DE RARE SIJS CONFERENTIE Eerste Blad. R. K. KERK, Kerkgracht 64. "jssMr" No. 5649 DONDERDAG 14 DECEMBER 1922 50e JAARGANG Donderdag 14 Vrijdag 4-15 - BUITENLAND. DE CONFERENTIE TE LONDEN. Ofschoon men te Londen toegeeft, dat de conferentie is mishlkt, wordt in gezagheb bende Britsohe politieke kringen met nadruk gewezen op de atmosfeer van welwillendheid, die bij de discussie was te bemerken- Men ont kent niet, dat de voornaamste reden der mis lukking in verband stond met de quaestie van het Ruhrgebied, doch men kan zadh Poin- caré's zienswijze daaromtrent en zijn bezwa ren begrijpen. Men hoopt, dat gedurende den tijd van de verdaging aer premiersconferentie, de confe rentie te Lausanne practische resultaten zal verkrijgen, hetgeen op de andere besprekin gen een gunstige uitwerking zal hebben. Brltache persstemmen over het opschorten der conferentie. De „Times", die de verdaging der Londen- eche conferentie bespreekt, merkt op, dat dit geenszins een bevredigend resultaat is en in werkelijkheid beteekent, dat de geallieerden voor het oogenblik het er over eens zijn, dat zjj met elkaar van meening verschillen. De tegenover elkander staande inzichten zijn wel medegedeeld, maar niet met elkaar verzoend. Onder deze omstandigheden is er reden tot dankbaarheid, dat de beslissing is uitgesteld en overhaaste stappen zijn vermeden. De „Daily Telegraph" verklaart: Het uit stel, dat op een ineenstorting der besprekin gen lijkt, geeft aanleiding tot veel meer dan spijt. Het kan nieft nalaten groote ongerust heid te wekken, daar de breuk gapend is en de gevolgen niet zijn te overzien. De „Daily Chronicle" schrijft de misluk king toe aan Poincaré's „hardnekkig milita risme". De „Westminster Gazette" merkt op, dat Poincaré blijkbaar nog vasthoudt aan de zoo genaamde productieve waarborgen, welke de ineenstorting van de vorige Londensohe con ferentie veroorzaakten. Uit de Frcmsche pers. De groote Parijsche bladen trachten over het algemeen de verdaging van de Londen sche conferentie in niet te ongunstigen zin uit te leggen- Alleen de „Temps" is merkbaar ontevreden. Het is bij den tegenwoordigen ernstigen toestand zegt het blad beter alle welwillende uitleggingen, zooals dip, dat de Londensche conferentie niet voldoende was voorbereid of dat Bonar Law er op het oogenblik niet meer tijd aan kon geven, ter zijde te laten. Het was genoegzaam bekend, dat in 'het Fransohe standpunt de hoofdzaak Is, dat de eerste van alle waarborgen moet be staan in een bezetting van het Roergebied. Het moet gezegd worden, dat Frankrijk het recht heeft, zijn panden te bezetten, zonder dat men dit land kan verwijten, dë entente te verbreken. Als Engeland deze opvatting niet deelt, wat kan Frankrijk er dan bij winnen, de besprekingen voort te zetten? Ten slotte en dit laatste punt is het voor naamste van alle moet men willen. Men kan slecht succes behalen als men in het suc ces gelooft." Een verklaring van Poincaré. Poincaré heeft tegenover vertegenwoordi gers der pers een verklaring afgelegd, waarin hij er op wees, dat de eenstemmige verwer ping van de Duitsche nota aantoont, dat de geallieerden niet langer genoegen nemen met vage beloften van Duitschland. Verder ves tigde Poincaré de aandacht op de kwestie der schulden. Ten aanzien van aeze aangelegen heid heeft Bonar Law de verzekering gege ven, dat deze buiten Amerika kan worden behandeld. Poincaré voegde hieraan voorts toe,' dat de kwestie der onderpanden op de conferentie, welke in Januari te Parijs zal worden gehou den, kan worden besproken. Bonar Law over de kwestie der Intergeallieerde schulden. In antwoord op een vraag in het Lagerhuis betreffende de Duitsche schadeloostelling, verklaarde Bonar Law, dat hij, met het oog op het feit, dat de Londensohe besprekingen te Parijs zouden worden voortgezet, zou af zien van het afleggen van uitvoerige verkla ringen daarómtrent. Er is echter één onderwerp, namelijk de kwestie der Europeesche intergeallieerde schulden, omtrent hetwelk men zou kunnen zeggen, dat Groot-Brittannlë tot op zekere hoogte is afgeweken van zijn vroegere poli tiek, zelde Bonar Law. Hij achtte het daarom wenscfielijk, om zooveel mogelijk de woorden in herinnering te roepen, welke hij over deze zaak bij de besprekingen heeft gebezigd. „Ik zeide", aldus Bonar Law, „dat het niet billijk zou zijn, wanneer er een zoodanige re geling werd getroffen, dat van alle geallieerde landen feitelijk alleen Groot-Brittannië de schadeloosstelling zou moeten betalen. Het kwam mij billijk voor, na te gaan, welk bedrag in totaal van Duitsohland zou kunnen worden verkregen, en dan tot de geallieerden te zeg gen: Daar ge niet alles van Duitschland kunt krijgen, wat ge verwacht hebt, zijn wij bereid onze vordering op u te verminderen. Wanneer wij daarom kans zouden zien om tot een algemeene regeling te komen, welke vermoedelijk wel van blijvenden aard zou zijn, dan zouden wij bereid zijn, een zeker risico te loopen niet zooveel van de geallieerden en Duitschland te zullen ontvangen, als wij aan Amerika zouden moeten betalen. Ik voegde echter erbij, dat naar mijn over tuiging leder er mede zou instemmen, dat het dwaas zou zijn, een dergelijke concessie te doen, wanneer het geheele vraagstuk later opnieuw te berde zou worden gebracht." DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De conferentie is Dinsdagmiddag plotse ling met een nieuw onderwerp begonnen. De eerste oommissie, onder Curzons leiding, be handelde het vraagstuk van de bescherming van de nationale minderheden, waarbij Is- met pasja een zeer teleurstellende rede hield, door ieder internationaal toezicht op een rechtvaardige behandeling van de minder heden af te wijzen. Lord Ourzon opende de discussies met een waarlijk voortreffelijke rede, waarin hij de noodzakelijkheid betoog de, dat de nationale minderheden verzekerd kunnen zijn van de uitoefening van hun rechten op eigen godsdienst en taal en van gelijkheid voor de wet. Nadat Barbère en Garroni zich geheel bij Curzon aangesloten hadden, hield Ismed pasja een geheel negatieve rede, neerkomend op een historisch overzicht, dat Turkije nim mer moeilijkheden uit eig9n beweging de minderheden in den weg gelegd heeft. Lord Curzon antwoordde zeer teleurgesteld te zijn door Ismet pasja's negatief antwoord. Hij bezwoer Ismet de zaak nogmaals ernstig te overwegen. Venizelos herinnerde eraan, dat er minderheidsverdragen voor de minder heden in Griekenland, Roemenië, Tsjecho- Slowakije en Polen door de geallieerden zijn opgelegd, niet aan overwonnenen, doch aan bondgenooten. Turkije kan dus zonder be zwaar dergelijke verplichtingen aanvaarden. De Amerikaan Child sprak in algemeene termen, zonder den Volkenbond uitdrukke lijk te noemen, zijn instemming met Curzon's denkbeelden uit. Child drong er bij Turkije op aan, dat uitwisseling van de bevolking slechts een uiterst redmiddel mag zijn. Veel beter is een algemeene regeling, die in de toekomst de minderheden een rechtvaardige behandeling verzekert. Niet filantropie, doch recht moet ons streven zijn. Ismet pasja vroeg bedenktijd voor zijn na der antwoord. De Russen dreigen met terugkeer naar Moskou. De conferentie ondervindt den terugslag van Londen zeer sterk, aldus meldt men aan het HbL uit Lausanne. Men ziet den toestand zeer ernstig in, daar het geallieerde front hier lastig houdbaar is, terwijl de alliantie zelf steeds onzekerder wordt. De Russen elschten deelneming aan de discussie over het voorstel der geallieerde vlootexperts, die o.a, voorstelden, dat van elke mogendheid slechts een vloot van driq sche pen, waarvan geen meer dan tienduizend ton mag zijn, doorgelaten zou worden. Toen de geallieerden de deelneming aan de discussie door de Russen weigerden, zijn dezen vertrokken en werd de discussie ge staakt. Ofsohoon zij dreigden met vertrek hunner delegatie naar Moskou, verneemt FEUILLETON. door AWfOLD HBNlfBTT. 8) Don volgenden Maandag scheen iedereen ln Ohapei Akley en Carpenter's Square te weten dat het ongemak met deurwaarders en uitzetting vermeden kon worden, als je het met Denry, den menschenvriend, op een acooordje gooide. Hij deed echt zaken. En gelet op den fantastiechen aard van de ze kerheid, kon hij niet good minder dan drie stuivers in de week voor een halve kroon "vragen. Dat was ongeveer 40 pot. in de "latus! en 500 pet. in het jaar. De zekerheid louter 'fantastisch, maar niettemin had 'Hi zijn middel tegen boosdoeners. Hij nam flan wat zij hem voorde huur beaalden en ^igerde het als huur te boeken, terwijl hij het voor zijn leening bestemde, zoodat de vrees voor den deurwaarder hen bleef druk- k< Zoodoende gebruikte Denry op den lan- Tür het vijfpondbiljet dat hij van Ha- a kthhes gewonnen had, als de goede geest van Chapel Allev en Carpenter's öquare, de noodlijdende behoedende voor de euende vam de open straat, de nooddruftigen !'"'ende uit hun grootste penurie, me- K tehuis in stand houdende dat zonder wLIÜ ngevaHen 2011 zUn alt00fl flUm' ach! sympathiek en scbilder- aieuJ' Yn vijfpondsblljet vooral een krakend zooals dit is een won derbaarlijk stukje materie, verwonderlijk om het genoegen dat het zien ervan verschaft, zelfs aan millioualrs; maar mlsschen is geen vijfpondbliiet ooit zoo wonderbaarlijk ge weest als dat biljet van Denry. Tien percent in de week, rente op rente loopt op; het stijgt en het helpt naar boven. Denry uitte zich nooit stellig. Maar de stad begon alras te begrijpen dat hij een man in opkomst was, een man, om in bet oog te houden. De stad erkehde dat hij, totdusver, zijn faam gehand haafd had als een man die met gravinnen danste. De stad voelde dat er iets aan Denry was dat niet te omsohrijven was. Denry zedf voelde dat. Hij beschouwde zich niet als knap of schitterend. Maar hij beschouwde zich als bijzonder begaafd. Hij beschouwde zich als een ander dan anderen. Zijn gedachten plachten den volgenden gang te gaan: „Iedereen anders dan Ik zou zich tegen over Duncalf gewonnen gegeven hebben en altijd eer enograaf zijn gebleven." „Wie ttüüers dan ik zou op den inval ge komen zijn om naar het bal te gaan en de gravin ten dans te vragen?.En dan die geschiedenis met den waaier!" „Wie anders dan ik zou op de gedachte gekomen zijn, die leeningen te combineeren de huur afhandig te maken?" „Wie anders dan ik zou op de gedachte gekoenmi zijn, die leeningen te oombineeren met het ophalen van de huur? Het Is een voudig genoeg! Het is precies wat zij noo dig hebben: En toch heeft niemand daar ooit aan gedacht tot ik erop kwam!" En hij wist zeker, dat hij dat meest bewon derde type ln de drukke, induetrieele pro vincie was een rare «ijs. men, dat het nog te vroeg is voor de conclu sie, dat de Russen het Dardanellen-tractaat niet zouden teekenen. De aankomst te Lausanne van eenige af gevaardigden uit Angora schijnt de Turk- sche delegatie minder handelbaar te hebben gemaakt. Lausanne, 12 December. De Turken heb ben er op de volgende voorwaarden van af gezien de Grieksche bevolking te deportee- ren: het eucumeniach patriarchaat zal ver wijderd worden; alle Grieken, die geen Turksohe onderdanien zijn, zullen verwij derd worden; alle Grieken, die Turksche on derdanen zijn, maar niet uit Konstantinopel stammen, zullen verwijedrd worden; de Grieksche vereenigingen, die in de laatste drie jaar een vijandige houding tegenover Turkije aangenomen hebben, zullen verwij derd worden; alleen de bevolking van Kon- stantinopel, Pera en Stamboel zal niet uitge wisseld worden. Een ernstige crisis ontstaan. Lausanne, 18 Deo. Er is een ernstige cri sis ontstaan, waardoor de oonferentie dreigt uiteen te vallen, over de bescherming der minderheden. Ourzon zeide, het woord voerend in de po litieke oommissie, dat hij openhartig wensoh- te te spreken en gesteund werd door zijn oollega's. Hij verklaarde dat de quaestie der minderheden meer aandacht trok in de we reld dan iets anders en dat de oonferentie zou worden beoordeeld naar de oplossing van deze quaestie. Als de oonferentie mis lukte op deze quaestie, zou dan een enkele stem ten gunste der Turken spreken? De Turken zouden wellicht steun van Angora krijgen, maar nergens elders. Hij verklaar de, dat zijn opmerkingen in vriendschappe- lijken geest werden gemaakt, maar welover wogen waren. De Britsche, draadlooze dienst meldt nog, dat in zijn rede, hedenmorgen gehouden, Is met Pasja zoo weinig verder ging dan het gisteren door hem ingenomen standpunt, dat lord Curzon, volgens de berichten der nieuwsagenten, te kennen gaf, dat tenzij een redelijker houding werd aangenomen, de christen-naties geen andere keuze zouden hebben dan Lausanne en de conferentie te verlaten. Een Amerikaansch bemiddelings voorstel. Aan het Hbld. wordt nog gemeld: Terwijl Curzon tracht de quaestie der min derheden tot een geschikt voorwendsel voor een eventueele breuk te maken, werkt de Amerikaansche delegatie hard om de Tur ken te overreden tot een andere oplossing Child's voorstel schijnt te zijn de geheele quaestie der minderheden buiten de poli tieke sfeer dezer oonferentie te brengen en ter afwikkeling over ie laten aan een andere conferentie van het Roode Kruis en de Halve Maan, de Grieken, Turken en Arme niërs onderling. Hij ried den Turken in middels aan om ter dwarsbooming van Cur zon's plan eenige controle buiten den Vol- Ingezonden Mededeeling. voor NIET-KATHOLIEKEN, VRIJDAG 10 DECEMBER, avonds half negen preoles. Toegang vrij. Onvolwasssnan alleen onder verantwoordelijk gololdo. Onderwerp „ROME EN DE BIJBEL", door Pater OTTEN. Ingezonden Mededeeling. vbeü U achvèrtttt.* ennerve iYbbesr oen UFEBUO^bod, VJHff h$b cAervtpeüiiroamechJ i tig schalm En U verteaf het bad w Lop<3ewéto_-Uw toifci t /an gezondheid enj Het fea&l probeer IV. De wensch om lid van de Sports Club te worden herleefde ln zijn 'borst. En toch be- sohouwde hij, hoezeer hij een beroemdheid, hoezeer hij ln opkomst was, de Sports Club te Hlllport heimelijk als eigenlijk een beetje boven zloh. Die Sports Club was het nieuw ste en grootste pnenomeen van het maat schappelijk leven te Bursley, en het was na drukkelijk de club, van welke het de jeunesse dorée van de stad betaamde Lid te zijn. Aan Denry's generatie leken de Conservatieve Club en de Liberale Club geen echte clubs; zij waren werktuigen voor politiek en het lidmaatschap bracht bijkans geen onderschei ding met zich mee. Maar de Sports Club was opgericht door zwierige jongelieden van Hlll port, dat de meest aristocratische voorstad van Bursley is en op een hooge verheven heid ligt. De zoons van de rijkste aardewerk fabrikanten stelden er prijs op er lid van te zijn, en na een tijdperk van minachting, stel den ook hun vaders er prijs op, er lid van te zijn. Zij was in een oud buitenhuis geves tigd, met een uitgebreid terrein en een vij ver en tennis-banen; zij had een overeen komst met de golf-club en de cricket-club van Hillport. Maar in hoofdzaak was het een sooeteit voor den gezelllgen omgang. Het oor- reoste was daar 's avonds te zien, liever laat dan vroeg; en een goede kennis van kaart spelen was in eer waard dan manhaftigheid op het veld. Het was een club in de Pall-Mall-beteeke- nis van het woord. En Denry leefde nog' altijd in de onbetee- kenende Brougham Street en zijn moeder kenbond te aanvaarden. Child's heftige ver maning tot de Turken in de zitting van gis teren was noodig omdat vele missionarissen aanwezig zijn te Lausanne en met het oog op de publieke opinie in Amerika DUITSCHLAND. De ellende. De Frartkf. Ztg. geeft een reeks silhouet ten van de ellende, thans in Duitschland ge leden: Een bekend zanger van de opera te Berlijn, die eenige jaren geleden de planken verliet met het vooruitzicht een rustlgen levens avond te kunnen genieten, schrijft thans aan één zijner vrienden: „Wij grijpen alles aan om een karig stuk brood machtig te worden; mijn vrouw gaat als werkster naar een fabriek." Een 81-jarige kleine rentenier uit een stadje in de buurt van Darmstadt legde den weg van zijn woonplaats naar Frankfort, een afstand van 7 uur gaans, geheel te voet af om zijn 54-jarige zieke dochter op te zoeken. Per trein te gaan, welke reis 4de klasse 3000 mark kostte,, lieten zijn inkomsten niet toe. Een uitgever, die ongeveer een jaar voor den oorlog zijn zaak voor 400,000 mark had verkocht, moet thans worden bedeeld. Een alleen staande, op jaren gekomen arts te Frankfort verkeert in zulke behoeftige om standigheden, dat hij door kennissen en pa tiënten dagelijks ten eten gevraagd wordt. Terwijl in het geheele Ehiitsche rijk in dit jaar 20,000 nieuwe woningen zijn gesticht, is de woningnood nog schrikbarend. Te Berlijn alleen zijn reeds 800,000 woningzoekenden. Zoodra de vuilnisemmers op straat worden gezet, staat er een zwerm kinderen klaar om ze te doorzoeken. Oud papier kost op het oogenfblik 25 mark per 'kilo. Voor 2 kilo pa per koopt men een brood. Zeer vele Duitsche studenten werken ge regeld op kantoren om te kunnen voorzien in hun levensonderhoud en de kosten hunner studie. Met den 8-urigen arbeidsdag weten zij het zoo te regelen en worden daarin meestal door hun superieuren ook zeer wel willend terzijde gestaan, dat zij bijna geen ooileges behoeven te verzuimen. Een gedeelte van dén nacht wordt besteed voor studie. FRANKRIJK. Uit het bezette gebied. Het militaire hof van den generalen staf van het Fransche leger heeft, na een lang durig geheim proces, den „regierungsasses- sor" dr. Prange, referendaris aan de politieele afdeeling van de Pruissche regeering te Wiesbaden, wegens beweerde spionage tot 5 jaren gevangenisstraf en den crimineelen commissaris van de politieke afdeeling van het hoofdcommissaraat van politie te Frank fort aan de Man tot 10 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Prange was op 81 Augustus, nadat er een onderzoek op zijn bureaux was ingesteld, gearresteerd, maar tegen borgtocht vrijgela ten. Een week geleden was hij, bij het over handigen van de dagvaarding, weer gearres teerd. De dagvaarding is gegrond op het feit, dat Prange In zijn officieele hoedanigheid aan de Duitsche overheid te Franfort, overeen komstig de opdracht van zijn superieuren, berichten deed toekomen over de bezetting, waardoor hij zich schuldig zou hebben ge maakt aan s^ionnage en bovendien aan be- leediging van het Fransche leger. De Fransche plannen. In zijn nieuw boek „De ondergang van Europavertelt Nlttl o.a. (de „N. Fr. Pres- se" haalt enkele passages eruit aan), dat hij eenige v^genlijsten in zijn bezit heeft van de bezettingsautoriteiten, waarvan lipt doel is op de hoogte te komen van de stemming onder de bevolking van het bezette gebied. was nog altijd een naaister. Dat waren blijk haar waarheden die net te overkomen waren. Al de mannen, van wie hij wist dat zij lid waren, waren op den een of andere manier zwieriger dan Denry en het was een kwestie van zwierigheid: weinig dingen wa ren geheimzinniger dan zierigheid. Denry was eonig, wist zelf dat hij eenlg was;hij had met een gravin gedanst, en toch.die andere kerels!.Ja, er zijn raadselen, ver bijsterende raadselen in de maatschappelijke loopbaan. Als hij Dinsdags naar Hambrldge ging, waar hij enkele weinig beteekenende huren moest ophalen, ontmoette Denry dikwijls Harold Etohes in de tram. In dien tijd woonde Etches te Hillport, en de voornaamste fabriek van Etches was te Hambrldge. Etches had zijn deel aan dqn rijkdom van zijn familie, en ofschoon hij vrijgezel was, was bekend dat hij op zijn minst duizend pond in het jaar te verteren had. Hij was, op zomersche Zoo- dagen op het wandelhoofd te Llandudno, fameus in een wit flanellen pak. Hij was een van de oprichters van de Sports Club ge weest. Hij gaf veel meer aan kleeren alleen uit dan Denry alles bij elkaar voor zichzelf noodig had. Bij hun eerste ontmoeting werd weinig gesproken. Zij waren geen gelijken, en niets dan een rok kon hun tot gelijken maken. Echter kon zelfs een koning niet weigeren, met een koksjongen te spreken, wlen hij had toegestaan geld van hem te wln- nea En Etches en Denry keuvelden flauw tjes. En op een keer, toen zij bijkans alleen in de tram waren, keuvelden zij gedurende de heele reis van twintig minuten hevig. (Wordt vervolgd) Onder de gestelde vragen komen de vol gende voor: Hoe staan de verschillende partijen ton opziohte van een Donau-federatie, die de katholieke landen van Z.-Duitschland met het Rijnland en het Ruhrgebied zou verhin den? Hoe zou de arbeidersbevolking van het Ruhrgebied zioh gedragen bij een eventueele bezetting? Hoe de industrieel, de burger, de ambtenaar, de ingenieur? Hoe heeten de invloedrijkste Duitsche ambtenaren? Hoe is hun houding? Wie hunner zou er gunstig voor gestemd zijn? enz. IERLAND. Iersohe rebellen heben bij verrassing de kazerne van Carrlokoonsulr aangevallen en de bezetting ontwapend en gevangen geno men. Zij namen voedingsmiddelen en wa pens in beslag, doorzochten de stad en ver dreven leden1 uit de Iersche club, welke ln brand gestoken werd. Twee nationalen wer den gedood, vier gewond. Een meisje Is ge vaarlijk gewond in straatgevechten. Twee rebellen die gevangen zaten, zijn bevrijd. Nationale versterkingen uit Clonnel en Wa terford zijn nu aangekomen en hebben de stad bezet. RUSLAND. Volgens de Izwestia heeft de Moskousche stadsowjet een besluit uitgevaardigd waarbij aan alle verpachters en huiseigenaren toege staan wordt den pacht- en huurprijs voor ge bouwen en woningen zelf te bepalen. Alleen staatsambtenaren, die kunnen bewijzen dat zij in eenige staatsonderneming werkzaam zijn, mogen niet hooger aangeslagen worden dan volgens het door den staat vastgestelde tarief. De ontwapeningsconferentie te Moekou. Een te Helsingfors uit Moskou ontvangen telegram meldt, dat de ontwapeningsconfe rentie is mislukt, daar de Russen weigerden het verdrag van nog-agressie te teekenen vóór eenige overeenkomst inzake de beper king der bewapening, welke de Russische randstaten na de onderteekening van het non-agressieverdrag naar een speciale mili taire commissie wenschten te verwijzen. BELG IE De Vlaamsche oud-strijders en Koning Albert De oorrespondent van de N. Rott Crt te Brussel meldt: Twe>e jaar geleden richtte het bestuur van den Vlaamschen Oud-Strijd er abond, uit naam van zijm 100.000 Leden, een open brief aan ko ning Albert en sprak het den eerbiedigen wensch uit amnestie te zien verleenen aan de gewezen frontsoldaten die, in een oogen blik van vertwijfeling en wanhoop, vaak na jaren dienst in de vuhrzone, desertie pleeg den of zich aan een ander vergrijp schuldig maakten en er nu nog voor boeten. Op dit verzoek kwam in strijd met de gewone hofgebruiken niet het minste antwoord in. Twee maanden geleden is dit verzoek herhaald en er nog den wensch aan toege voegd, in afwachtng dat een nieuwe amnes tiewet door het parlement wordt aangeno men, een einde te zien stellen aan alle ge rechtelijke vervolging, wegens militaire fei ten, van oud-strijders. Waar ook deze brief onbeantwoord bleef, stelt de „V.O.S.", het blad van den Vlaam schen Oud-Strijdersbond, nu de vraag of het waar is, dat de zeker antl-Vlaamsohe hofdlg- nitarissen het blad noemt trouwens man en paard alles wat van Vlamingen komt en den koning over den geestes- en gemoeds toestand van de Vlaamsche bevolking en vooral van de Vlaamsche gewezen frontsol daten die met hem, vier jaar lang, de bloe dige wacht aan den Yzer hielden, kan in lichten, moedwillig achterhouden. Vermoe delijk zal tevens, van parlementaire zijde, naar middelen worden uitgezien om een be vredigend antwoord op deze zeer delioate vraag te bekomen. VEREENIGDE STATEN. Een drankvloot Een groot aantal schepen kruist op het oogenblik ter Oostkust van de Ver. Staten bulten de driemiilsgrens met ladingen Bterken drank en w^Jn. Zoodïa zii maar even de kans schoonzlen wordt de smokkelwaar ln snel varende motorbooten overgeladen, naar de kust gebracht en aan wal gesmokkeld. De organsatie van deze omvangrijke smok- kelvloot is zoo goed, dat de flottielje van drankbestrijdingsschepen er weinig tegen vermag, speciaal wanneer de mist meehelpt Op het oogenblik betaalt men in New York 8 10 voor een flesch whiskey en van 81/» tot 12 voor een flesch z.g. Londensche jenever. De jenever is echter gestookt in de Ver. Staten zelf. De invoer van champagne is groot. JAPAN. Aardbeving. Osaka, 12 December. Bij de zware aard beving op Kioe-Sioe zijn 28 mensohen omge komen. De aardschokken duren voort. Een vulkaan op 10 K.M. afstand van Na- gasaki is In werking gekomen. De bewoners der door de beving geteisterde streken vluch ten in doodsangst. KORTE BERICHTEN. De krijgsraad te Lorient heeft met alge meene stemmen kapitein ter zee Guy, den commandant van het pantserschip France, dat in de baai van Quiberon op een onbe kende rots was geloopen en vergaan, vrij gesproken. Lloht op voor auto1* an fletaan COURANT POODE labiel met da heerlf/ke yazortdhêidsQcw

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 1