Tweede Blad. VAN ZATERDAG 9 DECEMBER 1922. PLAATSELIJK NIEUWS. Te 's-Gravenhage slaagde voor het Ma chinistenexamen, diploma O, de heer D. H. Horstmanshof, alhier. Bij (het Vrijdag te 's-Gravenhage ge houden examen slaagde voor eersten officier groote vaart de heer P. Kok, alhier. Op de groslijst voor Noord-Holland der Ghrist. Hist. Unie komen voor de a.s. Sta ten-verkiezingen voor, de heeren G. A. Nies- sink te Huisduinen en J. O. S. Schokking te Helder. Afsluiting Hnisdulnerweg. In aansluiting op ons ■bericht betreffende de afsluitng van den Huisduinen weg, kun nen wij berichten, dat reeds geruimen tijd geleden van de zijde van het gemeentebe stuur onderhandelingen zijn gevoerd met het Rijk over de verbetering der bruggen etc. Reeds voor de tweede maal is aan Ge deputeerde Staten over deze aangelegenheid geschreven; op het oogenblk is deze zaak nog in handen van dit College. Wij hopen Dinsdag op dit onderwerp terug te komen. Een bekend stadgenoot gehuldigd. Welke stadgenoot kent niet den ouden heer Polak, van Casino? Deze nog zoo flinke en opgewekte heer mocht Donderdag zijn 80ste verjaardag herdenken. Bij die gelegen heid werd hem door het „Stedelijk Muziek- oorps" een serenade gebracht, waartoe de oude heer listiglijk uit zijn woning naar „Ca sino" was gelokt en daar met allerlei looze praatjes was „vastgehouden". Wat er alle maal plaats had in den familiekring, gaat natuurlijk niemand aan, maar wel mogen wij verklappen, dat den jarige namens het Ca sino-personeel een wandelstok met zilveren knop werd vereerd, dien hij, zoo zeide hij, nog hoopte te verslijten ook. En dat het voor de leden van het Muziekoorps en de familie Polak een gezellig halfuurtje werd, zal ieder wel begrijpen. Mogen wij onze gelukwenschen bij de an dere voegen? En den wensch uitspreken, dat den heer Polak nog vele Jaren van goede gezondheid en opgewektheid mogen worden geschonken? Markbericht MetaalhandeL Belanghebenden zij hierbij meegedeeld, dat wij, te beginnen met heden, het metalen- bericht van de markt te Londen zullen op nemen. (Zie pag. 8, tweede blad.) Het bericht is afkomstig van de firma A. fles Zonen, RettBrdAPk Vereeniging v. Huisvrouwen. De cursus door Dr. Minkema te houden in bet Instituut v. Adelborsten, vangt aan Woensdag 18 Dec. des avonds te 8 uur. Ingang achterzijde van het gebouw. Zang- en Ree. Ver. „Harmonie". Bovengenoemde vereeniging geeft Donder dag 14 Deoember a.s. in Casino voor begun stigers en fenoodigden haar eerste uitvoe ring in uit i'izoea w. o. a. opgevoerd zal worden de Operette in een bedriji' met Or- kes'oegeleiding „De Lievelingsspijs" van Jo- sef Pieber. Zie voor verdere bijzonderheden de adver- .entie in dit blad. „Helder's Mannenkoor." Dlr. A. J. Leeuwen». Naar wij vernemen is bovengenoemd koor met de directie van het nieuwe „Theater Royal" te Schagen overeengekomen in haren naar de eischen des tijds ingeriohten schouw burg een buitengewoon oonoert te geven op Donderdag 21 December a.p. Verder zal daarbij als solist optreden de heer Joh. H. Nellssen, bariton te Amsterdam. Openbare Vergadering, De Chr. vereeniging „De Macht van het Kleine", afd. Helder, welke vereeqiging zich ten doel stelt steun te verleenen aan lijders aan vallende ziekten, welke verpleegd wor den te Haarlem en Heemstede, hoopt Woens dag 18 Deoember een openbare vergadering te houden in gebouw Palmstraat. Als sprekers zullen optreden de broeders J. A. Hoekendijk en Jac. Kortenhoeven. Terwijl des middags een liohtbeeldenavond voor kinderen zal go- houden worden. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende adver tentie. Maria Pos Carloforti. Dr. Georg Göhler. Dat het tweede abonnementsconcert a.s. Maandag aan de abonné's en bezoekers een zeer bijzonder genot zal schenken behoeft, gezien de eenparig lofzingende pers, geen betoog. Hieronder volgen nog eöiiigc kri tieken. „Telegraaf24 6 '20 (ander verslag): „We zijn ontwend geraakt aan de colora- tumane op het concertprogramma, bijna °ok aan de ooloratuur-zangeressen. Wie Maria Pos—Carloforti een aria hoort *'n8eu zooals zij dezen in het Kurhaus deed, ieet wel verwonderd zijn geworden, over wafT1 '>r 111 coloratuur kan zitten. Zij kan, den- droomde sterren van vroeger kon- pr Emma Nevada, een Pranceschina woenen*80' °®n Alelba: een triller doen oen martrfS11 staccatoreeks doen sobateren, de is zü 81)001 doon priemen. Zoodoen- menen 'in der weinl8e levende pheno- halve t omplooi, want zij moet, be- bezitten °°k muzikale eruditie zetten in e6n S® 200 krachtig te kunnen «Olijke sentiifeSnT 4lgdr°Hand«^, 20 12 *21. zeer ue «,i»i n^eres bewonderd uien even- zangku:.'j^ogerepte stem als de schoone He. meest heb ik van de oude aria's genoten, verloren gratie riep zij op met Hfindel's „Ich bin wie der Tanbe" en de aria uit Hasse sprankelde frisch' van humor en geest" Aan het kunstminnend publiek van Hel der thans te toonen dat het ware kunst op ware prijs weet te stellen, door trouwe en groote ^opkomst. De moeite door comité enz. getroost werkelijk iets buitengewoons te geven, wordt hiermede beloond. Voor na dere bijzonderheden raadplege men de in dit blad voorkomene advertentie. Onderofficieren Land- en Zeemacht Gisterenavond was door de Bonden, aange sloten bij. het C.A.M.B.O. en de Onderoff.- Ver. „Ons Belang" van de Landmacht, een gecombineerde openbare vergadering belegd ter bespreking van de salarisverminderingen etc., waarbij door een spreker van de Marine en de Landmacht het woord gevoerd werd. De heer De Zwart, administrateur van den Korporaalsbond, heette de aanwezigen wel kom, en zette uiteen met welk doel deze ver gadering was uitgeschreven. Nog niet zoo lang geleden werd van de militairen gezegd, dat hun betrekking toch zoo vast en zoo veilig was. Aan hun bestaan werd, zoo zeide men, niet getornd, en hun positie stak hoog boven de burgerbetrekkingen uit. Maar dit behoort dat is thans wel duidelijk tot de geschie denis. Met de thans ingevoerde vermindering is de eerste stap gezet voor de afbraak van de positie, waaromtrent toch de Staat een con tract met hen heeft gemaakt. En zonder er den werknemer in te kennen, werd eenvoudig het salaris door den werkgever, den Neder- landschen Staat, verminderd. En hoewel nu over nog verder strekkende maatregelen wel licht te spreken zal zijn, is er toch een eerste stap gezet, waarop meerdere volgen zullen. Eerste spreker was de heer Van Amster dam, die de 5 salarisverlaging etc. bij de marine besprak. Als het militaire personeel thans te hoop loopt, zoo zeide spr., gaat dat niet om redenen van blijdschap, maar Integendeel, omdat wij onze positie bedreigd achten. Wij loopen niet graag met onze nooden te koop; eerst als wij geen ander middel hebben, vatten wij dit aan. Wij moeten een papieren oorlog voeren; het moet moties regenen bij regeering en volks vertegenwoordiging. Een grooten steun on dervinden wij van de pers. Wij moeten de nublieke opinie op onze hand hebben. Is de strijd, dien wij voeren, niet te fatsoenlijk? Wij, die geen ander wapen hebben, worden vaak afgescheept met half of geen antwodrd. Spr. gaat enkele gevallen na, en zet het ver loop der jongste salarisregelingen uiteen. De door de rechtspositie-commissie genoemde bedragen werden belangrijk besnoeid, en de militairen behielden een groote achterstand tegenover de burger-ambtenaren (5 Het verheugt ons, dat voor de burgers geen sala risvermindering wordt toegepast. Nu komt de verlaging weer, en wij mogen, krachtens het nieuwe reglement op de krijgstucht, ons niet onvergenoegd toonen. Maar de Minister kan ook niet van ons eischen, dat we er blij over zijn! Wij moeten met kracht blijven Ijveren, dat we de 5 salarisvermindering weer te rugkrijgen. Bij alle soldij-vermeerderingen kwamen wij als het hinkende paard achter aan. Als er bezuinigd moet wordejw-moet dat dan het eerst van onze ruggen gehaald wor den? In het begin van het jaar stond de re geering nog op net standpunt, dat bezuiniging niet op het salaris moest worden gevonden. WIJ moesten op dat regeerlngswoord natuur lijk vertrouwen kunnen. De regeering richt haar bezuiniging op een personeel, dat ln den mobilisatietijd een heel moeilijke tijd door- maakte. Eerst als alle mogelljie andere be zuinigingen zijn uitgeput, mag op de loonen worden bezuinigd. Bovendien werkt het voor beeld zeer slecht op particuliere werkgevers. Spr. laakt zeer de houding van de Ned. Maat schappij van Nijverheid, die zeer ijvert voor vermindering van salaris, en den slechten toestand hij de marine wijt aan het zeer dure personeel! Die zoo schrijven en denken, heb ben veel invloed bij de regeering. Hoe lager de loonen, des te meer houden zij voor zich. En Juist in de kringen van de leden dezer Maatschappij valt wat te halen. Als de regee ring wilde, kon zij daar van heel wat halen, door verscherpte belastingcontröle als anders zins. De salarieering van het rijkspersoneel is nooit heel erg op peil geweest. Het perso neel heeft de overtuiging, dat de regeering geen pogingen heeft gedaan uit anderen hoofde meerdere inkomsten te halen. De vei ligstelling van den gulden is het eenige wat de regeering bezighoudt. Spr. haalt thans en kele gevallen aan, die de Rekenkamer publi ceerde betreffende buitengewone uitgaven van ambtenaren. Als die 5 salarisverlaging er door is, zijn die 4 millioen er spoedig weer uit. Maréchfiussée-kazernes, luxueuse bizon- dere scholen, etc. Ook het rapport-Rink noemt spr., waarin ergerlijke staaltjes worden mede gedeeld. Zoolang al deze wegen* niet zijn afgewerkt om bezuiniging te vinden, zullen wij met al onze krachten waken voor de salarisvermin dering. Bovendien is de tijd slecht met het oog op woninghuren, enz. Spr. behandelt thans het nieuwe reglement •van krijgstucht. In art. 20 staat, dat we geen ontevredenheid mogen aankweek en. D.us we moeten uiterst voorzichtig zijn. Men wil van ons beste, brave, slaafscbe dienaren maken. Art. 17 is nog gevaarlijker. Spr. haalt ver schillende ongunstige uitspraken aan; mr. Oud vond het dom, struisvogélachtig. Ande ren Vinden het onkrijgswettig, enz. Het is volstrekt niet onderlkbaar, dat in de toekomst dezelfde strijd zal worden gestreden tegen C.ajn.b o. als vroeger tegen den Bond van M. M. P. Het bewuste art. kweekt geheime bon den aan. De rechtstoestand van den militair is van één man afhartkeHjk, n.1. den minister. Wij moeten ijveren voor de invoering van een reglement, dat in samenwerking met de volks vertegenwoordiging tot stand is gekomen. Met eene opwekking om samen te blijven arbeiden -oor verbetering besloot spr. zijn rede. Tweede spreker was de heer Beijboer, die speciaal de landmacht behandelde, n.1. de af vloeiing en wat daaraan vastzit. Met de leger- inkrlmping kunnen wij wel meegaan, maar niet op de wijze zooals thans gesohiedt. Wij hebben al jaren terug gewaarschuwd de wer ving stop te zetten. Maar de regeering luis terde niet, de werving ging door, en tal van jongelingen worden thans weder aan de bur germaatschappij teruggegeven, waar ze fei telijk niet veel werk kunnen doen, omdat ze geen opleiding hebben gehad. De dienst tijd is nu verkort, hetgeen ons salaris heeft verminderd. Had de regeering onzen wenk van 1919 inoezondeD Mededeling. Fa. GEBR. H00GERDUIJN. a vestigd 1870 Aannemersbedrijf van Schilderwerken anz. Heldersche Glasverzekering-Maatschappij. Maohlnale Verffabriek Glashandel. Telef. No 74. Middenstraat 18, HELDER. opgevolgd, dan waren thans niet zooveel over compleet en zou de afvloeiing geleidelijk kun nen geschieden. Spr. behandelt de werving voor het kader, waar alles zoo fraai werd voorgesteld, en het dienstnemen aantrekkelijk werd gemaakt. Speciaal een progaganda-geschriftje van eene in 1919 ingestelde wervings-commissie gaat spr. na. Thans zijn alle bevorderingen stop gezet; de minister komt de belofte in bedoeld geschriftje niet na. Ook Kon. Besluiten wor den niet nagekomen. Het Is thans onmogelijk de gouden medaille voor 86 jaren dienst te verwerven, omdat men maar 85 jaar in dienst blijft. Spr. behandelt de afvloeiing en de daaruit volgende grove onbillijkheden. Er zijn drie groepen, A, B en C, en de rangschikking is zóódanig, dat alleen die elementen, die men houden wil, in het leger blijven. Niet de min dere of meerdere geschiktheid geldt hier. De rangschikking in de groepen is zeer onbillijk, men begrijpt niet hoe de oommissie aan zoo'n groepeering komt. Alleen van de onderoffi cieren zullen vandaag of morgen 1800 man op straat worden gezet. Verschillende plaat sen, die vroeger door onderofficieren werden ingenomen, worden thans door officieren vervuld. In dit verband brengt spr. hulde aan den heer Van Oorschot, den eenigen officier, die den moed heeft aan onze zijde te staan. Wat er met die 1800 onderofficieren gebeurt, laat de regeering vrij koud. Als wij niet op ons qui vive zijn, wordt de wachtgeldregeling al heel slecht voor ons. Men kan van dat wachtgeld geen behoorlijk kostgeld betalen, laat staan een andere betrekking zoeken. Iemand met 12 dienstjaren komt met 70 van zijn salaris op straat. In de burger-maat schappij komt htf geheel vreemd, hij moet gaan werken, en hij zal een betrekking aan vaarden voor te weinig loon. Dus niet de man zelf wordt op wachtgeld gesteld, maar zijn a.s. patroon, natuurlijk lid van de Maatsch. van Nijverheid. Nu kan men wel zeggen: gij moet filet voor minder geld gaan werken. Geen onderkruipersdiensten verrichten. Maar de man moet toch werken! WH kunnen dat niet tegenhouden. Bovendien staat er in de wachtgeldregeling, dat hij niet meer verdie nen mag dan hij kreeg toen hij nog zijn sala ris had. Het meerdere moet hij aan de regee ring afstaan. Denkt u dat eens in! Bij de wer ving is hem voorgespiegeld, dat hij den hoog- sten onderofficiersrang kon verkrijgen en nu mag hij niet meer verdienen dan zijn wacht geld. Is dat recht? vraagt spr. Men voelt het nog niet, omdat het er nog niet is, maar men zal het* straks ondervinden. De wachtgeld regeling is nog niet bekend, hoewel al eenige jaren de afvloeiing bekend is. Als die periode van vrijwillige afvloeiing op een paar jaar werd gezet, zou het niet zoo bemerkt worden. Onze actie is scherp; er zijn al bestuurders gestraft, er zullen nog wel meerderen gestraft worden. Het kan niet anders; de regeering Jaagt ons dien kant op. Met een opwekking tot aaneensluiting ein digt spr. De neer I)e Zwart wenscht ln zijn slot woord de aanwezige equipageleden van de „Pelikaan" en de Z-booten, die morgen per particuliere gelegenheid naar Indlë gaan, goede reis en houdt vervolgens een vrij uit voerig betoog tot ondersteuning van het ge sprokene. Vooral wijst spr. er op, dat in geen enkel opzicht ruggespraak met het personeel is gehouden. Er is een schijn van overleg in derdaad, maar men heeft het gevoel alsof reeds alles vooraf in de keuken Is klaarge stoomd. Dat deze zaken hier in openbare ver gadering worden gesproken, geschiedt eens deels om de publieke opinie te bewerken, maar ook opdat de overheid er kennis van kan ne men. Wij wenschen het volle licht te doen schijnen op al onze daden, opdat de regeering er haar voordeel mee kan doen. De regeering gaat van dezen verkeerden gedachtengang uit, dat de menschen van thans dezelfden zijn van honderd jaar geleden. Zelfs zij, die op het standpunt staan, aat een dergelijk reglement van krijgstucht in deze tijden nog kan gelden, moesten toch begrijpen, dat men tegenwoor dig niet meer de belangen van een groote groep menschen in handen kan leggen van één enkel persoon. Tenslotte wordt de volgende motie met al- gemeene stemmen aangenomen: MOTIE. De afdeelingen te Helder van de Bonden van Marinepersoneel, aangesloten bij het C.A.M.B.O., en. van de Onderofficieren-Ver- eeniging „Ons Belang" der Landmacht, in geoombineerde openbare vergadering bijeen op 8 December 1922: gehoord de uiteenzettingen betreffende: lo. Salarisvermindering van 5 per 1 Juli 1922; 2o. Premieheffing voor de pensioenen van 8 V» 8o. Invoering van een nieuw reglement van krijgstucht; 4o. Afvloeiing van personeel bij de Land macht; 5o. Wachtgeldregeling bij de Landmacht; overwegende dat bovengenoemde maatre gelen alle eene verslechtering inhouden voor het personeel; van oordeel: ad lo. dat deze salarisvermindering zeer ten onrechte heeft plaats gehad; ad 2o. dat de economische omstandigheden voor het personeel een dergelijke hef fing allerminst wettigen; ad 3o. dat de Volksvertegenwoordiging zich hierover dient uit te spreken alvprens invoering plaats vindt; ad 4o. dat de afvloeiing van het beroepska der aan het oordeel der Volksverte genwoordiging wordt onderworpen; ad 5o. dat de wachtgeldregeling, zooals in de dagbladen, niet officieel, is gepubli ceerd, onvoldoende is voor personeel, dat door toegepaste rangschikkings regeling als onbruikbaar is gestem peld; dringen er bij de Regeering en Volksverte genwoordiging op aan, dat aan de reeks van verslechtingen hierboven genoemd paal en perk worde gesteld; besluiten deze motie te zenden aan de Mi nisters van Binnenlandsche Zaken, Marine, Oorlog, Financiën en de pers. H. 8. V. De wintermaanden met haar heerlijk lange avonden zijn bij uitstek geschikt om feest te vieren. Bij het gezellige lamplicht en de nog ge zelliger brandende kachel in een eveneens gezellige zaal kan men zoo menig prettig uurtje doorbrengen. Ik wil u Iets vertellen van zoo'n om het woord nog eens te gebruiken gezelligen feestavond. Vooraf moet ik u echter het een en ander mededeelen, dat nu juist niet direct doch wel indirect met dezen feestavond heeft te maken. Toen, nu alweer eenige jaren geleden, de Handelsdagschool werd geopend, was het te voorzien, dat door de daarop komende leer lingen een vereeniging zou worden opge richt. Leerlingen van Middelbare scholen schijnen nu eenmaal behoefte aan een ver eeniging te hebben. Donderdag was het een jaar geleden dat de te verwachten vereeni ging onder den naam H. 8. V. werd opge richt. Nu zult u wel zoo langzamerhand begrij pen van welken feestavond lk u iets wilde vertellen. De Vereeniging „H. S. V." n.1. vierde Donderdagavond in „Casino" haar één-jarig bestaan. Door den voorzitter, den heer J. Coltof, werd de vergadering geopend met een kori openingswoord, waarin deze allen het wel kom toeroept, inzonderheid den directeur, de leeraren en leeraressen der H. D. S„ verder het Bestuur der Held. Wink. Ver. en de be sturen van nog een vijftal vereenigingen (H. S. V. was met haar introducties zeer royaal geweest). Een woord van dank richt spr. tot de hee ren Nannings, Klapmeier en Van Loo, die zoo bereidwillig geweest waren hun mede werking te verleenen bij de tooneelstukjes en marmergroepen. Spr. deelt verder nog mede, dat door ver schillende omstandigheden de jongere klas sen nog niet mee konden spelen. Na het openingswoord kon worden begon nen met de afwerking van het programma. De eerste twee nummers konden we niet bijwonen, hoewel we uit ingewonnen Inlich tingen kunnen mededeelen, dat zij beiden wel in den smaak van het publiek vielen. Bij het „laagrek" onder leiding van den heer D. Horning, moest rekening gehouden worden met den korten oefeningstijd. No. 3 „Marmergroepen" werd met een kort woord ingeleid door den heer Klapmeier. Deze wijst er op, dat er niet uit het oog ver loren moet worden, dat het een werk van jengeren is en men dus niet te groote ver wachtingen van de groepen moet hebben. Nu, in aanmerking genomen de woorden van den heer Klapmeier, werden we niet te leurgesteld. De marmergroepen bestonden uit 6 classieke beelden, die voorstelden: 1. De zittende Mercurius. 2. De stervende GalUër. 8. Een voetbalwedstrijd. 4. Een'moment uit een estafetteloop. 5. De handel geflankeerd door Helder of de Industrie, de toekomst van Helder. 6. De initialen der Vereeniging. Bij het verschijnen van elk dezer beelden voor het voetlicht ging er steeds een dave rend applaus op en zeTfs bij den stervenden Galliër kon de menechenmenlgte zich niet stil houden. De belde stukjes muziek „Dialoque en Mattinata" voor plano en viool, werden zeer verdienstelijk gespeeld door Mej. Bosdijk (viool) die voor het eerste stukje door Mej. Hagethorn en voor het tweede door Mej. Bierenbroodspot begeleid werd. Hierna kregen spelers en speelsters een heelen tijd rust. Na de pauze, want dit was de rust, werd het blijspel „Buren" in één be drijf, door Herman Heijermans, opgevoerd. Nu lezer, ik ben er van overtuigd, wanneer de auteur van dit stuk om het hoekje van de deur had toegezien, hij zeer zeker tevreden zou geweest zijn over de opvoering ervan. t Is een zeer geestig blijspel. Mijnheer en Mejuffrouw Brandsma, eenvoudige burger-' menschen, hebben één zoon, waarvoor zij zich alle moeite getroosten om hem te laten studeeren, (waarin is mij niet recht duidelijk geworden, daar, lk Barend zoo heette de zoon niet anders dan een aantal scheikun dige formules op hoorde lepelen). Terwllle van dezen zoon hebben zij een gedeelte van hun huis verhuurd. De bovenburen, zeer las tige menschen, zitten den ganschen dag op een piano te spelen, waarvan 't gevolg na tuurlijk is. dat Barend onmogelijk zijn ge dachten bij de studie kan bepalen. Na her haalde verzoeken om toch stil te zijn terwille van hun studeerenden zoon, waaraan echter geen gevolg wordt gegeven, zint de familie Brandsma op wraak. In de kamer hangt een groote bel, die, zoodra de bovenburen weer gaan spelen en zingen, zoo hard mogelijk geluid wordt. Dit bevalt echter den heer, dien beneden op kamers woont niet, en deze komt verwoed de kamer binnen vallen met de vraag of de familie gek geworden is. De fa milie Brapdsma is ten einde raad. U moet n.1. weten, dat deze benedenwoner de huur van ongeveer het geheele huis betaalt en nu dreigt hij met de kamers op te zeggen als de familie voortgaat met die levenmakerH- Met nog een aantal allergeestigste scènes werd dit stuk beëindigd. Bijzonder goed werd de rol van- den heer Brandsma gespeeld, die de moeilijke taak van vader, wetsgeleerde en burgerwachtsman uit stekend vervulde. Ook Mej. Brandsma en haar zoon Barend kweten zich op bijzondere wijze van hun taak. H. S. V. beschikt over goede krachten in het voordragen. En nu denkt u zeker, dat het afgelooren is. Doch dan hebt u het mis, want toen kwamen pas de intense genietingen, die mijn pen echter niet vermag te beschrijven. U begrijpe zeker wel dat ik met die intense genietingen het traditioneele bal bedoel. Met voldoening mogen de H. S. V.-ers op dezen avond terugzien. De regelings-com^- missie had voor alles goed zorg gedragen, alleen de pauze tusechen de verschillende nummers duurde wel wat al te lang. BINNENLAND. MARINE-BEGROOTING. Rectificatie. ■In het verslag van de zitting van 6 Deo. werd vermeld, dat de heer van de Bilt bij de algemeene beschouwingen ge zegd had zich te verheugen, dat het Ma rine-etablissement te Amsterdam intact blijft. Het tegendeel is echter door hem be toogd, en zeide hij zioh te verheugen, dat die instelling wordt opgeheven. Pensioenregeling. Verschenen is een Kon. BesL, vaststellend de regeling, bedoeld ln art. 86 der Pensi oenwet 1922. (Korting voor pensioen. 8 van den pensioengrondslag voor ambte naarspensioenen, ö1/, voor weduwen- en weezenpenaioen.) De Inkrimping van het Marine-etablissement te Amsterdam. De chef der Afd. Materieel bij het Dep. van Marine heeft den directeuren van 's rijka werven te Willemsoord en te luikvoetslula en van het Marine-etablissement ta Amster dam toegezonden een ontwerp-anyG.it der re gelen, ln acht te nemen by het verleenen van eervol ontslag aan beambten en werk lieden ln verband met de voorgenomen In krimping van het Marine-etablissement te Amsteraam en de invoering van de 48-urige werkweek op 's Ryks werven. Het ontslag zal in de onderstaande volg orde worden gegeven: lo. Aan hen die in tydelijken dienst zijn; 2o. die reeds in het genot zyn van een pensioen vau 1500 en hooger; 8o. a. die den 60-jarigen leeftijd hebben bereikt; b. die dein 60-jarigen leeftyd nog niet heb ben bereikt, maar 85 voor pensioen geldige dienstjaren in rekening kunnen doen ko men; 4o. op wier behoud voor den dienst geen prijs wordt gesteld; 5o. die minder dan zeven voor pensioen geldige dienstjaren hebben. Als algemeene regel, toepasselijk op voren- Staande categorieën, aan hen, die het minste aantal dienstjaren hebben. De bovenstaande regelen zullen in het al gemeen tot richtsnoer strekken voor zoover de financieele of andere belangen van den staat zich daartegen niet verzetten, zoodat elk geval op zichzelf zal zijn te beoordeelen en vrijheid van beslissingen blijft voorbe houden. Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. Dijkgraaf en hoogheemraden van Noord- hollands Noorderkwartier hebben zich met een uitvoerige beschouwing gewend tcft Ge deputeerde Staten van Noord-HoÜa.id met verzoek daarover eene besprekirg met hen te mogen hebben. Dit rapport behandelt ln de eerste plaats de Rijksbijdrage in de waters mxuco den, en dringt voorts aan op verhoogden geldeiyken steun door de provincie wegens oplegging van te hoogen druk en daarna nog vermin derde welvaart in het omslagplichtig gebied. Dijkgraaf en hoogheemraden vertrouwen in dit rapport te hebben aangetoond, dat Je provincie Noord-Holland naar recht en bil lijkheid allereerst de besproken rijksbij drage geheel behoort af te staan aan het Hoogheemraadschap, en\dat daarop nog ernstig behoort te worden nagegaan^, op welke wyze en tot welk bedrag het Hoog heemraadschap verder door ae provincie zal worden gesteund, opdat de lasten der dijksvoprzieningen door de ingelanden zul len kunnen worden gedragen. Opheffing Kamer van Arbeid. Het Staatsblad no- 626 bevat de wet van 24 November, tot opheffing van het Insti tuut der Kamers van arbeid. De Onderwijswet In de jongste wijziging van het voorstel tot herziening der L. O.-wet is een bepaling op genomen, volgens welke, voor het minimum aantal leerlingen, dat noodig is voor het op richten eener nieuwe bijzondere school, geen kinderen mogen worden meegeteld, die reeds een school ter plaatse bezoeken. Deze bepa ling heeft groote ontsteltenis gewekt onaer de voorstanders van het byzonder onderwys, aangezien zy daaruit lazen, dat dus feitelijk geen kinderen van eene openbare naar een nieuwe byzondere school mochten worden overgebracht. Nu heeft echter de heer Van V/ynt^rgen in „De Tyd" opgemerkt, dat d't alléén kan slaan op het overbrengen van kinderen eener ri-eds bestaande byzondere school naar eene nieuwe. Want de bepaling staat onder het hoofd „Van het byzonder L. O." By informatie is het „Hbl." deze uitlegging juist gebleken: het gaat alleen tegen ver snippering van het byzonder onderwys en het woora „byzonder", dat uitgevallen was, zal dan ook nog worden ingevoegd. Uit het confectiebedrijf. Vanwege den Landeiyken bond van oon- fectiefabrikanten te Rotterdam wordt ge meld, dat uit de door den bond ingestelde en quête biykt, dat de werkloosheid in de meeste confectiefabrieken, die damesartikelen fabri oeeren, van dien afcrd is, dat zeer spoedig op een groot aantal fabrieken ontslag op groote schaal zal moeten plaats hebben. Duizenden werknemers zyn hierby betrok ken. De fabrieken, die deze maatregelen moe ten treffen, zijn gevestigd in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Ensohedé, Helder en in verschillende provincieplaatsen. De Classificatie der Gemeenten. De oorrespondent van het Hbl. te Delfzyi deolt mede: Zooals bekend, is het „Comité in zake de classificatie van Gemeenten in de provincie Groningen" op audiëntie geweest by den Minister van Financiën. Naar wy van een der leden van dat comité vernemen, heeft de Minister o,a. gezegd, dat de „inboprlln- gen" in de „negorijen" naar verhouding veel te veel verdienen. Brievenbcs e;:ers ln de groote steden en de werklieden in dienst van Staqt, gemeente en spoor verdienen op het platteland veel te veel. Het umn moet hard noodig naar beneden. De hooge amb- tenaarsloonen houden kunstma.ig de loo nen van andere werklieden ook hoog. Dé voorzitter van de classificatieoommis- sie achtte ook het werk in de kleine steden en op het platteland minderwaardig. Bezuiniging. (De heer G. Bruna (R.K.), lid van den ge meenteraad van Utrecht, heeft het volgend voorstel bH den Raad ingediend: iDe Raad, van oordeel, dat zyne leden in dezen tijd een voorbeeld behooren te geven van zuinigheid; dat bekorting der bespre kingen in de Raadszitting geen schade be-

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5