Freco's Zenuwhoofdpijnpoeders Freco's Zenuwtabletten, Tweede Blad. NatuurwolJen Ondergoederen VAN ZA1ERDAG 21 OCTOBER 1922. BINNENLAND. Kamer van Koophandel voor Noordhollands Noorderkwartier. De Kamer van Koophandel heeft voor de vestiging van haar bureaux een Perceel aan de Oude Gracht te Alkmaar aangekocht. Voor de betrekking van secretaris der Ka mer hebben zich 180 sollicitanten aangemeld. (De ex-keizer ls Vrijdag officieel in het register van den burgerlijken stand van Doorn in ondertrouw opgenomen. De anti-revolutionaire kiesvereenlging te Loppersum heeft aan de Eerste Kamer een adres gezonden met verzoek, hoofdstuk III van de Grondwetsherziening te verwerpen, o.a. omdat de „verhooging van het honora rium der Tweede Kamerleden" onder het volk zoo goed als algemeene en sterke afkeuring vindt. Presentiegeld raadsleden. Vijf raadsleden te Hilversum hebben een voorstel ingediend, om aan Gedeputeerde Staten in overweging te geven, het presen tiegeld voor de raadsleden te brengen van 8 op 6 per lid en per bijgewoonde zitting. Besprekingen met den minister van arbeid. De bijeenkomsten, welke de minister van arbeid wekelijks houdt met industrieelen en arbeiders uit bepaalde takken van nijverheid ten einde de heerschende malaise te bespre ken en middelen ter verzachting daarvan te beramen, zijn Woensdag voortgezet met een bespreking met belanghebbenden uit eenige metaalbedrijven. Tot deze bijeenkomst waren genoodigd, be halve eenige personen buiten deze indu strieën staande, de belanghebbenden bij de Ijzergieterijen, rijwielfabricage*electro-tech- nische industrie en metaalwarenfabrieken; tevens waren aanwezig vertegenwoordigers van emailleer- en kachelfabrikanten en van een wagonfabriek.* Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over den arbeidsduur in verband met den kostprijs, concurrentie door invoer uip landen met sterk gedeprecieerde valuta, en tevens werd gesproken over den invloed van de uit voering van bestaande wetten op den pro ductieprijs. Rangschikkingsregeling. Bij beschikking van den minister van oor log is een rangschikkingsregeling vastge steld, uitgaande van de overweging, dat ten gevolge van de reorganisatie van de land macht, bij de onderscheidene wapens en dienstvakken een overcompleet is ontstaan aan beroepspersoneei, hetwelk mitsdien op- non-aotiviteit zal moeten worden gesteld dan wel den militairen dienst met wachtgeld zal hebben te verlaten. Christelijke kadervorming? Naar „De TeL" verneemt hebben de bestu ren van de Nationale Christen-onderoffi ciers vereeniging en van „Sint-Martinus", vereen, van Roomsch-Katholieke .onderof ficieren een bespreking gehad met den ma joor van den generalen staf jhr. W. Roëll, hoofd van de HIe af deeling van het depar tement van Oorlog, in zake herzien van de elscheu (in wetenschappelijke vakken) voor toelating tot den onderofficiersrang. De besprekingen staan in verband met het voornemen van den minister van Oorlog om te komen tot oprichting van christelijke ka- derscholen, welk denkbeeld reeds geduren de langen tijd door de confessioneele militai re bonden wordt gepjxzpageerd. De Minister van Oorlog en „Ons Belang". Audiëntie geweigerd. Het hoofdbestuur van de onderofficiers- vereeüiging „Ons Belang" verzocht aan den minister van Oorlog wel eenige van hare leden in particuliere audiëntie te willen ont vangen, in verband o.a. met de maatregelen, welke den laatsten tijd door of namens den minister voor het onderofficiers-korps wor den genomen. Op dit verzoek ontving genoemd nooidbe stuur het volgende antwoord: „In antwoord op uw verzoek om twee uwer leden in partiouliere audiëntie te ontvangen, deel ik u mede, dat dit verzoek niet door mij kan worden ingewilligd, omdat ls ingesteld het georganiseerd overleg, waarbij mijner zijds aanhangig worden gemaakt de daar voor in aanmerking komende maatregelen rakende de rechtspositie der onderofficie ren, terwijl uwerzijds aldaar ter sprake kun nen worden gebracht alle uwe rechtspositie betreffende maatregelen, dus ook die wel ke naar uwe bewering „ook door de niet be langhebbenden als onbillijk worden aange voeld". Wanneer in dit georganiseerd over leg de zaken zijn behandeld, worden mij de adviezen kenbaar gemaakt, welke adviezen voor mij meer waaide hebben dan die van de leden afzónderlijk. Doch ook wanneer het georganiseerd over leg niet bestond, zou ik bezwaar maken met uw bestuur of met afgevaardigden uit uw bestuur een „vertrouwelijk onderhoud" te hebben; my'n ervaring te dien aanzien op gedaan is van dien aard, dat een herhaling nijj niet gewenscht voorkomt". De Minister van Oorlog, (get.) Van Dijk. Het onderzoek naar den broodprijs te Amsterdam. Naar men weet is voor eenigen tijd door de Ainsterdamsehe bakkers besloten een on derzoek te doen-instellen door Prof. Volmer, bijgestaan door accountants, ter beoordeeling van de vraag of de- broodprijs te hoog gesteld *«8 in verhouding tot den kostprijs. Terzelfder tijd werd van gemeentewege dergelijk onderzoek ingesteld. Eerstge noemde oommissie kwam tot het resultaat dat de prijs niet lager dan 20 ot. kon worden gesteld. I)e twee, door de gemeente met het onder zoek belaste accountants daarentegen waren van oordeel, dat de prijs van 18 ct. afgehaald van den winkel 20 ct. thuis bezorgd, een bil lijke prys mocht worden genoemd. Door do patroons wprden de cijfers van het rapport der voor de gemeente werkende aooountants aangevochten. Volgens dit rap port zou een verkoopsprijs van 18 per 100 brooden een voldoende marge voor onder- nemersloon en ondernemerswinst zijn. De al gemeene patroonscommissie betoogt echter dat dit aan de hand van de cijfers van deze acooutants-zèlven moet zijn 19.297«, terwijl het volgens het rapport-iVoimer c.s. zou moe ten zijn 19.74V», hetgeen slechts een ver schil van 0.46 per 100 brooden uitmaakt. Ten vervolge van met den wethouder voor de levensmiddelen over de accountantsrap porten gehouden besprekingen, ontving de patroonscommissie ter overweging het vol gende conceptvoorstel van den wethoudei voor de levensmiddelen: le. De bakkerspatroonsorganisaties beslui ten over te gaan tot een verlaging van den broodprijs, met 1 cent en dien met ingang van Maanilag 28 October te brengen op 19 cent per 800 gram afgehaald. 2e. Het gemeentebestuur verklaart, dat deze prijs in verhouding tot den thans gel denden bloemprijs noodzakelijk is. 8e. De bakkerspatroonsorganisaties zieg in deze verklaring aanleiding, om van het pu- bliek te verwachten, dat het den bakker Houtman, die tegen een lageren prijs ver koopt, niet zal steunen en besluit den boyoot tegen dien bakker op te heffen en het ge meentebestuur daarvan kennis te geven. 4e. Deze regeling geldt tot 30 November, vóór welken datum de boodprijs opnieuw in overleg met het gemeentebestuur zal worden geregeld en in verhouding tot den dan gel denden bloemprijs zal worden vastgesteld. In verband hiermee schreef de oommissie aan B. en W.: Uw ooilege zal met ons willen erkennen, dat het brengen van den broodprijs op 19 cent niet door het accountantsonderzoek is gerechtvaardigd, zoodat dit voorstel, gelijk vanzelf spreek, op grond van het vroeger met den wethouder getroffen compromis, niet ten uitvoer kan worden gebracht. Wat betreft de onder 2 en 3 genoemde punten, zouden de patroonsorganisaties het ten zeerste waardeeren, indien van het ge meentebestuur van Amsterdam een officieele kennisgeving zou uitgaan, dat een broodprijs van 20 cent, blijkende uit het accountants onderzoek, in verband met den huidigen bloemprijs, strikt noodzakelijk is. Ten aanzien van het onder 4 door den wethouder genoemde punt, zijn de patroons organisaties van oordeel, dat het thans niet het geschikte oogenblik is, de mérites van dit voorstel te onderzoeken., Wij geven u echter de verzekering, dat wij ook zonder dat een dergelijke regeling be staat, bij de bepaling van de maximumprij zen het rechtmatig verband met den kosten- den prijs, in de toekomst even weinig uit het oog zullen verliezen als wij het t h a ns, blijkende uit het hierboven genoemde ac- oountv nts-onderzoekhebben gedaan. Een gemeentelijke anto-buslifn. Donderdag is te Amsterdam de gemeente lijke auto-buslijn van en naar Watergraafs meer geopend. Ze is gedoopt lijn A en heeft, zoover bekend is, hier ter stede als punt van aankomst en vertrek de Stadhouderskade bij het Leidsche boschje. De wagens, die blauw en ivoor gelakt zijn, zien er mooi uit. De banken in de wagens zijn met kunst-leder bekleed. Elke wagen biedt plaats voor 21 passagiers. In het geheel zijn acht bussen in bedrijf gesteld; die om de 71/» minuut van de beide eindpunten vertrekken. Het tarief is gelijk aan dat van de gemeentetram, dus 10 cent, en ook de netkaarten van de tram zijn erop geldig. Bovendien zijn Ujnkaarten ver krijgbaar. De bediening geschiedt door één mai, den chauffeur, dus volgens het systeem vaq de one-man's cars. Hij bedient de op klapbare trede en controleert bh het instap pen, of de pasagiers hun dubbeltje offeren dan wel hun kaart vertoonen. De route voert via de nieuwe Amstelbrug. De opening van de nieuwe lijn trok zeer de publieke aandacht. In de morgenuren was er ook veel animo om mee te rijden. De Nationale Opera. Zooals verschillende bladen reeds hebben medegedeeld, heeft de heer G. H. Koopman, de oprichter en de vroegere directeur der N. V. De Nederlandsche Opera te Amster dam, in afwachting dei reorganisatie weder de leiding genomen van de Nationale Opera te 's-Gravenhage, die ongeveer een week ge leden haar ondergang nabij was. De Nationale Opera zal worden gereorga niseerd volgens de inzichten van den vroe- geren directeur der Nederlandsche 4)pera, gelijk de jaren 19161919 hebbenHange- toond, proefondervindelijk juist zijn ge bleken. Bij de reorganisatie echter Wordt uitge gaan van het standpunt, dat H. M. de Ko ningin, benevens ae rijkB- en stedelijke autoriteiten, de aan de Opera reeds verleen de subsidies ook voor de toekomst zullen willen blijven verleenen, daar de instand houding der nationale instelling, waaraan ongeveer tweehonderd personen zijn verbon den, onder welken vele met gezinnen, zonder deze subsidies niet mogelijk is. De sympathie, waarin de door den heer Koopman geleide Nederlandsche Opera zich in de jaren 1916—1917 mocht verheugen, geeft hem hoop voor de toekomst. Moge hij zich in zijne verwachtingen niet hebben vergist! Het vergaan van het stoomschip Oomelis. Volgens .i Terneuzen ontvangen bericht zijn de lijken van enkele personen van dè be manning van het stoomschip Cornelis, dat op Grunkallen gezonken is, aangespoeld. Ge vreesd wordt nu, dat de geheele bemanning omgekomen is. De bergingsstoomer Herakles beeft Don derdag op de Cornelis een duikeronderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat daar geen lij ken meer aanwezig waren. Het stoomschip Cornelis is geheel wrak. Volgens een bericht uit Stockholm is aan de Zweedsohe kust ten Noorden van Stock holm het lijk van den tweeden machinist Ingezonden mededeeling. per poeder 8 cent, per koker 60 cent, Verkrijgbaar te Helder b\jMej.M.DERidder, Fa. Hanoard; voor engros: A. ten Klooster Ambroelus Visser, uit Delfzijl, van de Cor nelis, aangespoeld. Voorts zijn nog drie andere lijken gevon den. t Aan de Telegraaf wordt nog gemeld: In den nacht van Maandag op Dinsdag J.1. om 8 uur 26 min., werd door den Zweedschen kustdienst een draadloos noodsein van het schip opgevangen, dat in zijn kortheid'de ge heele vreeselijke tragedie weergaf. „Wij heb ben onze booten verloren", aldus luidde het draadlooze noodtelegram. Verder werd niets meer van het schip vernomen, ook niet de minste aanduiding omtrent de plaats, waar het schip zich bevond. Hieruit moet men dus de conclusie trekken, dat het schip, ook al voordat het lek werd, vreeseljjk van den storm had geledeal en reeds te voren door de woedende elementen van zijn reddingbooten was beroofd. De mogelijkheid bestaat, dat dit draadloos noodsein werd verzonden, voordat er een onmiddellijk gevaar voor het schip bestond en dat de ramp zich toen zoo snel heetf voltrokken, dat er voor verdere draad looze seinen geen tijd meer was. Onmiddellijk nadat het draadloos hulpsein was ontvangen, werden de Zweedsche stoom- reddingsloepen d^„Herakles" en de „Diana" ter assistentie gëzonden. De zee was echter zoo woest, dat er reeds te voren aan werd getwijfeld, of men het schip des nachts 'al zou kunnen bereiken. Toch werd een poging gewaogd en werd de strijd met de woedende elementen aange boden. De „Herakles" arriveerde het eerst nabij de plek van de ramp, doch al haar po gingen om een boot in zee neer te laten of om op andere wijze hulp te bieden, misluk ten. Men was genoodzaakt den dag af te wachten en had moeite genoeg om niet te ver van het wrak af te drijven. Ook het afzoeken van de zee naar dren kelingen bleef zonder resultaat Het schip zoowel als zijn bemanning schenen geheel verloren. Bij het grauwen van den morgen gelukte het aan de „Herakles", het wrak te naderen. De „Cornelis" was toen reeds zoo goed als verdwenen. Alleen de masten staken nog boven de golven uit. Nog een korten tijd slechts, dan verdween het geheel in de diepte. Met het afzoeken van de zee werd nog maals energiek een aanvang gemaakt, even wel wederom zonder eenig resultaat, zoodat men wel moet aannemen, dat de geheele be manning van 29 koppen bij deze ramp den dood in de golven heeft geyonden. BUITENLANL. ENGELAND. De ministerieele crisis in Engeland. Londen, 19 October. Lloyd George's voor naamste ambtgenooten, onder wie Cbamber- lain, Balfour en Birkenhead, met uitzonde ring van degenen -die in de unionistische vergadering van heden tegen de coalitie hebben gesproken, hebben een brief in de bladen geplaatst waarin zij de reden opge ven waarom zij de motie, op die vergadering ingediend, niet aangenomen hebben. De brief brengt groote £uide aan Lloyd George. De onderteekenaars verklaren dat er tus- schen hen en Lloyd George geen verschil van meening heerschte, maar toch verlang de men nu van hen dat zij hem zouden me- dedeelen dat hij zijn ontslag moest nemen. Zij weigerden dit te doen. „Wij blijven", zeggen zij, „wrat wij altijd geweest zijn, con servatieven en unionisten, maar wij kunnen niet gelooven dat de beginselen, in welke wij met de meerderheid op de vergadering van heden deeien, bevorderd zullen worden door den koers dien zij besloten hebben te vol gen." Londen, 19 October. Of s^ioon Bonar Law practigch gesproken bet eerste-minister- schap aanvaard heeft, is de beslissing niet volstrekt definitief, daar hij, overeenkom stig het Britsche politieke gebruik, eerst de sanctie van zijn partij moet krjjgen. Voorlooplg geen ontbinding van het parlement? Londen, 20 Oot. De „Press Association verneemt, dat men In politieke kringen over tuigd is, dat Bonar Law geen moellijikheden zal ontmoeten voor de vorming van een mi nisterie, sterk genoeg om zich eenigen tijd staande te houden en dat het waarschijnlijk is, dat de ontbinding van het parlement tot Januari zal worden verdaagd. De Fransche pers over het aftreden van Lloyd George. Parijs, 20 Oct. De val van Lloyd George is hier nog onverwachts gekomen. Het „Journal" meent, dat dit de ingrijpendste ineenstorting eener regeering is sinds Bis- marcks aftreden. Over het algemeen heerscht hier de indruk, dat er een stelsel afgesloten is. Lloyd George was hier in breede kringen gehaat. Men vergaf hem zijn wisselvalligheid niet. De „Matin" leidde deze oppositie met buitengewone heftigheid. Vandaag wenscht het blad hem „niet tot weerziens". Het ver wijt hem het stelsel van het evenwicht der mogendheden, dat men naar den rommel zolder verhuisd dacht, hersteld te hebben. Hij was, aidua de „Matin", een man zonder beginselen en zonder moraal. Hij Was enkel handig. Aldus vernielde hij wat tusschon mepsohen de meeste beteekenis heeft vriendschap en goede trouw. Toen in de Parijsohe schouwburgen het bericht van Lloyd George's aftreden op het doek werd geprojecteerd, werd er hartelijk geklapt. Het publiek had aan hem geen hou vast. Vóór den oorlog was hij pacifist. Pas toen België door de Duifschers overweldigd werd, koos hij partij voor Engèland's deel neming aan den oorlog. Voor wat hij die ja ren deed om de entente te laten «egevieren, is men hem zeer dankbaar, al is 't waar, dat deze periode zijin latere daden vertroebelde, daar hij zich op die oorlogsherinneringen kon beroepen. De „Petit Parisien", die, met de „Vic- toire", hem tot het laatst trouW is gebleven, prijst hem, vooral om het besluit, waarbij hij het Britsche leger onder leiding van Foeh nis geallieerd opperbevelhebber stelde. Na het sluiten van den vrede was hjj, naar de Fransche meening, slechte op eigen verkie- zingsbelang bedacht. De vreugde over zijn aftreden wordt ge temperd door de onzekerheid over de hou ding van zijn opvolger en de mogelijkheid van zijn terugkeer. Opinie in de Ver. Staten over de Britsche regeerlngscrisls. Dr „New York Herald" vindt het merk waardigste in dezen val van het Britsche ministerie, dat Lloyd George's vijanden de regeering ter) val brachten met aanvallen op de Turksche politiek. Indien Lloyd George in het Naburige Oos ten niet had gedaan, wat hij gedaan heeft, zou de Turksch-Europeesohe toestand rog veel erger zijn dan thans. Het optreden van Lloyd George tegen de Turken heeft de over weldigende goedkeuring van de openbare meening in de Ver. Staten. Veel ongunstiger oordeelt de „New York Tribune", die oo»stateert, dat Lloyd George's methode om alle belangen in Engeland tegen elkaar uit te spelen wel altijd succes had in het Britsche parlement. De mislukkingen der Britsche politiek te Genua en in de Turksch-Grieksche quaestie, hebben echter zijn prestige geschaad. Dultsche persstemmen. De Duitsche pers acht de regeeringscrisis in Engeland van buitengewone beteekenis voor den gang van zaken in geheel Europa. „In het aftreden van het Engelsche kabinet schrijft de Frankf. Ztg. komt feitelijk de Europeesche krisis tot uiting". Dit klemt te meer, daar Lloyd George „de laatste jaren de eigenlijke leider van Europa was". Het Berl. Tagebl. schrijft: „De. overgangs tijd, d'e Engèland's actieve medewerking bij de regeling der internationale vraagstukken bmoeilijkt, kan Duitschland's toestand slechts verergepen. Het verleenen van een blanco- volmacht aan Ourzon, welke hem in staat zou stellen aan te blijven, aangezien Enge land zoowel bij de Parijsche besprekingen als op de conferentie over het Naburige Oosten door een gezaghebbend en ingewijd staats man vertegenwoordigd dient te zijn, kan daaraan nauwelijks iets veranderen. De Vorwörts verwacht van de crisis even eens weinig goeds voor Duitschland en de Rote Fahne vreest, dat de Engelsche poli tiek Poincaré's plannen tegen Duitschland zal gaan steunen. DUITSCHLAND. De inflatie in Duitschland neemt in steeds sneller wordend tempo toe. De stroom van nieuw bankpapier wast niet alleen van week tot week, maar elke weekstaat van de Duit sche Rijksbank, toont ^en vermeerdering aan, die de stijging op den vorigen staat in de schaduw stelt. Van een vermindering, zelfs van een voorbij gaanden achteruitgang na een tijdstip van sterke credietvraag, zoo- als bjj de maands- of kwartaalswisseling, is nu geen sprake meer. Voor den jongsten October-termijn was de circulatie gestegen met M. 26 milliard; in de eerste weejk van October was er een stijging met M. 28 mil liard, die nu, - in de tweede week dezer maand, blijkens den heden verschenen bank- staat. door eien vermeerdering met M. 801/» milliard is gevolgd. De biljettenomloop heeft nu een hoogte bereikt van M 874l/» milliard, of bijkans 4*/j maal zooveel als verleden jaar om dezen tijd, toen de circulatie het voor die dagen reeds ontstellend hooge cijfer van M. 88 mil liard had bereikt. Een complot tot het vermoorden van dr. Wlrth ontdekt. Berlijn, 20 October. In de heden gehouden rijksdagzitting legde president Lttbe een sensationeel© verklaring af. die in het Huis groote beweging veroorzaakt} Hij deelde rede, dat de voorz» igsmaatregelen in den Rijksdag verscherpt waren, omdat men ten nieuw moordcomplot op het spoor was ge komen en wel.gericht tegen rijkskanselier dr, Wlrth. Laatstgenoemde bevestigde zelf deze mededeeling en voegde er bij, dat een der betrokken personen reeds een bekente nis had afgelegd. Deze persoon heeft zich zelf ter beschik king der autoriteiten gesteld en Verklaard, dat men hem bestemd had voor. het plegen van den aanslag. In het belang van het on derzoek wordt de naam van den gearres teerde nog geheim gehouden, maar, afge zien daarvan hébben de autoriteiten ook nog een ander spoor ontdekt, waaromtrent even wel niet vaststaat, of het op hetzelfde dan wiel op een tweede moordoomplot betrekking heeft. De N. Rott. Crt. verneemt nog van zeer betrouwbare zijde, dat de "aanslag op den rijkskanselier op gisteren was bepaald, en dat, indien de arrestatie van een bepaald persoon een half uur later zou hebben plaats gevonden, Wirth het lot van Rathenau stel lig zou hebben gedeeld. De vredesconferentie over het Oosten. Parijs, 26 Oot. Antwoord gevend aan Cur zon met betrekking tot het organiseeren der vredesconferentie met Turkije beveelt Poincaré een spoedige bijeenkomst aan en aanvaardt hij den datuip van 13 November. Met het oog op de crisis in Engeland sluit hij zich aan bij de keuze van Lausanne. Wan 1 November af worden de begin Sep tember verhoogde Oostenrijksche posttarle. ven weer verdlubbeld, waardoor het 4000- •voudige van het vredestarief zullen be dragen. LUCHTVAART. Jean Oasale is met een geheel nieuw reu zenvlegtuig, geconstrueerd door de Söhnei der Co. fabrieken, van Havre paar Villa coublay gevlogen, 't Is een bombardement»' vliegtuig van metaal, voorzien van vier 870 PJL Lorraine Dietrich motoren. Ingezonden mededeeling. RHEUMATIEK of JICHT der firma JANSEN TILANU8. Deze aijn te bekomen in het Magazijn „INSULINDE", Spoorstr. 87-89. bi] W. BIERENBROODSPOT. Een record-vlucht. Een Dalmler Airexpress, voorzien van oen Napier-motor, met aan boord zes passagiers, goederen en post heeft Woensdag den afstand Rotterdam—Londen (240 mijlen) afgelegd In 100 mta. Het toestel had een gemiddelde uur snelheid van 144 mijlen. TWEEDE KAMER. Daar door de desbetreffende ledeii mede gedeeld is, dat zij niet verder prlja st&i et op de door hen ingediende wijzigingen be treffende de erfopvolging en de tabakswet; worden deze voorstellen van de agenda af gevoerd, en wordt daarna den heer Van Braambeek de gelegenheid^ gegeven tot bet houden zijner interpellatie" over de ex ploitatie der spoorwegen. Hij vraagt of de minister kan meedeelen het totaal van de maatregelen, die hij ten aanzien van bezui niging denkt te nemen; of de minister ertoe wil medewerken, dat voor het spoorwegbe- drijf%en zuivere rekening wordt opgezet; of de minister niet bezuiniging mogelijk acht door een betere verhoudingtrsschen de posterijen en de spoorwegen; of de minister, teneinde behoorlijke ooncurrentie-voorwaar- den tusschen de spoorwegen en de binnen- schipperjj en autodiensten te "scheppen, wil medewerkóh tot heffing van een bijdrage in de kosten van de water- en landwegen van die .diensten; of de minister een commissie wil instellen, waarin ook vakbonden zijn ver tegenwoordigd, om te zoeken naar maatre gelen, om de exploitatie meer loonend te maken. Zoo ja, of dan tijdens dat onderzoek geen verslechtering in de arbeidsvoorwaar den van het personeel zullen worden aan gebracht. Hij dient tenslotte een motie in van déze strekking. Vergadering van Vrijdag. Een dertigtal kléine wetsontwerpen wordt aangenomen zonder beraadslaging of stem ming. .Voortgegaan wordt met de behandeling van de interpellatie-Van Braambeek over de spoorweg-exploitatie. De heer Hermans (r.-.k) kritisteert de no ta der commissarissen van de spoorweg maatschappij aan de regeering. De nota ves tigde den indruk, dat bij bezuiniging het eerst aan de positie van het spoorwegperso neel moest worden gedacht en dit komt vol gens spr. eerst in aanmerking, als alle an dere middelen zijn uitgeput De motie-Van Braambeek is onaannemelijk, qgidat ze ver slechtering van arbeidsvoorwaarden wil uit stellen, tot 4e oommissie van bezuiniging met haar taak gereed zal zijn. De heer Snoeck Henkemans (c.-h) steunt het denkbeeld van insteling eener commis sie, doch bestrijdt de motie. Spr. betoogt, dat het spoorwegpersoneel op gelijken voet met het rijkspersoneel moet worden behandeld. Mej. van Dorp (lib.) betoogt, dat er ver band moet zijn tusschen loon en bedrijfsuit- komsten. Het loon moet juist zijn, d.w.z. ge zamenlijke loonen moeten gelijk zijn aan ge zamenlijke uitkomstan. Spreekster is voor de commissie, doch tegen de motie. De heer Oud (v4.) heeft tegen de motie van Braambeek verschillende bezwaren en dient een andere in: De Kamer overwegende, dat het loonpeil van het spoorwegpersoneel behoort te wor den bepaald naar bet algemeene loonpeil voor het personeel in publieken dienst en niet naar de financleele udtkomsten van het bedrilf. spreekt als haar oordeel uit, dat niet Incidenteel behoort te worden beslist over het loonpeil van het spoorwegpersoneel, en gaat over tot de orde van den dae De Minister acht de motie-ven T'nnmbeek onaannemelijk, die van den heer Cnd over bodig. Over beide moties zal Dinsdag wor den gestemd. GEMENGD NIEUWS De directeur van de Centrale Crediet- en Landbouwbank gearresteerd. De geschorste directeur van de failliet verklaarde Centrale Crediet- en Landbouw bank te Amersfoort, de heer N., is gearres teerd en naar Utrecht overgebracht. Welkom, vreemdeling! Enkele dagen geleden gingen de gebroe ders Str. te Rhoon, des morgens vroeg de deur uit om te gaan melken. Niet ver van hun woning ontmoetten zij iemand, die op merkelijk dicht langs den kartt der sloot ging om zeker niet gezien te worden. Zij meenden met een politieman te doen te hebben. v Toen zij echter van het melken terug kwa men hoorden zij van de dienstbode, die alleen thuis achter was gebleven, dat deze na hun vertrek een persoon hard loopende hoorde aankomen, dat direct daarna werd geklopt op de voordeur en verzocht werd om een bouwste geven omdat Arie en Jaoob, de ge broeders, bij een naburige boerderij in een sloot waren geraakt, 'en hij dezen wildé hel pen, hetgeen later bleek een verzinsel te zijn geweest. De dienstbode, te goeder trouw, opende de deur, waarop de bereidwillige? persoon da delijk binnenstapte. Zij begreep als 't ware direct dat hij met geen zuiver" bedoelingen kwam en hoewel zeer geschrokken, had zij «Je tegenwoordigheid Van ge^st te z«ggerr, dat de knecht spoedig met het to'"v rou-ko men om te helpen, hoewel er totaal geen knecht ln huls was. Inmiddels pakte de Indringer haar beet, doch het bleek al spoedig dat hij met een verkeerde te doen had, want hij ontving van haar een paar stevige stompen tegen de lx>rst en zij aaide hem even met haar nagels over zijn tronie. Van dergelijke liefkozingen scheen hij niet gediend te zijn, waarom hij mede de komst van den knecht niet vertrou wende de deur uitvloog. De êx-keizer ondertrouwd. Schadeloosstelling Tweede Kamerleden. tegen Zenuwkoorts, Zenuw in de tandsn, zware Zenuwhoofdpijn. Doos 26 stuks ft.70. tegen Examenvrees, Slapeloosheid, 1 Gejaagdheid. f kunt U voorkomen door het dragen aan PRIJSCOURANTEN OP AANVRAAG ZIET ONZE SPECIALE ETALAGE Vergadering van Donderdag. 9

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5