KUNSTGLAS, Derde Blad. Uitstekend geschikt els St. Nicolaascadeau. VAN ZATERDAG 2 DECEMBER 1922. Te 's-Gravenhage slaagde voor het machinisten-examen, diploma B, de heer D. j. E. Mos, alhier. Tegen de nieuwe onderwijswet Door het N. O. G. en den Bond van Ned. Ond., afd. Helder, was gisterenavond een openbare vergadering belegd als protest tegen de voorgenomen technische herziening der 1. o. wet. Ais spreker trud op de heer Groenewoudt, van Santpoort. De belangstel ling was tamelijk bevredigend. De vergadering werd geopend door den wethouder De Zwart, die er op wees, dat het, met het oog op de St. Nicolaas, wel een slecht oogenblik was voor deze vergadering, maar omdat blijkbaar de technische herziening van de wet al zeer spoedig in behandeling komt, kan niet langer worden gewacht. Spr. deelt verder mede, dat lijsten ter teekening liggen om een algemeen petitionnement aan de Ka mer te zenden. De spreker van den avond kreeg thans het woord. Begonnen in de groote steden, aldus reide hij, is over het geheele land een goh' van belangstelling gegaan voor het onder wijs van het volk. En naar de verste uithoe ken van het land is de deining overgeslagen alom klonk de stem: „betrekt de wachten; de volksschool is in gevaar!" De vorige week stond spr. in aïm-Friesland, waar nog slechts een twintigtal jaren terug onwetendheid en domheid heerschten, en waar thans groote belangstelling was voor het vraagstuk. Mi nister Goeman Borgesius had indertijd een enquête ingesteld betreffende het schoolver zuim. De leerplichtwet was er het gevolg van uit de enquête bleek, dat rond 60.000 kinderen geen onderwijs kregen. En wat heeft die leer licht nu voor arm-FrieSland zegen gebracht! uich6nd werden de armen uitgestoken voor het petitionnement. Het bleek spr. daar hoezeer de liefde voor de kinderen was toe genomen. Ook vroeger, onder de oude wet, waren er reeds de scholen, de onderwijzers, maar men begreep de beteekenis niet van het onderwijs; eerst toen er dwang werd uitge oefend is men gaan begrijpen, dat dit alles uit liefde geschiedde. Misschien verwacht men van spr. beschou wingen over het wetsontwerp 1920 van min. De Visser en dat van Juli 1922 betreffende de technische herziening. Maar dat zou spr.' te ver voeren. Hoe ingewikkeld de tekst van zoo'n wet is, toont spr. op smakelijke wijze aan. 8pr. zal liever op meer populaire wijze de voornaamste wijzigingen der wet nagaan. De grootste grief tegen de voordracht van min. De Visser is wel, dat zij de verbeterin gen van 1920 voor een groot deel ongedaan maakt. Min. De Visser heeft in 1920 de ge koesterde verwachtingen niet beschaamd: dopr deze wet was een belangrijke verbetering van het onderwijs verkregen. Het i» we eigenaardig, dat deze zelfde Min. met de lin kerhand weer afbreekt, hetgeen hij met de rechter heeft opgebouwd. De schoolstrijd was opgelost, bet ging' niet meer over achterstel ling van openbaar en bijzonder onderwijs, het ging zuiver om het belang van het kind. Een belangrijke factor was o. a. de betere op leiding van den onderwijzer. Spr. gaat uit voeriger op die vroegere opleiding in. De on derwijzers zeiven vonden naar volkomen on voldoende, omdat zij voelden wat hen nog ontbrak. Wel werd er geweldig door de on derwjjzers geblokt, maar op hun onderwijs zelve was dat niet van Invloed. Een geheel ander stelsel van opleiding moest worden ge volgd, en In de wet van 1920 is dit dan ook verkregen. En dergelijke praktisoh-opgelelde mensohen zouden aan ook niet meer moeten worden afgescheept met een klein salaris. Het is een aankl&cht tegen u allen, dat niet al 'n jaar of 10 terug geijverd is voor betere op leiding, en betere salarleering. Wel zijn te hooge verwachtingen omtrent de nieuwe sa larieering gekoesterd, maar toen eenmaal de nieuwe wet in werking was getreden en men begreep, dat men zich had heer te leggen bii de cijfers van den minister, bleek aldra, dat met de wet wel degelijk verbetering was be reikt. Men denkt wel erg licht over het werk van den onderwijzer. Op humoristische wijze haalt spr. voorbeelden daarvan aan. In vroeger Jaren haalden de kinderen wel kattekwaad uit, maar tegenwoordig niet meer natuurlijk. Het is hier ook naar het oud-Hollandsche spreekwoord: Schijn bedriegt. Het wordt meer dan tijd, dat men eens andere inzichten gaat krijgen in het werk van den onderwijzer, dat men de beteekenis ervan niet langer on' derschat. Hij heeft dagelijks 40, 50 kinderen om zich heen, waarvan elk kind weder andere eischen stelt. En als de wet hoogere eischen stelt aan den onderwijzer ten opzichte van de individueele ontwikkeling, moet men hem ook vrijheid geven die te ontwikkelen. En nu men de klassen weer grooter wil maken, tast men daarmee de kern van de zaak aan. Dacht u, fiat het gemakzucht van de onderwijzers is. ais zij wagen om kleine klassen? \een, het us omdat zij weten, dat door kleine klasse» et Persoonlijk contact beter kan worden ge ^jroeger tijden waren er klas U 200, 250 leerlingen, en de mees- utn™Laai\gewa,pend met buLlepees en ber- hLw ln het ^den. Daarmede £2? kinderen klein, terwijl hem de was opgedragen hen groot te brengen. hJL o aten y.an h0t onderwijn uit die nrafr e8er}woordig zijn de leesboekjes zoo P ttig ingencht, dat een kind er gaarne in Sü?' ^«moeilijkheden zijn zoo smakelijk gemaakt, dat ze vanzelf overwonnen worden Doe ze vroeger waren ingericht, verhaalt spr. op aanschouwelijke wijze: wat oppervlakke lezen, wat mooie krulletters maken was meestal voldoende. En hoe was de opleiding onderwijzers zeiven? Zeer primitief, Ier oploiding hoegenaamd. (lle (1»gon stond een-man op, die de ovor- van d« 18e naar de 19e eeuw: vooruit wna t man' 016 Z«n W eeu-03UW hel h l' ?reeP 'hoe het moest. /Richt Ueöi^ft Ar^?880 1 u on üel kiA'l. dat het u inSiW. V^ouwt." I)at Is liet beginsel, moet de liofn10? og boven den opvoeder volgt En wie dit Beginsel ven 'dat u: ^n den Minister, voorschril- 10 juicheï J«!n\klaaf*n in«t0lt. fl0t 'oe •èron liier u70™*' gemeente- i a t -n die dit al vroeger besef ten en ze invoerden. Het schoone woord van het Christendom, dat wij eiken Zondag van den kanselhooren, moet ook in de maa-- schappii weerklinken; anders heeft het geen waarde, En als men vandaag zijn ideaal niet kan verwezenlijken, is dat nog zoo erg niet als men het maar handhaaft. Wij' moeten vooruit, niet achteruit, en nu minder dan ooit is de Minister van Onderwijs de man dien wij noodig hebben als h{j zijn plannen doorvoert. In deze tijden is zoo ont zaglijk veel verloren gegaan aan groote gees telijke waarden wat in den loop van geslach ten was opgebouwd. Er is minder plichtsbe trachting gekomen, minder verantwoordelijk heidsgevoel en juist nu rust op de lagere school zoo'n gröbte aak Voor 95% van ons volk is het lager onderwijs tevens eind-onder- wijs; voor 5% de grondslag voor het voort gezet onderwijs. En in beide gevallen moet het zoo goed mogelijk zijn. En daarom mogen wij geen groote klassen, geen onvoldoende opleiding voor de leerkrachten hebben. Het is een vaderlandse!) belang. JSr zullen als deze veranderingen wet wor den, in den loop van jaren 6000 a 7000 onder wijzers op wachtgeld komen. Terwijl wij geen enikele kracht kunnen missen, integendeel, overal te kort komen. Alleen hierom 'al ver dient de Min. gelaakt te worden. Maar er is meer. In de wet van 1920 is aan de Gemeente besturen de vrijheid gegeven boven de wette lijke leerkrachten te gaan. In spr. woonplaats ging dat vrij vlot, toen men begreep, dat het ons prnst was. Als 'de nieuwe wet komt, moe ten wij die klassen weer missen, is al on$ werk tevergeefsch geweest. Waqr moeten we dan iqpt die twee klassen heen? Veertig leer lingen uit de 7e klasse bij de 6e? Dat kan niet. Er is nog een andeflé weg: distributie over de geheele school: tien in de 5e, 10 in de 4e, 10 in de 8e, enz. De Minister weet hier blijkbaar óók geen raad mee, getuige zijn uit latingen in de Kamer. Als de schóól- en gemeentebesturen niet meer het recht hebben boven de minima te gaan, zuilen ook de verlichtere gemeentebe sturen niets meer kunnen doen. En welk een goed voorbeeld gaven deze gemeentebesturen niet! Dan komt, als dat gebeurt, de dood in den pot, dan wordt alles lam gelegd. De Minister geeft wel aan particulieren dat recht, als het rijk en gemeenten maar geen geld kost. Zou er één hier in ons midden zijn, die dergelijke scholen zou willen bouwen; waar ouden kindertjes zouden worden gekweekt? ns streven naar goed onderwijs is toch niet ■ebonden aan rijkdom, en wij smeeken nu al, lat het kind van die standenschool daarvoor bewaard moge blijven. Reeds Jezus heeft de Farizeeërs gegeeseld, hen, die zich afzonder den van de anderen. Wij willen de jeugd daarvoor bewaren, reeds ter wille van zich zelf al mag zij niet worden afgezonderd. Hoe meer wh ae kinderen kunnen samenbrengen in de school, hoe beter dat is voor de samen leving. Wij behooren tot den Minister te zeg en: Kweek gij niet weder aan, wat voor een eel al tot het verleden behoort. Na een korte pauze gaf de spr. nog een kle'ne aanvulling op het gesprokene. Spr. heeft nagegaan welke gevolgen de nieuwe wet voor het openbaar onderwijs zal hebben. Voor het openbaar onderwijs geldt de bepa ling. dat ouders van tenminste 12 kinderen recht hebben op éene school. Voor het bizon der <fhderwijs zijn die getallen hooger te- -echt, zooals spr. nader uiteenzet. Als een Katholiek slechts de keus heeft tusschen een gereformeerde en een z.g. neutrale school, kiest hij de openbare, omgekeerd kiest een gereformeerde niet een katholieke school; maar een openbare. De openbare school is daarmee geëerd en geadeld. In de nieuwe wet is het getal leerlingen om een school te wet tigen, verhoogd, en daardoor zullen een groot aantal kleine scholen verdwijnen. En wie dan geen confessioneel onderwijs verlangt voor zijn kinderen, ie verplicht ze met groote of fers naar andere plaatsen te zenden. En daar om moet deze -verandering worden voorko men. Toen in 1920 de gelijkstelling van open baar en bizonder onderwijs kwam, stond het vast, dat een belangrijk aantal leerlingen zou overgaan naar de bizondere scholen, en dus veel onderwijzers op wachtgeld zouden ko men. Nu was die wachtgeldregeling van 1920 goed, en thans gaat de regeering aie belang rijk slechter maken. En natuurlijk wrekqp de daardoor ontstane zorgen zich op het onder wijs. Dat is een zeer ernstig symptoom, want vóór alles behoort de onderwijzer opgewekt te zijn en zich aan te passen aan de zorgeloos heid en opgewektheid der jeugd. Bii dezen geestelijken arbeid dag in dag uit in de scho len knijpt dat zoo door. Er is gelukkig ook iets waarmede wij kun nen instemmen, n.1. het bouwbesluit. Vele scholen zijn aanmerkelijk verbeterd, vooral de bizondere, waaraan veel luxe wordt ten koste gelegd. Nu kondigt de Minister verso bering aan; en als dat niet te ver wordt door gedreven, is dat een uitstekende maatregel. Maar men vraagt zich toch af of de Minister de gevolgen we! heeft begrepen? Het vervolg onderwijs heeft een groote beteekenis, en de Min. heeft de kosten daarvan oorspronkelijk op het Rijk gelegd. Nu wordt dat onderwijs facultatief gesteld en de kosten op de Oe- meente-begrootingen gelegd. En dus zullen er vele gemeentebesturen zijn, die het af schaffen. Ook daartegen moet ons protest gaan. Is de Minister, die het eerst zoo goed meen de met het onderwijs, wellicht in slecht ge zelschap geraakt, waarin hij bekeerd is? Geenszins. Maar het geschiedt om de kosten: bezuiniging. Als het niet gaat om de teere doelen, mag men, wat ons betreft, op het ori- derwijs óók wel bezuinigen. Maar als men de fundamenten aantast, komen wij in protest. Men zal zeggen: moeten wij den Min. dan niet aanwijzen welken weg hij in moet slaan? Maar als moeder ziek te bed ligt, moet er melk en eieren komen. Hoe ze er komen, kan ons op het oogenblik niet schelen. Wjj weten wel, dat onze economische positie op bet ooger'"k slecht is en nog belangrijk slechter Ku worden. De industrie wordt over vleugeld door de Engelsche, land- en tuin bouw kwijnen, enz. En wij hebben, begrepen, dat bezuiniging op haar plaats is. Maar die bezuiniging miag geen edele deelen aantasten. Meer dan ooit hebben wij onze geestelijke weerbaarheid noodig in den strijd om het bestaan. Er is een eeuwige strijd in de natuur tus- sohen licht en duisternis. De periode van onwetendheid, onbewustheid ligt nog niet zoo lang achter ons: het weten is gekomen, waar uit het kunnen is ontstaan en daaruit is de dssd ff«Vom»n, het licht ia ontstegen uit de du's'ern's, Wij hebben het besef gekregen, dat wij moeten uitrijzen boven het bestaande, Ingezonden MededeaUng. MODERNE MODERNE ontworpen door de kunstenaars De Bazel en De Lorm, uit de Glasfabriek „Leerdam". Zie de étalage I i Beleefd aanbevelend, S. C. Q. DE MAN, KONINGSTRAAT 39. hooger en hooger moeten wij oprijzen, meer en mèer verbreedt zich onze horizon. Wij moeten naar een betere samenleving, maar die moet eischen kunnen, dat elk individu beter is dan het tegenwoordige. Aan onze kinderen zijn wij verplicht pal te staan voor hetgeen de onderwijswet 1920 bracht, om tegen te houden wat thans met ruwe hand ongedaan wordt gemaakt, hetgeen na veel strijd verkregen is. Laat men ons dan be knibbelen waar geen edele deelen worden geraakt. Van de gelegenheid om nog iets te vragen werd door geen der aanwezigen gebruik ge maakt, waarna de heer De Zwart met een woord van dank aan spr. de bijeenkomst sloot. De spreker heeft ons het wezen van het volksonderwijs duidelijk gemaakt, zoo zeide hij, en wij moeten het besef hebben, dat wij ook offers moeten brengen daarvoor. Het petitionnement, dat aan de Tweede Kamer zal worden gezonden, luidt als volgt: Geven met verschuldigden eerbied te ken nen, ondergeteekenden, allen ingezetenen van Nederland, ouder dan 21 jaar, dat zij met allen aandrang verzoeken, in de door de Regeering ingediende voorstellen tot herziening van de Laqeronderwijswet 1920 al die wijzigingen aan te brengen, die er toe kunnen strekken, dat de dreigende ontred dering in onze lagere scholen en de verslech tering van ons volksonderwijs zoowel open baar als bijzonder bis "het noodzakelijk ge volg van aanneming jder voorgestelde bepa lingen in betrekking 1 ut a. het vergrooten d ir aantallen leerlingen per onderwijzer; c. bet wijzigen van de bestaande regelen voor scholenbouw en d. alsnog worden voorkjbmen— dit nader uit eengezet in het Adres van 9 Nov. j.1., van het Hoofdbestuur van Volksonderwijs, mede daartoe gemachtigd door en in opdracht van de Hoofdbesturen der' in dat adres genoemde Vereeniglngen en Bonden en Centrale Ouderraden, bij Uwe Kamer ingediend. Hetwelk doende, Kerkelijk leren te Helder. Onderstaand schrijven werd verzonden aan de besturen der Ned. Herv. Gemeente te Helder: Helder. 29 November 1922. Eerwaarde flfeeren, Mede namens de op de Gemeente-avond d.d. 28 Nov. aanwezige leden en bezoekers van de Evangelisatie in de Palmstraat, heb- bij wij de eer U onze groote sympathie en dankbaarheid te betuigen met het besluit om in de bestaande vacature een orthodoxe pre dikant te beroepen. Wij gelooven met U dat dit de weg is om de Ned. Herv. Gemeente alhier door velerlei benvaren verder te helpen. Wij vertrouwen dat Gij bij de keuze van den predikant zoodanigen weg zult gaan, dat er bijna zekerheid bestaat (St deze beant woordt aan de behoefte van het het ortho doxe deel der Gemeente, zoodat de geeste lijke verzorging van dat deel der Gemeente inderaad verbeteren zal en het zoodoende niet zwaar zal vallen om mede te dragen in de lasten der Hervormde Gemeente. Komt het U niet gewenecht voor om con tact te zoeken met leden en bezoekers der Evangelisatie Palmstraat (en) of bestuur dier vereeniging? Zoodoende zou of de keuze van de te'beroepen predikant of een grostal aan U voorgelegd kunnen worden. Wij geven U hierbij tevens in overweging om, voordat Gij tot het beroepen overgaat een zoodanige regeling te maken, dat de nieuwe predikant weet, dat hij bijgestaan zal worden door enkele ouderlingen en diake nen die eens-geestes met hem zijn. Om den band met het orthodoxe deel der Gemeente, wat de geldelijke zorgen aa agaat, vaster te maken zal het dan mede zijn- nut hebben iemand die geacht kan worden ge noemd deel der Gemeente te repreeenteeren in de kerkvoogdij pp te nemen. Zoodanige regelingen zouden erioe dienen om veel wantrouwen en verkeerd begrijpen te voorkomen.misschien wel te doen op houden. Mooht Uw inzicht in deze dingen anders zijn, dan zou het ons zeer welkom zijn'dien aangaande Ingelicht te worden, opdat aan gaande de procedure van de keuze van den te beroepen predikant geen legenden zullen ontstaan, die al bij voorbaat allerlei bezwa ren in het leven zouden roepen. Met de meeste hoogachting, Het bestuur der Vereen, ter Ver breiding der Waarheid, (w.g.) Schokking, voorzitter. (w.g.) Ir. Corn. van Dam, secretaris. Auto ln 'twater. Een auto in 't water is voor Helder, waar slechts een beperkt aantal dezer snelvérvoer- middelen loopen, een ietwat ongewoon iets. Vrijdagmiddag heeft een dergelijk ongeval plaats gehad aan de Javastraat. Te circa kwart over één Vrijdagmiddag reed een vrachtauto van de firma 8. Krom, Wasch- en Strijkinrichting te Alkmaar, in de Javastraat naar de richting Huisduinen. Even vóór het punt, waar de bestrating ophoudt, moest de auto uitwijken voor een melkkar, waartoe dicht langs de sloot-rand dank zij de ongewone breedte van den weg moest worden gereden. Tot overmaat van ramp wei gerde toen de stuurinrichting; de chauffeur wilde stoppen, dooh op dit oogenblik gleed een gedeelte van den doorweekten slootrand onder de 2400 K.G. van de auto weg. Toen was er geen houden meer aan het rechter- aohterwiel, volgde het voorwiel on gleed de sloot in, waarna de wagen kantelde en op de rechterzijde kwam te liggen. Tn de auto bevonden zich vier personen, die er wonder boven wonder met den schrik afgekomen zijn. De besteller stond op de linkertreeplank en wist er nog tijdig af te springen; had hij aan de rechterzijde gestaan, dan zou hij door den wagen verpletterd zijn geweest. De chauffeur en de heer J. M. Pe ters, vertegenwoordiger van de firma Krom, alhier, die voorin zaten, wisten er met een nat pak af te komen, evenals iemand die voor zijn pleizier achterin meeraad. De wasch, die half vuil, half schoon was, was drijfnat. Daar lag dan de wagen midden ln de sloot en de drenkelingen wisten niet beter te doen, dan zoo spoedig mogelijk droge kleeren aan trekken en om instructies naar Alkmaar tele- foneeren. Inmiddels waren de waschmanden, onder steeds toenemende belangstelling van het publiek, aan land gezet en werd aan de firma Van Wouw opgedragen de wagen op het droge te werken. Het was drie uur, voor dat daaraan begonnen werd. ,Met een bok werd eerst het achterdeel aan land gezet en gestut, wel wat onverstandig, want de motor, die droog was gebleven, zakte daardoor onder water. Om half zes hart men, met behulp van personeel, dat uit Alkmaar per auto was gekomen, de wagen op de zijde op het droge. De reflectors van de hulpauto's verlichtten het tooneei fantastisch. Toen kwam het moeilijkste, het rechtop- zetten. Eindelijk om zeven uur stond de auto, onder gejuioh van de jeugd, weer op z'n pootjes en zou achter een andere auto der firma naar Alkmaar worden gesleept. De auto bleek niet beschadigd, doch de motor werkte door het water niet meer. Voor den patroon, die persoonlijk aanwezig was, is een en ander wel een tegenvallertje, evenals voor verschillende ingezetenen, die nu weten waarom ze de wasch niet hebben thuis ge kregen. Omtrent de oorzaak van het ongeval deelde de chauffeur ons mede, dit in vastloopen van de bewegende deelen van het stuur te zoeken; dit~ euvel had zich reeds me<*r voorgedaan, doch in mindere mate. Anderzijds is ook een deel op rekening te schrijven van den weg, die te smal is om twee voertuigen behoorlijk te doen passeeren. Wij begrijpen dan niet, waarom de Middenweg op verbreeding voor gegaan is voor de Javastraat, waar een vrij druk verkeer plaats heeft. De bewoners al daar klagen dan ook steen en been, ook over den slechten toestand van bet wegvlak. In de bocht bij de rookerij van Kraan heeft men juist den weg vol groote steènen gegooid, tengevolge waarvan heden tweemaal een mo torrijwiel slipte! In dit opzicht móet men hier nog veel leeren! Ambaehtsiohool voor Helder an Ometreken. No Pr. No. Pr. No. Pr No. Pr. 2 122 439 173 771 73 1112 132 15 100 441 45 783 68 1119 11 29 69 454 64 784 7 1121 152 40 87 455 112 785 67 1130 50 44 176 459 13 787 129 1149 139 65 104 460 140 789 143 1150 186 76 38 471 37 794 90 1157 120 83 10 504 78 796 55 1161 v 8 115 84 506 33 802 181 1162 36 119 136 512 53 805 35 1171 182 136 83 531 141 806 59 1172 128 137 158 536 196 822 146 1175 96 164 131 541 121 825 52 1176 145 167 74 556 178 833 5 1178 57 168 30 558 151 835 4 1180 91 194 118 563 124 841 79 1204 47 200 163 564 108 843 193 1213 116 210 17 570 153 844 75 1219 101 222 162 586 164 846 159 1232 189 62 587 183 851 71 1237 25 238 89 597 138 868 48 1240 188 247 155 600 92 872 174 1245 18 259 44 602 72 875 103 1247 167 284 117 606 31 878 166 1263 22 286 49 610 34 880 77 1276 82 289 154 611 99 888 14 1300 184 290 88 620 191 918 60 1302 6 296 144 625 171 927 66 1313 15 314 142 633 32 952 93 1319 26 319 12 651 172 956 2 1326 175 325 27 657 9 966 65 1334 102 327 19 664 54 968 113 1343 39 329 41 668 63 970 195 1356 126 341 86 670 28 977 168 1364 156 345 148 675 134 24 996 127 1378 81 351 133 678 999 94 1387 51 359 177 679 192 1008 157 1389 150 368 16 680 42. ion 123 1400 169 372 165 683 190 1038 95 1417 40 374 97 689 114 1040 3 1418 1$8 380 43 696 147 1047 cl 25 1424 20 383 58 713 199 1048 85 1434 170 387 179 727 1 1051 '185 1436 115 403 105 732 46 1056 107 1448 109 405 111 736 23 1070 194 1462 200 406 160 737 56 1071 29 1464 119 414 137 750 130 1100 106 1474 135 430 110 755 80 1101 70 1480 180 432 98 766 76 1107 61 1483 161 434 21 767 197 1108 149 1491 187 Prijzen kunnen afgehaald worden ranaf Maandag 4 December van 9 tot 19 an van 1,80 tot 3.45 i Gynin.- en Sport-ver eenlglng. „Spurts". Vrijdag 24 November gaf Sparta haar eer ste uitvoering in Casino, ter gelegenheid van haar 2-jarlg bestaan. Om 8 uur opendie de voorzitter, de heer Joh. Dienaar en heette allen hartelijk wel kom in het bijzonder de Besturen der zus terverenigingen, en sprak den wensch uit dat deze avond zou mogen slagen. Hierna nam de presidente der damesafdee- ling het woord, om de nieuwe standaard of ficieel over te reiken, en allen dank te zeg gen, die hebben medegewerkt tot de tot standkoming hiervan. Als bewijs van attentie werden de dames Dunk en Dienaar bloemen aangeboden. Daarna nam de voorzitter opnieuw het woord; hij dankte de«n leider, den heer P. J. Dunk, voor diens werken, en boodt dezen na mens de vereeniging een fraaie eikenhouten klok aan, welke door dezen ln dank werd aanvaard. Thans werd overgegaan tot afwerking van het programma. Het eerst kwam op de meds- je.sklasso A. met halteroef: Een aardig ge zicht de kleinen in hun tricots. De meisjes- klasse B. voerden oefeningen uit op het paard en ontvingen hiervoor een welver diend applaus. Vooral de moeilijke zweef- stand, werd door sommigen bijzonder goed uitgevoerd. De jongensklasse A. en B. lieten zien vrije oefeningen en tremplin hoog springen. Vooral onder de springers, schuilen goede krachten. Jammer was het dat de ringoefe- nlngen voor de jongens en meisjcsklassen A. niet konden doorgaan, hoofdza.o Iqk door den lichtbak welke boven het tooneei is aan gebracht. Onmiddellijk werd door den leider, drie vrije-oefeningen ingelascht, 2 Duitsche en één Zweedsdie, welke wel in den smaak vie len. Deze oef. waren niet op het programma aangegeven. De dames kwamen op met passen en daar na knotsoefeningen, welke mochten gezien worden. Na een voordracht, betreffende de voetbalsport, verdienstelijk gegeven door mei Hart, was het pauze. Na de pauze liet dé mnisjesnfdeellng B. ons passen en een serie stokoefeningen zien, web fee oofe keurig uitgevoerd werden. De brug- oefeningen van dames en heeren werd naar behooren afgewerkt, terwijl de voorbereiden de klasse met vrije- en poaa-doef. het bewijs gaf, dat in de oefenzaal niet wordt stilgeze ten. Het laatste nummer, «taafoef. tamelijk zwaar, werd ook door de heeren correct uit gevoerd. Tot slot twee voordrachten, getiteld: „een boerin op de kostschool", en „Drie gezellen van Roozendaal", bovendien een tooneel- stukje getiteld: „Een dienstbode gevraagd", hetgeen wel insloeg. Sparta kan met genoegen op dezen avond terugzien. Een gezellig bal, geleid door den heer Jao. v. <L Wal, besloot den avond. Coïteert „Kunst aan het Volk". Daar de eemlge zinsnede, ln mijn critlek over het concert van Zaterdag 1.1., welke naast het muzikale betoog s.oct, tweeledig werd opgevat, wil ik, om m.'cv ratand te voorkomen of te herstellen, gaarne berichten dat er in het geheel niet bedoeld wordt te tornen aan het onderwijs hier ter atode. De zelfde alinea eindigde bovendien met een hulde aan den heer Rusting, hetgeen natuur lijk niet klopt met den verkeerden uitleg van dezen zin. Toon de Hoogh. (Het vorig verslag was ongecorrigeerd). WEGENVERBETERING. Tegenwoordig, bij het toenemend snel-, vracht- en rjjwielverkeer, neemt de verzor ging van de verbindingswegen tusschen de voornaamste plaatsen onderling een voor name plaats in. Ook de wegen in de gemeen ten, vooral die, welke de meer afgelegen wij ken met het stadscentrum verbinden, moeten aan hoogere eischen voldoen dan vroeger, toen het wagenverkeer hoofdzaak was. Wanneer wij den toestand der wegen in en nabij onze gemeente nader beschouwen, dan komen wjj al spoedig tot de oonclusie, dat daaraan nog heel wat ontbreekt. De voor naamste om niet te zeggen eenige ver binding van Helder met het zuidelijker ge deelte van de provincie, met name Schagen, 'tüiiaar en verder, is allesbehalve van den tegenwoordigen tijd en voldoet allerminst aan de eischen, die het tegenwoordig verkeer stelt. Wel is de breedte en verharding van den weg langs het Noord-Hollandach Kanaal tot Westelnde beter dan vroeger, maar voldoen- ie in* dat nog geenszins. En ver'erop wordt het nog minder; dé breedte te.r'et ems toe reikend om twee midiielraetig-firoe "e wegens goed te laten passeeren. Het smi'o s.raatje in het midden van den weg s eo'*t e»n heel eind boven de links en rechts gelogen deelen uit. wat het uitwijken moeilijk en gevaarlijk maakt en het slip-gevaar, vooral voor motor rijtuigen, zeer vergroot. Wat dat zeggen wil, weten wij, die geregeld dit traject per motor moeten afleggen, maar al te goed. En wan neer er neerslag is gevallen, vullen de kuilen ■n de links en rechts gelegen wegdeelen zich nog met plassen, waardoor het berijden nog moeilijker wordt. Van snelverkeer kan dan geen sprake oieer zijn en onder de genoemde omstandig heden duurt het traject HelderAlkmaar (42 K.M.) per motor niet zelden l'/t 2 uur. Afgezien van oeze reeds langen tijd be staande bezwaren is er thans weer een nieuw bijgekomen. De Rijkswatersteet wil en dat 's In beginsel zeer te waardeeren den toe stand verhe'eren, maar gebruikt daartoe belaas iapmi(kielen, die althans momenteel 'rger zijn dan de kwaal. Men vult de kuilen ■n laagten n.1. op met een dikke iaag grof kiezel, dié ook ten deele het middenpad be dekt, En daardoor wordt de weg over een zeer groot deel bijna onberijdbaar, in 't bij zonder voor rijwielen (voor veldarbeiders het eenige vervoermiddel!) en motorrijwielen. Ook van automobielen en wagens wordt, ge heel onnoodig, meerdere trekkracht en slij- t"pe geëischt. Velen zien dan ook deze „we'7- erbetering", die belemmerend en gevaarlijk is, met leede oogen aan. De toestand duurt zoo voort, totdat na eenige maanden het kiezel wat Ingereden is, maar in'dien tijd heeft men ai heel wat onge mak om van ongelukken niet t» spreken - gehad, Voor de varhlndlnf ven Ue'der en tusschengelegën plaatsen Is (Ut dan ock een ernstig nadeel. Men vraagt sloh af, waarom hot k!e»el niet wat fijner wordt gekozen sn ln d"n grond gewalst; dat Is toch heel wat verstandiger. We spreken dan nog niet van de wgentle om tusschen Helder en Alkmaar, hetzij langs het Kanaal, hetzij elders, een flinke straatweg aan te leggen. Helder, de derde stad der provincie, mag dat toch wel verlangen 1 Een analoge wegen-kwestie hebben we feitelijk ook ln de gemeente, xuL' de verbin ding van het Tuindorp en de woningcom plexen aan Java- en Balistraat met het overig deel der gemeente. De Sluisdijkstraa t b.v. verkeert <ien laatsten tijd, tot groote schade van alle weggebruikers, in zeer sleohten staat. Spoedige her-bestrating zal dus moe ten plaats vinden. En dan de Javastraat. Die is slechts voor een klein deel bestraat en een paar honderd ingezetenen zijn nu verplicht om bij slecht weêr door den modder en fllassen te waden, om van rijden nog niet eens te spreken. Te smal is deze weg ook, maar naar verluidt zijn er verbreedingsp/annen. Gelukkig! Maar op het oogenblik hebben we, met den winter voor de deur, danrnun niets. Ook hier is direct bestraten (prachtige werkverschaffing!) gewenscht. Nu zijn de laatste dagen enkele menachen aan het verbeteren, lees oplappen, geweest. 2ij strooiden n.1. evenals de Rijkswaterstaat, kiezel en steenslag over den weg en daardoor ie er voor rijwielen en motorrijtuigen '"n nieuw gevaar verrezen. Wij vernamen, dat t b. het aan gemee: 'te- en schoolbesturen ontnemen van he recht van Initiatief tot verbetering van et onderwijs de onderwijzersol leiding, rkwmen— UITSLAG der Verloting op 30 November 1022. UI

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 9