Langs den Waterlandschen dyk had/ spr. geen al te besten indruk gekre gen. Wy moeten voor rampen als in 1916 gespaard blijven en nimmer anag ons het verwijt van verwaarlooring treffen; als het nóódig is, m o e t op tijd worden ingegrepen. Door dijkgraaf en hoogheemraden was er op gewezen, dat beliastingverhooging niet kon uitblijven, als geen nieuwe bronnen van in komsten werdien gevonden. Spr. vroeg het bestuur, op welke nieuwe bronnen het oog gevestigd was. De heer Kaan vroeg of 'het niet mogeiyk was sommige werkzaamheden goedkooper te doen uitvoeren door waterschappen, die ér tot nog toe mede waren belast, dan door het groote lichaam, dart Centraal Hoofdbestuur heet. De voorzitter antwoordde, dat, Indien diit laatste mogelijk was, zeker hiennede reke ning 'zou worden gehouden. Men kan ver zekerd zyn, dat het hoofdbestuur voortdu rend' zyn aandacht hierby 'bepaalt, doch het is ondoenlijk voor èLk werk een onderzoek te doen instellen of een ander 't niert goed kooper kan doen. Den heer Breeibaart antwoordde spr., dat ook het hoofdbestuur meefit alles te moeten doen om de grootst mogelijke veiligheid te verkrijgen, echter heeft imen mi eenmaal met de financiën rekening te houden. Wat de evenitueele nieuwe bronnen van 'inkomsten betreft, hierover zullen in de besloten zitting mektedeelingen gedaan worden, die in den staat, waarin ze momenteel verkeeren, niet voor openbaarmaking geschikt zijn. De heer Vas Visser meende, dat thans reeds bewezen is, dat bet nieuwe hoogheem raadschap niet goedkooper kan werken dan de vroeger 'bestaande corpora/tips: h»l groote' lichaam brengt groote kosten voor beheer en administratie met zich nrrie. Afwachten, welke resultaten de tO"kom«t zal opleveren! repliceerde de voorzitter. Wij zullen trachten zoo goed en zoo goedkoop mogelijk te werken. Verder werden nog eenige opmerkingen gemaakt betreffende het veibod van het la ten weiden van klein vee op de dijken in den winter en over den aankoop van auto's. Hierna werd de begrooting goedgekeurd en besloten' tot het aangaan van tiwee geld- 1 een in gen. een van 240.600 ter dekking der oprichtingskosten en een van 300.000 voor kasgeld. Vervolgens ging men over tot geheime zitting. Dijkgraaf en Heemraden werden gemach- f »gd tegen den vollen koers een leening aan. te gaan van 240.000 tegen een rente van hoogsten 61/, met een aflossing van 20.000 per jaar en een kasgeldbeleening van 800.000. Bezuiniging bfl Postertien en Telegrafie. In de Dinsctog 18 Juli j.1. gehouden verga dering van de Centrale Commissie van Ge organiseerd Overleg in Ambtenarenzaken is by meerderheid van stemmen vastgesteld een verlofsregeling, welke voor alle Rijksambte naren zal gelden. Deze regeling is belangrijk slechter dan de thans geldende regeling voor het P. T. T.-personeel. Bovendien heeft de Ministerraad besloten om met ingang van 1 Januari an. geen va- cantiertoeslagen meer te geven, In verhand hiermede zal hert P. T. T.-per- soned hert volgend jaar de 10 gulden toeslag by verlof moeten derven. Naar wij vernemen zou het ook in de be doeling der bedrijfsleiding liggen om de ex tra-toelagen by 25-jarig en 40-jarig ambts jubileum te doen vervallen. Roemeenschp staatsschuld. Naar gemeld wordt, heeft hert bertuur van de Vereeniging voor de Effectenhandel te Amsterdam op 24 dezer aan den minister van financiën te Boekarest een telegram van den volgenden inhoud, gezonden: „Naar wy van de emittenrten van vroege re Roemeensche leeningen vernemen, kun nen Hollandsche houders van Roemeensche fondsen, deze slechts in België doen afstem pelen. Door uw regeering is in geen onkel Hollandsch Dagblad een desbetreffende aan kondiging geplaatst, zoodat Hollandsche be zitters to dien opzichte geen enkele aanwij zing hadden; wij prortesteeren ten sterkste tegen deze schending van Hollandsche hou ders en vestigen uw aandacht erop dat de no teeringen van nieuwe jultgifte eener Roe meensche leening niert meer ter beurze van Amsterdam zouden kunnen worden toegela ten.'* Hert tekort btf de Spoorwegen. Naar do „Msb." verneemt heeft de Minis ter van Waterstaat hert besluit, genomen een oommissiè te benoemen, welke nauwkeu rig zal hebben na te gaan in hoeverre bezui nigingen mogelijk zijn by de exploitatie en administratie der Neöerlandache Spoor wegen. De ontevredenheid onder het spoorweg personeel Het bestuur van het Nationaal Arbeids secretariaat heeft vergaderd met het be stuur van den bij deze vakcentrale aange sloten Federatieve Bond van Spoor- en tramwegpersoneel ter bespreking van den ingetreden toestand bij de spoorwegen, met betrekking tot de vanwege de directie der Nederlandsche spoorwegen aangekondigde verslechteringen voor het personeel. Het bestuur van den Federatieveni bond constateerde met genogen, dat er vanwege het N. A. S. stappen zijn gedaan om met de overige vakoentralen tot een gemeensohap- peiyk optreden te geraken. De vergadering stelde vast, dat de organisaties dienen sa men te werken om kraohtig stelling te kun nen nemen tegen verdere verslechteringen en om de reeds Ingevoerde verslechteringen ongedaan te maken. Besloten werd, aan de belanghebbende organisaties, waarin perso neel der spoorwegen is georganiseerd, den volgenden brief te zenden: Het bestuur van den Onafhankeiyken Bond van spoor- en tramwegpersoneel be sprak ln zyn jongste vergadering opnieuw den toestand waarlik het personeel der spoorwegen is gekomen naar aanleiding van de aangekondigde loonsverlagingen, dienste tydverlengingen en anderszins. Algemeen was het bestuur van oordeel, dat er door gezamenhjke organisaties krach tig Stelling moet worden genomen ter voor koming van verdere verslechtering en om de reeds ingevoerde verslechteringen ongedaan tem aken. Voor dit doel verklaart ons bestuur zich bereid met uw organisatie samenwerking aan te gaan. Gaarne vernemen wy uw beslissing in deze voor of uiterhjk 29 dezer. Het seinlicht, orgaan van den Protes- tantsch-Christeiyken Bond van Spoor- en 1 ramwegpersoneel schrijft inzake die reeds ingevoerde en in uitzicht gesteld loonsvprln gingen: Wy wenschen in zóó ernstige bedrijfsaan pjegenlieid, waarby het personeel direct is betrokken, als mede-verantwoordeiyke men schen te worden erkend 1 En dan is het niet voldoende, dlat de raad van commissarissen alleen aan de ministers een langen brief schryft. Dan eischen wy, dat door de rede ring zelf een grondig onderzoek zal inge- stiMd worden naar de rekening over 1921 en de boeken en bescheiden open en bloot zul len worden gelegd, zoodat óók de besturen der organisaties daarvan inzage kunnen knigen. Dan vragen wij geiyk re<ds eerder door ons in een onderhoud mert den minis ter op 2 November gevraagd werd, dat een commissie zal worden benoemd van terzake deskundigen, die een onderzoek zal instel len op welke wijze buiten de bezoldiging om bezuinigd en moeten de directie en de regeering de consequentie durven aanvatten, dat in zulk eene «miaSïïK persorwel het - rh i an mede-bPfiHsring worde gegeven. En als dan nog, indien hert resultaat zou blijven beneden verwachting, tort loonsver laging zou moeten worden overgaan, dan moet niet- Wj de werkplaatsen, doch van bo venaf aan, dat is by het salaris van de ddreo- tie en®, worden begonnen. Als er ln het be lang van héél die volkswelvaart in Nederland een offer moet worden gebracht, dan niet slechts één groep van nijvere werkers, maar dón door éllen en allereerst door hen, die, gezien hun inkomsten, wel wat kunnen missen. Behoudens nog andere te treffen maatre gelen belegt de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel op Zondag 18 Augus tus a.s. een groote bertooging te Utrecht voor het geheele Ned. Spoorwegpersoneel. Na af loop zal in de stad gedemonstreerd woorden. De zeevisseherij ln JnnL Naar de Yiaschery-'nspectie mededeelt, was ook ln Jani de zeevisschery, in het bijzonder wat de haringdryfDetvissohery betreft, van veel kleineren omvang dan in de overeen komstige maand van het vorige jaar; ook voor de beugnetvissehery waren minder vaartuigen in de vaart, terwyi voor de treilvi^pchery, wat de stoomvaart betreft wel een grootere vloot in de vaart was maar het grootste deel daar van de vangsten in Engeland aanbracht. De hoeveelheden der door alle Nederlandsehe en vreemde vaartuigen hier te lande aange voerde treil-, beug- en dryfnetvisch bedroegen volgens voorloopige opgave respectievelyk 3.5OS.00O K.G. en f 1.104 700 tegen t.463.000 K.G. en f 1.277.800 in Juni vaa het vorige jaar. De concurrentie der Dnitsehe stoomtreilers deed zich ook deze maand weer scherp ge voelen. Ey deden niet minder dan 117 reizen op IJmuiden en losten daarby 929.000 K.G., welke f252.800 opbrachten. In verband hier mede nam onze stoomtreilvloot slechts in be perkte mate aan het bedryf deel. In het geheel waren slechts 70 van onze stoomtreilers in de vaart, waarvan 10 uitslui tend en 5 gedeeltelijk hun vangsten in finge land losten. Verleden jaar Jani waren 109 onzer stoomtreilers in de vaart, waarvan echter 104 uitsluitend of gedeelteiyk in Engeland havenden. Toenmaals werd dus veel drukker in Engeland gemarkt. De aanvoer onzer stoomtreilers hier te lande was slechts weinig grooter dan die van de Duitsche stoomtreilers. Hy bedroeg 1,122,000 K.G. met een opbrengst van f 321.700 tegen 570 000 K.G. met een opbrengst van f200.100 in Juni 1921. De gemiddelde vangst der stoomtreilers per reisdag in de Noordzee was iets kleiner dan toenmaals. Zy bedroeg 969 K.0. tegen 980 K.G. in Juni van het vorige Jaar. Er namen thans weer motorkustvissckers en zeilloggers, doch minder zeilkustvisscbers aan de treilvissehery deel. Over het algemeen waren de besommingen lager dan ln Juni 1921. De zeilloggers vingen gemiddeld per reisdag 148 K.G. tegen 206 K.G. in Juni van het vorige jaar, de motorkust- vissohers en zeilkustvisschers per reis respec tievelyk 454 K.G. en 119 KG. tegen toenmaals 458 en 184 K.G. Aan de beugvisschery namen deel 17 vaar tuigen, waarvan 7 stoom- en 10 zeilschepen, tegen 23 vaartuigen, waarvan 10 stoom- en 13 «eilschepen in Juni 1981. De totale aanvoer van beugvisch bedroeg 159.000 K.G., opbrengende f 103.800 tegen 183.000 K.G. opbrengende f89.800 in Juni van het verige jaar. Zoowel de stoombeugeri als de zeilbeugers besomden thans gemiddeld meer. De dryfnetvisschery op karing werd nog op veel beperkter sehaal uitgeoefend dan verleden Jaar in dezelfde maand, tengevolge van een loongeschil tusschen reeders en bemanningen fir namen nog sleohts 170 loggers, waarvan 18 stoom-, 6 motor- en 148 zeilloggers aan deel, tegen toenmaals 286 loggers, waarvan 23 stoom-, 23 motor- en 260 zeilloggers. De vangsten waren niet zoo klein, als ver leden jaar Juni j de prijzen echter waren over het algemeen lager. Gemiddeld per reisdag werd respectievelyk gevangen en besomd door de stoomloggers 938 K.G. en f329 (verleden jaar Juni 702 K.€. en f 255), door de motorloggers 448 K.G. ea f 1«« (verleden Jaar Juni 263 K.G. en f 116) en door de zeilloggers 899 K.G. en f140 (ver leden jaar Juni 256 K.G. en f 100). De totale aanvoer en opbrengst bedroegen nog sleehts 662.000 K.G. en f198.400 tegen 988.000 K.G. en f888.800 in Juni van ket vorige jaar. Uit het boekbindersbedrijf. Het hoofdbestuur van don Nederlandsohen Urafisohen Bond heeft aan het hoofdbestuur van don Nederlandsohen Bond van boekbin derspatroons gesohreven, nuet verontwaardi ging te helbben kénnis genomen van hot be sluit vam de vergadering der patroons, niet alleen den werktyd met 8 uur uit te breiden, maar tevens een loonsverlaging in te voer-in. Het is van ineendng, dat een dergenjke han deling ra et negeering vam .party ter andere, geheel in stryd is met de door de patroons mert de arbeiders-organisaties aangegane collectieve arbeidsovereenkomst, en het be- alu.t zal dan ook, aldus de brief, groote ont stemming wekken onder de gezellen.. Het hoofdbestuur vertrouwt, dat het be- f',11 1 an patroonsbond maatregelen r.a\ treffen, waardoor aan het genoemd/.' besluit geen uitvoering 7,al worden gegeven, en als nog zijn leden zal opdragen, aan de bepalin gen \an de collectieve arbeidsovereenkomst loyaal te voldoen. N'aar wy vernemen, helbben de A'gemeene Nederlandacbe Typografenbond, de Christe- Hjke en de R.-K. grafische 'bonden «ik een soortgelijken Ibrief aan het hoofdbestuur van den patroonsbond gezonden. Ontginning van steenkolen. De heer R. de Kat, Ingenieur, te 's-Grer- yenhage, heeft zich, naar de Vehl. CL meldt, tot Ged. Staten van Limburg gewend met een verzoek om concessie voor de ontgin- "'hg van steenkolen in een my«veld, aan te duiden met den naam Hilda en gelegen in de gemeenten Simnelveld, Wittem, Booholtz en Vaals. Een meevaller voor Rotterdam. Naar de N. R. CL verneemt, zal de go* meenterékenirg over de ontvangsten en uit- Raven van 1921, behalve een reeds vermelde som van 8.750.000, nog een netto surplus aanwijzen van pl.m. 6 millloen. Het bijko mende bruto saldo bedraagt ize'fs ,rre"r 74'!'1 6 mlllioen, doch er is nog te rekenen mrt u'f- Rfiven voor onbetaalde ooupons, onvoltooide werken, enz., te zamen een aanzieniyk be- t VEREENIGDE STATEN. Onze enorme Prijsvermindering

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 2