SUEtttiSS* waB haa5t Er is een opstand uitgebroken in Soedan, waar inboorlingen, na een aantal politie-man- nen en kooplieden te hebben vermoord, het hoofdkwartier van de politie hebben aange vallen, maar afgeslagen fijn. Er worden atrafmaatregelen genomen. BINNENLAND. Verlaging van het txwttarief? Men echrtJft aan de N. Rott. Crt: den neus houdt, ^EXC-2 '-1' °^v- Correspondentie. Gymnastiek-uitvoering „O. K. K." Casino, 8 uur. Dageraad, 10.30 uur. Naar d.d. Dinsdag uit Havana -wordt go- meld zijn bij een ketelontploffing op de sui kerfabriek te Camaguey ongeveer honderd ■werklieden gedood of gewond. Monnment voor gevallen marinemannen te Vllasingen. Dinsdagmiddag 2 uur heeft op de alge- meene begraafplaats Vredehof te Vlissingen de onthulling van een monument voor geval len marine-mannen plaats gehad. Van het bestuur der Vereeniging „Neder land gedenkt zijn slachtoffers der Marine" waren overgekomen mevrouw M. Treub Groenenk, uit Den Haag; mevrouw G. A. de Jong—de Rujjter, uit Amsterdam; en de hee- ren KL F. Oortgijsen, vice-voorzitter, uit Helder; H. J. M. M. Alink, vloot-aalmoeze- nier, uit Helder; en A. L. Leemeijer, uit Helder. Met deze dames en heeren vereendgden zich op het kerkhof het gemeentebestuur van Vlissingen, familieleden van hen, wier nage dachtenis stond te worden geëerd, deputaties van de Marine te Vlissingen, van het Neder- lendsche loodswezen en van de af deeling der vereeniging „Onze Vloot" en verdere belang stellenden. Allen schaarden zich rond het gemeen schappelijk graf van vijf schepelingen, na melijk Carel Adriaan Graanstra, overleden te Middelburg, op den leeftijd van 19 jaar, en begraven te Vlissingen 19 Maart 1917; Da niël van Teijlingen, 24 jaar, overleden aan boord van Hr. Ms. „Gelderland", begraven 17 Maart 1917; Willem Breedijk, 20 jaar, sto ker, uit Utrecht, overleden te Vlissingen en daar begraven 19 Maart 1917, alle drie slacht offers van de ketelontploffing aan boord van Hr. Ms. „Gelderland"; Johannes Adriaan van Gelder, 20 jaar, matroos aan boord van de sleepboot „Seine", welke op 25 Maart 1917 Hr. Ms- „Gelderland" sleepte (zijn lijk werd later gevonden), en L. Blaas, 23 jaar, overle den te Vlissingen op 13 Januari 1919 als slachtoffer van de ketelontploffing aan boord van Hr. Ms. torpedoboot „G. 14". Op bet graf ligt een eenvoudige steen, waarop de namen van de slachtoffers, en op een staanden steen staat: Voor hen, die vie len, en als symbool van de marine het Neder iandsch marine-anker. Nadat de heer Oortgijsen een korte toe spraak had gehouden,- heeft de burgemeester van VTMdngen, de heer O. A. van Woelderen, het monument namens de gemeente aanvaard. Hij zeide o.m.: Ik ben er het comité dank baar voor, dat het de regeling van deze plech tigheid aan mij heeft willen overlaten, die daardoor naar onzen eigen aard en smaak is ingericht, want wij Zeeuwen zoeken geen op hef, waar deze niet speciaal noodig of ge- wensdht is. Vandaar geen muziek, geen klok kenluiden, geen vaandels, vlaggen of bloe men, slechts enkele kransen bij dezen ge denksteen van den beeldhouwer Van Lom. Meent daarom echter niet, dat wij minder waardeering of sympathie zouden hebben. Integendeel, waar zullen de booge deugden en de stalen plichtsbetrachting, die van den zeeman worden geëischt, beter naar waarde kunnen worden geschat dan in ons midden, waar wij helaas telkens weer slachtoffers zien vallen in den eeuwenouden strijd tegen do golven. Verder heeft nog de heer O. J. L. Voor hoeve, Ned. Herv- predikant te Vlissingen, het woord gevoerd. Hij sprak woorden van troost tot de nabestaanden van de omgekomen marine-mannen. De burgemeester van Vlissingen heeft vervolgens op den steen een krans gelegd met het opschrift: Gemeente Vlissingen, voor hen, die vielen. Verder werden kransen neer gelegd namens het Comité, namens de Ver eeniging „Onze Vloot" en namens de marine te Vlissingen. Na deze plechtigheid begaf men zich naar de graven van Willem Vader, Nederiandsch loodsschipper, ten tijde van zijn dood luite nant ter zee derde klasse, 52 jaar, en Gerrit Spuij-, Nederiandsch zeeloods, 44 jaar, slacht offer van de mljnontploffing in het Oostgat op 15 Februari 1918, waarbij het stoomloods- vaartudg 14 verloren ging. Op deze graven werden ook kransen neergelegd. Afkondiging van de Grondwetsherzienings wetten. Heden zullen ln het Staatsblad de wetten betreffende de Grondwetsherziening worden afgekondigd. Tevens zal ln de Staatsoourant een publi catie verschijnen, waarbij wordt bepaald, dat in plechtige openbare zittingen van den Hoo- gen Raad der Nederlanden, van elk der ge rechtshoven en arrondlssements-reohtbanken op Dinsdag 2 Januari, des namiddags 12 uur, door de griffiers van die colleges voorlezing zal worden gedaan van de wetten. Op denzelfden dag en hetzelfde uur zal vorenbedoelde publicatie worden afgelezen in iedere gemeente van de pui of voor de deur van de gemeentehuizen. De Grondwet en de Eerste Kamer. Het Hbl. meldt: Er blijkt in parlementaire kringen verzet te rijzen tegen het voornemen der Regeering om de nieuwe Grondwet op 2 Januari af te kondigen, dus eerst in 1923. Immers, in art. VI der Additioneele artikelen staat, dat (be houdens ontbinding) de Eerste Kamer in haar tegenwoordige samenstelling blijft ge handhaafd tot uiterlijk den derden Dinsdag van het jaar volgend op dat, waarin de afkondiging plaats had. De tegenwoordige E. K. zou dus kunnen blijven bestaan tot September 1924 inplaats van tot September 1923. Althans wanneer men onder „afkondiging" de „plechtige" verstaat en niet de gewone in het Staatsblad. Want deze laatste valt nog in 1922. Leerplichtwet Zeer spoedig is te wachten de indiening van een wetsontwerp, waarbij voorgesteld wordt de leerverplichting voor het zevende leerjaar tot 1 Januari 1925 op te schorten, en dus de Leerplichtwet in overeenstemming te brengen met de Lager-Onderwijsweti Een leening van !LV> mtiUoen. Een wetsontwerp is ingediend voor een Nodcrlandscho leening van 35C milL, waar mede de geheele vlottende schulu, die daar voor in aanmerking komt sal zijn geconso lideerd, met inbegrip van het nadtxtiïg saldo buitengewonen dienst 1926. De minister meent dat het tijdperk v&n da zeer groote ftoatolwningen hiermede Ut afgefloten, Naar wij vernemen, ataat de regeering volstrekt niet afwijzend tegenover verlaging van het posttarief en worden verschillende verlagingen ernstig overwogen. Het brief port van 10 cents zou echter voorshands niet verlaagd worden, daarentegen oja. wel een verlaagd stadsport weder worden ingevoerd. Suppletolre Marine-begrooting 1922. Verschenen is het eindverslag der oommis sie van rapporteurs in zake het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van het Vide hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1922. Sommige leden spraken hun waardeering uit voor de op een aantal artikelen der begroo ting toegepaste bezuinigingen, waardoor het mogelijk werd, zonder verhooging van het eindcijfer de beschikking te verkrijgen over de gelden, noodig voor de uitvoering van de sedert 1 Juli 1922 in werking getreden pen sioenwetten. Gevraagd werd, of het juist is, dat met ingang van 1 Januari a.s. ook op de bezoldigin van officieren, onderofficieren en minderen bij de marine 87' voor pen sioenpremie zal gekort worden. Na de reeds in dit jaar plaats gehad hebbende verminde ring der salarissen in verband met de in werkingtreding der Weduwen wet, zouden verscheidene leden dit zeer onbillijk achten. Gevraagd werd of er voldoende leervlieg- tuigenaanwezig zijn en of zij in zulk een staat verkeeren, dat aankoop van nieuw ma teriaal zonder schade voor de opleiding kan uitblijven. Schriftelijke vragen van Kamerleden. De heer Hugenholtz heeft aan de mi nisters van marine en financiën gevraagd: 1. Is het den minister bekend, dat onder de leden der vereeniging van onderofficieren der zeemacht „Onderlinge Weduwenzorg" een referendum gehouden wordt, ten doel heb bende de statuten dermate te wijzigen, dat bij de voorgenomen ontbinding het kapitaal der vereeniging wordt verdeeld? 2. Indien ja, zijn de ministers dan niet van oordeel, dat de financieels vooruitzichten van de weduwen en toekomstige weduwen van niet onder de bepalingen der Militaire Wedu- wenwet 1922 vallende militairen door deze ontbinding ernstig dreigen te worden ge schaad? 8. Kunnen de ministers niet een bespre king met het bestuur van Onderlinge Wedu wenzorg uitlokken, ten einde, hetzij door ver- leening van een subsidie, door overneming van 'het fonds of door andere maatregelen, te voorkomen, dat 'het aantal noodlijdende we duwen van gepensionneerdé militairen in de naaste toekomst nog grooter wordt dan nu reeds het geval is? Geen wintersteunregellng voor de Zniderzee- visscherij. Uit Huizen wordt gemeld: Benige maanden geleden werd door een Oommissie voor de Zuiderzeevisscherij schrif telijk en later mondeling aan den Minister verzocht om een steunregeling voor den duur van het winterseizoen vast te stellen. Vol gens de door het Comité voorgestelde rege ling moest de Zuiderzeevisscherijvloot zoo lang mogelijk intact blijven, hetgeen zou kunnen geschieden door bij een voor de (be drijfseigenaren onvoldoende vaartuigbesom ming een zoodanige aanvullende bijdrage te verleenen, dat: le. het personeel met een matig garantieloon aan den arbeid gehouden zou kunnen worden; 2e. de nevenbedrijven niet geheel zouden behoeven stil te liggen; 8e. de afslagen geopend zouden blijven, het geen voor den visohhandel van het aller grootst belang is. De Minister heeft uit bezuinigingsover wegingen deze winter-steunregeling afgewe zen. Dit is een zeer slechte tijding voor de Zuiderzeevisschers en tevens voor allen die werkzaam zijn in de visscherij-nevenbedrij- ven. De „Oranje". Het stoomschip „Oranje" der Stoomvaart Mij. Nederland, hetwelk aan eetie reederij in Marseille is verkocht, vertrok Maandag on der Fransche vlag, doch met denzonden naam, in ballast van Umuiden naar New- castle-on-tyne. Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij. Betreffende den gang van zaken bij boven staande maatschappij verneemt het Pers bureau V. D. uit goede bron, dat de Neder landsche Scheepsbouw Maatschappij nog voor meer dan een jaar werk heeft en' zelfs voor de eerste zes maanden zooveel, dat zij haar personeel sterk moet uitbreiden, nu ook haar tweede werf in volle exploitatie komt De nieuwe werf beantwoordt ten volle aan de gestelde edsohen, de productiekosten blij ken door de hooge moderne outillage lager dan geraamd. Alle acht hellingen zijn bezet De loopende en ilieuwe bestellingen, welke de maatschap pij o.a. in ooncurrentie met buitenlandsohe scheepsbouwers heeft verkregen, doen ver moeden, dat "over dit jaar en ook over 1923 een naar omstandigheden bevredigende winst zal worden behaald. GEMENGD NIEUWS. Vliegongeluk. Kapitein Stom is met zijn Vioking-vlieg- tuig in de Javazee gevallen. De inzittenden bleven ongedeerd, alleen kreeg kaptein Stom een wond aan den arm. Twee meisjes overreden. Dinsdagmiddag ongeveer 1 uur wilde het 8-jarig meisje de Roo, wonend op de Ged. Slaak te Rotterdam, met haar 9-jarig zuqje op den Goudschen Singel de straat over ste ken. De kinderen zagen niet, dat juist van af den Boczemsingel een melkwagen met een paard bespannen naderde. Beide meisjes geraakten onder het voertuig. De wielen gingen het 8-jarig kind over de borst en dit was terstond dood. Haar zusje kreeg niet ern stige kneuzingen en is in het ziekenhuis Coolsingel openomen, De voerman bad aan het ongeluk geen schuld. Een geheimzinnig geval ontsluierd? Indertijd is gemeld, dat in den nacht van 12 op 18 Juni een 20-jarige juffrouw, die zich met vier personen ie een auto op weg van Amsterdam naar Den Haag bevond, op geheimzinnige wijze om bet leven göko- men. De jongedame, L. genaamd, wier ouders in Utreobt wonen, wm vroeger kan toorbediende te Amsterdam geweest en was kort vóór haar dood in Den Haag op een kantoor werkzaam. Zij was 18 Juni naar Am sterdam gegaan en heeft daar een haar be kende familie opgebeld, bij wie zij ging di- neeren. Na den maaltijd, zoo luidde het ver haal, werd zij onwel. Zij moest echter op uit drukkelijk verlangen van haar patroon in Den Haag dienzelfden dag terugkeeren. Daarom besloot men, nog denzelfden nacht per auto naar den Haag te gaan. De zoon der familie, bij wien mej. L. gedineerd had, een student, huurde een auto en verzocht zijn vriend, die ook een bekende van de juf frouw bleek te zijn, met hem de reis naar Den Haag te maken. Deze ging daarop mee, en met hun drieën, de zieke juffrouw, de stu dent en diens vriend, namen ze in den auto plaats, terwijl naast den chauffeur was gaan zitten de zoon van den eigenaar van den auto, die dezen nachtelijken tocht niet ver trouwde. Elven buiten Amsterdam is de juffrouw, naar de inzittenden destijds meedeelden, overleden. In Den Haag werd het lijk in beslag geno men, en de menschen, die den nachtelijken tocht meegemaakt hadden, werden aanvan kelijk gevangen gehouden, maar onmiddel lijk nadat zij door de justitie gehoord wa ren, weer in vrijheid gesteld. Thans is in verband met het vervoer in genoemden nacht per auto naar Den Haag van mej. L., die onderweg overleed, waar schijnlijk tengevolge van poging tot abor tus provocatus, Dinsdag iemand uit Am sterdam, als verdacht van dit misdrijf, ge arresteerd en in het huis van bewaring op gesloten. Oplichting. De centrale recherche in Den Haag heeft gearresteerd B. W. S., zich noemende direc teur van het Algemeen Assurantiekantoor Het Vaderland, gevestigd aan de Waldeck Pyrmontkade in Den Haag. Deze persoon werd verdacht van valschheid in geschrifte, verduistering en oplichting. Hij heeft van een spaarpolis van zijn verloofde, zander daartoe gemachtigd te zijn, een groot voor schot gelicht en daartoe een valsche band- teekeniiig gezet. De man beweert echter, dat zijn verloofde hem daarvoor toestemming had verleend, wat zij betwist. Vervolgens heeft hij per advertentie posi ties aangeboden als agent en als procuratie houder van zijn assurantiekantoor, onder borgstorting. Verschillende personen zijn hier ingevlogen. Zoo wist hij iemand te be wegen tot afgifte van 240 op afbetaling van een borgstelling groot 500, anderen stelden hem onderscheidenlijk 50 30 en 50 op afbetaling van 150 ter hand, en juist vandaag zou hij met een zijner slacht offers naar een notaris gaan, waar 150 zou gestort worden. Ook zou hij vandaag een postwissel van 100 van iemand uit Zee land ontvangen. De man is al eens wegens oplichting ver oordeeld. Achteraf is gebleken, dat hij ook nog di verse goederen van zijn verloofde heeft be leend, zonder daartoe gerechtigd te rijn. Een woesteling. Den 15en October 's middags tegen half- twee liep de 74-jarige W. Jaoobs uit Til burg op den Bosschen Weg aldaar, en stak juist schuin den rijweg naar het voor hem rechts-liggend trottoir over, toen A F. Ver- haaren uit Tilburg in vliegende vaart op zijn motorrijwiel hem inhaalde en, hoewel er maar éénen meter afstand lag tusschen Ja oobs en den troittodrband, daartusschen stoof, Inplaats van links om den grijsaard been1 te rijden, ofschoon de weg vrij was. Volgens verklaringen van bevoegden reed Verhaaren met eene snelheid van ongeveer 46 KM. De voorbijgangers, onder wie een klein zoon van Jacobs, hoorden den woesteling gillen. Slechts één heeft het signaal verno men, doch terzelfder tijd viel de oude man, de motor schoof nog e enige meters verder, waarna ook de berijder tuimelde. Vreeselljk gewond is Jacobs meggedragen en den volgenden dag overleden. Het O. M. te Breda waargenomen door mr. E. baron Speyart van Woerden, eisebte voor den niet-verschenen beklaagde wegens het veroorzaken van doodl door schuld acht maanden gevangenisstraf met vernietiging van den Harley Davidson. De moord in de Oosterparkstraat De Koningin verleent gratie. „De Amsterdammer" (Chr.) deelt het vol gende mede: Het is nu ruim een jaar geleden, dat op een Zondagavond in de Oosterparkstraat de droevige geschiedenis plaats had, waarbij een vader zoodanig door zijn dochter met een mes werd gestoken, dat de dood spoedig volgde. De dochter is toen door de rechtbank ver oordeeld en onderging haar straf ln de Rot- terdamsche gevangenis. Tijdens het jongste koninklijk bezoek aan de hoofdstad, begin Nov. heeft de Koningin in audiëntie ontvangen den echtgenoot van deze vrouw. Ter audiëntie kreeg de rnnn van de Koningin vergunning om haar een omstan dig verhaal te doen hoe de zaak zioh had toegedragen, waarna hij aan de Koningin overhandigde een verzoek om gratie voor zijn lichamelijk ongelukkige vrouw. W ie zal de blijdschap van dezen man en zgn familie schetsen, toen eenige dagen ge leden het berioht kwam, dat de Koningin aan de vrouw gratie heeft verleend en zij dus de gevangenis mag verlaten. Haar man heeft haar daar afgehaald. Uit jaloezie. Een 38-jarige Amsterdamsche bootwerker was gescheiden van zijn vrouw. De kinderen evenwel waren hem toebedeeld. Dit bracht hem voor groote/ zorgen. De vrouw kwam de kinueren vaak bezoeken, wat den vader prik kelde. Bovendien merkte hij, dat zij een ver- houuing had met een bewoner van de Helmer straat, die haar goed bedacht. Zij ging duur gek.eec en bezocht de schouwburgen od de dure rangen. Dat zette kwaad bloed. De bootwerker achtervolgde den nieuwen minnaar en vroeg hem steun voor de kinde ren, die hij te zijnen laste had. Hij wilde naar Amerika gaan, en vroeg daartoe 200, omdat hH meende, dat het hem daar makkelijker zou vallen voor zijn gezin het brood te verdienen. De bewoner van de Helmersstraat weigerde dit en op 31 October ging de bootwerker, die zich flink wat moed had ingedronken, hem opzoeken. Bij hem binnengekomen stak hij hem zonder eenige Inleiding terstond een mes in den bulk, en wilde hem ook nog'n olub- .fauteuil naar het hoofd «lingerem>bewo. ner nam echter een ftok en aloeg den aan- Dinsdag etend de bootwerker terecht voor de Vierde Kamer der Rechtbank en hoorde wegens zware mishandeling 1 Jaar gevange nisstraf tegen zich elschen. De verdediger Mr. J. Wesselius wees op e eigenaardige mentaliteit van bekl. die hoe wel gescheiden, toch nog metkonzetten, de vrouw zich met anderen inliet zorgen over de kinderen op zich te nemen toonde bekl. zijn ridderlijkheid, tervyl hij aanvankelijk niet besefte, welke zware aorgen hij daarmee op zich laadde. Tenslotte riep pi- de clementie van de Rechtbank in. Uitspraak 21 December. Brutale Inbreker. Te Herfbe-Veldhoek bij Zwolle is een brutale aanranding gepleegd. De alleen wonende bejaarde juffrouw Hutten werd in haar huis door een man aangevallen. J^n prop werd ln haar mond geduwd, en WJ trachtte haar te binden. Een heftige wor steling ontstond; rij rukte zich de prop uit den mond en wilde gebruik maken van een revolver. Hierop ging de aanrander aan den haaL De politie beeft in verband met deize zaak een zekere 3- aangehouden. Onveilig Rotterdam. Een koopman uit Montfoort is Maandag nacht om 12 uur, na het verlaten van een café op de Gedempte Binnenrotte te Rotter dam, door twee mannen gevolgd en op het Groote Kerkplein beetgegrepen, waar zij getracht hebben hem van zijn portefeuille met 1500 te berooven. Dit is hun mislukt; de portefeuille zat aan een 'ketting vast. De koopman A. M. J. van K. en de varensgezel J. S. rijn op aanwijzing van een vrouw als de vermoedelijke daders op de "Hoogstraat gearresteerd. Onveiligheid ln Limburg. Uit Heerlen wordt gemeld: Maandagnacht om 3 uur hebben arbei ders uit Vaals, die rioh naar hun werk te Aken begaven, in een kuil langs den weg gevonden zekeren V., uit het Vaalserkwar- tier. De man was vreeselljk verwond en van alles beroofd. De geneesheer kon geen hulp meer verleenen; de man is spoedig daarna overleden. In den afgeloopen nacht zijn in het Mo lenbergpark aldaar twee Dultschers aange houden, die in bezit bleken te zijn van ver schillende sleutels, maskers en schijnpisto- len. De onveiligheid neemt hand over hand toe; ten plattelande organiseert men reeds nachtwachten en het toezicht in de steden vraagt steeds meer opoffering van de po litie. Een tekort Volgens een bericht in „Het Volk" zou het tekort van de coöperatieve aardappelmeelfa briek „Westerwolde" te Veelerveen ƒ750.000 bedragen. De directeur N. zou er met 75.000 vandoor zijn. Na een woordenwisseling. Sedert Zaterdagmorgen wordt te Didam vermist de heer H. Th. van Uum, gemeente- secretaria Na een heftige woordenwisseling op het gemeentehuis met den burgemeester, jhr. v. d. Poll, heeft hij in hoogst opgewon den toestand de gemeente verlaten en is se dert niet meer terug gezien. Voortvluchtige postdirecteur aangehouden. In de Openbare Leeszaal aan de Keizers gracht te Amsterdam is aangehouden de sinds begin September voortvluchtige direc teur van het postkantoor te Kollum, de heer T. Mulder. De heer M. had een tekort van 50.000 aan kas, die hij met speouleeren ver loren had. Melkoorlog. In de stad Groningen werd den heelen zo mer de melk geleverd tegen 12 cent den liter, legen den staltijd, ofschoon do boterprijzen maar weinig stegen, kwam de melk op 14 cent en 't publiek nam er genoegen mee, in de overtuiging dat voor de veehouders de stal- periode duurder uitkomt dan de weidetijd. Maar toen 't zóó gemakkelijk scheen te gaan, kwamen de melkboeren een paar dagen later 16 cent den liter vragen, en dèt werd de huis moeders toch te machtig. Een verhooging in totaal van 35%In de plaatselijke bladen werd aangeraden om de melkboeren te dwingen tot lagere prijzen, door zoo weinig mogelijk te koopen. Enkele veehouders van buiten, die anders niet in de stad leveren, kwamen daar hun melk aanbieden tegen 12 cent en 't ge volg is geweest, dat de huismoeders het pleit nebben gewonnen: voor een paar dagen al in enkele buurten en sinds Dinsdagmorgen vrij wel in de geheele stad, hebben de melkboeren hun prijs teruggebracht tot 14 cent en, tenzij de boterprgzen sterk gaan oploopen, zal die 'n Ju domenden winter wel niet opnieuw worden verhoogd, Bijna weer ontsnapt Men herinnert zioh den oplichter Cohen h«hwu tj" w!en wiJ de vorige week verteld ebben. Hg ging op den drempel van het kabinet van den prefekt der Parijsche politie van door met een ziohtzendmg kostbare ingen. Spoedig daarop is de man toen te Ge- s n"!1'8™ <1« <l<»r den rel,',,, structie verhoord worden, maar daar deze notr bezet was, moest Cohen wachten in een k t mer naast het kabinet van den magistraat' achtkamers schijnen nu eenmaal de op lichterij .met de ringen heeft het al bew«zen een inspireerenden invloed op Cohen te hebben want wat doet hij! Toen hij daa? dan zoo ^at te wachten totdat de rechter van in einU<nH6 .ontvangen kon, verschijnt »r een advocaat in de wachtkamer, die. door een ringende noodzakelijkheid bewogen, overjas hoed en portefeuille in de wacht?»", "SS en verdwgnt. Cohen bedenkt zich niet wh'ri Va" tn ^n. diVheo, zet diens hoed op, die hem ook past neemt de volle advocaten-portefeuille, kenteeken van 5®™ bero*P> onder den aria verlaat de wachtkamer en loopt vlug maar rustte met het gezicht van iemand, die üot druk heeft, door de gangen van het huis van be waring naar den uitgang. Het gaat prachtig; de bewakers groeten hem beleefd met e.-n tik tegen bun pet; de directeur van het huis van b^varing groet den cher maitre; de vrijheid lonkt en alles zou uitstekend geloopen rijn als daar niet, op het oogenblik zelf, dat Cohen de buitendeur, die nu niets onvriendelijks meer had, wil uitgaan, zijn eigen bewaker voor hem staat, die hem een revolver ouder Dank zij dezen tegenvaller kwam de advo- kaat weer ln het bezit van zijn overjas en het huls van bewaring ln dat van den aardigen oplichter. Een zware reis. De trawler „Strathletham" uit Lowestoft, die Zondag te Humber opvoer, is, naar. de „Daily CShronicle" verhaalt, nabij Helgoland ternauwernood aan den ondergang ontsnapt. Het vaartuig werd daar n.L Woensdagmorgen vroeg door een orkaan overvallen, die het zoo veel averij bezorgde, dat men zich erover ver wonderen moet, hoe de „Strathletham" ooit weer de haven heeft kunnen bereiken. Twee leden der bemanning waren in de kaarten- kamer, de rest bevond zich beneden. De twee- do machinist deed dienst in de machinekamer, toen het schip plotseling een ontzettenden schok kreeg, waardoor het plat opzij kwam te liggen. Het scheelde niet veel, of de man was door de zwaar wericende machine gegrepen. In het logies had de schok een noodlottige! uitwerking: de lampen kwamen omlaag en in een oogwenk stonden matrassen en meubelen in brand. Tot overmaat van ramp was de deur ontzet, zoodat de menschen op het punt ston den, ln de kleine ruimte, waar alles overhoop lag, levend te verbranden. Na een poos van wanhopig worstelen om de deur open te krij gen, werd deze opeens door een ontzaglijke stortzee opengeslagen, die tegelijk de kajuits trap meesleurde. De mannen slaagden er in, zich door het water een weg naar dek te ba nen, en toen zagen ze, dat het heele bovendek met de brug, de kaartenkamer en de schoor steen waren verdwenen. Deze laatste dreef langszij het schip. Met de kaarenkamer waren ook de twee man, die zich daar bevonden, door de zee verzwolgen. Bovendien was nu ook de sfcuurinriohting onklaar. De ventilato ren waren mede verdwenen. Onder leiding van den schipper begonnen de overlevenden toen een nieuwe pijp te ma ken van zeildoek; hetzelfde materiaal moest dienen om de ontbrekende deelen van het stuur aan te vullen. Zoo dreef het sdhip van Woensdag tot Vrijdag rond, zonder dat de bemanning iets te eten had; want de provisie was door de stortzee weggespoeld. Vrijdag avond werden de noodseinen, die voortdurend gegeven werden, dpor een kolensahip uit Newcastle opgemerkt, dat hulp ging verlee nen en de „StrartMetham" de Humber op sleepte. INGEZONDEN. De afsluiting van Helder. Mijnheer de Redacteur, Ter voorkoming van een verkeerde ge volgtrekking verzoek ik u beleefd onder staande in uw courant te willen, opnemen. Bij voorbaat mijn dank. Uw bericht op het besluit van de Minis ter van Waterstaat betreffende afsluiting der bruggen, toegang gevende tot Helder, voor vrachtauto's zwaarder dan 3000 K.G., geeft de onhoudbare toestand wel juist aan en het is onbegrijpelijk dat het rijk niet bij tijds rekening houdt met het geweldig ver keer langs den weg, in den tegenwoorddgen tijd. Dat echter mijn vrachtauto niet meer Hel der kan binnen komen, berust op een abuis, omdat die Auto maar 2400 K.G. weegt. Hier omtrent kunnen dan ook mijn clientele ge rust zijn ein wordt steeds de wasch te Helder op tijd door mij gehaald en gebracht De Stoomwassoherij van S. Krom te Alkmaar. Voetbal. De uitslagen van de wedstrijden der Helderoche vereenigingen. N. V. b. 8e klasse A Helder—H.R.C. 0-0. 0. - BLR.C. 8—S.V.S. 1 (scheidsrecih- klasseG. - Helder 4J.V.C. 1 0-1; H.B.0. kS1 Wit 8 (soheidr. niet opgek.). 5e klasse E. - Oosterend: OV.V. 1—Helder fi Geel' wXl^efa'oLlT11^- Stormvogels—ÏD.oA 2—0. er eeQ wedstrijd plaats fcue- stollpn r^P'uen de teer Go vers op stellen liet. kwam Z.VB. als volgt uit: voor Harder Z.V.S.N ..ürr" vyvauwr voor tiara er £.v.ö.ac ui! (Z.VJ3.) en Kampna (Hèldier); W f:7v#0r8t (Z.V.S/), Buter (Z.V.S.)Mal- rz voorv. Vliet (Z.V.S.), fcwaan ffim'(fcVB)"* (Z-V-S0' v" Baren (2i-V-S-) en Rot JIöLAa bJ'6?11 maar mijn bedoeling om eecig mt d«n wö« te ruimen, aangezien men utt het stukje van SD.O. zou opmaken, dat Z.V.S. saterdag j.l. uitkwam met alleen niet-Z.V.S.-ers. wat m tegenstelling is met de opstelling, bovea gogevea. De captain van Z.V.8., W. BAKKER. W egens plaatsgebrek moest een verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken o Alkmaar tot het nummer van Zaterdag aa blijven liggen. VERGADERINGEN. VERMAKELIJK' HEDEN, ENZ. De met een gemerkte vereeniging611 Ka_ ven al«h bij mevr. Teune op. (Telef- no. 20). Donderdag 14 December. Uitvoering Zang- en Reciteer-Ver. „Harmo- nie", Casino 8 uur. Vrfjdag 15 December. Zaterdag 18 December. Uitvoering Mandoline-club „Ars et Labor" Casino 8 uur. Tooneeluitvoering Friesche Ver. Gijsbert Ja- picx, MiL Tehuis Spoorstraat, 8 uur. Zondag 17 December. Marine-Bondsgebouw, Cu rsusvergadering Dinsdag 19 December. 3e Abonnemente-ooacert, Stafmuzi ekcorp 9-

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 2