T Tweede Blad. VAN ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1922. PLAATSELIJK NIEUWS. Onze plaatsgenoot <ie heer F. Ran, Bree- straat 7, behaalde op de te Den Haag ge houden tentoonstelling voor schoen- en Leder industrie een eervolle vermelding voor nieurw werk. Te Limbrfcht overleed de heer O. A. van de Bilt, hoofd der school aldaar, voorz. van den Limburgschen Bijenhouders bond, vroeger onderwijzer aan school 8 alhier. Jnbllenm. Zondag 8 Sept. herdenkt de heer W. J. Winter alhier, zijn 121/, jarig kosterschap der R. Kath. Kerk. Het zal den jubilaris dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Het Weeshuis. Het gebouw van het Weesbuis is Vrijdag middag 2.30 uiur Overgedragen aan het Gemeentebestuur. Verjaardag Hr. Ms. de Koningin. Ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin waipperde van alle openbare ge bouwen en verschillende particuliere instel lingen de vaderlandsche driekleur.- Door de Chr. Oranjevereeniging werd van 's middags 2.80 tot 8.30 uur op het Konings plein gezongen, terwijl doof de Weleerw. heeren Ds. van der Werf en Warners en de heeren .Bos en De Jong het woord werd ge voerd. Door de Vereeniging werd aan de Konin gin een telegram geizondeni van den volgen den inhoud: „De Christelijke Oranjevereeniging, in openiuchfcssnimen komst ter herdenking van Uwe Majesteits geboortedag bijeen, wenscht Uwe Majesteit van harte geluk en blut U Gods besten zegen toe. De Jong, Voorz." EP Ook de kindexen tvierden feest Feest zoo- als wij het de laatste jaren niet gezien had den. Heeie optochten hadden zij georgani seerd, waarbij natuurlijk de noodige versie ringen niet ontbraken), zelfs de gerichtpn waren niet vrij gebleven en imet de Schrilste \kleuren beschilderd. En pleizier dat ze had den 1 In verschillende straten o.a. Emma- straat, Vlamingstraat en le Vroonstraat waren versieringen met groen en bloemen 'aangebracht waarop de kinderen nie# weinig trotsch waren en zij mochten het zijn, want het was heusch aardig. Door den heer FluijLaar werd den kleinen feestvierders eeni portie ijs en een glas ranja aangeboden. Vroeg in den ochtend kwamen moeders al bij den heer Pluylaar vragen of het wel ernst wps, wat ln de krant gestaan had, dat de kinderen dit gratis zouden krijgen. Begrijpelijkerwijze was de animo onder de jeugd bijzonder groot. Toen om 2 uur de deur openging, was er geen houden aan. De bezoekers hiel pen echter een handje mee, en zoo kreeg ieder kdnd toch wat het toe kwam. Niet minder dan 1241 glazen ranja en 265 porties ijs werden er uitgedeeld. Het was een aardige gedachte van den heer Pluy laar en wij twijfelen niet of de jeugd zal hem liet volgend jaar laten weten, dat zij het nog niet vergeten ia. 's Avonds was de jeugd ook druk ln de 'weer met het afsteken van vuurwerk. Overal hoorde men de knallen van voetzoekers, rot jes en dergelijke). Dat zal de rust van menige stadgenoot nog wel eens verstoord hebben, maar enfin, het was nu eenmaal feest Erger was het, dat baldadige opgeschoten jongens en meisjes vuurwerk afstaken te mid den van de menschenmaasa die luisterde naar het ooncert van bet Stedelijk Muziek oorps in het Plantsoen. Men begrijpt welk een gevaar zoo'n op goed geluk af weggeworpen stuk vuurwerk oplevert. De politie lette zoo veel mogelijk hierop, en als zij zoo'n jeugdi gen boosdoener te pakken kreeg, wem deze onverbiddelijk naar het bureau gebracht. Behalve een vijftal kwajongens werd ook een meisje opgebracht. Het weldenkende pu bliek zal dit optreden geapprecieerd hebben, doch niet ledereen sóheen or zoo over te don ken. Blijkbaar moet men eerst aan den lijve ^ondervinden welke gevolgen het heeft wan neer men ln het gericht door zoo'n rotje of iets dergelijks getroffen wordt. Het ooncert, waarvan het programma voor deze gelegenheid uit verschillende vader- landsche liederen was samengesteld verre gende. De muzikanten verloren den moed echter niet en er werd opgewekt gespeeld. De straatverlichting. Uit het Raadsversiag van de vergadering vari Woensdagavond j.1. biykt, dat een mede- deeling van B. en W. inzake de straativerlich- Y°°to°ri'iisgeivrag werd aangenomen. De betrekkelijke bijlage'was te voren niet" in ons bezit gekomen In deze bijlage zeggen B. en W., dat de toestand nor straatverlichting reeds meer malen in den Raad ter sprake werd gebracht. Uit een thans door den Directeur der J", rïrijven uitgebracht rap port blijkt, dat van t Januari tot 20 Augus tus j.1. ivoor de straatverlichting is verbruikt E 1^2755 Al en aan electriciteit 12478 Bij de begrooting voor 1922 is voor dit doel toegestaan 22.400 voor ga», overeen- ^Rl!^nlu <n^f TLfl f1"'' een 'Prijs van 15 cent per M'., m ƒ5200 voor electrifiche energie, gelijkstaande (met 16000 K W U bi^s\mcM 1922 tot 31 Decên{- ^9 K W^t eSf')lkl->^r 15 26578 M"- Kas en s t raat e'rl ichtlngf0 töü der n.' 'if<u''!''n^ïrier taatstgonoemde cijfers B. en W. (jsal het diuldpliik rMn b« na "iet vol- 'wgrooting zal derhalve in geval moeten worden overschreden avondlantaarns ult- nachts dwft antaarna 1 'uur dee Daald "ilt' y®QJ>^'U'iniglng Is vooTlooplg be- dat de bestaande 100 avondlantaarns en 208 nachtlantaarns zullen worden ontsto ken, met dien verstande, dat de nachtlan taarns te 1 uiur 's nachts iziullen worden ge doofd. Bij handhaving ,van deizen maatregel zal de begrooting nog worden overschreden imet 40922 Al8, gas en 8208 KWAL electriciteit, vertegenwoordigende een bedrag van 7180.90. B. en W. deelen verder meide, dat binnen kort een voorstel omtrent deze aangelegen heid kan worden tegemoet gezien. Inwijding R.K. begraafplaats. In ons no. van Donderdag maakten we reeds even melding van de inwijding van het R.-K Kerkhof, welke onder buitenge woon groote .belangstelling plaats had. Eenige honderden begaven zich 's morgens om half tien reeds, loopende, per fiets, rij tuig of auto naar de plaats, waar de plech tigheid zou plaats hebben. Ongeveer 10 uur arriveerde de auto, waarin den Hoogeerw. heer Deken van Behagen ge zéten was, die het kerkhof zou inwijden. Deze begaf zich, voorafgegaan door een achttal misdienaars^ naar de kleine kapel op het kerkhof. Onder de geestelijken, die deze plechtig heid bijwoonden, operkteni we .0. a. op onze beide plaatselijke pastoors, Huyg en Beuse- kom en de kapelaans Duyn, Hemeing en Middelburg. Ook waren vertegenwoordigd het R.-K. Kerk- en Armbestuur en de bestu ren van de Hanze-bank, R.-K Volksbond, R.-K. Vrouwenbond en de A, R. K A. Uit de kapel kwam Zijn Hoogeerwaarde in priesterkleeding naar buiten, wederom voor afgegaan door de misdienaars, de pastoors en kapelaans. Hij plaatst zich voor het kruis en zegt een voorgebed op, waarna door het kerkkoor het Sabbato Sancto ingezet wordt. Uit den aard der zaak aldus vangt hier na Zijn Hoogeerw. zijn inwijdingsrede aan, ben ik meermalen in de gelegenheid om de een of andere inzegening of inwijding te verrichten, hetzij van een kerk, een school of Iets dergelijks, en dan behoort daarbij in den regel een gelukwensch uitgesproken te worden. Hier op'het kerkhof is dit wel een eigenaardigheid. Een kerkhof, waar de dood heerscht en waar men begraven wordt, schijnt een gelukwensch niet op zijn plaats. En toch wel, ten eerste, omdat de Christen niet bang behoeft te zijn voor den dood. maar hoofdzakelijk omdat het hier nog als een leemte werd gevoeld. Immers, in een parochie behoort een kerk, een vereeniging, en dus ook een berkhof, en nu er dan een kerkhof mag ingewijd worden, behoort hierbij een gelukwensch. Men zegt wel eens: het kan me niet sche len, wat er met mijn lijk gebeurt als ik dood ben, maar toch is dit niet waar, want het is voor den mensoh een innige begeerte, dat zijn lichaam, waarmee de ziel steeds veree- nigd is geweest, een behoorlijke rustplaats krijgt. Wanneer we de oudste geschiedenis na gaan uit den Bijbel, dan' lezen we. dat aarts vader Jacob, die buiten zijn vaderland in Egypte gestorven is, zijn zoon Jozef ver zoekt, heul na zijn dood het laatste blijk van kinderliefde te bewijzen, door hem te be graven ln het land zijner vaderen. Ook zelfs in den tegemvoordigen tijd wordt er dage lijks Ir de oouranten gewag gemaakt, dat de' slachtoffers in den oorlog gevallen, overge bracht worden naar hun vaderland. Voor den geloovigen katholiek is het dan ook een zlelewensch om op gewijde aard begraven te worden. De kerk komt in dit] luenschenverlangen tegemoet met een eigen begraafplaats, zoo mogelijk moest het aan de kerk aangesloten zijn, en waar dit niet mogelijk is, heeft de kerk nu toch een ge wijde plaats om haar dooden te begraven. Op het kerkhof rusten de geloovigen in Christus. Daar, in die gewijde grood, wor den de.woorden bewaarheid, dat wij stof zijn en tot stof zullen wederkeeren. Maar dan zijn ook voor de geloovigen een troost, de woorden van Christus: „Ik ben de opstan ding en het leven, die in Mij gelooft, zal leven, al ware hij ook gestorven", en daar, in die gewijde grond verwachten zij de we deropstanding des vleesches, de vereeniging tussdien lichaam én ziel. Dat kerkhof, die plaats der dooden, geeft den levenden vaak een goede les. Want wij weten, dat wij iederen dag een dag nader tot \het kerkhof, iedere schrede een schrede nader aan onzen dood zijn. Het is goed daar wel eens aan te denben. Want al zou God ons ook nog-zoo'n lang leven schenken, eens zullen wij toch naar het kerkhof gaan. Allen hebben wij wel eens droefheid 'voor de dooden. Hier zijn het ouders, die hiun kin deren wegbrengen, daar kinderen, die hun ouders naar hun laatste rustplaats bege leiden. Zoo is het kerkhof de plaats waar het goed is eens te komen bidden. Het kerkhof is een aansporing om te bidden voor de over ledenen. Het gebeurt maar al te dikwijls, dat na uitwendig rouwbetoon de dooden spoedig vergeten worden/en daarom is het ook wel mooi om dikwijls naar het kerkhof to gaan en daar een gebed uit te storten voor de over ledenen. Het is een werk van barmhartig heid, en Christus heeft gezegd: „Zalig zijn de barmhartigen, want hun zal barmhartig heid geschieden". it. Vandaag wordt het kerkhof ingewijd en binnen enkele jaren zullen er misschien tien-, ja honderdtallen van U zijn begraven. Geve God, dat het dan voor U moge zijn een „nustem in vrede". Gave God, dat het voor U moge klinken bij de verrijzenis uit het graf: Komt gij ge- zegenden mi ij ns Vaders en beërft het Ko ninkrijk, dat voor U is weggelegd. Na het uitspreken' van zijn rede, begeven zich de Deken en zijn va" geestelij ken en misdienaars Langzaam rond het kerio hof, waarbij zijn Hoogeerw. den groiLl met wijwater besproeit. Bij dezen rondgang wor den op plechtige wijze door het kerkkoor eenige psalmen gezongen. Na den rondgang plaatst Z Hoogeerw. zich weder voor het kruis en bewierookt en besproeit het met wijwater. Hierna heeft de begrafenis van den heer Ekkers plaats, vooraf worden door den De ken de ljjkplechtigheden vervuld. Onder doodsche stilte wordt de kist in do groeve neergelaten, waarna Zijn Hoogeerw. onder het uitspreken van eenige latijnsche zinnen langzaam met een kruis boven de kist zwaait, en daarna een schop zand ln het graf werpt, waarna do plechtigheden zijn geëindigd. Diep onder den indruk verlaten velen don doodenakker, waar reeds zoo spoedig een jongtmensch ten grave moest worden ge- bracht. I*U!BU Melkprijsverordening. Door den Kantonrechter te ,Helder ia d.d. 80 Augustus 1922 in de zaak tegen 8. B., be klaagd dat hij als moikverkooper aan 81 v. Z. een hoeveelheid melk heeft verkocht tegen den prijs van 15 cent per Liter, den be klaagde ontslagen van alle rechtsvervolging. En wel op de volgende gronden: Overwegende dat de beklaagde bij monde van zijn gemachtigde W. Biersteker, ter te rechtzitting heeft verklaard, dat hij 28 Mei 1922, 's morgens te ongeveer half elf uur te Helder aan getuige S. v. Z. een liter volle melk heeft'Verkocht voor 15 cent Overwegende, dat door beklaagde voormel de bekentenis bevestigd door de getulge- verklaring het feit, den beklaagde ten laste gelegd, en zijne schuld daaraan wettig en overtuigend is bewezen; Overwegende, wat de strafbaarheid be treft: dat de gemachtigde van den beklaagde onder meer heeft aangevoerd, dat de veror dening op den prijs van melk in de gemeente Helder in strijd zou zijn met art. 136 der gemeentewet; dat die verordening regelt den maximum prijs waarvoor een liter melk in de gemeente Helder mag worden verkocht; dat art. 135 der gemeentewet bepaalt, dat den raad eener gemeente behoort het maken van de verordeningen in het belang der openbare orde, zedelijkheid en gezondheid vereischt en van andere betreffende de huis houding der gemeente; dat evenwel het vaststellen van een maxi mum prijs waarvoor in een gemeente zekere waar mag verkocht worden, niet valt onder openbare orde, zedelijkheid en gezondheid in een gemeente en evenmin behoort tot de huishouding daarvan; dat mitsdien de verordening verbindende kracht mist, terwijl het ten laste gelegde en bewezen verklaarde feit ook niet elders is strafbaar gesteld: dat beklaagde dus behoort te worden ont slagen van alle rechtsvervolging. De Ambtenaar van het Openbaar Minis terie is van dit vonnis in hooger beroep ge komen. Toonkust In December a.a. hoopt „Toonkunst", on der leiding van den heer A. J. Leewens, bovengenoemd werk, voor solo, koor en or kest, uit te voeren. De repetltiën zullen, daar de voorbereiding van Mendelssohris groot- sche werk veel tijd en moeite zal eischen, reeds Maandag aanvanggn. In de „Elias" wordt ons geschilderd de geschiedenis van Elias, den Profeet, zooals wij die in den Bijbel beschreven vinden. Het werk munt uit door breed en majes- teus opgezette koren, prachtige soli'si, duet ten en terzetten en dubbele kwartetten,, ter wijl het orkest een suggestieve rol is toe bedeeld. Voor de hoofdpartijen: „Elias", „Obadja", „Ein Engel" en ,-Die Wittwe", zullen imet zorg solisten worden gekozen, temeer, daar zij samen ook ln kwartet optreden, waarvoor een evenredigheid van aangmateriaal zal worden geëischt. Gaarne doet „Toonkunst" een beroep op de Heldersche zangeressen en zangera. die het hunne wenschen bij te dragen tot slaging van deze belangrijke uitvoering. Zie hieromtrent de in dit blad geplaatste advertentie. BINNENLAND. De reis van de Koningin naar Skandinavlc. Naar aanleiding van de aanstaande reis van de Koningin tot bet afleggen van bezoe ken aan de Scandinavische hoven schrijft men aan de „N. Rott. Crt.": Het bezoek aan het üeensche hof strekt ter beantwoording van het officieele bezoek, dat de Deensche kening en koningin in 1914 aan de Koningin hebben gebracht. De tijds omstandigheden hadden H. M. zeer tot .Haar leedwezen tot dusver belet, dit bezoek te beantwoorden. De beide koningshuizen zijn aan elkaar verwant: de koning van Denemarken is de kleinzoon van Prinses Louise der Nederland- den, koningin van Ziweden, en de koningin van Denemarken is een Mecklenburgsche prinses, dochter van den oudsten broeder van Prins Hendrik. IDe koning van Zweden had in April van dit jaar den wensch te kennen gegeven, aan onze Koningin een bezoek te brengen. Alles was voor dat bezoek geregeld, toen het over lijden ten Koninklijken Paleize te 's^Gra- venhage van Groot-Hertogin Marie van Meckleriburg den koning deed besluiten, aan de Koningin te verzoeken, het bezoek) tot een imeer gelegen tijdstip to mogen uitstel len. Het lag voor de hand, dat H. AL, een bezoek brengende, aan het Deensche en aan het Noorsche hef, van de gelegenheid ge bruik zou maken om, in antwoord op den hofleljjken stap door den koning van Zwe den gedaan,, aan Z. <M. een bezoek te gaan brenger;. Door zijn moeder, een prinses van Nas sau, is de kon'ing na verwant aan onze Ko ningin. Ook het bezoek aan den koning van Noor wegen behoeft wel geen uitdrukkelijke ver klaring. Na twee jaren' achtereen in streng incognito, zonder eenige aanraking met het Noorsche hof, Noorwegen te hebben bezocht, wenschte de Koningin den koning, die een broer is van den koning van Denemarken, thans een offiefteel bezoek te brengen en uiting te geven aan Haar waardeering voor de in de Noorsche wateren genoten ont spanning. Bestond dus wioor elk der drie bezoeken een bijzondere aanleiding, er mag bovendien aan herinnerd worden, dat de gebeurtenissen van de laatste jaren er veel toe hebben bij gedragen, Nederland en de Scandinavische landen, met welke het reeds door zoovele historische herinneringen wals verbonden, nader tot elkander .te brengen. Al waren de omstandigheden in de genoemde landen ge durende den oorlog niet overal dezelfde, als •kleine onzijdige staten hadden zij' toch alle te lijden van de maatregelen van de oorlog voerende mogendheden. De daaruit geboden aanleiding om meer dan voorheen voeling met elkander to zoeken, is ook nadat de oorlog beëindigd was, bljjven bestaan, en bij herhaling hebben de zorgen voor gelijke belangen er toe geleid, dat daaromtrent tus- schen de Nederlandsche regeering en die van de Scandinavische rijken overleg werd gepleegd. De betrekkingen zijn dientenge volge menigvuldiger geworden. Dat dit niet (uitsluitend geldt voor de be trekkingen busschen de regeeringen, moge blijken uit de oprichting van Zweedach-Ne- derlandsche en Deense!)-Nederlandsche ver- eenigingen, terwijl ook de tentoonstelling te Kopenhagen er het hare toe bij brengt, de volken, die op menig, punt verwante eigen schappen, hebben, rader tot elkander te bren gen en ae handelsbetrekkingen te bevor deren. Uit een en ander wonde intusechen niet afgeleid, dat de reis van de Koningin imet politieke doeleinden wordt ondernomen. Dit is niet het geval, en het feit, dat omze minis ter van buitenlandeche zaken H. M. op de reis vergezelt, mag. niet worden misduid. Hoewel men het geen vasten regel kan noe men, rijn toch bij- officieele ontmoetingen van staatshoofden in den laatsteni tijd de ministers van buitenlandsche izafcen veelal tegenwoordig; bij den president der Fran- sche republiek, is ziulks zelfs regel. Toen in 1914 de koninig van Denernarken' aan de Koningin zijn officieel bezoek bracht, was Z. M. ook door zijn minister van buitenland- schp zaken vergezeld, en er bestond dus alle aanleiding voor, dat bij hét contra-bezoek hetzelfde geschiedde. De kabinetscrisis. Alle berichten over de Kabinetscrisis wa ren steeds eenstemmig in de bewering, dat Minister Van IJsselsteyn niet aanblijven zou. Dat is. naar een „Aneta"-bericht meldt, inderdaad het geval. Het geheele Departe ment izal verdwijnen. Het voornemen toch bestaat bet Ministerie van Landbouw, /Nij- verheid en Handel te spLitsen en de. deelen ander te brengen bij de Departementen van Waterstaat, Arbeid, Binnen- en Buitenland- sche Zaken. De directie van den Landbouw gaat naar het Departement van Binnenland- sche Zaken, de afd. Nijlverheid komt hij het Ministerie van Arbeid onder Minister Aal- berse, terwijl de afd. Handel ten deele naar Waterstaat en ten deele naar Binnenland- sche Zaken overgaat Is de zegsman van „Aneta" juist ingelicht, dan komt Minister Aalberse met zijn Depar tement in het gebouw van het huidige De- I>airtement van Landbouw, Nijverheid en Handel. Volgens ,De Maasbode" stemmen alle cris's-berichten hierin overeen: de oplossing der crisis is deze week nog te wachten; en met name zoekt men dan verband met het aanstaande vertrek van H. M. de Koningin naar de Noorsche landen. Het blad kan uit goe ie bron verzekeren, dat deze medederiing op fantasie berust. Er bestaat tusschen be,ide zaken eeenerlei verband en de oplossing der cr's's is zeer stellig deze week niet te ver wachten. Op z'n vroegst zal het imiddeni der volgende week kunnen zijn, vooraleer de overeenstemming der rechterpartijen op het nieuwe regeeringsprogram kan zijn tot stand gekomen. Tot 'zoolang zal dus minstens nog geduld moeten worden geoefend. Bezuiniging. Naar de „Msb." verneemt, zal bet streven van het gereconstrueerde Kabinet-Ruys - aangenomen dat de formateur zijn pogingen met succes bekroond ziet er op gericht zijn,, op de begrooting van elk der miuistri- eele departementen circa 20 procent te be zuinigen. Het zal daartoe onvermijdelijk blijken, dat de pensioen-korting, die eenigen tijd geleden voor rekening van het Rijk genomen werd, weder ten laste van de salarissen der ambte naren wordt gebracht. Reorganisaties van raden en commissies. Men meldt uit Den Haag aan „Het Volk": Naar wij uit goede bron vernemen, bestaat in verband met de samenstelling eener nieuwe regeering het voornemen tot ingrij pende maatregelen over te gaan, die, naar het heet, tot bezuiniging moéten leiden maar die de vrees wettigen, dat de belangrijkste sociale belangen in het gedrang raken. Zoo doet zich een sterk streven gelden om te' geraken tot opheffing van den dienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling door verdeeling daarvan over verschillende departementen welke verdee ling valt te beschouwen als een absolute ver slechtering. Vast staat dat de nijverheidsraad en de middenstandsraad zullen worden opgeheven. Zeer waarschijnlijk «uilen «ij onderafdeelin- gen worden van den hoogen raad van arbeid. Passagetarieven Oost-Indië. De „Nederland" en de „Rotterdamsche Lloyd" kondigen aan, dat de tarieven van Amsterdam naar Batavia met 1 October zul len worden verlaagd van f 1600, 1100 en 650 voor le, 2e en 3e klasse tot 1400, 950 en 600. Niet voorziene gevolgen? Men vestigt er onze aandacht op, dat de vaststelling van het nleuiwe artikel 40 van het Bezoldigingsbesluit een «trekking heeft, die waarschijnlijk niet is voorzien, maar die zoo wel vooc de ambtenaren als Voor den dienst allerwaarschijnlijkst ongewenschte gevolgen zal hebben. .Zooals men weet bepaalt het artikel in zijn nieuwen vorm, dat alleen de op 1 Juli 1922 genoten wedden worden gefixeerd; die wedde blijft verzekerd. Een ambtenaar, die in een nieuwe ambtenaarsfunctie elders wordt geplaatst, een klerk die commies wordt aan een ander departement, of van Waterstaat naar Koloniën overgaat, verliest het voorrecht, dat hiun in art. 40 was ver zekerd. Men deelt ons mede, dat deze regeling zich bijvoorbeeld bij het onderwijs reeds sterk doet 'gelden, aangezien zij de sollici tatie bemoeilijkt. Een onderwijzer, die naar elders solliciteert; een hoofd, dat zijn acten op een andere plaats wil productief maken, dient eenst wel ernstig te overwegen of die voordeelen opwegen tegen het nadeel van het verlies der bevoorrechte positie, die hij krachtens art. 40 ten aanzien zijner tegen woordige wedde heeft. Het is te verwachten, dat er, izoodra algemeen begrepen wordt, dat aanvaarding eener nieuwe betrekking ais onderwijzer elders, die bevoorrechte positie doet verloren gaan, er een stilstand in het soLlicitoeren zal komen. In menig opricht zal dit geen voordeel blijken, omdat de liefde tot den arbeid niet grooter wordt, wanneer men dien eigenlijk liever elders zou doen, maar door gevaar van verlies der tegenwoor dige oneer verzekerde positie van verande ring wordt weerhouden. („HbL"). Vragen van Kamerleden. De Spoorwegen. De heer Van Ravesteijn heeft den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is de Minister bereid en in staat een over zicht te geven van het nuttig (gebruik der ruimte, die voor personen in de verschillende klassen der Nederlandsche spoorwegen be schikbaar is, en wel zóó, dat een vergelijking mogelijk wordt busschen dat nuttig gebruik thans en bijv. in den tijd, voorafgaande aan de jongste tarieefsverhoogingen? Is de Minister bereid en in staat inzonder heid een overzicht te geven van het nuttig gebruik der eerste-ktasse-ruimte op onder scheiden lijnen, alsmede van het doode ge wicht, dat de spoorwegen tengevolge Van het geringe gebruik, dat van die klasse wordt gemaakt, gemiddeld vervoeren? Is de Minister bereid en in staat een ver gelijkend overzicht te geven van de prijlzen, die in verschillende ons omringende landen door het publiek betaald worden vöor het vervoer in de verschillende klassen per KjM.? De heer Van Braambeek stelde dien Minister de volgende vragen: lo. Wat heeft gekost het derde admini stratiegebouw der NederL Spoorwegen te Utrecht met inbegrip van de kosten van oankooiT) van het voormalige park Nieuwer- oord, waarop het is gebouwd? 2io. Hoeveel heeft de nieuwe inventaris voor dit gebouw gekost? 3o. Hoewel huur brengt het voormalige administratiegebouw der H. 18. M. te Am sterdam op? 4o. Is het juist, dat een deel van den inven taris van dit gebouw is verkocht? Bezuiniging bfj de spoorwegen. De nieuwe regeling betreffende de ophef fing van de bediening van verschillende openbare overwegen zal spoedig door den minister van Waterstaat worden goedge keurd. Ten gevolge daarvan zullen ontslagen volgen onder het personeel, belast met de bewaking en bediening dieroverwegen. Spe ciaal wat betreft het personeel dat ter aflos sing ln dienst genomen' la Bevroren vleesch. Naar De Slagerscourant, het officieele or gaan van den Nederl. Slagershond, verneemt, is het bericht van de Vee- en Vleeschhandel als zouden Ged. Staten van Noord-Holland aan het gemeentebestuur van Amsterdam hebben meegedeeld, dat de verordening op het bevroren vleesch (gemeentelijk mono- iWi) ter vernietiging aan de Kroon zal wor den voorgedragen, niet juist. Wèl wordt er over deze aangelegenheid tusschen Ged. Sta ten van Noord-Holland en het gemeente bestuur van Amsterdam gecorrespondeerd. Snelvervoer. Ingaande 4 September zal in de doorgaan de avond-sneltreinen Rotterdam—Parijs en omgekeerd een afzonderlijke bagagewagen loopen voor verzending van aan bederf on derhevige goederen, benevens couranten en tijdschriften, zoowel van Nederland naar Frankrijk als omgekeerd. Zendingen des avonds 6 u. 25 mdn. van Amsterdanj verzon den, komen den volgenden morgen 6 u. 5 min. te Parijs aan, zendingen wan Parijs 10 u. 45 min. 's avonds komen 1 u. 22 min. den volgenden middag te Amsterdam aan. De Elcano-feesten te San Sebastiaan. De gep. schout-bij-nacht titulair C. C. Ze- gers Rijzer, adjudant in buitengewonen dienst van de Koningin, secretaris-generaal van het departement van Marine, zal zich Zondagochtend naar San Sebastiaan bege ven, teneinde aldaar de Nederlandsche regee ring te vertegenwoordigen bij de Elcano- feesten. Den 6den Sept. 1922 zal het vier eeuwen géleden zijn, dat de eerste reis om de wereld werd volbracht. De voorgenomen feesten hebben ten doel dit feit en de groote zeevaarders Magelhaes en Elcano te herden ken. De torpedeering van de „Tubantia". De „Tel." ibericht dat deze week een be langrijke beslissing zou zijn genomen in zake de door Duitsohlaad te betalen schade vergoeding in verband met de torpedeering va;i d« „nubantia". (Daartoe vertoefden de Duitsohe vertegenwoordigers in de residen tie, die zij Woensdag verlaten hebben, na eenige conferenties op het departomeht van Buitenlpndsche Zaken in het begin dezer week.- De staking geëindigd. De staking bij de zelfstandig werkende bo rwvakgroepen te Amsterdam is beëindigd. Maandag wordt het werk hervat op de arbeidsvoorwaarden die bestonden, voor de F»deratie van zelfwerkende groenen daarin v erandering bracht, welke het conflict ten gevolge had. Dit loon van 67.5'> wordt be taald gedurende een week. Ieder staker komt op zijn plaats terug. Er wordt, een oomimiss'e benoemd, bestaan de uit vier personen waarvan twee door de Plaatselijke Federatie van bouwvakarbei ders en twee door de Federatie van zelstan- dig werkende groepen zullen worden aange wezen en een door deize benoemden voor zitter. Deze commissie heeft tot taak te onder zoeken of het uurloon van 1.50 kan worden gehandhaafd en indien dit h. i. niet mogelijk Is, te bepalen wat het uurloon moet rijn- Dit moet dan in een voorstel worden aangegeven, met dien verstande, dat het Uurloon moet varieeren van 1M tot 1.50. De verwerking der afvalstoffen te Hilversum De heer T. van Maanen, adj.-directeur van de Nederlandsche Heidemaatschappij!, heeft in het, Tijdschrift van deze instelliDg een artikel geplaatst over de verwerking der af valstoffen der gemeente Hilversum, een der eerste gemeenten in ons land. waar men is begonnen rioolwater door middel van land- behandeling te reinigen. Reedis omstreeks 1900 heeft de Heldemaat- Uitvoering irEliajs", oratorium van Mendelssohn. 60. Zoo ja, hoeveel heeft d't doel opge bracht en waar is het andere <?nel gebleven? 60. Waarom is deze inventaris riet in zijn wheel gebruikt voor de fmeubilaar'og van het nieuwe administratiegebouw te Utrecht?

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5