HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 5 DECEMBER 1922. Breezand. Breezand. Jullanadorp. Algemeene vergadering van den bond van melkveehouders, afd. „Breezand" op Vrij dagavond 1 Dec. in het lokaal van den heer D. Zon. Nadat de voorzitter, de heer A. Buy, de flink bezette vergadering geopend heeft leest de secretaris, de heer A. Pranger, de notu len, welke onveranderd worden vastgesteld, met dank voor de goede weergave. De behandeling van den beschrijvingsbrief voor de a.s. Bondsvergadering geeft geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen. De afgevaardigde krijgt vrij mandaat. Het rapport der Commissie, die de boeken heeft nagezien, luidt gunstig. Medegedeeld wordt, dat in de gecombi neerde bestuursvergadering de melkprijs is vastgesteld op 147a cent en dat de heer C. Smit Jz. tot lid van den Bond is aangenomen. Daar de heer P. van IJzendoorn zich we gens gezondheidsredenen genoodzaakt heeft gezien, als bestuurslid te bedanken, moet een russchentjjdsche bestuursverkiezing plaats hebben. Gekozen wordt de heer P. Voort huizen, die zijn benoeming aanneemt. Voorzitter zegt, dat de melkcontroleur van Helder geklaagd heeft over den staat van somige bussen. Ook is er een klacht inge komen over verkeerde melk. Dit kan zijn oorzaak hebben, meent een der leden, door dat ze niet goed was afgekoeld. Een ander verklaart echter, wel eens bussen gezien te hebben, die er „schandalig" uitzagen. Wen- schelyk wordt het geacht de leege bussen te visiteexen als ze van Helder komen en iemand te benoemen om 's avonds rond te gaan en te zien hoe en waar de melk staat. Men acht dit echter geen pangenaam baantje en er is dan ook weinig animo voor. Als het bestuur echter uiteenzet, dat de bedoeling alleen maar is, de leden in te lichten wéér zij het best de melk kunnen zetten gedurende den nacht en hoe zij die het best kunnen behan delen, biedt ten slotte de heer P. Voorthui zen aan, dit op zich te nemen. De boete, bij verzuim der vergadering zon der geldige reden, wordt, met 19 stemmen vóór en 17 tegen, van 0.50 op 1,ge bracht. Bij de rondvraag klaagt de melkrijder over te weinig melk in sommige bussen. Geant woord wordt, dat de hoeveelheid er buiten op dient te staan. Een voorstel van den heer A. Langereis, om gedurende den winter, inplaats van 's avonds, 's middags te vergaderen, wordt aangenomen met 21 tegen 15 stemmen. Het blijkt echter bij de nadere bespreking, dat men wel niet geheel buiten avondvergade ringen zal kunnen, terwijl sommigen wegens hun werkzaamheden onmogelijk 's middags aanwezig kunnen ziin. Met het boetestelsel blijkt men door een en ander in zulke moei lijkheden te zullen komen, dat de eenige uit komst zal zijn, de avondvergaderingen te handhaven, waartoe met algemeene stemmen wordt overgegaan. Hierna sluiting. Halfjaarlijksche vergadering der muziek- vereeniging „Ooncordia" in het lokaal van den heer Jb. Borst. De voorzitter, de heer A. Raap, opende de vergadering met een woord van welkom aan bestuur en leden, het betreurende dat niet alle werkende leden aanwezig konden zijn. Enkelen hadden bericht van verhinde ring gezonden. Zoo men tijdens de vergade ring op- of aanmerkingen mocht hebben dan hoopte hij, dat men die niet onder stoelen of banken zou steken, maar er wel mee voor den dag zou komen. Dit was in het belang der vereeniging. Hierop las de secretaris, de heer M. Broers Jzn., de notulen der vorige 'halfjaarlijksche vergadering, welke onveranderd werden vast gesteld. De penningmeester las daarop de ontvang sten en. uitgaven tot de maand November en eindigde met de mededeeling, dat er op dit oogenblik een t^tig saldo was van 224.827», hetgeen enkele leden deed gnuiven van plei- zier. Voorzitter temperde echter hun genoe gen met de opmerking, dat dit nu wel heel aardig klonk, maar dat men nog lang niet aan de jaarvergadering toe was en dan zijn baat wel weer noodig zou hebben, hetgeen al meermalen was gebleken. De bescheiden werden nagezien door de heeren Joh. Spigt en D. Daalder, die ver klaarden ze volkomen in orde te hebben be vonden, waarop voorz. den penningmeester hulde bracht voor zijn goed beheer. Uit de mededeelingen en ingekomen stuk ken bleek o.a. dat het Gemeentebestuur de gevraagde subsidie weer had toegestaan. Het herziene reglement werd vervolgens voorgelezen en vastgesteld. Daarop bracht voorzitter een woord van warme hulde aan den heer J. Boogaart, die zich genoodzaakt had gezien^ als lid te bedanken. Hij was, zei voorzitter, een ijverig en begaafd werkend lid en had zich tevens als een accuraat en trouw penningmeester doen kennen. Zijn heengaan was dus voor de vereeniging een gevoelig verlies. Voor het nazien der boeken voor de jaar vergadering werd thans een Commissie be noemd en wat punt 8, aankoop van instru menten betreft werd besloten, daarmee zoo zuinig mogelijk te zijn, en voorloopig slechts een klarinet te koopen. Bij de rondvraag nemen de heeren M. v. Oorschot en J. Wiggers op zich, voor de in ventarisatie van de bezittingen der vereeni ging te zorgen, terwijl de contributie tijdens de wintermaanden, mede met het oog op de werkeloosheid, van 0,25 op 0,15 wordt gebracht. De penningmeester krijgt echter het recht, indien de kas zulks eischen mocht, de contributie weer op 0.25 te brengen. Hierna sluiting. Zondagavond 3 December gaf de Zangver- eeniging „Vriendschap" een uitvoering in de zaal van den Heer Jb Borst. En als wy nu. met het programma voor ons, ouze indrukken nog eens de revue laten passeeren, och ja, dan zou het ons geen moeite kosten om een en ander op te noemen, dat wel anders en beter gekund had, maar dat zou toch heel ondankbaar zijn, tegenover het vele goede dat ons geboden werd. En dan noemen wij in de eerste plaats het programma zelf. Wat keurig was dat van samenstelling. Wat moet er van te voren niet gezocht en geschift, ge kozen en weer verworpen zyn, voor men een dozijn van zoo uitgelezen nummers byeen heeft Maar óók de vertolking er van, en dat door een koortje met zoo weinig leden als dit, was meerendeels hoogst verdienstelijk. Hoe goed byv. kwam het schalke in „Des winters als het regent", het guitige in „Het Kwezelke" tot zijn rechtEn hoe zuiver klonk het lieve „Grootmoe's douwdyntje". Met hoe veel toewijding werd gezongen dat mooie, devote lied „De Herdertjes". Waarlijk, direc teur en vereeniging mogen tevreden zyn over hetgeen Zondagavond gepresteerd werd. Ter aanvulling en afwisseling werden nog gegeven het kamerstukje .De Rentenier", door D. Ju nior en het blijspel „Fyne Visite", door Nelly Hoekstra—Kapteyn, waarvan vooral het laatste byzonder in den smaak viel en de aanwezigen hartelijk deed lachen. Reeds dagen tevoren waren de schoolkin deren te dezer plaatse in zenuwachtige span ning, over hetgeen voor hen te gebeuren stond. Want welk kind wordt niet hoopvol gestemd, wanneer men het woord Sint-Nicolaas uit spreekt? Immers niet één. En zoo werden zij dan ook niet teleurgesteld in hunne verwach- t ngen, want Zondagmiddag, 3 December, heelt voor hen het Sint-Nicolaasfeest plaats gehad. Om twee uur waren allen, onder geleide van hunne onderwijzers en onderwijzeressen, en de talrijk opgekomen ouders en andere be langstellenden, de feestcommissie en niet te vergeten onze Harmonie „Kunstzin" vereenigd in het lokaal van den heer C. Vader. Daar het nog eenige oogenblikken zou duren voor de goede Sint zou arriveeren, stelde de vol ijverige directeur van ..Kunstzin" voor, om met begeleiding der muziek de verschillende liedjes te repeteeren, want Sint-Nicolaas moest daar geen aanmerkingen op kunnen maken. En zulks gebeurde, en liep heel goed van stapel, want de ieiding van een en ander was by den heer van den Bogaerde in goede han den. Onderwjjl werden alle kinderen door hulpvaardige dames voorzien van Chocolade, Melk en Ranja. Ongeveer kwart voor drie uur arriveerde de auto, Sint-Nicolaas met zyn onafscheidelyken Zwarten Piet stappen uit, en worden ontvangen door den Voorzitter van de Harmonie, den heer P. Constans, en onder geestdriftig gejuich der kinderen binnengeleid in de zaal en nemen plaats op het Jooneel. Aanstonds verheft Sint-Nicolaas zich van zyn zetel, en spreekt de kinderen toe, waarin deze naar voren doet komen, zelf ook verheugd te zijn, hier zooveel blijde kindergezichten byeen te zien. Niet alleen de kleinen houden veel van den Sint, maar de grooten ook nog gaarne naar hem kijken, zegt hy vervolgens, en dat doet hem dan ook zeer veel genoegen. In het afgeloopen jaar, zyn jelui ingevolge onze afspraak van verleden jaar, toch niet altijd even braaf geweest, maar ook wel eens ondeugend of ongehoorzaam. Het dikke boek dat ik hier bij my heb, daar staat alles en van allen in opgeteekend, hetwelk ik, wanneer ik eens stilletjes kwam kyken, van den eenen en anderen zag. Nu stelt de Sint voor eens te zingen, en tracteert hy op speculaas, waarbij Zwarte Piet zich niet onbetuigd laat. Daarna neemt de Sint het dikke boek en moeten een zestal schuldigen in persoon voor hem ver schijnen, om verschillende redenen, en krijgen zy een elk naar hetgeen hen toekomt, een vermaning of berisping belovende beter te zullen oppassen. Daarna weer zang, muziek en tractatie. Nu zegt Sint-Nicolaas zelf eens in de zaal te willen rondgaan, en kijken of er ook nog een ondeugende jongen is over gebleven, en die zal hij dan ten voorbeeld aan al de anderen straffen. En zoowaar er was er één, Zwarte Piet rekende hem onmid dellijk in, en voor de oogen van alle anderen werd hy in den zak gestopt, op zyn rug ge nomen, en naar Spanje gebracht. (Taai-taai is er echter niet van gebakken, want hy is er nog). Dit tooneeltje bracht zooals gewoonlijk heel wat hilariteit teweeg onder de aanwezigen. Vervolgens moesten de zes jongens en meisjes, die aanvankelijk een vermaning had den ontvangen, nog eens gezamenlijk byden Sint komen en een liedje zingen, waaruit de Sint dan kon afleiden, of zy ook nog iets geleerd hadden. En dat viel mee, want zy zongen als lijsters, en werden zjj dan ook weer in eere hersteld Daarna verzocht hy het zoontje van den kapelmeester by hem te komen en een liedje voor de geheele zaal te zingen. Deze kleine dreumes, aanvankelijk iets onder den indruk, hersteldè zich spoedig, en kweet zich toen met bewonderenswaardige vrijmoedigheid van hetgeen van hem ver langd werd, dit deed den Sint zich tot den vader wenden met de woorden dat de vrucht niet ver van den stam valt". Na nogmaals getracteerd te zyn, neemt de Sint afscheid van de kinderen, want hy moest nog vele bezoeken afleggen, hopende allen het vol gende jaar weer gezond terug te mogen zien. Onder het zingen van een versje verlaat de Sint zyn plaats, en volgt een leve Sinterklaas. De Voorzitter der Harmonie doet hem uitge leide, terwyl de Zwarte Piet zich tracht te vermaken met een lief meisje, hetwelk niet geheel gelukte. Nadat de Sint vertrokken was, kwam pas de eigenlijke tractatie, vele handen beijver den zich om de door den Sint beschikbaar ge stelde versnaperingen aan de kinderen ter hand te stellen. Tenslotte kregen zy nog een prentenboek, en toen nam het Hoofd der School, de heer J. de Vries het woord, die natuurlijk in de eerste plaats den Sint dank bracht voor al het lekkers, maar in de andere plaats aan de Harmonie „Kunstzin", waarvan het initiatief voor dit feest uitging, aan alle gevers die door hunne gaven het feest móge lijk maakten en brengt verder dank aan alle aanwezigen voor hunne belangstelling in de viering van dit echte kinderfees't. Want feest is er gevierd, getuige de opgewekte stem ming waarin de kinderen huiswaarts togen. Het Sint-Nicolaasfeest is weer voor by, maar de herinnering er aan zal blijven bestaan.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 7