Malvery Hold Eerste Blad. Abonnementsgelden vóór 15 October C. VAN TRIET, No. 5622 DONDERDAG 12 OCTOBER 1922 50e JAARGANG Aan onze lezers bulten de stad doen wij het verzoek de abonnementsgelden over het vierde kwartaal ten bedrage van 2.— over te maken per postwissel of over te laten schrijven op No. 16066, kantoor Helder per post-glroblljet. De laatste manier van vereffening raden wU ten zeerste aan, daar het bedrag dan voor slechts 0.05 wordt overgeschreven; formulieren zijn aan alle postkantoren een balven cent verkrijgbaar. Per postwissel daarentegen zfjr de kosten 0.10. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden ln de stad wordt dezer dagen per looper beschikt en verzoeken w]J U beleefd de kwitantie bf] eer ste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. Donderdag 12 Oct5.48 uur. Vrijdag 18 5.41 I BUITENLAND. HET NABIJE OOSTEN. De geallieerden en Turkije, Harlngtofi deelde aan Ismed pasja den tekst mede van de conventie opgemaakt ln overeenstemming met de generaals Gharpy en Morabelli. Daarbij wordt terugkeer van Thracië tot Turkije voorzien op voorwaarde Van eerbiediging der neutrale zone, welke zal worden vastgesteld door een gemengde oommissie met bet eenige doel de veiligheid der troepen en de vrijheid van de zeeëngten te verzekeren. Harington «hield een toe spraak, waarbij hij den nadruk oplegde, dat de Turken op het punt stonden hun nationale wenschen1 te verwezenlijken zonder verder bloedvergieten. Ismet antwoordde, dat hij de oonventie bestudeerd had in denzelfden geest van verzoening en goed vertrouwen als de geallieerden getoond hadden; maar in ver band met zekere punten en zekere schrap pingen was het noodlg de oonventie naar Angora terug te verwijzen. Hij beloofde ech ter antwoord te geven Dinsdag 5 uur namid dag. De geallieerde generaals zijn bij de Turk- sohe vertegenwoordigers krachtig opgeko men tegen de bewegingen der Turksche troe- Een over de neutrale lijn op Ismid. De Tur en hebben toegezegd, dat de bewegingen gestaakt zullen worden. Daar Moeetafa Ke rnlid op 8 October schriftelijk ook reeds zulk een toezegging gegeven had, heeft men na tuurlijk voorzorgsmaatregelen genomen. Ge neraal Harington heeft dit zeer duidelijk aan de Turken gezegd. Het voortduren van de aanwezigheid van Turksche troepen ln den neutrale zone zou vanzelf de overdracht van Oost-Tracië aan de Turken vertragen. De voorstellen der geallieerden in zake die over dracht hangen geheel af van de eerbiediging der neutrale zone. Zoolang die niet volkomen geschiedt, wordt al het andere uitgesteld. Het was verder te Parijs duidelijk vastge steld, dat het aantal Turksche gendarmes, dat in Oost-Thracië toegelaten zou worden na de ontruiming door de Grieksche troepen en gedurende de dertig dagen van de gallieerde besetting niet het aantal te boven zou kun nen gaan, hetwelk door de geallieerde gene raals redelijk geacht en als noodzakelijk voor het handhaven van de orde beschouwd zal worden. Kemal te Moedanla: Te Londen is bericht ontvangen, dat Moee tafa Kemal ter conferentie van Moedaaia aangekomen ia De overeenkomst van Moedanla geteekend. Uit Konstantinopel werd Dinsdag gemeld, dat de overeenkomst van Moedanla was ge teekend. FEUILLETON. 47) door J. S. FLETCHER. XXV. De brief. Het kwam Atherton, die, in den loop van zïjn ervaringen als militair en politie-amb- teniaar soms vreemde dingen had gezien, v<x»r, dat hij nooit een vreemder schouwspel gezien had dan hetwelk de verlaten, armoe dige hal van Malvery Hold aanbood. Rond- een wrakke, oude eikenhouten tafel, die ziohzelf een welsprekend getuigenis af- l'igde van de geschiedenis van de familie, zaten zij met hun vieren hijzelf die zich bewust was van zijn offioleele hoedanigheid, tjiuar inenscheiyk nieuwsgierig was; Blake db- er ln zijn hemdsmouwen en tot aan zijn J*>gen met modder be'spat half verwilderd uitzag; de dokter, die van het hoofd tot de oeten van opgewondenheid en vrees beef- avI door 0611 half open deur kreeg hij 7t£\den ,oud6n 8,r Hrian te zien, die met ken 3? hoofd 111 den stoel zat te knik- o,„ waflr; een van de dienstboden stond hem te letten. Londen, 11 October. Een telegram uit Moe- dania aan de Associated Press vermeldde gisteren den tekst van het protocol, zooals het door de geallieerden aan Ismet pasja voorgelegd was. De voorwaarden luidden hoofdzakelijk, zooals reeds bekend is, maar er werd in voorgesteld, dat de Grieksche troepen Oost-Thracië binnen 15 dagen zou den ontruimen, dat geallieerde contingenten van ongeveer 7 bataljons Oost-Thracië zou den bezetten, welke contingenten terugge trokken zouden worden dertig dagen na de ontruiming door de Grieken of vroeger. Nieuwe neutrale zones te Tsjanak en Ismid zullen worden vastgesteld door een gemeng de oommissie bestaande uit een officier van elk geallieerd leger en een officier van de Angora-regeertng. Deze zal geen troepen in Thracië brengen en geen leger werven voor dat de vrede geratificeerd zal zijn De Turken hebben te Moedania toegestemd in de beperking hunner gendarmerie in Thracië tot 8000 man. Brltsche onderdanen uit Clllclë verdreven op last van Angora? Athene, 10 October. Hier is bericht ont vangen dat Britsche onderdanen uit Cilicië zijn gezet op last van de regeering te An gora en in deze laatste plaats zijn aange komen. Uittocht vap Christenen. Athene, 11 Oct. De üittooht der Christenen uit Konstantinopel is begonnen. Heden zijn 2000 vluchtelingen aangekomen. Aftreden van den sultan van Turkije. Parijs, 11 Ootober. De Matin verneemt uit Londen, dat volgens de Morning Post de sultan van Turkije zijn definitief ontslag aangeboden heeft. De groote Nationale Ver gadering van Angora besloot het aan te ne men. Het financieel commissariaat van Angora herinnert er aan, dat alle overeenkomsten en besluiten van de regeering van den sultan van 16 Maart 1920 af ongeldig zijn. Thracië. Uit Adrianopel wordt aan de „Secoio" ge seind over een onderhoud, dat de correspon dent van dat blad aldaar heeft gehad met den Griekschen generaal Blakopoelos. Deze ver klaarde plechtig, dat het Grieksche leger Thracië niet zou ontruimen, maar zich liever in stukken zou laten hakken. De generaal voer hevig tegen de entente uit, die, zeide hij, de Grieken verhinderde, Konstantinopel te bezetten. Daardoor zou anders dadelijk den vrede zijn afgedwongen. Volgens den corres pondent laten alle Grieksche officieren aan het front zich ln dergelljken zin uit. Askalow, de minister van binnen'andsche zaken, heeft, volgens een bericht van het Bulgaarsch telegraafagentschap, verklaard aan een vertegenwoordiger van het blad Ingezonden mededeellng. „Toleba", dat Bugarije ln bij verschillende gelegenheden tot de groote mogendheden ge richte nota's, opgekomen Is voor de autonomie van geheel Thracië onder bescherming van den Volkenbond, welks leden zijn onafhan kelijkheid en veiligheid zouden garandeeren, en verder voor den terugkeer der vluchtelin gen ln het autonome Thracië, voor de neutra liseering van de Marltza van Adrianopel tot de monding, voor de demilitariseering van de provincie, voor de stichting van een neu trale 7one, en voor den Bulgaarschen uitvoer over Dedegatsj. Frankrijk, Rusland en Turkije. Londen, 11 October. De Daily Telegraph schrijft, dat de wedijver tusachen Frankrijk en Rusland te Angora geconcentreerd is op den tekst van de formele, welke het recht van deelneming van Rusland aan de vredes conferentie moet bepalen. Alaroff doet alle mogelijke moeite om een verklaring te ver krijgen, waarbij het recht van Rusland vast gesteld wordt om tegenwoordig te zijn op dezelfde voorwaarden als de reeds uitgenoo- digde landen, terwijl de Franschen een com promis-formule willen; ze erkennen Rus- land's recht om gehoord te worden wanneer de Dardanellen-kwestie opgelost moet wor den. De gebeurtenissen wijzen er op, dat de Franschen het winnen. Het is belangwek kend vast te stellen, dat de groei van den Franschen invloed te Angora de sowjet-re- geering begeeriger maakt met Parijs over eenstemming te verkrijgen. De Russen too- nen grooten eerbied voor de Fransche* po litiek en zijn van meening, dat Parijs de plaats is, waar ze volledige politieke erken ning moeten zoeken. ENGELAND. De positie van Lloyd George. De binnenlandsche toestand wordt lederen Rachel's handen beefden zoozeer toen zij de enveloppe aannam, die Atherton haar gaf, dat het duidelijk was, dat zij haar niet kon openmaken. Met een hulpeloos gebaar gaf zij haar terug. „Het gaat niet," zeide zij. „Ik kan het niet. Maak u haar open en lees wat erin Atherton haalde een pennemes voor den dag en sneed den omslag voorzichtig open. Hij was bang dat het schrift onleesbaar ge worden zou zijn, maar toen hij het velletje papier eruit haalde, zag hij dat het schrift van het,ankpotlood wel gevlekt, maar vol komen duidelijk te lezen was. „Nu ik zal dan piet de lezing beginnen," zeide hij met gedempte stem, terwijl de an deren zich dichter om hem. heen verzamel den. „U t, dat het briefje niet gedateerd is, en hij *egt ook niet, waar hij vandaan schrijft. Er staat in: „Waarde Rachel. Je zult verrast zijn dat je dezen ontvangt. Ik ben teruggekomen, en wat meer zegt, het is mij goed gegaan en ik heb genoeg geld bij mij, om alles te betalen wat Ik hier ln den omtrek schuldig ben. Ik wist dat ik het ten slotte goed zou maken, en dat heb ik gedaan. „Ik ben vanavond in ons oude huis ge weest langs de torentrap ben ik naar binnen gegaan. Ik wilde iets veilig weg bergen voor ik naar Shilhampton ging, waar lk voor zaken moet zijn Jk schrijf je van daar. Iklnerk echter, dat ik vanavond toch niet thuis zal kunnen komen. Er heeft zich, vanTwtnHmtaf dag onzekerder. De bewijzen van ontevre denheid over de politiek van de regeering nemen toe. De Times zegt: De aanvallen die op den premier de laat ste dagen zijn gedaan, hebben een toestand geschapen, dien noch hij noch de regeering in haar geheel kan negeeren. Wat de re-, geeriing zal doen is alsnog onbekend. Waar-' schijnlijk heeft zij de gedragslijn niet vast gesteld, maar iets dient gedaan te worden en wel spoedig, indien de regeering de ern stige schade, aan haar positie toegebracht, wil herstellen. De politieke oorrespondent van de Daily Mail schrijft: Op het oogenbllk is de premier niet voornemens af te treden. Zelden is hij van zoovele politieke kanten aangevallen, waarvan sommige hem totnutoe vriendschap pelijk gezind waren. Maar zijn uitgesproken voornemen is op het oogenblik aan te blijven en zön aanvallers in het Lagerhuis tegemoet te treden, wanneer dit den 14en November bijeenkomt. De verhouding van den pre mier tot de unionistische partij wordt moei lijker en een breuk tusschen hem en de unio nisten maakt den toestand belangwekkend. De Daily Chronlcle schrijft: Vele geruch ten zijn er in omloop gebracht over de moel- lUkheden van de regeering. Zy ziln grooten- deels ongegrond, maar de aanvallen van vijanden der regeering zouden den premier kunnen nopen de beslissing in handen van de Jciezers te leggen. IERLAND. In een afgelegen laan bij Clondalkin, vijf mijlen van Duolin verwijderd, zijn Maan dag ochtend gevonden de lijken van drie jongens, zestien, achttien en negentien jaar oud. Zy hadden Vrijdagavond hun ouderiyk huis in Dublin verlaten, en sinds dien had men niets meer van hen vernomen. De be woners van een buitenhuis, dicht by de plek, waar de moord is geschied, verklaren Vrij dag omstreeks middernacht een auto in de laan te hebben gehoord. Eenige minuten la ter hadden eenige revolverschoten geklon ken. Er is geen enkele aanwyzing aangaande de daders en de beweegredenen van het mis drijf. Muitery ln de gevangenis van Mountjoy. Dinsdag is ln de gevangenis van Mount joy te.Dublin plotseling een muitery onder de gevangenen uitgebroken, die zich bedien den van binnengesmokkelde wapens. Er had een verwoed gevecht plaats, waarby een sol daad en een gevangene gedood wenjen. Ver scheidene personen werden gewond; niemand ontsnapte. FRANKRIJK. Een Interview met Polncaré. Het „Giornale d'Italia" publiceert een on derhoud met Poincaré die zeide, dat het Frankryk's leuze was, zich voor de oorlogs schade te laten betalen en overigens met allen in vrede te biyven. Ten aanzien der schadevergoedingsquaestie verklaarde hij dat Frankryk niet denkt af te zien van de Duitsche schadevergoeding. Duitsohland maakt volgens hem de Mark stelselmatig sedert ik te Llverpool aan wal ben geko men; iets voorgedaan dat my vasthoudt, en ik moet die zaak grondig onderzoeken, voor ik thuis kom. Daarom ga ik vanavond naar Londen; het kan zyn dat ik twee of drie dagen weg blijf, of langer misschien een week. Ik zal weer schrijven. „Ik verzoek je naar myn oude kamer te gaan, als je dezen brief krijgt. Kijk in de tweede lade van het oude bureau, en je zult daar een portefeuille vinden, die ik er weggeborgen heb, toen ik vanavond thuis was. Kijk erin en je zult zien wat er in zit. Berg het daarna veilig weg, tot ik kom. Hartelyke groeten van I)ick." Atherton legde den brief kalm op tafel en keek naar Rachel. En Rachel maakte een wanhopig gebaar. „Nlog geen nieuws!" zeide zij moedeloos. „Wy weten al dat hy dien avond in Shil hampton geweest is. Maar waar is hy heengegaan? Denkt u dat hij naar Londen gegaan is?" „Ik denk het nieti" riep Blake uit „Hy is stellig niet gegaan. Wat wy uit moeten vin den is waar hy dien brief heeft geschre ven, en wanneer en hoe hy er toe is geko men om hem aan dien jongen man te geven. Ik verwed er iets om dat hy heelemaal niet uit Shilhampton weg is «geweest tusschen hier en daar moeten wy hem nog altijd zoeken." „Ik geloof, dat wij over dat punt eenige inlichtingen hebben,' merkte Atherton op. „Ik ben ijlings hierheen .gekomen, Blake; slechter, door steeds meer matelooze emis sies. Om dezelfde reden houdt Duitschland er nimmer mee op, marken in het buiten land te verkoopen. Het plan der Duitsche regeering was volgens Poincaré duidelijk. Daar Duitschland in tegenstelling met Frankrijk en Italië geen buitenlandsche schulden «heeft, streeft het er naar, de schadevergoedingen tot een minimum te ver minderen en zyn economische bedrijvigheid van vóór den oorlog te herwinnen. Deze politiek van het waardeloos maken van het eigen geld en van den ondergang van het crediet, heeft tweeërlei doel: het faillisse ment en de internationale leening. De marsch op den weg van het bankroet moet de geallieerden dwingen tot het toestaan vn de leening. Met 20 of meer geleende miiiiarden kan Duitschland dan met de wedergeboorte van zyn industrie beginnen en zy economische hegemonie herstellen, welke door de vier oorlogsjaren en de neder laag vernietigd ia DUITSCHLAND. Het proces tegen de moordenaars van Rathenau. Uit Lelpzig wordt gemeld: Het is thans gebleken, dat de oonfiseurs hier ter stede eenige da«gen geleden groote zendingen «bedorven pralines uit Beriyn had den ontvangen, die de fabrikant sedert dien beeft teruggenomen. Het staat dus vrijwel vast dat de bij eenige beklaagden waargeno men vergiftigiivgsvüischynselen aan een toe val zyn te wijten. Dinsdag zyn als getuigen de verpleegster Kaiser en Rathenau's chauffeur Proziller ge hoord. Zy geven omstandig weer hoe de moordaanslag zich heeft toegedragen. Getuige Buchna te Freiburg, die chauffeur is by den voortvluchtigen fabrikant Kü- chenttneister vertelt dat de oudste Techow de auto, waaruit de moord is gepleegd, uit Frei- berg heeft gehaald. Techow heeft het num mer van de auto afgeschrofd en het adres van een wapenwinkel gevraagd. (Techow ont kent dit by opgewonden interruptie.) De volgende getuige, Stubenrauch uit Steglitz, een 18-jarige gymnasiast, die een verbluffende onbeschaamdheid aan den dag legt, is lid van den Bund der Aufrechten en van de Org. Consul. Nadat hy van zyn onrijpe politieke inzichten heeft getuigd, houdt de president hém voor dat hy eigen- ïyk de auctor intellectualis van het moord plan is. Getuige bestrijdt zulks maar geeft toe dat hy Rathenau wegens diens politiek openiyk een voor het Duitsche volk nood lottig element genoemd. Het doel van de Org. Consul is volgens getuige: verdediging van Opper-Silezlë, uit den weg ruimen van leden der regeering die hun ambt onwaardig zyn en van negers die deel uitmaken van de bezetting in btt Ryn- land. Als getuige vervolgens ter staving van zyn theorieën het politieke testament van Frederik dén Groote wil voorlezen, barst het publiek in lachen uit. Getuige noemt Günther een leugenaar, op wlen men geen oogenblik staat kan iraken, waarop de president hem herinnert dat hy op aanraden van Günther naar Beriyn is gegaan om met Fischer, Kern en Techow het moordplan te bespreken. „Oberreichsanwalt" dr. Ebermeyer begon Woensdag zyn requisitoir. Hy gaf een uit duizenden bizonderheden samengestelde geschiedenis van den moord op Rathenau. In de zaal heersohte diepe stilte. Na een rede van 21/, uur maakte dr. Eber meyer den eisch bekend: tegen Ernst Wer- ner Techow wegens medeplichtigheid de doodstraf en blijvend eerverlies; tegen Hans Techow, rekening houdende met dienst jeugd, wegens 't verleenen van medewerking en begunstiging 41/, jaar gevangenisstraf; tegen Günther wegens medewerking en be gunstiging zes jaar en drie maanden en ont zegging van het burgerrecht voor den duur van 10 jaar; Salomon wegens medewerking vijf jaar tuchthuisstraf; Warnecke vier jaar en Niedrig vyf jaar tuchthuis, alle drie met vyf jaar eerverlies; Ilselman wegens mede werking en begunstiging vier jaar en negen maanden tuohthuisstraf en negen jaar eer verlies; Schütt en Diestel wegens medewer en vijf jaar eerverlies; Tillesen en Plaas tot drie jaar gevangenisstraf. Voss werd vrij ge sp roken. De „Oberreichsanwalt" verklaarde, dat om u te zeggen, dat lk gisteravond een brief heb gekregen van de waard van de herberg de Maan en de Ster, even buiten Shilhamp ton, waarin stond dat hy ziek te bed lag en niet naar my toe kon komen, maar als ik hem wilde opzoeken dacht hy my iets te kunnen vertellen dat naar zyn meening met de verdwyning van Richard Malvery in verband stond. Dn zoodra ik eenige maat regelen heb getroffen ten aanzien van dien armen kerel, zullen u en ik gaan vernemen wat hij te vertellen heeft. Dokter, kunt u my den politie-agent uit het dorp sturen? W y moeten1 dat lijk laten overbrengen, en den ïykschouwer laten waarschuwen om een onderzoek in te stellen." Terwyl hy Atherton en Straham verliet om die maatregelen te treffen, ging Blake haastig naar zijn toren, waar hij zich ver kleedde. Zyn hersenen waren vol van de op windende gebeurtenissen van dien nacht en den vroegen ochtend, maar een ding werd hem duidelijkzy naderden een oplossing van het raadsel, dat de verdwyning van Ri chard Malvery omhulde. En hij zeide dit tegen Atherton, toen zy zich naar de herberg <le Maan en de Ster begaven, en was ver baasd toen hy merkte, dat de commissaris niet zoo optimistisch op dat punt was als hy. (Wordt vervolgd). Ingezonden mededeellng. Er wordt om gevraagd hoe het mogelijk Is, dat onze prijzen de laagste zijn. hoewel kwaliteit, model len en afwerking steeds het beste zijn? Wij kunnen daarop antwoorden omdat wij met eigen personeel werken, kleine exploitatiekosten hebben en op tijd weten in te koopen, deze voordeelen ten goede komen aan onze klanten. men hier niet met een zuiver politieke mis daad te doen had, maar met een moord, zyn het ook, dat daarby politieke motieven een hoofdrol speelden. ITALIË. Italië en het naburige Oosten. Toen Giolitti nog minister-president was, heeft Italië reeds verklaard, dat het zich •niet meer gebonden achtte aan de overeen komst, die in het jaar 1919 tusschen Tittöni en Venizelos gesloten is over den afstand van den Ptaliaanschen Dodekanesos (de twaalf eilanden in de Egeische zee) aan Griekenland. Nochtans heeft de Italiaan- sche regeering deze verklaring thans her haald. Gelijk nader wordt bekend gemaakt wil Italië daarmede uitdrukken, dat het het verdrag van 'Sèvres, waarop bovengenoemde overeenkomst berust, als practisch vervallen beschouwt. Voorts wil Italië verhinderen, dat de conferentie over «het Naburige Oosten eventueel den Dodekanesos zou willen ge bruiken als ruil voor het verlies van Turksch gebied in Thracië of Klein Azië. Een tunnel onder de straat van Messina. Het oude plan van het leggen van een tunnel onder de straat van Messina i» door ingenieur Vlsmara opnieuw ter hand geno men. Voor de uitvoering van het plan zou 18 millioen lire' noodig zyn. Het wrk zou aan beide\elnden in een diepte van 200 meter tegelijk begonnen moeten worien en aan beide zydert zouden ln deze diepte verzamel- bekkens voor het doorsijpelende water aan gelegd en «met pompwerken verhonden wor- .den. De tunnel zou met 2 meter doorsnede ln een diepte van 175 meter komen te lig- Sm en van Ganzirri naar Punta Pezzo leiden. aar de zee daar 115 meters diep is, zou de tusschen den zeebodem en den tunnel liggen de laag een dikte van ongeveer 60 meter hebben. De tunnel zou slechts 8800 meter lang zyn. RUSLAND. Uit Mosótou is bericht ontvangen, dat by het vooronderzoek in de zaak Gnllorybof het bestaan gebleken is van een geheim verdrag tusschen het Russische politieke oomité te Warschau, Petloera en Pilsudski, alsmede van een geheel programma, dat men ten uit voer zou willen brengen na omverwerping der sowjet-regeering. Volgens dit verdrag werden niet alleen de grenzen van 1772 her zien, maar verplichtten Sawlnkof, Tilosofof en Petljoera zich tevens om Polen het recht te geven van het gebruik van de haven van Odessa als basis voor een Poolsche Zwarte- zee-oorlogsvloot en tevens van het aanleggen van werven en het bouwen van kazernes voor zyn troepen aldaar. De-spoorweg Wow- no-Sjepettofka- Kazatin-Odessa zou voorts by Polen ln exploitatie komen. Het «politieke oomité te Warschau heeft zich verplicht de openbare meening ln Rusland en de Oekraine- voor te bereiden op de noodzakelijkheid van erkenning van het huidige verdrag. Met gel- delyke ondersteuning van Pilsudski vervulde het bureau de functie van informatie-bureau voor Russische en Oekrainsche aangelegen heden by de tweede adeeling van den Pool- schen generalen staf. Volgens de verklaringen van Onilorvbof zou ook reeds met de opleiding begonnen zyn van het aanstaand kader voor het Russisch- Oekrainsch leger, dat de verwezeniy-king van het plan moest bevorderen. Krassin afgetreden? Lenln's terugkeer. In Riga verluidt volgens geruchten uit Moskou dat Krassin zou zyn afgetreden we- 5ens het verwerpen van het contract met e Russo Aalatlc Consolidated. Er worden vérstrekkende hervormingen verwacht air gevolg van Lenln's terugkeer. Hot heet dat de activiteit van den Polltleken Raad, vroe ger bekend als Tsjeka, beperkt, en het per soneel met vijf en zeventig percent vermin derd zal worden. Ook wordt er wyzlglng ln de politiek in zake het Verre Oosten voor speld. Het heet dat Lenln bereid is het Noor delijk deel van Sakhalin aan Japan af te staan. De daling van den roebeL De daling van de Sowjetroebel houdt aan; op 6 dezer vertegenwoordigden 10 goud-, roebel een waarde van 75 millioen sowjetroe- bel, eon pond sterling gold 64 millioen sowjet- roebel, een dollar 14 millioen sowjetroebel. VEREENIGDE STATEIV. Het drankverbod. De correspondent te New York van de Daily Mail meldt aan zyn b'ad dat mt-n in Amerikaansche scheepvaartkringen alge meen van oordeel is dat de buitenlandsche reeders en scheepvaartmaatschappyen zich langs den gerechteiyken weg zuil, n verzet ten tegen de tenuitvoerlegg''g \an attor- ney-general Daugherthy's b-s.ult, waarby aan buitenlandsche schepen het rcch. wordt ontzegd om, met alkoholica aan boord, Ame rikaansche havens binnen te veren Indien de buitenlandsche belanghebbenden hun ver zet tot in hoogste instantie dj. dus tot het voor het Opperste Grech;shof der Unie volhouden, kan dit beteekenen dat het besluit van Daugherty nog wel 2 jaar buiten kracht blijft. Maar dan moet eeTst een be voegde rechter een voorloopig verbod te gen de inkracht.reding, een z.g. „injuno- COURANT Lloht op voor auto's en fietsen DE LEVEW ZEEP mi viAARDincitn. m VRAAGT STALEN. Kleermakerij en Modezaak, Spoorstr. 126.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 1