KELÖESSCIE COURANT Vierde Blad. VAN ZATERDAG 30 DECEMBER 1922. 1922 JAARWISSELING 1923. „Alles is vergankelijk op deze wereld", een filosofische wijsheid, die wij dag in dag uit bevestigd zien: in ons familieleven als de dood een der onzen wegrukt, in zaken, als wij zien, hoe door de financieele zeis velen worden weggemaaid; in de maatschappij, waar de opkomst van een bepaalde groep ge volgd wordt door het ten gronde gaan van een andere. Ook in zuiver menscheljjke practische dan wel wetenschappelijke scheppingen, zit iets „van de dingen, die voorbij gaan": „Ships that pass in the night" om met Couperus en Harraden te spreken. Ook het relatieve begrip, dat in het dage- lijksch leven tijd wordt genoemd, is in zeke ren zin vergankelijk. Een jaar is 365 dagen soms ook 366 maar toch beschouwen wij een jaar aan den anderen kant ook als een afgerond geheel, een stuk van ons leven, een greep uit het oneindige. Een jaar heeft geen zichtbare grenzen, evenmin als een seconde, een minuut, een uur, een dag, een maand, een eeuw. Ondanks het feit, dat het slechts tijdseenheden zijn door menschen-hersens ontworpen, fictieve grootheden dus, voelen wij als het ware grenzen, waar het oude ein digt en het nieuwe een aanvang neemt. Wij denken ons zelfs een afscheiding, een mijl paal, tusschen oud en nieuw. En thans naderen wij met rassche schreden zoo'n mijlpaal, van het boekjaar des levens zijn de laatste pagina's opengeslagen. En on bewust, werktuigelijk bladeren wij in de oude folianten, die straks zullen worden afgeslo ten. Dan wordt de balans gemaakt en afge sloten, het saldo overgebracht op de nieuwe rekening. En met eenige spanning wachten wij af, of het batig dan wel nadeelig zal zijn. Of die nieuwe rekening met gunstige voor uitzichten en onder aanmoedigende omstan digheden kan worden geopend. We maken toekomstplannen, bouwen luchtkasteelen die wel eens Fata Morgana plegen te zijn. Maar wat geeft dat? Als we maar moed, energie en zelfvertrouwen hebben om de toe komst tegemoet te treden, als we maar durven Voor ons gevoel verdwijnt er den laatsten December van elk jaar iets ouds, dat we dank baar op stal zetten of grimmig afdanken. En dan ontwaakt een nieuw leven, een nieuw verschiet opent zich en dat noemen we: Nieuwjaar. Nu tellen we de dagen reeds en op den 31sten December 's avonds de uren, na 11 uur de minuten, tegen twaalven de seconden. En dan als we het ondeelbaar oogenblik van over gang, van jaarwisseling aangebroken zien, dan knallen de schoten, dan gillen de stoom fluiten, dan toeteren de hoorns.... Kalme, afwachtende stilte maakt dan soms plaats voor een oogenblik van laaiende vreugde-uitbarsting. Opgewekt, alsof de fris- sohe moed plotseling in ons gevaren is, zien we elkaar in den familiekring, op de club, ja waar niet, aan, heffen het glas en drinken met wederzjjdsche gelukwenscheh op den voorspoed en het heil in het nieuwe jaar. In het bedrijfsleven is het al net als bij den dagelij kschen loop der dingen. Wij vervul len onzen zakenplicht, maken balans op en een winst en verliesrekening. En daardoor komen wij er toe, het oude nog eens na te gaan, we werpen een blik in het verleden, be treuren geleden verliezen, denken met plei- zier aan buitenkansjes en de goede koop man notéert zijn fouten om te voorkomen, dat het gezegde van den ezel en den steen niet op hem van toepassing wordt. Ais hij een goede, boekhouding heeft die hebt U toch niet waar? dan is het hem gemakkelijk het verleden te overzien en daaruit zijn conclu sies te trekken voor de toekomst, denkende aan Bilderdijk's bekende regelen: „Wat verschijne, wat verdwijne, Hangt niet aan w;n los geval; In 't Verleden ligt het Heden, In het nu wat worden zal". Was het afgeloopen jaar minder gunstig, dan hopen we, dat het „Nieuwe" wat beters zal brengen. Hadden wij niet te klagen, dan verwachten we gaarne nog meerdere verbe tering. En zoo zuilen de pessimisten op Oudejaarsavond wel schaarsch zijn en die weinigen worden nog overstemd. Ook de laatste dagen van elk jaar hebben iets bijzonders. Sommigen beschouwen ze als antiquiteiten, zeldzaamheden, die dreigen verloren te gaan. Anderen zijn blij, dat de restanten opgeruimd worden. En dan het kerstfeest in den Tond een religieuse herdenking door velen gecombi neerd en meer en meer gebracht in het ka der van intieme huiselijke gezelligheid, maar daarom niet minder waardig en diepdoor- voeld. Kerstmis heeft ook voor den niet-ge- loovige iets plechtigs, ontroerends en onbe wust komt men onder den invloed van de Kerststemming. Het is alsof men de geboorte van een nieuw, jong leven voelt en men her denkt het oude en nieuwe, waarin de ver gankelijkheid van alle aardsche dingen ligt opgesloten. Ja, het zijn merkwaardige dagen 'ji einde December. En zoo staan we dan aan het einde van 19 2 2 en verwachten we alle de blijde in tocht entrée joyeuse van 1923. De „Fröhliche Weihnachten", dagen van vreugde en ernst, met hun fraaie kerstboo- men en symbolische klokken, winkels en hui zen, getooid in rood, groen, goud en zilver. Ze zijn alweer voorbij. Zij gaven ons gezellig heid en ontroering, maar toch was er voor den scherpen opmerker zoo weinig „vrede op aarde en in de menschen een welbehagen." En nu komt Oude-jaar 1922 gaf ons op bijna elk gebied gemeng de gevoelens. De prijsdaling speelde velen onzer parten: de salaris- en loonsverminde ring, de werkloosheid, de verminderde koop kracht teekenen evenzeer den economischen toestand. Enfin, het bekende lied. De na- oorlogsweeën zijn aan 't uitzieken en zullen in 1923 nog wel eenigen tijd voortduren. Maar toch schijnt het ons en we denken hierbij aan de verwachtingen van bekende economen dat het ergste voorbij is en dat 1923 een langzame opleving te zien zal ge ven. Ziet u wel, wij zijn ook optimist geworden door onze bespiegelingen over het verleden, heden en toekomst. Weest u ook monter en goedsmoeds. En wij wenschen U volgaarne: „Prettige Oudejaarsavond! Ën een voorspoedig 19231" Prosit! LEO. PLAATSELIJK NIEUWS. Vervolg van het Derde Blad. kmTnilT net Staatsexamen acte P Handels- Sl °V, Sla?£den 'S-Gravenhage op t Jd- Me-i- p- Sierkstra te Alkmaar en dfinwerA Tr?ost' beWen leerlingen van houden r V8n Meih 1 eeraar M. O. Boek- ),r" Tange, hoofdoficier van gezond heid der 2de klasse, zal van 1 Januari 1923 af voor het onderzoek van het gezichtsor gaan van belanghebbenden ingevolge de •Schepenwet en de Schipperswet zitting hou den alle werkdagen van 11 uur voormiddags uur namiddags te zijnen huize, Hoofd- 46/47, te Helder. (stct.) Afkondiging Grondwetsherziening. „Wjj Wilhelmina bij de Gratie Gods, Ko ningin der Nederlanden, enz. enz. hebben goeugevonden en verstaan gelijk Wij goed vinden en verstaan bij deze: „Op genoemd tijdstip van den 29sten De cember 1922, des middags te twaalf ure, zal deze Onze publicatie worden afgelezen in iedere gemeente van de pui of voor de deur van het huis der gemeente". Alzoo geschiedde ook te dezer stede. Be doelde plechtige afkondiging had betrekking op de d.d. 30 November j.1. tot stand geko men herziening van het le, 2e, 3e, 4e, 5e, 7é, 8e, 9e en 10e hoofdstuk en van de additio- neele artikelen der Grondwet. Zij had plaats voor ongeveer vijf of zes schoolkinderen. Hieronder waren er enkele, die een vreese- ljjk wijs gezicht zetten en net deden of ze er iets van snapten. Je hebt van die wijze kinderen. Voorts waren er vier of vijf vol wassen menschen, die toevallig voorbijkwa men en den verslaggever zagen staan met den bode en den secretaris, en die nu op een relletje hoopten. Je hebt van die menschen. Eén kleine jongen zat alsmaar te lachen. Het motregende en No. 665 van het Staats blad van het Koninkrijk der Nederlanden werd lichtelijk nat. Hetgeen erg jammer was, maar dat is tenslotte force majeure nietwaar. Het was een historisch oogenblik. Immers, op hetzelfde oogenblik, dat deze voorlezing geschiedde, namelijk te twaalf ure des na middags, klonken in de diverse gerechtsho ven en arrondissementsrechtbanken van ons land de respectievelijke stemmen van alle griffiers, welke voorlezing deden aan het aldaar aanwezige publiek van den inhoud van Staatsblad no. 665. De lucht daverde er van; er waren zelfs menschen, die beweer den, dat het hiervan aan het motregenen was geslagen, maar dat was niet waar, want vóór dien tijd regende het ook al. Weliswaar zou er, gésteld de een of andere griffier of burgemeester of secretaris vergat de voor lezing, mot van kunnen komen, hetgeen evenwel heel iets anders is. Om vijf minuten na twaalven was de voor lezing afgeloopen. De jongen met het be grijpelijke gezicht ging naar huis, Staatsblad No. 665 werd bjj de kachel gelegd om te dro gen. En de Nederlander wordt geacht deze grondwetswijziging te kennen. Faillissementen. Alkmaar, 21 December. W. Kuiper en win kelier in meubelen, Keizerstraat 118, Helder. Rechter-commissaris mr. Th. Maassen, cura tor rnr. C. J. de Lange. G. Tolsma, wed. W. de Haas, Rijksweg 4, Helder. Rechter-commissaris mr. A. M. Ledeboer, curator als boven. BINNENLAND. Wachtgeldregeling Onderofficieren. In aansluiting aan hetgeen door den Mi nister van Oorlog bjj de behandeling der Oorlogsbegrooting in de Tweede Kamer is medegedeeld, kan thans worden gemeld, dat binnen enkele dagen ta wachten is de wacht geldregeling voor de onderofficieren, terwijl die voor de officieren die naar men weet een geheel facultatief karakter zal dragen in bewerking is en eveneens binnenkort zal kunnen worden bekend gemaakt. Uit de flesschennljverheid. De vereeniging van glasfabrikanten in Ne derland heeft aan de arbeiders in de fles- schennjj verheid een nieuw contract voorge legd, waarin wordt voorgesteld een loonsver laging van 20 pet., benevens invoering van dag- en nachtploegen; de dagploeg zou 60 uur, en de nachtploeg 621/» uur per week wer ken. De arbeidersorganisaties hebben deze voor stellen verworpen en een conferentie ver zocht. De heer Deen veroordeeld tot schade vergoeding aan de Perlak. De Haagsche rechtbank heeft E. Deen, oud-directeur van de Perlak Mij., veroor deeld om aan die maatschappij tegen terug gaaf van 1500 gewone aandeelen petroleum mij Zuid-Periak, die hij in 1909 aan de Per lak Mij. had verkocht, een schadevergoeding te betalen van 4.786.200 met een rente van 5 sinds 10 Nov. 1915 tot aan de voldoening van dat bedrag. De Perlak Petr. Mij. had dit proces ingesteld, op grond, dat de waarde van de, door de heer D. verkochte aandeelen Z. Perlak veel minder bedroeg, dan was over eengekomen. De aanvaring tusschen Zuiderdljk en Ezardian. De rechtbank te Middelburg heeft gisteren .uitspraak gedaan in de beide zaken, welke betrekking hebben op de aanvaring tus schen het stoomschip Zuiderdijk, van de Hol- land-Amerikalijn, en het Engelsche stoom schip Ezardian nabij Vlissingen, in den mor gen van 6 September. In de zaak tegen den 48-jarigen kapitein P. G. v. d. E. van de Zuiderdijk, wonende te Rotterdam, tegen wien het O.M. wegens het niet verleenen van hulp aan de opvarenden van het Engelsche schip 3 maanden gevan genisstraf had geëischt, luidde het vonnis 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaar. De rechtbank overwoog o.m., dat onom- stootelijk is komen vast te staan, dat er na de aanvaring geenerlei gevaar voor de Zuider dijk en dier bemanning heeft bestaan, en dat niets, wanneer oordeelkundig door bekl. was opgetreden, aan onmiddellijke pogingen om de opvarenden van de Ezardian te redden, in den weg zou hebben gestaan. De tweede zaak betrof den 37-jarigen Ne- derlandschen zeeloods J. de B., uit Vlissin gen, wien ten laste was gelegd het veroorza ken van de aanvaring en als gevolg daarvan den dood van eenige opvarenden van de Ezardian door verkeerde navigatie. Tegen dezen beklaagde was 9 maanden gevangenis straf geëischt. De rechtbank heeft hem ver oordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. GEMENGD NIEUWS. Fraude. Terwijl D., vroeger klerk bij den gemeente ontvanger te Tiel, thans ten stadhuize al daar, een tooneelvoorstelling bijwoonde, is hij gearresteerd, wegens vroeger gepleegde fraude. Ten kantore van den tegenwoordige ontvanger zijn eenige boeken in beslag ge nomen. Beroovlng door middel van vergiftiging van bella-donna. Vrijdag nam de Zesde Kamer der Recht bank te Amsterdam in behandeling de ge ruchtmakende zaak van de beroovingen door middel van vergiftiging met belladonna (atro pine sulfaat). De beklaagden in de eerste zaak zijn: 1. Pieter Brakkee, oud 44 jaar, gep. on derofficier van het Ned. Oost-Indische leger, wonende te 's-Gravenhage; 2. Abram Doorgeest, 32 jaar, bootwerker te Amsterdam; 3. Neeltje Dorreboom, 22 jaar, tijdelijk te Amsterdam verblijvende; 4. Johanna Schildmeijer, 28 jaar, kantoor bediende te Amsterdam. De beklaagde in de tweede zaak is Gesina Maria Schildmeijer, oud 22 jaar, wonende te Amsterdam. Van de beklaagden is alleen Neeltje Dorre boom niet gedetineerd. De aan beklaagden ten laste gelegde feiten hadden plaats in het jaar 1919. De feiten, aan de eerste vier beklaagden ten laste gelegd, werden gepleegd in de wo ning, die de eerste beklaagde aan de Lutma- straat te Amsterdam in gebruik had. Zij le veren op diefstal al dan niet in vereeniging; diefstal al dan niet in vereeniging, voorafge gaan van geweld tegen personen, gepleegd met het oogmerk om den diefstal voor te be reiden of gemakkelijk te maken; heling. De geweldpleging bestond hierin, dat men aan de dranken, door de slachtoffers te nuttigen, onbemerkt een hoeveelheid atropine sulfaat toevoegde. Als de slachtoffers er van dronken, trad een staat van bewusteloosheid of on macht in en als 't zoover was gekomen, wer den de beroovingen gepleegd. Aan beklaagden sub 1 en 2 is ten laste ge legd, dat zij in of omstreeks den nacht van 23 op 24 Mei een makelaar van ongeveer 400 beroofden. Aan bekl. sub 2 is subsidiair he ling ten laste gelegd: het ten geschenke aan nemen van P. Brakkee van een bedrag van 200, van misdrijf afkomstig. Aan de beklaagden sub 1, 2 en 3 is voorts ten laste gelegd, dat zij op of omstreeks 20 Februari 1919 iemand beroofden van een be drag van 50. De bekl. sub 3 diende den man, ingevolge een door alle drie vooraf gemaakte afspraak, twee haar door den bekl. sub 1 ter hand gestelde hoeveelheden atropine sulfaat toe, eerst in een wijngroc en vervolgens in een glas cognac. Subsidiair wordt aan de bekl. sub 2 en 3 ten laste gelegd, dat zij ieder ƒ12.50 van het door misdrijf verkregen geld van bekl. sub 1 ten geschenke hebben aan genomen. v In de derde plaats werden de bekln. sub 1, 2, 3 en 4 beschuldigd, dat zij op 25 April 1919 'iemand beroofd hebben van j 60, nadat één hunner hem ingevolge vooraf gemaakte af spraak in een kop koffie atropine sulfaat had toegediend. Subsidiair is aan de bekln. sub 2, 3 en 4 heling ten laste gelegd: het ten ge schenke aannemen van den bekl. sub 1 van ƒ15. Ten slotte wordt aan bekl. sub 1 ten laste gelegd, dat hij op 21 Januari 1919 een glas handelaar van 10 heeft beroofd, terwijl bekl. sub 4 wordt beschuldigd, dat zij in Februari 1919 een door misdrijf verkregen bedrag van ƒ12.50 van de bekl. sub 3 ten geschenke heeft aangenomen. In de eerste zaak zijn gedagvaard 18 ge tuigen, onder wie zeven deskundigen en een tolk. De tweede zaak, die tegen Gesina Maria Schildmeijer, betreft een poging tot diefstal met geweldpleging tegen den persoon van een diamantkoopman. Op een dag in April 1919 ontmoette zij den diamantkoopman op straat en nam hem mee naar een café aan het Spui. Daar voegde zij in een voor hem be stemd glas bier onbemerkt een hoeveelheid atropine sulfaat toe. Nadat de man een teug uit het glas had gedronken, begaf zij zich met hem naar buiten, zocht stille straten op met het doel om hem, zoodra de toestand van onmacht of bewusteloosheid ingetreden zou zijn, te berooven. Het misdrijf werd echter niet voltooid, doordat de koopman, die slechts een teug van het bier gedronken had, in haar gezelschap op straat niet in een staat van bewusteloosheid of onmacht geraakte en zich bijtijds naar huis begeven heeft. Dit misdrijf werd volgens de tenlastelegging gepleegd in gemeen overleg met Pieter Brakkee en Abram Doorgeest. Behalve de diamantkoopman als getuige, zijn in deze zaak twee deskundigen gedag vaard. Verdedigers waren voor Pieter Brakkee mr. J. W. Foest; voor Abram Doorgeest mr. Th. Muller Massis; voor Neeltje Dorreboom mr. J. de Vrieze en voor Johanna en Gesina Maria Schildmeijer mr. F. Pauwels. De belangstelling in deze strafzaak is zeer groot. Zoowel op de publieke als op de gere serveerde tribune namen een groot aantal personen plaats. Het O. M., mr. Versteeg, deelde, nadat de dagvaarding was voorgelezen, mede, dat be klaagde Pieter Brakkee wegens krankzinnig heid wordt verpleegd in het krankzinnigen gesticht te Woensel. Op grond hiervan vroeg hjj splitsing van de zaak tegen Brakkee van de zaak tegen de overige beklaagden en schor sing van de strafvervolging tegen Brakkee. Hierop deelde de president jhr. mr. Lewe van Nijenstein mede, dat de Rechtbank in overeenstemming met het requisitoir de zaak tegen Brakkee voor onbepaalden tijd schorst. Vervolgens vorderde het O. M., dat de zaak met het oog op de zeden zal worden be handeld met gesloten deuren. Mr. Th. Muller Massis acht de behandeling van de zaak met gesloten deuren in het be lang van zijn cliënt hoogst gewenscht, maar meent, dat liet motief „met het oog op de goede zeden" in deze niet mag gelden. Wel zou pleiter wenschen, dat de rechtbank met uitbreiding van de bij art. 161 der Grondwet en art. 20 der wet op de Rechterlijke Organi satie gegeven bevoegdheid uitsprak, dat de sluiting der deuren geschiedt „in" het belang van de beklaagden". Mr. J. de Vrieze ondersteunt het verzoek van het O. M., zoowel op grond van het open baar belang als met het oog op de goede zeden. Mr. F. Pauwels wijst er op, dat, al heeft hij in dit geval niets tegen behandeling met ge sloten deuren, in het geheele dossier niets voorkomt, waaruit de sluiting der deuren zou moeten volgen. Gaat het systeem op om ge ruchtmakende zaken met gesloten deuren te behandelen, dan wordt het instituut van de openbaarheid van behandeling van strafza ken aangerand. Mr. Lewe van Nijenstein zeide hierop, dat de Rechtbank de behandeling der zaak in verband met haar zedekwetsenden aard ge last met gesloten deuren. Onder eenige uitroepen en eenig gefluit werd de publieke tribune ontruimd. De beklaagden bekenden. Het O. M., mr. Versteeg, eischte tegen Doorgeest, wegens diefstal met geweldple ging, driemaal gepleegd, acht jaar gevange nisstraf; tegen Neeltje Dorreboom, wegens diefstal met geweldpleging, tweemaal ge pleegd, twee jaar en drie maanden gevange nisstraf; tegen Johanna Schildmeyer, we gens diefstal met geweldpleging, éénmaal gepleegd, twee jaar en drie maanden gevan genisstraf met aftrek van drie maanden voor- loopige hechtenis; tegen Gesina Maria Schildmeyer, wegens poging tot diefstal met geweldpleging, twee jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. BUITENLAND. De a.s. Parijsche conferentie. Aangaande de voorstellen, die Bonar Law te Parijs zal doen, onderstelt de „Daily News", dat 50 milliard goudmark, verdeeld over een redelijk aantal jaren (welk bedrag Mussolini heeft geopperd en dat overeenkomt met d^ A en B obligaties van het bestaande beta lingsplan) als billijk eindcijfer van de schade vergoeding in overweging zal worden gege ven. Vermoedelijk zal verder worden voor gesteld, Duitschland door middel van gunstige disconto-betalingen de prompte nakoming van zijn verplichtingen te vergemakkelijken. De „Daily News" heeft reden te geloovcn, dat Engeland bereid is de totstandkoming van deze regeling te bevorderen door Duit- sche sohadevergoedingsobligaties in betaling aan te nemen voor de afdoening van de schul den der geallieerde mogendheden aan Enge land en wellicht ook door een deel van deze schulden kwijt te schelden. Tenslotte zou aan Frankrijk een verminde ring van zijn vorderingen op de Europeesohe bondgenooten in overweging worden ge geven. Natuurlijk staat bij dit alles voorop, gelijk Bonar Law onlangs heeft uiteengezet, dat Engeland alleen bereid is deze milde voor stellen in te dienen, op voorwaarde, dat een volledige* en definitieve regeling van het schadevergoedingsvraagstuk op die grond slagen tot stand komt. IERLAND. Te Dublin is een zware ontploffing voor gekomen die naar men gelooft veroorzaast werd door een landmijn. Zij vernielde een winkel in Dawson Street, een der voornaam ste straten in de stad, welke winkel bewoond werd door een als senaatslid voorgedragen man. In den omtrek sprongen honderden ruiten. NOORWEGEN. Kristiania, 29 Dec. De Noorsche patroons bond heeft den bond van vakvereenigingen laten weten, dat hij alle arbeidsovereenkom sten en loonen, die bij arbeidsrechtelijke be slissing zijn vastgesteld, en tegen 1 April afloopen, opzegt. Deze opzegging betreft tusschen de 40 en 50.000 werklieden. Diefstal te New-York. New-York, 28 December. Te New-York hebben dieven uit een brandkast in het Kan toor der Edison Cy. 40.000 gestolen, na oen bewaker een gat in het hoofd te hebben ge slagen en hem toen te hebben gekneveld en een prop ui den mond te hebben geduwd. Port Arthur. (Ontario, Canada), 28 Decem ber. Een groote troep in de wouden rond zwervende wolven heeft blijkens de ge vonden overblijfselen drie Indianen en een blanken jager verslonden. Zestien geraamten van wolven werden op de plek der ramp aan getroffen. MARINEBERICHTEN. De uit Oost-Indië teruggekeerde kap. der ma riniers V. F. M. Yssel de Schepper wordt ge plaatst bij de marinekazerne te Amsterdam. Off. van gez. 2e kl. P. C. M. van de Velde wordt 2 Jan. a.s. te Nieuwediep geplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserdekschip Zeeland, bestemd voor buitenlandschen dienst BEHOUDENS ZEER BIJZONDERE OMSTAN DIGHEDEN is aan de ondervolgende personen vergunning verleend om naar Nederland terug te keeren Per s.s. Rembrandt, 29 Nov. van Priok: Kwartiermeester H. J. Kitsz. Per s.s. Rindjani, 6 Dec. van Priok. Oppermonteur I. Voorbrood, serg.-monteur J. G. Bosman, serg.-schrijver K. H. G. Louwerse. Per s.s. Grotius, 13 Dec. v. Priok: Serg.-konstabel A. Kousemans, torp.-maj. G. Kwakkel, "bottelier-ma j. A. Rozevelt, serg.-kok J. Hollenberg, serg.-mach.dr. F. J. de la Fonteijne, serg.-torpedomaker H. Barends. korp.-kok W. J. Uiterwijk. matr. le kl. A. C. Plooij, matr.-schrij- ver J. J. Andriessen en H. J. Kroeders. Per s.s. Kawi, 20 Dec. van Priok: serg.-schrijver G. Salm, serg.-bottelier J. Koning. Per s.s. Prins der Nederlanden, 17 Febr. van Priok Schrijver-maj. G. Kikkert. 20 Dec. per s.s. Tabanan in Nederland teurgge- keerd Bootsman A. van der Weijde, J. Boskamp, bootsmansmaat W. L. Ossendorp, korp.-seiner J. L. Bieker, serg.-monteur T. Bos, korp.-monteur W. J. Groen, torpedist-maj. C. Besier, korp.-kon- stabel A. J. G. van de Braak, mach.dr.-maj. J. J. Schomakers, serg.-mach.dr. P. Weiland, korp.- mach.dr. 2e kl. F. J. Koek, vliegtuigm.-maj. R. Gillese, serg.-vliegtuigmaker D. Meijers. Opgave van overgeplaatste officieren en onder officieren der Zeemacht: 2 Jan. Off.-mach. 2e kl. W. H. Kan van Zeeland naar Gelderland en id. U. Hempenius van Gelder land naar Zeeland. 19 Jan. Serg.-schrijver A. L. van der Lugt van Wachtschip Willemsoord naar Adspirantenschool te Dordrecht (tijdelijk). 6 Jan. Bootsman H. Binksma van id. naar Wacht schip Vlissin-gen. 3 Jan. Serg.-mach.dr. A. Noordzij van Zeeland naar van Speijk id. J. van Meer van van Speijk naar Zeeland. 20 Dec. Serg.-ziekenverpl. J. Vreeken van Kaz. Amsterdam naar M. K. W. LEGERBERICHTEN. De staf van het wapen der infanterie is uitge breid met 6 magazijnbeheerders der le kl. (adj.- onderoff.) en G magazijnbeheerders der 2e kl. (serg.-maj.). Die der le kl. zijn gevestigd te Am sterdam, Haarlem, Helder, Ede, 's Hertogenbosch en Leeuwarden; die der 2e kl. te Zutphen, Deven ter, Doesburg, Roermond, Vlissingen en Naar- den. Rangschikkingsregeling voor schrijvers enz. Door den M. v. O. is opdracht verstrekt de rang- schikkingsregelen toe te passen op onderstaande categoriën van militairen: Schrijvers bij de korpsen en inrichtingen der landmacht (1 lijst)hoofdwerktuigkundigen der kust-artillerie en bij de pontoniers en torpedisten (1 lijst)conducteurs der artillerie; hoefsmeden der cavalerie; hoefsmeden der artillerie; koks bij de korpsen (voor elk wapen een afzonderlijke lijst). De coramissiën in eersten aanlog, bedoeld in L.O. 1922, No. 516, worden onverwijld samenge steld en vangen hare werkzaamheden aan, waartoe zij zoodra doenlijk door den oudsten daartoe be hoorenden officier (voorzitter) worden bijeenge roepen. De commissiën in eersten aanleg zenden inge volge het gestelde in het laatste lid van II van punt 6 der Rangschikkingsregeling (L.O. 1922, No. 430), zoo spoedig mogelijk de resultaten van ha ren arebid aan de voorzitter van de er bij betrok ken commissie in tweeden aanleg. Deze laatste commissiën worden door haren voorzitter bijeen geroepen, zoodra daartoe door het binnenkomen van de gegevens van de commissiën in eersten aanleg aanleiding bestaat. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. 28 Dec. 1922. Aangekomen stoomschip „Cambrier". als bijleg ger wegens defect aan een der ketels. 29 Dec. 1922. Vertrokken n. Rotterdam Duitsch s.s. „Delphin". Vertrokken naar Zwijndrecht Duitsche sleep boot ..Angora" met lichter. Aangekomen van Huil Ned. s.8. „Vliestroom" en vertrokken naar Harlingen. Aangekomen van Danzig Duitsch s.s. „Ela- fleth". Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Antwerpen Engelsch s.s. „Portlaura". Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar New-Castle Noorsch s.s. „Marget". SCHEEPVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Jan Pietersz. Coen, uitr., vertr. 27 Dec. v. Singa pore. Krakatau, uitr., pass. 27 Dec. Gibraltar. Grotius, thuisr., pass. 27 Dec. Perim. Johan de Witt, thuisr., vertr. 27 Dec. v. Sabang. Radja, uitr., arr. 28 Dec. te Sabang. Rembrandt, thuisr., pass. 29 Dec. Ouessant. Sumatra, thuisr., pass. 29 Dec. Ouessant. Kangean, uitr., pass. 21 Dec. Perim. Karimata, arr. 27 Dec. v. A'dam te Batavia. RotlenUmsche Lloyd. Rindjani, thuisr., arr. 29 Dec. te Marseille. Soerakarta, uitr., pass. 29 Dec. Kaap Blanc. Jacatra, arr. 23 Dec. te Soerabaya. Malang, thuisr.,- vertr. 27 Dec. v. Port Said. Kon. Hollandsche Lloyd. Delfland, thuisr., arr. 29 Dec. te Santos. Waterland, thuisr., arr. 29 Dec. te Santos. Maasland, uitr., pass. 27 Dec. Teneriffe. Flandria, uitr., vertr. 28 Dec. v. Pema.nbuco. Kon. Paketvaartmaatscb&ppij. Palima, uitr., v. A'dam n. Batavia, vertr. 27 D»c. v. Suez. Kon. West-Indische Maildienst. Van Rensselaer, vertr. 29 Dec. v. A'dam n. West- Indië. Brielle, uitr., pass. 27 Dec. Ouessant. Oranje Nassau, thuisr., pass. 28 De:. Flores (Azoien). Helder, vertr. 26 Dec. v. Callao n. Huacho. Prins Fred. Hendrik, arr. 28 Dec. v. West-Indië te A'dam. Amor, vertr. 28 Dec. v. A'dam n. West-Ind'ë. Prins der Nederlanden, arr. 26 Dec. v. Curacao te New-York. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. NeleHS, vertr. 27 Dec. v. Hongkong n. A'dam. Philoctetes, v. Japan n. R'dam, arr. 29 Dec. te Gibraltar. Alcionus, v. Japan n.- R'dam vevrtr. 23 Dec. v. Penang. Pyrrhus, v. Japan n. A'dam, pass. 25 Dec. Perim. Patroclus, v. Batavia n. A'dam, pass. 27 Dec. Gi braltar. Holland—Amerika Lijn. Beukelsdijk, v. Narvik n. R'dam, vertr. 29 Dec. v. Cuxhaven. Eemdijk, arr. 27 Dec. v. R'dam te Astoria. Spaarndam, v. R'dam n. New Orleans, vertr. 28 Dec. v. Boulogne. Gaasterdijk, arr. 28 Dec. v. New-York te R'dam. HollandAustralië Lijn. Almkerk, uitr., arr. 28 Dec. te Adelaide. Samarinda, thuisr., arr. 29 Dec. te Duinkerken. Garoet, thuisr., vertr. 27 Dec. v. Antwerpen n. Hamburg. Abbekerk, 26 Dec. te Melbourne. Anggano, thuisr., arr. 28 Dec. te Duinkerken. HollandBritscb-ludië Lijn. Andijk, uitr., arr. 26 Dec. te Kurrachee. Bovenkerk, uitr., arr. 26 Dec. te Rangoon. Nijkerk, thuisr., vertr. 26 Dec. v. Vizagapatam. Meerkerk, uitr., pass. 29 Dec. Gibraltar. Streefkerk, thuisr., pass. 29 Dec. Perim. Holland-Afrika Lijn. Rietfontein, thuisr., pass. 27 Dec. Kaap Verde. Springfontein, uitr., pass. 27 Dec. Finisterre. ilolland Oost-Afrika Lijn. Heemskerk, arr. 28 Dec. v. Delagoabaai te Port Natal. Aludra, uitr., arr. 27 Dec. te Port Said. Holland—West-Afrika Lijn. Jaarstroom, thuisr., vertr. 20 Dec. v. Sekkondee n. River Cess. Minerva, thuisr., arr. 26 Dec. v. A'dam te Hamburg Orestes, uitr., vertr. 26 Dec. v. Bordeaux n. Las Palmas. Pollux, uitr., arr. 21 Dec. op de Ivoorkust. Stella, uitr., arr. 26 Dec. te Lagos. IJselstroom, thuisr., vertr. 22 Dec. v. Lagos n. Anecho. Holl. O.-Azië Lijn. Oostkerk, arr. 29 Dec. v. Japan te R'dam. Ouderkerk, thuisr., pass. 28 Dec. Perim. Schiedijk, uitr., pass. 24 Dec. Perim. Saparoea, arr. 28 Dec. v. A'dam te R'dam. Halcyon Lijn. Agnetapark, v. Braila n. Hamburg, pass, 28 Dec. Sagres. Florapark, v. Hamburg n. Constantinopel, pass. 26 Dec. Dungeness. Stad Zwolle,. 24 Dec. v. Galatz te Alexandrië. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Alchiba, arr. 29 Dec. v. Antw. te R'dam (yerb.) ALbireo, thuisr., pass. 27 Dec. Fernando Noronha. Aldabi. arr. 27 Dec. v. R'dam te Hamburg. Java Pacific Lijn. Bondowoso, arr. 28 Dec. v. San Francisco te Tandjong Priok. Arakan, v. Java n. San Francisco, vertr. 22 Dec. v. Shimonoseki. Kambangan, v. Java n. New-York, arr. 23 Dec. te Boston. JavaChinaJapan Lijn. Tjikembang, vertr. 27 Dec. v. Batavia n. Hong kong. JavaNew-York Lijn. Pak Ling, v. Java n. New-York, arr. 25 Dec. te Boston. JavaBengalen Lijn. Calcutta, vertr. 25 Dec. v. Java n. Calcutta. Ceram, arr. 27 Dec. v. Java te Rangoon. SPORT. Voetbal. H.R.C. IW.F.C.-comb le en 2e. Door het bestuur van bovengenoemde vereeni ging zijn in den loop dezer week nog pogingen in het werk gesteld om deze combinatie, welke Zondag 1.1. in Alkmaar tegen de club van dien naam met succes (31 zege) kampte, naar hier te krijgen voor Zondag a.s. Tot nu toe heeft zij hiervan nog geen bericht ontvangen. Mocht de overkomst van dit elftal nog afkomen, dan zullen direct de reclameborden worden opgehan gen en zal de roode vlag vanaf Zondag 10 uur op het terrein uitgestoken worden. Zondagmorgen 10 uur, terrein Tuindorp: H.R.C.- oomb.Rest van H.R.C. (reserve-spelers). Entree 10 oent. Z.V.S. I—N.O.C. I. Z.V.S. speelt Dinsdagmiddag te 2 uur een wed strijd tegen N.O.C. 1. Z.V.S. komt dan als vol-rt uit: Winter, d.; Brems, v. Baren, a.; Mets, Bak ker, te Boekhorst, m.; Valkhof, van Vliet, van Leeuwen, Lugtenburg. van Baren, v. Z.V.S. hoopt met deze veranderde opstelling beter,succes te hebben. Dinsdag j.1. verloor Z.V.S. met 4—2 van Helder 5. Gelijk spel had beter da verhouding weergegeven. Z. Korfbal. H.K.C.-nicuws. H.K.C. I—M.K.V. I. Zondag a.s. zal de H.K.C. eindelijk weer eens een vriendschappelijken wedstrijd spelen en wol tegen M.K.V. 1 uit Medemblik. Deze ploeg is een goede ploeg en speelt in de eerste klasse N.-K. K. B. afd. B en staat aan den kop met 4 ge speelde wedstrijden en 4 gewonnen. Deze strijd belooft spannend te worden te meer daar H.K.C. er alles op moet zetten, daar zij nóg geen kam pioenen zi.in van de afd. A. Zij staan wel no. 1 en om die plaats te behouden verzoeken wij de H.K.C.-ers volledig uit te komen en goed te oefenen, de verwachting is groot. H.K.C. 2 speelt Zondag om 12 uur togen O.D.I.S. uit Oudesluis, dus ook een goede trai ning. H.K.C. 1 komt uit: heeren: J. Harpen, P. Bosch, C. Swenne, J. Koningstem, J. Kruiningen, G. Klin kenberg; dames: B. v. Soelen, B. de Graaf, J. Thijssen, A. Visser, A. Romeijer, M. Wijnbeek. H.K.C. 2: D. Gnodde, H. Kwast, K. Moerman, J. B. Blom, R. van Wensen, F. Maas, S. Boogaart

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 13