T Tweede Blad. VAN ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1922. PLAATSELIJK NIEUWS. Te Haarlem staafde voor het hoofdakte examen' onze vroegere plaatisigen/oot, de heer G. Warner. Aanbesteding. Door Burgemeester en Wethouders van Helder werd Vrijdagmiddag aanbesteed het uitbaggeren van het Heldersche Kabaal en een gedeelte van de Molenvaart. Ingekomen waren de volgende billetten: N.V. Maatsch. Nederland" tot het aannemen van werken te Bussum 69500,—; ld id. met de voor- vaarden omschreven in het collectief contract van de afd. Gorinchem Ned. Aannemersbond en den Oentr. Bond van Transportarb. te Rotterdam voor 49700,—; B. W. Visser, Amsterdam, f 48850,—; Gebr. van Pelt, Hel der, 41920,—; P. Bos, Helder, 88989; J. de Vries, Amsterdam, 85460,—; J. Prins van Wijngaarden, Hattum, 34200,—; id, id. met voorw. als boven 24806,—; Joh. Kraaijeveld Eliza van Noordenne, Slie- drecht, met voorw. ooll. contract 84500,—; A Krijnen, Helder, 80800,—; H. A. Looijen, Gorinchem, met voorw. als boven 28882,—; B. P. de Groot, Utrecht 25800,—. het verkeer in onze gemeente Na al het geschrijf over de Regels van den Weg, waarmode velen natuurlijk al aardig vertrouwd zullen zijn geraakt, is het inder daad opvallend dat er nog door zoo weinig weggebruikers de voorgeschreven verkeers tekens worden gegeven. Men beweert wel eens dat men in een zee plaats over het algemeen veel eerder last heeft van rheumathiek dan in niet aan zee gelegen plaatsen, waaruit men zou moeten opmaken, dat de armen van de menschen In onze gemeente moeilijker in beweging zijn te brengen, dan die van bewoners in andere plaatsen, doch deze veronderstelling kunnen wij mi. gevoeglijk loslaten. Het is misschien in onze gemeente nog wat vreemd om zoo maar zijn arm naar links of naar rechts uit te steken, doch men be denke, dat het geven van verkeersteekens verplicht is wanneer door het niet geven er van de veiligheid van het verkeer op een weg of rijwielpad in gevaar zou kunnen worden gebracht. Zooals reeds eerder vermeld, moet men wanneer men zijn vaart vermindert of wil stilhouden de hand of een stok ter zijde van het motorrijwiel oï rijwiel op en neer be wegen. Koetsiers mogen bovenstaande teekens met de zweep aanduiden. De bestuurders van alle rij- en voertuigen moeten bij het veranderen van richting de nieuwe richting met de hand, met een stok of met de zweep aanduiden voor degenen die achter hem aankomen of die hem tegen komen. Men moet dus steeds de richting aange ven, welke men zelf wil inslaan. Wanneer men een links gelegen zijweg moet inslaan, vlak voor iemand die ons tegemoet rijdt, dan moet men dezen eerst laten passeeren en dan den bedoelden zijweg inrijden, daarbij ook weer zoo noodig het voorgeschreven ver keersteken gevend. Ook ten opzichte van de verkeerstekens zal de praktijk ons zeker spoedig van het nut en gemak overtuigen. Henri ter Hall's Revue „Weet JU *t?„ A.& Maandag begint Henri ter Hali's ju bileum-revue in Oaslno. Hieronder volgt nog één van de vele schitterende persbeoordee- lingen: .En in deze 26ste grappenmakerij heeft Buziau zich zelf overtroffen. Want zooals we hem daar zagen in de loge van een theater waarin, naar verondersteld werd „De Twee \V eezen" werd opgevoerd, zagen we hem nimmer. Gegierd, gehuild van den lach is er Buziau komt met zijn onafscheidelijke Roosje voor 't voetlioht en het gezelschap is compleet, geneed om op reis te gaan. Dat reizen kent mem Na een komische scène op een stoomer, die de belde typen met hun dames naar Venetië brengt, aanschouwt men het land, waar de m&ndola's klinken, de gondel» voorbij glijden. Zoo bezoekt men ook Rusland waar eerst nog vrooPikheld heerscht, wordt gezongen en gedanst dooh even later de klaagtonen op klinken. Bekoord wordt de blik door de praoht van postuum», do schittering van loovera, de stre ling van tallooie gloeilamp,!» Elegante, vluchtig» dansen worden afgewisseld door koorsangen, Mooie wmgstommen worden ge- noord, prima ballerina» verpdroueWxwuren bun solodansen, de revue sluit met een schit tering van metalen. Kn dit allea wordt over- •troold met de geestigheden van de belde revue-clowns Kr Ie en Kras, waarvan Buziau, om maar let» te noemen, eensklaps met een vierkante Btrooien hoed verschijnt, Nleuwen- hulzen Junior een wandelstok meedraagt waarvan de negerkopvormlge knop zijn oiga- ret voor de heÜt oprookt. Levensmoede. Een bewoner van de Vijzelstraat, de be- Èiarde v. W., heeft zich Donderdag door op- anging van het leven beroofd. Gerrit de Vroome. Ontvangen sinds de vorige opgaaf van H. K. 1—, Jan Plank 1—, Th. L. V. 1— Neitty 2.50, Corrie, Trijntje en Jaap 76 ct., totaal 6.25 met vorige opgaaf f 79.25. N.V. Texels Eigen Stoomboot-Onderneming. Zonmerdienst ingegaan 1 Juni 1922. Op werkdagen: Vertrek Texel: 0.— vjm, 11.vjn., 0.40 run., 5.80 n.m. Vertrek Heides: {Lid vjn„ 12.ns. 4— 6.45 run. - Op Zon- en feestdagen: Vertrek Texel: 0.— vjn., 11 vjn., 6 80 n.m. Vertrek Helder: 6.46 vjn., 12 run., 6.45 nJU. GEMEENTERAAD. De eerstvolgende Raadsvergadering zal worden gehouden op Woensdag 80 Augustus as. 9* ^:omt <*an in behandeling het jongste belastingvoorstel. Erfpacht Bij overgelegd adres vraagt A. Bunck, alhier, de voortdurende erfpacht van het ter rein, gelegen aan de Stakman Bossestraat, kadastraal bekend gemeente Helder, Sectie C, no. 7502 (gedeeltelijk), welk perceel reeds door den aanvrager in gebruik is genomen Krachtens machtiging van den Raad van 30 Mei j.L Nu de adressant de in art 4 der Algemeene voorwaarden bedoelde waarborgsom heeft gestort, hi er naar B. en W. meenen geen bezwaar om tot erfpachtsuitgifte te beslui ten. De canon zal behooren te worden be paald op 0.25 per M', aangezien het ge vraagde terrein door den Raad is aangewe zen als derde klasse grond. Met verwijzing naar de overgelegde stuk ken stellen B. en W. voor dienovereenkom stig te beslissen, Siachtloonen. In de Raadsvergadering van 16 Mei j.L werden B. en W. gemachtigd tot het aan gaan van een overeenkomst met A. M. v. Gel der alhier, ten behoeve van slachtingen van vee, ingevolge de Vleeschkeuringswet 1919 S. 524. Het ligt voor de hand, dat de gemeente de kosten, uit deze overeenkomst voortvloei ende, op de slagers verhaalt, door betaling te vragen van de door haar verstrekte dien sten in den vorm van een retributie. De Directeur-Veearts gaf in overweging daartoe te heffen siachtloonen van respec tievelijk 5,—, 4.—, 2.50 en 1,—, al naarmate het gewicht en de soort van slacht dier, met dien verstande, dat bij algebeele afkeuring de helft van het slachtloon wordt gerestitueerd, terwijl het gebruik van gas en water voor het steriliseeren en afkoken af zonderlijk moet worden betaald. B. en W. kunnen zich daarmede zeer wel vereenigen en stellen den Raad voor, met verwijzing naar de desbetreffende stukken, de verordening vast te stellen. Schatting Gemeentegronden. Ingevolge anti 8 der Veroildenling op het Gemeentelijk Grondbedrijf arioet onn de 6 jaren, voor het eerst In 1922, de wahrlde van de in 'dat bedrijf aanwezige gronden worden geschat 'door een, door den Radd op aanbe veling van B. en W. te benoemen Commissie van 3 personen. Overeenkomstig a'dvties der Comimiissie voor het Grondbedrijf, bevelen B. en Wde heeren BL Wij toer, J. J. VeriEaiïïe en R. N. van Os, allen alhier, aan ivoor een benoeming tot Md der Schattingscamniisöie. Schattingscommissie. Ingevolge art. 8, laatste 1M, der Verorde ning op het Gemeentelijk Groridbedrijtf moe ten de aan de, krachtens het 3e lid van dat artikel, benoemde ldden der SchHttinigsoom- miasie toe te kennen vergoeding en de rege ling hunner werkzaamheden bij afzonderlijk Raadsbesluit worden geregeld. De door B. en W. reéds vroeger aanbe volen personen zijn bereid 'de schattingen te verachten voor een gezamenlijke beloo- ning van 600, welk bedrag B. en W. alles zins billijk voorkomt. Wat de regeling van 'de werkzaamheden der Commissie betreft, zijn B. en W. van bordeel, dat het practisch beter is- die rege ling aan het College over te laten, omdat het h. L niet onwaarschijnlijk is, dat de prak tijk eeruige wijziging van de regeling nood zakelijk maakt, hetgeen alsdan wederom bij Raadsbesluit zou moeten geschieden. Samenvattende stellen B. en W. den Raad voor de gezamenlijke beloonflhg van de leden der bovenbedoelde Commissie te bepalen op 000 en het College te machtigen tot rege ling hunner werkzaamheden. Commissie van advies voor den dienst der arbeidsbemiddeling. In 'de Raadsvergadering van 25 April j.l. werd naar aanleiding van de door de heeren Bank en Bot .gemaakte opmerkingen de toe zegging dat de mogelijkheid van uit breiding der Gommiss!© van Advies voor den Dienst der Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsverzekering door het College van B. en W. ernstig onder de ooigen zou ^B^en afhebben hieromtrent het gevoelen Ingewonnen der Commissie zelve, die met algemeens stemmen besloot te advlseeren ge«n voo rut ellen te doen tot ul tbmMIng van hot ledental. GevreesdI werd, dut door ver meerdering der leden de Oomimttsste te groot sou wonlen, tengevolge wtwrwm er mïhder /nu wonlen vim1"!01^ 0n d* belangstelling der leden iou verslappen. Mot dit nd'vle» kimmen m. en W. oh ge heel vereenIg"n, wcwlialw «H voorstellen om Iilet over te gaan tot uitbreiding van de Oom. missie van Advies ivoor de Arboldabönilbldo- llng en Werkloosholdsveraekering, binnenland. Klju-hten over verspilling. Het Correspondentieblad meldt: Naar aanleiding van de berichten over verspilling van 's lands gelden bij Koloniën en aan de fontein op het Binnenhof in de pers de laatste dagen verschenen, kan wor den medegedeeld, dat de nieuwe afdeelmg rijksgebouwen bij Financiën, welke eerst 1 Aug. j.L is opgericht en dus zeker niet aan sprakelijk ..an wordlen gesteld voor onder handen zijnde of reeds aanbestede werken, terstond een onderzoek heeft ingesteld. „De zich iedere acht jaar herhalende groo- te beurt" van de fontein op het Binnenhof wordt erkend een dwaasheid te zijn; eenvou dig verven in de buitenlucht was nood'g, doch vergulden onder een speciaal gebouw de keet behoorde achterwege te blijven, en blijft thans zelfs achterwege, ondanks de keet en ondanks het feit, dat de gelden gevo teerd werden. Wat de 60.000 van Koloniën aangaat: ten eerste kost de geheele betegeling en vloer bij den achteringang van het oude gebouw (de tegels in het nieuwe gebouw zijn met meuw dooh vanaf de oplevering aanwezig) niet 60, doch 4 mille (precies f 4022.50 alles inbegre pen) en ten tweede werd ten vorige jare met het oog op de aanstaande betegeling de ge teerde lambriseering niet behandeld doch geteerd gelaten. De aannemer der onder houdswerken verfde toen eigener beweging die lambriseering, waarvoor noch eenige post beschikbaar was, noch eenig geld voldaan werd. Dat gelden zijn toegestaan, zal bij de Rijksgebouwen verder geenszins voldoende zijn, om ook het opmaken daarvan te recht vaardigen. De erkenning van de fontein- quaestie bewijst, dat inderdaad nog fouten worden begaan. De reorganisatie van de ge bouwendiensten kan niet in eens aan alle verkeerde toestanden een eind maken. De afdeeling rijksgebouwen zal, wil zij slagen in haar bezuinigingsstreven, den steun en de voorlichting behoeven zoo van pers, amb tenaren als publiek; zii zou gaarne dien steun ontvangen in ruil voor de vroegere scherpe en niet steeds billijke critiek op de rijksbouwmeesters. Zij hoopt, dat men. in stede van „te vechten tegen de bierkade" zal willen helpen strijden voor verbetering. Russische kinderen naar Nederland. Men meldt uit Helsingfors aan de NJR.Ct.: Sowjet-Rusland heeft in beginsel het uit zenden van hongerlijdende kinderen in den vreemde van de hand gewezen, daar zii ginds aan den invloed van „bourgoois-denkbeel- den" zouden zijn blootgesteld. Niettemin meldt de Krasnaja Gazeta van 11 Augustus, dat de centrale commissie tot steun tegen den hongersnood een voorstel uit Nederland heeft aangenomen en besloten heeft, een kleine groep proletarische kinderen van ou deren leeftijd bij wijze van proef naar Neder land te zenden. De uitvoering der Tabakswet. Tot verbruik bereide tabak mag nog tot 1 Nov. 1922 in het vrije verkeer niet voor zien van zegels worden verkocht, te koop aangeboden, afgeleverd of ten verkoop in voorraad gehouden, voorzoover aannemelijk kan worden gemaakt, hetzij dat daarvan vol gens art. 83 der Tabakswet aangifte bij den ontvanger is gedaan, betzij dat daarvan na het in werking treden der wet de acciins is betaald. De inspecteurs der accijnzen zijn tot dien datum bevoegd maatregelen te tref fen, waardoor het vervoer van de hiervoren- bedoelde tabaksfabrikanten met een door de ontvanger der aocijnzen af te geven gelei biljet mogelijk wordt gemaakt. Binnen den hiervoren genoemden termijn blijft de losse verkoop van sigaren ook uit van zegel voorziene verpakkingen van 25, 50 en 100 stuks en voor zoover wettelijk toe gelaten in verpakkingen van 250 stuks, al gemeen geoorloofd, mits het op de verpak king voorkomende belastingzegel, dadelijk nadat die verpakking ledig is, wordt vernie tigd door verwijdering van bet zegel of al thans van dat gedeelte, waarop de kleinhan delsprijs voorkomt. De hierbedoelde sigaren mogen echter niet door kleinhandelaren bui ten de van zegel voorziene verpakkingen in voorraad worden gehouden. Het vorenstaande geldt ook voor verkoop op markten, enz. en door fabrikanten, winke liers die ontheffing hebben gevraagd of ver kregen van het bepaalde bij art. 23, tweede lid en art. 40 der Tabakswet, ook al mocht hun in de beschikking, waarbij ontheffing is verleend, de verplichting zijn opgelegd, om sigaren niet anders dto stuksgewijs geze geld te verkoopen of in voorraad te hebben. De bestaande regeling betreffende voorra den van marktventers en vervoer van onge zegelde tabaksfabrikaten naar en van de markt blijft tot 1 Nov. 1922 gehandhaafd. (St-Ot) Amsterdamsche verkeersstatlstiek. In de inleiding wordt gezegd: „Terwijl vóór het jaar 1922 de politie al leen aanteekening hield van het aantal door baar op den openbaren iweg geconstateerde ongevallen, welke met het verkeer in ver band staan in het algemeen en over de jaren 1920 en 1921 alleen omtrent die met doode- Ujken afloop uitvoerige gegevens zijn ge publiceerd, xs pp 1 Januari, j-L een aanvang gemaakt met de verzameling van igegeivens als de laatstbedoelde over ieder der gecon stateerde ongevallen» Daartoe werd voor ieder wan deze een teliaart ingevuld. Bij die bewerking veroorzaakte eenige moeilijkheid de vraag, welke ongevallen bij de statistiek zouden zijn imee te rekenen» In ©en groote stad met het 'druk verkeer, as, zooais Vanzelf spreekt, biet aantal kleine on- Ïevailen op straat zeer groot; dikwijls wor- en deze niet eens door de politie geconsta teerd, omdat de slachtoffers richt reeds ver wijderd hebben, vooitilat de politie tegen woordig is. Het scheen daarom het awlvenst deze kleine ongevallen, ivoor zoover ze door de politie iwMtigunomeni z|jn, niet mee te rekenen en «heen te letten op de ongevallen van «nor ernatlgen «afd, <1. w.a. waarbij ue (bood het gevolg is, jlcluawtusdeelen gebroken worden, min of meer langdurige Invaliditeit QiitüUmt, mitoroeel» flofaHut wordt geleden en dergelijke. Vian dun*» laatste izljn er in het eerst© nuLf- Jaar 146 geoonstiuteerd, waarbij met doodeHJk gevolg la, met lichamelijk letsel 112 (117 slachtoffers), en «iet belangrijke materieel© schade 18, waarbij valt op te merken, dat in de gevallen, waarin naast belangrijk letsel ook materieele schade was geleden, het on geval alleen onder die met lichamelijk letsel is gerubriceerd. Wij nemen hier enkele cijfers over: Aantal onlgeivallein (eerste heltft 1922), be- Staaride In aan- en oiverrijdiingen, veroor zaakt door teodoen van een: Dood Lich. letsel Met schade PeraonöD-auto e 8 Vracht-auto 1 8 1 Motorrijwiel 4 Tram 1 1 21 Wagen me» paard 2 1 Handkar 1 Trampaasagler 1 7 Voetganger 10 48 8 28 T Totaal 15 112 13 Bovendien constateerde de politie nog 546 kleine opgevallen,waarvan 206 met rijwielen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat waarschijnlijk npg heel wat kleine ongeval len niet ter kenhis van de poldtie zijn ge komen. Het JHbL" teekent hieihij aan: De voetgangers komen er niet al te gun stig af. Er is veel kwaads van deze categorie van weggebruikers gezegd, irnaar gegevens om dat kwaad te bewijizen ontbraken tot n/u toe. Thans spreken de oijfers. Van de 15 ge vallen met doodelijken afloop hadden in 10 gevallen de voetgangers schuld. Voor licha melijk letsel droegen zy van de 112 gevallen in 43 de verantwoordelijkheid. Uit het tweede staatje blijkt, dat de fouten der voetgangers in hoofdzaak waren ver keerd oversteken en verkeerd of niet uit wijken. Van de totaal 37 ongevallen op deze wijze veroorzaakt komen er niet minder dan 13 op refceniing van kinderen beneden den 11-jariigen leeftijd, 14 raaien maakten perso nen boven 60 jaren, izich aan het euvel van verkeerd loopen schuldig. Wat niu die ouderen aangaat, voor hen geldt de verontschuldiging, dat zij moeilijk aian de veranderde omstandigheden aanpas sen. Met de kinderen is het anders. Zij gaan een periode van (verdere ontwikkeling van het verkeer tegemoet Zij moeten thans lee- ren rich in acht te nemen. Hoe weinig dat nog geschiedt moge hieruit blijken, dat be halve de 13 genoemde ongevallen er nog 14 veroorzaakt zijn door kinderen, die op den rijweg speelden of oo voertuigen klommen. Dit bevestigt volk men, wat wij vroeger schreven, dat, wil men in de toekomst ver keersongevallen, vermijden, de jeugd moet worden gewezen op de gevaren. Onrvoeding in die richting is een eerste vereisohte. Een andeT .gevaarlijke" categorie wordt gevormd door de wielrijders, die 24 van de 127 ernstige ongelukken on hun rekeniing krijgen, en bovendien nor? 206 van 646 klei nere gevallen. Hun fout schijnt in hoofdzaak te zijn: verkeerd rijden, wat kan bestaan in niet rechtshouden of te snel r'flen. De veel gesmade autols maken, peroentsigewijize, een goed figuur. De statistiek heeft doen zien, waar de ver- keensfouten schuilen. d© n. l E. t. De directie van de Nederlandsche lm- en Exporttentoonstelling heeft besloten tot ver lenging der expositie, welke nu op 27 Au gustus gesloten zal worden. Een vakvereenlglng een bedrijf? Wethouder Wibaut heeft aan de TeL mee gedeeld, dat de aanslag van den Algem. Ne- derL Diamantbewerkersbond in de zakelijke belasting op het bedrijf waarschijnlijk op een vergissing berust. Overheidspersonen. Het Comité ter behartiging van de alge meen e belangen van Overheidspersoneel (A. O. O. P.) Is gisteren in vergadering bijeen gekomen, ter bespreking van den toestand van bet overheidspersoneel, mede in verband met hetgeen zich in het spoorwegbedrijf af speelt Naar aanleiding van den bekenden brief van den raad van commissarissen der Nederlandsche Spoorwegen heeft de regee ring aan de door haar ingestelde classifica tie-commissie opdracht gegeven, een voor stel in te dienen, waarbij de gemeenten in ten minste 4 klassen moeten worden ver deeld, hetgeen groote ontstemming onder het overheidspersoneel heeft gewekt. Het comité heeft besloten, een hoofdJbestuurs- vergadeiing te beleggen van de bij het A. O. O. P. aangesloten organisaties, waarin de oogenblikkelijke toestand onder de oogen zal worden gezien. Dan zal de door het co mité uitgestippelde gedragslijn worden vast gesteld, ten einde te trachten „de aanslagen op het bestaan van het overheidspersoneel af te wenden". Er zullen conferenties wor den aangevraagd met de eoc.-dem. Kamer fractie en de soc.-dem. raadsfracties in de groote gemeenten, en men verwacht dat het Nederlandsch Verbond van Vakvereenlgin- gen bereid zal zijn, aan de actie van het overheidspersoneel steun te verleenen. "Samenwerking van de organisaties van «poorw egperson eel. Op uitnoodiging van den Bond van ambte naren in. dienst bij de Nederlandsche Spoor wegen, zijn vertegenwoordigers van de Ne derlandsche vereeniging van spoor- en tram wegpersoneel, den K.-K. bond van spoorweg personeel St. Raphel, den Neutralen bond van spoorwegpersoneel, den Prot. chriat. bond van Spoorwegpersoneel en den Bond van ambtenaren, in dienst bij de Nederland sche spoorwegen/ bijeengekomen, ter be spreking van eventueel gemeenschappelijk te nemen maatregelen teg. n de voor het per soneel dreigende versl chtering Jn loon en arbeidsvoorwaarden. De samenwerking kwam tul Mluml (lp ilcii volgenden grondslag: De hoofdbesturen der vijf orgaiilaa.les van mioorw egperson eel ontkennen, dat de ongun stige bedrijfsultkomsten der epoorwegmaat- HoiwippUen ©en redelijk motief opleveren voor de verslechteringen, sooulsdde ie. door loons- ▼eriaglng voor het werkplaatspersoneel, 2e. door in den brief van den raad van commis sarissen der Nederlandsche Spoorwegen aan gekondigde vermindering van de wedden, 8e. door het voorgenomen uitstel der pensioenre geling, 4e door de poging tot aanzienlijke uit breiding van de arbeidstijden van elke groep van het personeel, tot uiting komen. Die ver slechteringen kunnen door het perspneel dus niet aanvaard worden. Zij bèsluiten daarom, in gemeen overleg gezamenlijk den strijd te gen de aangekondigde terugduwing van het personeel te zullen voeren en zijn bereid, het verzet van haar leden daartegen, indien zulks te zijner tijd noodzakelijk mocht blijken, daadwerkelijk toit uiting te brengen. Er werd een comité samengesteld, bestaan de uit de heeren: P. Moltmaker. N. Nathan, G. Jouwstra (Nederl. Vereeniging); F. Nie- vard, H. Timmermans (St. Raphael); P. de Haan (Neutrale bond); l. Willemsen (B. A, N. S.) en O. v. d. Kooy (Prot christ. Bond). Komkommers waardeloos! Tallooze malen moet de Westlandsche tuin der groenten als waardeloos vernietigen of als veevoeder vernietigen. Niet zelden geeft hij bij levering van het product nog geld toe. Dit zit zoo. Een tuinder biedt 10 bakken ieder met 40 komkommers aan, die 2 oents per bak op brengen. Hij gebruikt vereenigingsfust waarvoor hij 8 ets. fusthuur per bak- en keergebruik betaalt Zoo legt hij op de 10 bakken een dubbeltje toe en is naast de veilingskoeten 4 nog de volle kosten van voortbrengen kwijt haagsche brieven. Bezuiniging wordt algemeen beschouwd ais hèt (geneesmiddel, dat de zieke wereld, ln 't bijizonder de Staatsfinanciën, moet red den. De geheele wereld is het en, althans in beginsel, over eens, dat dit de judste diag nose is. Alle staatkundige partijen hebben het onder een of anderen vonm over beaui- n.giitig en vooral in den vertoiezirtgstijd heeft deze leuze alom geklonken. Ook In de Staten- Genenaal wordt hetzelfde stokpaardje" bnaaf bereden en ais imen wat daar gezegd wordt geloaven mag, dan iwordt er aardig in deze richting gewerkt. De pers heeft Zich. uit den aard der zaak veel met deze kwestie bezig gehouden en is steeds de officieus© opzichtster geweest, die nauwlettend toezicht Meld op mogelijke over tredingen. De schuldigen werden dan onher roepelijk aan de kaak gesteld en de publieke opinie had weldra geoordeeld en veroordeeld. In de berichten betreffende de ni',( ve kabi netsformatie is het steeds opgerrrllon, dat de rechtsche coalitie bezuiniging zla hoofdifacy tor beschouwt. In dit verband valt een be richt van de (Roomsch-Kathoileke) .Resi dentiebode" dat door ivele andere bladen van verschillende politieke kldur gretig werd overgenomen bijzonder op. Enkele jaren geleden is het Departement van Koloniën aan de achterzijde uitgebreid door optrekking van een» nieuw gebouw, dlat door lange gangen met het oude departement is verbonden. Die gangen waren aanvanke lijk wit gepleisterd en werden daarna' crème beschilderd, wat een taïnelijk kostbaar kar weitje was. Men vond echter de kleur wat somber en daarom heeft men deze beschil derde muren opnieuw .bepleisterd en gewit en verder opgesierd iimet witte tegels. Dé beschuldiging van het R--K blad be treft zooals nu' blijkt hoofdzakelijk het (onnoodig) aanbrengen van de tegels, een gril van een of anderen hoofdambtenaar, die het rijk zeker een 60.000 heeft gekost. Op de vraag of dit noodig was, haalde men aldus het blad de schooiders op, maar voegde er aan toe, dat hierover het departe ment van Koloniën geen schuld treft, maar de rijksbouwmeesters, die onder Waterstaat ressorteeren. De Minister van Waterstaat heeft bovendien de noodage geJden voor deze versiering bij de begrootirg aangevraagd en deze izijn toegestaan. Het treft nu toevallig, dat in deizen beroerden tijd eerst met de uit voering van het vrij dure werk wordt over gegaan. De redactie van de „Rsb." voegt hieraan nog de opmerking toe, dat het haar toch een verkeerd systeem lijkt, dat, omdat nu een maal de geiden zijn toegestaan, ze opgemaakt moeten worden ook. Erkend moet worden, dat gewone steenen muren in deze gangen niet fraai zijn, maar wanneer iren ze iets toonbaarder had willen maken, had dit ook kunnen geschieden op een meer eenvoudige en veel goedkoop©re wijtze dan met witte tegels. Hetzelfde blad beeft geweizen op de gel<d- vempiiling met dë fontein op het Binnenhof, velke ook in de pers een flinke verspreiding heeft gevonden. Als deze beachdldigirtg i tuist zijn1) waaraan, gezien de eenstemmigheid der bla den, niet te twijfelen valt dan is het weer eens een bevestiging van het aloude gezeg de: „Doet wel naar mijn woorden, doch niet naar mijn daden". Eu deize tegenstrijdigheden zijn niet slechts enkele, diooh er zijn er nog vele meer. Men denke bjv. maar eens aan het groote, pas ge bouwde Rijks abouw aan de Weterfngkade te "s-Gravenhage, waarvoor men tenslotte geen besteraming heeft, omdat de bewoners wel bij andere dius ook niet te slecht-be- huisde diensten konden worden onder gebracht Het behoef geen betoog, hoe benieuwd men .is naar le feitelijke bezuinigingsplan nen vam het nieuwe kabinet, waarover zoo veel te doen is! Hoewel vreezende de lezer» te vervelen met nieuwe relazen over tentoonstellingen, meenen ,we voor de „Tentoonstelling voor de Sohoen- en Lederindustrie", welke thian» ln den Dierentuin tiaar tenten heeft opge- «lagotb, en van nationaal belang I», een uit zondering te «icgen maken, De tentoowtellliig, welke ultgv.t van den 'Nederiandedinn Bond van Bo.to'ncmloera- patroon» en tahoeiuwtlnkeller» In Nederland, heeft plant» ivan 14 tot 19 Augustu» en la door groute deelname van exposanten en door Flink benoedt van hot publiek een »uo- oon geworden. Het la reed» vele Jaren geleden, dat «en expositie van deaen aard gehouden werd; dit geêclilled'de ln 1896 en thans blIJtkt hoezeer de Industrie ln dit tijdsbestek Is vooruitge gaan. Een Uitvoerige catalogus verschaft iflle mógelijke inlichtingen over de fraaie stands, die het piuikje van onze vaderland- sche industrie bWtten, alsmede ook geïm porteerd werk. Behalve ,gèwone" schoenen vindt men er SportsdhoeiSel, gymnastiek-Schoentjes, kun stig bewerkt leder en leder-artikelen. Verder glacé, peeiu de suède, handschoenen, motoc- kleedinigi, vachten en kousen, alle aanver wante artikelen. Dan natuurlijk ook alle /werktuigen, machines, gereedschappen en grondstoffen, die hij 'de schoenmakerij te pias bomen. Dat de zubber-izolen en -hakken niet ontbreken spreekt vanzelf; vooral de exposities van de BLEJViEtA.- en Vrede- steün-fabrieken trekken de aandacht. Het moet gezegd woiiden, dat het tentoon- stellinjgBoomlté «dies gedaan heeft om de Show voor het .publiek aantrekkelijk te ma ken. O.m. zijn voor de <zooveelst© bezoekers bons, waarop men gratis een .paar schoenen kan laten aanmeten, verkrijgbaar gesteld. Om de aandacht nog eens bijzonder op de tentoonstelling te vestigen, 'giaf het dagblad „De Avondpost" een extra-hijblad „Schoenen en Voeten" uit, waarin naast een beschrij ving van de tentoonstelling vele leerzame artikelen op bet betreffende gebied zijn op genomen. r Tri het Jiuai-nutmimer van het Amsterdam sche Statistisch. Maandbericht worden de gegevens gepubliceerd aangaande de wer- keera-ongeuallen in het eerste halfjaar van 1922. Bezuinigingf Tentoonstel ling voor de Sohoen- en Leder industrie. Gevaarlijk boksen. Inbraak op de N. I. E. T. Telefoneeren met Londen. Nog steeds moeilijkheden ln de géld- wereld.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5