MIME COURANT Tweede Blad. VAN DINSDAG 19 DECEMBER 1922. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor het diploma Mercurius dor fede ratie-examens te Amsterdam op 0 en 10 November, slaagden o.a. de heeren K. Prins en J. O. Strooker, beiden leerlingen van den heer A. v. d. Mey, leeraar in het M. O. boekhouden. Van den cursus voor de Staats-examens acte U, onder leiding van den heer A. v. d. Mey slaagden de heeren J. Tjin A. Dji, J. H. Schoonbrood. L. J. M. Hulsman en S. Wy- minga op de examens te 's-Gravenhage. In de maand Juni werd in deze gemeente opgericht een Kerkkoor van Vrijzinnig Her vormden. Beide Kerstdagen hoopt dit koor zich te laten hooren tot opluistering van de godsdienstoefening, onder leiding van den heer Toon de Hoogh en wel lsten Kerstdag in de Westerkerk en 2den Kerstdag in de Nieuwe Kerk. Ook een zangklas en kinderkoor onder deizelfde leiding zal haar eerste uitvoering geven in Jan. 1928. De Dultsche kruiser „Berlln" in de haven. Het is aardig om te zien met welke spon tane hartelijkheid de Duitsche jantjes, die met den kruiser „Berlln" alhier Vrijdagmid dag arriveerden, door de Heldersche bevol king zijn ontvangen. Een enkele oproeping in ons blad was voldoende om van alle kan ten giften en gelden te doen toestroomen, en over de verschillende militaire tehuizen verdeeld, werden de Duitsche matroosjes vol gestopt met allerlei en nog wat. Hier stonden groote bakken met reuzen-speculaas^, elders waren gesmeerde broodjes met koffie, en de versnaperings-sigaar ontbrak evenmin op het appèl En keurig, dat deze Duitsche jongens er uitzagen 1 Door een ringetje gehaald, beleefd, beschaafd, kortom, een lust om te zien. In het Militair Tehuis aan den Kanaalweg zaten er Zaterdagavond een dertigtal. Ze werden door het bestuur een beetje officieel ontvan gen, er zat een aardig strijkje van een stuk of wat violen, met piano en harmonium, dat beschaafde muziek gaf en ds. Warners sprak hen in het Duitsoh toe. Moeder Teltsma zou voor de koffie zorgen en vader Teitsma be treurde het, dat hij deze jongens niet, even als zijn „eigen", kon toespreken. Nu ja, de taal het hart verstaan ze immers toch wel- De speculaas,— dikke speculaas met een overvloed van amandelen er boven op ging er smakelijk in, en tussohen twee happen door zat zoo'n matroosje dan van zijn land te vertellen. Er wordt hard, zeer hard ge werkt in Duitschland; de scheepstimmerwer ven kunnen het werk onmogelijk af, meer wegens gebrek aan materiaal dan aan werk kracht. En die slechte tijden, och. die zijn overal; Duitschland is hard bezig zien te her stellen van de door den oprlog geslagen wonden Aardige tooneeltjea speelden zich vaak af. Zoo zat er in den lunchroom van den heer Pluylaar een Duitscher. Hij gebruikte een kop koffie, en de heer Pluylaar wilde daar geen geld voor hebben. „Kost dat niets P" vroeg de verbaasde jonge man. „Neen, allemaal gratis!" Daar kon-le niet bij. „Wat 'n land, wat 'n land!" En toen hem nu van alle kanten kwartjes werden gegeven, zelfs een zilverbon van een gulden was er bij toen werd ons matroosje er verlegen mee: „wat 'n land, wat 'n land!" Deze Duitsche matrozen vormen, dat blijkt duidelijk, de kern van de, na den oorlog ge heel nieuw georganiseerde, Duitsche vloot Al die mannen van vroeger zijn afgedankt, en de Duitsche vloot bestaat thans geheel uit vrijwilligers, die zloh voor 12 jaren hebben verbondon. In de uniform is niet veel wijzi ging gebracht; eenige nieuwe rangen en graden zijn ingevoerd. De bedoeling van deze reis is het aankweeken van vriendschaps betrekkingen; de „Berlin", die thans van Scandinavië komt, is aldaar eveneens buiten gewoon hartelijk ontvangen. Het sohip ver trekt Dinsdagmiddag naar Kiel, waar het gestationeerd ligt. Dan gaat het Kerstverlof ln voor de 'bemanning, en daarna gaat de reis verder. Stedelijk Muziekcorps. Naar men ons mededeelt zal het Stedelijk Muziekoorps op MaandJag 25 Deo. des mor- Seins van 8 u. tot 9.80 u. ln' de muziektent in et Plantsoen eenige kerstliederen ten ge- hoore brengen. Er was medewerking ver zocht van die zangvereeniging „Morgenrood", miaar daar de Directeur, de heer v. d. Mey! Schurende de Kerstdagen uitstodig is, zal aarvan waarschijnlijk niets komen. Verder zul met het oog op de vele neringdoende do nateurs het volgende ooncert op oen Donder dag gegeven warden en wel op Donderdagen 15 en 22 Febr. 1928. Door het groote aantal Donateurs ziet het korps zloh al. verplicht om twee concerten in plaats van een te geven." Hiertoe zal in Januari door den bode de do nateurs voor de helft een groene kaart wor den verstrekt; zoodat het eerste oonoeirt dan toegankelijk is voor houders van een gele kaart en het volgende voor houders van een groene kaart. Aanbieding huldeblijk A. L. Hazebroek. Zondagmiddag had, in kleinen kring, de aanbieding aan den heer on mevrouw Haze broek plaats van het huldeblijk, door de bur- gerlj bijeengebracht. Het buitengewoon slechte weer het was dien dag niet droog "eweust was oorzaak dut een betrekkelijk gering aantal belangstellenden van de gele genheid ooi deze huldiging bij te wonen, ge bruik had gemaakt. Er was Inderdaad deze verontschuldiging, dat het weer was om geen hond door te jagen. I>e hoeren polak hadden, met gulle gast vrijheid!, gezorgd voor een prettige ont vangst; een aangenaam brandende kachel wachtte ons, een met groen opgesierde zaal, terwijl last not least, het Casino-orkest voor wat vroolijkheid zorgde. Behalve de leden van het huldigings- oornité, één hunner, die heer van Over- beeke, had bericht gezonden wegens ultste- digheld verhinderd te zijn waren bestuurs- en andere leden van diverse vereenigingen aanwezig. Toen de heer en mevrouw Haze broek, per rijtuig afgehaald van de woning des heeren Ter Hall, hun plaatsen hadden ingenomen, werden zij toegesproken door den heer Leewens, die in kernachtige be woordingen 's heeren Hazehroeks verdienste voor het muzikale leven hier ter stede hul digde. Toen eenmaal, dank zij de groote me dewerking van den kapitein ter zee Pieren, de z.g. winterooncerten, tot nu toe uitslui tend voor de militairen bestemd, ook voor de burgerij toegankelijk waren geworden, en daarmede de weg gebaand was ook voor nog grootere scharen van menschen, prik kelde dat vanzelf 's directeurs energie om nog meer, nog beter, te geven, en al spoe dig kregen de concerten eene groote popu lariteit en daarmede een groote schare toe hoorders. Namens de burgerij biedt spr. thans de geschenken aan, n.L een crapaud en een theetafel, die zeer de goedkeuring, speciaal van mevrouw Hazebroek konden weg dragen. De heer Hazebroek dankte met hartelijke woorden voor de geschenken, waarna namens het Comité voor Volksconcerten de heer Heyblok nog enkele woorden sprak. Voor al voor het Woensdagsche publiek, dat in meerendeel van dieze concerten gebruik maakt, zijn de op initiatief van den heer Brands ontstane volksconcerten in hooge mate opvoedend geweest. Ook de oude heer Polak sprak nog een hartelijk woordje tot den heer Hazebroek en mevrouw. Geestig riep hij hem een „rust zacht!" toe, doelend op den crapaud, die hem voortaan thuis zou wachten. En na tuurlijk zorgde het Casino-strijkje voor de noodige fanfares. Te half vier kwam het rijtuig weer voor, waarmede de pleohtigheid was afgeloopen. Onder de neringdoenden, die in ons vorig nummer waren vermeid als degenen, die versnaperingen afstonden voor-de Duitsche matrozen, werd abusief ook de firma Elte ge noemd, Behalve de reeds verantwoordde gelden Is alsnog voor de Duitsche matrozen inge komen: ambtenaren1 en officieren Marine werf 88.50; iet Directie 8.50; id. Hos- itaal 10.06; bemanning van Speyck, 17.70; bemanning Gelderland 84.10; be manning Zeeland f84.05, bemanning Wacht schip 86vliegkamp de Mok 50—; ka zerne Onderzeedienst 17.80; bemanning Pelikanan 10.60; Held. Courant 80. M. R. 1; totaal 286.70. N. V. het Hofstad-Tooneel. Natuurlijk was de voorstelling, welke gis terenavond in „Casino" gegeven werd door het Hofstad-Tooneel, uitstekend verzorgd en droeg zij in alles het kenmerk van voorname artisticiteit. Het vier-bedrijvlge stuk „De On bekende" (L'Inconnu) van Louis Verneuil kon ons nochtans slechts matig bekoren. Of schoon het stuk sterke speelcapacltelten be zit, bevat het noch karakterteekening, noch diepte. In het tweede en derde bedrijf ont wikkelt zich een stijgende climax, die tot een geweldige spanning leidt, welke in het vierde bedrijf Ietwat nuchter tot een oplossing komt. Een alleszins bevredigende oplossing welis waar, en een ietwat romantische. Bizonder sterk is het tweede bedrijf, dat, behoudens een paar ondergeschikte scènes, Jeheel door de belde hoofdpersonen Chrispijn r. en Marie Holtrop, gespeeld wordt, en waarin de laatste momenten van fel-oplaatend, hartstochtelijk spel had. Ook in het derde bedrijf wordt de sterke dramatische spanning voortgezet, thans geoompliceerd doordat de echtgenoot den „schuldige" ontdekt. Ook ln .dit bedrijf geschiedt de nandellng vrijwel al leen door de belde hoofdpersonen. Marie Holtrop droeg ate Jeanne Chaumont een keur van ulteenloopende toiletjes, die de bewondering der aanwezige dames oogstten. ZJj Is ongetwijfeld een artiste van sterk tem perament, en zoowel haar hartstochtelijke uit barstingen als haar aarzeling on verwarring vertolkte zij meesterlijk. Piet Bron was haar echtgenoot, de bruut en egoïst, wat kalmer en cynischer van aard. Ook hij gaf mooi spel. uhrlspiin droeg met mevr. Holtrop het leeu wendeel van het succes weg, hij ls de ras- eohte acteur, in alles volkomen zuiver en con sequent Mevrouw Chrispijn was de statige tante Lorgeac, aristocratisch, lief, gevoelig. De rol van haar echtgenoot werd door Gerard Vrolik gespeeld. Ofschoon de meesten dezer artisten voor Helder eveneens „de onbeken den" zijn, hebben zij ongetwijfeld het hart van het weinig talrijke publiek veroverd. Beppie de Groot was een lief, onbeduidend, kersversob getrouwd en dol gelukkig jong vrouwtje* w. Grelinger haar zwaar verliefde jeugdige echtgenoot. Kittv Posthumus ten slotte nad een klein dienstboden-, J. van der Linden een wat grooter hulskneohtrolletje. Het applaus was allerhartelijkst en bewees wel, dat het publiek het prachtige spel wist te waardeeren. Ook de mlse en scène was smaakvol, en al duurden de pauzen wel wat lang, toch was het vierbedrijvige stuk om 11 uur afgeloopen. De foutvrtJe advertentie. Wij ontvingen een borlohtje met adver tentie ter plaatsing, waaraan het volgend schrijven was toegevoegd: „Plaats foutvij s. v.p. ddt bericht en de advertie flink duidelijk". Het bericht ls, voor zoover leesbaar, foutvij geplaatst en de advertie ook. Uit het Politie-rapport Door een juffrouw is aangifte gedaan, dat in den naoht van Zaterdag op Zondag een schemerlamp en een zaklantaarn uit haar woning zijn ontvreemd. BH een winkelierster te dezer stede zijn Zondagavond drie kistjes sigaren ontvreemd. Door een inwoner is aangifte gedaan, dat van zijne op den zeedijk liggende vlet ver schillende voorwerpen zijn vernield. Gisterenavond werd door een burger ken nis gegeven, dat door een "marinier en een marlneschepeling een ruit van zijn winkel raam was Ingedrukt en de daders daarop de vlucht namen. Lijst van gevonden voorwerpen ln de week van 1118 Dec. 1922. Terug te bekomen aan het Hoofd-bureau van Politie aan de Prins-Hendriklaan: een witten wollen handschoen, een linnen portefeuille met Inhoud, een metalen ceintuur, een pakje wasohgoed Aan de navolgende adressen: J. Boon, Jonkerstraat 27: een portemonnaie met inhoud. L. v- d. Ploeg, Parallelweg 39: een rozekrans. Hollander, Scihagenstraat 24: een alpacca beursje met inhoud. H. Ruitendijk, a/b. Wachtschip: een tooneel- kijker in een taschjq. Smulders, Molenstraat 40: een zilverbon. Werkhoven, Zuidstraat 12: een portemonnaie. Schilpevoort, Tuinstraat 30: een witte zak doek met inhoud. Stompedissel, Kragerstraat 4: een ring, waar in letters. Krijnen, Hospitaalsteeg 11: een ketting. J. Kiljan, Hoogstraat 80: een damestaschje met inhoud. Th. Noot, Weststraat 64: een herdershond. Schaap, Achterstraat 8: een potloodhouder. Boendermaker, Paardenstraat 20: een cellu loid armband. J. Jongepier, Schagenstraat 40: een rozekrans. Hulp-postkantoor Ankerpark: een parapluie. A. van Osch, Spuistraat 15: een portemonnaie met inhoud. S. v- d, Kooij, P. Quantstraat 3: een paar ge kleurde kousen. BINNENLAND. Staatsbcgrooting 1923. Wijziging Vle hoofdstuk (marine) Pensioenkorting. In een nota naar aanleiding van het ver slag omtrent het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van het Vle hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1922, merkt die minister op, dat het juist is, diat met ingang van 1 Januari a.s. ook op de bezoldi ging van officieren, onderofficieren en min deren bij de marine 81/» procent voor pen sioenpremie zal worden gekort. Medegedeeld wordt, dat het aantal vlieg tuigen, bestemd voor onderricht, diit jaar nog eenige uitbreiding zal ondergaan; alsdan is er voorhands geen stagnatie in de opleiding tot vlieger te verwachten. De ultkeering van gratificatiën aan de we duwen van militairen, die niet verzorgd wor den door de weduwenwettem, is bij de ver schillende daarbij betrokken departementen op overeenkomstige wijze geregeld. Hieruit volgt, dat door het Dep. v. Mar. ln de re geling dezer uitkoering niet incidenteel eene wijziüging kan worden gebracht. De Tabakswet Eenige concessies. 's-Gravenhage. 18 Deo. Op do vragen van den heer Wintermana betreffende het ver- leenen van een tegemoetkoming aan sigaren winkeliers voor betaalden aocijns voor de bij hen op 1 Juni 1922 in voorraad zijnde siga ren hoeft de minister van Financiën o.m. Eet volgende geantwoord: Het is den Minister hekend, dat door ver schillende omstandigheden de winkeliers vaak ln de onmogelijkheid zijn geweest om den aocijns voor de op 1 Juni j.1. bij hen in voorraad zijnde sigaren geheel op de con sumenten te verhalen. Een volledig onderzoek wordt niet uitvoer- baar geacht, dooh de beschikbare gegevens hebben den minister na de oomtnissle van deskundigen ex art. 68 der Tabakswet ge hoord te hebben, doen besluiten, omtrent de voorradenquaestie de volgende regeling te treffen. Gelijk reeds uit do circulaire van 18 No vember 1922 gebleken ls, wordt den winke liers tot 1 Februari a.s. vergund hun voor raden ongebanderolleerde sigaren en siga retten, die overeenkomstig artikel 88 der Tabakswet worden aangegeven, terug to voe ren naar fabrieken of entrepots, onder af schrijving of teruggaaf van den daarvoor varsobuldlgden of octalenden accijns. Aan hen, die van deze vergunning gebruik maken ©n daardoor er toe medewerken, dat de ongebanderolleerde aangegeven voor raden uit het vrije verkeer verdwijnen, zal voorts een reductie van ten hoogsto 50 per- oent worden verleend op den accijns, ver schuldigd en oasu quo betaald voor sigaren, sigaretten, die sedert de invoering der wet van de aangegeven voorraden zijn verkocht en dus dus niet meer kunnen worden begre pen in de naar een fabriek of entrepot over te brengen partijen. De Minister meent, dat door deze bedde maatregelen in onderling verband aan de billijke verlangens van de betrokkenen wordt te gemoeten gekomen. De militie. In de Kamer heeft de K. ter Laan een voorstel tot beperking dier lichting tot 18.000 man en afschaffing der herhalings-oefenln- «en. Chrlstelljk-Sociale Partij. Het partijbestuur der Christel yk-Sooial e Partij heeft do mogelijkheid van fusie met de Christen-Democratische Partij besproken. Met aigemeene stemmen sprak het alB zijn oordeel uit, dat fusie tussohen deze partijen, niettegenstaande de groote overeenstemming in de beide beginselprograms, bepaald onge- wensoht moet worden, geacht. Oprichting van een R.-K. Volkspartij. Men schrijft aan de N. Rott. Ort: Er worden pogingen in het werk gesteld, te geraken tot oprichting van een Volkspartij voor Roomsoh-Katholieken. Eenige perso nen, die zich niet langer wenschen neer te leggen bil de wijze van werken in de Roomsoh-Katholieken Staatspartij, vooral zooals die zich na het voldwlninen van den In vloed van de aanhangers van de Nieuwe Katholieke Party heeft ontwikkeld en zich verder dreigt te ontwikkelen, achten den tijd rijn. een Roomseh-Katholieke Party te stich ten van werknemors en daarmee geiyk te stellen personen ln den meest ultgebrëlden zin. Een voorloop lg klein comité heeft zich ge vormd. Als voorloop lg schema voor een party programma worden genoemd, doelbewust te Streven naar: ie. een wettelyke regeling, welke een strik te, distributieve rechtvaardigheid ln het pro ductieproces zou waarborgen; 2e. oplossing van het vraagstuk der leen- rente, indien mogeiyk dbor afschaffing; 8e. invoering van een, met de punten onder 1 en 2 genoemd samenhangend, Wetboek van den Arbeid; indien practisch mogelijk, mede regelende de rechtspositie van het overheidspersoneel; 4e. verbetering van ons belastingstelsel; 6e. vermindering van dte nationale schuld door verkoop van de buitenbezittingen in Oost- en Westr-Indië; 6e. beperking van de bewapening en ver mindering van de persoonlijke militaire las ten; 7e. het verruimen van overheidswege van dte arbeidamogellj kheid 8e. voorkoming van verdere huuropdrijving. Zomertijd. De minister van bianenlandsche zaken heeft, naar aanleiding van de aan de Tweede Kamer gedane toezegging, haar zooveel mo gelijk gegevens te verstrekken, noodig ter beoordeeling van de voor- en nadeelen ver bonden aan handhaving van den zomertijd, aan de Gedeputeerde Staten der provincies verzocht, eenige gemeente-besturen uit te noodigen, zoo na mogetijk onder cijfers mede te deelen den invloed, welken dte zomertijd heeft uit het oogpunt van besparing vau ko len en kunstlicht. Tevens heeft de minister verzocht, de zienswyze van de Gedeputeerde Staten te mogen vernemen omtrent de vraag, of het aanbeveling zoude kunnen verdienen, dat de zomertijd, hetzy faoultief wordt ge steld in dien zin, dat gemeentebesturen, die daarop prijs stellen, vervroeging van den wetteiyken tijd zouden kunnen toepassen ge durende eenige maanden in het jaar, hetzy alleen wordt ingevoerd voor de meer stede- Lijke gemeenten. Tegen den burgemeester van Wormerveer. De gemeenteraad van Wormerveer heeft naar het „Volk" meldt een motie aangeno men met 76 stemmen, waarin hy zegt, ge hoord de besprekingen by de aigemeene be schouwingen betreffende bet beleid van don raadisvoorzitter, diens opvattingen omtrent de wyze, waarop hy meent zich van zyn taak als voorzitter van dit ooilege te moeten kwjj ten te betreuren, en zijn handelwijze, als sohadieiyk voor het gemeentebelang tou zeer ste af te keuren. Wefliouderscrisis te Wormerveer. De Wormerveersche oorrespondent van „Het Volk" meldt: In een buitengewoon drukbezochte leden vergadering der 8. D. A. P. werd o.a. hespro- ken of de wethouders moesten aanbiyven ,,nu de voorwaarden der te sluiten leening by het Ryk de zelfstandigheid vau het ge meentebestuur aantasten". Na uitvoerige gedachtenwisseling werd met aigemeene stemmen besloten de wethou ders terug te nemen. Beide wethouders verklaarden hiertoe be reid te zijn en zullen hun ontslag ter kennis van den Raad. brengen. Uit het drukkerabeditJf. In de Zaterdag te Utrecht gehouden ver gadering van den R.K. Typografenbond ls het oollectlef contract in het boekdrukkers- bedrijf met meerderheid van stemmen aan genomen, dat in het bind er «bedrijf met aige meene stemmen. Ten aanzien van de con tracten in het steendrukkers en chemigra- fisoh bedrijf kon nog geen beslissing geno men worden. De aanvaring tnmehen Zulderdyk en Ezardlan. Voor de rechtbank te Middtelburg is tegen den zpeloods J. d. B. te Vlissiiigen 9 maan den gevangenisstraf geëischt. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeMng van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Oo.'s Bureaux voor den Handel zijn over de af geloopen week, eindigende 16 Deo. in Neder land uitgesproken 81 faillissementen tegen 42 failissementen in deselfde week van het vorige Jaar. Van 1 Januari tot en met 15 Deo. 1922 8068 faillissementen tegenover 2111 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. TWEEDE KAMER. Een viertal amendementen op het artikel, dat het aantal leerlingen per klasse wil ver- hoogen, werden Maandag behandeld Dat van den heer Zadelhoff zou den bestaanden toe stand doen handhaven, en werd onaanneme» iyk vertelaard. Van Mejuffrouw Westerman twee amendementen, waarvan het eene be oogde het aantal leerlingen voor de eenmans- scholèn meer te beperken en het andere de toeneming te beperken van het aantal leerlin gen per klasse boven de 210. Beide werden, wegens de financieel» gevolgen, ontraden- Een derde amendement-Westermen, waar door de tweede onderwyzer op de U.L.O.- scholen een weinig eer zou kunnen worden aangesteld dan volgens het regeer! ngsvoor- stel, werd overgenomen. De andere verwor pen. Over de wachtgeldregeling werd lang ge debatteerd; een amendement-Gerhard om deze te maken volgens het ontwerp rechts toestand ambtenaren, werd verworpen, nadat bet onuannemeiyik was verklaard. I)e gehuw de oiiderwyzeres krijgt door deze regeling geen wachtgeld. Nog een amendement-Ger hard werd verworpen, n.1. om nu het vervolg- onderwys toch ten laste van de gemeenten komt, den elseh van gelijk schoolgeld voor openbaar en bijzonder onderwys ook hier in te voeren. De heer Van der Molen betoogde, dat het zoo'n last zou geven aan de gemeenten die al een schoolgeldregeling hebben en nipt groote meerderheid werd het amendement verworpen. Des avonds werd Oorlog behandeld. De heer K. ter Laan begon zijn inter pellatie over het Reglement op de Krijgstucht, waarin hy een aantasting zag van het recht van vereeniging en vergadering. Wat de be grootlng betrof, had hy het vooral over ent wapening en bezuiniging. Ten aanzien van de ontwapening mirkte de heer Dec kers op, dat hy daarvan een groot voorstander was, maar.... Interna tionaal. De heer Duymaer betoogde, dat er neer geconcentreerd moet worden. Over ons tegenwoordige verdedlgingsste'- sel sprak eigenlijk alleen de heer T i 1 a n u s. Het bleek, dat hy tegen het denkbeeld van den beer Ooiyn inging en, met den Minister, onze bestaande vaste verdedigingswerken handhaven wilde. HAAGSCHE BRIEVEN. Onze broodprijs. Ook 'n grap! Op de Groenmarkt. Na de Martne-Begrooting. Onveilig Den Haag? Vredesstemming. "s-Gravenhage, 15 Dec. 1922. Het verwondert ons geenszins, dat de Am- sterdamsche broodoorlog, de bekende kwes tie-Houtman, ook in andere plaatsen, waar onder onze stad, weerklank zoude vinden en dan ook gevonden heeft. Temeer ligt dit voor de hand, waar de broodprijs in de Residentie steeds iets hooger is geweest dan in Amster dam en Rotterdam. „Het Vaderland" sprak dan ook o. i. onlangs terecht van een brood- prijs-puzzle (heel Nederland puzzlt immers volgens „Het Leven", waarom het brood dan ook niet!), want de redenen voor dit verschil precies aan te geven is niet eenvoudig, al zul len wy straks trachten er een verklaring van te geven. Zooals gezegd, vestigde het broodprijs-ver schil in 't bijzonder de aandacht op deze kwestie en sommigen aarzelden niet de mee ning uit te spreken, als zouden de Haagsche bakkers een (nog) grootere winstmarge ne men dan hum collega's in Rotterdam en Am sterdam- Als dat zoo is redeneerde men dan moet de prys verlaagd woTden, la Hout man of op andere wyze. Tijdens het conflict te Amsterdam heeft wethouder De Miranda voor zyn onderzoek ook hier ter stede inlichtingen ingewonnen om vergeiykingsmateriaal en misschien wel argumenten vóór zijn houding te Amsterdam te hebben. Zooal» verderop zal biyken, Ikan deze informatie niet het door hem gewenschte resultaat hebben gehad. In alle stilte hebben Burgemeester en Wet houders onzer Hofstad hun maatregelen ge nomen misschien wel om oimoodlge agita tie en onrust te voorkomen en den heer R. A. Dyiker van bet Accountantskantoor Rosenboom alhier opgedragen een onderzoek in te stellen. Aan dteze opdracht is nauwgezet voldaan en het rapport is gereed. Van de bak- kerapatroons hier ter stede heeft men alle medewerking ondervonden; de Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf (de groote bedrijven), de BaJrkerabond (kleinere bedrijven) en „Eigen Hulp" welkten mede. Merkwaardig genoeg was het alleen de Coö peratie „De Volharding", die er niets van weten wilde! En dat terwyi de broodprys- verlagers zoo nauw verwant zyn aan de ar beiders-coöperaties. Het onderzoek bepaalde zich tot zes be- dryven: twee groote, twee middelmatig-groote en twee kleine bedrijven. Het rapport is ons nog niet bekend, maar het „Vad." wist reeds mede te deelon, „dat het voor'onze bakken» gunstig is uitgevallen, en dat de deskundigen tot het resultaat kwamen, dat de Hagenaar zijn brood niet te duur betaalt. Een conclusie, die ons verheugt, ook omdat er nu eens openiyk biykt, dat de neiging - om niet te zeggen manie om den handel van woeker e. te beschuldigen, in haar al- ffemeenheld absoluut ongegrond ls en dat ai- een een zorgvuldig, alzijdig, deskundig on derzoek kan uitmaken, of de winstmarge in derdaad te groot ls. Ten overvloede is de prys van het water brood hier ter stede met ingang van 11 De cember met 1 cent verlaagd. Nu nog Iets over de oorzaken van het broodprljsverschii tusschen de groote stelden. Dat ae prys in het algemeen betrekkelijk hoog schijnt en onder geheel gewijzigde om standigheden wel iets verlangd «ou kunnen worden, blijkt nog eens duidelijk uit een in gezonden stuk ln de dagbladen van Mevr. 8. van der Wielenvan Raalte, secretaresse van de plaatseiyke afdeeling van de Vereeniging van Hulsvrouwen. Deze dame zegt, dat de hooge pryzen alleen veroorzaakt worden door (le distributie, hetgeen de schuld is van de huisvrouwen zelf, die toelaten, dat er ln één straat 10 (of meer) bakkers komen- Halen of laten halen zou hier de oplossing «yn, doch dat willen de gemakzuchtige huisvrouwen ln ons Nederlandje nu eenmaal niet. Wat nu het prijsverschil betreft, kunnen wy ons wel met de conclusies van het ,,VacL" vereenigen. Kort samengevat luiden die: la. De Hagenaars laten meer bezorgen dan de Amsterdammers (afhaal-bakkerijen zijn goedkooper dan bezorgbakkerijen). 2e. De Hagenaar vraagt meer om 4 ons brooden, de Amsterdammer om 8 ons broo dent meer werk door formaat). 8e. De Hagenaar wensoht grooter ver scheidenheid ln de broodsoorten. 4e. De Hagenaar verlangt meer luxe ln de bakkerswinkels en by het bestellen (étalage's, auto's, motors, enz.). Wy moeten voorts nog in het oog houden, dat zooals by en na net Houtman-oonfliot gebleken is de zoo goedkoope bakkerijen aldaar feitelijk beneden den kostprijs werken, wat toch op aen duur niet mogelijk Is. Summa summarum kunnen we voorloopig wat de Residentie betreft tevreden zyn: Het brood is hier niet te duur. Wellicht komen we binnenkort nog eens op deze aangelegenheid terug. De hervatting van de voorstellingen der Nationale Opera is niet gepasseerd zonder een niet onvermakelijk Incident. By de openingsvoorstelling te Rotterdam waren namelijk o. m. een viertal bloemstukken bezorgd en (ie vreugde van de organisatoren was groot, toen ze daaraan ontdekten de kaartjes van H. M. de Koningin, Z- K. H. den Prins, H. M. de Koningin-Moeder en H. K. H. Prinses Juliana, alle voorzien van een gouden kroontje. Chr. de Vos haastte zich om voor 't scherm deze gebeurtenis aan het publiek mede te deelen. Na de voorstelling echter ging de heer Koopman aan 't nadenken en vond het vreemd, dat alle vier vorsteiyke personen een attentie hadden gezonden, waaronder ook de Prinses, wat zelden voorkomt. Er ls maar weinig noodig om een mtensch te doen twyfe- len en dus ging de heer Koopman op onder zoek uit. De Hofmaarschalk had al gauw ont dekt, dat de kaartjes niet vau het Hof afkom stig waren, terwyi hem evenmin van de zen ding der bloemstukken iets bekend was. Men was er dus leeiyk Ingevlogen 1 En de politie kreeg de zaak in onderzoek. Gelukkig, dat men er by de openingsvoorstelling hier ln Den Haag geen melding van heeft ge maakt; dan zou het figuur nog grooter zijn geweest! Toch heeft het geval nog heel wat opschud ding veroorzaakt en er waren direct men schen, die aan een revanohe van Broekhuys dachten, hetzy direct, hetzy indirect Want redeneerden ze, een zoo geniale zet kan alleen i

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5