HET BINNENLAND in 1922. HET BUITENLAND in 1922. Besloten wordt een hoofdopzichter aan te stellen. Een voorstel-Staalman inzake ver bodsbepalingen betreffende het verblijf van drankzuchtigen in café's wordt conform het prae-advies van B- en W. verworpen. Even wel zal eene commissie worden benoemd in den geest van art. 49 der Drankwet» Een voorstel-Borkert om muziek in tapperijen toe te laten, wordt verworpen. Aangenomen wordt het voorstel om voorloopig de toege stane schoolhelft nog niet af te staan zoolang de school Van Galenstraat niet gereed is. B. en W. worden voorts gemachtigd tot het aanvaarden van hypothecaire credieten uit 's Rijks kas en het verleenen van die credie ten ten behoeve van premiebouw. 4 April. Een plan van den heer Staalman tot het bouwen van een betonnen hulpraad- huis leidt tot geen resultaten. Een ver hoogd crediet voor werkverschaffing wordt toegestaan. Op het adres inzake de uit reiking van een brochure betreffende ge neeskundig onderzoek vóór het huwelijk wordt afwijzend beschikt. 19 April. Spoedeischende vergadering ter zake van werkverschaffing. Er moet nieuw crediet worden verleend en B. en W. stellen voor de werkverschaffing zooals die thans functionneert, stop te zetten. Dit voor stel wordt aangenomen. Afgestemd wordt een verzoek om den 1 Mei-dag als vrije dag te mogen beschouwd zien. 25 April. Vastgesteld wordt het le Na vorderingskohier pl. dir- belastingen, 1921/22. Besloten wordt de rookerij van J. Zwager man aan te koopen. Credieten voor wo ningbouw worden verleend, en nog diverse andere besluiten genomen. 16 Mei. Een voorstel inzake de oprich ting van een slachthuis werd tengevolge van het ongunstig advies van de slagers niet ver der afgehandeld, slechts werden eenige on dergeschikte regelingen betreffende de vleesc-hkeuring gemaakt. Een voorstel tot onderhandsche uitbaggering van het Helder- sche Kanaal wordt van de agenda afgevoerd. In deze vergadering wordt de fameuse melkprijsverordening vastgesteld, welker uit voering in de praktijk niet wel mogelijk bleek. 30 Mei. De Raad besluit thans een ge deelte van school 5 aan de Vereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen" af te staan. Een voorstel tot reorganisatie van het onder wijs wordt aangehouden. 7 Juni. en afgehandeld in de volgen de vergadering. Het betreft verkleining der scholen, afschaffing ambulantisme, enz. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. In deze vergadering werden voorts besproken de door de heeren Grunwald en Schoeffelen- berger gestelde vragen inzake de heffing der plaatselijke belasting. 20 Juni. De Raad neemt in principe het besluit het Weeshuis tot Ziekenhuis in te richten. Met de apothekers wordt een nieuw contract voor de aflevering van genees middelen afgesloten- De Raad besluit de rioleering van den Ruyghweg in eigen be heer te nemen bij wijze van werkverschaf fing. Bij de behandeling van het reorgani satievoorstel der finantieele diensten houdt de heer Schoeffelenberger een fel pleidooi tegen de functie van den ontvanger. Tenslotte wordt dezen functionnaris opgedragen de controle der gemeente-financiën, alsmede de inningsdienst, waarvoor hem 2 X 400 ver hooging 's jaars wordt uitgekeerd. 18 Juli. Een voorstel betreffende reor ganisatie van de gemeente-reiniging wordt op voorstel van den heer Van Breda verdaagd teneinde deze zaak eerst in comité te kunnen bespreken. Benoemd worden enkele hoof den van scholen; deze voordracht ontlokt veel critiek. Aan de Vereeniging „Volkshuis vesting" wordt een crediet verleend voor den bouw van 50 woningen aan de Anemonen- straat. 8 Augustus. Besprekingen over de melk prijsverordening. De Raad acht het beter deze verordening niet in te trekken, doch het verloop van zaken af te wachten. Naar aan leiding van een voorstel tot verbetering van den Middenweg wordt gesproken over het al of niet uitvoeren in eigen beheer daarvan. De Raad besluit niet over tb gaan tot vermin dering van het ontvangerssalaris, niettegen staande de felle protesten van den heer Schoeffelenberger. 30 Augustus. In deze vergadering wordt het nieuwe belastingtarief aangenomen. Verder was er niet veel belangrijks. 12 September. Besloten wordt een water leiding door Koegras te doen leggen. Naar aanleiding van een gehouden demonstratie van werkeioozen wordt een hieromtrent in gekomen voorstel-Zondervan c.s. met eenige wijzigingen aangenomen. Aan het einde der vergadering wordt, nadat hieromtrent in besloten zitting discussies zijn gevoerd, be sloten het houten schip „Neptunus" van het Rijk aan te koopen en te doen sloopen bij wijze van werkverschaffing- 3 October. Over de in deze vergadering behandelde gemeenterekening worden vrij uitvoerige debatten gehouden. Verder wordt in deze zitting over de pandhuiskwestie gesproken en besloten aan den tegenwoordi- gen exploitant geen verder subsidie meer te verleenen. 17 October. Behandelt de ontslag-aan vrage van wethouder De Zwart. Het verloop van deze zaak is bekend. 14 November. Discussie over de vraag óf de Raad gerechtigd is de kwestie van een gratificatie aan den vroegeren directeur der Water- en Lichtbedrijven, den heer Rij Kies, al of niet in besloten zitting te behandelen. Wethouder De Zwart heeft bericht zijn herbenoeming aan te nemen. Aan den Voorzitter worden vragen gericht betreffende het gevangen houden van een anti-militaris- t tischen colporteur tijdens het bezoek der Ko ningin. Een schrijven van den heer Smul ders betreffende het niet gunnen van eene aanbesteding ontlokt eenige discussie. Heftige discussies ontstaan naar aanleiding van een voorstel om 2 X 500 uit te trekken voor kindervoeding (voor November en De cember); het crediet wordt toegestaan. On der de vele andere in deze vergadering be handelde zaken is nog een subsidie (voor een maal) aan den pandhuishouder Kikkert, een woningbouwvoorschot groot 127000, een crediet van 10000 voor uitbreiding der straatverlichting. Een voorstel om in de bestekken van de gemeente den 8x/2-urigen werkdag op te nemen, wordt niet afgewerkt. 21 November. Bedoeld voorstel wordt, na heftige discussies, met 11 tegen 8 stem men verworpen. Besloten wordt voorts de gedrukte notulen te behouden en geen druk- inrichting aan te schaffen, zooals door B. en W. was voorgesteld. De leden van de werkeloozenkas der Chr.-Dem- Havenarbei ders zullen deelen in den gemeentelijken steun voor werkeioozen. 7 December. Hierin allereerst de inter- pellatie-Schoeffelenberger betreffende eene .uitlating van den heer Grunwald over dien V. Een voorstel-Zondervan om aan de rde Kamer te verzoeken geene medewer- 'cp verleenen aan de voorgestelde wjjzi- huurwetten wordt na vry heftige wordt voorts een voorstel om den schoolbouw Van Galenstraat ingevolge aanschrijving van den Minister belangrijk te vereenvoudigen. Een hierbij aansluitend voorstel van B. en W. om deze vereenvoudiging ook toe te pas sen op de te bouwen R.-K. scholen, ontlokte heftig verzet en werd eerst na felle discussies aangenomen. Gelden worden uitgetrokken voor den aanleg van een nieuwen weg Hel derCallantsoog. Marine. Zooals wij boven reeds releveerden, her dacht de Marinewerf alhier in het afgeloopen jaar haar eeuwfeest en deze datum is vrijwel onopgemerkt aan de bevolking voorbijgegaan. Hoewel men hier ter stede wel eens vreesde, dat de veranderde toestanden na den oorlog ook het voortbestaan der werf in haar tegen- woordigen vorm zouden aantasten, behoeft, naar wjj jneenen, vooralsnog geen gevaar daarvoor te bestaan. Wel staat ook de werf, evenals alles, in het teeken der bezuiniging; men streeft naar inkrimping hier, besparing daar, doch er zijn ook lichtpunten, die erop wjjzen, dat men tracht de werf zooveel moge lijk in den tegenwoordigen omvang te be houden. Een deel van liet Marine-Etablisse ment Amsterdam wordt naar hier overge bracht. Met den bouw van een tweetal hel- lingvloeren werd dit jaar een aanvang ge maakt. Over niet te langen tijd zullen zij ge reed komen en kan de eerste stoomloodsboot op stapel worden gezet. Deze bouw zal ook een proefstuk voor de werf zijn. Men herin nert zich wellicht de gedeeltelijk ook in ons blad overgenomen polemiek in het „Handelsblad" aangaande den duurderen bouw op 's Rijkswerf dan in het particuliere bedrijf. Een groot werk, dat in het afgeloopen jaar door de Rijkswerf werd opgeleverd, was het verbouwen van het voormalige pantserdek- schip „Noordbrabant" tot tuchtsohip. Wij hebben destijds eene uitvoerige beschrijving van de nieuwe inrichting van dezen bodem in ons blad opgenomen. (Tusschen haakjes zij hier vermeld, dat nog geen ligplaats voor het schip is aangewezen). Uit den millioenenhoek is weer een oud gediende verdwenen, n.1. de „Koningin Re gentes", welk schip in sloopershanden over ging. Ook de „Neptunus" was dit lot bescho ren: het sloopingswerk wordt door werkloo- zen uit deze gemeente uitgevoerd. In den loop van het jaar werd de Marine met een aantal nieuwe schepen versterkt. In- dienst gesteld werd o. a. de mijnenlegger „Douwe Aukes". Een aantal onderzeebooten van de K.-klasse kwamen gereed Zater dag 1.1. liep er weer een van stapel en met hen het moederschip „Pelikaan". Met het laatste schip was de Marine tot nog toe niet erg gelukkig. Tijdens den proeftocht braken zoowel van de hoofd- als hulpwerktuigen ver schillende deelen. Toen men eindelijk zoo ver was, dat het schip met de onderzeebooten naar Indië zou vertrekken of zooals men teen zeide, de onderzeebooten de „Pelikaan" naar Indië zouden begeleiden kwam plot seling bericht, dat de reis werd afgelast uit zuinigheidsoverwegingen. Onder de beman ning waren er velen, die hierdoor in meerdere of mindere mate werden gedupeerd. De indiening van de Vlootwet maakte, dat men in Marinekringen den toekomst wat minder hopeloos inzag. Na korten tijd echter scheen het alsof het wetsontwerp weer van de baan zou gaan. Sedert het optreden van Minister Westerveld echter is hierin weder verandering gekomen. In het begin van dit jaar werden alhier be richten ontvangen van een ontploffing aan boord van de onderzeeboot „K. IV", terwijl deze te Colombo vertoefde, en waarbij de kwartiermeester J- Huisman en de korporaal M. Blom om het leven kwamen. Een ander ongeluk had plaats aan boord van Hr. Ms. „Gelderland", op welken bodem de bocht van een stoomleiding sprong. Voor den Marinevliegdienst was 1922 een rampspoedig jaar. Behalve een waarnemer en een zeer geziene officier-machinist de lui tenant ter zee 2e kl. Mahns en de officier machinist De Jong vielen kort na elkaar twee uitstekende instructeurs Auwerda en Goedhart als slachtoffers van hun beroep. Het verongelukken van den laatste was te tra gischer, omdat het onmiddellijk volgde op de triomfen, die door hem te Rotterdam werden behaald. Hopen wij, dat het komende jaar voor den Marine-vliegdienst een gelukkiger zij. Een belangrijke gebeurtenis voor den Ma rine-vliegdienst was de oplevering van het eerste amphibievliegtuig. De Heldersche Courant gaat weldra haar ölsten jaargang in. Het oude jaar is niet on der gunstige omstandigheden voor het blad geëindigd. Nu van de pers, waarop het ge drukt werd, Zaterdag voor Kerstmis plotse ling eenige assen en raderen braken, moet het blad voorloopig gedrukt worden op een pers van mindere capaciteit, waardoor dus ook de omvang en het uiterlijk der krant tijdelijk is veranderd en verminderd. Door de toevoeging van het Zondagsblaadje, dat se dert het vorige jaar verscheen, werd de in houd aanmerkelijk uitgebreid, hetgeen onzer zijds met belangrijke finantieele offers ge paard ging. Want wel is het papier goed- Jcooper geworden, maar die mindere kosten wegen geenszins op tegen de zeer groote onkosten, die zoo'n Zondagsblad medebrengt. Bovendien gaf de Heldersche Courant in den loop van 1922 33 heele bladen meer uit dan in iy21 en 61 meer dan in 1920. De politiek van het afgeloopen jaar stond in de eerste en voornaamste plaats in het tee ken van de bezuiniging. De schromelijke geld verspilling tijdens de oorlogsjaren, waaraan ons land, door het op de been houden van het geheele leger en de geheele vloot, moest mee doen, maakte den eisch om zooveel en zoo krachtig mogelijk te bezuinigen tot een zeer dringende. Wjj zullen ons hier niet gaan ver diepen in de vraag of niet op andere en wel licht betere wijze bezuinigingen hadden kun nen worden toegepast, wij zullen alleen het feit memoreeren, waardoor de politiek van het geheele land beïnvloed is geworden. De verkiezingen, voor de eerste maal voor deze periode toegepast onder het actief vrou wenkiesrecht, brachten den reeds verwachten uitslag: een algeheele verschuiving naar rechts, waardoor de regeering met enkele „reconstructies" van het kabinet, vrijwel in tact bleef. Onder de belangrijkste zaken, die de Tweede Kamer tot stand bracht, moe ten, behalve de Grondwetsherziening, ge noemd worden de Tabaksbelasting (middel om aan geld te komen en de Onderwijs- herziening (middel om geld te besparen Voorts w*rd het nieuwe dienstpliohtontwerp aangenomen, en een wijziging in de Arbeids wet tot stand gebracht, waardoor de 48-urige werkweek in de plaats kwam van de 45-urige. Levendig herinnert men zich verder de agi tatie, die verwekt werd door de verwerping der burgerlijke pensioenwetten door de Eer ste Kamer. Het ontwerp werd korten tijd later opnieuw ingediend met de door de Eer ste Kamer gewensche verandering, dat een deel der premie zou worden verhaald. Aldus gewijzigd, is het ontwerp aangenomen. Verder werden allerlei ministerieele bepa lingen uitgevaardigd, die eveneens slechts bezuiniging ten doel hadden. Wij denken aan de inkrimping van de rijksvoorschotten voor woningbouw, en aan nog zooveel meer. Het door de regeering toegepaste systeem om 17% op alle begrootingen te bezuinigen, lijkt ons geen goed systeem. Het is trouwens ook niet ten volle doorgevoerd kunnen worden: veel is hieromtrent in perspectief gelaten. De voorgenomen droogmaking der Zuider zee werd weliswaar niet stopgezet, zooals aan vankelijk gevreesd werd, maar het tempo werd vertraagd, waardoor de daarvoor be- noodigde gelden op langeren termijn wordeu uitgegeven. De illusie als zou de lezer nog op zijn ouden dag in een aardig villa'tje in een dorpje ergens in de voormalige Zuiderzee zijn dagen door kunnen brengen, moeten wij hem dus ontnemen: dat is voor zijn nakroost weggelegd. Intusschen is de opbrengst der rijksmid delen buiten verwachting nog gunstig ge bleven, al doet zich dan reeds de teruggang gevoelen. De groote terugslag zal evenwel nog moeten komen, vooral omdat de inkom stenbelasting grootendeels betrekking heeft op voorafgaande perioden van voorspoed. In dit opzicht is het perspectief van het nieuwe jaar allesbehalve rooskleurig. Trouwens, niet alleen het perspectief is ongunstig, maar reeds het heden is onder hevig aan den druk der tijden. Tallooze fail lissementen hebben plaats, de malaise heerscht op elk gebied. Wij denken hierbij aan de vele gemeenten, die in finantieele moeilijkheden zijn geraakt, waarvan een der fiappantste gevallen wel was de faillisse mentsaanvrage van Wormerveer. Hier heeft de regeering ingegrepen. Verder aan de Kon. Holl. Lloyd, die eenige harer grootste en kostbaarste schepen van de hand moest doen om daardoor aan „contanten" te komen, aan de bankierszaken Lenaerts Wagner, Marx Co., Van Nierop, om maar enkele der groot ste te noemen. Werkeloosheid neemt hand over hand toe. Arbeidsconflicten hebben herhaaldelijk plaats, er is een neergaande conjunctuur ten opzichte van de loonen en natuurlijk verzet de arbeider zich daartegen. De 45-urige werkweek is ver anderd in een 48-urige, zooals wij boven rele veerden. Groot is de ontevredenheid onder het spoorwegpersoneel, groot ook die on der de rijksambtenaren, nu de regeering voornemens is de classificatie-groepeering der gemeenten te veranderen en de pensioen- kortingen weder staan te worden ingevoerd, die ook op het militaire personeel zullen wor den toegepast. Er is dus een algemeene ach teruitgang, en het is niet verwonderlijk, dat deze doorgewerkt heeft ook op de mentaliteit der groote massa. Het behoeft ons dan ook volstrekt niet te verbazen, al valt het feit op zichzelf te be jammeren dat er een toenemende crimi naliteit en ontaarding ontstaat. Typische uitingen daarvan bracht ons het afgeloopen jaar allereerst in den bomaanslag te 's-Gra- venhage, waardoor van eenige jonge, op zich zelf niet onsympathieke mensohen, üe toe komst door jaren van gevangenisstraf voor goed vernietigd werd. Terwijl Nieuwjaarsdag van het vorige jaar ons het sensationeele be richt van den „moord in den sneltrein" bracht, van welke geschiedenis wij intus schen, nadat men een aanvankelijk als den dader aangewezen handelsreiziger had moeten loslaten, nimmer meer iets gehoord werd. Welke geheimzinige machten hier aan het werk zijn geweest, waardoor deze moord geschiedenis den doofpot in gestopt werd, zal wel nimmer bekend raken. De Chinee- zenrelletjes te Rotterdam en Amsterdam brachten veel consternatie teweeg; zij waren het rechtstreeksche gevolg van de ook in de scheepvaart heerschende malaise, waardoor deze gele broeders, die een beetje anders zijn aangelegd dan de westerlingen en wat spoediger klaarstaan met revolver of mes, uit het gareel sprongen. Gelukkig zijn zij door de regeering in massa naar hun vader land getransporteerd, franco en tolvrij. Het is ondoenlijk van alle gevallen van kleinere of grootere misdaden een volledig overzicht te geven; de kolommen van de dagbladen wemelen er tegenwoordig van, helaas! Wel nimmer was een periode der wereldgeschiedenis zoozeer onderhevig aan eene algemeene ontaarding als deze. Wij wil len alleen nog noemen de talrijke misdaden, veelal door Duitschers aan onze oostgren zen bedreven, en de Belladonna-vergiftiging, waarvan de daderes onlangs terechtstond, en wij stappen dan haastig van dit lugubere onderwerp af. De najaarsstormen, waarvan wij hier in Helder meestal goed ons deel krijgen, getui gen de jaarlijksche strandingen op deze kust, waren in Februari oorzaak van een droevig ongeluk op het Zwarte Water, nabij Gene- muiden, waar een veerpont omsloeg en 10 menschen verdronken. De griep-epidemie, die al eenige jaren pe riodiek terugkomt, bracht ons in het begin van het jaar weder een bezoek. Weliswaar was zij niet van zoo ernstigen aard meer als voor eenige jaren terug, maar toch was op een zeker oogenblik het geheele verplegend personeel van ons ziekhenuis aangetast, zoo dat de patiënten door hun verwanten in al lerijl thuis moesten worden gehaald. De geweldige hongersnood, die het geheele jaar een groot deel van Rusland teisterde, was oorzaak, dat hier op groote schaal in zamelingen vanwege het Nederlandsch Nan- sen-oomité werden gehouden, waardoor vele duizenden menschen gered werden. De hier voor in onze stad gehouden fancy-fair met tentoonstelling releveerden wij hierboven. Als een bizonderheid valt voorts nog te vermelden de hittegolf, die ons in de Mei maand overviel. Overigens zijn wij op dit gebied door het afgeloopen jaar niet ver wend. Ten slotte mogen nog eenige herdenkings dagen worden genoemd, in de eerste plaats het 350-jarig feest van de inneming van den Briel, dat in die stad op grootsche wijze is gevierd. De 60-jarige voorzitter der S.D.A.P., de heer W. H. Vliegen, herdacht dezen ver jaardag den 20sten November, en is daarbij op waardige wijze gehuldigd. Ook de be kende „man van de Koude", prof. Kamer- lingh Onnes werd gehuldigd. Voor de a.s. herdenking van het regeerings-jubileum van Koningin Wilhelmina worden reeds in ver schillende plaatsen maatregelen genomen. Onder de overledenen noemen wij den heer A. G. Boissevain, redacteur van het Alge meen Handelsblad, een zeer bekende per- nlijkheid in de hoofdstad. prof. G. J. P. J. Bolland, prof. A. W. D. F. Lichtenbelt, hoogleeraar in werktuigbouwkunde te Dellt. Onder de min of meer bizondere gebeurtenis sen het huwelijk van den Duitschen ex- keizer op Doorn. Voor zoover het de buitenlandsche poli tiek betreft, mag het afgeloopen jaar wel het jaar oer conferenties genoemo worden. au de eene conferentie ging men ov er in de andere, maar nagenoeg geen van deze bij eenkomsten van deskundigen leverde eenig succes op. Bij den aanvang van het jaar was de con ferentie van W ashington over de Deperiung der bewapening ter zee in vollen gang. juist in dien tyd kwamen uit Was- mng ton berichten over de houding van de dapansche delegatie, die weinig goeds \ooi den aiioop voorspelden. Nochtans zijn het de Japanners niet gefeest die roet in het eten gd&ooid hebben. Zij toch stemden toe in het „agreement" waamij de sterkte der vloten van Engeland, Amerika en Japan aan een bepaalde verhouding werd gebonden, voor zoover het althans de groote schepen be trof. Een regeling voor het z.g. kleine mate rieel werd met getroffen. Heftig verzette Frankrijk zich hiertegen. Ook het duikboo- tenvraagstuk werd met afgehandeld. Het eenige wat men ten aanzien van het kleinere materieel bereikte was de vaststelling van een maxnnum kaliber voor het geschut van deze vaartuigen. Frankryk verspeelde door deze houding ter conferentie een groot deel van de sym pathie der Vereenigde Staten. Afdoende resultaten werden te Washing ton nog bereikt inzake de kwestie van het telegraafstation-eiland Yap en de kwestie van Sjantoeng. In beide gevallen toonde Ja pan meer inschikkelijkheid dan men ver wachtte. De volgende conferentie, die rechtstreeks verband hield met de Europeesche vraagstuk ken werd gehohuden te C a n n e s. Het scha- devergoedingsvraagstuk en een Engelsch- Fransch verdrag vormden hier de hoofd punten. Verder besloot men op deze confe rentie tot bijeenroeping van een commissie van deskundigen, die te Parijs bijeen zou komen, en beraadslagen zou over het eco nomisch en financieel herstel van Europa. De conferentie te Cannes had geen geluk kig verloop. Lloyd, George, de leider der En- gelsche delegatie, en Briand, die Frankrijk vertegenwoordigde zaten elkaar nog al eens in het haar. Rathenau vertegenwoordigde Duitschland. De houding door Briand ter conferentie aangenomen, leidde tot een verschil van mee- ning met Millerand, den Franschen Presi dent. Het gevolg hiervan was, dat Briand moest aftreden. De conferentie ging daarna uiteen. In de plaats van Briand werd Poin- caré Minister van Buitenlandsche zaken. Daarmede was een politiek van scherpere maatregelen tegen Duitschland ingeluid. Het duurde na de conferentie te Cannes eenigen tijd voor men de hoofden in een zak kreeg voor een nieuwe conferentie. Deze werd 10 April te Genua geopend. De daar gevoerde besprekingen betreffende de ont wapening maakten de onstemming der Fransche delegatie (Barthou) gaande, en leidden meermalen tot heftige incidenten, o.m. tusschen de Duitsche en Fransche en tus schen de Russische en Fransche delegaties. De Russen, die zich op deze conferentie wei nig handelbaar toonden, trachten met de ver schillende delegaties afzonderlijk te onder handelen. Op deze wijze kwam o.a. het ver drag van Rapallo tusschen Duitschland en Rusland tot stand dat heel wat beweging ver oorzaakte. De conferentie eindigde 2 Mei. Tengevolge van den Russischen tegen stand was ook deze bijeenkomst eene mis lukking. Aan het Russische vraagstuk werd toen een aparte conferentie gewijd. Na hefti gen tegenstand der Russen werd besloten deze te Den Haag te houden. Ook deze bijeen komst leidde niet tot eenig resultaat. Men eischte van Rusland waarborgen voor de te verleenen credieten, waarin Rusland even wel niet wilde toestemmen. Na den Haag kwam Londen aan de beurt, waar, behalve de Russische kwestie ook de Duitsche schadevergoeding weer aan de orde kwam. Evenals de vorige had ook deze bij eenkomst weinig resultaat. En op het einde van het jaar confereert men nog te Lausanne over de Turksche vraagstukken. Deze opsomming betreft alleen nog maar de groote conferenties. Het aantal conferen ties van de geallieerde eerste ministers, van de Neutralen, met de kleine Entente, etc. was naar verhouding groot Het economisch herstel van Europa, waar aan reeds zooveel woorden zijn verspild, laat nog steeds op zich wachten. Men blijft er over praten en schiet niet op. En voortgaan- den op den weg, dien de geallieerde staatslie den, vooral de Fransche, meenen te moeten volgen, zal dit vurig begeerde herstel nog wel geruimen tijd uitblijven. Het optreden van Poincaré voorspelde wei nig goeds. Hjj toch is de man van de sterke hand tegen Duitschland. En juist op het eind van het jaar dreigt te dien opzichte meer ge vaar dan ooit. Al heeft Frankrijk onder den druk der andere geallieerden ook afgezien van eene militaire bezetting van het Roer gebied, de commercieele bezetting staat voor de deur. Afgezien nog van het feit dat nog weer nieuwe waarborgen van Duitschland worden geëischt. De commissie van herstel zendt de Duitsche regeering nota op nota. De bezetting kost Duitschland milliarden. Alle maatregelen wijzen erop, dat het niet alleen de kwestie der schadevergoeding is die men geregeld wil zien, doch dat als ne vendoel daarbij komt een poging om Duitsch land economisch te verlammen en zijn indus trie en handel te gronde te richten. Betoo- gen van mannen als Keynes, prof. Cassel, wellicht de grootste economen van hun tyd dat Frankrijk op die wijze ook zich zelf om hals helpt mochten niet baten. Men gaat uoor op den gevolgden weg. Het conservatie ve ministerie dat in Engeland het kabinet- Lloyd George heeft opgevolgd, steunt deze politiek zijdelings in ruil voor den steun van Frankrijk tegenover de Turken, ter conferen- van Lausanne. Evenals vroeger beheerscht het Balkan- vraagstuk dus weer de politiek van Europa. Men kent de gebeurtenissen. De Grieken wilden oprukken in Klein-Azië tegen de troe pen van Kemal Pasja, een onverzoenlijke, die het vredesverdrag tusschen Turkije en de geallieerden niet wilde erkennen en in het binnenland van Klein-Azië een aanzienlijke legermacht op de been bracht. Hij bracht den Grieken een geweldige nederlaag toe, die eindigde met de ontruiming van Klein- Azië door de Grieken. De Kemalisten dreigden toen naar den Eurüpfctóüökwi ottver ov<*r W steken, waarte gen de geallieerden zich verzetten. De Ke malisten hadden echter het heft in handen en stelden allerlei eischen, o.a. ontruiming van Konstantinopel, de oude Turksche gren zen van 1913 etc., afschaffing van de capi tulaties. Daarover wordt thans te Lausanne onderhandeld. De laatste berichten luiden evenwel niet zeer gunstig, zoodat Lausanne de mislukking nr. zooveel dreigt te worden. De Turken, die aanvankelyk met den steun van Rusland - een nogal scherpen toon aansloegen, bonden later weder in. Ook in de kwesties der Dardanellen en die van de minderheden toonden zij zich nogal mee gaand. Een kink kwam echter inde kabel by de besprekingen tusschen de Turksche en Engelsche delegatie over het district Mosoel in Mesopotamië. De Turken stellen zich op het standpunt dat het door de Engelschen moet worden ontruimd. De Engelschen mee nen dat de Turken er geen recht op hebben Beide partijen waken er angstvallig voor het woord petroleum in hunne argumenten te brengen, ofschoon dit toch de hoofdzaak is waar het om gaat. e In Turkije had een ommekeer plaats, die voor de geheele Mohammedaansche wereld van groote beteekenis was. De regeeiing te Angora besloot n.1. den sultan het wereldlyk gezag te ontnemen en dit over te dragen op de nationale vergadering van Angora. Den Chalief wefd alleen het kerkelyk gezag als hoofd van den Islam gelaten. Als gevolg van de nederlaag in Klein Azië moest de koning van Griekenland af stand doen van den troon. Verschillende ministers van het daarbij aftredende mini sterie werden voor de rechtbank gedaagd en ter dood veroordeeld, welk vonnis ook werd voltrokken. Een der zoons van den Koning, die een legercorps in Klein Azie had aangevoerd, werd door den krijgsraad tot verbanning veroordeeld. Ook in Italië had een omwenteling plaats, die evenwel een weinig vreedzamer verloop had. De fascisten onder leiding van Mus- solini namen hier het roer in handen. In Spanje maakte de mislukking van de expeditie in Marokko, waar de Spanjaarden gevoelige verliezen leden, grooten indruk. Hierin lag ook een gereede aanleiding tot eindelijke opheffing van de militaire Junta's, een officierenvereeniging die feitelijk het bestuur van het leger in handen had. Engeland maakte een jaar door van groote veranderingen. Na een groot deel van het jaar in Ierland een harden strijd te hebben gevoerd tegen de rebellen welke strijd met groote verbittering werd gevoerd, werd eindelijk de oplossing van het Iersche vraag stuk verkregen. Al heeft de eigen Iersche regeering thans ook nog tegen onverzoen- lijken te strijden, toch laat het zich aanzien, dat over niet al te langen tijd de rust zal terugkeeren. De verkiezingen, die in het afgeloopen jaar gehouden werden, leverden in het par lement een conservatieve meerderheid, zoo dat het Ministerie Lloyd George vervangen werd door dat van Bonar Law. Een merk waardig verschijnsel was de opmerkelijke toename van het aantal arbeidersafgevaar digden, te meer, omdat de Labour-party bij de kort te voren gehouden gemeenteraads verkiezingen een nederlaag had geleden. Centraal en Oost-Europa bevinden zich nog steeds in een toestand van economische inzinking. De geweldige lasten door de com missie van herstel aan Duitscniand opgelegd, de steeds voortdurende onzekerheid aan gaande de schadevergoedingen, maken, dat van stabilisatie van de Mark voorloopig nog geen sprake kan zijn. De door de lage valuta in het leven geroepen opbloei van de Duitsche industrie begint reeds te verminderen en het oogenblik is niet ver meer af, dat Duitsch land èn door gebrek aan grondstoffen èn door verhoogde loonen in overeenstem ming met de daling van de Mark itiet meer goedkooper kan produceeren dan om ringende landen. Van de ellende, die nog steeds onder den middenstand in Duitschland voorkomt, hebben wjj meermalen krasse staaltjes tn ons blad opgenomen. Ook de politieke toestand in Duitschland geeft aanhoudend reden tot zorg. Als uitwas sen van de reactionaire beweging hadden verschillende aanslagen plaats. Zoo werd'op 24 Juni de minister van buitenlandsche za ken, Dr. Walther Rathenau het slachtoffer van een politieken aanslag. Verder werden aanslagen gepleegd op Scheidemann en Har-, den. Berichten over een voorgenomen aan slag op den Rijkskanselier Wirth werden niet bevestigd. Gedwongen door de houding der sociaal democraten inzake de vorming van een z.g. meerderheidskabinet, moest Dr. Wirth als Rijkskanselier aftreden. In zijn plaats kwam Cuno, de directeur van de H.A.P.A.G. Polen is evenals vroeger het too- neel van feilen partijstrijd. Evenals in de an dere centrale rijken is er een sterke ople ving te bespeuren van het anti-semitisme. Enkele dagen na zijn verkiezing tot presi dent viel Narutowicz als slachtoffer van de politieke tegenstellingen. Hoewel niet kon worden vastgesteld, dat reactionaire organi saties bij dezen moord betrokken waren, is het buiten twijfel, dat de voordurende ophit sing tegen de „jodenregeering" hierbij een rol heeft gespeeld. Wat Rusland betreft, willen wij slechts wijzen op den hongersnood die dit ongeluk kige land teisterde, zóó zwaar, dat men in sommige streken zelfs tot kannibalisme ver viel- Wat Nansen hier met zijn hulp-orga nisatie bereikte was geweldig en toch nog niet afdoende. Men kan slechts hopen, dat niet opnieuw eene mislukking van den oogst de bevolking aan ellende prijsgeeft. Het communisme en de geloofstegenstel- ling door den Grieksch-Turkschen oorlog in het leven geroepen, deden in verschillende landen in Azië hun invloed gelden. De republiek Georgië werd door de Roode troe pen van Moskou overweldigd. Ook in Tur- kestan en Afghanistan kreeg de sovjet tijde lijk vasten voet met de hulp van Enver- Pasja, den voorinaligen Turkschen genera lissimus. Toen deze echter eenmaal de macht in handen had, keerde hy zich tegen Moskou. Den laatsten tijd heeft men weinig van hem vernomen, meermalen werd beweerd, dat hij om het leven gebracht werd. Het eenige po sitieve dat bekend werd, was, dat door hem in Centraal-Azië een sterke legermacht op de been is gebracht, dat hij in Turkestan de niacht in handen en in Afghanistan grooten invloed heeft. En zoodoende een weinig bf* geerde buur is geworden van Enge ld" Indië, waar de Mohammedanen de schen reeds geruimen tyd dwars zitten. In China is het steeds een ge*1''01"6 warboel. Men heeft daar verschilled re" geeringen, hetgeen tot de onmogelijk0'0 'ue"

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 2