E T Derde Blad. VAN ZATERDAG 18 NOVEMBER 1922. Gemeenteraad van Helder. Vergadering van Dinsdag 14 November. (Vervolg). Subsidie. Voorstel om het Bestuur der Alkmaarsche Huishoud- en Industrieschool een bijdrage te verleenen van 17.101/». Naar aanleiding van een vraag van den heer Van Breda zet de heer De Zwart uiteen, dat het hier betreft een opleiding voor onderwijzeressen, waaraan gesubsidi eerd wordt. Daar de gemeente zelf een huis houdschool heeft, kan naturlijk geen sub sidie aan de Alkmaarsche worden gegeven, maar dit is een cursus, die wij niet hebben. Aangenomen. Alg. Politieverordening. Voorstel tot wijziging van de algemeene politieverordening. Aangenomen. Adres J. Hofman. Voorstel om afwijzend te beschikken op een adres van J. Hofman om vergoeding van geleden schade ten gevolge van zijn verblijf in' militairen dienst. De heer Zondervan meent, dat de be handeling van dit punt kan worden bekort door een voorstel van spr. om do zaak in handen te stellen van een oommissie uit den Kaad voor onderzoek en. rapport. DeVoorzlttor meent, dat er toch nooit een reden kan worden gevonden voor schade vergoeding. De heer Zondervan: Als de Voorzitter dit niet wenscht, dient de zaak te worden besproken. Er moeten allerlei scheeve dingen in worden rechtgezet. De V o o r z 111 e r: Als men maar niet van mij verwacht, dat ik ooit die 900.—, waar voor ik aangeschreven ben, zal betalen. De heer Zonder van: Het betroft hier verkeerde inlichtingen, welke door een amb tenaar verstrekt zijn. Daar het voorstel van spr. ondersteund wordt komt het in stemming en wordt aange nomen met 17 tegen 8 stemmen. Tegen de heeren Bok, van der Veer en Adriaanse. De Voorzitter .zal een commissie aan wijzen. Suppl. Begrooting. Voorstel tot vaststelling van een 2e sup pletolre begrooting van de Inkomsten en uit gaven voor den dienst 1922. Aangenomen. Onderwijs. Voorstel tot reorganisatie van de Burger avondschool in een Avondvakteekenschool en tot benoeming van leeraren aan die school. Held. Crt. 24 Oot. De heer H e y b 1 o k merkt op, dat in do Bijlage de voorstelling gegeven vtordt als zouden de onderwijzers geene schade lijden Dit is niet juist, en spr. vraagt hleromtren nadere uiteenzetting. DeVoorzitter antwoordt, dat de clau sule er uitgenomen is. Maar de oplossing zooals zij is voorgesteld in de bijlage, is de beste, al is zij dan voor enkele onderwijzers nadeel!g. Ze krijgen nieuwe lesuren. De heer Heyblok: Dus ze krijgen pen sioen? De Voorzitter: Als ze voldoende dienstjaren hebben, zeker. Maar dat moe, nog beslist worden. De zaak-Labout wordt onaerzocht. De heer G r u n w a 1 d merkt op, dat verschil lende gemeenten trachten te voorzien ln de jf*'teteelige gevolgen voor de onderwijzers door t geven van wachtgeld. De heer De Zwart zegt, dat de schade niet enkel het gevolg is van de reorganisa tie. Deze nieuwe regeling zou ook zonder de verdere reorganisatie aldus door het Rijk doorgevoerd zijn. De voordracht wordt aangenomen. Grondbedrijf. Voorstel tot wijziging van het besluit tot indeeling van gronden, ingebracht in het Grondbedrijf, in klassen. Held. Crt. 7 Nov. Aangenomen. Gemeentebegrootlng. Voorstel tot wijziging van de Gemeente begrootlng, dienst 1922. Held. Crt. 7 Nov. De heer G r u n w a 1 d hoeft met genoegén gezien, dat een belangrijk bedrag meer gehaald is uit den hoofdelijken omslug dun geraamd was, zooajls ook door spr. was voorspeld. Het doet spr. genoegen te zien, dat het restant naar ue nieuwe begrootinf zul worden overgebracht, waardoor do Inkom stenbelasting voor 1928 zal worden vermin derd. De heer D e Z w a r t waarschuwt voor ho vestigen van verkeerde verwachtingen en wi" duB op dit gesprokene liever vooralsnog nlei. Ingaan. Het schijnt den heer Grunwald te zijn ontgaan, dat het hier betreft een zuiver administratieve maatregel, die niet geba seerd is op de werkelijke ontvangsten- Want hoewel in eerste instantie dit bedrag door 'het Rijk is gegeven, wordt er een zeker percentage afgehouden voor toegewezen re clames, enz. Maar administratief moest dl' aanvankelijke bedrag thans op de begroo ting komen. De herr Grunwald heeft destijds be toogd, dat de belasting méér zou opbrengen <Ihii geraamd was. Toenmaals werd spr. sterk bestreden door den hoor de Zwart, maar thans blijkt het, dat hij juist gezien hoetk Natuurlijk zal er nog do aftrek afgaan, maar dat neemt niet weg, dot er een aanmerke lijke vermindering is. Den" heer De Zwart is het hekend, dat op het oogenblik een 10 20,000.— wordt afgetrokken. Waar is, dat het aan den an deren, kant ook weer zal meevallen wegens vele navorderingen van gepensionn eerden die zich nu» alvast kunnen prepareeren op de navordering daarover. Aangenomen. Aankoop grond. Voorstel om over te gaan tot aankoop van ongeveer 75 Ma. grond van het Roomsch Ka tholiek Kerkbestuur der Parochie „Onze Lieve Vrouwe Onbevlekt Ontvangen" voor het verlengen van de Stokman Bossestraat. Held. Crt. 7 Nov. Aangenomen. Bestrating Bonselaareweg. Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van bewoners van den Bonse laareweg om van gemeentewege tot bestra ting van dieü weg over te gaan. Held. Crt. 7 Nov. De'heer Boogaard zou gaarne verne men of de weg door de gemeente bestraat kan worden, indien Oorlog en Waterstaat weigeren. De toestand is voor de bewoners onhoudbaar. De heer Adriaanse meent, dat de bij lage voor zichzelf spreekt. Het is niet de bedoeling, dat dit van gemeentewege geschie den zal. Het Rijk onderhoud den weg en be- grint dien. De weg is trouwens in behoorlijken toestand. Het best is niet op de zaak vooruit te loopen en af te wachten. De heer Heyblok merkt op, dat ook de gem. bouwmeester bestrating noodig achtte. Is het nu niet beter, vraagt spr., de clausule omtrent de positieve afwijzing weg te nemen? Het is nu zoo positief van de baan. De heer Adriaanse deelt mede, dat ook de heer Heyblok wei tevredengesteld zal worden. De voordracht wordt vervolgens aange nomen. Waterleiding. Voorstel om Burgemeester en Wethouders te machtigen tot afgifte der vanwege het De-, partement van Oorlog verlangde verklaring, nopens de Instandhouding van de prlse d'eau der waterleiding in verband met de vereischte vergunning tot het leggen der toevoerleldlng van het P. W. N. in aen Militairen Lands- grond. Held. Crt. 7 Nov. Aangenomen. Onderwijs. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om een crediet te verleenen ad 850 (ongeveer) voor het tijdelijk geschikt maken van het Weeshuis voor het geven van onder wijs aan een zestal klassen der scholen-aan de Oostslootstraat. Hold. Crt. 7 Nov. Aangenomen. Boschwachterswoning. Voorstel tot het stichten van een bosch wachterswoning in de „Donkere Duinen". Held. Crt. 24 Oot De heer Van Breda acht deze woning niet noodig en wil geacht worden te hebben tegengestemd. Aangenomen. Vischafslaggebouw. Voorstel om Burgemeester en'Wethouders te machtigen tot het sluiten eener overeen komst voor de verkrijging vail grond in erf pacht ten behoeve van de uitbreiding van het Vischafslaggebouw. Held. Crt. 7 Nov. De heer Bot dringt aan op bespoediging van dit werk. Aangenomen. Klacht van H. J. van der Horst ca Voorstel om afwijzend te beschikken op de klacht van H. J. van der Horst en 25 an dere omwonenden der gasfabriek nopens damp- en stankverspreiding der cokesblusch- inrlchting. Held. Crt. 7 Nov. De heer Boogaard wil het advies van den directeur der Water- en Llohtbedrijven gaarne onderschrijven. Maar om zonder meer afwijzend op het verzoek te beschikken, gaat toch niet aan. Het is bekend, dat de gracht waaruit het bluschwater gehaald wordt, in den volksmond de rattengracht heet, en waar de inrichting 5 M. van de woningen verwij derd is, kan men nagaan wat dit beteekent. Is het niet mogelijk er oen houten gebouw omheen te maken of bij noordenwind met leidingwater te blusschen, vyaagt spr. Het is niet zoo zeer de rook, die de rnenschen hin dert als wel de stank van het water. De heer Staalman onderschrijft deze woorden met den meesten ernst. De heer Verstegen antwoordt, dat het grootste bezwaar is, dat de gasfabriek mid den in de stad staat. Dat zad altijd last mee brengen voor de bewoners, en daar is niets aan te doen. De heer Bogaard': Jawel, maar dit is een nieuwe inrichting. De heer Verste ge»n: Neen, zij is het ge volg van de nieuwe ovens. Deze bluschinrioh- tlng stond eerst vlak naast den gashouder en dat dit te gevaarlijk was, behoeft g^ri betoog. Bovendien leed de gashouder er zelf van. Maar we zullen de zaHk onderzoeken, als er iets gedaan kan worden zal dat niet nagelaten worden. Een goede oplossing te vinden is evenwel uiterst moeilijk. Een schut ting als waarvan de heer Boogaard spreekt, zou wel een 4000.— kosten, maar die helpt niet afdoende. Aangenomen. Straatverlichting. Voorstel om een crediet ad 10.000 be schikbaar te stellen voor de straatverlichting. Held. Crt. 11 Nov. De heer Grunwald zal zich daar na tuurlijk niet tegen verzetten. We zijn het er allen over eens, dat de straatverlichting dien't te worden uitgebreid. Maar de plaat sing van lantaarns moet niet uit dezen post geschieden, doch uit de opbrengst der mid delen worden bekostigd. Nader wordt uiteen gezet dat bet hier be treft reeds geplaatste lantaarns. De voordracht wordt aangenomen. Pandhula Voorstel om alsnog aan den pandhuishou der J. Kikkert een subsidie ad 1000 toe te kennen. Held. Ort. 7 Nov. De heer Zondervan vraagt mondelinge stemming en wil zijn stem tegen dit voorstel motiveeren. Spr. is niet overtuigd, dat Kik kert recht op dit bedrag heeft en zal dan ook ook tegenstemmen. De heer Grunwald brengt hulde aan het College voor deze oplossing. Evenwel dient uitdrukkelijk vermeld te worden, dat het hier een gift betreft, en Kikkert geen enkel recht kan doen gelden. De heer De Zwart zet uiteen, dat dit vóorstel tegemoet wil komen aan hen, die den vorigen keer spraken om genade voor recht te doen gelden. Met dit voorstel willen wij thans de zaak definitief beëindigen. Hierover wordt nog wat van gedachten gewisseld. De heer Schoeffelenber- ge r meent, dat het niet aangaat ons zoo van de zaak ^f te maken. Straks wordt misschien de zaak opgeheven en dan komen wij te staan voor de stichting van een gemeentelijk pandhuis. Spr. stelt voor het subsidie ook voor het volgend jaar te verleenen en het pand aan te koopen. De heer K u y p e r motiveert zijn stem tegen de voordracht Spr., die meer van de zaak weet en achter de schermen heeft ge keken, staat zeer onsympathiek hier tegen over. Het voorstel wordt aangenomen met 17 tegen 3 stemmen. Tegen stemmen de heeren Heyblok, Kuiper en Zondervan. De heer Van Breda vraagt wat B. en W. thans denken te doen? De heer Verstegen: Niets, we kunnen niets doen. De Voorzitter: We zullen overwegen wat kan worden gedaan. Maar vanavond kunnen wij U niet antwoorden. Erfpacht grond. Voorstel tot uitgifte van ongeveer 810 MJ. grond in erfpacht aan J. P. van Os voor den bouw van twee woningen aan de Stakman Bossestraat. Held. Ort. 7 Nov. Aangenomen. Voorschot Woningbouw. Voorstel tot toekenning van een voorschot aö ƒ127.000 en een bijdrage van 25% in het exploitatietekort aan de Vereeniging voor Volkshuisvesting „Helder" ten behoeve van den bouw van 40 woningen op het voormalig Beltterrein. Held. Crt. 11 Nov. De heer Van Breda wil geacht worden te hebben tegengestemd op grond van het feit, dat spr. bezwaar maakt tegen de 25 die de gemeente moet bijpassen op de huur. Aangenomen. Werktijd. Voorstel ln zake het verzoek van de af dee ling Helder van den Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland betreffende op neming van den 8'/»-"rigen werkdag en 48 urige werkweek in de bestekken voor werken van gemeentewege uit te voeren. Held. Ort. 11 Nov. Hierop is ingekomen een adres van den Held. Besturdersbond, houdende het verzoek niet integaan op dit voorsWL De heer Van Os: Waar in de praktijk blijkt, dat de 45-urlge werkweek en de 8- urige werkdag niet is te handhaven, ook niet iu particuliere bedrijven, acht spr. dit voorstel zeer zeker urgent. Juist voor de Bouwvakken acht spr. een speciale regeling noodzakelijk; dit is een gezond vak, on des zomers ls het noodig om langer dan 8 uur te werken, terwijl daarentegen in den winter een werkdag van 6 uur dikwijls lang genoeg ls. Betrof het mijnwerkers, dan was liet an ders, dat is een zeer ongezond vak. 8pr, hoopt dat de Raad niet reactionair zal blijken hoopt d te zijn. De heer Kuiper: Zijn er werklieden te kort in de bouwvakken? De heer VanOs: Juist omdat de patroons zoo lastig gevallen worden door de belemme ringen van den 8-urendag zijn veel werkge vers zoo pessimistisch ten opzichte van het bedrijf. De heer Bok' onderschrijft het betoog van den heer van Os. Spr. heeft meermalen met sociaaldemocraten geconfereerd, die erken den, dat de 8-urendag niet heeft gebrach wat men ervan verwachtte en eene misluk king bleek. Toen de gemeenteraden lndertild den 45-urigen werkdag Invoerden, bracht de consequentie mee, dat nu ook meegegaan wordt met het contract der patroons. Waar blijft overigens het adres der bouwvakar beiders? vraagt spr. Het zou onbillijk zijn niet aan het verzoek gehoor te geven. De heer Heyblok citeert uit Humfeld's Finacnier verschillende uitspraken omtrent den 8-urigen werkdag. Die heeren zien den toestand volstrekt niet zoo pessimistisch in als de lie"r van Os. Heeft de heer van Os bij de bou wvakarbeiders geïnformeerd of dlo bizonder op de afschaffing van den 8-urigen werkdag zijn gisteld? Spr. geeft in overwe ging het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer V a n O s meent, dat tegenover de uitspraken van Humfeld duizenden tegenge stelde staan. De arbeiders kunnen het 1 drijf niet beoordeelen. Wij blijven volhouden, dat het moet. Het gaat thans verkeerd. De heer Zondervan: Toont u ons dat eens aan!. De heer Van Os: Het is na de invoering van den 8-urendag verkeerd gegaan. Rumoer, geschreeuw, Interrupties, geha mer. De heer Verstegen wil den heer van Os niet volgen In diens economische beschou wingen, waarop nog wel een en ander zou zijn aan te merken. Maar spr. houdt zich liever aan eene bespreking van het voorstel, De Landelijke Bond schrijft voor een werk dag' van „ten hoogste" 81/, uur, en de heer van Os zal ook wol weten, dat in verschil lende plaatsen overeenkomsten bestaan en dat er ook 8-urige werkdagen zijn. Dat maakt de zaak wel ©enigszins anders. We staan hier voor een nieuw contract, en het is vol strekt niet uitgesloten, dat dit nog 8 uur wordt. We zullen evenwel aannemen, dat alle bouwvakarbeiders haken naar die 81/ of misschien 9 uur arbeid per dag. Toen in de genieentebestekken de 8-urige arbeids dag werd opgenomen, gold de 9-urige. De heer Bok ontkent dit De heer Verstegen: Het spijt me, ik heb de stukken niet bij me, anders kon ik u overtuigen. Wij hebben toen aangenomen, dat het 8 uur zou zijn, en dit was voor den Raad geen bezwaar. Er komt nu in het landelijk reglement een clausule waarin gesproken wordt van 87s uur, ten nu verzoekt men die ook in de bestekken op te nemen. Dat is niet logisch. Toen de wettelijke 8-urendag nog niet be stond, namen wij dien al op, en nu zouden we er weer van afstappen. Dat gaat niet op. De heer Schoef felenberger zong dertig jaar geleden: Acht uur, acht uur, geen langer arbeidsduurl Dertig jaar en langer is daarvoor gestreden, tenslotte is een stuk cultuur verricht, waarvan wij geen afstand willen doen, al kan spr. zich het standpunt van den heer van Os indenken. Spr. heeft wel arbeiders gekend, die sterke voorstan ders waren van den 6-urigen arbeidsdag. Maar toen ze patroons werden.lieten ze 11 uur werken. Als we hierop ingaan is dat het begin van verderen teruggang. Als men werkelijk 8 uur flink werkt, is dat voldoende. Men denke zich het zware en ver moeiende werk eens in bijv. van een opper man. Is 8 uur voor hem niet genoeg? De heer Zondervan constateert, dat de heer van Os wel heeft gesproken van de noodzakelijkheid van een langeren arbeids duur, maar die noodzakelijkheid geenszins heeft aangetoond. Het gevolg van dit zou zijn, dat alle loonen naar omlaag gingen.De Friesche Bouwvakbond stelt reeds voor een verlengden arbeidsdag benevens loonsverla ging van 20 De heer Bok: Dat is ook de bedoeling. Geroep: 01 De heer Zonder van: Het is goed, dat dit eens openlijk gezegd wordt. De noodzakelijk heid van den maatregel is door niemand aan getoond, ook niet, dat hij de werkeloosheid zal verminderen. Er wordt op het oogenblik aan die 8 uur al getornd, in verschillende gemeenten wordt reeds 81/, uur gewerkt. DeVoorzitter zegt te willen afbreken, omdat het 11 uur is. Indien niemand meer het woord hierover verlangt, zouden we dit punt kunnen afhandelen. De Raad wenscht evenwel verdaging, en dusJsjn^Dl]^ BUITENLAND. De conferentie te Brussel. Aan de „Glornalo dTtalla" wordt volgens een draadloos V. D.-telegram uit Parijs ge meld, dat de conferentie te Brussel nog vóór 15 December zal worden geopend. De Belgi sche minister-president zou er op staan, dat te Brussel definitief het bedrag der schade vergoeding en de delging der schulden wor don vastgesteld. TURKIJE. De vervolging der oude Turksche regeering geëlscht Konstantinopel, 10 Nov. De Nationale Ver gadering te Angora heeft een motie van Moestafa Kemal aangenomen, waarin de ge rechtelijke vervolging wordt geëischt van den ministerraad en don sultan. De wijze van toepassing van een dergelijk besluit zou lu- ter worden vastgesteld. De sultan naar Malta vertrokken. Konstantinopel, 17 Nov. De sultan nam he denmorgen de wijk naar het Brltsche oor logsschip „Malaya", dat onmiddellijk naar Malta vertrok. Reuter meldt nader dat de vlucht van den sultan, die vergezeld was van zijn zoon Er- togroel en zes geleiders, ongemerkt en zon der incidenten plaats had. Bi) het aan boort gaan wees de sultan er op, dat hij geen af stand deed van den troon, doch zich terug trok wegens onmiddellijk dreigend gevaar. Veradelde vlucht van een Turkschen torpedojager. Konstantinopel, 17 Nov. De Turksche tor pedojager „Akdenitz" zou hedenmorgen een poging hebben gedaan om vermomd als vrachtschip uit den Gouden Hoorn te ont snappen. Op het dek van het schip waren -enorme stapels hooi geplaatst. Een Britsch patrouillevaartuig verhinderde de ontvluch ting en noopte het schip terug te keeren. Een groot plan. Angora, 16 Nov. Een groep Amerikaan- sche kapitalisten heeft de regeering een voorstel gedaan omtrent den aanleg van spoorwegen en havens, het bouwen van fa brieken en een groote moderne stad, die als hoofdstad zou kunnen dienen. Het consortium zou over milliarden dol lars beschikken. De regeering heeft een com missie benoemd om het plan te bestudeeren. De Times over de politiek der geallieerden. Londen, 17 November. De Times zegt: Lord Curzon gaat met het geheel© gezag van do nieuwe en eensgezinde regeering, die een duidelijk sprekende meerderheid over al hare tegenstanders bij de stembus heeft gekregen, naar Parijs. Hij vertegenwoordigt een regee ring wier besluit, om alle pogingen te doen ten einde de Entente te handhaven, niet in twijfel te trekken ls, wier wil tot den vrede niet te schokkends. Engeland wenscht vrede boven alles én ls bereid elke poging te doen, om hem te handhaven en te verdedigen en de verbreiding van den oorlog tegen te gaan. Engeland, Frankrijk en Italië wensohten den vrede, maar het ls niet zeker, dat de Turken niet op een gegeven oogenblik waar borgen voor den vrede uit onze handen zul len trachten te wringen. Do nieuwe Itallaan- sche eerste-minister Mussolini heeft den juis- ten toon aangeslagen in zijn krachtige rede voor de Itallaansohe Kamer. Hij hoopte, zoö zeide hij, met het oog op de troebelen ln de Levant en de toenemende vriendschap tus- schen Rusland, Turkije en Duitschland, dat de Entente versterkt zou worden en een ho mogeen blok zou worden met gelijke rechten en plichten en hij voegde eraan toe: „Op den Balkan moet men den toestand zorgvuldig in het oog houden. Zoodra Turkije heeft gekre gen wat het toekomt, moet het niet meer ver langen. M?n moet het zeggen tot hiertoe en niet verder." De Times vervolgt dan: Het is gelukkig dat op dit oogenblik een sterke Italiaansche regeering op is getreden, die zoo duidelijk haar volledig program kan aangeven. De meening van de drie groote Westersche ge allieerden voor de vurige verdediging van den vrede zou Europa hoop geven voor den vrede, en bet hoogste wat de hachelijke con ferentie te Lausanne kan bereiken, zal in het oog van het Engelsche volk zijn het ves tigen van zulk een nieuwe unie op een on- aantastharen grondslag. DUITSCHLAND. De kabinetscrisis. Cuno, zoo melden de Berlijnsche bladen, vormen, dat in den Rijksdag op den steun van vijf partijen (centrum, democraten, Duitsche volkspartij, Beiersche volkspartij en socialisten) zou rekenen. Als voornaamste taak zou het zich stel len: Duitechiand uit de financieele en ekono- mische moeilijkheden te helpen, waarin het zich thans bevindt. Volgens de Vossische zal Cuno het in de nota van 13 dezer aan de commissie van herstel in groote trekken ont worpen program overnemen. ENGELAND. De verkiezingen. De gistermorgen bekende cijfers waren: Konservatieven 341 zetels; Arbeiderspartij 142; Onafhankelijke Liberalen 60; Nationale Liberalen 54; verder voor eenige kleine par tijen 10; Kommunisten 1. De uitslagen van 7 districten ontbreken nog. Het oude Lagerhuis telde 346 coalitie-unio nisten, 22 Ulstersdhe unionisten, 8 onafhan kelijke unionisten, 120 coalitie-liberalen (Lloyd George), 33 onafhankelijke liberalen (Asquith), 76 leden der 'arbeiderspartij, 4 coalitie-arbeidereafgevaardigden. 7 leden van de nationaal-democratische partij, 9 onafhan- kelijken, 73 Sinn Feiners, 7 nationalisten. Met den speaker en den chairman mede telde het Lagerhuis dus 707 leden. Door de met Ierland getroffen regeling echter zal Zuid-Ierland in het nieuwe Huis .niet meer vertegenwoordigd z^n. Er zullen alleen nog 18 zetels voor Ulster te bezetten zijn. Het nieuwe Lagerhuis zal dus 615 leden tellen, van wie 492 voor Engeland, 86 voor Wales, 74 voor Scotland en 13 voor Ulster. De konservatieven hebbèn dus reeds een sterke Tegeerlngsmeerderheid verkregerf Het opmerkelijkste verschijnsel is de ver dubbeling der zetels van de arbeiderspartij. Deze hebben o. m. geprofiteerd van de ver deeldheid onder de andere partijen, waardoor de Labour-candldaten bij tal van driehoeks verkiezingen aan de winnende "hand kwamen, Een overzicht van de stemming toont aan, dat honderd vijf-en-twintlg oud-leden versla gen zijn onder wie tien oud-ministers. Londen, 17 November. De toekomst van de liberale partij wekt heel wat belangstel ling met hét oog op het feit, dat alleen een persoonlijke kwestie de leiders van de twee vleugels Asquith en Lloyd George, scheidt. De Asqultlanen tellen nu in het nieuwe Lagerhuis 60 man en Lloyd George heeft 54 volgelingen. Van de tien leden, die als onafhankelijk, dus tot geen partij behoorend, zijn gekozen, hebben er eenige conservatieve neigingen, andere weer sympathieën voor de liberalen of de arbeiders. Daar de arbeiderspartij nu op een na de sterkste partij in het Lagerhuis is, is zij de erkende oppositiepartij geworden. IERLAND. Londen, 17 November. Het hoofdkwartier van het vrijstaatsche leger meldt, dat vier burgers, die door den krijgsraad schuldig zijn bevonden aan bet bezitten van wapens zonder behoorlijke machtiging, zijn terecht gesteld. Deze mededeeling heeft opzien ver wekt, aangezien dit de eerste terechtstelling is sinds aan Z. Ierland zelfbestuur werd toe gestaan. Men vreest voor repressalllea. Uit de Fransche Kamer. Parijs, 17 November. De Kamer heeft de behandeling van de interpellaties over de regeeringspolitiek voortgezet. Poincaré heeft ten aanzien van zijn aanstaande ontmoeting met Curzon en Mussolini verklaard zeker te zijn, dat er voor de opening van de conferen tie te Lausanne overeenstemming zal zijn verkregen tussohen Engeland, Italië en Frankrijk, evenals hij er van overtuigd ls, dat men te Brussel tot overeenstemming zal komen (levendige toejuichingen). Vervol gens behandelde Poincaré het vraagstuk van herstel, waarbij de Kamer hem oplettend aan hoorde. Poincaré bleef zichzelf gelijk, aandringend op de noodzaak voor Duitschland onderpan den te stellen, als het geallieerde medewer king wenscht om zijn verplichtingen na te komen. Hij staat op het standpunt, dat het daartoe in staat ls. Barthou huldigt dezelfde opvatting, ln tegenstelling met Bradbury, den Britschen gedelegeerde in de commissie van herstel, die Duitschland uitstel van betaling wil toekennen. Poincaré herhaalde, dat het Duitsche rijk zich moedwillig verarmt, ter wijl de groote industrie gestadig in welvaart toeneemt, en dat een Frankrijk, dat het ver schuldigde niet krijgt, een wond in Europa's Het volgt de gedragslijn van het reoht en zal deze dingen te Brussel flank zou blijven. inet alle geallieerden, in de eerste plaats Frankrijk's schuldenaars, bespreken. Totdat Daudet de tribune beklom, is de Kamerzitting kalm gebleven. Toen waren aanstonds de poppen aan het dansen. De uiterste linkerzij ging geweldig te keer. In heft helsch spektakel zag men den oommunist Vaillant Couturier en den radicalen onder staatssecretaris Vidal op elkaar toerennen. De boden wisten een vechtpartij te voorko men. De president schorste de zitting voor enkele oogenblikken. Dit bedaarde de gemoe deren niet. Poincaré werd eenige malen per soonlijk in het geding betrokken. Toen Dau det Briand zich niet wilde laten verdedigen, moest de zitting Voor de tweede maal worden geschorst. Na de rede van Daudet, die de regeering verzocht, een nationale, en niet een linksche politiek te voeren, heeft de Kamer, op ver zoek van Poincaré, die daaraan de kwestie van vertrouwen verbond, met 472 tegen 71 stemmen besloten, het vervolg van de bespre kingen over de interpellaties een maand uit te stellen. VEREfcNTGDE STATEN. Een protest tegen het lynchen vanMexlcanen. Londen, 17 Nov. De „Times" verneemt uit Washington, dat de Mexicaansche regeering twee krachtige nota's heeft gericht tot Ame rika, waarin geklaagd wordt over den on- dragelijken toestand in Texas, waar de laat ste drie maanden twintig Mexicanen zijn ge lyncht. Een Amerlkaanschen Volkenbond. De Times verneemt uit Washington,' dat een der programpunten van het pan-Ameri- kaamche congres, dat in Maart 1928 te San tiago (Chili) zal worden gehouden zal zijn: de vorming van een Amerikaansche volken bond. KORTE BERICHTEN. De Zweedsche posterijen zullen dit jaar, is voornemens een kabinet van arbeid te ondanks de vertear^c? van het tarief, een

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 9