IELBEKNE COUIANT I. GRUNWALD, Tweede Blad. Ratiné Jassen. Winterjassen. VAN DONDERDAG 23 NOVEMBER 1922. HELDER. Gemeenteraad van Helder. PLAATSELIJK NIEUWS. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer A. P. Riteoo, slaagde te Batavia voor het ma chinisten-diploma A. Ambtsjubileum Ds. v. d. WerfL i De gereformeerde predikant Ds. B. van der Werff, herdacht Dinsdagavond in de Ge reformeerde Kerk alhier, het feit, dat hij voor 25 jaar in het ambt van predikant bevestigd werd. Ds. Van der Werff, die op 21 Nov. 1897 in de Geref. Kerk te Kruiningen zijn Intrede deed, werd vervolgens beroepen te Groote- gast, Harlingen, Dokkum en tenslotte door de Geref. Kerk alhier, waar hij nu reeds 8 jaar staat. Ook buiten zfin gemeenteleden heeft Ds. Van der Werff van velen de sympathie ge wonnen, daar hij één der vooraanstaanden is in de Geref. Stadsevangelisatie. Het spreekt vanzelf, dat zijn jubileum dan ook niet ongemerkt voorbij kon gaan, en de leden der gereformeerde kerk, alsmede velen, die met haar medeleven, hebben dit feit recht feestelijk herdacht. Het interieur der kerk was voor deze ge legenheid met groen en bloemen versierd- Een groote schare stroomde reeds voor 7 uur ketkwaartsch en toen dan ook om 8 uur de feestvergadering werd geopend, was het schip der kerk en de beide galerijen over vol. Verscheidene predikanten waren aanwe zig. Woorden van sympathie en waardeering werde» den jubilaris toegesproken, doch het bleef niet alleen bij woorden, ook daden volg den, in het aanbieden van stoffelijke hulde blijken. Door de Geref. Zangver. „Hallelujah", ge combineerd met het kinderkoor „De Harpe Davids", .werden eenige liederen gezongen, die bijdroegen tot verhooging der feestvreug de, inzonderheid het laatste nummer, Psalm 150, door F. Pijlman, werd keurig ten ge- hoore gebracht. Toen dan ook na eenige warme woorden van dank door den jubilaris aan allen die medegewerkt hadden tot het welslagen van dezen avond, de vergadering met dankgebed gesloten werd, waren allen het er over eens, dat het een onvergetelijken avond was. Tweede Martn^concert De bezoekers het waren er vele van het tweede concert, dat het symphonie-orkest der Marinekapel gaf, troffen het niet, daar mejuffrouw Rootlieb, die zich voor dit con cert als soliste beschikbaar gesteld had, ten gevolge eener verkoudheid niet zoo goed ge disponeerd was als met het oog op haar pres taties van de vorige week had mogen worden verwacht. Vooral Dinsdagavond was zij slecht bij stem en ook op het concert van Woensdag-was haar indispositie nog goed te merken. Het is jammer, omdat zulke tegen vallers wellicht een verkeerden indruk wek ken op wie haar voor het eerst hooren. Dit neemt niet weg, dat haar zang O" het Wcensdagsche concert dat van Dinsdag konden wij niet bijwonen toch in goede aarde viel bij het publiek, dat haar enthou siast toejuichte. Zij zong een arioso van Hfindel, twee fijne, voorname liederen van Richard Wagner en gaf na de pauze de be kende Troubadour-aria „Dieu que ina voix emplore", een fraaie compositie van Gustave Doret, en tot slot Hullebroeck's bekoor lijke „Hemelhuis". Dit laatste moest worden gebisseerd. De heer De Hoogh begeleidde uitstekend en hield zich bescheiden op den achtergrond. Het koor opende met een pittigen marsch van Elgar die meer pittige marschen heeft femaakt speelde vervolgens Weber's 'reischütz-oqverture (welk een bekoorlijke momenten zijn daarin! jammer, dat, naar mate de productie voortgaat, goede oude muziek op den achtergrond geraakt tenge volge van 1'embarras de choix), het fijne „Albumblatt" van Wagner, en na de pauze de rommelige en rumoerige ouverture Franz Schubert van Suppé, een tweetal kleine num mertjes en tot slot een compositie van Cata- linoe met wel interessante gedeelten, maar die te lang was om te boeien. Die twee kleine nummers waren één voor fluit en hoorn van Titt'1 en een walsje voor strijkinstrumenten van Steel. Het eerste dezer beide nummers sloeg Dinsdagavond bij het publiek dermate ln, dat het moest worden gebisseerd. Het zeer talrijke Woensdagsche publiek luisterde aandachtig. Hoe zeer deze concer ten reeds opvoedend werkten, viel door deze algeheele stilte weer eens op. Ned. Ver. v. Huisvrouwen- Dinsdagavond trad voor de Ned. Ver. v. Huisvrouwen in de bovenzaal van het Alg. Mil. Tehuis alhier Dr. B. Premsela, arts te Amsterdam, op met het onderwerp „Genees kundig onderzoek vóór het huwelijk". Voor een overvolle zaal werd deze verga dering te ruim 8 uur door de presidente, Mevr. DekkerKlik, geopend. Spr. heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder .dr. Premsela, die zich voorstelde een caiuserie te houden over het reeds bekende onderwerp. Hierna zouden eenige projecties betreffende dit onderwerp worden vertoond', waarna in de pauze gelegenheid bestond zich bij het heet uur aan te melden om van gedachten met 8pr. te wisselen. Dr. Premsela verkreeg hierna het woord- Toen ik, aldus spr. een uiitnoodiging ontving om in Helder een lezing te houden over het geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk, heb ik die gaarne aangenomen, temeer waar in Helder het werk en streven onzer vèreenl- ging nogal sterk becritiseerd wordt. Toen Mevr. v. Italliev. Emden hier voor «enigen tijd een lezing over dit onderwerp heeft uitgesproken, moest zij zioh uit den aard der zaak alleen tot het ethische gedeelte bepalen; ik daarentegen zal het ook van de medische zijde bezien. Ik weet niet of er hier in Helder een ver-» ordening bestaat tegen het kloppen van netjes. Is dit wel het geval, dan zult u, wan neer u na bepaalden tijd klopt en een toe vallig passenenden agent vam politie het ziet, een proces-verbaal krijgen, evenals u dat krijgt wanneer u 's avonds zonder licht rjjdt. W anneer echter een jonge man, behept met een nog niet genezen geslachtsziekte, in het huwelijk treedt, en daardoor zijn vrouw en nakomelingschap diep ongelukkig maakt, dan is er in Nederland niemand, die er eenige aandacht aan schenkt Dit is een groote in consequentie. Is dan inderdaad het gevaar, dat ik noem de, zoo gering, dat bet de aandacht van d^ overheid niet waard is? Laat mij u aan de hand van een paar kleine schetsjes van prof. Treub de gevolgen van het in het huwelijk treden zonder onderzoek toonen. Spr. leest eenige aangrijpende schetsjes voor van mislukte levens, veroorzaakt door onbedachtzaamheid van den man of de vrouw, of van beiden. Of deze schetsjes overdreven zijn? Ach, als men nog jong medicus is en men ziet eens rond in ae praktijk des lévens, dan ko men dergelijke voorvallen wel niet veel voor gelukkig, maar, dat de wetgever In de ge vallen die voorkomen niet in staat is iets te doen, is meer dan treurig, waar men voor onbenulligheden direct weet te straffen. De leer om het menschelijk nageslacht te verbeteren, noemt men de eugenetiek. Nu zijn er in Rusland menschen geweest, die, om het menschelijk nageslacht te verbeteren, evenals bij het vee, de beste en de mooiste exemplaren bij elkaaT wilden brengen, waar uit dan gezonde kinderen voort zouden komen. Iedere vereeniging echter, die onze mono- gamistische huwelijksinstelling huldigt, zal het idee van die idioten verwerpen. In Amerika heeft men het huwelijksverbod voor geslachtszieken. Hierbij dient even te worden stilgestaan. Want al dadelijk komt dan in gedrang de individueele vrijheid van den mensch. Nu m^et men over die individueele vrijbe'd n'et al te erg denken, want waar het alperr-een belang er bij gebaat is vervalt wie individueele vrijheid en nu doet het wel een beeti» vr°«md aan als men hoort van het ge neeskundig onderzoek vóór het huwelijk, mtn spreekt van aantasting van individueele vrijheid. Wanneer men echter personen, die aan ge slachtsziekten lijden, niet toelaat te huwen, dan zullen zij overgaan tot het aangaan van een onwettig huwelijk, wat nog veel erger is, daar men dan van de wettige verplichtin gen voor de kinderen, die uit zoo'n huwelijk voortkomen, ontslagen is. Hoe mooi dus ook dat huwelijksverbod, door eenige idealisten in Amerika ontwor pen, is bedoeld, blijkt het toch een onmoge lijkheid en zijn het de menschen weer, die het bederven. Onze vereeniging is dan ook absoluut tegen het huwelijksverbod. Tenslotte dient ook gewaarschuwd voor het, ook al uit Amerika overgekomen, ge bruik, tot verwijdering der kiemklieren, het zij bij den man of de vrouw, hieruit kunnen ziekten voortkomen en dit zou dus wel het aantasten zijn van de individueele vrijheid. Om alle ziekten in het huwelijk zooveel mogelijk te voorkomen is het eenig redicale middel, geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk. Dit onderzoek kan op twee dianie ren geschieden, en -wel vrijwillig en ge dwongen. Wanneer men propaganda maakt voor het onderzoek, dan kopit men bij een groep van menschen, die beslist tegen het wettelijk on derzoek zijn, doch het vrijwillig onderzoek voorstaan. Ook onze vereeniging is voor het vrijwillig onderzoek. En, wat is daar tegen? Wanneer men man voor man vraagt: laat u onderzoeken, man door man en vrouw door vrouw, welk een voldoening moet dat tevens niet geven I De zucht tot instandhouding van het in dividu is bij ieder gezond mensch aanwezig. Het leven is toch niet anders dan een ideaal voor de toekomst? Het huwelijk is daarom noodzakelijk tot instandhouding van de maatschappij. Nu komt vanzelf de vraag: wanneer moet dit onderzoek geschieden? Er is in Helder aan het Gemeentebestuur verzocht aan de ondertrouwden een brochure uit te reiken voor het geneeskundig onderzoek. Het Gem.- bestuur weigerde echter aan dit verzoek ge volg te geven. De reden van deze weigering zal vermoedelijk wel zijn,. dat het verzoek; bij ondertrouw te laat komt.' Aan een 40- of 50-tal gemeenten hebben wij hetzelfde verzoek gericht, doch' in Helder moesten wij natuurlijk als altijd teleurstelling ondervinden. In Nederland is het nog geen gewoonte om de verloving evenals de ondertrouw te publi- oeeren; was dit wel het geval, dan zou onge twijfeld deze tijd beter geschikt zijn. Toch zijn er velen, die bij ons 3 of 4 weken vóór den huwelijkstijd komen, en vragen of het nog niet te laat is voor een onderzoek. Maar al mocht ook bij den ondertrouw het verzoek te laat komen, wellioht is het dan nog voor anderen een oorzaak tot nadenken. De overheid ziet de ellendige gevolgen van het niet onderzoeken in en moet daarom de eenvoudige middelen aangrijpen, wanneer het dan voor dit geslacht te laat is, is het dan toch zeker nuttig voor een volgend geslacht. Spr. brengt een woord van hulde aan de afdeeling Helder voor de wijze waarop zij getracht heeft het eenvoudige geschriftje te verspre'den. De benvaren, die voor het geneeskundig onderdek te berde worden gebracht, komen wel hoofdzakelijk hierop neer: 1©, Dat men omtrent d© erfelijkheid niets voorspellen kan. Spr. Neerlegt dit bezwaar door erop te wij zen, dat een persoon, wiens geheele familie T.B.CJ. is, doch hij zelf gezond en krachtig, door niemand verboden zal worden te hu wen, tenzij hij een verbintenis aangaat met iemand van een dergelijke familie. Het tweede herwaar is de aantasting van de individueele vrijheid; ook hier geldt, wan neer het algemeen er bij gebaat is, die indi vidueele vrijheid niet. Zie ma. eens naar de mobilisatie]aren, wat er toen van de individueele vrijheid is geworden. Tenslotte het derde bezwaar, dat aange voerd wordt, het „preutschheid bezwaar". Wanneer een jong paar in het huwelijk treedt en er bij onderzoek zich bij den man afwijkingen vertoonen, krijgt de vrouw aller lei onaangename dingen te hooren. Het onderzoek zooals wij ons dat voorstel len voor het huwelijk, zal geen hemel op aarde brengen, doch het zal wel ontzettend veel ellende voorkomen. Toen ik in Amster dam propaganda maakte voor een inrichting waar men voor het huwelijk onderzocht zou kunnen worden, kreeg ik uit Den Haag van het hoofdbestuur onzer vereeniging bro- Ingezonden MedeOedfng. chures toegezonden, dezelfde die wjj in Hel der zonden. i Ik stuurde zoo'n geschriftje aan de Am- sterdamsche gemeenteraad met hetzelfde verzoek als te Helder. De gemeentelijke mo len in Amsterdam werkt echter niet bijzon der hard, zoodat nu, na 21/» jaar nog geen brochures uitgereikt worden. Spr. gaat over tot het vertoonen der stille beelden, die, zooals de jongedames dat noe men, nogal „griezelig" zfln, hij verzoekt daar- oit de personen beneden de 18 jaar de zaal te verlaten. Alvorens spr. tot de vertooning over gaat, wijst hij erop, dat alle nare beelden op het doek geprojecteerd, te genezen zijn, nog be ter is natuurlijk het nageslacht voor die el lendige dingen te bewaren, door te komen tót onderzoek vóór het huwelijk. Voorkomen is beter dan genezen, zegt een Fransch spreekwoord Voor 25 jaar geleden behoorde er moed toe om te praten over geslachtsziekten, nu is het gelukkig anders. Iedere uiting van de natuur is mooi en kan niet anders als mooi be schouwd worder Wanneer men nu weet de ellendige gevolgen, ontstaan door onkunde, dan kan men het niet anders dan waardeeren wanneer hierop gewezen wordt. De verschillende beelden op het doek ge projecteerd en toegelicht door Dr. Premsela, waren zeer duidelijk. Zij gaven een ontzet tend beeld van de verwoestingen door de ge slachtsziekten aangericht, niet alleen voor de lijders, doch ook in het bijzonder voor hun nakomelingschap. Spr. sluit zijn lezing met den wensch, dat binnenkort in Helder mag komen een in stelling voor het onderzoek vóór het huwe lijk. In de pauze werd gelegenheid gegeven zioh aan te melden tot het stellen van vragen of met spreker van gedachten te wisselen. De animo hiervoor bleek niet bijzonder, alleen de heer Van der Hoeven stelde Dr. Premsela een vraag, die buiten het onderwerp omging en door Dr. Premsela bevredigend werd be antwoord. De presidente der vereeniging bedankt Dr. Premsela voor de keurige wijze waaron hii dit onderwerp heeftbehandeld, waarbii zij tevens den wensch uitsnreekt, dat het hem gelukken mag in vele plaatsen van ons land te komen tot oprichting van een comité voor het geneeskundig onderzoek vóór het hu welijk. Met een woord van dank aan alle aan wezigen sluit spr. de vergadering. De Barrtton-zanger Sibenio. Omtrent den bariton-zanger Sibenio, wel ke a.s. Zaterdag het concert van „Kunst aan het Volk" opluistert, schrijft „Het Nieuws v. d. Dag": De snelle passages ln Bartolo's aria uit „Figaro's Hochzeit" (welke aria de heer Sibenio Zaterdag ten gehoore brengt) wer den vlot gezongen en de geheele voordracht viel te prijzeq. De „Zwolsohe Courant" schrijft: In den heer Sibenio hebben wij een prachtige bari- tonstem ontdekt. In alle registers spreekt zijn geluid buitengewoon gemakkelijk aan. Ook is de omvang al zeer respectabel. '„Rotterd. Dagblad": En zeer genoten heb ben wij van het nobele, door en door gezonde, zeer sympathieke geluid van den bariton Sibenio. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie. Kunstavond door Het Schouwtooneel. De voorstelling te geven door het gezel schap Jan Musoh op Dinsdag a.s. in Casino belooft weer iets moois te zijn. Niet alleen zijn de namen der medespelenden daar een waarborg voor, maar ook 't stuk Z.B.B.H.H. (Zijne bezigheden buitenshuis hebbende) waarvan hier de 55ste opvoering zal plaats hebben, wordt overal met succes ontvangen en door de pers algemeen gunstig beoor deeld. O.a. schrijft: De Residentiebode; Een kostelijk stuk vol prik kelende humor, dat den heelen avond het publiek doet monkelen en schateren. Z.B.B.H.H. is grappig in elkaar gezqf, zulke stukken brengen nog eens de ware vrooiiikheid in 'het land. Ze zijn meteen bewijs, dat gezonde humor en satire heel goed mogelijk zijn als er de veel voorkomende verdachte moppen ont breken. Het Schouwtooneel gaf een mooie vertolking van dit stuk. Het Schouwtooneel blijft ons publiek boeien door afwisseling. Na het pakkende MARA drama thans dit kostelijk blijspel! Moge het publiek Musch en v. d. Horst steunen in nun streven tot veredeling van het tooneel. Onze vroegere plaatsgenoot J. B. Sohuil in het Haarlemsch Da», bi IEr was Zaterdagavond geen twijfel mogelijk; dl nu weer eens een stuk. dat bi.i het gehoelc publiek onmiddellijk insloeg, dat dadelijk de algeinoone sympathie had en het tot het slot toe behield. Waarom? Omdat het zoo gewoon en natuurlijk was. zoo warm van hart. zoo frisch en pretentieloos, en vooral zoo door en door-Holl&ndaoh. Het publiek was er van het begin tot het eind foheel en al ..in", leefde mee ln die gezellige uiskamer, had plezier om het geval, genoot van den koatelljken dialoog en de goede vondsten en was een oogenblik onder den indruk, toen de schrijver in het tweedo bedrijf even wat sentiment zonder sentimentaliteit gaf. Een beslist euc- ces dus, dat voor een belangrijk deel ook aan de spelers en do regie van van der Horst te danken was. Want dit blijspel is door de leden van Het Schouwtooneel over het algmeen uitstekend ge- speeld. Dagblad voor Zuid-Hol 1. en 's-Gravenhage: Het publiek ontving het stuk 'hartelijk. Men had zioh uitstekend geamuseerd! Frans Netscher in de Opr. Haarl. Crt.: 't Stuk heeft 't gedaan; dat is zeker; en vooral aan de acteurs en actrices dankt de auteur dit. Dat is zeker. Hollandsoh spel werd gewensoht. En dit is gegeven ook. De Wilsona Zondagavond geeft het hier zoo bekende gezelschap van de Wilsons een vooretelling in „Casino" van het meermalen vertoonde successtuk van hen „Gekocht en Betaald", 't Zal een populaire vooretelling zijn tegen goedkoope prijzen. De rol van den onlangs overleden Jac. Wilson zal nu worden ver vuld door den bekenden tooneetepeler van naam Gerard Arbous. Voor prijzen enz. ver wijzen wij naar de advertentie. Rijkspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Helder en zijne bij- en 'hulppostkan- oren over de maand Oet. 1922. Op spaarbankboekjes uitgegeven te Helder en elders, werd in den loop der maand te Helder ingelegd f81.387.96 en terugbetaald f 113.253.68. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f31.865 72. Het aantal té Helder nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 82. Door tnsschenkomst der te Heidér geves tigde kantoren werd ter Directie op Staats schuldboekjes ingeschreven een nominaal be drag van f7050.— en afgeschreven 1 Derhalve meer in- dan afgeschreven f 7r>50. Het aantal te Helder uitgegeven nieuwe staats schuldboekjes bedroeg 3. Hieronder 3 formulieren ad f 1 in sptiar- bankzegels van 5 cent en 220 formulieren ad fl.in spaarbankzegels van 1 cent (School- sparem. van Dinsdag 21 November. Vervolg Eerste Blad. Vervoer auto. Voorstel tot machtiging aan Burgemeester en Wethouders om een overeenkomst te slui ten voor personenvervoer per auto ten be hoeve van den gemeentelijken dienst. Held. Crt 21 Nov. De heer Grunvald meende, dat de di recteur van den geneeskundigen dienst geen gebruik maakte van een auto. Overigens ontbreken aan het voorstel van B. en W. alle cijfers. Spr. hfad die gaarne gezien. De heer Adriaanse licht het voorstel toe. De directeur van den geneesk. dienst moet in bizondere gevallen gebruik maken van dit vervoermiddel. Zijn dienst wordt bovendien uitgebreid en nu pogen B. en W. de zaak te centraiiseeren en daardoor een goedkooper tarief te krijgen. 'Aangenomen. Tarief electrlcitelt Voorstel tot vaststelling van een dubbel- tarief voor groot-verbruikers van eleotri- citeit. Held. Crt. 21 Nov. Aangenomen. Adres J. Hofman. Benoeming van eene. commissie ter behan deling van het adres van J. Hofman ter ver krijging van vergoeding voor geleden schade ten gevolge van zijn verblijf in militairen dienst. Bij eerste stemming verkrijgt alleen de heer Zondervan een volstrekte meerderheid (13 stemmen). Bij tweede vrije stemming worden vervolgens benoemd de heeren van Loo met 11 en Schoeffelenberger met 13 stemmen. Alle heeren nemen de benoeming aan. Huurcommissiewet Voorstel van het lid van den Raad B. Zon- dervan om „een adres tot de Tweede Kamer te richten met verzoek niet haar medewerk- king te verleenen tot het tot standkomen van de voorgestelde wijziging der Huurcommis siewet en der Huuropzeggingswet en de re dactie hiervan aan Burgemeester en Wethou ders op te dragen". Hierop is een uitvoerig prae-advies van B. en W. ingekomen, dat evenwel de raads leden niet meer heeft kunnen bereiken. Op grond hierv.an vraagt de heer Van Breda verdaging. 1 Daar wij te zijner tijd dit prae-adviee toch afdrukken en dit punt werd aangehouden, mee- nen wij ons thans van de opname ervan té kun nen onthouden. De heer Zondervan is het met den heer van Breda eens, dat de zaak ietwat moeilijk wordt voor den Raad. Verleden week is dit voorstel ingediend, en hoewel het spr. spijt, dat dit niet eerder ter tafel is gekomen, apprecieert spr. ten zeerste de hou ding van het College om daarop nog prae- advies t£ geven. Spr. dankt het College daar voor. Het is thans niet van den Raad te eischen, dat men spr. voorstel aanvaardt, hoewel men, Indien men er sympathiek te genover staat, ook zonder prae-advies wel zou kunnen beslissen. De heer Van Breda is van meening, dat de heer Zondervan wel wat al te gemak kelijk over de kwestie heenloopt. Als het voorstel van de andere zijde was gekomen, zou de heer Zondervan er dan ook zoo licht over denken? De Raa<i heeft toch het recht zich een oordeel te vellen over de zaak? De heer Zondervan erkent de juist heid van deze opmerking, doch had voorge steld als de redactie aan B. en W. over te laten. Men kan toch het beginsel aanvaar den? DeVoorzitter meent, dat het verstan diger is als de heer Zondervan erin berust om de zaak te verdagen tot de volgende ver gadering. Aangehouden. Bouwverordening. Voorstel om afwijzend te beschikken op een verzoek van H. Walboom om ontheffing van art. 16, le lid, der verordening op het bouwen en op de bewoning ten aanzien van de vernieuwing der woningen Achtergracht W.Z. nos. 42 en 43. De heer T i e 1 r o o y gelooft, dat op grond van art. 16 meerdere malen vrijstelling is verleend. Waar het hier gel dde verbouwing van krotwoningen, zou het juist goed zijn de hand te houden aan do verordening, ook al omdat op die manier de geheele hoek op knapt. De heer Adriaanse antwoordt, dat het College de zaak ernstig bekeken heeft; af wijking is in deze niet mogelijk evenwel. Die zou in strijd zijn met de verordening. Wij hebben den aanvrager in overweging gege ven zijn plan te veranderen. Het is geen onwelwillendheid onzerzijds, maar wij kun nen niet anders. De voordracht wordt aangenomen. AvondvakteekeiischooL Voorstel om tot leeraar in de arbeidswet geving aan de avondvakteekenschool te be noemen L. Bandsma. Held. Crt 21 Nov. De heer Van Breda vraagt verdaging van dit punt ten einde thans eene discussie te voorkomen. DeVoorzitter: Wij moeten hierbij voorzien-krachtens de wet. De heer Van Breda: Jawel, maar ik heb het oog op het nog steeds geldende "ver bod voor gemeente-ambtenaren om neven betrekkingen te bekleeden. De heer De Zwart: De vorige maal zijn een aantal leeraren benoemd, waaronder ook ambtenaren. De heer Van Breda: Maar dat betrof bestaande betrekkingen, en het besluit, dat wij destijds namen, had geen terugw rkende kracht. Hier is het een nieuwe tctrekking. En duidelijk is destijds gezecd, det elk geval op eichzelf moest worden bekeken. De voordracht wordt aangchoudon. Erfpacht Voorstel tot uitgifte van ongeveer 150 M'. grond, gelegen aan den Brakke\e»dweg, in erfpacht aan A. J. Demoltié. Held. Crt. 21 Nov. Aangenomen. Wegens het iate uur wordt de rest der agenda verdaagd en de vergadering ge sloten. Uit het Politie-rapport Dinsdagavond omstreeks half 9 is een rij wiel, hetwelk voor een café aan de Lange- straat neergezet was, ontvreemd, 's Woens dagsmiddags werd het rijwiel op het erf van een anderen oaféhouder in dieeelfde straat teruggevonden, waar het buiten diens mede weten was neergezet. Door bewoners van-de Jan in 't Veltstraat werd geklaagd over den vervuilden toestand en stank op het erf van een der aangrenzen de woningen. Een ingesteld onderzoek wees uit, dat op bedoeld erf een verzameling afval" en vuil lag verspreid. Den betrokken bewo ner is aangezegd dit te verwijderen. De naast de woning van den betrokkene gelogen riool- put bleek verstopt en defect te zijn. Ook deze zal hersteld worden. v Door een inwoner onzer gemeente is op sporing verzocht van zijn 15-jarigen zoon, welke gisterenavond de deur was uitgegaan en om 11 uur nog niet thuis was gekomen. Hij had des avonds een bioscccp-.Lea.er be zocht. BINNENLAND. De burgemeester van Rotterdam. Naar het Hbld. verneemt, zou de Haarlem- sche wethouder van Financiën, J. B. Bo- mans, ernstig in aanmerking komen voor het eventueele burgemeesterschap van Rot terdam, indien mr. Zimmerman zou weg gaan. Begrooting van Financiën. In de Memorie van Antwoord nopens Hoofdstuk VUB der Staatsbegrooting, zegt de Minister van Financiën o.m., dat het ont werp tot technische wijziging van de wet op de Rijksinkomstenbelasting binnen niet te langen tijd zal worden ingediend. Geen verlaging der personeele belasting. Getracht zal worden voor de bezwaren te gen de tabaksbelasting van klein© onderne mers een oplossing te vinden. Een wijziging van de Registratiewet is in voorbereiding. Het ligt niet in 's Ministers bedoeling den halven cent af te schaffen. De Vlootwet Binnen enkele dagen zal thans worden in gesteld een oommissie van onderzoek betref fende de ingediende Vlootwet, in den zin als bedoeld in ue memorie van antwoord van oe regeering op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer nopens Hoofdstuk I der Staatsbegrooting 1923. In dat regeeringsantwoord wrrd daarom trent de volgende passage aangetrof den: „In antwoord op de vraag, welk: de plan nen der regeering zijn ten aanzien van het ontwerp der Vlootwei, moge, in aonauiting van het onder 3 medegedeelde, dienen, dat dit ontwerp in verband met den toestand der Nederlandsche en Nederlandsch-Indische fi nanciën wordt aangehouden, totdat nader met bekwamen spoed zal zijn onderzocht, in welk tempo den afbouw van de in de Vlootwet voorgestelde vloot zal plaats hebben, zulks met handhaving van de scheepstypen in het ontwerp-Vlootwet opgenomen en van den termijn van afbouw van zes jaren." Adressen aan H. M. de Koningin en aan den Minister van Marine. Het uitgestelde vertrek der anderzeebooten en van de „Pelikaan". De pensioensaftrek bij de Marine. Kosten van uitrusting voor Indië. Bevordering van onderofficieren. Het Comité tot behartiging van de alge- meene belangen van het Marine-personeel beneden den rang van Officier (C.A.M.B.O.) verzond de volgende verzoekschriften: aan H.M. de Koningin om intrekking van het bëslult van uitstel van vertrek naar Oost- Indië van Hr. Ms. „Pelikaan" en de Onder zeebooten K. II, VII en VHI, dan wel spoe dige uitzending per particuliere gelegenheid van het personeel dier schepen. Afschriften werden verzanden aan de Ministers van Bin- nenlandsche Zaken, Koloniën en Marine, zoomede aan alle Kamerleden; aan den Minister van Marine om intrek king van de 1 Juli 1922 ingegane salaris- vermindering van 5 zoomede om de pre mieheffing van 81/voor de pensioenen nog niet ten voile toe te pass n; aan den Minister van Marine om verhoo ging van tegemoetkoming in de kerten voor uitrusting bij uitzending naar de Ko'onlën. De Bond van Marine-Onderofficieren ver zocht aan den Minister van Marine verbete ring van de bevorderincskansen en het in stellen van de Adjudants- en de Sergeant- Majoorsrangen -voor de categoriën, waarin die rangen niet bestaan. Ned. Vereeniging van oud-onderofflcleren. Het hoofdbe8tur van de Ned. Vereeniging van oud-onderofficieren der Zeemacht heeft aan de vrouwelijke Kamerleden een adres gezonden, waarin het bestuur steun vraagt in zijn streven en waarin geprotesteerd wordt tegen de ingevoerde pensioenverhoo- giag. De „afvloeiing". De minister van Oorlog heeft thans de aantallen officieren en onderofficieren, voor de afvloeiing bestemd, ter kennis gebracht: Officieren: Infanterie: 82 kap. en 29 luit.; Cavalerie: 2 kolonels, 2 luit.-kol., 2 majoors,

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5