Freco's ZEHÜWfABLETTEN Ingezonden Mededeeling. per koker 60 cent. Slapeloosheid, Examens, Gejaagdheid. Verkrygbaar te Helder byMej. M. de Ridder, Fa. Hangard voor engros: A. tb.v Klooster. de klas moet komen. Want op devoorge- stelde manier van dit schoolhoofd, zou dat ambulant blijven. Mevrouw van der Hulst protesteert er tegen, dat men aldus haar broer in de zaak betrekt. Spr. is er tegen haar broer over begonnen, niet omgekeerd. De heer H e y b 1 o k merkt op, dat mevr. van der Hulst behoort tot devrijzinnig-de- mocraten, die in de Kamer zoo gesputterd hebben tegen de onderwijsverslechtering. Het is speciaal van mevrouw van der Hulst wel een beetje onkiesch deze zaak ter spra ke te brengen. De heer Grunwald meent, dat er geen bezwaar kan bestaan de cijfers van mevrouw van der Hulst nog eens nader te bezien en de zaak aan te houden. Ook spr. vreest, dat we straks een schoolhoofd over compleet zullen hebben als de katholieke en andere scholen klaar zijn. Wethouder de Zwart antwoordt, dat deze cijfers niets ter zake doen, omdat zij in het reorganisatieplan zijn genoemd, waar voor nog altijd een vacature bestaat van hoofd. Indien destijds omtrent den vijfden sollicitant overeenstemming ware verkre gen, was de benoeming al geschied. Op het oogenblik is aan beide scholen aan de West straat maar één hoofd. Om dit voorstel aan te houden is dus onjuist. Na deze toelichting heeft de heer Grun w a 1 d geen verdere bezwaren tegen behan deling. De heer Staalman is het eens met de opmerking van den heer Heyblok, dat de zaak beter eerst in de commissie van bij stand had kunnen worden besproken. Ook spr. meent, dat we straks in moei lijkheden zullen komen. In de cijfers van mevrouw van der Hulst ligt een grond van waarheid, en als we voordeelen geven aan het openbaar onderwijs, brengt de conse quentie mee, dat die ook worden gegeven aan het bijzonder. Overigens vindt spr het niet zoo erg indien later een hoofd op wacht geld zou moeten komen. Thans wordt overgegaan tot benoeming. Van de voorgedragenen verkrijgt de heer D. Blom, onderwijzer aan school 15 alhier no. 2 van de voordracht 10 stemmen en is dus benoemd. De heer van Setten van der Meer krijgt 8 stemmen, terwijl een blan co wordt uitgebracht. Aan de orde is thans de benoeming van leden van het Burgerlijk Armbestuur. De heer van Os verzet zich tegen de toevoe ging doorhet College van een derden candi- daat, wat betreft de vacature Swaerts. Van de zijde van B. W. wordt deze zaak uit eengezet; het Burgerlijk Armbestuur meen de zijn voordracht te moeten handhaven, doch verzette zich niet tegen deze toevoe ging. De heer van Os, ofschoon de zaak niet van overwegend belang achtend, meent dat de andere candidaten nu min of meer gedisqualificeerd worden. Een vrij heftige discussie ontstaat, die eindigt met de be noeming van den door B. W. toegevoeg- den candidaat I. J. Gakeer met 11 stemmen. De heer Kossen verkrijgt 7 stemmen. Van de overige voorgedragenen worden de nummers 1 benoemd; t.w. dedames en heeren Luidinga - van Genne, Spangenberg en van Dalen allen aftredend.) Tot onderwijzer aan school no. 2 wordt benoemd de heer J. Schreuder te Helder, tot leeraar in het vakteekenen en de vak theorie voor scheepsbouwers en bank werkers aan de avondvakteekenschool de heer J. K. Labout. De aftredende leden van de diverse com- missiën van bijstand voor Gemeenterei niging, Publieke Werken, Grondbedrijf, Wa ter- en Lichtbedrijven en Onderwijs worden herbenoemd. Met de Bank van Wisselink wordt voorts een overeenkomst gesloten voor het storten en opnemen van kasgelden. Aan L. C. Kraan Jr. wordt ontheffing verleend van huur. van een stukje land, en dit verhuurd aan C. Rijkers voor denzelf den prijs. Het overzicht der Ontvangsten en Uit gaven betrekkelijk de plattelandsdeelen der gemeente, op verzoek van den heer van der Veer samengesteld, wordt wegens ont stentenis van dien heer, aangehouden. Met geene of slechts zeer weinig discus sie worden achtereenvolgens aangenomen Voorstel tot verhuring van een stukje grond aan P. v. d. Nieuwenhuizen, id. tot wijziging van art. 71 der Bouwverordening met het oog op verplichte aansluiting aan de waterleiding, id. tot afwijzing van een verzoek van de afd. Helder v. h. Nat. Ver bond van Gemeente-ambtenaren om den hulpkeurmeester C. van der Laan in Loon- groep 4 der ambtenaren te plaatsen, id. tot vaststelling van een plan van uitbreiding voor Huisduinen, id. tot het uitgeven van grond in erfpacht aan Volkshuisvesting. Aan mej. G. Hellings wordt op haar ver zoek eervol ontslag verleend als onderwij zeres aan school 1. Burgemeester en Wethouders worden voorts gemachtigd tot het sluiten eener erfpachtsovereenkomst voor gronden be- noodigd voor de uitvoering van werken aan den Middenweg, en tot aankoop van het marineschip „Heldin", dat zal worden ge- •loopt en verkocht als werkverruiming. Rondvraag. De heer Bok overhandigt, namens de thans ontbonden Kamer van Arbeid, aan den Voorzitter van den Raad den voor zittershamer van die instelling. De Voor zitter dankt voor dit bewijs van belang stelling. De heer Van L o o bespreekt den toe stand aan de Javastraat, die bij regenval zeer slecht is. Z. i. kan dit gemakkelijk worden verholpen door het graven van afvoergreppels. Zal nota van worden ge nomen. Hiermede is de agenda afgehandeld en gaat de Raad in comité ter behandeling van reclames. HAAGSCHE BRIEVEN. Ons Brood. De Werkloozen actie. Na 's Raads beslissing. 's-Gravenhage, 29 Dec. 1922, Wij hebben onlangs ineüeueehngeu gedaan over üe gevolgen van de Houtman-kwestie nier ter stede. Waar ook veie Hagenaars meenden, dat ze hun brood te duur betaal den, haüüen B. en W. het wenscüelijk ge- oorueeid daarnaar een onderzoek te doen in stellen, alvorens de publieke opmie wellicht geheel onnoodig in beroering zou zijn ge- oracht. Deze nandelwijze schijnt dan ook direct op de enkele heetüooïden een kaiinee renden invloed te hebben gehad. Zooals men weet, waren de voorloopige in lichtingen, die ter zake werden verstrekt, reeds vrij gunstig en het oi'ficieele accoun tantsrapport van prof. Volmer en den heer Dyxer, uat kort daarop in afschrift in onze handen kwam, bevestigde die meening. Onze bakkers gaan uus zooals wy reeds vermoedden vrij uit. En zy hebben zelis nog den prijs van het waterbrood met 1 cent venaagd, toen de meelpryzen iets daalden- het meikbrood moest gelijk in prijs biyven omdat de melk sindsdien aanmerkelijk duur der is geworden. De massa-demonstratie der werkloozen op ien Kerstdag waarover wij reeds een en ander meneueelden heeft op ordelijke wijze zender belangrijke incidenten plaats gehad. Uit Amsterdam kwam een extratrein met een lOOU-ial werkloozen en uit ahe omhggende plaatsen waren ze toegestroomd naar het Manége-gebouw in de 1'heresiastraat, dat gratis was afgestaan, terwijl verschillende melkinrichtingen en broodbakkerijen belan geloos voedingsmiddelen hadden afgestaan, tenslotte waren vertegenwoordigd 72 afdee- lingen der vakorganisaties, 21 Federatieve vakbonden, 17 Werkloozen Agitatie Gomité's, 14 politieke organisaties en ld E.A.S.'ers; de leiding was in handen van den heer B. Lan- sink ttr., voorzitter van het JS1.A.Ö. Na diens openingsrede besprak de heer C. Kitz, secretaris van het P.A.S. te Amster dam, den toestand, waarna een uitvoerige conclusie werd aangenomen, waarin de on voldoende zorg voor de werkloozen werd be- critiseerd, onmiddellijke verbetering (pro ductief werk tegen vol loon, uitkeenng van vol loon, handhaving en doorvoering van den 8 urendag, geen loonsverlaging) van de re geering werd geëischt en sieun van de ar beidersklasse en de pers werd verzocht. Toen werd de enorm lange stoet opgesteld en door de stad naar het Newtonpiein getrok ken. Het groote aantal witte en roode doeken met scherpe en opvallende opschriften trok zeer de aandacht. Een groote politie-maeht order persoonlijke leiding van den hoofd commissaris was op de been, doch behoefde feitelijk niet op te treden, want de demon stratie had een waardig verloop. Slechts werd op een enkel doek door de politie aanmerking gemaakt en bij het voorbijtrekken van de Nieuwe Haven moesten enkele colporteurs, die luidkeels hun blaadjes ventten en de orde verstoorden, onder handen worden genomen, waaraan nog even de sabel te pas kwam. Maar zooais gezegd, de eigenlijke betooging verliep waardig en niet weinigen zullen bij het zien van die groote schare in het gure weer toch wel eens gedacht hebben aan de ellende, die geleden wordt, terwijl anderen bij hun flonkerenden Kerstboom het Kerst feest vierenHet „Vrede op aarde" is in menig opzicht nog een toekomstdroom. Nog een kort woord over de zaak zelve. De werkioozen-leiding heeft natuurlijk met deze demonstratie beoogd het publiek te laten zien, hoe erg de toestand wel is en tevens aandrang op de Regeering uit te oefenen. Wij hopen inderdaad, dat er iéts gedaan kan worden. Maar dat is zeer moeilijk. De eischen der werkloozen, waarin vol loon, productief werk, geen loonsverlaging en 8 urendag de hoofd rol spelen zijn met den besten wil ter wereld practisch onuitvoerbaar, omdat zij geen rekening houden met den financieelen en economischen toestand. Er is geen geld om groote werken te doen uitvoeren en daar voor vol loon te betalen; zuinigheid en spaar zaamheid zijn noodzakelijk, wil de werkloos heid nog niet meer toenemen. De kostprijs van het product wordt dermate beïnvloed door de arbeidsloonen, dat loonsverlaging en ar beidstijdverlenging onafwendbaar zijn, wil de zaak ten minste op gang blijven. Doch al deze overwegingen nemen 0. i. niet weg, dat het werkloosheidsvraagstuk ernstig onder de oogen moet worden gezien; o.L pas sen de autoriteiten veelal te dikwijls het „laisser faire, laisser aller" toe. En dat is funest! Na de afwijzende beslissing van den Raad zuilen velen zich afvragen wat hun nu te doen staat in verband met de Zakelijke Be drijfsbelasting. Want al wilde het gemeente bestuur van afschaffing van dit wanproduct van fiscaliteit niet weten, men moet er zich maar niet zoo bij neer leggen. En met zachte woorden en zoete vragen komt men niet ver der. De heer Jöels schijnt er anders over te denken en schijnt te willen probeeren of hij niet wat kan afpingelen op het bedrag dat betaald moet worden door het aantal onder de verordening vallende arbeiders te vermin deren. Dit spreekt duidelijk uit de vragen, welke hij aan B. en W. heeft gesteld en waar in hij hun vraagt of ze bezwaren hebben tegen invoeging in de verordening van de bepaling, dat onder arbeiders worden verstaan zij, die op 1 Januari van het begrootingsjaar den vollen leeftijd van 17 jaar hebben bereikt. Zoo ja, welke zijn dan die bezwaren en zoo er geen redenen voor eventueele bezwaren aanwezig mochten zijn, zijn B. en W. dan voornemens vóór het begin van het belas- tintnaar 19231924 een voorstel bij den Raad in te dienen dat de opneming van den door hem aangegeven leeftijdsgrens bevat? Het zal ongetwijfeld heel goed bedoeld zijn, maar stelt de heer Joëls zich nu werkelijk iets van die vragen voor? We kunnen het haast niet gelooven. Waarom zouden B. en W. een andere de finitie van het begrip arbeider geven dan de wetgever? We laten nog dair of het wel geoorloofd is een beperking als gevraagd aan te brengen, waar de rijkswetgever, dus de hoogere, deze zaak geregeld heeft, maar waarom zou de gemeente een anderen norm aanleggen aan het begrip arbeider dan het Rijk? De Arbeidswet rangschikt ieder, die ouder dan 14 jaar is, onder het begrip ar beider. We weten wel dat op dergelijke jeug- d'ge personen, zooals de mooie wetsterm luidt, speciale beschermingen van toepassing zyn, maar aan het nuchtere feit, dat ze ar- Ingczonden Mededeeling. Fa. GEBR. HOOGERDUIJN. Gevestigd 1870 Aannemersbedrijf van Schilderwerken enz Heldersche Glasverzekering-Maatschappij. Machinale Verffabriek - Glashandel. Telef. No. 74. Middenstraat 18, HELDER beider zyn, doet dit niets af en toe. En de werkgever plakt voor hen even opgewekt zijn zegeltjes als voor personen van 4U en 59 jaar. Zou de gemeente het anders inpikken? Ge- loove wie het wil. Van deze goed bedoelde tusschenkomst heeft men dan ook o.i. niets te hopen of te verwachten. Neen, men zal zichzelf moeten helpen en dan zou het voorbeeld der fabri kanten te Hengelo wel eens in gedachten kunnen komen. De verdedigers der Zakelijke Bedrijfsbelas ting hebben steeds beweerd: die 23 centen in de week per persoon beteekenen niets. Wel nu als die 23 centen inderdaad niets betee kenen, dan kan en dus moet het personeel ze zelf maar betalen. De werkgever betaalt reeds allerhande belasting te hunnen bate, mag zegels plakken elke week opnieuw enz., enz., allemaal maatregelen, waarvoor het per soneel, hoewel het er de profijten van trekt, zelf niet bijdraagt. Nu moet de werkgever dezen druk, die immers volgens de heeren betweters geen druk is, maar afwentelen op het personeel. Als die 23 centen per week in derdaad dan zóó weinig zijn, dan kan het personeel, dat toch door den oorlog in loon vooruit is gegaan, ze makkelijk uit eigen zak betalen. En mocht het personeel die 23 centen in de week, die immers volgens den wethouder en al wie met hem mee optrok om den midden stand lekker zwaar te belasten onze bur gemeester vooraan, niets te beduiden heb ben, niet willen afstaan, dan zou het middel dat dezelfde wethouder met zoo blijmoedig gebaar aanbeval om van de belasting vrij te komen, kunnen worden toegepast'inkrim ping van personeel zoodat men in een lagere klasse of klassen lager moet worden aange slagen. Wij voor ons vinden het een paarden middel, maar slecht, neen, dat kan het toch niet zyn, want niemand minder dan wethou der De Wilde toch heeft het aan de hand gedaan. En bij diens serieuze levensopvat ting mag men er wel op rekenen, dat hij een dergelijk advies, dat in dezen tijd van ma laise het leger der werkloozen weer zou ver- grooten en huishoudens in narigheid storten, niet heeft gegeven aleer hy terdege met zijn geweten is te rade gegaan en volkomen over tuigd is van het puur moreele van een der gelijk advies. Men kan het er dus desnoods veilig op wa gen. Doch wij voor ons zouden liever bewaard worden voor deze waag. Want wij voor ons denken toch een klein beetje anders over het moreele van dit advies en we zouden het al leen als ultra remedium willen toepassen, als het niet hooger of lager kan; als alle andere middelen zijn afgestuit op onwil van wien dan ook. Indien het personeel de zaken nuchter be schouwt, indien het zijn eigen belang voor oogen houdt in dezen tijd nu vele mid denstanders hun zaak graag zouden opdoe ken, die ze geen voordeel maar wel verdriet oplevert, maar van dit voornemen weerhou den worden door de gedachte wat er dan van hun broodeloos geworden personeel zou moeten worden zal het moeten erkennen, dat de handeldrijvende middenstander tot deze afwenteling volkomen gerechtigd is. Wij nieenen, dat in het bovenstaande de stemming en de meeningen van de zaken wereld na de beslissing van den Raad juist is weergegeven. En het zijn heusch geen groote woorden; dat bemerkt men wel als men door de binnenstad loopt en ziet, hoe- vele zaken liquideeren wegens opheffing of overgaan in andere handen. Slechts weini gen hebben eenig idee van de enorme moei lijkheden, waarmede de grootsteedsche han del en industrie te kampen heeft en ieder overwicht is een schrede terug op den weg naar economisch herstel. Inmiddels hebben B. en W. de vragen van het raadslid Joëls beantwoord en te kennen gegeven, dat van hun zijde geen veranderin gen te wachten ziin, mede op grond van wet telijke bezwaren. Er is dus niets meer aan te doen voor het volgend jaar. Wat nu? Dat moet worden afgewacht. Ech ter hebhen wy uit de beste bron vernomen, dat afwenteling op het personeel door de werkgeversorganisaties niet zal worden aangemoedigd. Gelukkig maar, de vrede vlijft dan tenminste hier bewaard! LEO. 10. 8—3 27—32 11. 3—20 37—41 12. 47 36 3237 13. 2024 gewonnen, Wit meende dat Zwart tot dit spel gedwongen was en dacht zich dus in het voordeel. In den diagramstand speelde Zwart na 1. 36—31 echter 1. 24—29en nu komt dui delijk uit, dat Wit's schijven niet evenredig zijn verdeeld: schijf 31 is te veel aan den lan- gen vleugel, terwijl er aan den korten vleu gel een schijf ontbreekt. 2. 89—34 vrijwel gedwongen. Wit meende nu de winst in handen te hebben, hy had echter overzien, dat Zwart na 2. 2940 3. 35 44 den aanval kan doorzetten door 3. 23—29(28—23 enz. gaat n.1. niet door het damzetje 14—20 en 13—19). Stand na 3. 2329!! DAMRUBRIEK. Alles betreffende deze rubriek te adres- seeren aan: Den Damredacteur der Heldersche Courant, Valeriusstraat 64buis, Amsterdam. De stand van het Kersttournooi van het „V. A. D." is na de vierde ronde: J. H. Vos en B. Springer Jr. 6 punten; A. K. W. Damme en Herm. de Jongh 4 punten; M. A. Haye 3 punten; I. J. de Jong 1 punt. De volgende stand kwam voor in dit tour- nooi in de derde ronde tusschen Herm. de Jongh met Wit en B. Springer Jr. met Zwart. Stand in cijfers: Zwart: 12/14, 16, 18, 19, 23, 24 en 26. Wit: 25, 27, 28, 32, 35/39. Wit, aan zet, berekende hier de volgende diepe winstvariant: 1. 36—31 12—17? 2. 38—83 17—21 (op 2. 23—29 volgt 3. 2823 met voordeel voor Wit) 3. 3934 2430 gedw. 4. 35 24 19 39 5. 28 10 39 28 6. 32 12 2141 7. 10—4 2637 8. 9. 12-8 4 47 1621 21—27 Stand in cijfers: Zwart: 12/14, 16, 18, 19, 26, 29. Wit: 25, 27, 28, 31, 32, 37, 38, 44. 4. 25—20 1425 5. 28—23 1928 6. 32 34 12—17 7. 34—29 17—211 8. 38—32 13—19 9. 4439 1924 geeft Wit geen 10. 2920 25:14 kans. 11. 39—33 18—23 12. 33—28 14—19 13. 28—22 19—24 14. 22—17 21 12 15. 27—22 12—17! Wit geeft op. De damredacteur wenscht zijn lezers een gelukkig jaar 1923. GEMENGD NIEUWS. De posttarieven. Op de vragen van den heer Weitkamp betreffende verlaging van de posttarieven, antwoordde de Minister van Waterstaat: Nopens de invoering van lagere postta rieven heeft de minister nog geenerlei be slissing genomen. Hij is evenwel van mee ning, dat, indien tot een verminderd tarief voor het z.g. locaal verkeer mocht worden overgegaan, alsdan geen onderscheid kan worden gemaakt tusschen de regeling ten opzichte van steden en die van dorpen. Geldleening. Tegen een koers van 97s/4 procent is een Staatsleening, groot 8o millioen uitge schreven. De stukken zijn iooo en 500 gulden groot. Ontslag van hoogere officieren met toekenning van pensioen. Naar de Telegraaf verneemt zullen binnen kort een groot aantal officieren in de hoo gere rangen, die met toepassing van het dub bel tellen van de in Oost-Indië doorgebrachte jaren, voor pensionneering in aanmerking komen, uit den dienst worden ontslagen met toekenning van pensioen. Verschillende dezer titularissen werden reeds met hun a.s. ontslag in kennis gesteld. Herhalingsoefeningen zeemilitie. De Minister van Marine heeft bepaald dat de zeemilicien-verlofgangers van de eerste en tweede ploeg der lichting 1921 met uitzondering van de kustwachters zullen worden opgeroepen voor het vervullen van herhalingsoefeningen in twee ploegen, waarvan de eene ploeg in werkelijken dienst zal verblijven van Vrijdag 6 April tot en met Donderdag 10 Mei 1923 en de andere ploeg van Vrijdag 11 Mei tot en met Donder dag 14 Juni 1923, Dienstweigering van christen-inlandsche matrozen der marine. Het meerendeel der Christelijke inlandsche marineschepelingen te Soerabaja heeft dienst geweigerd naar aanleiding van de invoering van dezelfde voeding voor hen als voor de Mohamedanen. Twee honderd hunner zijn onder bewaking gesteld. Enkele belhamels zijn in de gevangenis opgesloten. In de kachel. Te Emmer Erfscheidenveen heeft de zoon van een weduwe in een vlaag van verstands verbijstering f 900 aan bankpapier in de bran dende kachel geworpen. Het geld is verbrand. Gewetensgeld. Ten behoeve van 's Rijks schatkist is o.m. ontvangen: bij den inspecteur der directe belastingen te Nijmegen, ie afd. f4517,40 wegens te weinig betaalde inkomstenbelas ting over 1915 1916 tot en met 1919 1920. UIT DEN OMTREK. Schagen. In het 4e kwartaal van 1922 werden o.m. op-de Schager markt aangevoerd- 297 paarden 388; 33 stieren 388; 1738 gelde koeien 1270; 1182 vette koeien 1122- 301 melk- en kalfkoeien 798; 634 vaarsen 590; 795 pinken en graskalveren 656- 317 nuchtere kalveren 371; 4070 vette schapen 1980; 6035 overhouders 6947; 1168 biggen !328; 35839 kipeieren 19286. Het cijfer achter den aanvoer, geeft de hoeveelheid van den aanvoer in het 4e kwartaal van 1921 aan. Voor de tentoonstelling van pluimvee en konijnen vanwege de vereeniging West friesland" op 13 en 14 Januari e.'k. te houden, zijn ingeschreven 163 No. hoen ders, 40 No. duiven; verder andere hoen derachtige vogels, zwemvogels en konijnen, tot een gezamenlijk aantal van 261 nom- mers. Tot kommies bij het Rijksbelastingkan toor te Schagen, wordt overgeplaatst de lieer J. Jansen, thans te Zundert (Noord brabant). Uitslag der verkooping te Schagen op 4 Januari ten overstaan van notaris de Boer te Hoogwoud Weiland in de Zijpe, groot»2.ii H.A., laatst in huur bij T, Baaskoopers mej. F. Dekker, ma. C. Vries en de heer W. Boudewijn, allen te Alkmaar voor f 4622. Mej M. Raat, van Schagen, is benoemd tot Hoofd van de nieuw op te richten Landbouw Huishoudschool te Steenwijk. INGEZONDEN. Geachte Redactie. De heer Zits meent een bezuinigings middel te hebben gevonden voor de ge meente, door de armlastige krankzinuigen naar Gheel te zenden of, wat ook nog goed- kooper is dan thans, naar het gesticht Rei- nier van Arkel. Wat deze laatste inrichting betreft, moet er reeds dadelijk op worden gewezen, dat daarheen alleen katholieke patiënten kun nen worden gezonden, zoodat voor het meerendeel die f 200.- bezuiniging niet ppgaat. Wat Gheel betreft, een in hoofdzaak eveneens katholieke kolonie, (we schreven onlangs over deze merk waardige plaats in dit blad), daar kunnen eveneens patiënten van andere richting ver pleegd worden, doch er is slechts een klein deel der krankzinnigen, dat voor de gezins verpleging geschikt is. De groote meerder heid heeft gestichtsverpleging noodig en derhalve kan Gheel, waar uitsluitend in ge zinnen wordt verpleegd, niet veel uitkomst geven. Bovendien mogen wij wel bedenken, dat voor vele geesteszieken het ver van huis en vooral in 't buitenland verpleegd worden van ongunstigen invloed is. Zoo eenvoudig als de heer Zits het zich denkt, is dit vraagstuk dus niet en ook Hilversum heeft dit reeds ondervonden, zooals ik uitteraard door mijne functie weet. Ik zou het in hooge mate betreuren, in dien men van de verzorgiug onzer krank zinnigen uitsluitend een geldkwestie maakte. Elke gemeente dient zich wel degelijk af te vragen, of deze ongelukkigen ook wer kelijk goed worden verpleegd. Anders zou men er spoedig toe komen, ze maar op te ruimen. Dat was nog eenvoudiger. Natuur lijk wil ook de heer Zits dit niet; doch dan deed hij toch heusch beter, de krank zinnigen wat meer als menschen, zij het dan zieke menschen te beschouwen. Helder, 31 Dec. 1922. A. W. Michels. Tijdstippen van verzending der brievenmalen. Naar Ned. Oost-Indië. Verzendings- w eg Datum der ter post bezorging. Tijdstip der laatste buslich ting aan liet Postkantoor. Per zeepost via Amsterdam of Rotterdam Per. Holl. mail via Genua of Marseille 3) Per Eng. mail via Marseille 3) idem 4) 5 en 19 Jan. 12 en 26 Jan. 13 en 27 Jan. 7 en 21 Jan 17 en 31 Jan. eiken Woensd. 6.30 'sar. 6.30 'sar. 6.30 'sav. 5.30 'sm. 6.30 's ar. 6.30 '8 ar. Naar Ned. West-lndië. Naar Suriname: Per zeepost via 10 Jan. 11 en 25 Jan. Amsterdam Per mail via Amsterdam (Colonlyn) Per mail via St. Nazaire 22 Jan. Naar Saba, St. Eustatiu» Perzeepostvia Amsterdam (Colonlyn) Per mail over Engeland 11 tn 25 Jan. Eiken Vrydag. 6.30 'tav. 6.30 ar. 6.30 '1 av. •n St. Mar tin 6.30 av. 5.30 's m. Naar Aruba, Bonaire en Curagao: Perzeepostvia Amsterdam (Colonlyn) Per mail over Engeland 11 ei 25 Jan. 5 en 16 Jan. 6.30 'i av. 5.30 m. De per zeepost te verzenden stukken zijn te voorzien van de aanwyzing „zeepost." Geen correspondentie voor Sabang, Atjeh Sumatra's Oostkust en Djambi. 2) Geen correspondentie voor Sabang, Atjeh, Sumatra's Oostkust, Tapanoeli ten Noor den van Siboga, Riouw, Djambi en de Wester- afdeeling van Borneo. 3) Alleen correspondentie voor Sabang, Atjeh, Sumatra s Oostkust en Tapanoeli ten Noorden van Siboga. Alleen correspondentie'voor Benkoelen Palembang, Djambi, Riouw en de Wester- afdeeling van Borneo. 6 'iO^av ^r' "'^1rom^' t8 ®mJrna dagelyks Voor Hr. Ms. „Zeeland" te Las Palma»: via Amsterdam 9 Jan., 6.30 'sav. «n via Lissabon 12 Jan., 11.30 'sin. Correspondentie. Fam. v. Klaveren, den Haag. Het door J betaalde bedrag van f 2.— per post- kwitantie is reeds door ons op ie kwartaal 1923 afgeboekt. De Administratie Oplossing Raadsels. De prijzen voor het oplossen van de meeste goede raadsels gedurende December zijn bij loting ten deel gevallen aan: Dirk en Jan Blom, Javastraat 33; G. C. e?" P*'6"' Koningstraat 17; Th.' Faber, Sluisdykstraat 119; Fred. C. Geus, Koning dwarsstraat 23; C. de Haan, Hoofdgracht 8ia; Jo. v. d. Pol, Walvischstraat 45; Marie Kegler, Spoorstraat; Grietje Venema, Scha- genstraat 87, Klaas Visser, Emmastraat 34 en tmmy Wiegel Spoorstraat 6.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2