IE COURANT Tweede Blad. VAN DONDERDAG 19 OCTOBER 1922. PLAATSELIJK NIEUWS. Begrafenis G. E. Kloosterhuls. eeniging ..Onze Vloot" den overledene hulde en dank bracht voor hetgeen hij voor de vereenig mg gedaan heeft. Hij was een trouw bezoeker der vergaderingen en had een warm hart voor de belangen der vereeniging. Zijne voortreffelijke karaktereigenschappen zijn oorzaak, dat zijn nagedaohtenis in dank bare herinnering blijft van het bestuur. De kapitein ter zee jhr. Schorer sprak na mens de afdeeling Helder van het Roode Kruis, waaraan Kloosterhuis ruim 80 jaar van zijn leven alle energie en werklust ge geven heeft, waarover hij beschikte. Voor „Helderis Belang" voerde de heer Biersteker het woord. De overledene was een der oprichters van deze vereeniging en was ruim 20 jaar secretaris. Hij was dit met hart en ziel, en steeds was zijn werk punctueel. Ook als oud leerling herdenkt spr. den over ledene, die hem als jongen de eerste lessen gaf op zijn levenspad. Namens het bestuur der Nutsspaarbank voerde vervolgens de heer Kastelijn het woord. Meer dan 40 Jaren Is de heer Kloos terhuis daarvan bestuurslid, meer dan 20 secretaris geweest, en thans was hij voor zitter. Steeds heeft hij in het bestuur een leidende functie vervuld, en de belangen van de-bij deze instelling betrokkenen waren bij hem in goede handen. De heer Bok spreekt tenslotte namens het bestuur van het Fonds tot ondersteuning van redders van schipbreukelingen. Over enkele maanden zal het 86 jaar geledert zijn, dat de „Rina" verging, Welk feit de aanleiding was tot het stichten van dit fonds, waarvan de heer Kloosterhuis een der oprichters was en steeds" een bestuursfunctie heeft vervuld. Zijn ijver en werkkraoht heeft dit fonds groot en bloeiend gemaakt. Een zoon van de overledene dankte voor de belangstelling en de waardeerende woor den, aan de nagedachtenis van zijn vader gewijd. Te 's Gravenhage slaagden voor het voorlooplg machinisten-diploma de heeren H. K. van der Linde en C. de Graaf, alhier. De Pelikaan 'en de onderzeebooten. Wij vernemen, dat in verband met den algemeenen flnancieelen toestand ook voor Indlë, het vertrek van Hr. Ms. Pelikaan en de onderzeebooten K 2, K 7 en K 8 naar Oost-Indië uitgesteld is tot het najaar van 1828. Naar aanleiding van het uitstel tot hot na- Jaar van net volgende jaar van het vertrek van het dupotschip voor onderzeebooten Pe likaan en oe drie onderzeebooten naar Ne- derlandsuh-lndlë, wordt nadar gemeld, dat de regeering dezen maatregel getroffen heeft uit overweging, dat niets mocht worden na gelaten om de uitgaven van indië, in het bij zonder voor het jaar 1828, te verminderen. Aangezien het mogelijk wordt geaoht, dq uitzending van het depotachlp en de onderv zeebouten een jaar uit te stellen zonder de organisatie van de zeeniaoht en de geoefend heid van de bemanningen ernstig te schaden, is ook deze bezuiniging aam aard. Bezuiniging b|] de „Marine". Naar „Het Volk" vernoemt, zullen bij de diensten, die onder het Departement yin Ma rine ressorteeren, de volgende bezulniglngs- maatregelen worden Ingevoerd: Van 1 Januari a.s. af zullen bij ambsjubllea geen gratificaties meer worden toegekend. Voor de waarneming van hoogore functlën worden eveneens te rekenen van 1 Januari a.s. geen toelagen meer verleend, tenzij uit de waarneming direct aanwijsbare en in geld waardeerbare schade voor den waarnemer Voortvloeit Van 1 Januari bjb. af zal voor het perso neel, hetwelk thans een 45-urige werkweek heeft, de 48-urige werkweek worden inge voerd. Eene evenredige werktijdverlenging zal als regel ook moeten worden ingevoerd voor personen, die thans korter of langer dan 46 uren per week arbeiden. De verlenging van den werktijd zal geen verhooging van het week-, maand- of jaar loon tot gevolg hebben. Zij zal, als regel ge paard gaan met een evenredige inkrimping van het personeel. Verkoop van een pantserschip. Door de Directie van de Marinewerf alhier werd Woensdagmorgen in openbare inschrij ving verkocht het afgevoerde pantsersohlp „Koningin Regentes". Hiervoor was als volgt Ingeschreven: H. van Pelt, Helder, 84600; D. Hubbeling, Helder, 84860; T. 'C. Pbb, Schevenlngen, 42000; G. B. Pas en Zonen, Bolnes, 46000: Oudkerk en Van Praag, Hel der, 47500; Syboldt de Boer, Haarlem, 48777; N. V. „Holland", Hendrlk-ldo-Am- baoht, j51666; N.V. Frank Rijsdljk's Soheeps- slooperlj, Hendrlk-Ido-Ambai ht, 52806.21; Hollandsehe en Internationale Handelmaat schappij, Amsterdam, f 56750; C. H. O. Sun- derman Dordrecht, 87867. De „Koningin Regentes" is in 1900 op s Rijkswerf te Amsterdam van stapel geloo- pen; het schip kostte bij eerste uitrusting ruim 4.6 millloen. Leveringen. De levering van aardappelen ten behoeve van de soldatenmenages in dit garnizoen, ■gedurende het tijdvak 1 November 1922—81 Mei 1923. is opgedragen aan C. van Os, al- nier, tegen den prijs van 2.48 de 100 K.G. Geneeskundige verzorging garnizoen. Op Zaterdag 21 Oct., des voorm. 11 uur, zal in het Geneeskundig bureel Artilleriestraat, gelegenheid zijn tot vaccinatie en revaccina- tie voor kinderen en vrouwen van militai ren der Landmacht. Geboortebewijzen of trouwboekjes moeten hiervoor worden mee gebracht Wethouder de Zwart Uit de discussies in den Raad zal de lezer hebhen gezien dat de heer de Zwart door z«n party,genooten herkozen is als wethou der. De andere Ie. stemden, blijkbaar vol gens afspraak, blanco. Aanvankelijk scheen het alsof over deze laatste kwestie niet ver der zou worden gediscussieerd; reeds had de Voorzitter twee leden voor de stemop- name aangewezen. Toen vroeg op het laat ste oogenblik de heer van Breda het woord om te verklaren, namens de meerderheid van den Raad, dat men verwonderd was over de door den wethouder aangevoerde motieven. Geen persoonlijke redenen waren het, welke den heer de Zwart tot heengaan noopten, aldus de heer van Breda, maar een aanval op zijn beleid als wethouder ge richt. Het was jammer, dat de heer van Breda meende dit nog te moeten zeggen, omdat het dreigde de zaak onzuiver te maken. Toen namelijk uit de stemming bleek, dat alle niet-socialistische leden blanco ge stemd hadden, vond de heer de Zwart, in het betoog van den heer van Breda, die immers namens de meerdertield gesproken had, aan leiding tot een casus belll omdat, die meer derheid dan maar een ander had moeten stellen. Maar de heer Grunwald zette de zaak recht door te verklaren, dat de meer derheid van den Raad zich op het standpunt had geplaatst, dat, waar het hier betrof een conflict tusschen de leden der S. D. A. P. on derling, het niet fair zou zijn geweest daar van misbruik te maken. Dit standpunt was zeer zuiver en waarschijnlijk heeft de wet houder de juistheid van deze redeneering ook ingezien, althanB, wij vernemen, dat de heer de Zwart, die zich de aanvaarding van de functie gedurende 24 uur voorbehouden had, zijn herbenoeming heeft aangenomen. Daarmede is de wethouderscrisis opge lost, waarover wij ons van harte verheugen. Zelfs de heer van Breda bracht In zijn rede hulde aan de verdiensten en de werkkracht van den heer de Zwart en dat wij zoo iemand mogen behouden stemt tot blijdschap, hoe men overigens over de inzichten en het be leid van den wethouder moge denken. De heer Schoeffelenberger verliet vóór de stemming de'zaal en heeft aan de herkie zing van den heer de Zwart dus niet mee gedaan. Onthulling Marine-Monument. Het Hoofd-Comlté voor de oprichting van het Marine-Monument te Helder ontving het volgende schrijven.' Helder, 17 October 1922. Hare Majesteit de Koningin en Zijne Ko ninklijke Hoogheid Prins Hendrik verklaar den mij bij het verlaten van deze stad, dat H. D. ten zeerste voldaan zijn oveT de voor bereiding pn het verloop van de onthullings plechtigheid op 14 dezer en droegen mij op, U daarmede in kennis te stellen. Het Is mij aangenaam, bij dezen aan die opdracht te voldoen. De Burgemeester van Helder. rgemi (get. W. Houwing. In ons verslag betreffende de aankomst van Hare Majesteit de Koningin en Z.K.H. den Prins moet nog worden verbeterd, dat Hare Majesteit bij den uitgang van het sta f in tion begroet werd door de groep onderoffi oiersvrouwen, die haar bloemen overhandig de. Nadat Hare Majesteit de eerewaoht der adelborsten was gepasseerd, werden haar door een deputatie van de Christelijke Oran jevereniging bloemen aangeboden. Mejuffrouw Klske. Het zal menig ingezetene aangenaam zijn te vernemen, dat, nu Mejuffrouw Klske besloten heeft haar praktijk neder te leggen en onze stad gaat verlaten, eenlge oud-natiënten en vrienden leder ln de gelegenheid willen stel len afscheid van haar te nemen. Zij roepen hen daartoe op ln een advertentie in het nummer van heden om Vrijdagmiddag tus schen 8 en 6 uur van hun aanwezigheid in het Algemeen Militair Tehuis (Spoorstraat) te ioen bllikon, en wij willen er gaarne toe medewerken, dat zeer velen van deze gelegen heid gebruik maken om daarmede hun hoo Hohtlng te betuigen aan deze vrouw, die haar 87-jarige werkzaamheid als verloskun dige zich vele vrienden heeft verworven. Tegen de dreigende salarlsvermlnderlng. Gisterenavond was door het z.g. „Comité van 7" uit de samenwerkende Overheidsoen- trales alhier in „Casino" een drukbezochte vergadering belegd, waar als woordvoerders optraden de heeren Bakker, van den Cen- tralen Bond van Werklieden in Overheids dienst en Baak, van den Neutralen Bond. De heer B a a k, die de vergadering opende, zette het doel uiteen, waarvoor deze vergade ring Is belegd. Van 16—25 October worden op 26 plaatsen in ons land demonstratieve vergaderingen belegd ter bespreking van de verslechteringen in de loonen van het perso neel. Er zijn nog veel verder strekkende maat regelen in voorbereiding dan men wel weet, Er zijn nog maar al te veel ongeorganiseer den en nog te weinig is men doordrongen van het dreigende gevaar. Er komt verbete ring, men begint meer doordrongen te wor den ervan. „Reizigers in revolutie" noemde men ons in dit voorjaar: maar de eigenlijke revolutie kwam van de Eerste Kamer, die de beslultei) van de Tweede Kamer vernietigde. Van het Gemeente-Bestuur 1b als afgevaar digde officieel aanwezig de gemeente-secre- tiiris; de burgemeester en een paar wethou- ders zijn verhinderd. Als eerste spreker trad nu op de neer Bakker Spr. herinnert aan den tijd van 'n kleine 2 jaar geleden (1920 en 1921) toen wij voor het eerst de roep kregen naar loons verlaging, werktijdverlenging, etc. Het was nog niet de tijd van de groote malaise; de prijsstijgingen hadden vrijwel hun hoogte punt bereikt, en algemeen liepen de vakver- eenigingen in ledental terug. De arbeiders dachten? dat ze er nu wel waren en de groote patroons profiteerden laarvan. Van dien tijd dateert de roep om loonsver laging, etc. Waarop die gebaseerd was, kon men niet te weten komen. „Men zegt het, en de een praat den ander na, zonder te weten hoe hoog die loonen dan wel zijn en zonder te kunnen oordeelen of de loonen te hoog of te laag zijn. Daarna is de Hetze tegen het overheids bedrijf gekomen; dit zou zijn ondoelmatig, oneconomisch, etc. Spr. kan daar niet over uitwijden, omdat dat te uitvoerig zou worden. Men vond de bezuiniging uit, die door ieder een maar werd gepropageerd: als men met zijn tijd wil meegaan, doet men dus aan werk tijdsverlenging en loonsverlaging. Vraagt men aan de Gemeentebesturen of het voor de gemeentebegrootingen wel noodig is, dan krijgt men geen voldoend antwoord. De vacantietoeslagen moeten worden inge trokken; de uitgave is wel niet zoo hoog, maar het is luxe voor den arbeider, zoo redeneert men. Vacantietoesla" is evenwel een maat regel van groote cultureele waarde, die in wezen goed is, en waarvoor wij moeten strij den. De werktijdverlenging baseert men.... niet op het feit, dat zij noodig is voor het bedrijf of arbeiders uitspaart. Neen, de groote werkgevers willen het graag, en daarom gaan de provinciale en gemeentebesturen mee. Men zegt: de arbeider zit in de kroeg in zijn vrijen tijd. Maar den werkgever kan dit niet schelen, want als hij een arbeider geen 50 uur per week noodig heeft, stuurt hij hem eenvoudig op straat, zonder er zich om te be kommeren of hij in de kroeg zit of niet. De werktijdverlenging is in wezen niets dan loonsverlaging. De premiebetaling voor pensioen is een zuiver finantieelè kwestie, die niet nader ge argumenteerd wordt. Men staat verbaasd over de brutaliteit, waarmede de gemeenten deze verminderingen op de begrooting brengen. Tot nog toe kent spr. slechts de gemeenten Hilversum, Bussum en Helder, die geen booze plannen hebben. Spr. herinnert aan de circu laire van Minister Ruys aan de Commissa rissen der Koningin. Spr. deelt enkele staaltjes mee van ver slechteringen. In Groningen wil men de sala rissen vap het provinciaal personeel met 15% verminderen, na ons heftig protest schijnt voorloopig de zaak van de baan. Van Friesland, van Noord-Holland geeft spr. staal tjes. In de laatste provincie betrof het voor stellen van den heer Smit Kleine voor het personeel der P. E. N.» maar door Ged. Sta ten zijn ze met groote meerderheid verwor pen. En dit Is nog wel van een z.g. „modern bedrijfsleider" 1 In Maastricht is de victorie begonnen: men schafte den vacantietoeslag af. een uitgaaf van 15000. De houding der katholieken was meer dan bedroevend. Thans stelt men ln Maastricht voor allerlei verslechteringen, die spr. voorleest. In Wageningen heeft men be sloten tot afschaffing van den 10% toeslag. Spr. geeft van verschillende gemeenten voor beelden. Bolsward, Groningen, Hoorn. Apeldoorn, Tiel (waar voor het eerst sinds een paar maanden 'een eenigszins dragelijke loonrege llng was gemaakt). Nijmegen (vrij gunstige financleele toestand), aie spr. als de meest typische voorbeelden nanvoert, hebben alle van dergeiyke ongunstige voorstellen gedaan. Somtijds, zooals in Nijmegen, werden oe voor stellen verworpên. Als maar de vaste wil aan wezig is en er maar steun komt van de demo cratische groepen, is er nog wel wat te be reiken. De argumentatie Is voornamelijk gebaseerd op „mode". Men beroept zioh op ne index cijfers, die misschien iets naar benedon zt|n gegaan. Maar de arbeiders zijn nauwelijks wat oj) adem gekomen door eenlge verbeteringen En wat het particuliere bedrHf betreft, waar mede men het vergelijkt, dit laatste biedt ten opzichte van de overheidsbedrijven vele voor deelen. Tenslotte het voorbeeld van den Leidsohen burgemeester. Dat heeft de bedoeling als voorbeeld te dienen voor de arbeiders. De hoer De Gljselaar heeft 1000 meer dan liet salaris, dat het rapport Rallmakers aanwijst. Bovendien ls hij zeer vermogend. Wie zal de actie voor deze samenwerkende organisaties moeten voeren. Wat hebben wil aan de oonfessloneele organisaties? In Maas tricht hebben ze gezegd: wij zullen ons neer leggen bij het Inhouden van den vacantie toeslag. Als wij er bij zijn en de leiding ne men, zijn ze pr tegen, maar bIb ze onder elkaar zijn, leggen ze zioh bij alles neer. De Christelijken ln Nijmegen verklaarden, dat er thans een positie ingetreden Is, dat er opnieuw over de salarissen gesproken kan worden. De strijd zal dus alleen door de nlet- oonfessloneele bonden moeten worden ge voerd. Spr. hoopt, dat men zal Inzien, dat de strijd ernst ls, dat men op geen enkele wijze aan de loonen, etc. laat tornen en wekt op tot organisatie en krachtige aaneensluiting. Tweede spreker was de heer B a u k. Vroe^ Sir moesten wij Bpreken over verbeteringen, ans moeten wij trachten te houden wat wij hebben, zegt spr. Mr. Van Poelje, onze vroe' gere secretaris, zeide, dat men wel bssoher mende wetten maakt voor mollen, trekhon den, etc., maar niet voor ambtenaren. „Er móéten loonsverlagingen plaats hebben", hoort men overal, en dan zijn het de laagste loonen, die het het eerst endervinden. Het is daarom noodig, dat de „kleyne luyden" zich aaneensluiten en het is jammer, dat niet meerdere vrouwen aanwezig zijn. Wij hebben andere vijanden dan de ge meentebesturen; de Maatschappij voor Nij verheid is verleden jaar al begonnen met een adres te zenden aan de Regeering om loons verlaging. En dit zijn menscnen, die invloed hebben in het land. De ohristelUk-historische party is zoo versterkt uit de stembus geko men enkel en alieen omdat ze zoo bezuiniging preekt. Er is de laatste jaren ontzagiyk veel ge beurd ln Europa; West-Europa ls uiteenge- scheurd, men phllopofeert en praktizeert om het weer op te bouwen en wil nu, dat wy ook meedoen door salarisvermindering. Spr. zal met cyfers aantoonen, dat ln ons ia land geld genoeg aanwezig ls, en men zeer goed op andere wyze bezuinigen kan als men wil. Er werd maar op los geleefd; de O.W.-ers leefden maar raak en de Regeering bleef ln gebreke ze aan te pakken. Tonnen gouds werden weggesmeten aan scholen; dure ge bouwen werden gesticht. Aan stations zyn groote sommen verbouwd, en thaos worden de levensvoorwaarden van het personeel ver slechterd. Het departement van landbouw stelde ontzagiyk veel ambtenaren aan, die weer weggestuurd zyn. De schatkist is door dit alles voor enorme sommen benadeeld, en nu staan we voor de débflcle. Welke enorme winsten gemaakt worden, toont spr. met verschillende cyfers aan. Pe Handelmaatschappij maa"kte in 1919 16 winst (19.3 millioen); de jaren daarvoor eeni- ge tonnen. In 1911 bedroeg het kapitaal dezer !141/s milL, in 1919 6961/, milL De Rotterd. Bankvereeniging had in 1911 aan kapitaal 59.4 mill., in 1919 698 millioen, etc. Wethouder Vliegen gaf in den Amster- damschen Raad de inkomens van enkele ma- nufacturiers in den oorlogstijd; hiervan was in de jaren 1914/15 tot 1918 het laagste van 2200 gestegen tot 3.600.0001 Philips' Fabrieken geven over 1921 een saldo van ruim 6 millioen, waarvan l1/» wordt uitgekeerd. Ook in Almelo worden enorme inkomsten gemaakt door de textielfabrikanten. 27 Fa brikanten aldaar hebben samen een inkomen van 3348 arbeiders. Deze en dergelijke menschen, die enorme winsten maken, dwingen de Regeering tot loonsverlaging over te gaan. Ook Scheep- vaartmaatschappyen noemt spr. De Maatschappy van Nijverheid richt adressen aan de Regeering, waarin geklaagd wordt over den toestand. Spr. citeert uit de brochure van deze Maatschappij, getiteld „sombere klanken". En juist deze Maatschap py is het, die de actie om loonsverlaging aan voert. Toen de stem van den bezuinigingsapostel A. van Gyn geklonken had, brak de storm los. De Bezuinigingscommissie-Rink kwam in actie en doorzocht de regeeringsbureaux; wy werden genoemd de uitzuigers, de wolven der maatschappy. En men kwam toVde con clusie, dat het regeeringsbesluit 1913 gewij zigd moest worden. De Regeering liet den storm wat doorwaaien, er stonden meerdere economen op: Mej. Van Dorp, Treub e. a. zy concludeerden, dat er te weinig gewerkt wordt. Maar heeft men voor ombouw van de locomotieven niet gebruikt 9 millioen? Tal van improductieve uitgaven geschieden, sub sidies aan particuliere maatschappyen wor den gegeven. Maar de loonen moeten omlaag. Van enkele groepen geeft spr. de salarissen, die thans verminderd worden of op het punt staan te verminderen. Emolumenten verval len, werktyden worden verlengd, de vergoe ding voor huishuur wordt verminderd, enz. De opheffing van de Huurcommissies staat voor de deur, waardoor de huiseigenaren vry zyn de huren te verhoogen. Op het spoorweg personeel in Haarlem van de werkplaatsen is al verlaging toegepast, enz. Met tal van voor beelden toont spr. de verslechtering der le vensvoorwaarden aan. En de reohtsohe pers wil gaarne een offer brengen, naar „De Tijd" zegt. Ook de Ohr. ambtenaren zyn bereid een offer te brengen, willen niet meedoen met de niet-confessio- neele bonden. Er zyn eohter ook andere tonen uit de Ohr. Ambtenarenwereld, zooals spr, aanhaalt, ook uit katholieke kringen. Met een opwekking om te stryden tegen de reactie, eindigt spr. zyn rede. Aan het einde der vergadering werd de vol gende resolutie aangenomen: De vergadering van Samenwerkende Oen- a. Het Comité ter behartiging van de al- gemeene belangen van het Overheidsperso neel b. Het Comité van Neutraal Overheids personeel (C.N.O.P.), 0. Den Nederlandschen Federatievon Bond van Personeel ln Openbaren Dlenat, oonstateerende: 1. dat de door de Overheid genomen en in uitzicht gestelde maatregelen tot bezuiniging zich vooral rlohten op verlaging der inkom sten van het personeel, terwijl daadwerkeiyke bezuiniging op die deelen der uitgaven van Staat, Gemeente, Provincie, enz., waarop zon der aantasting der volkskracht zeer stellig bezuinigd kan worden, achterwege bleef en nog blijft 2. aat in den laatston tyd naast inkom stenverlaging ta) van verslechteringen in de arbeidsvoorwaarden voor het Overheidsper soneel zyn aangebracht en meerdere zyn aan gekandlgd; 8. dat het Georganiseerd Overleg door de Overheid tot een aanfluiting wordt gemaakt; kennis genomen hebbende van het voor nemen der Regeering: a. om voor de pensioenen van het Ryks- personeel eene premie te heffen voor het weduwen- en weezenpensioen van 51/» pCt. 's jaars over een maximum van 8000 en 1 pOt. van het volle salaris van den ambte naar voor eigen pensloenj^^^H^M^H b. om het by herziening van de classifi catie der genieenten daarheen te lelden, dut hierdoor in de toekomst eenlge mlllloenen op de loonen van het ryks- en het spoorwegper soneel kunnen worden bespaard; twee verkapte loonsverlagingen, die hun Invloed niet zullen missen op de salarissen van het overige Overheidspersoneel; Overwegende: 1. dat de salarissen van het Overheidsper soneel steeds beneden peil bleven ook na de onderscheidene verbeteringen ln de laatste jaren aangebracht en dat deze thans nog geenszins toereikend zyn, om in het onder houd te voorzien, niettegenstaande in 1918 aan het Overheidspersoneel eene algeheele verruiming van het welvaartspeil in uitzicht werd gesteld; 2. dat nimmer de financieele toestand van Staat-, Gemeente-, Provincie- en andere pu- bliekrechteriyke lichamen aanleiding mag zyn het personeel op zoodanige wyze te be zoldigen, dat zyn levensstandaard zou moeten dalen beneden het algemeene welvaartspeil der bevolking; Protesteert met kraoht tegen elke poging, om tot inkomsténverlaging van het Over heidspersoneel te geraken, daar de kosten van het levensonderhoud in verband met de hooge woninghuren, belastingen en de geringe da ling der kleinhandel-pryzen nog zoo hoog is, dat geen enkele verlaging van de inkomsten van het personeel gerechtvaardigd is; Besluit zich te verzetten tegen elke poging der Overheid, om de loonen te verlagen en de andere arbeidsvoorwaarden te verslechteren; Roept alle ambtenaren en werklieden in Overheidsdienst op, zich in de onderscheidene organisaties, aangesloten by de samenwer kende Oentralen, te vereenigen en schouder aan schouder te blijven staan voor de rechten van het geheele Overheidspersoneel en te blijven stryden voor betere arbeidsvoorwaar den. In zyn slotwoord wees de heer Bakker er op, dat deze vergaderingen slechts bedoelen eene inleiding te zyn voor een intensieve actie, die in Den Haag met een groote demon stratie zal worden beëindigd. Spr. dringt aan op {iet nemen van voorbereidingen om zoo veel mogelyk leden naar die demonstratie te zenden en eindigt met eene opwekking tot aaneensluiting. Stafmuziekcorps. In het nummer van heden is onder de ad vertenties het programma opgenomen van het eerste der reeks winterconcerten, welke thans onder leiding van den heer Ter Hall worden gegeven. Het is een zeer mooi pro gramma, dat ongetwijfeld in den smaak der muziekliefhebbers zal vallen. Van Halvorsen kennen wy reeds van vorige seizoenen zeer mooie militaire muziek, en de Deensohe componist Gade, wiens Michel An- gelo-ouverture gespeeld wordt, was ook reeds vaker op de programma's vertegenwoordigd. Een kerkelijk lied van den 17e-eeuwer Stra- della geeft een denkbeeld van de muziek uit die dagen. Tenslótte is er de fraaie suite van Bizet, den componist der Carmen-muziek, ook een dankbaar nummer. Behalve dit heeft de heer Ter Hall zich de medewerking verzekerd van een jeugdig pia nist, den heer Jb. Byster, in het bezit van het diploma van het Amsterdamsche Conserva torium, die een viertal piano-nummers zal vertolken. De Ballade en Nocturne van Cho- pin, die hy op zyn programma heeft, behoo- ren tot de allermooiste muziek, welke voor piano geschreven is en bekoren door rijkdom van klank en rythme, zooals alleen Chopin dat geven kon. Van den meer modernen Moszkowsky, bekend o. a. door de pittige Spanische Tflnze, is er een Scherzo-valse, ter wijl de heer Byster van Liszt een van diens beroemde rhapsodieën zal vertolken. Aan de abonné's der Dinsdagsche concer ten* zal nog deze week het diploma worden aangeboden. Zy worden dringend verzocht den bode niet weg te sturen, maar het geld klaar te leggen. Door allerlei omstandigheden is de incasseering wat vertraagd. De bezoekers der volksconcerten vinden in de advertentie de adressen waar zy zich van kaarten kunnen voorzien voor dit eerste con cert. Men houde er rekening mee, dat meestal des avonds aan de zaal geen of nog slechts een gering aantal kaarten verkrygbaar is, zoodat het dus zaak is zich bytyds te voor zien. A. G. O. Nu de winter weder zyn komst aankondigt door snydend-koude oostenwinden, die ons alle illusies betreffende een mooi en zacht jiajaar hebben ontnomen, komen langzamer hand de wlntergeneuoht.en ook weder opda gen. En als wy, in verband met de drie let ters A. G. O., aan alle stadgenooten welbe kend, den naam noemen van mr. Kamp, zal het iedereen duideiyk zyn, dat van alle te wachten genoegens deze eerste A. G. O.- avond niet een van de minste is. Mr. Kamp! Moeten wy nog veel oommen- taar geven op dezen naam? Was niet den vorigen winter de zaal schier te klein, en hebben we niet zitten schateren en zitten brullen van het lachen, toen hy op zyn droog komieke manier de allerdwaasste aingen voor droeg? De meest groteske onzin debiteerde de heer Kamp met het ernstigste gezicht van de wereld. En zyn humor was altyd fyn, altyd beschaafd. Donderdag der volgende week, 26 October, komt deze declamator in „Oasino". Moge de zaal te klein zyn voor allen die hem willen hooren! Dat is nu wel niet prettig voor wie er niet meer inkomen, maar dat ls nu eenmaal het lot van wie niet spoedig zorgt voor plaatsen. Na Mr. Kamp komt een ander goede be kende van de A. G. O.-bezoekers, n.1. Mr. Salm. Want wie herinnert zich niet z'n gloed volle rede over „De Zon en haar kroost wie had kunnen denken, dat oogenschyniyk zoo'n taai wetensohappeiyke lezing zoo gezellig en onderhoudend verteld zou kunnen wowlen. Thans komt Mr. Salm spreken over „De broeders en zusters der Zon", welke lezing oen vervolg is op „De Zon en haar kroost We zien reeds met ongeduld dezen avond te gemoet. Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Maandagavond had de jaariyksche alge meene vergadering van de Vereeniging tot bestrydlng der tuberculose plaats in het ge- oouw van Het Witte Kruis. De Voorzitter bracht het jaarverslag over 1921 uit, terwyi dc rekening en verantwoording van den pen ningmeester werd nagezien door een com missie van leden, bestaande uit de heeren Baert en Fray. Deze werd ln orde bevonden en de penningmeester onder dankbetuiging gedechargeerd. Aan het jaarverslag ontleenen wy het vol gende: In het bestuur werd de secr.-penn., Mevrouw M. de Jong- Matzlnger, vervangen door den heer Ds. J. Koster, terwyi het lid Dr. Van Freytag Drabbe door vertrek naar het buitenland ontslag nam. De werkzaamheid van de Vereeniging bieidde zich uit door de oprichting van een Consultatiebureau, waarvan de heer M. J. W. Rlenks, gemeente-arts, als leider optrad. Ge durende het verslagjaar meldden zich 48 per sonen voor consult aan. Het huisbezoek strekte zich uit over 40 gezinnen. Uitzending naar sanatoria ge schiedde met 7 personen. In ruime mate had verstrekking van versterkende middelen aan tuberculose-lijders plaats, terwyi in enkele gezinnen geldeiyke tegemoetkoming werd verstrekt voor huishuur en hulp in de huis houding, bovendien geheele of gedeelteiyke tegemoetkoming in de kosten van behande ling met Röntgenstralen of hoogtezon in het Marine-hospitaal. Toen evenwel in het laatste kwartaal bleek, dat de Rykssubsidie onverwacht van pl. m. f 8600 (1920) tot pl. m. ƒ2100 (1921) was te ruggebracht, moest de werkzaamheid van de Vereeniging aanmerkeiyk worden ingekrom pen, wilde zy niet in financieele moeiiykhe- den geraken. Versterking van de kas is daar om een der voornaamste zorgen van het be stuur. Als bestuurslid werd gekozen de heer Dr. H. F. Minkema, officier v. gezondheid by de Kon. Marine. Het bestuur ls nu samengesteld als volgt: Voorzitter, de heer H. J. Boldlngh; Secr.- Pennlngm. de heer Ds. J. Koster; leden de heeren Th. O. W: van Mlerlo, Dr. W. J. Bak ker, O. J. Baas en Dr. H. F. Minkema. VERGADERINGEN, VERMAKELIJK. HEDEN. ENZ. Maandag 28 October. Openbare Vergadering Nat Chr. Geheel- onthoudersbond, Palmstraat, 8 uur. Dinsdag 24 October. Winterooncert Marine-kapel, Oasino, 8 uur. Woensdag 26 October. Volksoonoert Marine-kapel, Casino, 8 uur. Dinsdagmiddag is op het kerfhof te Huis duinen ter aarde besteld het stoffelijk over schot van wijlen G. E. Kloosterhuis, in leven oud-hoofd eener school alhier. Uit de onder wijzerswereld waren vele hoofden, onderwij zers en onderwijzeressen om de groeve ver- eenlgd. Het eerst werd het woord gevoerd door den heer Heilbron, officier van politie op 'fl Rijkswerf alhier, die namens het af- deeUn?sbe8tuur van de Kon. Nederl. Ver- t

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5