Aan onze Adverteerders. NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAUL0WNA Eerste Blad. groote advertenties, Kleine advertenties HET JAAR 1922. No. 5655 ZATERDAG 30 DECEMBER 1922 50e JAARGANG Wegens de veranderde wijze van drukken, in verband met het breken van onze rotatiemachine, kupnen wij op den verschijndag NIET MEER ter plaatsing aannemen. Deze moeten uiterlijk den avond te voren worden bezorgd. worden op den verschijndag niet later dan tot half 9 ter plaatsing aangenomen. HELDER in 1922. Geen Zeep even. 'aart LIFEBUOYvoor babies en kinderen. rHel legi de basis voor duurzame gezondheids en schoonheid der huxd.j Het overvloedig LIFEBUOY-Zeepsop ld een genot voor^ .de kleinen. DERSCHEC RANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldcrscho Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.-, Ned. 0 en W ïesp6f 0 öTf 0S75 f 0 85 fi Vlanden f 4'20' z»nda«sblad resp. i u.ö/ 10.<5, f 0.8j, f 1.25. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 LlOS8e nummers der Courant 4 ct; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 In tere. Telefoon 50 Post-Girorekemng No. 16066. AD VERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 1—4 regels 40 ct. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. ond'er no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Het weldra geëindigde jaar 1922 is het vierde z.g. „vredes"jaar, maar een jaar van vrede is het allerminst geweest. Ofschoon de wapenen die van 1914 tot 1918 over het lot "van Europa beslisten, thans rusten (en dat is ook maar alleen waar voor zoover het Noord en Midden-Europa betreft), woedt de eco nomische oorlog feller en onverzoenlijker dan ooit. De allergekste toestanden, veroorzaakt door de ongelooflijk scherpe daling van va luta's in oorlogvoerende landen, speciaal in Duitschland, Oostenrijk en Rusland, zijn ontstaan en wat vroeger abnormaal was, is thans normaal geworden. Het meest verwon derlijke is wellicht, het aanpassingsvermogen, dat de mensch, en incasu dus de maatschap pij, toont te bezitten door tenslotte, zij het dan met groote opofferingen, den toestand mees ter te blijven. Ook ons land kreeg zijn deel van den ge weldigen druk der tijden: ontzaglijke werke loosheid, malaise allerwegen, waren er het ge volg van- Wij komen daar nader op terug. Wij willen thans, bij de wisseling van het jaar, allereerst een blik werpen onze eigen stad en haar ontwikkeling, wij willen de ba lans opmaken en de kwade posten afschrij ven. Is ër winst of verlies geweest? Zijn wij vooruitgegaan of zijn wij blijven staan, erger nog, achterwaarts gegaan? Deze vragen te beantwoorden is niet zoo gemakkelijk. Men moet zich daarbij terdege rekenschap geven van de eischen, die men aan de ontwikkeling van onze stad stelt. Toen in 1917 bijvoorbeeld de „Economische Commissie" werd opgericht, kreeg die tot teak het zoeken van nieuwe wegen, het aan- knoopen van betrekkingen, het speuren naar alle§, wat deze stad uit de periode van verval, waarin zij langzamerhand was geraakt, weder kon opwekken. En als nu, vier jaar na dato, nog steeds geen tastbare resultaten zijn aan te wijzen, zijn er maar al te velen, die geneigd zijn uit te roepen: Wat hebben wij^aan die Economische Commissie? Men bereikt im mers niets! Laat men de hieraan besteedde werkkrachten liever op andere wijze gebrui ken! Zij, die zoo redeneeren, hebben ten eenènmale ongelijk. Men behoeft volstrekt niet te zeer optimist te zijn om in te zien, dat "op den duur een streven als voorzit bij dit lichaam, tot succes möèt leiden. Geen succes, dat men in cijfers kan uitdrukken weliswaar, maar een moreel succes zeer zeker, dat op den duur zal worden omgezet in een materieel succes. We hebben het nog dezer dagen kun nen vernemen op de vergadering der E. C., hoe daar betreffende Helder andere denk beelden ontstaan, hoe men meer en meer de beteekenis van de plaats als havenplaats gaat inzien, hoe men langzamerhand beseft, dat het niet zoo'n onbeduidend plaatsje is als tot nu toe werd geineend. Het gaat met onze stad juist zooals het in 't groot met ons land ging (misschien nog wel „gaat"). Wij herinneren ons den Parijzenaar, die een brief naar Amsterdam vom-zag van de toevoeging „Belgique", den Engelschman, die een tijdlang met een Hollander had ge correspondeerd zonder hein persoonlijk te kennen, en, toen de Hollander op zekeren dag eens een portretje van zichzelf insloot, hem verbaasd antwoordde: „Wij hebben met ver wondering gezien, dat gijlieden juist zoo ge kleed gaat als wij". Dit zijn historische feiten, en ze zouden nog wel te vermeerderen zijn. Zoo eenigszins ging het Helder ook ten op zichte van eigen land. En ons dunkt, als reeos hierin, mede tengevolge van het werk der Economische Commissie, verbetering ge komen is, dat dit op zichzelf al een belangrijk resultaat is. Want alweer we herinneren aan de me- dedeelingen, in de vergadering dezer Econo mische Commissie gedaan kan van eenig stoffelijk resultaat ook dit jaar niet worden gesproken. Integendeel, vrijwel alle po- Ringt'ii door die Commissie ingesteld, loden ^ohipbreuk. Scheen het iu het begin van het Jaar alsof de kans, dat we hier een recht- stieek8che verbinding met Engeland zouden ^rijgen, vrijwel verzekerd was, het bleek, dat de Maatschappij, die dezen dienst zou in stellen, en wier booten thans reeds regelmatig van Harlingen op Huil varen, zulke hooge «i8dien stelde ten opzichte van vrachtgaran- «e, dat er geen sprake van kon zijn. Maar dit dehoeft ons niet al te zeer te ontmoedigen, ^ant heeft niet Alkmaar een dergelijke erva ring opgedaan? Daar is immêrs, na korten •t«d, de vrachtdtenst Alkmaar—Nieuwediep— Londen opgeheven. 4Zorgelijke ontmoedigende resultaten brengt ■P®1 |;Vvori nu eenmaal voor ieder onzer op zijn jjaurt. Waarom dan niet ook voor een ge- agente? Op zichzelf zijn deze ervaringen niet a stjmj de energie neer te trappen- Een be- atangrijk ding voor onze gemeente is, dat zij meer en meet naar buiten bekend zal wor den. Dit laatste geldt ook ten opzichte van het „Zeebad Huisduinen". ^Ofschoon de ex ploitatie hiervan voorloopig nog geene zeer gunstige resultaten heeft aan te wijzen, blijkt uit de cijfers wel, dat zij zeer zeker loonend kan worden. Verschillende belemmeringen, die der jonge maatschappij nog in den weg zitten, gebrek aan kapitaal vooral, zullen het proces wat langzamer doen verloopen dan men wellicht hoopt en verwacht. Maar ook hier zal men op den duur succes hebben, om dat de zaak in zichzelve levensvatbaarheid heeft. Het strand blijft en de behoefte aan rustige badplaatsen blijft en zal toenemen, en met die twee factoren moet op den duur een onderneming slagen. Maar deze dingen, die wq hier bespreken, moeten vooral in het groot worden gezien. Wie meent, dat men hiervan directe, aanwijs bare resultaten zal ervaren, zal bedrogen uit komen. Optimisme en vertrouwen in de toe komst is daarvoor noodig. Algemeene toestand der gemeente. Onze gemeente heeft nimmer tot de „rijke" gemeenten behoord. Integendeel, Helder was noodlijdend; tot voor weinig jaren zelfs mocht het, tot stijving van de gemeentekas, een eigen, plaatselijken accijns heffen. Hoe zeer de gemeente kort na den oorlog in de put zat en ten opzichte van haar finantlën de toekomst donker inzag, hebben de belas tingbetalers en-aren- Het schijnt wel, dat er betere tijden aan zullen breken, al zullen dan, uit den aard der zaak, zoolang de gemeente voor haar middelen -vrijwel alleen op de be lastingen is aangewezen, deze voorloopig nog wel hoog blijven. Een lichtpunt hier is steeds de gunstige toestand, waarin de bevolking verkeert, door dat zij over het geheel vaste salarissen geniet. Te bejammeren valt het, dat de bezuinigings- wind, die thans waait, oorzaak is van de ge leidelijke overplaatsing van den loodsdienst, waardoor deze over eenige jaren voor een groot deel, zoo niet geheel, uit onze gemeente zal zijn verdwenen. Aan woningbouw werd in het afgeloopen jaar tamelijk veel tot stand gebracht, maar wij gelooven niet, dat het bestaande tekort er door opgeheven is. Zeer verbeterd is het algemeen aspect der gemeente, eensdeels door het nieuwe Spuikanaal, anderdeels door een streven ook in den bouw van woningen wat meer schoonheid te brengen.'" Met dit Spui kanaal werd een nieuwe, moderne verkeers weg naar Huisduinen verkregen, waarvan dezen zomer reeds druk gebruik is gemaakt. De toegang van de zijde van het Weeshuis is zeer breed, waardoor rekening is gehouden met bet zeer drukke verkeer vooral van auto's, fietsen, etc., dat des zomers plaats heeft. Het stadsgedeelte, dat wij kennen als de „oude Helder", komt nu meer en meer in de verdrukking, maar de zeer nauwe, bochtige en vaak rechthoekig op elkander staande stra ten, waarvan het hier krioelt, zijn voor dat moderne verkeer ook ten eenenmale onge schikt. Reeds zijn enkele terreinen op dezen nieu wen verkeersweg, dien de Raad den poëti- schen naam van „Singel" gegeven heeft, be bouwd met huizen, die gunstig afsteken bij de meeste andere, en op den duur zullen hier wel meerdere woningen komen, zoodat in de toekomst daar zeer zeker een aantrekkelijke stadswijk zal ontstaan. Tegelijk met dezen nieuwen Singel, werd een gedeelte van het Heldersche Kanaal gedempt, waaruit een ruim en fraai plein is ontstaan, dat in het afgeloopen jaar voltooid is, en het Westplein zeer ten goede is gekomen. Ook elders is de stad bezig zich te verjon gen; het nieuwe, royaal uitgevoerde gebouw van de „Vakschool voor Meisjes" is bezig te verrijzen, en nu, als laatste arbeid behooren- de bij de doorgraving van het Heldersche Kanaal, een duiker met brug zal worden ge maakt in de Fortgracht, wordt daarmede te vens de toegangsweg naar den Strooweg, de Bolweg, verbeterd en verfraaid. Dit alles be hoort, strikt genomen, nog niet in deze kro niek thuis; het zijn werken, die eerst in 1923 gereed zijn. Maar ze dienen toch even te wor den vermeld ter illustratie van het feit, dat onze stad bezig is zich te verjongen en te verfrisschen. Inmiddels is' reeds de Ruyghweg, achter de Sluisaijkstraat, uitkomende op de Bassin- gracht, klaargekomen. Ook daar wordt druk gebouwd, en zal weldra een nieuwe wijk zijn ontstaan, welks woningen, evenals die van Biakkeveldweg en omgeving, een prettiger indruk van Helder aan hen, die per trein hier binnenkomen, geven, dan vóórdien het ge val was. De moderniseering van de stad en het toe nemend verkeer in de straten, deeddkeen an der, dringend probleem naar voren komen: het verkeersvraagstuk. In dat opzicht lag en ligt hier nog terrein braak, dat ijverig en energiek "dient te worden bewerkt. De artike lenreeks, die onze nieuwe inspecteur van po litie hieromtrent heeft gepubliceerd, heeft wel reeds iets goeds uitgewerkt, maar nog niet voldoende wordt de noodzakelijkheid om de regels van den weg in acht te nemen, door iedereen begrepen en gevoeld. In dit opzicht zijn wij, evenals ten opzichte van de ontwik keling der stad, ook optimistisch gestemd. Maar zoo goed als voor de -economische toe komst, geldt ook voor dit vraagstuk 't woord, dat „Keulen en Aken niet op één dag zijn gebouwd". Langzaam moet bij het publiek doordringen de behoefte om de regels van den weg in acht te nemen; het moet de noodzake lijkheid ervan voelen. Van het verzoek tot rechtshouden in de drukke straten wordt nog in 't minst geen notitie genomen; integen deel, het lijkt wel of alle mensehen juist links houden in plaats van rechts. Men zou, de kwestie nu eenvoudig oplossen kunnen door inplaats van te verzoeken rechts te houden, het verzoek om te keeren en te vragen links te houden, maar daaraan zijn bezwaren ver bonden. Want algemeen wordt in ons land rechts gehouden, ook bij uitwijken voor rij en voertuigen, en dan zou men daarmede in conflict komen. Ingezonden mededeeling. 0E IEVER'5 ZEEP M» VLfiAROINQeM. Fabrikanten van 5unliqhhen lux. Het is anders wel merkwaardig te zien, hoe men zich volstrekt niet aan het verzoek stoort. Het publiek zal zichzelf in deze moeten op voeden, wellicht straks gedwongen door toe nemend verkeer, botsingen e. d. De toestand onzer Waterleiding bleef in het afgeloopen jaar nog uiterst zorgwekkend; eenige afsnijdingen hadden plaats teneinde daardoor de bevolking tot zuinigheid in het gebruik van water te dwingen. Gelukkig had den wij niet een zoo droge zomer als het jaar daarvoor, en waarschijnlijk zal dit jaar deze water-misère wel een eind nemen. Ook Julianadorp wordt nu van water voorzien. Door de overplaatsing van het regiment infanterie naar Amersfoort bleef hier slechts een klein contingent kustartillerie in garni zoen. Op 7 Maart had de verkiezing plaats van leden voor de Kamer van Koophandel, welke instelling inmiddels uit onze gemeente is ver dwenen en, als gewestelijke Kamer, tot zetel Alkmaar heeft gekregen. De heeren Kolster, Van Breda en Grunwald werden, zooals men weet, tot leden voor Helder gekozen (klein bedrijf). Ons kunstleven hier ter stede is vrij inten sief. Ofschoon tooneelvoorstellingen niet op volle zalen kunnen bogen dit heeft Helder gemeen met vele andere plaatsen hebben wij over veelzijdigheid tegenwoordigheid geen klagen. Vooral het muziekleven is zeer ont wikkeld, hetgeen voor een groot deel te dan ken is aan de door het symphonie-orkest der Marinekapel gegeven periodieke concerten, tegenwoordig onder leiding van flen heer Ter Hall. Ook eerste krachten van elders treden hier op. De door de Vereeniging A.G.O. ge organiseerde ontwikkelingsavonden mogen zich over het algemeen in groote sympathie verheugen. Terwijl natuurlijk het vereeni- gingsleven als van oudsher, bloeit. Aan ons algemeen overzicht van den toe stand onzer gemeente mag zeker niet ont breken de vermelding van den jongsten maat regel van de regeering om de bruggen, die regel van de regeering om de bruggen, die toegang geven tot de stad, voor het verkeer met zware vrachtauto's af te sluiten. Hierover is reeds het noodige gezegd, en zeer zeker kan een dergelijke toestand niet worden be stendigd. De algemeene tractementsverlaging der rijksambtenaren, die 1 Januari ingaat, zal aan den economischen toestand der gemeente niet ten goede komen. Te minder, nu deze ook bij Marine zal worden doorgevoerd. Dat is een van de schaduwen, welke het nieuwe jaar reeds vooruitwerpt. Blzondere gebeurtenissen. De min of meer belangrijke gebeurtenis sen, die in het afgeloopen jaar plaats hadden, waren van zeer uiteenloopenden aard. Chro nologisch gerangschikt betroffen zij de vol gende zaken: Tengevolge van een in de eerste dagen van Januari woedenden storm strandde op den zeedijk alhier het Engelsche scheepje „Re cord Reign". Het was een merkwaardige stranding, die begrijpelijkerwijs de belang stelling wekte van de geheele burgerij- Het scheepje werd door den geweldigen golfslag opgenomen en eenige meters omhoog tegen den dijk gelegd. Het mooiste van het geval was, dat het er nagenoeg onbeschadigd weer afkwam, hetgeen eerst weken later het geval was. Het vinden van wrakstukken leidde tot de ontdekking van het vergaan der H.D. 185, waarbij alle opvarenden het leven lieten. In Februari herdacht het Algemeen Wees huis zijn 100-jarig bestaan. De instelling was daarmede tevens ten doode opgeschreven, want de plannen om de nog in het gebouw wonende weezen in particuliere verpleging onder te brengen, waren reeds toen in vrij ver gevorderd stadium, en eenige maanden na den lOOsten verjaardag, n.1. op 30 Juni, werd het gebouw gesloten. In de volgende ,maand werd een nieuw in stituut opgericht, dat een groote sociale be teekenis heeft en waarvan vooral in de toe komst groote verwachtingen worden gekoes terd. Wij bedoelen het Instituut voor Beroeps keuze. Ofschoon deze instelling, die geheel nieuw is, nog wegen en relaties moet zoeken, heeft zij toch reeds belangrijke adviezen aan vele ouders verstrekt, en zal zij wel blijken in de toekomst een groote sociale taak te kun nen vervullen. Van minder ingrijpende beteekenis voor de samenleving was de combinatie, in Mei, van den telefoon-, telegraaf- en postdienst, welke tot nog toe gescheiden was. Hiermede was aan een ietwat vóórhistorischen toestand een ein de gemaakt, waardoor in telegrammen uit Helder de naam van het kantoor Nieuwediep was vermeld, en tevens kregen we daardoor een beteren toestand doordat in het postkan toor aan den Kanaalweg nu tevens het tele foon- en telegraafbureau werd gevestigd, dat voorheen heelemaal in liet Ankerpark was- Als bijkantoor bleef dit laatste aldaar ge vestigd. De ontzaglijke hongersnood, die uitge strekte gebieden in Rusland teisterde en hon derdduizenden mensdien het leven kostte, was de aanleiding tot een goedgeslaagde Fancy-fair, welke in Juni werd gehouden en die in alle opzichten een gunstig verloop had. Het Schoolreisje, dat in de maand Juli ge houden werd met de kinderen van de hoogste klassen der openbare scholen, bleek door de wijze waarop dit was georganiseerd en van stapel liep, zeer In den smaak te vallen van kinderen en ouders tezamen, zoodat het vol gend jaar deze proef ongetwijfeld zal worden herhaald. Een in Augustus gehouden Strand feest mislukte ten deele door het minder gun stige weêr. In deze zelfde maand. (Augustus) viel het eeuwfeest van 's Rijkswerf. Tot een feest is het evenwel uitteraard niet gekomen; hoewel uit den Raad nog een po ging gedaan werd om dezen datum te herden ken, is hij ongemerkt aan de burgerij voorbij gegaan. Toch grijpt de aanwezigheid van de Werf midden in de vitale belangen onzer stad; de Werf is de hartader van haar be staan, zonder haar zouden de levenssappen, die onze stad voeden, niet langer toevloeien. In verband hiermede is dan ook het bericht betreffende de inkrimping van personeel, hoezeer ook uit zuinigheidsoverwegingen noodzakelijk, voor onze stad van groote be teekenis. Aan de vernieuwing en verjonging van onze stad hebben, zooals wij boven releveer den, verschillende factoren medegewerkt. De inrichting van een nieuw Hoofdbureau van Politie in de Prins Hendriklaan, waarvan de openstelling eenigszins officieel in de maand Augustus plaats vond, is daarvan een verder symptoom. Toen het eenmaal besloten was, dat het gebouw Prins Hendriklaan voor poli tiebureau zou worden gebruikt, was het be grijpelijk, dat men van gemeentewege meen de dit gebouw nu ook zoo goed en zoo repre sentatief mogelijk te maken. Hopen wij nu nog maar op een nieuw, even presentabel raadhuis in de toekomst! In de maand September valt te vermeiden de opening van een eigen R.-K. Begraafplaats, wegens het ritueel, aan de begrafenissen der katholieken verbonden, alleszins te billijken. Voorts was deze maand de maand der ten toonstellingen; de Bloemententoonstelling, op instigatie van het Nutsdepartement ge organiseerd, had een groot succes, en leverde veel met liefde en zorg opgekweekte plantjes en bloemen op. Verder trok zeer de aandacht de Reizende Drankweertentoonstelling, die gedurende eenige dagen in het leegstaande Weeshuis gehouden werd. Deze werd druk bezocht en het was merkbaar, dat zij op* het publiek indruk maakte. Veel van de daar ver toonde dingen werden, door de veraanschou welijking, wat meer sprekend en tastbaarder dan anders het geval is, en zeer zeker heeft deze tentoonstelling goed en nuttig werk ver richt, Een derde tentoonstelling was die van wege de Huisvrouwenvereenigingdie mede uitstekend geslaagd is te noemen, en waaraan door vele firma's van hier en elders, werd deelgenomen. De Octobermaand eindelijk bracht ons de veelbesproken onthulling van het Marine- monument. Schitterend weêr was de oorzaak, dat deze plechtigheid, die geschiedde door Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, ver gezeld door Z- K. H. den Prins, de Ministers van Oorlog en Marine en vele andere autori teiten en die bijgewoond werd door een enorme menschenmenigte, die zich op het Havenplein opgesteld had, uitstekend van stapel liep. Onze stad is hierdoor een mooi, sprekend monument rijker geworden, dat tot in lengte van dagen vertelt van de daden van de mannen onzer vloot in de zoo moeilijke dagen van de mobilisatie. Het is wel aardig hieraan tevens de ver melding vast te knoopen van een andere ge beurtenis, ook in diezelfde maand, n.1. het be richt, dat de hier gestationneerde reddingboot van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- Maatschappij zal worden vervangen door een boot met motorische beweegkracht. Tenge volge van de zeer moeilijke redding van de twee opvarenden van een kleinen schoener, de „Alford", welke in de Zuider Haaksgron- den strandde, en zeer spoedig in het zand verdween van deze ondiepte, werd de tot nu toe in gebruik zijnde vlet zoodanig bescha digd, dat zij vervangen moest worden. De Maatschappij besloot nu de nieuwe boot te vens van motorische beweegkracht te voor zien. Hierdoor w-ordt voorzien in een lang- gevoelde, vaak geuite, behoefte, omdat men bij 't uitgaan der reddingboot steeds afhanke lijk was van sleephulp om haar buitengaats te brengen. Nu kan zij straks op eigen kracht naar het terrein der stranding gaan. Dit is een der goede dingen, welke het nieuwe jaar ons brengen zal. Tenslotte vermelden wij nog het kerswer- sche bezoek van den Duitschen kruiser „Berlin" in onze haven: beleefdheid jegens ons land wegens het vele, dat Holland voor de Duitsche kinderen deed. Hierover thans nog uitteweiden, ligt niet in onze bedoeling; de herinnering aan dit laatste bezoek ligt nog versch in ieders geheugen. Jubilea. In het afgeloopen jaar werden een aantal jubilea herdacht, zoo van personen als van instellingen, enz. Reeds aanstonds vierden in de Januari-maand twee groote lichamen feest, n.1. de afdeel, der Soc.-Dem. Arbeiderspartij, die het zilveren, en de Werklieden-Vereeni ging „O. SW." in de Koningstraat, die het gouden feest van haar bestaan herdacht. Bijna twee maanden later, 7 Maart 1922, was de beurt aan de Onderofficiers-Vereeniging „Vaderland en Oranje", die eveneens een halve eeuw bestond. De Nederlandsche Dier kundige Vereeniging, die hier het tegenwoor dige Zoölogisch Station heeft gesticht, be stond 15 Mei 1921 50 jaar, het Dames-Comité van den R.-K. Volksbond vierde in Novembei een grootseh festijn met fancy-fair ter her denking van het feit van haaf 2ö-jarig be staan. Onder de personen, die in het afgeloopen jaar een jubileum herdachten, noemen wi, den heer W. II. Burgers, welke 25 jaar lic was van het Burgerlijk Armbestuur, den heei M. Brïzie, baas aan de Gemeente-Reiniging wiens gouden-feestdag door het gemeente bestuur tot een waren jubeldag werd gemaakt en die in het gebouw der Reiniging feestelijk werd ontvangen en gehuldigd. Een tweeta. predikanten herdachten eveneens zulke da gen; n.1. in Mei Ds. C. J. Warners, welike den 30sten van die maand 25 jaar als predikan! werkzaam was, terwijl de Gereformeerde pre dikant Ds. B. van der Werff den 21sten No vember dienzelfden dag herdacht. De nieuw benoemde directeur van ons gecombineerde Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor, de heei T. Jonker, ontving 1 October voor hetzelfde doel een huldebetooging. Nog andere huldebewijzen werden in het afgeloopen jaar gebracht- Wij bedoelen hel afscheid van Mejuffrouw J. Metzelaar, die 16 September als directrice van de Fröbel school op de Visehinarkt een ware ovatie in ontvangst had te nemen van alle vrienden en goede kennissen, die zij zich in den loop van een halven mensohenleeftijd verworven had, En korten tijd later, n.1. in de tweede helf) van October, scheidde Mejuffrouw Kiske, de bekende en sympathieke verloskundige, van een aantal vriendelijke moeders, die haar een treffend afscheid bereidden. Hoewel de heei A L. Hazebroek, de luitenant-kapelmeester der Marine-kapel, reeds half September den dienst had verlaten, meende een comité uit de burgerij hem nochtans door het aanbieden van een stoffelijk bewijs van sympathie, te moeten huldigen; de aanbieding hiervan had 17 December plaats. Behalve van de zijde der burgerij was de heer Hazebroek bereids dooi de officieren en het corps stafmuzikanten in kleineren kring bij zijn vertrek gehuldigd. Tenslotte moeten wij nog vermelden het vertrek van Ds. A. E. van Griethuysen, die als Ned. Herv. predikant te Huisduinen en Julianadorp stond, en een beroep naar Noord- Gouwe aannam, waarheen hij 30 April ver trok. De vacature is nog niet vervuld. 4 Overledenen. 31 Januari overleed de heer F. Mulder, als oud-directeur van het filiaal Van Gend en Loos alhier jarenlang een bekende persoon lijkheid. 7 Februari had de begrafenis plaats van den heer A. Klerk Az., oud-schoolhoofd, die te Amsterdam ,was overleden. 26 Aprii stierf onze oude factotum F. Prass, expedi teur, looper, enz. van het voormalige „Vlie gend Blaadje", die 17 jaren in onzen diens werkzaam was. De heer L. Rumpff, tot aar zijn dood secretaris van den Armenraad, over leed 27 Juni. De oude heer Kloosterhuis eveneens een zeer bekende figuur, oud schoolhoofd, verwisselde den 14den Octobei het tijdelijke met het eeuwige. Hij werd 7 No veniber gevolgd door zijn collega W. Kuyk die slechts aan de oudere inwoners bekent was, en die al jarenlang te Scheveninger woonde- Nog een onderwijskracht moest d< gemeen'e verliezen in den persoon van der lieer S. Gazon, die begin Juni overleed. De Gemeenteraad ln 1922. De Gemeenteraad vergaderde in het afge loopen jaar 26 maal; als men de zittingen, ge wijd aan de begrooting voor één rekent, 2! maal. De voornaamste behandelde zaken zul len wjj hieronder in het kort laten volgen: 10 Januari. Besloten wordt een bijdrag te verleenen voor de totstandkoming van he Marinemonument. Een voorstel tot reor ganisatie der finantieele diensten wordt aan genomen, waarbij de gemeente-ontvange hoofd der controle wordt. De ophaaldiens werd uitgebreid, er komt een Centrale Kas enz. Voor 3 maanden werd een nader huurprijs vastgesteld voor de woningen va: Volkshuisvesting. Een voorstel tot reor ganisatie van den Vischafslag werd niet ai gehandeld. 17 Januari. In deze vergadering word tot uitbreiding van 't gebouw van den Viscl afslag besloten; verworpen wordt het voor stel om het bedrijf te socialiseeren, eveneen een voorstel om de rechten met 1/2 te vei hoogen. Tot directeur der Water- en Licht bedrijven wordt benoemd de heer J. N. I Teune, adj.-directeur. 31 Januari. In deze vergadering worc begonnen met de begrooting. De algemeen beschouwingen vangen aan en worden voort gezet 1 Februari, en beëindigd. 2 Februari, waarna wordt begonnen aan d artikelen- 3 Februari. Een middag- en avondzittin is hiervoor nog noodig. i 21 Februari. In deze vergadering worde door den heer Grunwald vragen gesteld b( treffende de benoeming voor een adj.-dire< teur der bedrijven. Deze heer wil de zaa eerst in openbaren raad bespreken. Ee voorstel-Grunwald tot uitstel van de voorg< nomen wegenbelasting wordt aangenomei Uitvoerige discussies worden gehoude betreffende beschuldigingen, door den hec Staalman bij de begrooting geuit ten opzicht van den directeur der bedrijven. Hiervcc wordt eene commissie van onderzoek b< noemd. 7 Maart. Aan de Vereeniging „Laat c Kinderkens tot Mij komen" wordt een gedee te van school 6 afgestaan. Aan de Veren niging „Het Roomsch-Katholieke Onderwijs wordt medewerking toegezegd voor de stiel ting van drie scholen. Een reglement ii zake de gezinsverpleging door het Algemee Weeshuis wordt vastgesteld. Voor de ve vaardiging van sintelbeton, enz. wordt, hoof< zakelijk voor werkverschaffing, een credi verleend. Besloten wordt een gedeelte P, rallelweg te bestraten. 14 Maart. Aangenomen wordt het voo stel van den heer Grunwald en 8 and raadsleden om niet over te gaan tot de be- 1 ming van een adj.-directeur der bedtf* m

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 1