r Tweede Blad. i\ PLAATSELIJK NIEUWS. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen Hoogduitech L. O., die heer N. van gngel, alhier. 25-Jar.'g Jubilee van ÏLM. de Koningin. Men deelt ons mee, dat het bestuur van Helders Belang V.V. V. in den loop van den volgenden maand (na afloop van de vacantiën) een algemeene vergadering zal houden ter bespreking van feestelijkheden in 1928 ter herdenking van het 25-jarig re- geemngsjubileum van Koningin Wilhelmina. Strandfeest te Hulsduinen. „Helders Belang*1 V.V.V. is voornemens om in de *eek van 21—28 Augustus a.s een strandfeest voor jongens en meisjes van 815 jaar te organdseerea De juiste datum en uur zal nader worden vastgesteld. Er zullen 4 klassen van deelnemers zijn: 1, meisjes van 811 jaar; 2. meisjes van 11—15 jaar; 8. Jongens van 8—11 jaar; 4. jongens van 11—15 jaar. Voor elke klasse zullen, naar gelang van het aantal deelnemers, 8 tot 5 prijzen warden uitgeloofd voor de beste en mooiste figuren van zandgemaakt. Waar het hier Iets nieuws geld aan ons strand, mag verwacht worden, dat er een groote deelname zal zijn. Onze jongens en meisjes kunnen zich nu in deze vacantietijd al prachtig'oefenen om straks met sucoes aan de wedstrijden deel te nemen. Blijkens een in dit blad voorkomende ad vertentie kan men zich voor deelneming aanmelden tot 15 Augustus oa bjj den heer A. ten Klooster, Keizerstraat 93. Wij verwij zen daarvoor naar de advertontla het verkeer in onze gemeente. JuUie i h o p <2 .o manier J fig H A.M.R.V. A C AM ^afkeerde manier ---''A .M.B.V.j"'' Met nadruk dient er op te worden gewe zen dat men niet orrnoodig naast elkander moet rijden en niet onn-oodig naast elkander moet stil staan. Wanneer bestuurders van motorrijtuigen, rij- of voeruigen voor een geopende brug of voor een gesloten spoorwegovergang komen, moeten zij hun -rij- of voertuigen in eene rij aan de rechterzijde van dien weg achter elkaar opstellen en mogen zij eerst dan voortrijden wanneer de voetgangers over de brug of overweg zijn gegaan. Mol T. Korvor, leerling der Radlosohool alhier, ls geplaatst als radlotelegraffate op het Persbureau der „Internationale Press Union" te Amsterdam. honderdjarig bestaan van 'b-rijkswerf. IIL Gerrit de Vroome. Totaal 14.80, met vorige opgave f 24.05. Gemeenteraad van Helder. Vergadering van Dinsdag 8 Augustus des avonds 8 aar. Voorzitter de heer Adriaanse, loco-burge meester. Afwezig de hearen Staalman, van Os, Baak (met kennisgeving) en van Breda (met kennisgeving). Notulen. Notulen van 80 Mei en 7 Juni 1922 worden Ingekomen Stukken. a. Bericht van ontvangst van Ged. Staten van het besluit van 80 Mei 1922 tot wijziging der Alg. Pol. Verordening in zake het ver keer. b. Goedkeuring van. Ged. Staten op het besluit van 25 April 1922 tot aankoop van een rookerij en ruiling van grond; 0. Idem op het besluit van 20 Juni 1922 tot uitgifte in erfpacht van grond aan de Laan; d. Idem ot> de besluiten van 20 Juni 1922 tot vaststelling van een verordening voor dpn Ophaal- en Startingsdienst en tot wijziging van de Verordening op het financieel beheer der gemeente-bedrijven; e. Aanneming voor kennisgeving doofr Ged. Staten van het besluit van 29 1922 tot wijziging van de Instructie van den Ge meente-Ontvanger; f. Idem van het besluit van 20 Juni 3922 tot wijziging van de verordening op het Ver volgonderwijs; g. Idem van het besluit van 20 Juni 1922 tot het nemen in erfpacht van een perceel weg te Huisduinen; h. Goedkeuring van Ged. Staten op de be- grooting voor 1922; 1. Idem op het besluit van 19 April 1922 tot vaststelling eener suppi begrooting voor den dienst 1922; j. Idem op het besluit van 20 Juni 1922 tot vaststelling der 8e suppletoire begrooting voor 1922; k. Idem op het besluit van 20 Juni 1922 tot het doen van af- en overschrijvingen voor den dienst 1921. L VerdagingsbesMit van Ged. Staten op het besluit van 28 Mei tot vaststelling van een verordening voor dein Keuringsdienst van vee en vleesch; m. Bericht van het Scheidsgerecht voor de ambtenaren, dat als vijfde lid en lid-plaats vervanger zijn benoemd resp. de hoeren L. Boon en A. W. Michels; n. Bericht van aanneming der benoeming tot hoofden van scholen van M. van der Horst, J. Langhorst, N. van Engel en R. Kam man, van eerstgenoemde met mededeeling dat h]j op 1 October 1922 zijn nieuwe functie zal kunnen aanvaarden; De stukken a tot en met n worden voor kennisgeving aangenomen. Missive van Ged. Staten dxi. 19 Juli jj., gericht aan Burgemeester en Wethouders, waart) Ij wordt (bericht, dat zij den Raad niet bevoegd achten maximumprijzen voor melk vast te stellen. Burgemeester en Wethouders deelen, naar aanleiding van het slot der gemelde missive, aan den Raad mede, dat -zij ln die missive geen voldoende gronden aanwezig achten den Raad voor te stellen de betrekkelijke veror dening in te trekken. De heer Grunwald vraagt naar de redenen, welke B. en W. er toe brachten geen gevolg te willen geven aan den wenk van Ged. Sta ten om de verordening in te trekken. Als de kantonrechter de bekeurden van rechts vervolging ontslaat, heeft handhaving van de verordening geen zin meer. Bovendien is de verordening vastgesteld in een tijd, dat de kaaisprijzen laag waren; thans zou een hoogeren prijs moeten worden vastgesteld. De Raad zou dus eventueel de verordening moet wijzigen. Voor het respect van den Raad acht spr het beter de verordening in te trékken. De heer Schoof felen/berger kan zich gedeeltelijk bij dit betoog aansluiten. In de Held. Grt is ook over deze aangelegen heid geschreven, waarbij men zich beriep op de gemeente-wet. Maar bedoeld artikel der Gemeentewet spreekt alleen over prijsstel ling ten opzichte van de kwaliteit dier waren. Spr. meent, dat de Raad in deze niet zeer sterk staat en er geen enkele reden is de ver ordening te handhaven. De heer Borkert wijst er op. dat het thans weder de tegenstanders van de aan vankelijke voorstellen zijn, die intrekking wemschen De reden van het ontstaan dezer verordening is de sociale taak, die de Raad te vervullen had ten opzichte van de ge meenschap. Driemaal was de Raad uitgenoo- 'digd nu eens een einde te maken aan den willekeur. De slijters hebben ln deze nog de meest joviale houding ingenomen, het brute verzet kwam evenwel van de boeren. Aan den anderen kant was blijkbaar bet publiek niet genoegzaam doordrongen van de nood zakelijkheid eener prijsverlaging, en de slij ters toonden tegenover de boeren weinig ruggegraad. In het belang van het prestige van den Raad moet het advies van B. en W., naar spr. meening, opgevolgd worden. Waar zou het heen moeten als de gemeente niet zou durven ingrijpen om exorbitante prijzen te weren? Spr. wil wel eens zien uitgemaakt of inderdaad de Raad zijn bevoegdheid te buiten is gegaan. De Voorzitter acht het niet wensche- Hjk voor het oogenblik dieper op de zaak in te gaan. Laten wij het verloop der zaak lie ver eens afwachten. Conform advies B. en W. besloten. Ter afdoening wordt in handen van B. en W gesteld: p. Bericht van overlijden van A. J. Swaerts, lid van het Burgerlijk Armbestuur. Burgemeester en Wethouders geven in overweging een adres van rouwbeklag te zenden. Nog worden voor kennisgeving aangeno men: q. Goedkeuring door Ged, Staten van de besluiten van .7 Maart en 16 Mei 1922 tot vaststelling van een Reglement voor de ver- pleging van ouderlooze kinderen door de in stelling „Het Algemeen Weeshuis"; r. Idem van de besluiten van 6 December 1921 en 18 Juli 1922 tot oprichting van de W oningstidhtmg" s. Schrijven: van R. Kamman, benoemd hoofd eener school, dat hij met 1 October a.s. zijn nieuwe functie kan aanvaarden. Tenslotte ls nog ingekomen t. Schrijven van den heer D. H. Grunwald, waarin hij vraagt, wanneer een nieuwe oon- oept-verordening voor de plaatselijke inkom stenbelasting kan verwacht worden, zulks in verband met het feit, dat een spoedige tot standkoming dier nieuwe verordening in het belaög dier belastingplichtigen is. Burgemeester'en Wethouders deelen me de, dat het door den heer Grunwald ge vraagde voorstel in de eerstvolgende raads vergadering kan worden tegemoet gezien. De heer Grunwald vraagt of deze voor dracht tijdig bjj den Raad wordt ingediend, zooidat men voldoende tijd hoeft tot hesfcudeo- ring ervan. Aan de ordte fa: Verkoop Grond. Voorstel tot vertkoop van een stukje grond gelegen aan de Laan, aan A. Klootwijk, voor ƒ200. Conform besloten. Militaire Landsmmd. Voorstel tot voorloop igen aankooip van militaire landsgronden gelegen te Huis duinen. Held. Crt 8 Aug. Na eene inlichting aan den heer Schoeffe- lenberger conform besloten. Bouwverordening. Voorstel tot verleening van ontheffing dier bouwverordening aan A. Bakker, alhier. Held. Crt 8 Aug. Aangehomen, Huurovereenkomst Voorstel tot -beëindiging der huurovereen komst betreffende het wachthuisje aan het Havenhoofd. Held. |Qrt 8 Aug. De heer Bok meent dat dit gebouwtje destijds voor een bepaald aantal jaren ge huurd is. Thans zou dus het contract wor den verbroken, hetgeen spr. niet in den haak vindt omdat er ook kosten zijn gemaakt om het indertijd in orde te brengen. De Voorzitter leest de betrekkelijke clausule uit het huurcontract voor, waaruit blijkt dat omtrent een bepaald aantal jaren niets overeengekomen la Wel moet de op zegging 6 maanden voor de expiratie van den Jaartermljn geschieden en B. en W. er kennen, dat deze opzeggingstermijn met eenige dagen fa overschreden. Doch hJL mocht dtl geen reden zijn de opzegging niet te aanvaarden. De heer Bok gaat na deze uiteenzetting accoord met de voordracht die bij acclama tie wordt aangenomen. Leerplichtwet Voorstel in zake aanwijzing van het tiJdr vak, bedoeld in art 18 eerste lid der Leer plichtwet. Aangenomen. Onderwas. Voorstel tot verleenLng van eervol ontslag als onderwijzeres) aan N. van Engel en aan Mevr. R. B. van 'Engel—Davldson. Eervol verleend. Middenweg. Voorstel tot verbetering van den (Midden weg. Held. Crt G Aug. De heer Boogaard vraagt of het nog lang zal duren alvorens aan de werkzaamheden wordt begonnen. Er zijn thans veel werke- loozen, die op dit werk wachten. De Voorzitter antwoord, dat het Col lege zelf doordrongen fa van de noodzake lijkheid' tot spoed. De heer Grunwald bespreekt de kwes tie van het eigen beheer. De gemeente-bouw meester heeft dit werk geraamd op 18000—, maar uit den aard der zaak fa zoo'n raming altijd hoog. Spr. acht uitbesteding wensche- lyker; men voege er dan een clausule in be treffende het ini dienst nemen van losse werklieden van hier. Met een aannemer we ten we precies waar we mee af zijn, en met eigen beheer weten wij dat niet De heer Van L00 bespreekt de belan gen van de pachters djpr volkstuintjes. Krij gen die voor het aftsaan van de strook grond vergoeding van hupr? En wordt het hek dat ze op hun gedeelte geplaatst hebben, toot gemeente-rekening verplaatst? De heer Zondervan fa het niet eens met den heer Grunwald betreffende de uitbesteding. Spr. zou juist wel in eigen be heer willen nemen. Bij aanbesteding zijn er slechts enkele menschen in betrokken; even wel is het hier een kwestie van werkver schaffing. Het fa met aanbesteding ook 2 Aug. slaagde te 's Gravenhage voor de acte L. O. handteekenen-, mej. M. C. W. Verhoef, alhier. Een der voornaamste dingen ten opzichte van het verkeer op de wegen is wel het ma ken van hoeken hij heit van de eene in de andere straat rijden. Tegen te ca ar omtrent bestaande regel wordt ook rog dikwijls gezondigd en heit is wel ten-ge ;oige daarvan' dat juist -op hoeken van straten de meeste aanrijdingen plaats Vinden. Wanneer men links een weg moet Inslaan zij men er op bedacht dat men steeds een ruime bocht neemt, terwijl wanneer men een weg moet inslaan welke aan onze rechter hand ls gelegen met een nauwe bocht be hoort te nemen. Wanneer men bijv. uit de Koningstraat komende de Spoorstraat wil inrijden in de richting naar de Keizerstraat (deze laatste weg ligt diue aan onze rechterhand) dan moet men aan de rechterzijde van den rij weg rijdende zoo dicht mogelijk langs den winkel van den- heer Nypels heen, om weer zoo spoedig mogelijk aan de rechterzijde van de Spoorstraat te komen, terwijl wan- peer men uit tegenovergestelde richting de Koningstraat wil ingaan en men deze dius aan de linkerhand heeft, men dicht langs het Militair Tehuis tot aan de slagerij van den heer de Beurs moet rijden en vervoir, genB met een ruime bocht naar de rechter zijde van de Koningstraat moet oversteken. Op onderstaande schets (fig. I) wordt het eerste geval nader aangegeven, of voertuig, di den anderen 'bestuurder aan zijn rechterha 1 heeft dezen voor moet -la ten gaan en >-.oruoodjjg voor hem moet stil houden of langzamer rijden. -Op onderstaan de schets moet dus B. A. voor laten gaan, mr i Fig. I. si I l Spoorstraat terwijl Juiste manier Spoorstraat het tweede geval demonstreert. Artikel 4 letter b van het Motor- en Ky- ■wielreglement bepaalt dat ingeval inen voor nemens is van riohiting te veranderen inen van dat voornemen bijtijds moet doen bly- ken door het goed zichtbaar uitsteken van een der armen of een stok of ander voor- wenp in de richting welke zal worden inge slagen, wanneer door het niet geven van be doeld teeken- de vrijheid- of de veiligheid van het verkeer zou worden belemmerd of in gevaar gebracht. In1 hot (geval bedoekt in lig. I, diciiit men dus 20© noodig de reoh- ter hand in' dat bedoeld in fig. II de liaker- liand -goed zichtbaar uit te steken.^ Bestuurders van rij- of voertuigen kun nen volstaan door het voorgeschreven- tee ken met de zweep te geven. Wanneer men uit een zijweg op een hoofd weg komt C ljv. uit de Califomiestraat op de Keizerstraat), dan m-oet -men steeds het verkeer op den hoofdweg voor laten gaan en dus steeds achter het aankomende ry- of voertuig omgaan. Bjj artikel 5 van het Motor- en Rywiel- reglement wordt 'bepaald dat wanneer twee of meer bestuurders van motorrijtuigen, rij wielen, rij- -of voertuigen ongeveer getij k- 'jd-ig een kruispunt van wegen naderen de -stuurder van het motorrijwiel, rijwiel, rlj- Bi J omdat hjj dezen aan zijn rechterhand heeft en gaat vervolgens B. voor C. ingeval men op een plein komt waarop eicü 'byv. ter weerszijden van een gazon of «en plantsoen een weg bevindt dient men steeds de rechtSche van die wegen te nemen omdat men' dan geen rijtuigen of anders zins ontmoet en zelf een ruime baan heeft In dat geval moet men rijden als hieronder aangegeven. J 1 TV Plantsoe* juiste manier Wat dit naast elkaar rijden- betreft, hier door worden: dikwijls die gevaarlijkste situaties in het leven geroepen. Zoo kan men on. herhaaldelijk waarnemen, dat fiet sers -zelfs op bruggen naast elkaar blijven rijden, ook al moet terzelfdertijd een of an der voertuig daarover, 't Mag misschien af en toe goed afloopen, toch komen ook veel gevallen voor waarbij of de fietser of die fiets, soms beiden tegelijk onder het voer tuig geraken. Hetgeen dan alleen een gevolg is van eigen onvoorzichtigheid. In het eerste geval is thans bij die Alge meene Politieverordening dezer gemeente voorzien, alwaar ziulks ten opzichte van we gen binnen de bebouwde kom der gemeente is strafbaar gesteld. Men moet nooit midden op den rijweg stilstaan, doch steeds zoo dicht mogelijk aan den kant. Dat men de orde van een inarcheerenden troep, begrafenisstoet of optocht niet mag verbreken is natuurlijk ook in deze -gemeen te voldoende bekend. Komt men die op smalle wegen tegen, dan moet men stilhou den. Het verder inrichten van het etablisse ment, waartoe behoorde het maken van bruggen en stellen van meerpalen en duc d'albes, het aanbrengen van een houten rasterwerk rond het geheele etablissement langs den buitenomtrek van het afsluitings kanaal, het oprichten der voor woningen, bureaux en werkplaatsen bestemde gebouwen, het maken en plaatsen van een mastbok, aanbrengen van de noodige bestrating en wat dies meer zij, is ten uitvoer gebracht in de jaren 1822 tot en met 1827. Hierbij is gevolgd geworden een „plan tot het voltooien van liet etablissement Willems oord", goedgekeurd door Z. M. den Koning bij kabinetsrescript van 26 Februari 1823. Het plan geeft eene indeeling van het eta blissement en eene opstelling der gebouwen aan, zooals die in werkelijkheid zijn ge worden en vertoont de werf, zooals de oudere personen, die een 30-tal jaren geleden vóór het bouwen der in de latere jaren gestichte gebouwen als torpedo-atelier, nieuwe stoom- werkplaats, enz. haar hebben gekend. Uit den aard der zaak komt er niet op voor het in de jaren 1857/1866 gegraven en aangelegde nieuwe droge dok. Daarentegen was ter weerszijde van het (oude) droge dok op eenigen afstand een demiforme of reparatie dok geprojecteerd. Deze doen denken aan door sluisdeuren afgesloten groote hellingen. Zij zijn niet uitgevoerd geworden. De Wester poort komt niet op het plan voor. Omtrent de afwerking vermeldt de schr nog het volgende. In October van het jaar 1823 was de omrastering van het etablisse ment zoover gereed gekomen, dat zou kunnen worden overgegaan tot het sluiten van de beide barrières, t. w. die, welke thans nog de Zuiderpoort vormt en die, welke nabij den dijk tusschen de tuinen van het paleis en het Kon. Instituut nog aanwezig, doch buiten gebruik is. Het was evenwel noodig daartoe de nog op het terrein staande als woning in gebruik zijnde huizen te doen ontruimen, hetgeen heel wat moeite kostte. Den 268ten Januari 1824 had de aanbe steding plaats (bij inschrijving en opbod) tot het „daarstellen van een gebouw bestemd voor de vijf woningen voor de Hoofd- Beambten der Marine te Willemsoord het z.g. „Marine-pa eis". Aanvankelijk heeft het voornemen b< ui om op de fondamenten van het gt waarin thans de bureaux der afdeelingen „Arsenaal en „Magazijnen zijn gevestigd, een gebouw op te trek en bestemd voor de vorenbedoelde woningen. In verband met de minder geschikte plaats werd daarvan .afgezien. Bij Koninklijk besluit van 28 Januari 1824, n°. 121 werd autorisatie verleend om den bouw te gunnen aan den aannemer d. de Leeuw, wonende te den Helder, voor de som van 149.000 (de begrooting was geweest 179.000). Iets naders omtrent het betrekken van het ge bouw heeft schr. niet gevonden. 'Wel blijkt dat in Januari 1827 contract is gesloten geworden voor het behangen en dat dit, met den wensch om de woningen spoedig te kunnen betrekken, I April 1827 gereed moest zijn. Het plantsoen achter de woningen, t. w. het Boschje, is volgens een in den aanvang van het jaar 1825 ingediend plan, aangelegd geworden. Beslist werd, dat het met popu- lierenboomen en hakhout zou worden be plant. Er zou een beek en een waterkom in worden gegraven en „een tentje zijn 't welk op een heuveltje geplaatst is liggende in een, lommer". Johannes Kroes was bereid het terrein voor het plantsoen twee spit om te delven tegen 20 ets. per roede, hetgeen bij eene grootte van 45° roeden f 90 zou uit maken. De totale kosten van aanleg en be planting, o.a. met 12000 boomen, werden geraamd op 1092. Overigens zijn de verschillende gebouwen waaronder een gebouw tot bergplaats van brandstoffen met toren en uurwerk daarop— achtereenvolgens in die jaren gebouwd ge worden. Ten behoeve van den mastbok werd het maken van een steenen voetstuk met den daarnevenstaanden houtwal en een ge bouw tot berging van touwwerk en gereed schappen en van brandgereedschappen in 1824 aanbesteed. De mastbok zelf werd, na aankoop der benoodigde materialen, door de Marine zelf gemaakt. Den 238t8n October 1826 werd het gevaarte opgericht. Bij be proeving voldeed de bok uitstekend. J) In 1827 was men zoover gereed, dat het „Nieuwe werk van 1792" geheel kon worden ontruimd, alle werklieden op het etablisse ment „Willemsoord" te werk gesteld konden worden en de goederen, die nog op het Nieuwe werk aanwezig waren, naar Willems oord konden worden overgebracht. Hetgeen hier zóó met enkele woorden werdt vermeld, heeft in werkelijkheid heel wat voeten in de aarde gehad en menige letter is met de breedsprakigheid dier dagen over deze overbrenging op papier gezet geworden. Den i/im November 1827 had de overgave van het „Nieuwe werk van 1792" met de sassluis, gebouwen enz. aan het Departement van Oorlog plaats. Meerdere commissies hebben zich vanaf het jaar 1817, mede in verband met inge komen aanvragen tot het mogen bouwen in de omgeving van het etablissement, bezig gehouden met het vaststellen van een plan van bebouwing dier omgeving. Tenslotte werd goedkeuring gehecht aan een plan van bebouwing voor particulieren in de nabijheid van Willemsoord, zoomede aan de daarbij behoorende teekening van de voorgevels. Het plan omvatte slechts de allernaaste omgeving van het etablissement, n.1. de tegenwoordige Hoofdgracht en aanvankelijk slechts een deel van de Weststraat, waaraan later nog eenige uitbreiding is gegeven. Ten westen zouden woningen voor werklieden kunnen worden gebouwdten noorden zouden de woningen of gebouwen moeten dienen voor winkels, logementen, enz. Het bleek weldra, dat de opvatting der commissie en de als gevolg daarvan genomen beslissing, te grootsch was geweest en niet in overeenstemming was met de kapitaalkrachtigheid deradspirant-bouwers. Er moest toch in 1825 „met alteratie" van het vroeger bepaalde, nader worden vastgelegd, dat de huizen benoorden het eta blissement de Hoofdgracht niet alle drie of twee verdiepingen behoefden te hebben, doch dat wel alle gebouwen in de zelfde richting en elk der te bouwen blokken onder één lijst zouden moeten zijn, maar dat zou worden toegestaan om aldaar blokken huizen van drie, twee en één verdieping te bouwen. De huisvesting der „mindere geëmployeer den" (beambten) en werklieden van het etablissement is in die jaren een voortdu rende zorg geweest. Uit lijsten, die in 1826 bij de voorbereiding der ontruiming van het „Nieuwe werk" zijn opgemaakt geworden, blijkt dat er van-de 218 man, die te Nieuwe- diep werkzaam waren er 38 woonden op het „Nieuwe werk", 80 verblijf hielden op het logementschip „Zoutman", 38 woonden bij het „Rasterwerk in hetzelve en op het NieuWediep" en 62 onderkomen hadden op den Helder en Hulsduinen. Waar het nood zakelijk werd geoordeeld om deze personen ln de nabijheid van het etablissement te doen wonen en het logementschip „Zoutman" buiten gebruik zou worden gesteld, ls er over gedacht om van Regeeringswege woningen te bouwen, doch werd daar toch van afge zien. Hoewel er wel verschillende aanvragen waren tot het bekomen van gronden en ia de hooger bedoelde lijsten ook aanteeke- ningen voorkomen, dat bepaalde personen het voornemen hadden ora te bouwen, zoo krijgt de schr. toch niet den indruk, dat er op eenigszins ruime schaal lust en geld was om te bouwen. Het verwekte dan ook groote ontsteltenis en bracht veel verlegen heid, toen de Gouverneur van~Noord-Holland, als gevolg van een verkeerd begrepen ver zoek van de zijde der Marine, order gaf dat het z.g. „strooyen dorp", bestaande uit hutten, keeten en op den wal gehaalde oude vaar tuigen, binnen veertien dagen zou moeten zijn opgeruimd. De order werd herroepen, in dier voege, dat in beginsel het opruimen binnen een beperkten tijd bleef gehandhaafd. Het dorp kon nog niet worden gemist voor de huisvesting der gezinnen van het maritime etablissement en voor die van arbeiders, welke werkzaam waren bij waterstaatswerken en den bouw der fortificatiën met hunne gezinnen. En hiermede eindigt het overzicht over de stichting van het maritime etablissement „Willemsoord" met wat daaraan is verbon den. Het alles heeft slechts iets meer dan een langen menschenleeftijd geleden plaats gehad. Er is evenwel sedert dien tijd enorm veel veranderd. Aan het slot van zijn interessante beschouwingen vermeldt de schr., bij wijze van curiosum, dat, toen in 1825 wegens toeneming van het aantal kinderen,* een tweede onderwijzer werd noodig geoordeeld bij de school op het Nieuwe Werk en men daarvoor een bekwaam ondermeester noodig oordeelde, er diende te worden gezorgd voor eene toereikende bezoldiging, waarvoor men op niet minder dan f 300.— 'j jaars meende te moeten rekenen. De eerste onderwijzer genoot f 400. 's jaars. Ook al komt hierbij als emolument het „turfje" en al tracht men zich in den economischen toestand van die dagen in te denken, dan nog klinken ons die bedragen als bezoldiging wel wat vreemd in de ooren. De mastbok is in 1902 gestreken en na eene groote herstelling te hebben ondergaan, weder opge richt geworden. Mij heeft de gelegenheid ontbroken om te onderzoeken of dit al of niet de eerste maal was na de oprichting. Ontvangen voor een) wagentje voor Gerrit: N. N. 50 et., uit de spaarpot van Jopie Slim- uit Gorinchem 50 cA, inej. N. de H. 1.Jopie 50 et, H. 1.monteurs Rijkswerf ƒ7.80, V. ƒ1.—, B. H., den Haag, 2.50, met bijschrift: „iZ-oudt U dit bedrag voor mij willen afdragen aan Lange Ger rit? Ik ben werkelijk blij dat deze stamperd eens geholpen wordt, de man is het dubbel waard." goodgokeuad en vastgesteld.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5