RATINÉJASSEN Freco's Zenuwtabletten Tweede Blad. I. G R N WaIö Kelzer^raatlll (boven). VAN ZATERDAG 30 DECEMBER 1922. naar maat. Deo. op: Zondag 31 a. 2.22 m Jan. Maand. 1 3-06 Dinsdag 2 3.59 Woensd. 3 5.- Dond.d. 4 6.07 Vrjjdag 5 7-20 Zaterd. 6 8.36 de plattelandsdeelen der ge- r—tt——"I I i i—p Op- en ondergang van Zon 'en IV!aan en tijd van hoogwater (Texel). W intertyd. Maan Zon Hoogwater ond.: op: ond.: v.m.:n.in.: 5.-8 12 3.53 6.18 6 50 6 01 8.12 3.54 7.10 7.38 6.59 8.12 3.55 7.58 8.20 7.51 8.11 3.57 8.42 8.57 8 35 8 11 3.58 9.22 9.34 9.14 8.11 3.59 10.03 10.11 9.47 8.11 4.- 10.44 10.54 Licht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 10 Doe4.23 uur. Zondag 31 4.23 Maandag 1 Jan4.24 PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente vergadert op Woensdag 3 Januari 1923, des namiddags 8 uur. De agenda vermeldt de volgende onderwer pen ter behandeling: Ingekomen Stukken. a. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op het raadsbesluit d.d. 14 November 1922 tot wijziging der gemeentebegrooting, dienst 1922; b. Alsvoren op het raadsbesluit d.d. 21 November 1922 tot uitgifte van grond in erf pacht aan A. J. Demoitié. c. Alsvoren op het raadsbesluit d.d. 14 November 1922 tot aankoop van grond van het Roomseh-Katholiek Kerkbestuur der Pa rochie „Onze Lieve Vrouwe Onbevlekt Ont vangen". d. Alsvoren op het raadsbesluit d.d. 14 November 1922, tot uitgifte van grond in erf pacht aan J. P. van Os. e. Alsvoren op de 2e Suppl. -begrooting van Inkomsten en Uitgaven, dienst 1922. f. Proces-verbaal van opneming der kas en boeken van den Gemeente-Ontvanger. g. Brieven van A. J. Besseling, houdende bericht van aanneming der benoeming tot Directeur-leeraar en van Jb. Visser en 19 anderen tot leeraar aan de Avondvakteeken- school. Avondvakteekenschool. Voorstel om tot leeraar in de Arbeidswet geving aan de Avondvakteekenschool te be noemen L. Bandsma. Bestekken. Voorstel om voor zoover mogelijk reke ning te houden met het verzoek der Aid. Helder van den Ned. Bouwarbeidersbond onr in de bestekken eene bepaling op te nemen ten gunste van personen, die aan de spoedop leiding voor metselaar hebben deelgenomen. Belooning conciërges. Voorstel in zake de belooning van da con ciërges van L. Scholen. Schoonmaakster politiebureaux. Voorstel in zake de belooning van de schoonmaakster van de politie-buxeaux. Lid Commissie Beroepskeuze. Verzoek van G. C. Dibbetz om ontslag als lid van de Commissie tot voorlichting bij be roepskeuze. (Burgemeester en Wethouders stellen voor: lo. dit ontslag te verleenen met dankbetui ging voor de bewezen dienst; 2o. de ontstane vacature niet aan te vullen, daartoe verwij zende naar bijlage No. 250, waarbij wordt voorgesteld de commissie uit te breiden met een lid van het onderwijzend personeel der Ambachtsschool. Aanbevolen worden de hee- retn Besseling (Directeur) en A. Smit (leeraar). Leden Commissie Beroepskeuze. Voorstel tot benoeming van leden der Com missie tot voorlichting bij beroepskeuze. Hoofd v. School. Voorstel tot benoeming van een hoofd eener school. Burgerlijk Armbestuur. Voorstel tot benoeming van leden van het Burgerlijk Armbestuur ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van A. J. Swaerts. Aanbevolen worden door het Burgerlijk Armbestuur: 1. J. Kossen. 2. J. Blaauwboer, terwijl door B. en W. daaraan wordt toe gevoegd: I. J. Gakeer. Ter voorziening in de vacatures, welke in gevolge art. 5 van het Reglement van liet Burgerlijk Armbestuur op 1 Januari ltL'3 zullen ontstaan, worden aanbevolen: L Vacature R. H. Luidinga\au Gcnne. 1. R. H. Luidinga—Van Genn». 2. G. Geus—Middelkamp. IL Vacature D. W. Spangenberg: 1. D. W. Spangenberg. 2. H. F. van Baaren. III. Vacature P. van Dalen: 1. P, van Dalen. 2. C. D. de Haan. Bankovereenkomst. Voorstel tot het sluiten van een overeen komst met de Banik van Wisselink voor het storten en opnemen van kasgelden door en voor de verschillende diensten en bedrijven. Avondvakteekenschool. Voorstel om met ingang vaai 1 Januari 19-" le benoemen tot leeraar in het vakteekeucn ('ri de vak theorie voor scheepsbouwers en bankwerkers aan de Avondvakteekenschoo. J- K- Labout. Verhuring van land. 'borstel om aan L. C. Kraan Jr. ontheffing van huur te verleenen van een stukje land, 8roo' 25 A. en 40 cA., gelegen aan den Alk- «aarderweg eu om l>edoeld stukje land te ^erhuren aan C. Rijkers voor denzelfden Prys. Ontvangsten en Uitgaven, v erziciit, der Ontvangsten en Uitgave* betrekkelijk meente. erhurlng Tuingrond. V oors.el tot verhuring van een stukje tuin grond aan P. v. d. Nieuwenhuizen. Aansluiting Waterleiding. oor.stel tot wijziging van art. 74 der Bouw verordening met het oog op de verplichte aansluiting aan de Waterleiding. Salarisverhooging. oorstel om afwijzend te beschikken op het van Bestuur van de Afdeeling Helder van het Nationaal Verbond van Ge meente-Ambtenaren om den hulpkeurmeester C. van der Laan in loongroep 4 der ambte naren te plaatsen. Uitbreidingsplan. Voorstel tot het vaststellen van een plan van uitbreiding voor Huisduinen. Erfpacht. Voorstel tot het uitgeven van grond in erf pacht gelegen aan de Van Galenstraat aan de Vereeniging voor Volkshuisvesting „Helder". Benoeming onderwijzer. Benoeming onderwijzer School No. 2. De voordracht luidt als volgt: 1. J. Schreuder te Helder. 2. G. J. Mol te Helder. 3. M. Quant te Callantsoog. Ontslag Onderwijzeres. Verzoek van Mej. G. Hellings om eervol ontslag als onderwijzeres aan School No. 1. (Voorgesteld wordt het ontslag eervol te verleenen op een nader door B. en W. te be palen dag). Reclames. Uitbreidingsplan Huisduinen. B. en W. hebben aan den Raad het vol gend schrijven gericht: Het plan van uitbreiding voor Huisduinen, zooals dat werd vastgesteld bij Raadsbesluit- van 30 Januari 1912, goedgekeurd door Gedep. Staten bij hun besluit van 31 Juli 1912, No. 75, is niet meer in overeenstem ming met de eischen, aan een zich ontwik kelende badplaats te stellen. Ook in verband met de in de Woningwet voorgeschreven periodieke herziening is de vaststelling van een nieuw plan te overwe gen. Ingevolge de opdracht van de vergadering van den Raad van 23 Mei 1918 hebben wij den heer W. van Boven belast met maken van een partieel plan van uitbreiding voor deze gemeente, voor zooveel betreft Huis duinen. Het ontworpen plan wijkt belangrijk van het bestaande af, hoewel voor het bebouwde gedeelte van het dorp de grondgedachte is bi-houden. Aan de Zuidzijde van den Huis- duiner weg, tusschen den Tuintjesweg en de kerk, is een villawijk geprojecteerd, al thans een terrein voor open bebouwing. Zooals U uit de overgelegde kaarten met memorie van toelichting zal blijken, geeft het plan een uitgewerkt beeld van dit deel der gemeente Helder voor de allernaaste toe komst, alsmede een volledig beeld van den toekomstigen aanleg van straten, pleinen en wegen en een aanduiding voor welke bebou wing de bouwblokken bestemd zijn. Het ligt in de bedoeling, om, zoodra bet on- üerwerpelijk uitbreidingsplan is vastgesteld en goedgekeurd, U een ontwerp-bebouwings- verprdening aan te bieden, waarbij de wijze van bebouwing, de onderlinge afstand tus schen de huizen voor de onderscheiden dee- len van Huisduinen, is geregeld, en waarin tevens kan worden vastgelegd, dat aan den weg van Helder naar Huisduinen geen an dere gebouwen mogen worden gesticht dan bestemd voor woningen*J)it laatste om een ongewenschte bebouwing van den hoofdver keersweg naar Huisduinen tegen te gaan. Naar aanleiding van de door de Gezond heidscommissie gemaakte opmerkingen heeft een bespreking plaats gehad tusschen ons College, den heer Van Boven, den Gemeente- Bouwmeester en gedelegeerden der Gezond heidscommissie. Het gevolg van deze conferentie is ge weest, dat de breedte van den Huisduiner weg op 15 M. is gebracht. Met verwijzing naar de overgelegde stuk ken, waarbij het Advies der Gezondheids commissie en dat van de Commissie voor de Publieke Werken, stellen wij U diensvolgens voor tot vaststeling van het plan van uitbrei ding voor Huisduinen over te gaan. Verplichte aansluiting waterleiding. De Verordening tot wijziging en aanvul ling van de Verordening op het bouwen en op de bewoning, vastgesteld in de Raads vergadering van 16 Mei 1922, bepaalt o.m., dat de aansluitingsplicht aan de waterleiding 1 Januari 1923 aanvangt te werken. Het komt B. en W. met het oog op de immer voort durende waterschaarschte en de te verwach ten aansluiting volgend jaar aan het Prov. Water leidingsnet gewenscht voor om be doelde verplichting een jaar op te schorten. De Commissie van Bijstand van Publieke Werken, alsmede de Gezondheidscommissie, verklaarden hiermede in te stemmen. Jaarwedde hulpkeurmeester. B. en W. adviseeren aan den Raad afwij zend te beschikken op een adres van het Bestuur der afd. Helder van het Nationaal Verbond van Gem.-Ambtenaren met verzoek om de jaarwedde van den hulpkeurmeester C. van der Laan (onjuist aangeduid als le keurmeester) zoodanig te verhoogen, dat liij bezoldigd wordt overeenkomstig groep IV 26003200) van de loontabel voor de ambtenaren. A. G. O. In één seconde doorloopt het licht een af stand van 7 maal den omtrek van de aarde. Neem een touw van die lengte en ge kunt het uitmeten. Knoop 60 van zulke eindeh touw aan elkaar en ge hebt den afstand van een minuut. Knoop weder 60 van die groote ein den aan elkaar en ge hebt den afstand van een uur. Neem dat stuk 24 maal en ge zijt aan een periode van een dag. Ge staat des morgens op, het lichtsein wordt uitgezonden, ge ontbijt, doet uw werk, ge eet, zoekt ont spanning, gaat slapen: ge wordt weder wak ker en uw lichtsein heeft dien afstand van 24 X 60 X 60 X 7 X den omtrek van de aarde tioorloopen. Zijt ge er? Neem dan 365 van deze stukken touw, en ge hebtde eenheidsmaat waarmede de sterrekundige rekent. Nietwaar, de man zou aan het centi- metertje waarmede uw naaister werkt, niet veel hebben?Gij denkt: dat is fantasie, gij kunt u geen voorstelling maken van dien ai stand? Weet gij, dat de dichtstbijzijnde ster, een ster uit het sterrebeeld Sirius, 4 jaar en 4 maanden, d. w.z. 4 lichtjaren en 4 licht- maanden, van onze aarde verwijderd is? Dat er sterren zijn, welker licht 100, 200, 500 ja ren (men, chenjaren wel te verstaan) noodig hooft om ons te bereiken? Eén ster is er, Ingezonden mededceling. waarvan het licht, dat wij op dit oogenbiik ervan Zien, in uen jare 7b vóór Christus werd digezonuen, en uus 2000 jaar onaerweg is. iNieiwaar, oat spot met ons aller voorstel lingsvermogen. Daar is geen sprake van, dat onze mensoneiijke geest dat zou kunnen be grijpen. op cieze wijze hield Mr. Salm, die Donder dagavond optrad in Casino voor de vereeni ging A.G.O., zijn toehoorders geboeid in een improvisatie, cue op geen enkeie wijze in een nuchter krantenverslag kan worden be- of omschreven. De heer Salm heeft bij uitstek ue gave van het woord; en ook de gave der veraanschouwelijking. Als het binnen het voorstellingsvermogen der menschen ligt wat hij te zeggen heeft, maakt hij het u duidelijk. Het aannooren van zijn rede is een literair genot; hij bouwt zijn zinnen op in een vlotte, gave constructie, met de rijzing en daling van uen literator; hij brengt er, als een goed stylist, de sterke spanning in, die zijn toe hoorders ademloos gevangen houdt in den gioed van zijn woord. Om tenslotte, als te strak de torenhooge opbouw van zijn zinnen dreigt uit te groeien boven der menschen uithoudingsvermogen, met een geestigheid ue spanning te breken en terug te keeren tot den beganen grond. Navertellen wat hij gezegd heeft? Daar is geen sprake van. De heer Sahn heeft de sterren hef en het uitspansel, waarin zij schijnen. Hij heeft de wetenschap gevolgd, stap voor stap op haar moeizamen weg naar omhoog. Langzaam, langzaam is het lichter geworden, langzaam is daar verhelderd in zicht gekomen in de constructie van 't heelal. Maar met dat lioogere inzicht is ook gestegen de duizelingwekkende grootheid daarvan, en ingekrompen is de mensch, meer en meer, tot een zielig klompje stof. En op het hoogere inzicht, dat 'ue wetenschap ons bracht omtrent de samenstelling van den kosmos, en het zich steeds verdiepende inzicht, dat nog ver der doordringen in zijn geheimen ons bren gen zal, bouwt de nieuwe mensch zijn nieuwe wereldbeschouwing. Dat de aarde de eerste en voornaamste is onder de hemellichamen, is een reeds lang verlaten standpunt. Miliioe- nen en millioenen sterren zijn er in den kos mos, en elke ster is het middelpunt van een apart zonnestelsel. En deze millioenen ster ren, waarvan de moderne tele-photografische techniek ons zulke prachtige photographieën heeft bezorgd, deze millioenen, milliarden sterren, die zoo dicht aan den hemel gezaaid lijken als erwten in een bus, ze zijn in waarheid in de kosmische ruimte niet dichter gezaaid danJa, weet ge 't niet? Neem de landkaart van ons vaderland en daaruit de 11 hoofdsteden der provincies. Ga op de markt staan van elk dezer steden en plaats daar in den grond een speld. Een doodge wone speld, zooals gij in uw huis gebruikt. Welnu, die spelden vertegenwoordigen de nonnen in den kosmos en de verhouding, waarin ze tot het grondgebied van Nederland staan, geeft volkomen juist de verhouding weer, die de sterren in den kosmos innemen. Dit is geen fantasie, maar een wetenschap pelijk feit: zoo uiterst gering is, in den kos mos, de materie. Terwijl wij, met onze stoffe lijke lichamen, gekluisterd aan dat kleine planeetje rondom de zon, ons blind staren-op de stof Navertellen, wat de heer Salm ons ver telde? Geen denken aan. Hoe wij zelve, op dezen zelfden oogenblik, nog altijd de schep ping beleven. Werelden worden opgebouwd: de photografie bracht ons nevelvlekken op de gevoelige plaat ter hulp en de spectrale leeroe ons, dat het hier hemellichamen betreft, die rondom in nog gasvormige substanties zijn gehuld: werelden in wording, die straks als vaste kernen zullen verschijnen in den kosmos. Werelden vallen ineen: weder komt ons de photografie ter hulp en de spectrale analyse doet ons zien, dat de gloeiende mas sa's afkoelen, en langzaam versterven. Hoeveel sterren er zijn? Met het bloote oog 2000. Telt u ze maar na. Niet meer. Met de tegenwoordige kijkers geen 2000, maar 100 miilioen. En niet elke ster is één zon: er zijn hemellichamen ontdekt, waar twee zonnen om elkaar wentelen, er zijn er, waar er drie om elkander heen draaien, er zijn er van vijf zon nen. De wiskunstigeu peinzen zich suf over de wijze-waarop deze zonnen draaien, maar ze lachen er mee, en wentelen voort om el kander. En prachtige platen had de heer Salm, wonderbare photographieën, gemaakt op de groote sterrewachten in Amerika, met de samengestelde kijkers en lenzen. Photogra phieën van nevelvlekken, die het bloote oog niet ziet, maar de uiterst gevoelige plaat vast legt voor de bewonderende mensehheid. Wei nig weten we ervan, maar de wetenschap geeft liet niet op en vorscht verder, tracht steeds meer door te dringen in de geheimen, die de natuur ons druppelsgewijze onthult. En het was alleen maar jammer, dat het uit was en de Ban van het suggestieve woord van dezen spreker gebroken werd door de nuchtere realiteit van een sterrenloozen he mel en een onaangenamen wind. Poppenkast-vertooning. Hebben de jongens en meisjes eraan ge dacht, dat hier Maandag een poppenkast komt? Twee heeren zijn er heelemaal voor uit Rotterdam gekomen om die voor de Hel- dersche jongens en meisjes te vertoonen. 't Begint om 3 uur, in Casino, en de entróe is 10 cent voor ieder. Kerstfeestviering Huisduinen. Ook in Huisduinen is het Kerstfeest op waardige wijze gevierd. Tweede Kerstdag, des avonds, hadden zich in het kerkje vele belangstellenden, vereenigd. Er werd o.a. een Kerstcantate uitgevoerd en de aanwezige kinderen ontvingen tractatie» -enz. De Luthersche Kerk heeft een orgel, dat meer dan 50 jaar geleden gekocht is van het gemeentebestuur van Amsterdam. Ouder dom komt met gebreken, ook hier, zoodat een nieuw orgel dringend noodig is. De heer Jaarsma, die voor liefdadige doel einden altijd veel over heeft, hoorde dat en maakte een groot schilderij, dat wel een van zijn mooiste werken is; een lid der Luther sche gemeente gaf de lijst en thans wordt dit schilderij verloot ten bate van het orgel fonds dier gemeente. Loten zijn 0.25 tc verkrijgen bij verschillende leden dier ge meente, bij den koster (Weezenstraat 58) en bij de firma Riekels, Spoorstraat, welke firma haar étalagekast afstond om dit schilderij tan toon te stellen. - Uit het Politle-rapport. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft zich bij de politie aangemeld een per soon, die naar zijn zeggen door twee perso nen tevoren was mishandeld. Na verbonden te zijn is de man naar zijn wining gegaan. In een café in de Langestraat is in den nacht van Zaterdag op Zondag assistentie verleend door de politie omdat aldaar een vechtpartij was ontstaan. In den nacht van Zondag op Maandag is kennis gegeven door een bewoner van Huis duinen, dat hij bij zyne thuiskomst een rij wiel vermiste. Het rijwiel is gisteren door een agent van politie teruggevonden in de dennen van het fort Kijkduin op aanwijzing van twee jongens. Op verzoek van de Commandante van het Reddingsleger werd op Tweeden Kerstdag in den namiddag politiehulp ingeroepen te gen een bezoeker, welke aldaar de orde ver stoorde. Bij de komst der politie had de man zich reeds verwijderd. Door de politie zijn in de afgeloopen feest dagen vershillende personen terzake van openbare dronkenschap aangehouden. Op den Tweeden Kerstdag, des namiddags, kwam op den hoek Kerkgracht—Konings plein een auto in botsing met een wielrijder, tengevolge waarvan het rijwiel werd bescha digd. Bij onderzoek bleek dat de wielrijder geen bel aan zijn rijwiel had, terzake waar van proces-verbaal werd opgemaaKt. Door een bewoner is aangifte gedaan, dat in den avond van Tweeden Kerstdag het paneel van de deur zijner woning is losge- trapt. Een onderzoek wordt ingesteld. Door een inwoner is kennisgegeven, dat zijn vlet, staande op den Zeedijk, is vernield. Verder is kennisgegeven dat in den nacht van 26 op 27 December in een vischnet dat op den dijk hing te drogen, gaten zijn ge sneden. Door een bewoner van de Gasstraat is kennis gegeven, dat uit een steeg naast zijn woning een rijwiel te zijnen nadeele is ont vreemd. In verband daarmede is door de po litie een persoon aangehouden, die het rij wiel reeds verkocht had. 2i« rerder 3e blad. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. ROND DEN DAM. Tusschen Kerstmis en Nieuw jaar. Ouders, past op uw kin- de rent Het nieuwe jaar en het naderend politieke onweer. Kerstmis is al weer voorbij. Deze tijd van hulst en mistletoe en vande don kere dagen. De laatste jaren i-s men ook hier in de hoofdstad meer en meer de En- geische gewoonte van het Kerstmis-vieren gaan navolgen zóó zelfs, dat in vele fami- lie's dit feest het aloude, vaderlandsche St. Nicolaas-feest wat op den achtergrond drong. Onze winkelstand ging mei die nieuwe gewoonte mee en maakte, buiten en behalve van de St. Nicolaas-uitstalling, de laatste jaren ook meer en meer werk van een speciale Kerstmis-étalage. Vanachter de winkelramen lokte het rood van vele lampjes tusschen het groen van hulst en spar. Maar.... de „slechte" St. Nicolaa.-}, zoo juist achter den rug, deed gevoelig afbreuk aan het optimisme en den ondernemingslust van den Middenstand. Zoo bleven dan deze Kerstmisdagen vele zaken de moesten 1 gestoken in het gewone, dagelijksche „pakje" en, op enkele uitzonderingen na, bemerkte men niet veel van de Kerstmisstemming, die andere jaren zoo voelbaar over onze stad hing. Tóch er was dan nog altijd, buiten de besloten winkels om, de Kerstboomen-ver- koop op den „openbaren weg", die kleur en leven gaf aan het speciale Kerst-stadsbeeld. Die verkoop ging ook dit jaar niet ach teruit; integendeel! In meerdere stads gedeelten, zooals in en om de Albert-Cuyp- straat, in de Kinkerbuurt, de Dapperstraat en de Jordaan, was het één groene zee van sparregroen, waaruit telkens, als weg waaiend schuim, een boompje of een tak ver dween onder den arm van een kooplustige. Maar het middelpunt van deze typische en schilderachtige handel was en bleef de Sin gel vanaf de Munt tot het Koningsplein middelpunt, dat in gewonen doen óók al van een bijzondere bekoring is, maar dat tegen het eind van 't jaar van een groote en bij zondere schoonheid wordt. Hoeveel malen werd het dan ook al niet, in dezen tooi, door schilders op het doek vastgelegd? Maakte hier niet, om maar een voorbeeld te noemen, de beroemde Duitscher, Max Liebermann een van zijn be kendste schilderijen? Behalve deze straatdécors heeft dan ook nog de natuur meegeholpen tenminste nog iets van Kerst-illusie over ons te brengen. Dagen achtereen toch heeft zij, geheel „in stijl", gezorgd voor een Engelsche, een „Lon- densche" mist, die het bijna geen dag liet worden. Maar heelemaal „er in" was ook zij, de na tuur, niet! Waar bleef de vorst, de sneeuw?... Gunstig tjj, dit donkere, daglicht-versto- kene, voor allerlei gespuis, dat de stad on veilig maakt. Beroovingen en, vooral, het „meelokken van kinderen" zijn feiten, die de laatste weken veelvuldig voorkomen en die onrust in de gemoederen zaaien. De „veiligheid" op straat wordt, behalve voor het verkeer, ook door deze dingen be dreigd. Toch moet, vooral naar aanleiding van de laatstgenoemde feiten een ernstig woord te gen overdrijving en tegen.sensationeele persberichten gesproken worden! Het moge waar zijn, dat de moraliteit er de laatste jaren niet op vooruitging; het mo ge waar zijn, dat de gevallen van het „mee lokken van kinderen" toenemen en dingen als b.v. het gebeurde met een 13-jarig meis je, dat, haar roes uitslapend, in een portiek werd aangetroffen, mogen, neen móeten diep betreurd worden. Maar daartegenover staat, dat de tegenwoordige jeugd, door het lezen van Lord Listers en dergelijke lectuur, door het bezoek aan bioscopen, en niet min der door.... het fluisterend bespreken van allerlei „zedenschandalen" uit-de-krant in de huiskamer, een onnatuurlijke zucht tot een slecht soort „romantiek" aan den dag legt. 't Wordt griezelig en interessant ge vonden en in stilte wordt er eigenlijk op ge hoopt ook zélf zoo iets eens te beleven! En in dezen blijkt de hoop, de wensch, dan maar él te dikwijls de vader der.fanta sie! Het vragen naar den tijd aan een ge heel ter goeder trouw zijnde m'nheer" op straat, wordt dar» J:' v» tot #en „grizelig" per koker 60 cent, tegen Examenvrees, Slapeloosheid, Gejaagdheid. Verkrijgbaar te Helder bijMej. M.deRidder, Fa. Hanoakd voor eugrosA. ten Klooster. avontuur-in-de-verbeelding opgeblazen. Gevolg: Unschuioigen worden veruacüt en de angst en de verwarring onder de goe gemeente nemen toe. Het is de taak van de pers het voortwoe keren van een dergelijke epidemie tegen te gaan. En te betreuren valt 't, dat er nog altijd bladen zijn die dit niet inzien en het onaoen van een stukje sensationeele „copy" boven alles stellen. Het zou dan ook misschien niet ondienstig zijn als onze politie het voorbeeld van haar Haagsche collega volgde en een waarschu wing in bovenstaanden geest tot het publiek richtte. Met dit al drijven we dan zoo langzamer hand de haven van het nieuwe jaar binnen. En men peinst wat goede wenschen men el kaar over en weer zal aanbieden. Voor onze stad in haar geheel zou men b.v. de wensch: „Lieve 1923; verlos ons van de politiek!" kunnen formuleeren 1 Maar als er één ding zeker is, dan is 't wel, dat deze wensch in het komend jaar niet in vervulling zal gaan! Het gerommel van het politieke onweer dat dit jaar, naar aan leiding van de Gemeenteraadsverkiezingen en van het nu wel vaststaande aftreden van Wethouder Vliegen, boven ons hoofd zal losbarsten, neemt met den dag in kracht toe en was o.a. zeer duidelijk hoorbaar bij de behandeling van de nieuwe loonvoordracht voor de Gemeentewerklieden, een voordracht die er, niet zonder moeite, tenslotte in den Raad doorkwam. Eigenlijk beteekent deze aanneming een overwinning van de Vakvereenigingen en. een nederlaag, althans een.... raar figuur van Wethouder Wierdels. Wat toch was 't geval? Indertijd werd de bestaande loonovereen- komst door het college van B. en W. opge zegd. Met vier tegen drie sociaal-democra tische stemmen. Bij die opzegging werd te vens geformuleerd, dat de werklieden Slh pensioenpremie zouden moeten betalen; dat de 45-urige arbeidsweek in een 48-urige zou worden veranderd en dat de vacantie-toeslag van 30.per vasten arbeider voor de twaalf vacantiedagen, moest vervallen. In de Centrale Commissie voor georgani seerd overleg werd nu echter tóch overeen gekomen, dat de vacantie-toeslag gehand haafd zou blijven en men voorloopig met de invoering van den 48-urigen arbeidsdag zou wachten. Wethouder Wierdels ging daarin mede, hoewel hij behoorde tot hen die de boven genoemde voorwaarden bij de opzegging naar voren hadden gebracht. Zijn positie was dus wél wat zonderling en hij kreeg dan ook bij de behandeling in den Raad de wind van voren. Om de situatie echter te redden, had hii in de toelichting tot de voordracht de volgen de zinsnede weten in te lasschen: „Voor den 15den Mei a.s. zullen bespre kingen in de Centrale Commissie plaats vin den over den arbeidstijd, welke per week, na den lsten Juli a.s. gelden zal, en wij mee- nen, op grond van de onderhandelingen, welke in de Centrale Commissie zijn gevoerd, ons op het standpunt te mogen stellen, dat dan over den dag der invoering van de 48- urige werkweek zal worden beslist." Maar.hij redde daarmede zijn situatie eigenlijk tóch niet! Want, ziet, Wethouder Vos kwam, als „enfant terrible" verklaren, dat ook hij de besprekingen in het „Cen traal Overleg" had meegemaakt van 't be- fin tot 't eind en dat hij „uit de gevoerde debatten meende te moeten distilleeren, dat de arbeiders zich niet bepaald tegen die werkduurverlenging verklaard hadden, doch dat zij het uitdrukkelijk hadden doen uit komen, dat zij de invoering zoolang moge lijk zouden trachten tegen te houden". Het was niet prettig voor Wethouder Wier- diels... Eigenlijk, als men 't heel zuiver beschouwt, zou hij thans zijn mandaat ter beschikking moeten stellen van zijn (R.K.) kmsvereeni- ging. Maar wie doet er in de politiek nog aan zuivere beschouwingen?.En, daaren boven: „de eenvoudige boekdrukker", alias de „heer van 't kasteel van Amstel", nog an ders gezegd: de heer Wierdels, blijkt min stens even vast als destijds wethouder Jitta, op den zetel der eere vastgekleefd Enfin: 't is, zooals gezegd, alles nog maar aankondigend gerommel van het naderend politieke onweer. Men zorge bijtijds voor een parapluie van philosofische gelatenheid! GEMENGD NIEUWS. De bella-donna-verglfttglng. Donderdag is uitspraak gedaan in de zaak tegen P. C. T., buisvrouw van P. B., 47 jaar, zonder beroep te 's-Gravenhage, thans gede tineerd, die terecht heeft gestaan in verband met een geval van bella-donna-vergiftiging. De rechtbank verklaarde de beklaagde schuldig aan bet misdrijf van art. 174 van het Wetb. van Strafrecht, het uitdeelen van waren, wetende dat deze schadelijk zijn voor de gezondheid, terwijl zij deze schadelijk heid verzweeg, en veroordeelde haar tot 5 jaar gevangenisstraf. De eisch was 10 jaar gevangenisstraf. De gebroeders Grootveldt. Het gerechtshof te Amsterdam deed Don derdag uitspraak tegen de gebroeders Frans en Herman Grootveldt, die door de Recht bank op 28 Sept. werden veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf ter zake van verschil lende diefstallen. De jongste broer, Cor, die tot 3 jaar gevangenistraf was veroordeeld, berustte in zijn vonnis. Het Hof achtte de tenlastelegging van de inbraak aan de Emmalaan voldoende bewe zen. Van de andere ten laste gelegde dief stallen werden zij vrijgesproken. Het Hof veroordeelde hen ieder tot 5 jaar gevangenistraf. Groote kerkdiefstal. Volgens berichten uit Mainz aan de „Pe- tit Parisien" zouden, naar een B. T. A.-be- richt uit Parijs meldt, in den Kerstnachl uit de Keulsche kathedraal voor 80 millioen mark aan kunstvoorwerpen zijn gestolen. Ingezonden Mededeeling. Verwaarloos nimmer, een huidaandoening Draag zorg voor noodzakelijke reinheid er pas Foster's Zalf toe. Deze zalf is anti^y^ i tisch* wonderlijk verzachtend en heele^r V('*krijgbaar apotheken en drogis. u JtMC irfaj

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5