T DE RARE SIJS Derde Blad. VAN ZATERDAG 30 DECEMBER 1922. FEUILLETON. BUITENLAND. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Donderdag vrerd uit Lausanne gemeld: Het reeds lang bekende meeningsverschil tussehen de geallieerden en de Turken in zake de juridische capitulaties kwam heden tot volle uitbarsting in de voltallige vergade ring der commissie voor de capitulaties, onder voorzitterschap van markies Garroni. Natuur lijk kwam men in defce eerste bespreking in de voltallige commissie geen stap verder en bepaalden de partijen Zich tot een herhaling van het in de subcommissie weken lang zon der resultaat eener toenadering verdedigde standpunt. De Turken, die in 1914 de bij ver drag tot stand gekomen capitulaties eenzijdig hebben opgeheven, volharden bij het stand punt, dat de capitulaties afgeschaft blijven en dat de vreemdelingen voortaan ook in Tur kije, zoowel in burgerlijke als in strafzaken eenvoudig door den gewonen Turkschen rechter zullen moeten verschijnen, gelijk in alle landen de regel ten opzichte van vreem delingen is. De geallieerden daarentegen ontkenden Turkije's recht tot een eenzijdige opheffing der capitulaties, en zijn slechts dan bereid tot opheffing mede te werken, indien andere waarborgen voor een rechtvaardige behande ling van vreemden gegeven worden. De ge allieerden padden voorgesteld in plaats van de bij de capitulatieverdragen in het leven ge roepen consulaire rechtspraak, gemengde recthibanken in te stellen voor alle gevallen, waarin vreemdelingen voor den rechter zou den moeten verschijnen, terwijl de meerder heid der rechters in die gemengde rechtbank niet-Turken zouden moeten zijn door de Turksche regeering benoemd uit een door het Haagsohe Internationaal Gerechtshof op te stellen lyst van geschikte personen. Ismet pasja verklaarde heden dit voorstel onaannemelijk te achten.. Het is zijns inziens nog slechter dan de vóór den oorlog bestaan de consulaire rechtspraak en zou voor Tur kije dus een teruggang beteekenen. Ismet betoogde, dat Turkije sinds zestien jaren bezig is zijn wetgeving te moderniseeren en dat het thans goede, moderne wetten en goed geschoolde rechters bezit, wien met vertrou wen de rechtspraak jegens vreemdelingen kan worden overgelaten. Vooral Lord Curzon trachtte de Turken te overreden dat een overgangsstelsel in het eigen Turksch belang is, daar zonder het ver trouwen in de rechtspraak geen vreemdelin gen zich in .Turkije zullen vestigen, terwijl dit toch noodzakelijk is voor de economische ontwikkeling van Turkije. Curzon en Ohild waarschuwden Ismet pasja tegen de over dreven opvattingen omtrent souvereiniteit. Ieder verdrag brengt eenig offer aan de sou vereiniteit mede en dit is noodzakelijk voor een vruchtbaarder samenwerking. Turkije daarentegen loopt gevaar door een te ver ge dreven souvereiniteitsbeginsel tot isolement te geraken en een onbeteekenende Aziatische staat te worden, die nooit tot bloei zal kun nen geraken. De geallieerden hebben juist om de Turksche souvereiniteitsopvattingen te ontzien van iedere consulaire rechtspraak af stand gedaan en de benoeming van buiten- landsche rechters aan de Turksche regeering toevertrouwd, zoodat eigen Turksche ambte naren de rechtspraak zullen uitoefenen. Zoo wel Barrère als Lord Curzon verklaarden, dat de oplossing van het capitulatievraagstuk on ontbeerlijk is om den vrede mogelijk te maken. Ismet pasja vroeg eenigen bedenktijd om te mogen antwoorden. De voorzitter Garroni verzocht Ismet een dag te bepalen, wanneer hij tot antwoorden gereed zou zijn. Hij hoopte dat de Turken den tijd gebruiken zouden om althans tegëh voorst ellen in te dienen. Buitenlandsche oorlogsschepen In Turkscne havens. Adnanbey, de burgerlijke gouverneur van Konstantinopel, heeft aan de geallieerde hooge commissarissen nota's overhandigd, waarin wordt verklaard, dat geen oorlogs schip of duikboot van meer dan 1000 ton scheepsruimte in de haven van Smyrna mag blijven en dat geen tweede oorlogsbodem zal worden toegelaten zoolang de eerste niet is vertrokken. Te Smvrna mo^en geen troepen aan land worden gezet zonder voorafgaande vergun ning der Turksche autoriteiten. De Turksche overheid moet vooraf worden ingelicht omtrent het doel van een bezoek door een vreemd oorlogsschip aan een of an dere Turksche haven, terwijl geen twee oor logsschepen tegelijkertijd zullen worden toe gelaten. DE COMMISSIE VAN HERSTEL. I)e Daily Mail zegt, dat na de Dinsdag be reikte beslissing van de commissie van her stel Bradbury naar Londen is gegaan, waar hij gisteren een onderhoud met Bonar Law had. Dit bezoek aan Londen stond reeds eeni gen tijd voor de bijéénkomst van de com missie van herstel vast. Bradbury keert in het einde van de week naar Parijs terug.. Bonar Law gaat Maandag naar Parijs tot bij woning van de uitgestelde conferentie. Het is nog niet vastgesteld wie hem vergezelt, maar deze week zal er een kabinetsraad Worden gehouden voor de bepaling van de Britsche pdlitiek. Indien de atmosfeer ter oonferentie gunstig is, zal Bonar Law de gelegenheid aangrijpen het Britsche plan voor de behan deling van Duitschland in te dienen. Mits het komt tot een vermindering van het totaal der schadevergoeding zal Engeland ongetwijfeld bereid zijn, eendrachtiglijk met de geallieer den samen te werken in het opleggen van straf voor het ingebreke blijven met beta lingen en deelnemen aan de uitvoering van de straf. De beslissing der meerderheid van de C. v. H., waarbij Duitschland inzake de houtleve ringen in gebreke is gesteld, is, naar de Ti mes opmerkt, op zichzelf van weinig betee kenis, daar zij slechts inhoudt dat Duitsch land het niet-geleverde hout in geld moet be talen. Het bedrag dat aldus moet worden aan gezuiverd is betrekkelijk gering. Te Parijs beschouwt men echter blijkbaar de beslissing als een beginselverklaring, die van grooten invloed kan zijn op de conferen tie van eerste ministers, die begin Jan. te Parijs bijeenkomt. Als het Frankryk's be doeling is, deze vrij onbeduidende zaak als hefboom te gebruiken om een ingrijpende beslissing te forceer en, kan de Times dat slechts betreuren. De openbare meening in Engeland, schrijft het blad, is niet bereid het schadevergoedingsvraagstuk van hét stand punt van waarborgen en sancties te bezien, noch zich te laten betrekken in een vruchte loos geschil over bijzaken. Voor Engeland is de hoofdzaak dat Duitschland zijn verplich tingen nakomt en betaalt wat het kan beta len. Maar de openbare meening in Enge land is vast overtuigd dat geen partieele maatregelen Duitschland tot betaling van de geëischte bedragen kunnen dwingen. Zij acht zulke maatregelen onproductief, daar ze op z'n best slechts zeer geringe ba ten kunnen afwerpen, de financieele ontred dering in Duitschland slechts kunnen ver ergeren en de kansen op geleidelijk herstel, dat alleen een geregelde betaling der scha devergoeding kan verzekeren, uitsluiten. Deze beschouwing geeft de openbare mee ning in Engeland, die tot uiting komt in de dagbladen, treffend juist weer. Geen plan, dat verdere ekonomische en financieele ont wrichting tengevolge zou hebban, kan hier op steun rekenen en het feit dat een onbe teekenende bijzaak wordt aangepakt om be slissingen van verre strekking uit te lokken, vindt algemeen afkeuring. Niettemin is men hoogst ontstemd op Duitschland, dat door zijn tekortkoming bü de houtleveringen aanleiding heeft gegeven tot deze narigheid. Louis Viljoen. Op 6 November is te Durban overleden de heer Louis Viljoen, van Waterval, district Utrecht. Met de overledene is een man heengegaan, die een nuttig leven achter zich had, nuttig voor kerk en staat en samen leving en van wien met recht gezegd kan worden „een man in wien geen bedrog is". Zijn vader was Gert Coenrad Viljoen een der eerste Voortrekkers, die al in de slagen tegen Dingaan deelnam. Pas 25 jaar oud werd hij tot veldkornet gekozen, maar bedankte toen het land ge- annekseerd werd. Dadelik weer gekozen zijnde, woonde hij al de volksbijeenkomsten bjj (Kleinfontein, Paardekraal, enz.) en nam een zeer levendig aandeel in alle lands zaken. Toen de eerste vrijheidsoorlog uitbrak werd hij tot kommandant gekozen, vocht met zijn kommando te Ingogo en Majuba en nam later met zijn kommando deel aan de veld tocht tegen Mapoch. Toen werd hij aange steld als naturelle-kommissaris voor het dis tri kt Utrecht en enige jaren daarna tot hoofdinspecteur van wegen over verschei dene distrikten. Bij zijn regeering stond hi; steeds hoog aangeschreven vanwege zijn ge trouwheid, nauwgezetheid en strikte eerlik heid in al zijn betrekkingen. Zijn land en volk waren hem zeer dierbaar. Gedurende onze laatste vrijheidsoorlog werd hij be noemd tot landdrost van Utrecht, maar kort voor de okkupatie van het dorp voegde hij zich bij het commando en bleef in 't vedl tot de vrede. Een van zijn zoons sneuvelde in deze oorlog. Te Parijs is men in officieelo kringen nog al verstoord over den indruk, die in Engeland gewekt schijnt te zijn door de beslissing der Commissie van Herstel. Er is geen sprake van, zdo zegt men, dat de Franche regeering haar algemeene schadevergoedingspolitiek zou willen baseeren op een detail als de on voldoende levering van telegraafpalen. Dit incident heeft alleen beteekenis als aanwij zing voor de geestesgesteldheid van Duitsch- and, waar men zelfs de zoo weinig bezwaar- jjke verplichtingen als die der houtleveran- ies niet hakofften wil. Omtrent de maatregelen, die de Fransche regeering op de komende conferentie wil voorstellen, zijn nog geen bijzonderheden te krijgen, omdat, -naar officieus wordt mede gedeeld, de studie er van wordt voortgezet. De Britsche voorstellen in de a.s. conferentie té Parijs. De Londensche bladen deelen mede, dat Bonar Law een serie voorstellen van prac- tischen aard mee naar Parijs zal nemen, om deze aan dé financieele oonferentie der ge allieerde premiers voor te leggen. Het is nog niet bekend of Mussolini en Theunis de bijeenkomst zullen bijwonen. Beiden hebben repaald, dat er van te voren een soort van definitieve voorstellen moet zijn ingediend. Naar verluidt legt het plan van Bonar Law, terwijl het voorziet in een vermindering van het totale bedrag der Duitsche schuld straf fen op in geval van Duitschland's ingebreke blijven. Indien het Kabinet de voorstellen goedkeurt, zullen deze den anderen geallieer den premiers in Parijs worden voorgelegd. Naar wordt gehoopt, zullen zij er toe leiden, dat de geallieerden tot overeenstemming ko men ten opzichte van het afdwingen hunner eischen aan Duitschland. Het dient echter duidelijk te worden be- eene natie te zeggen wat zij betalen moet als schadevergoeding, of tot de andere wat zij aan te nemen heeft. TURKIJE. De Engelsche vloot zou pressie gaan oefenen op Turkije. Malta, 28 December. Tengevolge van de ongunstige berichten uit Lausanne, verluidt dat de Middellandsche-Zee-Vloot last heeft ontvangen, naar het Oosten terug te koeren. De autoriteiten zijn gesloten, maar liet heet, dat alle beschikbare schepen vanmiddag ver trekken. Volgens den correspondent van de Daily Express te Konstantinopel, beoogt de be weging van de Engelsche vloot naar den Le vant, alleen de bescherming van Britsche on derdanen, indien de conferentie te Lausanne mis zou gaan. KORTE BERICHTEN. In het demonteeringsdepot te Klautseh is Dinsdagmorgen een mijn uit elkaar gespron gen, waardoor 2 arbeiders gedood werden. Te Toronto wordt een nieuw verdacht ge val van brand gemeld. Het heeft zich voor gedaan te Lefevre bjj Ottawa, waar de kerk van St. Thomas d'Alfred is verwoest. De vondsten in Egypte. Een (R.-part.) bericht uit Loeksor meldt, dat gisteren in ten grafkamer van Toet- ankamen een koffer is geopend, bevattende kleeren, juweelen, pantoffels, sandalen en een zwart barnsteenen halssnoer (vermoede lijk afkomstig uit Nubië), alles toebehoorend HHHI aan de koningin. Een jachttooneel in prach- grepen, dat de besluiten, welke te Parijs tig inlegwerk op het kofferdeksel vertoont worden genomen, geen eindbeslissing zijn, de koningin en edelen, jagend op leeuwen doch de basis vormen voor de uitgebreider en antilopen. Een teeuw, die gewond is, staart zijn vervolgers met realistischen blik aan, waarin woede en pijn tot uitdrukking komen. Een ander voorwerp was een onge schonden, groote, albasten vaas, bevattende zalf voor het balsemen van lijken. Er zijn vele historische bewijsstukken ontdekt, die een verbetering geven van tot nu toe aan vaarde voorstellingen en uitleggingen. financieele oonferentie te Brussel, waaraan Duitsche vertegenwoordigers zullen deel-1 nemen. DUITSCHLAND. Te Dusseldorf heeft de politie een eigen aardige tentoonstelling geopend. Voor 500 millioen mark aan tapijten en kostbaarheden en gelijke waarden aan zilvergeld afkomstig van diefstallen en inbraken, is uitgestald. Door deze tentoonstelling hoopt men de eigenaars het hun toekomende te kunnen terugbezorgen. IERLAND. BINNENLAND. G. M. Kam. t In de ruïne van eenzame boerderij te Ballygarett in het graafschap Waterford heeft men de verkoolde lijken gevonden van een weduwe en hare zeven kinderen van een tot tien jaar oud. De boerderij is midden in ryke verzameling Romeinsche oudheden, op- den nacht afgebrand. De oorzaak is onbe- gegraven op de terreinen, waar thans t_niO" Donderdag overleed plotseling te Nijme gen de heer G. M. Kam, in den hoogen ouderdom van 86 jaren. De heer Kam heeft door de stichting van het museum, dat zijn naam draagt, een blijvende eerezuil gesticht. Immers de overledene heeft een kend. RUSLAND. door ARNOLD BENNETT. 13) Ofsehoon men in Juli was, droeg Ruth een soort van sjaal over de tea-gown. Het was geen echte sjaal, merkte Denry op; het was enkel ongeveer twee yards heel dun moesse- line. Hij giste naar het doel ervan. Het kon niet voor de warmte zijn, want het zou niet geholpen hebben om een ijskegel te doen smelten. Kon het bedoeld zijn om- dezelfde functie te evrvullen als moesseline in een banketbakkerswinkel? Zij was bleek. Haar stem was zwak en had een smeekenden klflrvlg Zij bracht hem, niet naar de ongastvrije houten akademie, maar naar een heel kleine kamer, die, gelijk zijzelf, met moeseline en festoenen van lint versierd was. Foto's van beminnelijke mannen en vrouwen tooiden de rose-groeno wanden. De schoorsteenmantel was verborgen in draperieën alsof hij een zonde was. Een bureautje zoo groen sis het blad van een boom stond achteloos in een hoek; op het blad stond een vaas met eenige Kaapsohe kruisbessen. In het midden van de kamer was een tafeltje, op dat tafeltje een spirituslicht in volle vlam, en op het licht een ketel, die gamma's zong; een theeblad nam de rest van het tafeltje in. Er waren twee makkelijke stoelen; Ruth verzonk voor zichtig in den ©enen en Denry nam den an deren met behoedzaamheid. Het tekort bij de Duitsche posterijen. In het memorandum, dat de rijkspostminis- ter bij zijn voorstellen inzake 'n nieuwe ver dubbeling van de tegenwoordige posttarieven heeft gevoegd, wordt 't deficit van de poste rijen op 385.5 millioen mark geschat. In de laatste twee jaar zijn reeds 40.000 beambten ontslagen, terwijl nog meer bezuinigingen worden overwogen. - Hij was zenuwachtig. Niets evenaart moe seline in het zenuwachtig maken van naïeve menschen. Maar hij voelde zich knus. „Heel iets anders hier dan bij de weduwe Hullins", dacht hij bij zichzelf. En hij wenschte dat alle ophalen van de huur zoo gemakkelijk zou gaan en in zulk een omgeving, als dit bijzondere geval van huur ontvangen. Hij begreep hoe heerlijk het was om vrij man te zijn, onder niemands be velen. Niet vele mannen te Bursley waren in de gelegenheid om uitnoodigingen aan te nemen voor de thee om vier uur, die een dag van te voren gedaan werden. Verder was 5 pet. van dertig pond dertig shillings, zoo dat als hij een uur bleef en hij dacht een uur te blijven terwijl hij zich amuseerde geld zou verdienen tot een tarief van zes stuivers in de minuut. Het was het ideaal van een zakenmans- beroep. Toen de ketel, na zijn gamma's ten einde gebrachtte hebben, los barstte in een lied met begeleiding van castagnetten en stoom, en Ruth's mouwen omhoog gingen en neer vielen terwijl zij de thee zette, erkende Denry vrijmoedig in zichzelf, dat het voor zulk een omgeving, en niet voor de omge ving van Brougham Street was, waarvoor hij eigenlijk geboren was. Hij erkende nederig bij zichzelf dat zoo iets „leven" was en dat hij tot dusver geen behoorlijk idee had gehad van wat het „leven" was. Want met al zijn handigheid als een rare sijs en een opko mende man, met al zijn vlijtige bezoeken op de Sports Club, was hij niet doorgedrongen in de bovenste lagen van Bursley's huise lijke samenleving. Hij was nooit in eenig huis genoodigd, waar hij, zooals hjj het uit drukte, op zijn tellen moest passen. Hij was Volgens een rapport van de Zweedsche hulpexpeditie naar het hongersnoodgebied in Rusland, is de toestand in Samara aller verschrikkelijkst. De ellende neemt hand over hand toe; malaria en tvphus teisteren de ondervoede en uitgeputte bevolking. Het zal daarom noodig zijn het steunwerk weer op grooter schaal aan te pakken. De expeditie doet mitsdien een beroep op de milddadigheid van het Zweedsche volk. VEREENIGDE STATEN. De Kerstdagen zijn te New-York niet zóó „droog" geweest als wel was gehoopt door de ambtenaren, die de dranksmokkelarij moesten tegengaan. Ontzaglijke voorraden sterken drank werden, verborgen onder vrachten kerstboomen, de wereldstad binnen gereden, en daar grif verkocht. Maar ook aan ondeugdelijken drank gingen velen, die de dure gesmokkelde whisky niet konden betalen, zich te buiten. Zes menschen stier ven aan drankvergiftiging, veroorzaakt door methyl-alkohol. Te Washington werden in de Kerstdagen 106 lieden opgepakt wegens openbare dron kenschap. Amerika's deelneming aan de Europeesche aangelegenheden. President Harding vraagt den Senaat in een aan Senator Lodge gerichten brief het amendement van Borah niet aan te nemen daar het hem in de onderhandelingen, welke reeds worden gevoerd over een internatio nale economische conferentie zou hinderen. De brief verklaart dat indien de Senaat zou adviseeren om in het voorstel van Borah te treden, dit een onjuisten indruk bij de Euro peesche mogendheden zou wekken. De re geering poogt de helpende hand te bieden in den Europeeschen toestand, waaraan se dert maanden de meest diepgaande aandacht is gewijd. De president zegt dat de schade vergoeding de basis is der Europeesche moei lijkheden en dat de Ver. Staten zich niet het recht kunnen aanmatigen om tot de numentale gebouw gevestigd is, aan het Rijk aangeboden, benevens de gelden, die benoo digd waren voor de stichting van het kost bare museum, dat onder den naam van Rijks museum Kam den 17en Mei dezes jaars door den minister van onderwijs, dr. De Visser, plechtig werd geopend. Bij deze gelegenheid werd de heer Kam benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Korting voor het eigen pensioen van de rijksambtenaren. De heer B. J. van Stapele te Rotterdam heeft bij den Pensioenraad een bezwaar schrift ingediend tegen de wijze, waarop de regeering, blijkens een algemeenen maat regel van bestuur van 28 November, voor nemens is, het bepaalde in het 5de lid van art. 36 der Pensioenwet 1922 betreffende de korting voor het eigen pensioen van de ambtenaren uit voeren. Naar zijn meening moet bij de vaststelling van het bedrag, waarop het verhaal mag worden toegepast niet alleen in mindering worden gebracht wat is gestort vóór 1 Januari 1920, doch ook de over het tijdvak van 1 Januari 1920 tot 1 Juli 1920 betaalde bedragen. Daar het uitlokken van een uitspraak in hoogste instantie over de al of niet recht matigheid van den genomen maatregel slechts mogelijk is aan de hand van een be slissing van den Pensioenraad, heeft hij aan dit college een zoodanige beslissing ge vraagd. Opheffing van leeftijdsgrenzen (Officieel.) Bij Ministerieele beschikking is het volgende bepaald: Bij K. B. van 12 Dec. 1922 no. 51 is het bepaalde bij punt V op bladzijde 57 der R. B. L. 1921 ingetrokken, ingaande 1 Jan. 1923. In verband daarmede zullen alle militai ren, op wie voormeld punt V van toepassing was uitgezonderd de hoofdopzichters en opzichters van fortificatiën er op hebben te rekenen, dat zij, voor zoover zij bij een leeftijd van 50 jaar of hooger een voor pen sioen geldenden diensttijd van .ten minste 35 jaren stellen, uit den dienst zullen worden ontslagen onder toekenning van het pen sioen, waarop zij krachtens de bepalingen der pensioenwet voor de landmacht (Staats blad 1922 no. 66) aanspraak zullen kunnen doen gelden doch niet eerder dan op 1 April 1923. De pensioenvoordrachten moeten ongeveer twee maanden voor het tijdstip van diehst- verlating aan het departement van oorlog worden ingezonden. Ten slotte wordt be paald, dat aan militairen, als in deze leger order bedoeld, gedurende hoogstens 3 maan den onmiddellijk voorafgaande &an den datum hunner pensioneering, met het oog op hunne particuliere belangen, verlof kan worden verleend met toepassing van het go- stelde in art. 9 onder b. van het R. V. A. 1916 mits dienstbelangen zich daartegen niet verzetten. Motorreddlnghoot „Brandaris". Van de werf der Nederlandsche Scheeps- bouw-Maatschappij te Rotterdam, is Donder dagmiddag met gunstig gevolg te water ge laten de motorreddingboot Brandaris, in aanbouw voor de Noord- en Zuidhollandséhe Redding-Maatschappij. Het vaartuig wordt uitgerust met twee Kromhoutmotoren van 45 P.K. elk. De Brandaris is een geschenk van de stichting Hulp na Onderzoek aan de Noord en Zuidhollandsche Redding-Mij. De „Brandaris" is iets grooter van afme tingen dan hef vergane vaartuig van denzelf den naam. De lengte is ruim 18 M., de breedte op grootspant 4.75 M., de holte in het midden 2.33 M. Het schip wordt voorzien van twee stok- looze ankers van 115 K.G. elk en een zware dreg. Voor het indraaien van die dreg is een handkaapstand geplaatst. Voor de veiligheid van schip en opvarenden zijn alle maatregelen genomen, die men kon nemen. De „Brandaris" wordt voorzien van twee Kromhout-motoren van 45 paarden kracht en van twee schroeven. Weigert één der motoren of raakt één der schroeven defect dan houdt men nog altijd één motor en één schroef over. Waterdichte schotten en dwarsschotten verdeelen het schip in 19 waterdichte afdee- lingen en sluiten de mogelijkheid van zinken practisch geheel uit. Zes weken nog en dan heeft Terschelling zijn nieuwe „Brandaris". Het gemis van de vroegere motorreddingboot is in den loop van dit jaar meermalen gevoeld. Men kan dus met vrij groote zekerheid voorspellen dat voor het nieuwe reddingsvaartuig een belangrijke taak zal zijn weggelegd. Moge de nieuwe boot, die onder commando zal komen te staan van schipper K. van Urk, die de meeste tochten met de oude „Branda ris" onder schipper Cupido heef t medege maakt, menigeen redden van den dood in de golven en moge haar bemanning een voor spoediger lot zijn beschoren dan de voorgang ster, wier plaats zij inneemt en wier naam zij draagt. („Hbl."). Proeftocht. Het op de werf der firma Verschure Co.'s Scheepwerf en Machinefabriek te Am sterdam voor rekening van het departement van Koloniën nieuwgebouwde stoomschip Pollux" vertrok Woensdag van IJmuiden naar Helevoetsluis tot het doen van den proeftocht. Het vaartuig is bestemd voor de bebakenings- en kustverlichtingsdienst in Ned.-Indië. De hooge vrachtarleven voor vee. Het bureau-V.D. meldt, dat onlangs in de vaart gebrachte speciale veebooten, waar voor de Nederlandsche Bond van Veehande laren zich veel moeite heeft gegeven, zoo goed hebben voldaan, dat het bestuur van dezen Bond op zijne op 21 dezer te Zwolle gehouden veigadering, met algemeene stem men besloten heeft aan de elf provinciale afdeelingen op te dragen, zich met de in hunne provinciën bestaande vrachtreederij- en in verbinding te stellen, teneinde het ge organiseerde veevervoer te water op grooter schaal in practijk te brengen. Bedoeld bestuur is tot dit besluit gekomen, doordat de nog steeds geëischte vrachtprijs zen voor vee een niet te overkomen bezwaar voor den handel vormen. Het ligt in de be doeling zooveel mogelijk vaste diensten van en naar de belangrijkste weekmarkten tot stand te brengen. Een duurte-eommissie te Zandvoort. De Raad van Zandvoort besloot tot het in stellen van een duurtecommissie, die voor den verkoop der eerste levensmiddelen de maximumprijzen zal vaststellen, indien ver moed wordt, dat hierop woekerwinst behaald kan worden. Een verordening, die een en ander nader regelt, werd reeds door den raad aangenomen. nog altijd de man met wien je op straat en in de soos familiaar praat en verder niets. De faam van zijn moeder als flanelwasch- vrouw had hjj tegen zich; Brougham Street had hij tegen zich; en vooral zijn armoede had hij tegen zich. Waarlijk, hij had op loyale wijze een huis aan een bejaarde we duwe weggeschonken. Waarlijk, hij was er in geslaagd aan zijn kennissen een vaag idee te geven dat hij in goeden doen was en financieel steeds sterker werd! Maar het idee was te vaag, hing te veel in de lucht. En behalve door een pak, had hjj nooit zicht bare bewijzen geleverd dat hij geld kon ver spillen. Hij kon het niet. Het was onmoge lijk voor hem om het zelfs tegen de beschel- dendste van de deftige lui op te nemen. Al wat hij met het geld dat hij geregeld tot zijn beschikking had, kon bereiken, was dat hij een voldoend rechte vouw in zijn broek hield. De stad wachtte op hem tot hij iets beslis sends zou doen op het stuk van geld. Ruth Earp was dus de eerste die hem in wijdde in de hoogere intieme beschaving, de verfijning die achter de smerige muren van Bursley huisde. „Suiker?" vroeg zij, met het hoofd naar een kant, haren arm opgeheven, haar mouw- neervallend en een stukje suiker, als een witte muis tussehen de klauwen van de tang. Niemand had nog ooit op zoo'n manier „suiker?" tegen hem gezegd. Zijn moeder zei nooit „suiker?" tegen hem. Zijn moeder wist dat hij drie klontjes wilde hebben, maar zij placht er niet meer dan twee te geven. „Sui ker?" op dien lichtelijk zwakken, smeeken den toon scheen een beteekenis te hebben die tegelijk geweldig en niet te doorgronden was. „Ja, graag."- Dienstregeling E.S.O.N.A. Van Helder alle werkdagen, behalve Dins dag, 's morgens 7.45 en bovendien Maandag 's avonds 10.30. Van Amsterdam alle werkdagen 's mor gens 9.30. „Nog eentje?" Hjj zeide bij zichzelf: „Ik veronderstel dat dit hetgene is, wat men flirten noemt." Wanneer een kroniekschrijver de waar achtige waa:~eid spreekt, is er altijd gevaar, dat men hem niet zal gelooven. Toch moet. ondanks dit risico, eerlijk gezegd worden, dat Denry op dit oogenblik werkelijk aan trouwen dacht. Een onzinnige en kinderlijke gedachte, bespottelijk overijld; maar zij kwam in zijn hoofd op en wat meer zegt bleef daar hangen. Hij stelde zich het hu welijk voor als een voortdurende namiddag thee alleen met een elegante vrouw, midden in de omgeving van lintjes en moeseline. En het beeld verlokte hem heel sterk. En Ruth verscheen hem in een nieuw licht. Het was misschien de verandering in haar stem, die het deed. Zij loek hem ineens een schepsel, dat heel vertrouwelijk en bekoorlijk was, en een schepsel, dat haar eigen kost kon ver dienen op een wjjze, die oorspronkelijk en damesachtig beide was. Een vrouw, zooals Ruth, zou een genot zijn zonder een blok aan je been te zijn. En waarlijk, was zij geen merkwaardige vrouw, even merkwaardig als hij een man was? Hier leefde zij temidden van de verfijningen van weelde. Geen dure weelde. En de heele zaak was zoo vol stijl. Zijn hart trok naar datgene wat stijl had. De sneetjes geboterd brood waren opge rold. Kijk, dat was een aardige inval! Het kostte niets om een sneetje geboterd brood op te rollen haar vingers hadden ze on getwijfeld opgerold en toch gaf het een heel anderen smaak aan het eten. „Hoe ben je er toe gekomen om dat huis aan juffrouw Hullins te geven?" vroeg zij hem plotseling, met een oprechtheid, die op rechtheid scheen terug te eischen. „O", zeide hij, „alleen maar een grapje! Ik kreeg het in mijn hoofd. Het kwam in een seconde bij mij op en ik deed het." Zij schudde haar hoofd: „Vreemde jon gen!" merkte ze op. Er kwam een pauze. „Het kwam door iets wat Charlie Fearns zeide niet?" vroeg zij. Zij sprak den naam „Charlie Fearns" uil met een zwak accent van minachting, alsoi zijn aan Denry te kennen wilde geven, da natuurlijk zij en Denry volkomen in staa waren, Fearns in de algemeene order dei dingen zijn juiste plaats aan te wijzen. „O", zeide hij. „Dus je weet er alles van?' „Nu", zeide zij, „natuurlijk werd het overa in de stad verteld. Het dochtertje van me vrouw FearnsAnnunciata wat een naam hé? is een van mijn leerlingen de jong ste zoowaar." „Wel", zeide hij na weer een pauze „il was niet van plan om mij door Fearns d wet te laten stellen!" Zij glimlachte met sympathie. Hij voeld dat zij elkaar grondig begrepen. „Je zult cigaretten in die doos vinden' zeide zij, toen hij een half uur gezeten ha en wees naar den schoorsteenmantel. „Heb je er niets tegen?" mompelde hij. Zij trok haar wenkbrauwen op. Er was ook een zilveren lucifersdoos i de grootere doos. Geen détail ontbrak. H( kwam hem voor dat hy op een weg stond e alleen een kronkelend pad had af te wand' len om het beloofde land binnen te gaai Hij was stellig ingenomen met de wereldse! manier waarop hij gezegd had: „Heb je niets tegen?" (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 9