NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Malvery Hold JURGENS' PLANTENBOTER Eerste Blad. VOEDZAAM HEERLIJK VOORDEELIü No. 5623 ZATERDAG 14 OCTOBER 1922 50e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 60 Peait-Glrorekening No. 16066. Wintertijd. 0.45 2.02 8.23 4.45 6.08 7.20 3.06 6.28 5.04 3.37 6.29 5.02 4 06 6.81 5.~ 4.36 6.33 4.57 5.08 6 35 4.55 5.42 6.36 4.58 3.19 4.28 4.57 5.52 6.10 6.53 7.06 7.48 8.02 8.30 8.50 9.14 Ingezonden Mededeellng. Licht op voor auto's en flatsan i Zaterdag 14 Oot5.88 nar Zondag 15 6.86 Maandag 16 6.84 BUITENLAND. HET NABIJE OOSTEN. De geallieerden en Turkije. De Daily Telegraph verneemt dat Enge land deelneming van de dominions, met na me Australië en Nieuw-Zeeland, aan de con ferentie wenscht, wegens hun aandeel aan dein oorlog. Een dagorder van generaal Harington. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat ge neraal Harington een dagorder uitgegeven om mede te deelen, dat overeenstemming met de Turken bereikt is. Hij zegt daarin, dat de regeling alleen mogelijk gemaakt is door twee factoren; ten eerste door de won derbaarlijke verdraagzaamheid der Britsche troepen onder tartende omstandigheden, het welk een schoon voorbeeld van Britsche tucht is; ten tweede door de stappen der Brit sche regeering, die zonder verwijl prachtige versterkingen zond, zoowel op militair, ma ritiem als luchtgebied. De dagorder spreekt het vertrouwen uit, dat de geteekende over eenkomst allen gevaar voor de Brltache troe pen opheft en veel zal bijdragen tot den bLijvenden vrede. Schending der neutrale zóne van Ismld door de Turken. £onstantinepel, 12 Oct. In weerwil van de overeenkomst van Moedania zijn 4000 man Turksche troepen over de nieuwe grenslijn op het schiereiland Ismld getrokken en zijn z{j verscheidene mijlen in de richting van Konstantinopel opgerukt. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat Ha rington een vliegtuig afzond om een mede- deeling te laten vallen, waarbij de bevel hebber der Turksche troepen wordt gewaar- ■êhuwd, dat zij de neutrale zóne schenden. De Brltache bevelhebber ip de zóne van femid zond een afgezant met een witte vlag Om de Turken te waarschuwen. Haringtor Seinde eveneens aan Ismet Pasja en Kemal Pasja om te protesteeren tegen deze schen ding der overeenkomst. Terwijl het mogelijk is, dat de beweging werd afgelast door den plaatselijken commandant zonder sanctie van fioogerhand, beschouwen degenen, die op do hoogte zijn van de diplomatie, deze 'woord breuk ala van arnstigen aard. Men gevoelt, dat de Turken pogen zioh een positie te ver soberen, die bun in staat zal stellen de ont- FEUILLETON. door S. rUETOHER. „Deze," antwoordde Atherton. „Dick Mal- had waarschijnlijk over de zaak van "ohèque gepiekerd van het oogenblik af. 1 Stephen Pyke er hem Je Londen over s®*Proken hsd. U herinnert u nu wat de y*es ons vertelden over de uitdrukking die ruiming van Konstantinopel door de vreemde troepen te eischen vóór de bijeenkomst der vredesconferentie. De oommissie van geallieerde officieren gaat naar Nleder, den Grieksohen generaal, te Rodosto, om een plan vast testellen voor deontruimlng van Tharicië. De Franschen zullen te Adrianopel, Kikilini en Loeloe Boer- gas staan, de Engelschen te Rodosto en de Italianen te Tsjorloe. Elke missie zal staan onder bevel van een bataljonscommandant, waaraan twee officieren van de andere natio naliteiten zijn toegevoegd. Fransche opvattingen ln zake het Naburige Oosten. Uit Parijs werd Donderdag gemeld, dat de Grieksche gedelegeerden ae overeenkomst van Moedania nie teekenden. Dit bericht 'wekt hier geen onrust. Men ziet daarin een persoonlijke be slissing. Het groote feit voor de Franschen is dat nu de terugkeer der Turken in Eura- pa is bezegeld. De laatste dagen heeft het ge spannen. Enkele bladen wijten dit aan Enge land. Zij betoogen, dat Engeland de pogin gen tot behoud van den vrede dwarsboomde. Minder dan aan Engeland's gekwetste eigen liefde denkt men daarby aan zyn tradltio- neele politiek om de hand te leggen op de Diók Malvery gebruikte toen zy hem van de ohèque vertelden?" „Dat hy er geen notie van had dat zy valsoh was," zelde Blake. .Juist -*■ en wy dachten dat daaruit volgde dat hij haar niet rechtstreeks van Boyce Mal very had gekregen, maar van iemand an ders" ging Atherton voort. „Nu denk ik, dat Dlok Malvery plotseling het besluit nam toen hy in Shilhampton of ergens in de buurt ervan was, om den persoon van wien hy de ohèque had gekregen, op te gaan zoe ken. Die persoon wie hy ook moge zyn, kon hem het waarschymykst inlichting geven- daarom moeten wy hem of haar zoeken. Hy zeide in dien brief dat hy twee of drie dagen of langer misschien een week weg zou biyven Blijkbaar wist hy, als mijn onderstel ling juist is, dat hy dien persoon moest zoe ken - ook wist hy vermoedelijk w-aar hy hem' moest zoeken, daar hy een bepaalden termyn noemde. Wat denkt u van myn on derstelling?" „Ik denk dat er veel voor te zeggen is, antwoordde Blake, „en ik geloof ook, dat wij een eind verder zouden zyn als wy knielen gissen, wie hem die chèque gegeven of ge stuurd h< "t." „Nu hen ik wel een vaag vermoeden op dat stuk," zeide Atherton glimlachend. „Maar het is zoo nevelachtig, dat ik het zelfs niet aah u wil mededeelen.—ik zalb et verder toetsen. Nu, vanochtend, wil ik iete uit trach ten te vinden, dat van meer onmlddeliyk be lang is. ik wil weten, Blake, waar Dick Mal- verv op den a,vond van den 27sten Februari der brief aan zijn zuster heeft geschreven en verzonden.'' ,U bedoelt den juisten tyd t vroeg Blake. V den juisten tijd," antwoordde Ather ton ,$V as het voor lUj Stephen en Daniël op zocht of daarna?" Ik denk dat het van het grootste belang is 'Er ik hoop," ging Atherton voort, „dat die groote kruispunten der wereld. Tsjanak geldt nu reeds als een Gibraltar. Van den terug keer der Turken in Europa wil het een on derpand voor de toekomst maken. Vandaar zyn aandrang tot ontwapening van Thracië. Ondanks de regeling van Moedania biyft hier ongerustheid. De geschillen zyn enkel in beginsel beslecht Dit geldt vooral voor de afbakening van de neutrale zones en de bepaling van de sterkte der Turksche gen darmerie ln Thracië. Ferid Bei, diplomatiek vertegenwoordiger van Angora te Parys, somde aan een medewerker van de Petit Pa- risien verscheiden Turksche verlangens op. Deze gaan uit van het „Nationale program ma." Wat daarmee niet overeenstemt, ver werpen zy. De geallieerden hebben de laatste nota van Kemal nog officieel beantwoord. Ze betrof de aanstaande vredesconferentie en wel plaats, datum en deelnemers. Wat de plaats aangaat, Turken en Fran schen belde hebben tegen Skoetari als zoo danig bezwaar. Voor de eerste komt het erop aan, oen gemakkeiyke verbinding met de groote vergadering te Angora te hebben. Dit is voor Skoet&ri niet voldoende het geval. Voor de Franschen Is het groote bezwaar de afgelegen ligging en dientengevolge de hoo- ge telegramkosten voor de verbinding met de groote West-Europeesche steden. Do Ma- tin beveelt daarom nog eens een stad in Ita lië aan. De' bevolking is den Turken welge- waard van de Maan en de Ster ons op dat punt nader zal kunnen inlichten. Daar zyn wy er hier is de Maan en de Ster," ging bij voort, terwyi hy naar een huls wees, dat voor hen uit aan den weg over de rotsen, dien zy afgingen, stond. „En daar, aan den anderen kunt van die kleine landtong staat liet huls van Stephen Pyke, Oh&nnel Oottage. Uit den brief van den waard besluit ik dat Dlok Malvery op dien avond - den 27sten Februari by hem is geweest en lk wil we ten hoe laat hy daar geweest is. Natuuriyk heeft die man van de nieuwe belooning ge hoord en ongetwyfeld heeft hy iets te ver tellen het kan veel en het kan weinig zijn. Maar in aanmerking genomen dat wij zonder twyfel weten, dat Dick Malvery op dien avond hier vlak bij in de buurt is ge- iweest, denk ik dat wy iets van hem zullen vernemen. En nu zijn wy er." De herberg de Maan en de Ster, waar zy nu uitstapten, was een eenzaam huis, dat aan den weg van Shilhampton naar Marshwyke stond, dicht by de voorstad, waar de broeders Pyke woonden. Het was een ouderwetsch, bouwvallig huis, dat het blykbaar moest heb ben van reizigers en de bewoners van enkele visscherstulpen aan het strand daar beneden, en1 er waren weinig teekenen van leven, toen Atherton en Blake de met zand bestrooide gelagkamer binnengingen. Maar de commis saris werd blykbaar verwacht, en een strui- sche vrouw van middelbaren leeftijd kwain onmlddeliyk te voorsehyn en bracht hen naar een kamer binnen in het huls, waar een oud achtig man zat, wiens rechtervoet, gezwach teld en in lappen gewikkeld, op een bankje voor zijn leunstoel rustte. „Morgen, heeren," zei<fe hy, terwyi de her bergierster de 'bezoekers uitnoodlgde om te gaan zitten. „Ik had wel naar u toe willen komen," ging hy voort, zioh tot Atherton wendende, „maar ik ben in de lappenmand, zooals u ziet, ik heb een leeiyken aanval van zlnd en de conferentie van Genua bewees de deugdeiykheld der verbindingen met de hoofdsteden. Wat den datum betreft, gelooft mën, dat ze niet voor 10 November kan be ginnen. Neteliger is het punt der deelne mers. Bulgarye zal naar aanleiding hiervan ot- ieuw aandringen op een uitweg naar de Egeische Zee door verwerving van Dedea- gatsj. De Figaro onderstelt, dat Zuid-Slavië ook een strook aan die zee zou kunnen eischen. Dit land sloot een acooord met Mos kou volgens hetwelk het als vertegenwoor digers van Rusland slechts menschen van het sowjet-stelsel zal erkennen. De geheele kleine entente zal aandringen op Rusland's deelneming. Op die conferentie zou Frank rijk fusschen de groote en de kleine entente bekneld kunnen raken. De Turken zullen blykbaar Roemenië en Zuid-Slavië gaarne zien op een conferentie, die aan de zee- ëngten gewijd ls, maar hun aanwezigheid onnoodlg achten op een conferentie welke over territoriale kwesties beslissen moet, daar deze al grootendeels zyn geregeld. Voor het Fransohe gevoel is er iets beden kelijks in het feit, dat het resultaat van den grooten oorlog in het Naburige Oosten nu vernietigd is en Turken en Bulgaren weer een gemeenschappelyke grens hebben. Men gaat van het standpunt uit, dat tusschen den toestand in het Westen en dien in het Oosten nauw verband bestaat. FRANKRIJK. Frankrijk en het Amerlkaansche drank verbod. licht. Ik wilde u spreken over die zaak, waar voor u een belooning uitlooft, kapitein," ging hy voort, toen zyn vrouw weggegaan was en de deur gesloten had.- „Die zaak van den jon gen mynneer Rlohard Malvery." „Weet u iets?" vroeg Atherton. „Ik weet Iets dat Ik niet met de zaak ln verband had gebracht voor lk dat biljet dat u aan hebt laten plakken gelezen had ant woordde de wuard. „Natuuriyk kom Je er toe door zoo'n belooning van duizend pond, om jo weer een en ander te .binnen te brengen." „Wat kunt u mededefelen? Dit is", zelde Atherton, „mynheer Blake, die de belooning uitlooft - u kunt tegenover hem vrij uit spreken". „01" riep de waard uit. „Ik weet niet, hee ren, of ik u iets kan vertellen, dat mij op die belooning recht zou geven! Ik dacht al leen, dat ik misschien een beetje iioht zou -kunnen ontsteken als myn vermoeden ten minste juist is. Nu ik heb dan natuurlijk de kranten gelezen, en toen daarin van dien avond in Februari sprake was, ben ik gaan nadenken. Zoodoende herinnerde ik mij, dat op een donkeren avond in het eind van Fe bruari een lange man, die een vreemde voor mij was en die er eenigszins uitzag als een buitenlander, hier binnengekomen was en my vroeg of ik een velletje postpapier voor hem had." „Was hy alleen?" vroeg Atherton. „Nee, mynheer. Hy kwam," antwoordde de herbergier, „met een Jongen kerel van ne gentien of twintig die blykbaar een ma troos op zyn Zondagsch was. Zy gebruikten wat, en de jonge man moest een paar siga ren hebben om by zich te steken. De oudere man hy droeg een donkeren baard ging aan tafel zitten en schreef een brief. Daarna spraken hy en de jonge man een tijdje met elkaar ln den hoek, en ik zag dat hy den jongen man toen dien brief en wat gdd gaf lk hoorde het rinkelen. En toen weer over te gaan, zy biyven mcgeiyk, zelde minister Rio, omdat zy het namunjjiie ant woord zyn op de onrechtvaardige maat rege len, die er tegen schepen, weike in Ameri kaansehe havens binnenloopen, genomen worden. IERLAND. De muiterij in de Mountjoy-gevangenls. - By het reeds gemelde gevecht tusschen po litieke gevangenen en "wachtposten- in de ge vangenis van Montjoy, in Dublin, werden Dinsdagmorgen drie leden van de nationale troepen en een gevangene gedood en werden verscheidene personen gewond. Het gevecht had plaats 's morgens om negen uur in een vleugel, waar gevangen genomen rebeilen op gesloten zaten. Toen twee soldaten een yzeren deur openmaakten om cipiers in het gevangenenverbiyf te laten om den gevan genen hun ontbyt te brengen, begonnen de: zen te schieten en schoten een soldaat en een cipier neer. De gevangenen deden ver volgens een stormloop op de deur, schoten wederom twee soldaten neer en liepen naar de hoofdpoort. De wacht, opgesohrikt door het schieten, kwam naar buiten en nam de gevangenen onder vuur, die zich verdekt opstelden. Tien minuten- ging men door met vuren. De gevangenisautoriteiten hadden intusschen van het gebeurde bericht gezon den aan de autoriteiten der kazerne, die on- middeliyk drie wagens soldaten stuurden. Toen dezen aan de gevangenispoort aankwa men, zagen de rebellen in, dat verder ver zet vruchteloos zou zyn'en gaven zich over. By een inspectie werden in de cellen twee revolvers, drie kleine landmynen, enkele zelfgemaakte bommen en ten paar hand boelen gevonden. Buiten de gevangenis stonden partijgangers van de rebellen dezen op te wachten om hen verder te -helpen ont vluchten. Zy legden zich in hinderlaag en wierpen een aantal bommen naar en losten een aantal schoten op te hulp snellende troepen. Ingezonden mededeellng. WERK. ONTSPANNING, SLAAP. Werk, ontspanning en slaap, van elk apht uren per dag, doen wonderen voor de ge zondheid. Duizenden genieten echter veel te weinig slaap en besteden te weinig tijd aan ontspanning zy verstoren het even wicht der lichameiyke gezondheid door over matig werk. Overwerking overlaadt het bloed met af gewerkte stoffen en urinezuur. Dé nieren worden overspannen en verzwakt door hun eindeloozen strijd om een dusdanige hoe veelheid uit het bloed te filtreeren .Dienten gevolge doen zich verschynselen voor als rugpyn, urinekwalen, rheumatisahe pynen, waterzuchtige zwellingen, duizeligheid, hoofdpym, een vermoeid gevoel, enz. Foster's Rugpyn Nieren Pillen geven de noodige hulp, al* de nieren verzwakt zyn. Gepaard gaande met een verstandige leef- wyze vermyding van overwerking, laat naar bed gaan, zwaar vérteerbare spijzen en aloohol; en door te zorgen voor de noodige ontspanning en slaap versterken Foster's Pillen de nieren en regelen zy de blaas. Zy doen de pyniyke waarschuwingen van nier zwakte verdwijnen en voorkomen de ontwik- keling van rheumatiek, steeu in de nieren en blaas, waterzucht, ischias, tiiir- en blaas ontsteking enz. Onthoudt echter, dat als gy weder gezond zy t, gy moet trachten gezond te biyven zon der geneesmiddelen. Iedere echte doos Foster's Rugpyn Nieren Pillen draagt de handteekening van James Poster. Te Helder verkrijgbaar by A. ten Klooster, Kelzerstr. 98, f 1.76 per doos. zeiden zy goeden avond en gingen heen. En nu kwam net by nüj op, dat die lange man met den baard wel do jonge mijnheer Riohard kon zyn." „Ik geloof, dat daar geen twijfel aan mo- geiyk ie", zeide Atherton, „en het was juist wat lk verwacht had, dat u my zoudt zeggen, want hij la dienavond hier in de buurt «te- weest Kunt u nu voor my twee belangrijke vragen beantwoorden? In de eerste plaats, op welk uur van den avond la by u geweest?" „Ik kan dat gauw genoeg zeggen", zelde de waard op stelllgen toon. „Het zal onge veer negen uur geweest zyn." „En in de tweede plaats: hebt u gezien welken kant zy uitgingen?" „Dat heb ik niet gezien, maar gehoord," antwoordde de waard. „De een ging den eenen kant uit en de ander den anderen kant de een naar Marshwyke en de ander naar Shilhampton. Maar wie naar Marshwyke en wie naar Shilhampton ging, weet ik niet alles wat ik weet is, Öat zy aan de deur afsoheid namen en in verschillende richting gingen." „Kende u dien. jongen matroos soms?" vroeg Atherton nog. „Neen, mynheer hy was ren vreemde voor my. Ik heb hem nooit voor of na dien tyd gezien," antwoordde de wa-rd. „Natuur lijk loopen er hier veel van zyn slag 's avonds ln Shilhampton rond." „U zult dien armen kerel vermoedeiyk* nooit meer terugzien," merkte Atherton op. Hy vertelde welke ontdekking men dien ochtend op Malvery Hold had. gedaan en liet den waard over dezen gruwel ontdaan aohter, terwyi hy met Blake naar zyn auto ging. „Juist zooals ik dacht!" zelde hy terwijl zy gingen zittten. „Tk had dat aJles vermoed. u moet ik nog even naar 8hllhampton. om Stephen Pyke een vra»g te doen. En daarom moet ik Boyoe Malvery opzoeken." Wordt vervolgd- COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Hotdenchfl Courant fl.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W Iiwlië p. zeeipoet f 2.60; ld. p. mail en overige landen f 4.20. Zondajwhlad reep. f 0-67», f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad roep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1 00 Loa»6 nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Op. en ondergang van Zon en Maan en tl|d van hoogwater fEexel). Maan Zon Hoogwater Oct. op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: Zondag 16 m. 0.— a. 2.32 6 26 5.06 1.58 2.49 Maand. 16 Dinsdag 17 tVoensd.18 Dond.d. 19 Vrijdag 20 Zaterd. 21 l^VERTENTIEN: 20 ot. p. regel (galjand). Ingez. meded. (kolombreedte alt redact! on. teket) 60 ct. Kleine advertentie# (gevraagd, te koop, te huur) v. 1—4 rcgeU 40 ot., elke ragel meer 10 ot. bij vooruitbetaling (adrei: Bureau v.d. blad en met for. onder no. 10 ot. p. adv. extra). Bewljano. 4 ot. III „Ik vind niet dat die brief de zaak ook uuttir een zier duidelijker maakt, Bla- ke," zeide Atherton. „Hij bewijst alleen dat Dlok Malvery verbaasd was door hetgeen hij over die ohèque vernam, en dat hij In ver band daarmee het een of andere plan op- Vatte. De heb er orver nagedacht terwijl ik daareven op u wachtte, en het Hikt mij dat de zaken/ zich op dien avond van 27 lobman ongeveer als volgt hebben toegedragen. Toen Dick Malvery met Ablnett meereed, was bij eerst van plan om regelrecht naar het huis van Stephen Pyke te wandelen. Nadat hij in bet Anker aan was geweest, veranderde hij van plan en ging over de kreek naar de Hold, ging heimelijk daarbinnen,, verstopte de bankbiljetten en ging toen naar Shilhamp- ton op weg. Hij was voornemens om dien «vond naar de Hold terug te koeren. Maar terwijl hij te Shilhampton of in de nabijheid veranderde hij nog eens van plan en schreef dien brief aan zijn zuster dien wij daareven gezien hebben, en gaf dien mee aan Jongen man, dte door de hand van den °uden Elphlok zijn dood vond. Hebt u er over nagedacht waarom Dick Malvery aan- Saaude zijn terugkeer van plan veranderd1, _j,Nee eigenlijk niet," antwoordde Blake. "wut is uwe opvatting daarover?" '1 Engeland streeft onverzettelijk zyn oude doel na, waarbij het Rusland en Turkye te genóver zich vindt. Hun opvattingen van vrijheid der zeeëngten zyn onvereenigbaar. De Éclair dringt er op aan, nu de Turken de oude concessies in KMn-Azië opnieuw schynen te willen regelen, de overeenkomst te herzien, waarby Frankrijk aan Engeland de petroleum-gebieden in Mosul afstond, mits het zelf 25 procent daarvan krijgt, welk recht Millerand te San Remo weer ongedaan zcqi hebben gemaakt. Rio, de minister van handel, heeft zich tegenover den correspondent te Parijs van de „New-York Herald" uitgelaten over de jong ste bepalingen van de Amerikaansehe over heid tegen het drankgebruik. Zooals men weet bestaan die bepalingen hierin, ikl-het geen enkel schipJm een Ame- rikaansche haven vergund ls alcohol, ln wel ken vorm ook, aan boord te hebhey. Minister Rio heeft tegen den man van de „New-York Herald" gezegd, dat het nieuwe Amerikaansehe dekreet ongetwyfeld 't meest uitzonderlijke besluit is, dat er ooit is afge kondigd. Het gaat de drakonische bepalingen van de Australische wet verre te buiten. Mi nister Rio beschouwt het besluit als ln het bijzonder onrechtvaardig tegenover Frank ryk. Hy acht het noodznkeiyk, dat het een onderwerp van diplomatieke bespreking uit maakt. Het is echter betreurenswaardig, dal er tusschen het bekend worden en het toe passen der nieuwe bepaling slechts een week tusschenruimte ligt. De Amerikaansehe re geering, zeide Rio, heeft ongetwyfeld het recht den verkoop van alcohol binnen een grens van drie mijl uit de kust te verbieden, zoo zy dat wenscht. Maar zooals het geval nu ligt. p-rijpt hst n'euwe besluit onrechtvaar- 'C'dlltr jn in de vri,1held der schepen Ir» volle Pp Fr"u~che repeering kan het Ameri- k-ansobp dekreet te minder aanvaarden, om dat de Fransche wet aan eiken zeeman een heiven liter wijn per dag toekent en aan eiken s ok»r «en heden liter. Rio gaf te verstaan, dat het mogelijk is. dat Frankryk, wanneer er met het \merlksansche departement van buitenlandsche zaken niet te praten valt, tot douane-represailles zyn toevlucht zal nemen. Hoe afsrhuweiyk het, ook zon zyn verplicht te wezen tot zulke maatregelen van tegen

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 1