renuw- NATIONAAL KASREGISTERS. Vertegenwoordiger voor Helden E. C. SENQER, Weteringkade 81 Den Haag. STAATS BEGROOTING VOOR 1828. lo. dl erse maatregelen, zooals verlenging van werktijd, zwaardere belasting der capa citeit e d. voor dé rijkswerven; 40, het Instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid van een meer economische verhouding tüsschen de getalsterkten der diverse categorieën van het personeel in de verschillende rangen met behoud van rede lijke promotiekansen; Hoe g'<arne de minister er ook toe zal medewerken, het nuttig rendement van het irrr'neba'r:: t te vergrooten, zoo is van be"* r'it« v-. achten, dat hij daartoe ©ene ui.geai, die in zijn oog leidt tot onrast, gejaagdheid, slapeloosheid: examen vrees, prikkelbaarheid en overspanning worier, spoeü.r ^verwonnen doorigebiw voji MIJN HARDT" Zenuw- taöertea Vliegdienst. t Fa. GEBR. HOOGERDUIJN. Bevestigd 1870 Ingezonden mededeellno. Naar 't BerL Tagebl. verneemt is de voor genomen reis van Duitsche industrieelen naar het verwoeste gebied van Frankrijk, voor onbepaalden tijd uitgesteld. Hoofdstuk VI (Marine). Algemeene beschouwingen. De regeering heeft zoowel bij de schrifte lijke als bij de mondelinge gedachtenwisse- ling betreffende het 1ste hoofdstuk der Staatabegrooting de redenen ontvouwd, die er toe hebben bewogen, door het wederom doen vervulllen van de functie van minister van marine het vraagstuk van de samenvoe ging van de departementen van oorlog en van marine voorshands niet tot een oplossing te brengen. De regeering meende naar deze gedachten- wisseling te mogen verwijzen. Zij stelt er echter prijs op hieraan volledigheidshalve toe te voegen, dat onze marine in den laatsten tijd haar hoofdtaak vindt in de verdediging van Inuië en dat uit dien hoofde de omvang der we.'i.z amheden van het departement van marine n e. mag worden afgemeten naar de veel ger.ngere beteekenis, die onze marine thans toer te lande heeft. De door verschillende leden uitgesproken verwaohting, dat de minister zijn taak niet zou hebben aanvaard dan nadat, in overleg met het geheele kabinet, de beginselen en de richtlijnen waren aangegeven, waarnaar in de aangebroken parlementaire periode het marinebeeld zou gevoerd worden, is juist. De beginselen en richtlijnen van het te genwoordige kabinet zijn in het ontwerp Vlootwet belichaamd, welk ontwerp tevens een volledig werkprogram omvat. Organisatie en beheer. Wat de organisatie van en het beheer over personeel en materieel betreft, is de minister, zooals uit de bij deze memorie gevoegde nota van wijziging blijkt, de meening toegedaan; lo. dat de opleidingen behooren te wor den versoberd en voor zoover mogelijk moe ten worden gecentraliseerd; 2o. dat het Marine-Etablissement te Am sterdam zoo spoedig mogelijk tot den kleinst mogelijken omvang moet tvorden terugge bracht en dat ook de administratieve dienst aldaar moet worden Ingekrompen. Voorts zijn wat het militaire gedeelte be treft de volgende maatregelen reeds in uit voering of in voorbereiding: lo. systematische opleiding van het per soneel van den onderzeedienst, gepaard met het opleggen van een deel der onderzeeboo ten; 2o. beperking der uitvoering van herstel lingen, enz. door rijkswerven en particulie ren tot hetgeen strikt noodig is; betere utili satie van militaire vaklieden; 5o. het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid tot uitbreiding van het aan tal burgervaklieden, met name wat de vlieg- tulgmakers betreft, ter vermindering van het aantal militaire vaklieden dezer categorie; flo. herziening van de salarisregeling voor het In opleiding zijnde personeel. Wat het nlet-mllitalre gedeelte betreft, zal worden overgegaan tot opheffing van den thans in eigen beheer zijnden aniaaldlenBt van het loodswezen te [Jmuldon en. uitbeste ding daarvan aan particulieren, terwijl wordt nagegaan, in hoeverre vermindering van de bemanning der lichtschepen verdere vervan ging van bewaakte lichten door onbewaakte en In net algemeen verdere versobering mo gelijk is. Deze maatregelen zullen er toe bijdragen om het nuttig rendement der beschikbaar gestelde gelden te verhoogen; zij zullen bo vendien zoowel dadelijk als in de toekomst tot bezuiniging leiden, als gevolg waarvan het van de bezuiniging op hoofdstuk VI der Staatsbegrootiqg niet gedekte bedrag van 1.000.000 met naar sohattlng 2 ton kan wor den verminderd. Eindcijfer der begrooting. Wat be'reft de critiek tegen d© bereikte bezutn'g ng op zichzelf, wordt berinnerd aan de me eJeelingen in ae Memorie van Toe- llcbtirg op deze begrooting voor het dienst jaar 19 2 de ontwerp-begrootlng voor het dienstjaar 1928 aanwijst van ƒ9.027.928, ondanks het feit, dat op laatstgenoemde be grooting boor pensioenen f 1.770.000 meer moest worden uitgetrokken. Voorts is op de begrooting uitgetrokken een bedrag van ƒ18.025.041 voor nieuwen aanbouw, met welk bedrag voor het jaar 1928 de alleruiterste grens is bereikt, die met het oog op de loopende contracten ls te verant woorden. Ook hierop kan dus niet meer wor den bezuinigd. De minister zet verder uiteen: le. dat hei volstrekt onmogelijk zoude zijn geweest, om het eindcijfer der begrooting 17 pet. beneden dat van 1922 te doen dalen, zonder den nieuwen aanbouw te verlangza men, hoe ongewenscht dit ook uit anderen hoofde moge zijn: 2e. dat de veel verder gaande bezuinigin gen, die de in het Voorlooplg Verslag het eerst aan het woord zijnde leden wel is waar niet pre< iseeren, doch blijkbaar mogelijk ach ten, vrijwel uitsluitend hadden moeten wor den gevonden op dt 2de onderaf deeling en ♦el op hetgeen op die afdeellng meer ls aangevraagd dan voor nieuwen aanbouw noodig is. Dit meerdere Wordt ln hoofdzaak besteed vr de 'instandhouding van werven en arser voor het op peil houden vrn voorredt: -king van hpt verbruik) en voor het I- „oud ven de schepen, vaartui gen en t .wen, waarop het personeel is ondergehr it en waarmede wordt geoefend. zoodanige vermindering van de geyechts- waarde der vloot, dat óf geldverspilling of ontbinding der zeemacht daarvan het noodza kelijk gevolg zal moeten wezen. Afbouw Kruisers. De langzame afbouw van de kruisers „Java" en „8umatra" wordt ook door den mi nister betreurd; van geheel gereed komen in 1923 is geen sprake. Indien zich geen on verhoopte tegenvallers voordoen, zal de „Java" eind 1923 voor de proeftocht gereed zijn, terwijl tengevolge van den brand bij Werkspoor de „Sumatra" eerst in het voor jaar van 1925 haar proeftocht zal kunnen houden. Van de noodzakelijkheid om in Ned.-Indië over te gaan tot den aanbouw van jagers is de minister niet overtuigd. Ontwerp Vlootwet Wat het ontwerp-Vlootwet betreft, de in richting van eene voor de vloot onmisbare gehandhaafd blijven. Het is, voor zoover aan gehandhaofd blijven. Het is, voo zoover aan den minister 'bekend, niet juist, dat aan de staatscommissie van 1912 door den staf in Indië een* rapport is overgelegd omtrent een volledüg onderzoek, van technische zijde in gesteld betreffende de plaats, die voor de inrichting van eene vlootbasis in aanmer king dient te kamen. Wel is juist, dat na de verschijning van dit rapport naar de plaats van vestiging van die basis meermalen door ter zake tot oordeelen bevoegde deskundigen een grondig onderzoek is ingesteld. De minister is op de daarvoor bekende gronden niet bereid de ter zake uitgebrachte ambtelijke rapporten aan de Kamer over te leggen. Rijkswerven. De minister acht de bestaande rijkswerven onmisbaar voor een behoorlijk en economisch onderhoud van de vloot. De vraag of eene reorganisatie van het departement van marine als zoodanig wordt noodig geacht, heeft de minister in studie genomen. Deze aangelegenheid verkeert ech ter nog niet in zoodanig stadium, dat daar omtrent mededeelingen kunnen worden ge daan. Echter heeft hij reeds bepaald, dat onder zijn voorzitterschap geregeld verga deringen zullen worden gehouden, die door den secretaris-generaal en de chefs der af- deelingen marinestaf, materieel en perso neel, steeds door de oom and anten der mari ne periodiek en door de andere afdeelings- chefs en oor de inspecteurs, indien daartoe aanleiding bestaat, bijgewoond moeten wor den. Op deze vergaderingen worden alle onder werpen van eeqlg belang voor het beheer der vloot en voor de organisatie van het de partement zelf onder de oogen gezien. Bescherming der Nederland- sche kolonie te Smyrna. Toen de toestand te Smyrna een dreigend aanz.en nam en bescherming van de belan gen der aldaar gevestigde Nederlandsche ko lonie urgent werd, was de Nederlandsche re geering, ondanks den besten wil, vanwege den toestand waarin 's lands vloot thans ver keert, niet in staat om daarvoor dadelijk een oorlogsschip uit te zenden. De regeering deelt in het algemeen de meening van ae leden, die het niet in over eenstemming achten met onze positie als zee varend volk om ons Inzake het behartigen der belangen van onze onderdanen in den vreemde op de hulp van een bevriende natie te verlaten. Zij vestigt er de aandacht op dat ook al kón in het hlerbedoelde geval, doordat zich toe valligerwijs een Nederlandsch koopvaardij schip ter plaatse bevond, door dit schip voor rekening der regeering te charteren, hulp verleening geschiedde onder bescherming van een vreemde, zij het ook een bevriende vlag, en niet onder die van de eigen vlag, zoodat het Inhuren van het koopvaardij schip niets afdoet aan het feit, dat Lo. voor de behartiging van onze belangen op de hulp dier bevriende natie een beroep moest wor den gedaan. Tot dusverre kan onze marine, hare groot te in aanmerking genomen, op voldoende wijze hare taak op dit punt vervullen. Personeel. De minister heeft een nieuw© regeling voor het georganiseerd overleg ontworpen, welke repeling om advies is gezonden aan de commissie voor dan rechtstoestand met ver zoek, alvorens advies uit te brengen, de be trokken organisaties te hooren. Bedoeld advies heeft de minister den 24sten dezer ontvangen. Dat ln het nieuwe reglement op de krijgs tucht een opvatting van de krijgstuoht aan dm dag treedt, die geheel ln den tijd is, kan de minister niet onderschrijven. Naar zijn meening kan er ten aanzien van het wezen der krijgstucht kwalijk van ver- sohil vaij opvatting sprake zijn tusschen vroeger en nu. Wel is verschil van opvatting mogelijk en bestaat dit verschil ook Inder daad met betrekking tot de wijze, waarop de krijgstucht vroeger en nu wordt gehand haafd. Het Algemeen Marineweekblad is aan boord van Hr. Ma. „Schorpioen" niet ver boden. Uit een opvoedkundig oogpunt en om den goeden voortgang der opleiding te verzeke ren, werd echter de lezing van alle organen van nersoneelsbonden aan boord voor de jeugdige schepelingen verboden. Uitvoering der militaire pensioenwetten. Ook de minister is doordrongen van de wenschelljkheld van een apoedlge totstand koming van de algemeene maatregelen van bestuur, welke uit artikel 28 van de Pen sioenwet voor de zeemacht en uit de mili taire Weduwenwet 1922 moeten voortvloeien. Aangezien evenwel deze maatregelen in overeenstemming behooren te zijn met die, welke voor gelijksoortig© onderwerpen krachten» de Pensioenwet 1922 behooren te worden vei:gesteld, en laatstbedoelde rege len nog niet in hun geheel zijn tot stand ge komen, was het niet mogelijk om de bereken de uitvoeringsvoorschriften van eerstbedoel de wetten tijdiger samen te stellen. Zij zijn echter thana in concept gereed en zullen zoo spoed'g mogelijk aan de Koningin ter be krachtiging worden aangeboden. De nood der oud-gepensionneerde ndli- ta'ren heeft reeds herhaaldelijk een punt van overweging uitgemaakt. Hoe gaarne de minister aan dien nrod eenlgermate zou wen- schen tegemoet t» komen, zijn de daaraan verbonden bezwaren van dien aard, dat hij tot zijn leedwezco toekenning van een toe- Ingezonden Mededeelintf. Te Texel, den Burg, Gez. de RoosCocksdorp, Wed. G. v. d. KooyOosterend, D. WuisS. Dros; Oudeschild, P.Vos; Oosterland, K.Stadig; Hippo- lytushoef, J. Dekker; Anna Paulowna, Govers; Keinsmerbrug, C. de GraafBreezand, D. de Graaf. Engros en Detail A. ten Klooster, Keizerstr. 93, J. W. v. d. Horst, Kanaalweg 147, Helder. lage, als wordt gevraagd, niet kan in uit- ztoht stellen. D© minister kan geen vrijheid vinden aan de weduwen en weezen van vóór 1909 gepen- sionneerde militairen, die door toekenning van een jaarlijksche gratificatie eenigbrmate worden schadeloos gesteld voor het gemis van pensioen, alsnog voor pensioen in aan merking te doen kooien. Recruteerlng van personeel. Het bericht omtrent de stopzetting van de werving van matrozen is onjuist; juist voor deze qualiteit is de aanneming steeds open gesteld gebleven. Daarentegen is de aanneming voor andere qualiteiten, gestopt, omdat de desbetreffende post op de begrooting bijna uitgeput was, ter wijl aanvulling dezer qualiteiten niet zoo urgent wTas, dat tijdelijk sluiten der aanne ming tot overwegende bezwaren zou leiden. Behartiging van de godsdienstige belangen van het personeel. De wijze, waarop meer dan tot nog toe de geestelijke belangen van de schepelingen ook in Indië behartigd kunnen worden, maakt thans een punt van onderzoek uit in eene commissie, waarin, naast vertegenwoordi gers van het Christelijk Jongelingsverbond en van den Ohristelijken Bond van militaire tehuizen* zitting hebben de leger- en vloot- predikant in algemeenen dienst en de chef der afdeeling Personeel bij het Departement van Marine. Wat betreft het plaatsen van een geestelij ke aan boord van de grootere schepen ter verzorging van de godsdienstige belangen der schepelingen merkt de minister op, dat het marinebestuur reeds in die richting werk zaam is door bepaalde personen uit te noo- digen tot dat doel eene reis met een groot schip mede te maken. In verband met het groot aantal richtingen onder de Protestan ten acht de minister het beter niet een predi kant daartoe te bestemmen. De vlootaalmoe- zenier zal de a.s. reis met Hr. Ms. „Zeeland" medemaken. Gezondheidstoestand van het personeel. Dat de cijfers uit Indië nog steeds veront rustend blijven, is toe te schrijven aan den op dit gebied zeer slechten toestand aan den wal, waar het aantal venerische ziekten onder de inlandsche bevolking hoe langer hoe meer is toegenomen, zoodat het alleen aan de ge nomen maatregelen is toe te schrijven, dat die cijfevs de laatste jaren vrijwel station- nair zijn gebleven, niettegenstaande er veel minder gevaren wordt dan vroeger en de ge legenheid om zich te ihfecteeren dus groot er is geworden. Omtrent den aard der ziekte aan boord Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" kan worden me degedeeld, dat aan boord van dien bodem in April en Mei een epidemie van v. d. Scheer- acne koorts heerschte. Materieel; werven. Naar de meening van den minister is de staat voldoende gedekt tegen het gevaar, dat, nu de kosten der werven hij gebrek aan nieuwbouw zullen stijgen, de bouwkosten der marinevaartuigen zullen worden opgedreven, doordien bij de aanbestedingen in zoo ruime mate als mogelijk is, conourrentie wordt ge steld en o. q. ook bultenlandsche soheeps- bouwwerven tot inschrijving worden ultge- noodlgd, met verplichting, het werk hier te lande te doen uitvoeren. Ij et marine-materieel, gebezigd ter begelei ding van de Koningin op haar Noorsohe reis, verkeerde ln goeden staat, behoudens enkele gebreken aan machines en ketels, welke bij eene spoedige indlenstsielMng niet altijd te vermijden zijn en in den regel met de aan boord beschikbare hulpmiddelen zijn te ver helpen. Van de hier te lande aanwezige schepen komen voor sloopen In aanmerking het pantr serschlp „De Ruyter" en de oude korvet „Heldin". Voorlooplg ls er voldoende werk voor het personeel der rijkswerven. Tegen het Inkrimpen van de rijkswerven bestaan bezwaren. Het ligt geenszins ln de bedoeling, een zelf standige reparatlewerf te Vllsslngen ln het leven te roepen. De staat, waarin de pantserbooten verkee- ren, ls van dien aard, dat zij, behoudens on voorziene omstandigheden, nog vele jaren zullen kunnen dienst doen. Daarom acht de minister het noodzakelijk om door het aan brengen van eene doelmatige vuurleiding de gevechtswaarde dezer vaartuigen te verhoo gen. Met het oog op die gevechtswaarde ls het tevens noodig, aat met de vuurleldlngs- nstallatle geoefend wordt. Uitstel is uit dién loofde niet verantwoord. De vraag, of de granaatkartetsen, ten be hoeve waarvan hulzen van 10.5 cM. moeten worden aangeschaft, voor welk doel onder het artikel een bedrag van 182.000 was uit getrokken, indertijd zonder hulzen zijn ge- everd, moet toestemmend worden beant woord. De bedoelde som van ƒ182.000 wordt in- tusschen van de begrooting afgevoerd, bij de deze memorie vergezellende nota van wijzi gingen. Tot het doen van voorstellen voor uitbrei ding van den vliegdienst en voor snelleren aanbouw van vliegtuigen acht de minister zich gerechtigd, zoolang de lijsten nog niet zijn vastgesteld, volgens welke de marine zoowel in Nederland als in Nederlandsch-In- dië moet worden georganiseerd, en welke lij nen in het ontwerp-Vlootwet zijn opgenomen. Een onderzoek, ingesteld na het ongeval, den luitenant ter zee Goedhart overkomen, heeft aangetoond, dat het doekbekleedsel nabij de plaats, waar het gescheurd was, nog ruim schoots aan alle gestelde eischen voldeed, ter wijl ook de verbinding van het bekleedsel met de ribben volkomen bestand bleek te zijn ge weest tegen de krachten, welke bij normale acrobatie optreden. In antwoord aan de leden, welke zich ver zetten tegen de uitbreiding van het ^eg- kamp te Schellingwoude zl1 medegedeeld, dat in overeenstemming met de volgens het ont werp-Vlootwet gedachte organisatie van den vliegdienst in Nederland het vliegkamp te Schellingwoude juist het hoofdstation moet worden van de watervliegtuigen, terwijl het vliegkamp „de Mok" en dat te eere in oor logstijd nevenstations vormen. Hiertoe zal het vliegkamp te Schelling woude aocomodatie moeten kunnen verlee- nen aan de aldaar in oorlogstijd te station- neeren vliegtuigen, waartoe uitbreiding noodzakelijk zal zijn. Het ligt in het voornemen, om de opleiding van matrozen in Gorinchem te handhaven. Loodswezen enz. Ten einde zoo spoedig mogelijk in de be hoefte aan gtoomloodsvaartuigen te voorz'en, werden voor het 1ste district (Eems) 3 stoom trawlers aangekocht. De aanschaffingskosten bedragen 70.000 per vaartuig. Aanvankelijk werd de verbou wing op 80.000 per vaartuig geraamd. Inmid dels bleek echter* dat, om te voldoen aan de bij dfe marine gestelde eischen, ten einde de kans op averijen en herstelling in de toe komst zooveel mogelijk te beperken een bedrag van 130,000 voor verbouwing per vaartuig noodig zal zijn. Blijkens een Nota van Wijzigingen wordt de aanschaffing van geschut enz. ver mindert met 132,000 en gebracht op 851,400. Gebleken is n.1., dat de vervaardiging van de hulzen van 10.5 c.M. voor reeds opgele verde granaatkartetsen niet in het buiten land behoeft te geschieden, doch ook in Ne derland kan plaats hebben. De post aanbouw, aankoop, enz. van ge bouwen wordt verhoogd met 155,000 en ge bracht op 255,030. De aangevraagde verhooging strekt tot het ten uitvoer brengen van een drietal maatregelen, ten doel hebbende tot eenvou diger en daardoor minder kostbare exploi tatie der zeemacht te geraken. De eerste dezer maatregelen bestaat in de overbrenging van het torpedo-atelier te Am sterdam naar Willemsoord en de samenvoe ging van dat atelier met het torpedo-atelier aldaar. De totale kosten, aan den voorgenomen maatregel verbonden, worden geraamd op 50.000. Een tweede maatregel houdt mede ver band met het voornemen, het Marine-Eta blissement te Amsterdam tot de kleinst mo gelijke afmetingen terug te brengen. Beslo ten is n.1. voorraden A (Scheepsbouw) en B (Uitrustingsartikelen) geheel, en de voor raden C (Artillerie-materieel) en D (Torpe- domaterieel) gedeeltelijk over te brengen naar 's Rijks werf te Willemsoord. De zake der maatregelen, waarop in den aanhef dezer werd gedoeld js de opheffing der Adspiranten-school te Dordrecht en de onderbrenging der geheele opleiding tot of ficier bij de zeemacht in het Koninklijk In stituut van de Marine te Willemsoord. Het is duidelijk, dat de bevolking van dit insti tuut hierdoor beduidend zal toenemen. Daar toe is een verbouwing noodig, welke tot het strikt noodzakelijke is beperkt en die pl.m, 75.000 zal kosten. Voorts wordt een nieuw artikel ingevoegd voor een vergoeding aan de gemeente Dor drecht voor door haar uitgevoerde werk zaamheden op en aan het terein der adspi- rantenschool, ten bedrage van 20.000 De post subsidiën voor de militaire tehui zen wordt ten slotte verhoogd met 1500 en gebracht op 14.500. De bedoeling hiervan is om aan enkele tehuizen een hooger sub sidie te kunnen verleenen. Zoo krijgt de R. K. Volksbond te Helder voor een aldaar nieuw ingericht R.-K. militair tehuis 900 meer, terwijl het Christelijk militair tehuis te Vlissingen alsmede de Christeiyk en R.K. tehuizen te Gorinohem elk 200 meer ont vangen. Ingezonden Mèdedeellng. Aannemersbedrijf van Schilderwerken enz. Heldersche Glasverzekering-Maatschappjj. Machinale Verffabriek - Glashandei. Telef. No. 74. Middenstraat 18, HELDER. 17:48 1124 en van Wit ls niet 4. 28:8 5. 817 veel meer overl In den diagramstand is het beste door 29—23 3324 en 28—23, ten koste van een schijf de omsingeling te verbreken. Ook dan echter zou Wit de partij vrij zeker verloren hebben. DAMRUBRIEK. Alles betreffende deze rubriek te adres- seeren aan: Den Damredacteur der Heldersche Courant, Valeriusstraat 64huis, Amsterdam. In onderstaande stelling speelde de redac teur met Zwart: Stand in cijfers: Zwart: 3, 5/11, 13, 14, 16, 18/20, 23 en 29. Wit: 22, 25, 28, 32, 35/38, 40, 43/49. In dezen leerzamen stand, welke zeer wel het resultaat eener Hollandsche opening kan zijn, heeft Zwart als laatsten zet 12- 18 ge speeld. Vermoedelijk .was zijn bedoeling na den uitruil (W. 37—31, Z. 18—27, W. 31—22) met 7—12, 11—17, 1617 enz. te vervolgen, om zoodoende zijn korten vleugel te ver sterken. Het kwam echter zoo ver niet, want na den tekstzet: 1. 1218, maakte Wit door 2. 4842 18:27 3. 32 21 - 23 41 4. 46:37 16:27 5. 38—32 27 38 6. 42 4 een remise aan de partij. Uit de Damwereld. In den wedstrijd om den meestertitel van den N. D. B. won de Hagenaar I. Milikowski den titel met groote meerderheid. Hij behaal de 13 van de 14 punten. De stand van den wedstrijd om het Kam pioenschap van Nederland, welke momenteel te Amsterdam gehouden wordt, is na de twee de ronde: A. K. W. Damme en L Milikowski 3 J. Noome en J. H. Vos 2 Herm. de Jongh en C. J. Lochtenberg IX A. Visser 0XX L J. de Jong 0 X hangpartjj. UIT DEN OMTREK. Stand in cijfers: 3, 4, a/9, 11,13, 17, 18, 25, 30 en 35. Wit: 22, 27, 28, 29, 82, 33, 36/39, 41 43 en 44. Zwart aan zet, speelde 1. 8—12 én nu is Wit, hoewel hij met overmacht het centrum beheerscht, totaal verlorenl Wit heeft drie zetten; 36—31 (A), 87—31 (B) en wat in de party gespeeld werd. A. 2. 36—31 1621 enz. gewonnen. B. 2. 37—31 18—23 3. 28 8 17 46 enz. gewonnen. In de partij geschiedde; 2. 44—40 85 44 8. 39 50 18—23 Schagen. Het laatste nieuws op het gebied van den veehandel is, dat de minister zqn besluit, waarbq de veemarkten in Zuid-Holland wer den gesloten, heeft ingetrokken. Wy hebben een vorigen keer reeds een en ander daarover gezegd, zoodat we verder maar zullen zwij- gen. Het onzinnig besluit is toch reeds van de liaan. Verder kunnen wq mededeelen, dat België het voorbeeld van Frankrijk heeft ge volgd en den invoer van levend vee in Vlaan deren heeft verboden, tenzq het voor de slacht bestemd is. Het besluit luidt: Tot ver der orde is het verboden runderen, schapen, geiten en varkens, die niet onmiddeliyk tot de slachterq bestemd zyn, op de in Oost- Vlaanderen gehouden markt te brengen. Dan volgen nog verschillende voorschriften, waar in aangegeven wordt, hoe de slachtdieren van de markt naar de slachthuizen gebracht moe ten worden. Uit Zwitserland komt de mede- deeling, dat een beperkten invoer van var kens uit Nederland is toegestaan. De totale Invoer in heel het land mag evenwel niet meer dan 12 wagons per week bedragen. In Dene marken komen ook gevallen van mond- en klauwzeer voor. Ook daar meent men de oor zaak te moeten zoeken by den invoer van gesmokkeld Duitsch vee. Zweden heeft ge meend, nu den Invoer van Deensch vleesch te moeten verbieden. Met dezen voortgang zal weldra elk land op den vleesohvoorraad van zichzelf aange wezen zyn. Ons voornaamste uitvoervee, de kalf- koeien, gaan belangryk achteruit. We meld den verleden week eene prijsverlaging van 100 a 125 op de Schager markt, op die van 80 Nov. was de daling nog grooter en liep van /125 tot ƒ150. Door don tusschenhandel werd met verlies verkocht. Overigens was de markt nogal goed. Prima vette koeien, die echter byna niet aanwezig waren, werden graag verkocht voor f 1.40 per K.G. Zeer goed slachtvee noteerde 1.30, 2e kwal. 1 a 1.20. Stieren, pinken en 3e kwal. runde ren 0.90 a ƒ1, alles per K.G. De heer J. Kooy, Nieuwe Niedorp, ontving den hoogsten marktprys, 550. Het fonds boekte 90 stuks. In geldekoeien, vaarzen, pinken en graskal veren was de handel iets beter, zoodat ze vlugger verkocht werden. Een geldekoe werd verkocht voor 612; doch niet voor den dood. Het dier zal gemest worden voor de Paasch- t en toonstellingen. De prijsveribooging was gering. Schapen waren goed. Voor vette schapen werd tot 50 betaald. Weide over- houdera liepen van 18 tot 25, vleezige slachtl ommeren 88. Vrakens waTen goed. De flinke aanvoer'vond willige koopers. Goe de slaclitvarkens gingen voornamelijk naar Amsterdam. Per spoor werd eene kudde van 35 naar de hoofdstad verzonden. De prys daarvoor was 1.04 a 1.05 per K.G. Tot meteropziener en incasseerder by de Lichtbedrqven te Schagen is benoemd de heer P. Bak aldaar. In de plaats van den heer A. Schenk, be noemd tot Dijkgraaf, is tot Heemraad van het Ambacht van West-Friesland, genaamd de Schager en Niedorper Koggen, verkozen de heer S. Spaans te Barsingerhorn. Op 14 Nov. waren in Noord-Holland 7 vee slagen in 8 gemeenten besmet met mond- en klauwzeer; in Zuid-Holland 87 veeslagen in 52 gemeenten.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 2