Tweede Blad. VAN ZATERDAG 16 DECEMBER 1922. PLAATSELIJK NIEUWS. Dorus Rijkers en Jan Duyt, Bij den heer Burgemeester alhier is gis teren van bet bestuur van het Oarnegle- heldenfonds de mededeellng ontvangen, dat door dat fonds aan Dorus Rijkers levens lang wekelijks zal worden uitbetaald 10.— en aan Jan Duyt wekelijks 6— Een Dultseh oorlogsschip in de haven. Naar aanleiding van ons stukje betreffen de onderofficieren en manschappen van het Duitsche oorlogsschip „Berlin" dat hier in de haven ligt, zijn reeds verschillende giften in geld en in natura ingekomen. Van de_ztide der officieren zoowel als van den kant der onderofficieren en manschappen der Neder- landsche marine circuleeren lijsten, waarop reeds aardig wat geld is binnengekomen. Het is de bedoeling de Duitsche manschap pen daarvoor in de verschillende militaire tehuizen en in het gebouw van den Bond voor Minder Marine-personeel te onthalen. Men zal het hen hier zoo gezellig mogelijk maken en voor muziek zal eveneens worden gezorgd. Dit zal groepsgewijze geschieden tot en met Maandagavond, daar de „Berlin" Dinsdag weder vertrekt. De volgende neringdoenden hebben belan geloos goederen afgestaan: bakkers de firma Witsenburg, de Volharding, de Eendracht, Heldria; kruideniers de Vries, Korver, bier handelaren van der Lee en Luyckx; slagers wed. Korver en van Haaren, banketbakkers Pronk, Vis en Elte, bioscooptheater v. Twisk, die, zooals wij vermeldden, gratis toegang gaf tot zijn theater. Mochten er nog ondier onze stadgenooten zijn, die voor dit doel nog gelden of goede ren willen afstaan, dan gelieven zij zich met de Militaire Tehuizen in verbinding te stel len. Zoo zouden sigaren en tabak nog zeer welkom zijn. Tot en met heden werd aan ons bureau ontvangen: van v. W. 1G 2v. H. 0.25; 6. 1,60; de B. 5—; V. 1.25; K. v. T. 0.75; de H. 1.75; G. 0.75; P. 8. 0.75; Heldersche Courant 25—; D. 0.50; W. N. F. 0.25; B. 8.50. Te zamen 44.25. Voetbalwedstrijden tegen een elftal van de „Berlin". Zondagmiddag 2 uur vindt op het terrein van „Helder" aan den Bolweg een wedstrijd plaats tusschen Helder I en een elftal van den Duitschen kruiser „Berlin". Het elftal van de Berlin is als volgt samen gesteld; Kooh Hlnlrfoth Bul la Stokman Slebioda Gedaaler 8iltor Blsohoff Honkol Stiotz Zandow ■Koeervo: Sohmldt en Sooke. Deze spelers spelen in de le en 2e klasse van den Duitschen Voetbalbond. Maandagmiddag te half twee heeft op uit- aoodiging van de MJS.V. „Zeemacht" een voetbalmatch plaats op het terrein Anker- rk tusschen Zeemacht I en een elftal van „Berlin". Aanvang 1 u. 80. Bjj den toe gang tot het terrein zal een bus geplaatst worden. De inkomsten hiervan zullen be stemd worden voor het onganiseeren van een zelligen avond vooi het Marinegebouw. ff «zelligen avond voor de Duitsche matrozen Aanbesteding. Door Burgemeester en Wethouders van Helder werd Vrijdagmiddag ten raadhuize aanbesteed bet uitbreiden van het Visch- afslag-gebouw aan den Havendijk aldaar. De belangstelling voor deze aanbesteding was bizonder groot. Ingekomen waren 15 billet- ten voor alt werk, en 5 voor het schilderwerk afzonderlijk. Ingeschreven was als volgt: H. Doorn 11500—; P. Doorn, St. Maar tensbrug, 10480-, K. Bot, 10740H. yarburgt, 10864- alle peroeelan samen 10814 W. J. Bragguar, 0987—s Gebr. Smit, 0720 A. K rijnen f 0661—T. Drij- yer, 946(1 -Sterrenburg Boerdjjfc, f 0426 11. Riem erg, 9888-1 P. Ran en J. Kan ƒ9814,70; Ph. van Os, 9800-; H. Freeko, 92(05Gebr, van Pelt, 0167 A. van der Wouw, 8847. Schilderwerk: J. Freoke, 680S. Schel- Onger 078 J. de Kok, (185—; P. Ver meulen 617Gebr. de Boer 468De gunning is aangehouden. 8e Marine-concert Bezoekers van deze concerten worden er °P attent gemaakt, dat het derde abonne mentsconcert op Dinsdag, en het derde volks concert op Woensdag a.s. plaats heeft. Het Programma is in ons nummer van Donderdag afgedrukt. Op deze concerten treedt onze stadgenoot, de heer Joh. Pala, als solist op. Er bestaat nog gelegenheid) zich te abon- Oeeren voor de abonnements-concerten, tegen J 7,50 voor heer en dame, 4.50 voor heer of dame alleen en 1,50 voor huisgenooten, yoor het geheele seizoen. Aangifte kan geschieden aan het kantoor van de Heldersche Courant. Kerkconcert A. G. O. Zooals eene advertentie in dit nummer ver meldt, wordt vanwege het bestuur der Ver- ayng A.G.O. een Kerkconcert gegeven, oetwelk op Donderdag 21 dezer in de Nieuwe ^erk alhier zal plaats hebben. Dit concert 1 worden gegeven door Mejuffrouw Mar- celle de Haas, die als uitstekende violiste hier ter plaatse reeds bjj velen bekend is, Mevr. RienksRiedel en den heer De Hoogh. Me vrouw Rieniks heeft ook reeds haar sporen verdiend op het gebied van den zang, en dat de heer T)e Hoogh een bekwaam organist is, weten onze lezers ook. Zoodat deze drie solis ten een avond vol kunstgenot zullen geven, die ongetwijfeld door velen zal worden bijge woond. Bizonderheden omtrent kaartverkoop per advertentie. Economische Commissie. Donderdagavond vergaderde ten Raadlhuize onder Voorzitterschap van den Burgemeester de Economische Commissie. Door de volgen de lieeren was bericht van verhindering ge zonden: Zuidervliet, Adriaanse, Van Rap- pard, Van Willigen, Grunwald, Van Konings- bruggen, De Vries (Julianadorp), welke laat ste tevens als lid bedankte. De Burgemeester, de heer W. H o u w 1 n g, heet de aanwezigen welkom, en uit zijn vol doening over het betrekkelijk groot aantal leden, dat ter vergadering gekomen is. Het is een bewijs, dat de Economische Commissie nog steeds de belangstelling heeft van veie ingezetenen, en dat stemt prettig. De Oom missie kan overigens dit jaar niet op buiten gewoon groot succes ten opzichte van haar werk bogen. De Kerncommissie, a. h. w. het dagelijksch bestuur der Economische Com missie, ontmoette veel tegenslag. In den aan vang van dit jaar hadden wij vooruitzichten omtrent een opleving van het vertier in onze haven. Hadden wij tot nog toe weinig resul taat gehad van onze circulaires, die wij aan stoomvaartmaatschappijen en andere licha men gezonden hadden, thans was er een be langrijke Stoomvaart-Maatschappij, de Han dels- en Scheepvaartmaatschappij, welke van Harlingen op Goole vaart, die wel plan had onze haven aan te doen. Onderhandelingen werden aangeknoopt en vol hoop togen wij naar Rotterdam. Inderdaad had de Maat schappij er wel ooren naar om Helder aan te doen, maar dit zou alleen op de heenreis kun nen geschieden. Verder moesten wij kunnen garandeeren minstens 100 ton vracht. Hoe wel deze voorwaarden niet bijzonder gunstig waren, besloten wij toch aan het werk te gaan. Er werd propaganda voor de zaak gemaakt, waarbij wij zeer veel nut en medewerking hadden van de zakelijke adviezen van den heer Veldhuys, directeur der E.s.o.ma- Be sprekingen werden gehouden, maar wij kon den de Maatschappij in kwestie niet bewegen tot het nemen eener proef. Zoo stonden de zaken, toen het bericht uit Alkmaar kwam, dat vandaar een tweetal sche pen een rechtstreeksche verbinding met Lon den zouden onderhouden, en, ofschoon dit bericht ons wel wat rauw op het lijf viel wij hadden verwacht, dat men ons in deze zou hebben geraadpleegd en om medewerking verzocht besloten wij toch onze medewer king te verleenen aan deze nieuwe lijn. Wij verzochten den heer Veldhuys te Alkmaar te onderhandelen, om te trachten gedaan te krij gen, dat genoemde lijn via Helder zou gaan. De heer Veldhuys werd daar gunstig ontvan gen, ook spr. heeft aldaar een vergadering meegemaakt. Een combinatie werd gevormd, en van de zijde van de gemeente zegden wij alle mogelijke medewerking toe. Er zou ge zorgd worden voor een pakhuis, voor behoor lijk snel schutten, enz. In Juli zijn de beide booten in de vaart ge komen, te Alkmaar met enthousiasme uitge leide gedaan, terwijl men hier, zooals steeds, erg koel er tegenover stond. Ongelukkig ge noeg hebben ze maar twee maanaen gevaren, niet zoozeer wegens gebrek aan levensvat baarheid, maar waarschijnlijk omdat de Maat schappij niet kapitaalkrachtig genoeg was om het een tijdje te kunnen uitzingen. Des kundigen hebben spr. althans verzekerd, dat de lijn zeer zeker levensvatbaarheid had. Door het stopzetten van dezen dienst werd aan vele verwachtingen den bodem ingeslagen, en wij waren weder even ver als vóórdien. Niettemin mag men zich door deze tegen spoeden niet laten ontmoedigen. Gebleken is, dat de rentabiliteit van de lijn goed was, mits men voldoende kapitaal heeft. Mogelijk zal men nu Inzien, dat de steden Helder en Alk maar in deze moeten samenwerken. Althans, de burgemeester van Alkmaar heeft spr. ver zekerd, het er niet bij te zullen laten zitten en te eenlger tijd een tweede proef te zullen nemen. Het gebeurde heeft spr. niet geschokt in zijne overtuiging, dat er wel toekomst zit in onzen handel en onze industrie. Keulen en Aken zijn evenwel niet op één dag gebouwd. Niet lang geleden was de burgemeester van Vlaaidlngen hier. Deze was nimmer in Hel der geweest en het bleek spoedig, dat hij een totaal verkeerden indruk had van de plaats en verbaasd was over de grootte en de belang rijkheid. En naar de burgemeester zeide ook Vlaurdlngen was tot voor weinige jaren een onaanzienlijk visschersdorp, en thans neemt de Industrie aldaar een veel grooter plaats in dan de visscherij. Op dezelfde wijze doorgaan met onze propaganda, moet voor onze Oom missie bet parool zijn. De secretaris zal straks mededeelingen doen over hetgeen in het afgeloopen jaar ver- rloht is. x De heer Mlchels, secretaris der Com missie, doet thans voorlezing van de notulen "921, welke jedgekeurd der vergadering van 7 Ootober 1921, welke zonder aanmerkingen worden go en onder dankzegging vastgesteld. Uit de Mededeelingen, welke omtrent het Uit de Mededeelingen, weme omireni nei afgeloopen jaar werden gedaan, citeeren wij thans het volgende: Naar aantolding van d© destijds in de „Hol* dersdie Courant* geplaatste advertentie in zake een betere spoorwegdienstregeling, en een los- en laadplaats in Koegras, kwamen verschillende brieven in, welke verwerkt zijn in een rapport, dat aan de Spoorweg-Maat schappij is verzonden. Uit 't verslag der Xe- derlandsche Spoorwegen over 1920 werden de vervoercijfers van de lijn Helder vergeleken, waaruit een niet onbeduidende stijging bleek en grond werd ontleend om des te krachtiger op verbetering aan te dringen. In een op 7 Februari i 2 plaats hebbend onderhoud met de Directie werden ons enkele zeer urgente verbeteringen in uitzicht gesteld, terwijl de Commissie een massa andere bezwaren vol doende vond weerlegd. Op 13 Maart had een tweede onderhoud plaats, waarbij bleek, dat speciaal in de verzending van versche zee- visch naar Frankrijk verbetering te wachten was. Aan de klacht inzake de hooge tarieven is ten deele tegemoet gekomen, doch niet zoo zeer, dat onze visühlhandelaren met veel suc ces van de betere buitenlandsche verbinding gebruik kunnen maken. De Commissie heeft dan ook d.d. 80 Sept. de zaak in handen ge steld van de Kamer van Koophandel. Wat de los- en laadplaats te Koegras be treft, de Maatschappij wacht nog steeds op gegevens van belanghebbenden, waaruit dui delijk de behoefte van zoodanige los- en laad plaats zou blijken. Do Maatschappij gaat als regel tot den aanleg op zulke punten niet over, dan wanneer de behoefte o. m. ook hieruit blijkt, dat belanghebbenden zeiven er iets voor over hebben Het verslag doet voorts mededeelingen be treffende hetgeen verricht is inzake een be tere gelegenheid aan 't Bassin voor overne men van zware vrachten, het zoeken van con tact met andere plaatsen, hèt geven van ad vies over de Dienstregelingen, waarbij eenige dringende verbeteringen betreffende aanslui ting te Alkmaar werden voorgesteld en aan gedrongen is op herstel van den dienst van vóór den oorlog. Tram SchagenHelder. De gemeentebe sturen van de belanghebbende gemeenten zijn uitgenoodigd tot eene gezamenlijke be spreking, doch de tijdsomstandigheden heb ben nog niet tot verdere uitvoering der plan- n engeleid. In een negental gevallen werd door de Commissie advies aan het gemeente bestuur verleend. Tenslotte worden mededeelingen verstrekt Inzake' de verleende subsidie, de begrooting 1923 (geraamd op 1850 met een saldo van 1922 grapt ƒ840) en een Gemeentesubsidle van 500, hetgeen door B. en W. op de be grooting is uitgetrokken. Voor reclame is 650 geraamd. Rekening 1922. Ontvangsten. Saldo 1921 619.40, subsidie 1000, rfente 13.541/», to taal 1632.94l/2. Uitgaven: Secretariaat 250, reclame 249.75, beheer 53.83, reiskosten f 209.97V2» abonnementen 23.17, saldo f 846.22, totaal 1632.94/V Ledental, evenals in 1921, 25. In de plaats vajn den heer G. W. Groen, welke de gemeentel verliet, werd ge kozen de heer Veldhuys. De Voorzitter kan 'hier nog aan toe voegen, dat van het Bureau voor Economische Zaken in Den Haag opgave is gevraagd van gegevens omtrent de haven, welke in een des betreffende lijst worden opgenomen en door het geheele land verspreid. Thans is aan de orde de benoeming van een secretaris. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Michels al geruimen tijd het plan had het secretariaat neer te leggen, doch op ons aandringen de betrekking tot dusver nog heeft waargenomen, maar thans definitief be sloot met 1 Januari te bedanken. De Kern- Commissie was het er unaniem over eens, dat de heer Veldhuys de meest geschikte opvol ger was. De N. V., waarvan de heer Veldhuys directeur is, maakte aanvankelijk eenige be zwaren, aangezien men meende, dat de heer Veldhuys hierdoor te vele en te velerlei werk zaamheden zou krijgen, /Joch commissarissen hebben tenslotte ingezien, dat de waarneming van het secretariaat door den heer Veldhuys ook in het belang der vennootschap zelve is. De Kern-Commissie verzoekt thans de goed keuring van de vergadering op deze voor dracht. Met algemsene stemmen wordt de heer Veldhuys benoemd. De heer Veldhuys, gevraagd of bij de benoeming wensoht te aanvaarden, dankt al lereerst voor het in hem gestelde vertrouwen, hetwelk hij hoopt niet te zullen beschamen. Een van de motieven, waarom de heer Miohels zijn plaats wenscht in te ruimen, is, omdat bij meent, dat door hem bereids alle bronnen zijn aangeboord;, waaruit de economische po sitie van onze gemeente zou moeten worden verbeterd. De heer Michels meent nu, dat wellicht een ander andere wegen kan aan wijzen. Een dergelijke mededeellng stemt voor den opvolger niet hoopvol, want als Iemand van 's heeren Michels' capaciteiten dat zegt, kan men dat wel als waarheid aan vaarden. Als spr. dan zijn nieuwe functie aanvaardt, ontveinst hij zich dan ook niet de groots moeilijkheden, die deze mede zal brengen- Daarom doet spr. een beroep op de welwil lendheid en de medewerking van de leden, ook van den afgetreden secretaris, om hem in zijn taak bij te staan. De Voorzitter: Wij weten allen, dat de heer Michels een van degenen Is, op wiens instigatie de Economische Commissie werd gesticht, en dat hij er de ziel van was. Van alles wat gebeurd is, kan de heer Miohels zioh op het auteurschap beroemen. Met ener gie pakte hij het weik aan, zijn welversneden pen deed de rest en als Gedeputeerde had hij het noodige poids om succes te kunnen krij gen. Spr. behoeft dus niet te zeggen, hoezeer hij het heengaan van den heer Miohels be treurt, en dat wij het zeer apprecieeren, dat deze heer nog als lid blijft, zoodat we van zijn energie niet verstoken blijven. Spr. hoopt dan ook, dat de heer Michels, omtrent wien wel eens geruchten Hepen van vertrek .uit de gemeente, nog lang hier zal blijven. De vergadering geeft door luid applaus haar instemming met het gesprokene te kennen. - De heer Michels deelt, in antwoord op de woorden van de heeren Veldhuys en Hou wing, mede, dat het niet dan na ernstig be raad is, dat hij gemeend heeft te moeten af treden. Evenwel dient het misverstand, waar toe liet door den 'heer Veldhuys gesprokene aanleiding zou kunnen geven, te worden rechtgezet. Een van de redenen van UW, af treden was, dat een nieuwe man ook met nieuwe Ideeën komt. Het Is niet gelieel Juist, wat de heer Veldhuys zegt, spr. overwegingen golden niet voor zijn speciaal geval, doch in het algemeen. Als men zoolang ergens inrit, loopt inen gevaar vast te roesten. Men ver groeit er mede, en vooral een Commissie als de onze, die feitelijk weinig positief werk doet, maar zich uitsluitend op propagandis tisch terrein beweegt, heeft af en toe nieuwe ideeën noodig. Positieve resultaten hebben wij nog weinig bereikt, maar op den duur zal ons werk toch vruchten opleveren. Vandaar dat spr. het enkele bestaan reeds van de Com missie noodig acht, even noodig als toen spr- in 1917 in den Raad het bestaan ervan l>epleitte. En al zegt men nu: wat doet zoo'n Commissie? wij zien er geen resultaten van, de Commissie heeft toch zeer zeker resul taten bereikt: zij heeft de geesten wakker ge maakt, het inzicht verhelderd, en zij is oor zaak geweest, dat onze stad meer bekend is geworden in het land. Al ons werk iq voor de toekomst. "Spr. dankt voor de waardeerende woorden, die gesproken zijn en zegt gaarne te zullen medewerken en den nieuwen secretaris alie mogelijke hulp te verleenen. Punt 5. Verslag Reclame-Commissie. Rapporteur de heer N ij p e 1 s. De oom missie heeft dit voorjaar aan industrieele en Scheepvaartondernemingen twee belangrijke affiches verspreid, die de aandacht moesten vestigen op onze gemeente, en die ook zeer de aandacht trokken. Uit enkele plaatsen is navraag hieromtrent gekomen, ook van de sluitzegels, die gedrukt zijn. In de gr00te pro vinciebladen in den kop van Noord-Holland zijn advertenties geplaatst voor vracht op Engeland en het vestigen van industrieën. De Commissie heeft zioh bok afgevraagd of zij in de groote bladen, ook van het buiten land, moest adverteeren- De Oommissie meende evenwel in dezen tijd van algemeene malaise daarmede nog niet te hioeten begin nen, ook omdat zoo'n campagne vrij kostbaar is, en iiever betere tijden af te wachten. De propaganda in het land ral men to: het voorjaar opschorten. De Commissie is in het bezit van eene lijst van handelaren in «jeu kop van oord-Holland, welke zij aan alle industrieën zal toezenden. Directe resul taten moe men hiervan evenwel niet ver wachten, wij hebben evenwel den indruk, dat deze propaganda in de toekomst resultaten zal op everen. Wij moeten blijven voortgaan met reclame maken. Met de Oommissie voor het uitgeven van een reclamboek zullen wij eerder overleg plegen om met de Cllché's van het uit te geven boek reclame te maken. Wij hopen het volgend jaar wat meerdere resul taten te zullen bereiken. De Voorzitter deelt in aanvulling hier op nog mede, dat eentgen tijd geleden hier een vergadering plaats had van burgemees ters van de plaatsen boven .10.000 inwoners. Doordat het buitengewoon slecht weer was, bleven de heeren op het raadhuis en liet spr. ze onze reclame en uitbreidingsplannen etc. zien. Het bleek wel, dat men iets dergelijks niet achter Helder gezocht had. Spr. ervaring, dat men onze stad onvoldoende kent, is hier door weer eens bewaarheid. Tegenwoordig komt er al verbetering in den toestand, zelfs kregen wij aanvragen uit Den Haag betref fende onzen gemeentelijken ophaaldienst, en ook van andere plaatsen komen wel verzoe ken om inlichtingen. Wij krijgen dus wat meerdere bekendheid en wat beteren naam. Het verslag van de Reclame-Commissie wordt verder voor kennisgeving aangenomen. Punt 6. Uitgave Reclameboek. De Voor zitter deélt mede, dat door het advertentie bureau D. Y. Alta te Amsterdam een aanbod aan de gemeente iis gedaan, om, evenals zij dat voor andere plaatsen deed, ook voor deze gemeente kosteloos een Gids uit te geven, be gemeente moet natuurlijk zorgen voor tekst en cliché's. Er is bereids een Oommissie van Redactie voor dezen gids benoemd, dien men in het begin van het volgend jaar hoopt uit te geven. De vraag deed zich voor of wel licht deze uitgave nog niet wat ontijdig was, nu ons Zeebad Huisduinen nog niet is wat wij zouden wensohen. Meer pleizier hebben wij van ons stiefkind Esona. De vergadering gaat met de uitgave op deze wijze accoord. De heer Veldhuys vraagt naar het aan bod van Engelsche zijde gedaan betreffende te koop aangeboden autobussen. Zal in de Kern-Commissie worden besproken. De heer Klerk bespreekt de plaatsing van een artikel in da „Kampioen" van zijn hand, nen vraagt daarvoor cliché's te mogen ont vangen. Het artikel is nog opgeschort, omdat de badhuisplannen nog niet ver genoeg waren gevorderd. Medewerking wordt toegezegd. De heer Joh. Bakker bespreekt den ge- projecteerden overweg Holl. Spoor. Is hier omtrent al iets naders bekend? De heer Michels gaat het verloop dezer zaak na. Reeds vroeger heeft de gemeente pogingen gedaan het stuk grond tusschen Polderweg en Koningsplein in handen te krij gen, maar da zaak is lang sleepend gebleven. De Holl. Spoor vroeg een veel te hoog bedrag daarvoor. De gemeente deed pogingen hier voor subsidie te krijgen van de zijde der Holl. Spoor, en na lang wachten deelde de Maat schappij ons mede, dat zij bereid was het ver schuldigde bedrag voor de verplaatsing'van 'e draaischijf (f 6000) wel bij wijze van sub sidie kwijt te schelden. Natuurlijk is dit een bedrag van geen beteekenis op een zoo hoog cijfer als gemoeid was met den aankoop van deze punt. Tenslotte kan het terrein van ge meentewege enkel voor verfraaiing worden gebezigd, en daarvoor is het wel wat duur. Wat die overbrugg'nc betreft, deze zaak is thans nieuw leven ingeblazen, een nieuw plan Is <n de maak, maar de Maatschappij heeft uitdrukkelijk gezegd er geen cent aan tq wil- 'en betalen. A's we ongeveer de kosten weten, kunnen we nader overwegen. TT't de nadere besprekingen, die hierover worden gehouden, blijkt, dat het hier he'reft een ZHCht glooiende brug, die aan het einde der Spoorstraat begint. De kosten zullen niet. zoo er»t hoog zijn. Hoe lurrger wij wachten, ('es te meer nestelt zioh de Spoor In dien hoek u"n don Polderweg vast. De heer Nljpeli bespreekt de plannon voor het Zeebad Huisduinen. Het badhótel blijkt zeer goed te rendeeren, en zeer zeker is hier bij betere exploitatie iets te be reiken. Hoewel de stichting van een nieuw badpaviljoen wegens de heersohende malaise op onoverkomelijke bezwaren stuit, blijkt er wel goede vooruitzichten te bestaan ten op zichte van het onderbrengen van pension gasten. Op het oogenbiik kunnen wij welis waar nog geen reclame maken, maar als het zoover is, zullen wij niet verzuimen propa ganda te maken. In verband met de heden gepubliceerde in schrijving betreffende de sluiswerken aan de Kooy bespreekt spr. de slechte pontverbin ding met Anna Paulowna. Er is een druk ver keer met onze gemeente en speciaal de land bouwers hebben erg te sukkelen met de ab soluut onvoldoende en niet geheel ongevaar lijke pontverbindingen. Het ware misschien een taak voor de E. C. te trachten hier een vlotbrug te krijgen. De trek uit den Polder naar hier wordt steeds grooter. Nu dit be langrijk werk aanbesteed1 wordt, zouden wij kunnen trachten een bescheiden vlotbmg te krijgen- Spr. bespreekt ook het verbod betreffende het berijden der bruggen <met zware vracht auto's. Dat men zoo iets ten opzichte van onze gemeente kan doen, teekent wel den geest, die omtrent Helder heerscht. Men zou het in Alkmaar niet probeeren! Totóh betreft het eene plaats van 30.000 inwoners, die men aldus isoleert. Spr. dringt er op aan, dat ook van de E. C. alle moeite gedaan wordt hierin eene gunstige verandering te krijgen. Tenslotte behandelt spr. de totstandkoming van een tram, waaromtrent in het verslag van den secretaris eenige mededeelingen werden gedaan. Men moge ook deze plannen vooral niet verwaarloozen, de betrokken gemeenten hebben slechts één enkele bootverbinding per dag, en een tramverbinding is voor haar toch van groot belang. De Voorzitter beantwoordt de opmer-' kingen. De pontkwestie zal ad notam worden genomen. Wat die twee oekasen betreft van Waterstaat, de Held. Oourant heeft reeds me ege leeld hetgeen hieromtrent verricht ls, n s r. kan wel zeggen, dat het laatste be richt van de zijde der gemeente afkomstig s-'r' va' De regeering zal toch moeten Inzien, dat 'eze toestand onhoudbaar is. T"»e heer Biersteker wijst er op, dat onze gemeente niet absoluut afgesloten is voor zware vracht-auto's. De nieuwe verbin dingsweg vla den Middenweg blijft bestaan, en die Is over plus minus twee maanden ge reed. Maar de Binnenhaven blijft totaal afge sloten, en dat is Inderdaad de hoofdtoegang tot de gemeente. Over de kwestie van de beide bruggen óver het Noord-Hollandsch Kanaal ontstaat een uitvoerige gedachtenwisseling tusschen don heer Maters en den Voorzitter. De heer Ma ters bepleit allereerst eene verbinding tus schen Middenvliet en Anemonenstraat, die niet alleen een uitstekende verbinding is met de stad, dooh tevens eenproductieve werk verschaffing oplevert. Er is hier al grond gekocht voor de Waterleiding, de gemeente heeft er nog maar een stuk grond' bij te koo- pen, en de Holl. Spoor zal er een brug maken. Misschien kunnen we daar een rijbrug naast krijgen, dan zijn we dadelijk klaar. De Voorzitter meent, dat dit veel te duur zal worden voor de draagkracht der ge meente; de raming is over de 50.000. De heer Maters meent, dat de gemeente dezen winter wel meer zal moeten uitgeven aan werkverschaffing. Er ig nu ook een zeer groot bedrag aan puin verklopt. De provincie kan ook wel wat doen, de provincie Drente bijvoorbeeld geeft groote bedragen aan brug genbouw uit, en de bruggen hier zijn alle Slecht. De Voorzitter zal de zaak ter sprake brengen, wijst er evenwel op, dat een zeer groot deel van dit geld niet als werkverschaf fing wordt gebruikt, doch voor aankoop van grond en materialen dient De heer Biersteker merkt op, dat deze vaak reeds vroeger in den Raad ter sprake kwam, doch afstuitte op het verzet van den folder Koegras. Ware dat er destijds niet ge veest, dan zou déze zaak thans reeds in een verder stadium zijn. "Va no"' eenige gedadhtenwisseling, wordt ■fc vergadering onder dankzegging geSloten. Witte Bioscoop. De directie van het theater in de Koning straat had ons uitgenoodigd voor de film „My Boy" (mijn jongen), die gisterenavond voor de eerste maal vertoond werd. In deze film wordt de hoofdrol vervuld door den klei nen Jackie Coogan, uit de film „Het Jochie", waarin hij met Oharlie Ghaplin samenspeelde, wel bekend. In deze filpi heeft het kereltje een anderen partner. Het is merkwaardig, het volmaakte spel van dezen jongen te zien. Zijn aardig gezicht en vooral zijn sprekende oogen, dragen niet weinig tot zijn suooes bij. Het ventje draagt het stuk, en de geschiedenis, die zich voor ons afspeelt, is boeiend van be gin tot einde. Hij ontroert ons door de echt heid van zijn spel; heusche tranen loopen over zijn wangen als men hem van den ouden kapitein wil weghalen, kinderlijk blij is hij als hij blijven mag, en in geen enkel opzicht is zijn spel ooit gechargeerd. Hij doet niet ge maakt grappig, hij is absoluut kinderlijk, en natuurlijk, en dat juist treft zoo bizonder. Het verhaal zelf is goed in elkuar gezet; interessant is de aankomst te New-York. Wij zien het Vrijheid-Standbeeld, w|j inaken op Ellis-eiland de beroemde-beruchtepassen- ''ontróie mee. Aardig gevonden is om Jackie door de strenge contróle te smokkelen door middel van een moeder met acht kinderen. Het jongste is echter nog een baby, en valt op den arm der moeder bij de drukke, con trole niet op, en Jackie wordt als No. 8 ge- 1 e'xl Dan de sympathie, al dadelijk, van den k einon jongen, heel alleen in het reusa htlge New-York, voor den stuurschen „kapitein", en later beider samenleven. Alleraardigste teoneeltjes spelen zich af, en wij kunnen leder aanraden het stuk te gaan zien. Bovendien is het Qverlge programma ook zeer interessant; In een Amerlkaansch-Mexi- caansche kh'cht vervullen een tweetal uitste kende komieken de hoofdrollen, en het slot, als een hunner een Hef meisje heeft veroverd, en zijn aanstaande hem haar moeder voor stelt als de dame, met wie hij door buitenge woon romantische voorvallen op eenigsz'ns /'psppmum voet stapt (hij heeft het goede mens' h omver geloonen), Is (Kik zeer grappig, Eau tweo.le kluciit helrefl oen verwisseling vnn twee op e'kau/ lijkende personen, waar- veil de een een graaf, de ander een arm Iuh- schonidokspeBSag'er Is- De»e seee'l gedeelte lijk aan board, waardoor we allerlei aardige scènes krijgen van het leven daar. Tenslotte Ih er nog een groot nummer 'n 5 bedrijven (evenals Ja<kle Ooogan's film), getl'eld „Kers mis", welke .verschillende treffende tooneelen biedt, en gespeend ls van de vai- sche sentimentaliteit, die dergelijke sakken vaak kenmerkt. In deze film 's het de toekende actrice Priscilla Dean, die de hoofdrol ver vult. Alles en alles is het een goed-gekozen pro gramma, waarvan de directie pleizier zal hebben. Zang- en Reclteervereeniging „Harmonie". Directeur de heer P. Brlzée. Donderdagavond' gaf bovengenoemde ver- eenlging voor hare begunstigers, donateurs en introducé's eene uitvoering. De zaal was goed bezet, doch niet hinderlijk vol (geluk kig!) en na een korte Improvisatie van den Voorzitter, waarin de aanwezigen werden op gewekt donateur of begunstiger te worden of die vereeniging op een of andere wijze te steunen, werd aanstonds een aanvang ge maakt met het afwerken van het programma. Het programma vermeldde een zestal lie deren van diverBe componisten, die alle goed en beschaafd werden gezongen, al zij dan ook aanstonds gezegd, diat ongetwijfeld hier en daar fouten waren aan te toonen. Maar over 't algemeen genomen was do zang i Aanbieding huldeblijk A. L. Hazebroek. In eene advertentie in dit nummer deelt het Comité, dat zioh destijds heeft gevormd ter aanbieding van een huldeblijk van de burgerij, mede, dat dit huldeblijk Zondag middag te 2 uur in „Casino" zal worden aan geboden. Voor zoover de ruimte toelaat, zal aan belangstellenden gratis toegang worden verleend. VrUdagmorgen arriveerde alhier de kleine beschermde Duitsche kruiser, Berlin, komende van Friedrichshafen. Het schip maakt met een 80 tal adelborsten van het 2e jaar een oefeningsreis. Commandant is de Kap. z. S. W. von Löwenfeld. 19 Deo. ver trekt het schip van hier naar Kiel. Rondvraag. De heer H. Bakker Dz- vraagt inlichtingen betreffende den bouw van houten woningen, die spr. destijds ter sprake brarhX Hiervan zijn teekeningen en plan nen gemaakt, maar de kosten waren te hoog. Dezelfde heer vraagt naar het begaanbaar maken van den weg ringmuurbadhuis, die geheel volgestoven is. Dit is de taak van Wa terstaat: kan er niet bij dit departement op aangedrongen worden dien weg in orde te maken? vraagt spr. Hierover wordt nader van gedachten gewisseld, de Voorzitter zal deze zaak bij het Dagelijksch Bestuur aanhangig maken, daar hier wellicht voor de gemeente werkverschaffing inzit.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5