J. HEIJLOO, HOOFDGRACHT 73, alle soorten Glazen9 teT Texel. „S S «hïtaÏÏ Aangenomen. "SraSESlK voorheen Firma FILBRI, Opticien. Speciale inrichting voor het spoedig vervaardigen van ook op recept. Het voornaamste van deze zaak waarin Ingezonden Mededeaflng. VOOR OPNAMEN GESLOTEN. Adres aan den Directeur-Generaal der Pos» tertien en Telegrafie tot niet-opheffing hulp. Sintoor te Den Hoorn op fexel (verzot Aangenomen. Adres aan den Dlr.-Gen. d. Post, en Tel, tot vereeniging Julianadorp met Helder voor telefoongesprekken in interl. verkeer of subs. vom«n een zg. kring van Helder, Ju lianadorp en Anna Paulowna. INGEZONDEN. Ingezonden MededfiöUng. Toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld. De landbouwer J. H. te Schagen werd oo- ianga door don politierechter veroordeeld tot i maand gev,, omdat bh in den vroegen mor- gen van 17 Juni Oonïeüa W, w Helaer woon- zeer verdienstelijk, en het wil mij voorkomen, dat het mooie „Ave Maria" ongetwijfeld ons het meest bekoorde, een zéér innige melodie van religieuze strekking en op prachtige wij ze vertolkt. Eene opmerking van algemeenen aard is hier echter op zijn plaats ten aan zien van het mannelijk stemmenmateriaaL Het viel mij namelijk op, dat de tenoren in het bijzonder, quantitatief zoowel als quali- tatipf noodzakelijk eenige verbetering be hoefden; nu domineerden de bassen te veel, hetgeen hier en daar eesnige afbreuk deed aan den zang; moge hierin eertijds eenige verbetering komen! Na eene voordracht gegeven door de ge broeders v. Wolf eren, getiteld „Ober en Kelner", die, getuige het spontane applaus, zeer in desn smaak viel, werd gepauseerd. Het slot van den avond werd besloten met een geestige, lieve operette „Lievelingsspijs", van Jozef Pieber welke mi. wel de climax van den avond kon worden genoemd; zang en spel van de dames en heeren was in een woord boven alle lof verheven, en het slot (quartet) viel zóó in den smaak, dat dit ge bisseerd moest worden. De hierbij geschreven muziek was bijzon der aardig en dwong allerwege tot luisteren. VermeldJen we tenslotte nog even, dat door onzen bekenden plaatsgenoot Jaarsma wel willend een schilderij ter verloting was aan geboden, waarvan de opbrengst gedeeltelijk was bestemd voor ondersteuning van een tuberculose-lijdster, en anderzijds was be doeld tot stijving der kas. De uitslag der trekking zal nader worden bekend gemaakt in de H. Courant. De heer Taaie, bakkerij Heldria, Koning straat, heeft voor de zelfde doeleinden een drietal tulbanden beschikbaar gesteld, die zoowel als het schilderij in het étalage-raam van dien heer te bezichtigen zijn. Resumeerende meenen wij, dat het bestuur en de leden van „Harmonie" met voldoening op dezen avond kunnen terugzien. Dat een gezellig „Bal" de aanwezigen nog geruimen tijd bijeen hield behoeft nauwe lijks te worden gezegd. H. Hartelijk dank voor Uw immer sociaal medegevoel. Louis Chrispfln Jr. en Marie Holtrop ln „De Onbekende". Liefhebbers van een mooi tooneelspel ge speeld door een eerste rangs gezelschap, brengen wij nog eens in herinnering: de buitengewone voorstelling op a.s. Maandag in Casino, te geven door „Het Hofstad Too- neel", welk het zeer boeiende tooneelspel „De Ont)ekende" voor het voetlicht zal bren gen en waarin de beste acteurs(trices) o.a. Louis Chrispijn Jr. en Marie Holtrop zullen medewerken .Het betreft een kunstavond, die door geen enkel tooneelliefhebber mag wor den overgeslagen. Alhier is opgericht „De Vereeniging op Pluimveegebied Helder", zich ten doel stellende, de liefhebberij te bevorderen van het houden en fokken van pluimvee, konij nen en duiven. Liefhebbers kunnen zich ten allen tijde voor het lidmaatschap aanmelden, bij v. Wolferen, Krugerstraat 20. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 11 December. Organisatie-misère. De heer J. H. S., voorziter van den Chr. Den Bond van Zeelleden en Transportarbei der, moest zich verantwoorden voor den po litierechter omdat op 11 Nov. den heer P. O.O., transportarbeider en lid van den Bond, in het openbaar een smerige kerel zou heb ben genoemd. De héér S. ontkende het beleedigende woord in het enkelvoud te hebben geuit. Wel had hij gezegd, doelend op verschillende le den van den Bond, die het hoofdbestuur had den verdacht te hebben geknoeid in de 'boe ken en dit aan de justitie hadden medege deeld, dat hij wel wilde vergaderen als eerst die smerige kerels er uit waren. Maar hij had niet speciaal het oog gehad op O. Twee getuigen décharge, die dit konden verkla ren en die aanvankelijk waren gedagvaard, hadden later een aanzegging gekregen om niet te verschijnen. De beklaagde wenschte dat deze getuigen zouden worden gehoord en verzocht pitsteL De politierechter achtte de zaak niet zooveel van belang en had niet noodig geoordeeld om deze getuigen alsnog op te roepen. De heer S. zeide nog, stappen te willen doen om O. te laten vervolgen wegens val- sche aangifte; daar zoowel uit het onder zoek der justitie als wel door accountants was gebleken, dat van frauduleuze boekhouding geen sprake was. De officier gaf echter te kgnnen, dat hij aan een dergelijke klacht geen gevolg zou geven. De getuige O. beweerde zijnerzijds niet te hebben bedoeld, dat de boeken niet in orde waren, doch de inzage van de boeken was gevraagd. Ook waren er klachten over de uitkeering, daarom was de kwestie ter kennis van de justitie gebracht. Er kwam nog heel wat delbat over deze aangelegenheid, doch de politierechter gaf te verstaan, dat dergelijke discussiën in de rechtzaal niet op hun plaats waren. Ten slotte vorderde het O. M. 10 boete, suba 10 dagen, waarop de Kantonrechter bekl. veroordeelde tot 5 boete su'bs. 5 da gen. Bekl. wenschte tegen dat vonnis niet in hooger beroep te gaan, terwijl ook de officier afzag van dit hooger beroep, Hier» mede was de zaak uit, vleesqhwond en een scheenbeenbreuk Op last van den ge neesheer Hartog te Koedijk werd de gewonde in een motorschuit naar het ziekenhuis te Helder vervoerd. Na 9 weken kon hij als her steld worden ontslagen. Bekl wes tegen dit vannis in verzet gekomen, omdat hem de straf te zwaar toescheen. Mr. Langeveld had zich thans met zijn verdediging belast. Beklaagde maakte een goeden indruk Hij heeft zich niet onverschillig betoond, maar alle kosten van de geneeskundige behande ling en verpleging betaald. De motorfiets, die hij dien morgen bereed, is sindsdien ver brand. En wat erger is, ook zijn moeder is bij dien brand in hun woning omgekomen. Hij verklaarde niets van het ongeval ge-* merkt te hebben. Ook zijn meisje, dat in den zijspanwagen zat, heeft de aanrijding niet gemerkt. Gehoord werden 2 getuigen des kundigen, de verwonde en zijn vriend, ter wijl het meisje als getuige décharge werd gehoord. Het M. vond geen termen aanwezig om het vonnis te wijzigen en requireerde be vestiging. Verdediger hield een uitvoerig pleidooi. Z.Ed. wees er op, dat bekl. in het huwelijk wil treden en deze zware straf, die hij moet ondergaan, hem ten zeerste drukt. Voorts bracht pleiter nog vele juridische bezwaren tegen de dagvaarding ter sprake en eindigde met vrijspraak te oonoludeeren, subsidair een voorw. veroordeeling. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op Woensdag 20 December. Krijgsraad! te 's-Gravenhage. Onze Haagsche briefschrijver meldt: Een verkeerskwestie te Helder. Voor den Krijgsraad te 's-Gravenhage stond Vrijdag j.1. terecht de kapitein der Ge nie J. Z., te Helder. Volgens de dagvaarding zou beklaagde den 23en September 1922 des namiddiags te Ongeveer 6 u. op het Konings plein te Helder the veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht hebben door zijn vierwie lig motorrijtuig, waarmede hij genoemd plein in de richting Postbrug bereed, niet te doen stilhouden en den motor te stoppen, terwijl de veiligheid van het verkeer zulks vorderde. Op het Koningsplein werd op dat uur de Zaterdag-markt gehouden; bij de schutting langs de R.K. kerk dus ter linkerzijde van de auto stond een koopman met wa ren, waaromheen zich een groote menigte had verzameld, die ook een groot deel van den rijweg in beslag nam. Beklaagde naderde nu van uit de Koning straat, voortdurend signaal gevend en zijn vaart, die niet groot was, minderend, de menschenmenigte. Hij hield zooveel mogelijk rechts zelfs door de goot om veilig te kunnen passeeren, waarbij enkele personen^ die zich geheel onnoodig op den rijweg be vonden, bepnen moesten maken om niet overreden te worden. Zij drongen daartoe tusschen de verzamelde menigte, waarna de auto vrij passeerde. Nabij de Postbrug dus voorbij de markt stond geposteerd de agent van politie J. T„ die het voorgevallene had waargenomen en beklaagde tot stappen bevel gaf, waaraan deze voldeed. De agent had daarop gezegd, dat zi. de veiligheid van het verkeer in ge vaar was gebracht, wat de aangehoudene ont kende. Daarop is de auto doorgereden. Kapitein Z., die zich zelf verdedigt, merkt allereerst op, dat de verbalisant het nummer van de auto verkeerd heeft opgeno men. Hij geeft voorts een uiteenzetting van het gebeurde, die grootendeels in het voor gaande is vervat. Z. i. had hij alle maatrege len voor een veilig verkeer genomen, had zich geheel aan de wettelijke voorschriften gehouden en was zich dus van eenige over treding niet bewust. Het was niet noodig de motor te stoppen om stil te staan. Bekl. was voorts van mee ning, dat de agent verzuimd had den weg vrij te houden. Nadat de kapitein naar huis was gereden, had hij de auto naar de garage ge bracht en was toen den agent nog eens gaan opzoeken. Hij had hem o.m. gevraagd, wie nu eigenlijk de veiligheid van het verkeer in gevaar brengt; de automobilist, die voorzich tig rijdt of de politie, die toelaat, dat op den openbaren weg versperrende volksoploopen ontstaan. Beklaagde had ten slotte den agent voorgesteld naar den Inspecteur van Politie te gaan om dien de zaak voor te leggen, doch de agent wilde daarvan niet weten en zeide: „dan zal Ik de zaak wel door een ander laten onderzoeken." Daarmede was het gesprek af- geloopen. De agent T., als getuige gehoord, ver klaarde dat er om de groep menschen ook personen heen en weer liepen, doch dat er een weg van pl.m. 2*/« M. breedte vrij was gebleven voor het verkeer, hoewel daar ook menschen liepen. Getuige heeft de auto, die niet hard reed en signaal gaf, zien aanko men, waarbij een drietal personen een goed heenkomen moesten zoeken. Daarop heeft get. beklaagde aangehouden. Een lid v. d. Krijgsraad vraagt of getuige toen bekeuring heeft aangezegd, zoo als het Wetb. van Strafvordering voor schrijft. Getuige zegt dit niet te hebben gedaan. Wel heeft hij bekl. na de tweede ontmoeting naar diens naam gevraagd. Volgens get. was de snelheid, waarmede gereden werd niet te groot. Voor den officier-commissaris is ook ge hoord de adj.-onderofficier, conducteur der artillerie, S., één der drie personen, die voor de auto heeft geloopen. Uit diens verklarin gen blijkt, dat den auto-bestuurder geen schuld treft. Zijn vrouw en hij zelf slaagden er in voor de auto, die langzaam reed en sig naal gaf, weg te komen. Verder heeft deze getuige er geen aandacht meer aan geschon ken. Met toestemming van den president stelt kapitein Z. den verbalisant verschillende vracran. waaruit blijkt, dat het geval heel wat minder gewichtig is dan de agent dit in zt?r verbaal heeft voorTesteld. Ten slotte komt de Auditeur-militair aan het woorde. Gezien de verschillende verkla ringen vraagt spr. ontslag van rechtevervol- gin*. - vrijspraak zeker zal volgen is oi. hierin gelegen, dat het vrijsprekend vonnis een ver- oordoeling inhoudt van den toestand zooals die op het Koningsplein w a s eo gedeeltelijk LC>wèf heeft de politie thans maatregelen ge troffen, dat de stalletjes niet t« ver naar den Hoek Kerkgraoht-Konlngspleln opgescho ven worden om daardoor een voor het ver keer gevaarlijke opeenhooping van menschen op dien hoek te vermijden, maar het blijft een feit, dat het Koningsplein en de Prins Hendriklaan de minst geschikte plaats voor de markt vormen. Hier toch komen feitelijk 6 hoofdwegen samen en vooral in de zomermaanden is het verkeer daar omvangrijk. Is het niet moge lijk de markt naar het Stationsplein te ver plaatsen? Blijft de toestand zooals zij thans is, dan kunnen angelukken niet uitblijven. Een tweede vraag is, of deze kwestie niet op andere wijze dan voor den Krijgsraad tot oplossing kon worden gebracht. Uit alles blijkt wel, dat het feit op zichzelf zeer on belangrijk was en geenszins het in gang zet ten van het geheel e apparaat wettigde. Af gezien nog van de kosten die het meebrengt voor den Staat. Bovendien heeft het weinig zeggende proces-verbaal van den agent de voorstelling gewekt alsof de Heldersche po litie een dergelijke vreemde opvatting van het verkeers-vraagstuk huldigde. Dit is te betreuren, omdat ter bevoegder plaatse ge zonde opvattingen daaromtrent heerschen en omdat juist in den laatsten tijd van die zijde getracht wordt op de juiste wijze Let ver keer te regelen. Vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Ten stadhuize te Alkmaar vergaderde de K. v. K. Dinsdag j.1. onder voorzitterschap van den heer Kolster. Een uitgebreide agenda moest worden afgewerkt. De waarnemend voorzitter, de heer Kolster, opendie de vergadering, waarna de notulen door den secretaris werden voorgelezen; die behoudens het aanbrengen van eenige ver anderingen werden goedgekeurd- Punt 2 'bevatte de uitgegane Stukken. Deze betroffen: Een stuk betreffende de opheffing van 'het departement van landbouw. Een stuk betreffende een reduceering in de posttarieven. Een stuk omtrent de middagbestelling. Een stuk betreffende invoerrechten van tuinproducten in Tsjecho Slowakije. Hierna werd medegedeeld door den heer Messelaar, dat hij benoemd was in de com missie betreffende de spoorwegaangelegen heden. Een belangrijk punt op de agenda was het verkiezen van een adjunct-secretaris- De Ka mer ging accoord met het benoemen van een adjunct-secretaris. No 1 op de voordracht was de heer D. J. Scheppel, Afd.-Chef Holland- sche Stoomboot-Mij., gevestigd te Amsterdam. Genoemde heer werd met meerderheid van stemmen tot adjunct-secretaris benoemd. Ingekomen Stukken: De heer Visser, voorzitter K. v. K. Alk maar, heeft aan de K. v. K. een schrijven ge richt, dat hij wegens buitengewone omstan digheden en wegens vertrek zich genood zaakt zag am als voorzitter en Md van d'e K. v. K. van Alkmaar te bedanken. De waarn. voorzitter betreurde, dat de heer Visser de K. v. K- reeds zoo spoedig zou ver laten. Spreker brengt een woord van hulde en dank aan den heer Visser voor de diensten, de K. v. K. geschonken (applaus). De Kamer, aldus spreker, is nu zonder voorzitter. Ik Stel de K. v. K. voor, inplaats van in Januari nu een voorzitter te benoemen. De heer Arntz (Alkmaar) stelt voor, dat de waarn. voorzitter de plaats van den voor zitter zal blijven vervullen tot Januari. Uit het applaus was op te maken, dat de K. v. K. hiermede accoord ging. De heer Kolster nam zijne benoeming aan. Schrijven K- v. K. Den Haag betreffende Internationale Kamer van Koophandel. De heer Blauboer: De bedoeling tot oprich ting van deze Intern. K. v. K. is om zooveel mogelijk contact te krijgen met het buitenland en spr. stelt dus voor om aan te sluiten. De heer Wagenaar sluit zich, vooral wat betreft de zuivel- en tuinproducten, geheel aan bij de woorden van den heer Blauboer. Het is dus zaak om Md te worden. De heer Van Breda vindt de contributie 100) verbonden aan het aansluiten te hoog. De heer Arntz is van meening, dat op het oogenblik alleen afgevaardigden hebben de K.'s v. K. van Amsterdam en' Rotterdam. La ten wij het eens een jaar aanzien. De heer Holsmuller gaat met het gezegde van den heef Arntz accoord. De heer Wagenaar vindt het moeilijk om de voordooien in geld uit te drukken, laten we niet op de 100 zien, de voordeelen zijn onschatbaar. De heer Blauboer dikt nog even de voor deelen tot aansluiting aan. De heer Messelaar oordeelt het beter niet een jaar te wachten, maar direct aan te slui ten voor een jaar en dan verder te zien. De heer Van Breda: Eerst aansluiten en daarna niet meer deelnemen is nfet goed. La ten we een jaar de zaak eens afzien. De heer Schmalz is er voor- De heer Van der Kleij vraagt of iemand nog iels weet over de houding van de andere Kamers, stelt ook voor een afwachtende hou ding aan te nemen. De heer Doctor vraagt zich af, wat de Intern. K. v. K. ten doel heeft. De secretaris licht toe, dat aangesloten reeds zijn de K.'s v. K. Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Haarlem, Nijmegen, Gro ningen en Hoorn. De Intern. K. v. K. verga deringen zullen niet veel geld kosten. Het doel is den handel te bevorderen. Belemmeringen moeten worden weggeruimd, zoodat spoedig verkregen wordt een internationale handel. De heer Nobel: Het gaat slechts over 100, laten we aansluiten. De heer Kuiper gaat mee met de heeren Blauboer en Nobel. Indien we toetreden tot de Intern. K- v. K. behoeven we daarom juist niet een afgevaardigde te sturen. De heer Wagenaar vindt het sturen van een afgevaardigde van belang. Indien het veel geld kost, laten we dan in overleg treden met de andere K.'s v. K. uit Noord-Holland. Het is onzen weg toe te treden. De heer Hoogland: We hebben geen natio nale K. v. K., laten we dan ook geen lid wor den van een internationale K. v. K. Het voorstel wordt in stemming gebracht en met 9 tegen 8 stemmen verworpen, i c. Voorstel van Verkeerscommissie om voor kennisgeving aan te netnen. WEGENS VERBOUWING TOT EN MET DONDERDAG "TdraTKamer te 's Bosch aan directie Ne- derlandteehe Spoorwegen betreffende omre kening valuta waarden bij invoer. De heer Grunwald Mcht deze zaak toe. Adres*K.^r's-Hertogenbosch aan Minister van Buitenlandsche Zaken om consuls te ver zoeken inlichtingen aan de Kamers te geven tot voortichting en verstrekken van gegevens voor handel en industrie- De heer Grunwald Mcht de zaak toe. Ais hier in ons land iets bijzonders is, lichten de buitenlandsche consuls hun voltogenooten altijd in, terwijl er van de Nederlandsdie con suls in den vreemde nooit wat gehoord w orcit. De heer Grondsma vindt, dat de consuls altijd partijdig zijn. Meestal vertegenwoordi gen ze één of meer firma's. Spr. stelt dus voor, om adhaesie te betuigen, maar tevens een clausule er in op te nemen, dat de consuls geen firma's meer mogen vertegenwoordigen. De heer Arntz zegt, dat het zéker een mis toestand is. Aldus aangenomen. 4. Missive van de K. te Delft en Haarlem betreffende bezwaren tegen invoering eener bedrijfsbelasting, die blijkens informatie in ons district in geen enkele gemeente geheven wordt (van 2 gemeenten 'kwam nog geen ant woord in). Ter kennisneming aangenomen. 5. Missive Middenstandsbank betreffende Marktwezen (onbiMijke concurrentie van uit- staHingen). De voorzitter oordeelt deze zaak 'geschikt voor behandeMng door de commissie van het kleinbedrijf. De 'heer Van der Kleij zegt, dat zij behoort zoowel bij het klein- als bij het groot-bedrijf. Laten we haar in handen stellen van de han- delscommissie. Aldus besloten. 6. Uitbreiding verpMchting tot inschrij ving in het Handelsregister tot koopMeden met minderen aanslag in Rijksinkomstenbe lasting dan 2000 voor kleinere plaateen. Wordt in handen gesteld van de commissie van aanslag. De heer Ringers stelt voor eerst te behan delen punt 3a van de agenda- De heer Van Breda vindt het beter om deze gewichtige zaak (kanalisatie van Noord-Hol land) als No. 1 op de agenda te plaatsen voor de eerstvolgende vergadering. De heer Hoogland is van oordeél, dat de zaak te belangrijk is en verzoekt de K. v. K. de kwestie te bespreken op deze vergadering. Hij zal kort zijn en verzoekt tevens den voor zitter om de eventueel te Stellen vragen toe te staan. Hierna gaf de heer Hoogland een breed voerig verslag over zijn ondervindingen als afgevaardigde van de K. v. K. Alkmaar in de commissie Van Aalst. De Commissie-Van Aalst werd benoemd om een ontwerp te maken van de kanalisatie in West-Friesland. De oommissie werd ge steund door de provincie én verschillende gemeenten. Als hoofdingenieur was der com missie toegevoegd J. A. Ringers. Thans is rapport met ontwerp uitgebracht, waarin alles voorkomt de kosten, de kanalen, enz. Er is geen reden om de zaak nog langer tegen te houden. De slechte itijden zuMen spoedig be ter worden als we beter en goedkooper ver voer hebben. Bovendien wordt het aanleggen van kanalen een productieve werkverschaf fing en voorkomt men tevens eventueel later te betalen onkosten. Van het bagger kan men goede wegen laten aanleggen- De Minister van Waterstaat heeft gezegd, dat de bezwaren zijn te overwinnen. Ook spreker is van meening, dat het nu tijd was om aan het werk te beginnen. Een dankbaar applaus volgde. De heer Grondsma wil weten hoe.de com missie-Van Aalst zich voorstelt om in deze malaise aan geld te komen. De heer Hoogland: We hebben niet alleen in de commissie een technisch leider, maar ook menschen, die iets van (geldzaken afwe ten. Voor dit plan is te sluiten een annuïteits- leening van 50 jaar tegen 6 Tevens ont staat door de kanalisatie een 'betere en min der kostbare waterafvloeiing. Alle dijkmolens kunnen worden, opgedoekt. De heer Grondsma is voldaan. De heer Arntz: Is het wel den wil der W.- Friesche Kanaalvereeniging om rapport op te sturen, maar moeten de gemeenteraden niet worden geïnstrueerd? De heer Hoogland zegt terecht, dat men medewerking moet hebben van alles, provin cie, gemeenten, polderbesturen, enz. Ver schillende van dergelijke instelMngen hebben reeds geld gegeven. De heer Kolster meent, dat nog te weinig kennis is gegeven van de plannen; laat de commissie meer propaganda maken- De heer Hoogland: Iedere gemeente moest begrijpen het nut van dergelijke werken en iedere gemeente moest zelf het initiatief ne men om voor dit doel geld beschikbaar te stellen. De heer Nobel stelt verder nog voor om ter bevordering van deze plannen in overW te treden met de K. v. K. te Hoorn. De heer Hoogland zal verder nog de rao- porten van de commissie bij de leden der K v. K. laten circuleeren. Voorstellen van de Verkeerscommissie "tot adhaesieverleening aan de volgende adressen- Van de Kamers te Zwolle en Groningen aan den Directeur-Generaal der Posterijen tot protest tegen heffing van ƒ30 per Sr vool ,el6gramme" aa» adres De heer Grunwald licht de zaak toe. tuigen haar V°lle adhaesie be- Adres aan den Minister v. Waterstaat met ^°<Vat beurtschippers door de sluis te \ieuwediep ook 's Zondags mogen sehMtten Texel) M iddens ta ndsve reen i gj n g ,P De heer Grunwald licht de zaak to« LJ0 V6rk0^r8^Ofr)Tv^ij«3i^ jo ingewonnen omtrent deze zaak- Het afgelegen doïp moet in verbinding blijven. De onkosten zlln gering. De oommlwle stelt voor hmP. kantooT te doen behouden. De heer Grunwald licht de zaak toe. Inlich tingen zijn nog niet compleet. Laten we voor- loopig verzoeken aan den Minister om in dit punt te voorzien. Aldus aangenomen. Hierna werd begonnen aan de rondvraag. De heer Grunwald spreekt over de hooge kasten van het Hoogheemraadschap. De com missie heeft vergaderd met commissies uit Zaandam en Hoorn- Uit deze drie commissies is eene commissie samengesteld, bestaande uit een Md der plaatselijke commissie. Samen- werking wordt gezocht met andere organisa- ti ps De heer Arntz verzoekt medewerking van de K v K. om aan te dringen bij verschillen de gemeentebesturen tot invoering van de 48-urige werkweek. Dit is eeh goede oplos- sing om te komen uit den malaise-toestand. De heer Van Breda vindt het geen bezwaar om tot spoed bij de gemeenten aan te dringen. De heer Blauboer meent, dat deze zaak niet in de K.'s v. K. thuis behoort. Wordt besloten overeenkomstig het voor stel van den heer Arntz. Van de rondvraag werd verder geen ge bruik gemaakt, waarna sluiting volgde. Geachte Redactie, Waar voor dein aanvang der oonfereties, voor niet-Katholieken, een beroep op uwe welwillendheid werdi gevraagd om in een in gezonden stuk uiteen te zetten, wat de be doeling van die conferenties was, zoo mee nen wij Vrijdenkers ook een beroep op uwe welwiMemdheid te moeten doen voor het vol gende: Als reactie op die conferenties noodigde wij uit: ex-Pater Dominicaan David dc Kok om de onderwerpen te behandelen, die reeds in de R.K. kerk gehouden waren en ver zochten hem tevens bereid te zijn om met een der R.-K. geestelijken een openbaar de bat aan te gaan, waarvoor hij zich bereid verklaarde. Wij noodigden daarop den R.-K. geestelijke alhier of een door hem aan te wij zen persoon uit, voor debat. Wij ontvingen daarop een weigerend antwoord, wat ons verbaasde, want een der conferenciers had gezegd' dat Jezus gaarne verkeerde in het midden der zondaars, en volgens diezelfde Geestelijke zijn zij de plaatsvervangers van Jezus op aarde, had het ons inziens op hun weg gelegen om te kamen, daar volgens die geestelijke de ongeloovigen de grootste zon daars zijn. Wij verzoeken nu aan de Geestelijken te Helder den toegang tot de vergadering op 21 Dec. a.s. niet te verbieden voor de katho lieken en moedigen bit deze alle katholie ken uit tot bijwoning van de vergadering, waar dan van Vrijdenkers-standpunt de zeer belangrijke onderwerpen zullen worden be keken. Mijnheer de Redacteur wij willen ook in verdraagzaamheid met onze medeburgers leven, maar met de daad, niet met het woord. "En langs den weg van redeneering, God, Jezus en alle geestelijken wegredeneeren, want om mensch te zijn hebben wij die at tributen niet noodig. U Geachte Redactie bij voorbaat dank zeggend voor de plaatsing. Hoogachtend, Het bestuur v.d. Vrijdenkersver. „de Dageraad", afd. Helder. B. v. VLIET, Secretaris. Mijnheer de Red., Gaarne wenschte ik o.s. onder uw aan dacht te brengen In de „Heldersche Courant" van Dinsdag j.1. staat onder Plaatselijk Nieuws o.m.: ge slaagd voor 't diploma van de „Vereeniging van Leeraren, enz.", dit moet zijn „Ned. Ver eeniging van Leeraren tot bevordering der praktijk-examens", ter onderscheiding van „de Vereeniging van Leeraren in de Han delswetenschappen", koninklijk goedgekeurd 17 Aug. 1917 en waarvan die examens ondier staatstoezicht staan. De diploma's van e.g. vereeniging hebben dan ook bijna geen waarde. Ik doe u dit opmerken omdat verscheidene oandidaten voor t examen van de werkelijke vereeniging van leeraren, onwetend, door de bijna geljjkluidtende namen, terecht komen bij de verkeerde, wat ik zelf ook ondervon den heb. Ik hoop echter dat u door publicatie van een en ander, toekomstige candidaten hier voor zult vrijwaren. Bij voorbaat dankend, S. W. SUK. Mijnheer die Redacteur, Met blijdschap nog ontvangen voor het Kerstfeest Duitsche kinderen. Mevr. C. J. B. 15; mevr. G. de B. 2.50; dien heer J. J. V. 2.60; Wed. N. 1; mej. J. G. 0.50; mej. G. B. 0.25; mej. v. I. 2,50; mej. H. 1; de heeren v. L. f 1, O. Gr. 1;. O. M. W. 1; E. H. B. f 1; E. f 8; Br. 2,50; J. v. <L S. 1,50; P. K f 1; te zamen 61,25. Welk bedrag, met vriendelijken dank. aan de blijmoedige geefsters en gevers door ons heden werd afgezonden naar frfiulein Liesch Stohner, Karlsrhuhe, Duitechland. P. Storm. O. Nijbakker. N.V. Texels Eigen Stoomboot-Onderneming Winterdienat Ingegaan 1 OateHer 1922. Op werkdagen: Veriaek Texel: f.46 vja, 11 va, 2.40 ntn. Verteek Helder: 9.1§ vm„ lï mldfl, Al® n®- Op Zon- en feestdagen: Vertrek Texel: 7.48 v.m., 8.10 h.». Vertrek Helder: 8.46 v.m., 4,16

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 6