HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 28 NOVEMBER 1922. Wieringen. Spoedeischende raadsvergadering op Za terdagnamiddag. 25 Nov. 1922. Voorzitter de heer L. C. Kolff, burge meester. Secretaris de heer C. F. van Duin. Aanwezig alle leden. De Voorz. opent de vergadering. De notu len worden onveranderd vastgesteld. 2e. Mededeelingen en ingekomen stukken. Door Ged. Staten zijn goedgekeurd de pen sioenverordening, eene supplementaire be grooting dienst 1922, betaling uit den post onvoorziene uitgaven, alsmede de wijziging in de motor-rijwielverordening. Aangeboden wordt de maandstaat der zee grasexploitatie over October '1.1. vermeldende een verkodp van 2010 pak. De begrooting voor 1923 voor de teeken- sohool te Wieringen is ingekomen._In ver band met eene aan den Oever geopende teekenschool wordt de subsidie gesteld op 608.70. Van den minister is bericht ingekomen dat geen ontheffing van keuring voor huisslaohing verleend kan worden. In beh.andeling komt een adres van de Mid-, denstandsvereeniging te Wieringen om van 26 Nov. tot 6 December de winkels later te mogen sluiten, in verband met het doen van inkoopen voor St. Nicolaas. Besloten wordt om eiken Zaterdag en gedurende den tijd van 26 Nov. tot 6 Dec. hgt sluitingsuur te bepalen op elf uur 's avonds. Voorstel tot vaststelling eener verordening tot wering van veeziekten. In deze verorde ning wordt alle in- en doorvoer verboden. Na «enige discussie wordt besloten de ge- heele in- en doorvoer tot nader order stop te zetten. De verordening treedt direct in werking. Prae-advies op het verzoek der Midden- standsvereeniging Wieringen inzake de we ring van vliegende winkels. De Voorzitter deelt mede dat geïnformeerd is bij de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten. Het is niet mogelijk gebleken op eenige plaats deze zoogenaamde vliegende winkels te weren. B. en W. stellen dan ook voor in dezen geest aan adressanten te be richten, waartoe besloten wordt. 5. Voorstel tot aanvulling der Bouw- en Woningverordening. De wijziging wordt voorgelezen en goed gekeurd. Zij houdt verband met de bepaling dat bij nieuw te bouwen woningen als rooi lijn wordt aangenomen het meest achteruit staand perceel. Staat dit perceel verder dan 3 Meter van den weg, dan mag men volstaan met 3 M. van den weg af te bouwen. Nu doet het zich echter voor dat iemand een perceel grond koopt en het eene pand staat direct aan den weg, het andere naast gele gen pand staat echter meer dan 3 M. van den weg. Hier doet zich dan het feit voor dat al wordt het nieuwe perceel 3 M. van den weg geplaatst toch geen breedere weg wordt verkregen daar het andere perceel direct aan den weg staat. Zooals de verordening nu gewijzigd wordt kunnen B. en W. dit nader op eigen initia tief bepalen. 6. Voorstel tot het toekennen van presen tiegeld aan leden van het stembureau. B. en W. stellen voor dit presentiegeld te stellen op 0.50 per uur, maximum 5,en geen vrije consumptie meer. De heer Rotgans stelt voor geen presentie geld, maar alleen vrije consumptie. De heer Tijsen is voor 3 presentiegeld met vrije consumptie. Tot stemming overgaande wordt het voorstel van B. en W. met 7 stemmen voor aangenomen, alzoo 0.50 per uur enz. 7. Voorstel tot conversie eener geldleening. B. en W. stellen voor de leening gedaan in verband met de gebouwde dokterswoning, welke tegen 5 bij de Boerenleenbank loopt, af te lossen en deze te sluiten tegen 4l/2 bij de eigen zeegrasexploitatie. Deze exploi tatie toch heeft momenteel voldoende geld uitstaan bij de Boerenleenbank. Wordt met algemeen e stemmen goedge vonden. 8. Benoeming van eene onderwijzeres te Hippolytushoef. Hiertoe wordt met algemeene stemmen be noemd mej. Zwan, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. 9. Benoeming leden der Commissie van toezicht op het lager onderwijs. Hiervoor worden benoemd mevr. Kolff-van Heurn en de heeren R. Windsma en K. Brinkman. Rondvraag. De heer Kooi wüst op het gevaar dat ver oorzaakt wordt wanneer onbekwame men- schen met een auto rijden. De voorz. zegt toe, dat hij hierop streng zal laten toezien. De heer Kooi bespreekt eenige noodzake lijke verbeteringen van wegen. Verbetering wordt door den voorz. toegezegd. De heer S. Veerdig deelt mede dat de heer D. Mulder uit de Elft bij hem er over sprak,f dat de sloot langs de Leg door de gemeente niet werd opgemaakt. Daar zijn perceel hier naast lag, kreeg hij een schrijven van het Heemraadschap om dit in orde te maken. Hij meent dat de huurders van de Leg deze sloo- ten moet uitmaken. Voorz. deelt mede, dat de huurders van de Leg de helft der sloot moeten uitmaken. Wethouder Bosker licht toe, dat dit vol gens de gewone keur van het Heemraad schap gaat. Het is een gewone scheidings- sloot; eik der aangrenzende perceelen maakt j dus de helft der sloot uit. De heer Kooi spreekt er over dat een huur der hem over de oplevering van de Leg ge sproken heeft. Voorz. deelt mede dat B. en W. juist hier omtrent een voorstel wilden doen. Het con tract zegt dat het geploegd en gezaaid met gras en klaver het laatste jaar moet worden opgeleverd. Waar er thans echter flink gras in staat, zouden B. en W. den.raad willen voorstellen het in gras te laten ople\eren. Wordt met algemeene stemmen goedge vonden. De heer S. Veerdig zegt dat J. Bakker voor 1 den weg langs de Leg huurt. Spr. acht het niet juist om dezen man nu de sloot langs dien weg te laten opknappen. Weth. Bosker zegt dat het niet meer dan billijk is dat de gemeente de helft doet; de vraag is echter, waar moeten wij mei den grond blijven? De weg langs die sloot is rond genoeg; het beste wras dus de grond te storten op het naast gelegen perceel. Hiertoe wordt besloten. Bij den eigenaar zal geïnfor meerd worden of deze goedvindt dat de grond uit de sloot op zijn land geworpen wordt, ter wijl de gemeente dan voor de slechting van dien grond zal zorgen. De heer Visser informeert hoever B.n W. met de gemeentereiniging gevorderd zijn. De straten zijn ontzettend smerig, bijna niet te begaan en hoogst gevaarlijk voor fietsen. Voorz.: B. en W. dachten Nieuwenburg eens te vragen wat het moet kosten zoo deze b.v. tweemaal in de week met een kar met water de straten schoonhield. Zij meenen dat schoonhouden door de bewoners niet gaat. Wordt besloten dat door B. en W. een op roep zal worden geplaatst voor gegadigden voor deze betrekking. Daar van het Magazijn tot den Oever de straatweg ook levensgevaarlijk is voor de passage wordt aan de heeren Tijsen en Koorn opgedragen dit daar in orde te laten maken. De heer de Vries merkt op dat het nood zakelijk is, dat het pad van Westerland naar de Damster zoo vlug mogelijk in orde wordt gemaakt, dit is thans vol kuilen en gaten en 's morgens vroeg en 's avonds laat moeten de visschers er geregeld langs. Herhaaldelijk raakt er iemand te water. Voorz. zegt in orde making toe. Nadat nog eenige wegen verbeteringen door den heer de Vries ter sprake zijn ge bracht, vraagt de heer Kaptein eenige in lichtingen over het vragen van schadever goeding voor de visschers in verband met den te maken dijk WieringenEwycksluis. Indertijd werd door den voorz. gezegd dat deze plannen nog ver in het verschiet lagen. Waar thans echter uit alles blijkt dat deze dijk in de eerst volgende jaren voltooid en gereed zal zijn, meent spr. hier nogmaals op te moeten wijzen. Wanneer deze dijk gereed is wordt er een groot vischwater waardeloos, het is toch alge meen bekend dat de schelpdieren leven van de stroom; welnu, de stroom wordt gekeerd en wordt dit dood water en zal er alzoo geen visch meer te vangen zijn, noch aan den Noordkant, noch aan den Zuidkant. De kleine scheepjes zijn dan zoo goed als waardeloos. De grooteren kunnen aan den Oever gaan visschen. De visschersvloot aan den Oever is echter reeds te groot. Komen de grootste van Westerland daar nog bij, dan zal de spoeling daar te dun worden. Dit gevaar is niet denkbeeldig. In het Am- steldiep ofschoon dit door het uitbaggeren voor de beteugelingsdam zeer ongeschikt voor de visscherij is geworden vinden vele visschers nog hun brood. Ligt de dijk er, dan is dit geheel vervallen. Zoo is het ook met de andere vischterreinen. De Raad moet er wel op letten, dat Wie ringen een kapitale vloot bezit, welke dan voor een groot gedeelte waardeloos is. Thans klagen de werklui aan den Oever, dat er reeds te veel visschers komen om daar te werken. Ik geef echter de verzekering, dat zoo de dijk er ligt, er nog veel meer vis schers aan den Oever zullen moeten arbeiden. Het is daarom dat spr. den Raad in over weging geeft, om bij den minister aan te dringen om de dijk Wieringenvan Ewyck sluis niet te voltooien. Spr. laat zich zeer pes simistisch uit over de Zuiderzeewerken en zegt wanneer die geldverspilling dan. toch niet te keeren is, laten zij dan eerst aan den Oever wat geld wegsmijten, daar heeft de visscherij er geen last van, terwijl dit aan den westkant wel zoo wordt. Spr. wil dus protesteeren tegen de vol tooiing van den dijk en nog eens sterk aan dringen op behoorlijke schadevergoeding. De heer Rotgans merkt op, dat er op Wie ringen behalve veel visschers ook veel boe ren zij, die evenals vele visschers zuinig moeten rondkomen. De droogmaking zal voor de boeren voordeel zijn en moeten wij er dus op aandringen dat de visschers voldoen de vergoeding krijgen. Dan is het voor boe ren en visschers beiden voordeel. Spr. meent dat de droogmakingsplannen te ver gevor derd zijn, dan dat de gemeente Wieringen deze zou kunnen ophouden of belemmeren. De heer Tijsen zegt het met den heer Kap tein gedeeltelijk eens te zijn. Komt die dijk er, dan is dit schade voor de visscherij en zullen de kleinere scheepjes waardeloos zijn. Spr. gelooft niet dat het zal geven, gelet op het gevorderde stadium waarin de droogma kingsplannen verkeeren, om hiertegen te ageefen. Wel is spr. het echter met Kaptein eens dat het dringend tijd is om bij de re geering aan te dringen op schadevergoeding voor de visschers. Deze schade moet geregeld zijn voor dat de dijk Wieringen'-Ewycksluis gereed is. Spr. gelooft dat het beste is dat de gemeenteraad in deze samen werkt met de afd. visscherij van D. E. T. V. Hierover wordt nog wat gediscusseerd en besloten af te wachten tot de D. E. T. V., waarvan de heer Tijsen voorzitter is, een adres met deskundige toelichting zal inzen den. Gezamenlijk zal dan voor eene behoor lijke schadevergoeding geageerd worden. Hierna worden nog enkele huishoudelijke punten behandeld, waarna de voorz. de ver gadering sluit. Wieringen. J.1. Zaterdagavond vergaderde in de ver gaderzaal der Ned. Herv. Kerk te Hippoly tushoef onze afdeeling van den Ned. Protes tantenbond met aanwezig slechts 10 leden. De voorzitter, de heer N. J. Poèl, opent met een welkom, waarna door den secretaris, de heer L. Berghuis, de notulen der vorige ver gadering worden gelezen enn onveranderd met dank voor de keurige weergeving wor den goedgekeurd. De rekening en verant woording van den penningmeester, den heer O. J. Bosker, (welke door drukke werkzaam heden absent was) werd gedaan, door den heer Berghuis en nagezien door mej. G. D. Lont en den heer C. N. Lont. Alles werd in orde bevonden en sloot met een nadeeiig saldo, groot ongeveer 37. Nu volgde bestuursverkiezing wegens pe riodieke aftreding van den heer O. J. Bos ker en vacature wijlen Ds. H. Bax. De heer Bosker werd herkozen en gekozen de heer Herm. Smit. Beiden niet aanwezig zullen met de benoeming in kennis worden gesteld. De regeling der bijeenkomsten werd tot de volgende vergadering aangehouden. Beslo ten werd dit jaar met de leerlingen der Zon- dagsschoflen van Westerland en Hippolytus hoef wederom kerstfeest te vieren en daar voor met lijsten ter inzameling van gelden rond te gaan. Met het oog op den slechten toestand der financiën wonlt gehoopt, dat de lijsten flink zullen teekenen. De rondvraag niets opleverende sluit de voorzitter de vergadering. De door onze afdeeling der Holl. Mij. van Landbouw in 't leven geroepen landbouw- cursus wordt door 22 leerlingen bezocht. Er wordt onderricht gegeven in vee- en paardenkennis. Leeraar is de heer U. Wes- ter rijksveearts te Schagen. Men deelt ons mede dat alhier een actie wordt ingesteld tegen verslechtering van het onderwijs, welke bij de herziening der L.O.- wet zal ontstaan. Een ieder wordt dringend/, aanbevolen de lijsten, welke daarvoor zullen circuleeren, te teekenen. Wieringen. De dienstplichtige der' lichting 1921. P. R. Smit. is by beschikking van den Minister van Oorlog, van 22 November j.1., met ingang van 27 Januari 1923 voor den tijd van één jaar vrijgesteld wegens kostwinnerschap. Bij besluit van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente van 1.1. dezer, is, ingevolge de Woningwet, bouwvergunning verleend aan J. Lont J. Gz., T. Buma en N. Rotgans Johz. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is besloten, na overleg met het Kerkbestuur, de algemeene begraafplaats te Hippolytushoef geregeld te doen afsluiten met het oog op het spelen van-kinderen en los- loopende honden. Door Z. K. H Prins Wilhelm van Hohen- zollern is aan den burgemeester dezer ge meente een bedrag beschikbaar gesteld, ter verdeeling onder eenige armen. (Sint Nico- laasgave). Bij publicatie is door Burgemeester en Wet houders bekend gemaakt, dat op grond van de verordening tot wering van veeziekten.de in- en doorvoer van herkauwende dieren, paarden en varkens, in deze gemeente tijdelijk is verboden. Ontheffing van dit verbod moet schriftelijk worden aangevraagd.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 8