NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Malvery Hold JURGENS' FUNSTE MELANGE VERVANGT DE FUNSTE BOTER Eerste Blad. vóór 15 October Abonnementsgelden No. 5621 DINSDAG 10 OCTOBER 1922 50e JAARGANG FEUILLETON. 46) (Wordt vervolgd). COURANT ABONNEMENT PER S MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. 0. en W. Indië p. zaepoet f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondageblad jm>. i 0A75, f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Lome nummers der Courant 4 ot.; fr. p. p. 6 ot. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 60 Post-Girorekening No. 16066. Aan onze lezers huiten de stad doen wU het verzoek de abonnementsgelden over het vierde kwartaal ten bedrage van J over te maken per postwissel of over te laten schreven op No. 16066, kantoor Helder per post-glroblljet. De laatste manier van vereffening raden wt] ten zeerste aan, daar het bedrag dan voor slechts 0.06 wordt overgeschreven; formulieren zijn aan alle postkantoren een halven cent verkrijgbaar. Per postwissel daarentegen ztyr de kosten 0.10. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.16 verhooging. Over de abonnementsgelden ln de stad wordt dezer dagen per looper beschikt en verzoeken w(] U beleefd de kwitantie bjfl eer ste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. Licht op voor auto's on fietsen i Dinsdag 10 Oet6.47 uur. Woensdag 11 5 45 BUITENLAND. HET NABIJE OOSTEN. Op het laatst der vorige week was de toe stand weer zeer gespannen. De spanning was veroorzaakt door de verklaring van den af gevaardigde van de Kemalisten Ismet Pasja, waarin hij zeide, dat hij, tenzij alle eischen van Angora werden ingewilligd, de geallieer de troepen zou aanvallen. In verband hiermede vertrok lord Curzon onmiddellijk van Londen naar Parijs, om met Poincaré te beraadslagen. Later voegde zich de Itaiiaansche gezant bij hen en tenslotte werd overeenstemming verkregen en het ge allieerde front uiterlijk althans gehand haafd. Het standpunt, dat door lord Curzon werd voorgestaan, was, dat de geallieerde nota van 28 September de basis zou uitmaken van die regeling. Dit werd overgenomen door de Fransche en Itaiiaansche vertegenwoordiger. Men kwa en Itaiiaansche vertegenwoordigers. Men kwam overeen, dat er, overeenkomstig den termijn van de nota, het nauwste verband moest bestaan tusschen de belofte, door de Turken te geven, dat zij de neutrale zones zou eerbiedigen, en de ultnoodiging van de geal lieerden aan de Grieksche regeering om hun troepen terug te trekken achter de Maritza- linle. Deze twee dingen worden volkomen van elkaar afhankelijk, en de actie van de gealli eerden om het terugtrekken der Grieken te verzekeren, zal afhangen van de bereidheid der Turken om de zones te eerbiedigen. Als Turkije deze belofte geeft, is er in een for mule toegestemd, volgens welke de geallieer de regeeringen op zien zullen nemen, de orde in Thracië te handhaven, totdat de Turksche administratie en gendarmerie daar zijn inge voerd. Dit zou plaats vinden binnen een pe riode, niet langer dan een maand. Volgens Parijsche berichten werd men het eens over de ontruiming van Thracië. Deze zou geschieden in drie étappes: lo. onmiddel lijke ontruiming door de Grieksohe legers; 2o. een maand na deze ontruiming zouden de door J. S. FLETOHER. ,/Waaraghtlg, hier ligt een lijk!" riep hij Ut. „Het touw zit om het middel vast. De twee mannen die bij hem stonden, hielden van spanning hun adem in. De bei den keken hij instinct naar het oude poortje »en den grijzen muur tegenover hen uit vrees dat Rachel plotseling zou opdagen. Be neden hen knielde Blake nu letterlijk in de modder, waarin hij met beide armen voort- wroette. En plotseling richtte hij zich met een luiden kreet op. „Groote Goden 1" riep hij uit, terwijl hij overeind ging staan, „Dick is het niet!" De anderen bukten opgewonden. t „Niet!" zeide Atherton. „Niet?" „Zeker niet" antwoordde Blake. „Dit is Iemand met een glad gezicht een jonge man nog, op den tast. En in zijn slaap zit een gat, waar je je duim in kunt steken" Daarna schepten zij alle drie aflem, terwijl zij elkaar aankeken als mannen, die plotse ling voor een groot vraagstuk staan en naar de oplossing ervan vragen. Als dit lijk niet het lijk van Dick Malvery was, van wien wa« het dan en hoe was het er gekomen? «traham sprong naast Blake in den modder ®n greep een van de schoppen, die Atherton Meegebracht had. „WH moeten het lijk er nu uit krijgen," 0 hfl. ..Zeg eens, Atherton, zouden wij ADVERTENTIEN: 20 ot. r. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als rodactlon tek*0 60 et. Kleine advertentiee (gevraagd, te koop, te huur) v, 1—4 regels 40 et., elke regel meer 10 ot. btj vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en mat br. onder no. 10 ot. p. adv. extra). Bewij»iw>. 4 ot Turksche gendarmerie en het Turksche be stuur bezit nemen van het Turksche gebied; 3o. na het sluiten van den vrede zou aan het Ottomaansche leger worden toegestaan de zeeëngten over te steken en Thracië binnen te rukken, dat dan weer volkomen onder Turksche souverelnlteit zal zijn gekomen. Tot de vredesconferentie zullen de gealli eerden slechts déór troepen houden, waar zij ze thans hebben, n.1. te Konstantinopel, Tsjat- sjalda, Gallipoli en Tsjanak, en eveneens langs de Maritza. Om elke verrassing van Grieksche zijde te voorkomen, zal de neutrale zone worden ingekrompen, zoodat de Engel- sche strijdkrachten van de Kemalisten wor den verwijderd. De vredesconferentie zou op 1 November beginnen. De geallieerden zijn het er over eens, niet Smyrna te kiezen. Het schijnt, dat men Skoetari of Prinkipo zal kiezen. Londen, 8 October. Nadat het volledige rapport van Lord Curzon was binnengeko men, heeft het Brltsche kabinet gisteravond laat zijn algeheele goedkeuring gehecht aan de bepalingen van het te Parijs tusschen Curzon, Poincaré eri den Italiaanschen ver tegenwoordiger bereikte accoord. Vervolgens werden instructies gezonden aan generaal Harington, die een hervatting van de gene- raalsconferentie te Moedanin en een over handiging van het antwoord der geallieerden op de Turksche eischen, die de verdaging hadden vereischt, mogelijk maakten. De bepalingen van de overeenkomst luiden: De Turksche nationalisten moeten de voor loop ig neutraal verklaarde zones aan beide zijden van Bosporus en Dardanellen, als be doeld in de nota van 23 September, eerbie digen. Mits zoodanige verbintenis wordt aange gaan, zullen stappen gedaan worden om het Grieksche leger Oost-Thracië te doen ontrui men, met dien verstande, dat de geallieerden het ontruimde gebied zullen bezetten voor den tijd van 30 dagen, te rekenen van den dag af, dat het gebied door de Grieksche troepen vol- kome.1 zal zijn ontruimd. Het doel van deze tijdelijke geallieerde be zetting is een waarborg voor de veiligheid der niet-Turksche bevolking en handhaving van de orde. In die 30 dagen zullen het Turksche civiele bestuur en de Turksche gendarmerie ingesteld worden. Aan het einde dier periode zullen de gealli eerde strijdkrachten zich uit Oost-Thracië terugtrekken. Het is mogelijk, dat de terug trekking der geallieerde strijdkrachten reeds in den loop van die 80 dagen begint, indien de geallieerde regeeringen het erover eens zijn. dat er behoorlijke maatregelen door het nieuwe Turksche bestuur worden getroffen voor de handhaving der orde en veiligheid der niet-Turksche bevolking. Het aantal Turksche gendarmes, dat vóór do voleindiging van de overdracht zal worden toegelaten, zal beperkt zijn en een onderwerp van bespreking uitmaken van de geallieerde generaals en hooge commissarissen ter plaatse. Ingeval men te Moedania tot overeenstem ming komt, zullen, naar men hier algemeen gelooft, de Grieken aan de uitnoodiging om hun troepen op den westelijken oever der Maritza terug te trekken, gevolg geven. Thracië. Athene, 9 October. Officieel wordt gemeld, dat Griekenland er in toestemt Thracië te ontruimen. Athene, 9 October. Het persbureau deelt de volgende nota mede: De ministerraad heeft bij het brengen van het offer van oe ontruiming van Oost-Thracië vooral een te legram van Venizelos in aanmerking geno men en besloten een bewijs van verzoenings gezindheid te geven. Er zal nog nader onder handeld worden over den datum der ontrui ming. De bladen zeggen, dat Venizelos stellige verzekering ontvangen zou hebben in zake het behoud van de Grieksche souvereiniteit over West-Traclë. niet beter doen met freule Malvery te gaan zeggen, dat wij een lijk hebben gev nden en dat het niet het lp van haar broer Ji? Ik weet dat zij vreeselijk ln spanning zit de oude man had haar door zijn eeuwige herhalingen geweldig overstuur gemaakt." „Laten wij eerst zeker weten wie of wat het is," antwoordde Atherton. „Ik zal zorgen dat zij hier niet komt. Kunt u het gezicht niet bloot leggen, Blake?" Maar Blake was al druk bezig met de modder en het zand te verwijderen van het lijk, dat een arm diep eronder lag, en met Straham's hulp tilde hij het tenslote eruit en legde het aan den oever aan de voeteu van Atherton neer. Zwijgend, met een ernstig gezicht, bogen zij zioh heen over de gestalte van een jongen man van blijkbaar achttien ot twintig jaar, een niet langen, forsch ge bouwden jongen man, die een bauw serge- pak zooals matrozen dragen, aan had. En Straham wees op een wond, die zich over den rechter slaap uitstrekte, door het blonde, dikke ha heen een diepe, gekartelde wond, die ulijkbaar door het een of andere zware, stompe werktuig was toegebracht. „Zie zoo," zeide hij met gedempte stem. „Dat zat dus aan het touw vast. Deze arme jongen, Blake, is geveld door een zwaren slag met een Ijzeren staaf of iets dergelijks. De wond bewiist, dat hij op slag gedood is. Dat is natuurlijk het werk van den ouden Elpick geweest. Maar hoe is hij er toe gekomen? Als hij maar meer gezegd Een lulde uitroep van Blake deed de twee anderen opkijken. Rachel Malvery, die haar angst niet langer had .kunnen bedwingen, was aan het poortje aan den wal verschenen. En toen zij de drie mannen over de leven- looze gestalte aan den kant van de gracht Ingezonden Mtdedeellng. De Turken en de bolsjewlkl. Een medewerker van de Times wijdt een artikel aan den noodottigen invoed dien Moskou op de Kemalisten heeft. In het trac- taat van 5 Januari van dit jaar hebben de twee regeeringen zich terbonden eerst na on derling overleg hun politiek ten aanzien van de Zeeëngten te bepalen. Moskou heeft dus de maoht om Kemal te verhinderen voor waarden aan te nemeü, indien het die niet goedkeurt. Bolsjewistisch Rusland, de doodsvijand van Engeland, traebt te bereiken, wat de Tsaren niet konden bereiken. Het honger lijdende Rusland heeft niet minder dan 8 millioen in goud aan de Turken gestuurd en henuitgerust met wapens die op Denikin en Wrangel buitgemaakt zijn. De Turksche troepen om Tsjanak zijn voor een groot deel gewapend met Engelsche geweren, die En geland oorspronkelijk naar de Krim had ge zonden, om de bolsjewiki mee te bevechtea Het doel van Moskou is heel duidelijk en dikwijls in redevoeringen en de pers erkend, Het wil Engeland in den oorlog met Turkije brengen en dan zelf de gelegenheid aan grijpen om Roemenië aan te vallen en voet ln den Balkan te krijgen, waarin Duitschand zich bij Rusland en Turkije zou aansluiten. Zelfs als Turkije nu de voorwaarden die het aangeboden worden, aanneemt, is het gevaar slechts tijdelijk afgewend. De Engelsche politiek moet tot eiken prijs een scheiding tusschen Moskou en Angora zien te bewerken. -4 v.' De Russische Zwarte Zee-vloot In verband met den toestand ln het na burige Oosten heeft de centrale revolutio naire raad bevolen, dat de Zwarte-zeevloot op voet van oorlog zal worden gebracht In verband hiermede heeft da. bevelhebber van deze vloot alle verloven stopgezet en alle met verlof zijnden teruggeroepen. In Nlkolojes en Sebastopol wordt groote haast gemaakt met het in gereedheid brengen van mijnleg- gers en hulpschepen. De oorzaak van den brand te Smyrna. Na een uitvoerig overzicht van de gebeur tenissen te Smyrna, naar gegevens van een ooggetuige komt G. Nypels, in het Hbl. tot de volgende conclusie: De oorzaak van dezen brand? Zjj is ge sticht als represaille der Turken tegen het platbranden door de Grieken van de Turk sche steden en dorpen in het binnenland. (Hierbij wü ik voorioopig er alleen nog op wijzen, dat volgens dit verhaal de Turken be gonnen zijn met zich goed te gedragen; dat het begin van de ellende geweest is het wer pen van een bom door een Armeniër op die defileerende Turksche troepen; dat daarna waarschijnlijk zelfs nog meer bommen dooT Armeniërs op de Turken geworpen zijn en dat dit de Turken provoceerde tot hun eerste excessen tegen de Armeensche kolonie. Wie de geschiedenis van zoovele vorige excessen en massacres kent, zal het oude systeem her kennen. De Turksche aanvoerders doen meestal al wat zij kunnen om hun wilde en wraakzuchtige troepen in toom te houden. heen gebogen zag, deed zij een stap naar voren, als om zich bij hen te voegen. Maar Blake, die er zich niet om bekommerde, dat hij tot aan zijn middel ln hot vuile water kwam sprong ln een opwelling ln do gracht en waadde dwars naar naar too. pU behoeft u niet ongerust te maken,' zeide hij, op den anderen kant klimmende. „Dick is het niet!" „Hebt u iets gevonden?" vroeg zij ver baasd, terwijl zij voor zich uit tuurde. „Een lijk?" „Ja, een doode," antwoordde Blake. „Hij ziet er uit als een jonge matroos. Ga u nu, alstublieft, weg en in huis. Laat u de zaak maar aan ons over. Het ergste is nu voorbij. Dick is het niet dat weten wij nu al vast." Zjj keerde de oogen blijkbaar met weerzin, van de kleine groep aan den overkant van de gracht af, en begaf zich langzaam naar het huis. „Toch," mompelde zij, „moet het op de een of andere manier met Dick in verband staan. Laat u mij niet te lang in spanning als u meer vindt en komt u het mij zeggen." „Onmiddellijk," zeide Blake geruststellend. Hij wachtte tot zij weg was en waadde daarna weer naar de anderen toe. „Zij zegt precies wat ik denk," merkte hij op, terwijl hij tegen en kant opklom. „Ofschoon het niet het lijk van Diok is, staat het voor mij vast, dat deze jonge man Iets met hem te maken heeft ge had. Laten wij het lijk naar een van die lood sen brengen en kijken* of er nog iets ln zijn kleeren zit." Tusschen zich ln droegen zij het lijk over het bruggetje naar de naast bijzijde loods en legden het op een oude kist. Daar onder zochten zij het nauwlettender. Ondanks de laag modder en zand zagen zij dadelijk dat Als het dan een dubbeltje op zijn kant is of hun dit lukken zal, komen aanslagen op Tur ken de zaak bederven. Dat deze Armeniërs niet uit eigen liefhebberij handelden, maar zwaar betaald werden om dit waagstuk te vol brengen, dat zal wel iedereen duidelijk zijn, die ooit met deze Armeniërs van van Klein- Azië te doen had. Wie betaalde deze Armeniërs? Wie kreeg gedaan, dat deze fatale bommen geworpen werden, die de Turken uit den' band deden springen en den ondergang van Smyrna ver oorzaakten. of verhaastten?). Arrestaties van Christenen te Konstantinopel. Londen, 9 Oct. Reuter verneemt, dat vol gens een telegram uit Konstantinopel Tur ken bezig zijn tal van christenen aan te hou den, met name in de Aziatische buitenwijken van Konstantinopel. Verwacht wordt dat de geallieerden hiernopens vertoogen zullen richten tot de regeering van Konstantinopel. FRANKRIJK. Poincaré heeft Zondag het woord gevoerd te Vaucouleurs, waar hij een gedenkteeken voor de in den oorlog gesneuvelden heeft ont huld. Na er aan herinnerd te hebben, dat Frankrijk, aangevallen door Duitschland, niet slechts den aanval moest afslaan, maar strijd voeren tot dabde door het verdrag van Frank fort bekrachtigde onbillijkheid hersteld was, zeide Poincaré, dat er bij menschenheugenis nooit een oorlog geweest is, die zwaarder was voor de overwinnaars en evenmin eên cle- menter, liberaler vrede. Frankrijk vraagt thans niet, dat de vredesvoorwaarden ver zwaard worden; het wil echter, dat die voor waarden vervuld worden. Het is van plan de schadeloosstelling te verkrijgen, die aan Frankrijk verschuldigd is en het kafi noch wil zich nieuwe concessies laten ontrukken. Poincaré rekent vervolgens met de beschul digingen van sommige bladen af, volgens welke Frankrijk de bedoeling zon hebben de wereldrust te verstoren. Heeft Frankrijk dan niet pas opnieuw aan de geheele wereld be wezen, hoe oprecht zijn streven naar het be houd van den vrede is door nog in de laatste dagen hen terug te houden van den rand des afgronds,«die daarin zouden kunnen afglijden. Frankrijk, voegde Poincaré hier aan toe, zou er echter niet in toestemmen zijn groote, zeer oude belangen in het Oosten prijs te geven. Het wil een mandaat over den Libanon en Syrië uitoefenen; het is van meening, dat vrMheid van de zeeëngten voor de geheele -R Fbe'"' "ondznkelijk is en Frankrijk is 'r a de?e kwesties.bereid zijn belangen met die van zijn bondgenooten te verzoenen. Poincaré bracht vervolgens een dankbare hulde aan de Mohammedaansche troepen, die gedurende den oorlog Frankrijk, groote Mo hammedaansche mogendheid, mede verdedigd hebben. "Poincaré wees vervolgens op de vol doening, waarmede de Turksche overwinnin gen in een groot deel van de Fransche kolo niën begroet zijn. Dit is een feit, vervolgde Poincaré, dat Frankrijk niet het recht heeft voorbij te zien, en dat, al moet het niet Frank- rijk's Oostersche politiek geheel beheerschen, toch van aard is daarop invloed te oefenen. Oostelijk Thracië aan Turkije te weigeren de kleeren goed en nieuw waron geweest toen de Jonge man omgebracht was; zij wa ren van de stevige serge, die matrozen aan den wal dragen. De schoenen waren weinig gedragen, het ondergoed was goed alles zag er naar uit, alsof de doode oen Jonge ma troos wal geweest, die vrij af had. Verder vond men een goed horloge met ketting en ln de zakken van broek en vest een aantal goud- en zilverstukken. „Als de oude Jaoob dezen armen jongen voor een inbreker 'hield, heeft hij zich deer lijk vergist," mompelde de Blake. „Tk begrijp niet, hoe hij er toe gekomen is, hem njer te slaan, tenzij hij hem onder verdachte om standigheden bij het huis heeft aangetroffen. Hij moet in den omtrek van het huis geloo- pen hebben 'hij moet hier iets te doen ge had hebben, en de oude man heeft hem zeker in het donker overvallen. Hier zit,een por tefeuille in den binnenzak laten wjj eens kijken, of wij daar verder uitsluitsel in kun nen vinden." Hij haalde uit het doorweekte buis een ste vige, eenigszins versleten leeren portefeuille, die met een koortje bij elkaar gebonden was. en gaf haar aan Atherton, die haar los maakte. „Als er in deze portefeullel papleren zit ten" merkte Atherton op, „zullen die tame lijk droog zijn - u ziet dat het laken van het pak zoo dik is dat de portefeuille niet zoo doorweekt is, als u zoudt denken. Hier zitten papieren, ziet u, die alleen wat klam zijn. Prentbriefkaarten van Shllhampton en het hoofd van Shilhampton. Dat ls alvast iets er kan uit blijken, hoe de jonge man heet of waar hij geweest ls. Een brief ge adresseerd aan Daniël Trethewen, poste res- tante .Shllhampton. Wij kunnen aannemen was een daad, waardoor de gramschap der overwinnaars Jegens de overwonnenen werd gewekt en de vijandelijkheden verlengd wer- den. Frankrljk's streven in het Oosten was steeds en zal steeds blijven gericht op ver- zbening en vrede. Evenzeer als Frankrijk be sloten is de rechten, die het aan verdragen ontleent, te doen eerbiedigen, evenzeer is het besloten zich niet in een oorlogszuchtig avon tuur te laten meesleepen. Poincaré eindigde zijn redevoering aldus: Onlangste Meaux den verjaardag van de overwinning aan de Marne vierend, hebben wij gezworen, dat wij de schadeloosstelling, die ons beloofd is, zullen we^en op te eischen. Ter voltooiing van de kenschets van Frank- rijk's buitenlandsche politiek vullen wij van daag dien eed aan door ons te. verbinden, dat wij onze pogingen, om aan de menschheid nieuwe offers te gesparen, zullen ver dubbelen. Engeland, Frankrijk en de Turken. J. G. B. schrijft ln het Handelsblad ln het politiek weekoverzicht o.m.: De meest eenvoudige opvatting van deze Oostersche quaestie ls zeker wel, Idat de Turken* wien bij de vrede van Sèvres on recht is gedaan, groot gelijk Lebben dat on recht te herstellen, als ze er de macht toe hebben. De Turken zijn nu plotsTing in de mode gekomen. Dat is te verk'aren. Bij den een immers is er de Schadenfreude over het échec der overwinnaars in den wereldoorlog, bij den ander is er verheugenis ln het bijzon der over bet échec der Britten, dat den Franschen wellicht tot voordeel zal kunnen zijn. Maar deze meest eenvoudige opvatting is even zeker de meest onbillijke. Er isVioor de vredestichters te Parijs on getwijfeld zeer veel onrecht begaan, en zeker niet alleen en niet ln de eerste plaats tegen de Turken. Laten zij, die nu zich zoo Turco- phil toonen en zich zoo verheugen over het gewelddadig herstel van het jegens Turkije begane onrecht, zich eens even Indenken, ln de gevolgen, van een poging tot gewelddadig herstel van elders begaan onrecht Vooral te Parijs, waar men om eigen be lang te dienen dat naar men in den loop der jaren besefte door het yredesverdrng van Sèvres geenszins gediend was thans de Turken steunt in het verzet tegen dit verdrag, mocht men wel eens bedenken, wat de gevolgen zouden zijn als andere over wonnenen uit den wereldoorlog, sterk door den steun van vroegere vijanden, zich zouden opmaken tot een gewelddadige vernietlg'ng van de opgelegde vredesvoorwaarden Dat de vredesverdragen zullen moeten worden herzien, dat het begane onrecht zoo veel mogelijk moet worden goedgemaakt, zullen wij zeker hiet betwisten. Van den aanvang af hebben wij dit betoogd. Maar die herziening, dat herstel mag ni 5t geschieden met geweld zal moeten geschieden in vreed zaam onderling overleg. met de over wonnenen, die men ln den overwinnings roes helaas als quantité nég"re m^nde te mogen beschouwen. Een gcwMdded'g her stel van. het begane onrecht t<vj sl;ch1s tot hieuw onrecht voeren. Er zljrt nu eenmaal voldongen feiten, die niet onj«dian kunnen worden gemaakt. In het geval van Turkije wil een der over winnaars dat vergeten, omdat hij zijn belang Vferin z'et. Maar de smaad, waarmee men in ^mnkrijk de Britsrhe re«?eering overlaadt, omdat ze niet aan de Turken zelf de uitslui tende macht in handen wil geven tot regeling van den vrede, is zeker al weer onverdiend. Engeland moge in het Naburige Oosten oor logsbedoelingen hebben gehad, waarvoor men niets kan gevoelen, het moge nog machtsbe doelingen nastreven, waarmee men niet in- Ingetonden mededeellng. Een gezonden eetlust r.erwekken Foster'» Maagpiilen, welke zorg dragen voor behoorlijke vloeiing der gal en afvoer der opgehoopte stoffen. Prijs f 0.65 per llaoon, alom verkrijgbaar. dat de jonge man Daniël Trethewen heette en blijkbaar uit Cornwall afkomstig ls. En waarachtig hier la een briefje ln pot lood dat nog leesbaar en aan freule Mal very geadresseerd la. Dat moeat de Jonge man hier zeker bezorgen. Kijk eens." HIJ hield een vlerkante envelop voor zich uit, van de soort die op de postkantoren te krijgen zyn en waar al een postzegel ln ge drukt is. Met een Inktpotlood waren er haas tig de woorden op geschreven: „Freule Ra chel Malvery, Malvery Hold." Zoodra Blake het handschrift bad gezien, slaakte hij een kreet. „Groote Goden dat ls Dick's hand- schriftl" riep hy uit. „Ik begrijp het ik begrijp het nu allemaal. Toen hij dien avond van de Pykes wegging, is hij dezen kant niet uit gekomen hy is naar Shllhampton ge gaan. En daar heeft hy dit briefje geschre ven, en hy heeft dien jongen man 's avonds laat aangenomen, om het te bezorgen. Oude Jaoob zag hem voor een Inbreker aan en nu is alles zoo helder als glas. Atherton, wy moeten dadeiyk weten, wat er ln staat!" „Dan moeten wy het aan freule Malvery brengen", zeide Atherton. „Het briefje ls aan haar geadresseerd." Zonder verder een wpord te spreken, leg den zy een stuk dun zpkkegoed over het lijk en alle drie begaven zy zich naar het huls, zich in stilte afvragende wat voor bericht het was dat daar evenals zyn overbrenger zoo vele maanden verborgen had gelegen.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 1