T Tweede Blad. IMMPjTT T VAN DONDERDAG 26 OCTOBER 1922. PLAATSELIJK NIEUWS. De „Tromp" naar Smyrna. Ter behartiging van de belangen van Ne- derland9che onderdanen, zal Hr. Ms. Tromp, welke bodem zich op een oefeningsreis nabij de Canarische eilanden bevindt, naar Smyrna gedirigeerd worden. Tot tijdelijk leerares aan de R. H. B. S. alhier is benoemd Mej. R. van Eekelen te Zaltbommel. Het Marine-Monument. In de Bouwrubriek van het tijdschrift „Holland Express" wordt het monument op het Havenplein critisch besproken. De schrijver zegt ervan: „Beeldhouwer Van Lom stond voor geen gemakkelijke taak.... Hij kon niet iets martiaals, krijgshaftigs met kolommen van kruitdamp en vlaggen en flarden en Willemskruizen makenneen, ze vielen maar in vrede.... ze kregen alleen maar ongelukkeneen mijn waarmede de vijand fegen hen niets in het zin had, joeg hun schip alleen maar de lucht in. Nu meen ik voor mij, dat de beeldhouwer zijn taak volkomen bevredigend heeft opge vat. 't Is eensdeels een heel gewoon geval: Een vrouw met in den wind uitfladderende haren, een joggie dat een doek vasthoudt, dekkend een drenkeling. Zeker, de symboliek komt te hulp: de Vrouw ls onze Natie, het Kind is de Toekomst, het doek is ons Dun doek. Goed, maar ik zie voor mij, dat de kun stenaar tragiek wist te brengen in de groep; iets van het schuldeloos offer, dat voor een heel land niettemin tot onuitsprekelljken zegen was. En daarom vind ik het geheel, daargelaten het knappe, werk, een vondst en ik mis met zooveel vreugde het conventio neel, het altttd bij dergelijke gelegenheden symbollseerende. Kortom, ik wensch Van Lom geluk." Stafmuziekcorps Kon. Mar. Naar wij vernemen is de heer Ter Hall, onder-kapelmeester van het Stafmuziekcorps der Kon. Marine, door den Minister belast met de voorlooplge waarneming van de functie van Kapelmeester van dit corps in afwachting, dat de heer Hazebroek, die thans met verlof is, eervol ontslag zal hebben ge kregen. Eerste Winterconcert Marine. De jaarlijksche wlnterooncerten van het symphonle-orkest der Marinekapel zijn deze week aangevangen, thans onder de leiding van den onderkapelmeester, den heer Jb. ter Hall. De heer ter Hall had een programma samengesteld, dat ons zeer veelzijdig muzi kaal genot bood. Na een openingsmarsoh van Halvorsen, „Einzugsmarst h der Bojaren", een fraai geïnstrumenteerd, muzikaal stuk, dat zeer voldeed, volgde een ooncert-ouver- ture van den Noor Gade, de Miohel Angelo- ouverüure, een der mooiste ouvertures van den meester. Een fijn, zeer melodieus num mer was het „Air d'Eglise" van den 17d'- eeuwschen Italiaanschen oomponist Stradella. Als solist trad op de heer Jb. Bijster, pianist te Amsterdam (diploma oonservato- rium), die voor de pauze Ohopln en Mosz- kowski vertolkte, eerstgenoemde in diens as dur-ballade, en van Moszkowski een scherzo- valse. Wat Chopin betreft, was het tempo van diens ballade naar onze meening te vlug, vooral wat den inzet betreft. Dit gold ook van het tempo giusto der cls-mol-wals, waar door het onzegbaar-weemoedige, dat deze compositie kenmerkt, niet voldoende tot zijn recht kwam. Beter leek ons zhne vertol king van Liszt's 18e rhapsodie, die trouwens veel minder diepte bezit dan de oomposities van Ohopln en dan ook meer voor het vir tuoze spel evenals de andere rhapsodieën van den meester werd geschreven. De pianist had een bar-sleohten vleugel tot zijn be schikking. Na de pauze waren de orkestnummers van wat lichter gehalte: met de ouverture „Le gende des Vosges" van Coffot aangevangen, werd Waldteuffel's „Valse militaire" als tweede en Biret's tweede Arlesienne-suite als slotnummer gegeven. De verschillende nummers vielen zeer in den smaak van het publiek. Het Volksconcert werd door een volle zaal nandachtlg-luisterende menschen bijge woond; de pianist was hier beter op dreef dan den vorigen avond, zoodat zijn spel beter voldeed. Percy Grainger Inter Nos. Naar wij vernamen zal de gevierde kun stenaar op het concert 80 October in Casino een prachtige Blüthner-vleugel bespelen, ge ïmporteerd door de firma Bender te Am sterdam. Solisten-concert. i |p ^u^ikaal gebied zal de komende winter /i w uitblinken boven vele an- nZ E?Ve15meldjden omtrent het oon- h t hk'/u®8 8 gegeven wordt door wit. STÏ^^t „Inter Nos", aar tij niemand minder dan Percy Grainger zijne medewerking zal verleeneu. Is dit dus voor muziekminnaars reeds het neusje van den zalm, er wacht ons nog ander muzikaal ge™k T*?Uner tJJdzal daarvan blijken. WH willen voor heden eens de aandaoht vestigen op een oovaal concert, dat even eens de eerste dagen van Noveftiber gegeven wordt. Hierbij is de medewerking verkegen van den bas Hendrik C. van Gort, zooals men zal weten, een van onze allerbeste zan gers. Het concert is gearrangeerd door den neer loon de Hoogh en zal worden gegeven, f™iaIv®do°r den heer van Oort, door mejuf- ftotiw Mies Rootlieb, mezzosopraan van Am- sterdam Mejuffrouw Rood 1 li is zange resbij den heer de Hoogh; daar zi1 hier ter naïm m? -leerli-^en bezit, zal haar naam bij vele inwoners reeds bekend zijn. lezamen met den heer Oord zullen zij dit ooncert geven, beurtelings zullen de heeren van Oort en de Hoogh begeleiden. Behalve verschillende Hollandscbe liederen, compo sities van den heer van Oort zelf, zal door den heer van Oort o.a. worden gezongen de bekende Archibald Douglas-ballade van Carl Loewe. Het volledige programma is nog niet gepubliceerd, doch zal eerstdaags worden be kend gemaakt. Daar de prijs voor dit concert zeer laag is om voor een bedrag van 1.26 onzen beroemdsten en meest beteekenendtn bas zanger te hooren is waarlijk goedkoop! zal men goed doen zioh tijdig van kaarten te voorzien. Trouwens, door bemiddeling van den heer de Hoogh zijn reeds een 150-tal kaarten verkocht, en vele anderen zullen deze gelegenheid niet laten voorbijgaan. Meerdere bizonderheden zullen te zijner tijd wordeq gepubliceerd. Voordrachtavond Mr. Kamp. Het zal vele lezers, die reeds kaarten ge nomen hebben voor den voordrachtavond zou plaatshebben, teleurstellen als zij ver nemen, dat de heer Kamp door een aanval van griep genoodzaakt is geweest zijn komst af te telegrafeeren. Evenwel wordt dit uitstel geen afstel, en de reeds gekochte entréekaarten blijven gel dig. Zoodra de heer Kamp weder kan op treden, zal dit door het bestuur van A. G. O. worden bekendgemaakt. Kunstavond „Het Schouwtoneel". Zooals reeds vermeld, wacht ons a.s. Dins dag in „Casino" een bijzondere kunstavond. Het bekende „Schouwtooneel" van Amster dam zal het spannende tooneelspel „De Wed loop met de Schaduw" opvoeren, waarin een zeer eigenaardig probleem, vol geheimzin nigheid, wordt behandeld. Dr. J. L. Walch schrijft ervan: „Dit ls dan zeker een belangwekkend stuk. Het heeft de overtuigingskracht eener obses sie. En achteraf kan men twijfelen, of zóó inderdaad wel het wezen der Inspiratie is; men kan en moet, geloof lk tot de con clusie komen, dat het één der occulte moge lijkheden is, niet de eenige; hoe het zij, dit stuk zal den belangstellenden toeschou wer in hooge mate boelen en zal ook door zijn wezenlijke Innerlijke tooneelmatigheid en sterke spanning bevredigen. Wil men nóg meer van een kunstwerk?" In dit stuk treden gezamenlijk op de beste krachten van het Schouwtoneel, o. a. Mevr Wilh. v. d. Lugt—v. d. Horst Melsert, Jan Musch zelf en Co Balfoort. Het samenspel van deze drie sterren is overweldigend. „Het Vaderland" schrijft: „Het ls prachtig gespeeld door Mevr. v. d. Horst, met groot ultbeeldingsvermogen, werkelijk aangrijpend en door Jan Musch als haar man, die deze figuur volkomen doorleefd had en vooral aan het slot, tot tragische hoogte wist op te voeren." Het „Nieuws van den Dag": „....het spel zoo bewonderenswaardig, dat ons in span ning houdt meer dan de woorden." Musch zag ik hier weer op zijn allerbest. De schouwburg was vol, het gehoor vol be langstelling en erkentelijkheid." „Haarlemsche Courant": „Het spel was allervoortreffelijkst. Het was een genot het aan te hooren en te zien. Mevr. v. d. Horst, die wij blij waren weer eens ln een ferm stuk ln haar kracht te zien, was de rol van de vrouw volkomen meester. Zij gaf heerlijke oogenbllkken te zien. Het was werkelijk mooi; echt Ingeleefd spel. Jan Musch zagen wij opgroeien tot een figuur van beteekenls, die zijn omgeving moet overweldigen en die angBt kan aanjagen. Het was mooi en angstig tegelijkertijd. Het was wel een goede avond." Wij verwijzen naar de ln dit no. voorko mende advertentie van de Evangelische Maatschappij, waarin melding wordt gemaakt van een openbare godsdienstige samenkomst ter herdenking van de Hervorming. Als spreker treedt op Db. G. Westmljse, met het onderwerp „Dreigende gevaren". Verdere bijzonderheden vindt men in de advertentie. Lotertj Marine-Monument Wy verwyzen naar een advertentie ln dit blad, waarin bekend gemaakt wordt, waar de loten voor de loterij, waarvan de trekking op 1 November a.s. zal plaats hebben, nog eenige dagen verkrygbaar zijn. Cinema Palace. Het bioscooptheater aan de Binnenhaven, dat gerulmen tjjd gesloten was, zal begin November weder geopend worden. Het z(1n de heerelf Brandhof en Boelens, aan vele bezoekers van de vroegere Tavenu-bioscoop welbekend, welke heeren dit theater de vol gende week weder zullen exploiteeren. Bizonderheden zulen per advertentie wor den bekend gemaakt. Esperanto. Zooals uit een in dit nummer voorkomende advertentie blijkt, zul de Esperantistenver- eenlging, afdeeling Helder, weder haar jaar lijksche openbare vergadering houden met lichtbeelden ter Inleiding van haren winter- cursus, aanvangende 2 Nov. e.k., voor welken cursus men zich op den avond der lezing kan aanmelden (cursusgeld 0 per cursus). Waar meer en meer het groote belang van Esperanto blijkt op Internationale congres sen op jaarbeurzen en op de Volkerenbonds- vergaciering. de mogeiykheld om Esperanto op de scholen als leervak ln te voeren, een punt van de agenda vormde, mogen wij wel neggen, dat Esperanto als wereldhulptaal een goede toekomst heeft. Daarbij komt nog, dat Esperanto door de eenvoudigste menschen kan geleerd worden en dat ln zeer korten tijd. Paard op hol. Dienstregeling E.S.O.X.A. Van Helder alle werkdagen, behalve Dins dag, 's morgens 7.45 en bovendien Maandag 's avonds 10.30. Van Amsterdam alle werkdagen s mor gens 0.80. ZOEKLICHT. Wy, Nieuwediepers, weten allen wat dat zoeklicht is en als er 's avonds zoo'n straal bundel door het luchtruim wordt gepriemd, kyken we er naar, zoo onder het loopen door, en zetten dan ons gesprekje en onze wandeling voort. We zyn er byna even ge blaseerd van als van de vliegmachines, die dageiyka boven onze stad haar snelle ronk- tochten houden. Toch is het interessant even langer dat zoeklicht, in al de bewegeiykheid, die men er aan weet te geven, te volgen en te be schouwen. Zoo was het Maandag j.L aardig het ge speel der zoeklichten, wier straalbundels van verschillende kanten over onze stad werden geworpen, gfide te slaan. Nu en dan kruisten de bundels elkaar en toen plotseling een regenbuitje zachtkens naar omlaag kletterde, en de straalbundels het druppelheir beschenen en doorkliefden, konden we de sensatie beleven van bij avond een regenboog te zien al was die dan minder grotesk dan die we zoovele malen door moe der natuur langs de wyde hemelbogen zien geprojecteerd. Hoewel die avondregenboog van veel min der grootschheid was, had hy toch iets zeer eigenaardigs, dat we by den natuurregen- boog niet zien; n.1. dat hy nagenoeg hori zontaal in den straalbundel viel waar te ne men en met de zwenking van den straalbun del werd meegevoerd, zoodat je als 't ware een regenboog boven de huizen zag zwe ven. Dat gaf iets bekoorhjks en het leek iet of wat op het ontsteken van vuurwerk, want door de dampwolkjes leek het of de rook van het vuurwerk bezig was weg te trekken. Wat een heerlijk schouwspel heeft men njet als men vanaf de reede de zoeklichten lil snelle vaart- langs de huizen laat giy- den. Hoe klaar en duidelijk teekenen alle huisomtrekken zich dan af en wat wonder lijke kleuren gloeien er langs den dyk en over het water. Hoe behendig kan men met dien straal bundel de morseteekens het luchtruim in- priemen; «nel en vlug, even snel als het knipperen van de mastkoppen. En by het oefenen weet men ook den vroo- ïyken kant wel eens te nemen. Zoo heb ik het eens gezien, dat men vanaf het schip een paar jonge dames, die fietsend zich voortspoedend, in den lichtbundel wist te krijgen en ze volop in dat licht liet rij den tot ze in het Ankerpark om den hoek verdwenen.- Een dergeUjke galanterie om de dames voor te lichten kan men slechts van zeelui verwachten en ik kan me zoo voorstellen hoe aan boord van dat schip ieder een en al oog moet zyn geweest voor die beide dames. Of de dames met deze wyze van „ln het zonnetje te worden gezet" Ingenomen waren, valt niet zoo gemakkeiyk uit te maken. Het spreekt van zelf, dat de jeugd, zoo dra ze daartoe gelegenheid heeft, met be hulp van dien feilen straalbundel, haar eigen spelletje speelt. Zoo zag ik zeer onlangs, dat ze op dien straalbundel parasiteerden, door met behulp van spiegels zelf hun zoeklichten de duister nis in te zenden. Van zeer dichtby goot een schip den strakken, blitsendem bundel over den buiten kant en talryke jongens stonden met hun zaksplegeltjes, als witblauwe gedaanten in die straalmassa en vingen van terzyde die stralen in hun spiegeltjes op, zoodat die als felle miniatuur zoeklichten werden gereflec teerd. Het was een heel aardig bedacht spelletje en het maakte inderdaad van verre den in druk alsof tallooze zoeklichten langs den buitenkant waren opgesteld. Wel ls de jeugd vindingrijk en de eerste, die op dit lumineuze idéé is gekomen, kan trotscn z(jn op het feit dat hy zooveel na volgers vond. Een patent op zyn vinding had h|j niet gevraagd, doch het zal hem welttcht een streeling zyn geweest, dat hij de aanvoerdpr van het spul was. ROBINSON. VOOR DEN POLITIERECHTER Zitting van Maandag 28 October. ValBche aangifte. De bejaarde scharrelaar J. N. had aan een koopman 'n partytje voddein op credlet verkocht en deze handelaar, zeei: vereerd met het ongewone in hem gestelde vertrou wen, verzuimde natuuriyk met J. N. af te rekenen. In zyn wanhoop liep J. N. naar den ryksveldwachter en stelde het zóó voor of bedoelde koopman wederreohteiyk die vod den had ingepikt De rijksveldwachter stelde 'n onderzoek in, reisde zelfs naar Alkmaar om de zaak tot klaarheid te brengen, doch kwam weldra tot de conclusie dat van ver duistering geen sprake was. Toen werden de bordjes verhangen. De ryksveldwachter, een verknocht dienaar van het Wetb. v. Strafr. zeide: Ita lex et scriptal Zoo is de Wet in oasu art. 208, gesohreven en hij maakte nu tegen J. N. proces-verbaal op, ter zake het doen van een valsche aangifte. Gelukkig echter voor den ouden man kreeg de politierechter den indruk, dat J. N. niet opzetteiyk het voornaamste element der strafbaarheid, maar meer in zyn onnoozel- heid en gebrekkige wetskennls had gehan deld en sprak nu den beklaagde vry. De Of ficier had een kleine boete gevorderd, maar dat ging heelemaal niet. Op het feit staat alleen gevangenisstraf. Geen beschaafd optreden. Mevr. G. L., 'n Wleringer hoteihouders- ega, heeft zich tegenover derden niet heel welwillend uitgelaten over mej. B. W. amb- tenaresse ter gemeente-secretarie. Wat zy over die jongedame met veel vuur oplepelde, zullen we maar niet nader releveeren, maar mej. W. was er heusch niet mee gevleid en deed aanklacht terzake eenv. beleediging, met het resultaat dat de loslippige dame he den tot 80 boete subs. 80 dagen werd ver oordeeld. In aanmerking werd genomen, dat bekL bekend staat als iemand, die nog al gauw wat zegt. Ook 'n virtuoos. De heer J. M. alhier ls biykbaar niet ver legen in zyn woordenkeus als hjj iemand, die zyn ontevredenheid heeft opgewekt, eens de ooren wil wasschen. Een onzer politie agenten, die in de termen viel om door M. te worden gekapitteld, kreeg in den nacht van 13 op 14 Augustus 'if staaltje van M.s welbespraaktheid te genieten. Met 'n flux de bouche, die zeker by zoo'n ongeschoolde kracht bewondering wekte, schold hy den agent in een adem uit voor suffert, lamme ling, boerehengst ep stommerik. De agent was echter van meening, dat M. het er nu toch wel wat al de dik op 'lei; volmaakt is niemand, ook geen agent v. politie, maar hier had M. de grenzen van een geoorloofde critiek, steunende op het mooie beginsel: Een vriend die nttj mijn feilen toont, Heeft op myn hart een groot vermogen, ver overschreden en by smeerde M. op de bon ter zake eenv. beleediging^ van een ambtenaar. De politie-rechter voelde ook geen onverdeelde bewondering voor deze soort begaafdheden en veroordeelde M. tot 20 boete sub. 20 dagen hechtenis. AlTondIssements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van 24 Oct Uitspraken: D. S., Schagen, verduistering, 1 maand gev. P. C. K. St. Maarten (ged.), heling, 1 mnd. gev. Simon B„ Helder, appèlvonnis, kanton rechter, overtreding pi. verordening op de Maximumprijzen te Helder. Vonnis ontslag rechtsvervolging bevestigd. Aangenomen wordt, dat de gemeenteraad de grenzen zy- ner bevoegdheid heeft overschreden. Nieuwe zaken. Misdrijf art. 237 Wetb. V. Strafr. Met gesloten deuren staat terecht de ge detineerde bekl. M. L. geb. 1888, wonende te Wieringen. Hem worat ten laste gelegd bovengenoemd misdrijf. Als verdediger is aangewezen mr. v. Loockeren Campagne. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. BINNENLAND. 51/, leening Amsterdam. Naar het Hbl. verneemt is de inschrijving op bovengenoemde leening slechts ten deele geslaagd. Met de plaatsing van het overige gedeelte zal verdere voortgang worden ge maakt. Socialisatie. De staatscommissie in zake de socialisatie heeft, zoo meldt de Telegr., haar algemeen critisch onderzoek beëindigd, zonder noch tans tot eenige concrete conclusie te zyn ge komen. Het ligt in haar bedoeling, thans b paalde onderdeden in het byzonder met des kundigen en belangstellenden te bespreken. De classificatie der gemeenten. Naar men aan de 's-Hertogenbossche Cou rant van betrouwbare zijde meedeelt, is een voorlooplge indeeling der gemeente in klas sen ontworpen, welk ontwerp zou dienen als leiddraad by de door de classificatie-commis sie ter hand genomen herziening. Volgens het ontwerp zouden er van de ruim 1100 gemeenten worden ingedeeld ln de le klasse 4, 2e klasse 16, 8e klasse 65, 4e klasse 208, en 6e klasse 821 gemeenten. De aftrek wordt volgens het ontwerp be paald op resp. 5, 10, 15 en 20 pot. Bezuiniging. De Tyd meldt, dat de Verzekeringsraden, In opdracht van den minister van arbeid, aan de Raden van Arbeid hobben bericht, dat op prys zou worden gesteld het niet meer verleen en van vaoantieby slagen, een en an der uit bezulndgingsoverwegingen. Deze wensch zou vrijwel op algemeen verzet uit de Raden van Arbeid stuiten. Wy hebben dezer dagen aan „Het Volk" een berioht ontleend, dat by de diensten die onder het Departement van Marine resor- teeren, de volgende bezuinigingsmaatregelen worden ingevoerd: Van 1 Januari 1028 af zujlen by ambtsjubi lea geen gratificaties meer worden toege kend Voor de waarneming van hoogere functien worden eveneens te rekenen van 1 Januari 1928 geen toelagen meer verleend, tenzij uit de waarneming direct aanwysbare en in geld waardeerbare schade voor den waarneer voorvloeit. Van 1 Januari 1928 af zal voor het perso neel, hetwelk thans een 45-urlge werkweek heeft, de 48-urige werkweek worden inge voerd. Eene evenredige werktydverlenging zal als regel moeten worden ingevoerd voor personen, die thans korter of langer dan 45 uren per week arbeiden. De verlenging van den werictyd zal geen verhooging van het week-, maand- of Jaar loon tot gevolg hebben. Zy zal als regel ge paard gaan met een evenredige inkrimping van het personeel. Naar net blad thans wordt medegedeeld, zyn deze bezuinigingsmaatregelen niet alleen Setroffen voor Marine, maar voor alle 'epartementen. Het geldt hl:T een algemeen besluit van den Ministerraad. Dit besluit schrijft met Ingang van 1 Januari a.s. voor groepen lager personee' de 51-urige werkweek voor. Wijziging van het Invoerrecht op sigaren. De heeren Wintermans o.s. hebben twee amendementen ingediend op het wetsont werp tot wyziging van het Invoerrecht pp sigaren, waaromtrent de oomm. van rappor teurs thans ook haar eindverslag heeft uit gebracht. De voorstellers wenschen het mi nimum invoerrecht per 1000 stuks sigaren niet op 15, doch op 21 bepaald te zien en verder wenschen zH het bedrag der aan gegeven waarde van 60 op 70 per 1000 stuks te zien gebracht. Invoerrecht op vleesch. De Minister van Financiën brengt in de „St.-Ct." ter kennis, dat de commlsslö van deskundigen voor het lnvoerreoht op versoh en gekoeld vleesch in hare vergadering van 28 dezer de in de wet van 10 Mei 1922 be doelde prijscourant heeft vastgesteld als volgt: rund- en kalfsvleesch, versch of ge koeld 100 K.G. 95; paarden- en ander vleesoh, versoh of gekoeld, 100 K.G. 40. Gedurende de maand November kal mits dien het invoerrecht voor de hierboven be doelde vleeschsoorten bedragen 10 pet van de hiervoor vermelde waarden. Yeeuftvoer naar België. Volgens mededeeling van den Rijksland- bouweonsulent Seventer wordt met ingang van 29 Oot a.s. de invoer van herkauwende dieren uit Nederland in België toegestaan op den eersten, den elfden en den 21sten van iedere maand. Indien een dezer datums valt op een officieelen feestdag moet de invoer verdaagd worden op den volgenden datum, voor den invoer vastgesteld. Mr. Troelstra. Naar de Tel. verneemt, is rechtsingang verleend in de zaak tegen mr. Troelstra, in verband met het incident ten kantore van een verzekeringsmaatschappy te Amsterdam, waarby mr. Troelstra een polisafschrift, om trent welks inhoud meaningsverschil was gerezen, ter inzage vroeg en plotseling ver scheurde. De instructie wordt binnen enkele dagen geopend. Het conflict ln de slgarennyverheld. Het centraal bestuur van het Verbond van Nederlandsche Fabrikanten-vcreonigingen heeft in zyn gisteren gehouden vergadering besproken het besluit van de samenwerken de organisaties van sigarenfabrikanten, om van 1 dezer af in hun fabrieken slechts te laten werken door arbeiders, die genoegen nemen met een arbeidsweek van 48 uren en een verlaging van het stukloon, welke in verband met de verlenging van den arbeids duur, nog tot een kleine verhooging van het weekloon aanleiding geeft. Daarby bleek, dat men zich eenstemmig verheugde over het feit, dat de ondernemers van dit bedrijf eindeiyk een besluit hadden genomen tot verlaging van de productiekos ten, dat, naar veler meening, reeds eerder genomen had moeten worden, zoowel met het oog op de zeer groote moeilijkheden, waarin deze industrie verkeert, als met hei oog op den ongunstigen invloed, die op het geheele Nederlandsche bedrijfsleven wordt geoefend door practisch onhoudbare loonen en arbeidstyden. De vraag rees, of ln verband met dé groo te moeilijkheden, waarin deze industrie ver keert, de thans genomen maatregelen wel voldoende kunnen worden geacht. Des te grooter zorg baarde het, aldus werd opge merkt, dat de invoering van deze maatrege len, die overvloedig werden gemotiveerd door den noodtoestand in dit bedrijf, nog zyn gestuit op verzet van de organisaties van ae loonarbeiders. De vergadering besloot, aan de positie van de samenwerkende organisaties van si garenfabrikanten allen mogeiyken moree- len steun te verleenen, overtuigd als zij was, dat het niet alleen een vakbelang, maar een algemeen belang is, dat door samenwerking van ondernemers en arbeiders en desnoods door medewerking van de overheid zoo ge- leideiyk mogeiyk, maar ook zoo snel moge- lük, een regeling zal tot stand komen tot aanpassing van de productiekosten aan de huidige economische omstandigheden. De vergadering sprak verder als haar oor deel uit, dat inspanning van alle krachten noodlg zal zyp, om in ondernemerskringen de overtuiging te bevestigen en te verleven digen, dat dit proces energiek, zyn het ook met beleid, moet worden doorgevoerd, en die overtuiging by het geheele Nederlandsche volk ingang te doen vinden. De hoop werd uitgesproken, dat daarby, waar noodlg, op den steun van de overheid zal mogen wor den gerekend. Vermindering scheepsbemanning. Naar de zeeliedettlvereenlging de Een dracht mededeelt, heeft het scheepsvolk ge weigerd te monsteren voor de stoomschepen Willem van Drlel, Naaldwyk en Randwyk. De reden hiervan is dat zy geen genoegen nemen met de bemanningsregeling van de betrokken reederijen, die met verminderde equipages willen laten varen. Zoo zou voor de Willem van Driel van de sterkte van de monsterrol worden afgevoerd een keteljongen, een tremmer en een olie man. De tremmer is reeds voor de vorige reis niet gemonsterd geworden, maar het zou zyn gebleken, dat het werk voor den eenigen tremmer, die alles alleen moest doen, te zwaar was. Van de bemanningssterkte van hett stoom schip Naaldwyk zouden afgevoerd worden een matroos, een tremmer en een keteljon gen. Er zyn verschillende schepen bemonsterd met verminderde bemanningen; hiermede schynt het scheepsvolk genoegen te hebben genomen. Nog werd medegedeeld, dat ook de ma chinisten niet wilden varen met verminder de bemanningen en reeds geweigerd zouden hebben te monsteren. By informatie by den Bond van machi nisten ter koopvaardy, werd evenwel ver klaard, dat de mededeeling onjuist Ls. De actie, waarvan thans sprake is, gaat geheel uit van het mindere personeel. Het huweiyk van den gewezen keizer. De socialistische afgevaardigde Piérard heeft aan den (Belgischen) minister van bul- tenlandsche zaken gevraagd of het juist is dat, zooals in officieele telegrammen wordt meegedeeld, in de huwelijksregisters te Doorn de gewezen keizer is ingeschreven als: Keizer en Koning Wilhelm IL Als dit waar is, voegt Piérard er iaan,toef Is de mi nister dan niet van oordeel dat op de vol gende oonferentie der geallieerden de wen- scheiykheid moet worden besproken van tot de Nederlandsche regeering bescheidenlek vertoogen te richten, om den eigenaar van Doorn te wyzen op een juister begrip van zyn plaats. Jaspar zal de volgende week antwoorden. Uitkomsten volkstelling. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans het deel van de volkstelling het licht doen zien, dat behelst de verdeeling der bevolking naar het geslacht, den leeftyd, den burgeriyken staat, de samenwoning, de geboorteplaats en de nationaliteit. Indeel ing der Ryksbevolking naar den leefiyd: M. V. Ben. 1 jaar98780 89614 1— 4 802216 291810 6— 9 876887 866799 ,10—14 862756 854882 16—19 340509 838847 20—29 560847 672421 80—89 446006 462130 40—49 867818 881576 60—59 278692 285129 60—69 174510 186627 70—79 88325 100658 80 en ouder23445 30036 Onbekend 21 29 Totaal8410262 8465062 Woensdagmiddag geraakte een paard van den melkrijder P. K„ wonende Parallelweg alhier. In de Dykstraat op hol. Het beest rende het Westplein op, en kwam over den rand van het verhoogde trottoir aldaar te vallen, waarby het zich zoodanig aan den kop bezeerde, dat het ter plaatse moest wor den afgemaakt. Begrijpelijkerwys lokte deze gebeurtenis een menigte belangstellenden op deze plaats byeen.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 11