VAT IS "VIM. vim is bet moderne practische middel VOOR iedere huismoeder die, |er prijs opstelt dat, rmr potten en pannen messen en alie metalen keukengerei op de meest afdoende en snelle WJZl worden gereinigd. overal ve j2krl7 gbaar ih pbactlsche strooibüsseh law DE RARE SIJS Abonnementsgelden vóór 15 Januari lifebuoy SLAPELOOSHEID MUNHARDT'S zenuw-tabletten 'W No. 5658 DINSDAG 9 JANUARI 1923 51e JAARGANG FEUILLETON. W "LEVE&'S ZEEPAU7. vlaardimgen. COURANT Aan onze lezers buiten de stad doen wij het verzoek do abonnementsgelden over het eerste kwartaal ten bedrage van 2.— over to maken per postwissel of over te laten schrijven op No. 1(1066, kantoor Heldor per post-glrobiljet. De laatste manier van vereffening raden wU ten zeerste aan, daar het bedrag dan voor slechts 0.05 wordt overgeschreven; formulieren zijn aan alle postkantoren ii een halven cent verkrijgbaar. Per postwissel daarentegen zUn de kosten 0.10. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden In do stad wordt dezer dagen per looper beschikt en verzoeken w]J U beleefd de kwitantie bU eer ste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. Licht op voor auto's en fietsen: Dinsdag 9 Jan4.34 uur Woensdag 10 4.36 BUITENLAND. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De voorloopig allerlaatste vergadering van alle subcommissies heeft Zaterdagochtend tot een heftig incident geleid, dat in schrille te genstelling staat met de over het algemeen zoo hoffelijk en waardig gevoerde besprekin gen der subcommissies. Montagim (Italië), de voorzitter van de subcommissie voor de rech ten van de minderheden deed in kalme ge matigde woorden een beroep op den goeden uil van de Turken tot tegemoetkoming aan de wenschen van de Syriëes, Bulgaren en Armeniërs. Hierop steunde sir Horace Rumbold na mens de Engelsche delegatie dit denkbeeld. Rumbold herinnerde niet onhandigeraan, dat Ismet pasja in de voltallige commissie ver klaard had, dat vooral Rusland steeds de min derheden tegen Turkije had opgestookt. Dit gevaar is nu bij de bestaande Turksch-Rus- sische vriendschap verdwenen. Daarna nam de Fransche gedelegeerde De- lacroix het woord om ook: zijnerzijds Mon- tagna en Rumbold te steunen. Nauwelijks was de Franschman begonnen, toen Riza Noeri bei opstond en het woord vroeg. Montagna verzocht hem zqn beurt af te wachten. Riza Noeri bei weigerde en dreigde de zaal te zul len verlaten, indien hij niet onmiddellijk spre ken mocht. Montagna gaf tenslotte met toe stemming van den Franschman toe. Riza Noeri bei verklaarde toen op snerpenden toon het volkomen begrijpelijk te achten, dat de geallieerden zoo voor de Armeniërs, Syriërs en Chaldeeërs pleitten, daar zij zware zede lijke verplichtingen tegenover deze minder heden hebben. Alle ellende, de laatste jaren over deze volkeren gekomen, is de schuld van de geallieerden, die ze tegen Turkije ophit sten. Riza Noeri bei beschouwde -echter de verklaringen van Montagna, Rumbold en De- lacroix als zonder eenige waarde en als niet afgelegd en verzekerde geen woord meer over deze aangelegenheid te willen hooren, anders zou hy de vergadering verlaten. Montagna herinnerde den Turk eraan, dat hij den Franschman in de rede gevallen was en slechts als een bijzondere gunst mocht spre ken. Het was zijn plicht nu verder den Franschman aan te hooren. Riza Noeri bei handhaafde zijn weigering. Montagna ver klaarde, dat de Turk zich daardoor buiten de wetten der conferentie plaatsen zou, doch Riza Noeri was ongezeggelijk en verliet inderdaad de vergaderzaal. Algemeen verbaast men zich over de on handigheid van het Turksch optreden, dat natuurlijk den band tusschen de geallieerden slechts versterken kan en het den geallieer den gemakkelijker maakt bij een eventueele breuk van d§ conferentie de Armeensche zaak op den voorgrond te schuiven. In de oommissie voor de capitulaties is het ook weder spaak geloopen. Ismet pasja nam plotseling een absoluut afwijzend standpunt in, waartegen over de geallieerden aaneenge sloten stelling namen. door ARNOLD BENNETT. 15) Haar dubbelhartigheid, haar boosaardig heid schokten hem niet. Hij bewonderde haar geweldige en onmetelijke onderneming; zij sprak tot elke cel in zijn hersenen. Hij voelde dat zij en hij verwante zielen waren. Hij trachtte rondom den zijkant van den wagen heen te klauteren om zoodoende bij de deuren aan de achterzijde te komen, maar een verhuiswagen is zoo gebouwd dat je niet van het eene wiel op het andere kunt komen, vooral wanneer de wielen onder water zijn. Vandaar dat hij verplicht was op het dak te klimmen en zoo voort te kruipen naar het boveneinde van een van de deuren die los hing. Het was geen eenvoudig karweitje. Ten slotte voelde hij den vloer van den ver huiswagen onder een halven meter water. „Waar ben je?" „Ik zit hier", zeide Ruth, op li el klage- üjken toon, „ik zit op een tafel Het was het eenige meubel dat zij in den wagen ge laden hadden, voor zij heengingen om te schaften of zoo iets. Verhuizers ziju altijd zoo. Heb je geen lucifer bij je?" „Ik heb tientallen lucifers", zeide Denry, „maar waar denk je dat zij voor kunnen dienen, nu zij heelemaal doorweekt zijn?" Een korte stilte. Hij merkte op dat zij geen verklaring had gegeven van haar ge drag tegenover hem. Zij scheen stilzwijgend Ingezonden Mededcellng. S UNL1GHT EN Na de conferentie te Parijs. Uit Londen wordt gemeld: Bonar Law heeft besloten geen kabinets raad bijeen te roepen voor zich nieuwe ge beurtenissen in den internationalen toestand voordoen. De premier wacht af, wat de juiste aard zal zijn van de onafhankelijke hande lingen, welke Frankrijk voornemens is in het Roergebied. Als de Fransche houding vast staat, zal de Engelsche regeering een be slissende verklaring over de Engelsche poli tiek afleggen. Engelands afkeuring van een inval in het Roerbekken en de daling van de frank moeten in Frankrijk wel zekere aarzeling teweegbrengen. De moeilijkheid om dwang uit te oefenen op de koppige West- faalsche bevolking is een andere factor, waarmee men rekening dient te houden. De Amerikaansche troepen aan den Rijn. De Amerikaansche Senaat heeft de motie van Reed, welke het terugtrekken van de Amerikaansche troepen uit het Rijnland eischt aangenomen. IERLAND. Rebellen veroorzaken een treinbotsing. Op den spoorweg in Louth had een bot sing plaats, veroorzaakt door rebellen, die de locomotief van een goederentrein afkoppe len en de machine langs die lijn zonden, waar zij in botsing kwam met een personentrein. Er werden rijtuigen vernield en verschillen de personen gewond. DENEMARKEN. Volgens de laatste opgave zijn tijdens en na den oorlog in Deensche wateren niet aan te nemen dat hij het zou begrijpen. „Ik ben vreeselijk dooreen geschud en ik geloof dat ik uit mijn neus bloed," zeide Ruth op een Mageljjken toon. „Het is,' ge lukkig, dat er veel stroo en zakken hier binnen waren." Na veel tasten raakte zijn hand eindelyk haar natte japon aan. „Je weet dat je een heel ondeugend meis je bent", zeide hij. Hij hoorde een snik, een wilden snik. Het fiere onafhankelijke schepsel was ineen gezakt onder den druk der gebeurtenissen. Hij klom uit liet water naar liet gedeelte van de tafel dat zij niet innam. En de ver huiswagen was even zwart als de onderwe reld. Gaandeweg kwamen, uit den chaos van snikken, zwakke, gearticuleerde klanken, en stukje voor beetje vernam hij de geheele geschiedenis van haar moeilijkheden, hare onfortuinlpheden, hare worstelingen en hare nederlagen. Hij luisterde naar een openhartige schuldbekentenis. Maar wat kon zij eraan doen? Zij had het goede ge wild. Zij was in het nauw gedreven. En zij moest aan haar vader denken. Heusch, den vorigen dag, was zij van plan geweest de huur te betalen of een gedeelte ervan. Maar zij had een teleurstelling gehad! En zij was zoo onlekker geweest, kortom. De wagen maakte plotseling een schuiver. Zij klampte zich aan hem vast en hij aan haar. De wagen zakte voor een rustigen nacht in de modder. (Vreemd dat het niet eerder bij hem op gekomen was, maar bij het eerste bezoek had zij de betaling uitgesteld op grond dat de bank dicht was, terwijl zij bij het tweede bezoek had verklaard dat de contanten zich minder dan 10,000 mijnen aangespoeld, de laatste op den eersten Kerstdag van 1922. Bij het ojÏÉuimen en onschadelijk maken heb ben tien menschen het leven gelaten en is een volkomen invaliede geworden. RUSLAND. Het Moskousche raden-congres heeft be sloten tot een oproep aan alle volken ten einde te waarschuwen tegen de dreigende oorlogsgevaren. In dit stuk zal er op gewe zen worden, dat Sowjet-Rusland zijn leger reeds van 5 millioen man tot 800,000 terug gebracht heeft en van plan is het tot 600,000 terug te brengen. Door de aanzienlijke stijging der papier- prijzen zijn de sowjet-bladen genoodzaakt den abonnementsprijs met 20 procent te ver- hoogen. Een abonnement op de Izwestia is gebracht van 500,000 op 600,000 roebel in Moskou en 700,000 roebel in de provincie. Ontploffing. Uit Sofia wordt gemeld, dat in een metaal- fabriek een ontploffing plaats gehad heeft. Een tiental gebouwen zijn vernietigd of zwaar beschadigd. Er zijn 20 dooden gevon den en tal van gewonden. Volgens het Bul- gaarsche agentschap is het een ontploffing van munitie geweest. Volgens een Duitsch bericht was de mu nitie, die ontploft is, door de Bulgaarsche re geering aan de geallieerde militaire commis sie afgedragen en door deze aan particuliere ondernemingen verkocht. langzamerhand in haar bureautje hadden opgestapeld! En die tegenstrijdigheid had hem niet getroffen. Zoo groot is de invloed van een tea-gown). Hij vergaf haar echter om de wille van haar ontzaglijke vermetel heid. 1 „Wat kunnen wij doen?" fluisterde zij ibijna. Haar vertrouwen in hem deed hem aan. „Wachten tot het licht wordt", zeide hij. Zij wachtten dus temidden van de woes tenij der wateren. In een warme Juli-maand is het niet onaangenaam je voeten in water te laten bengelen) in de zwoele, donkere uren. Zij vertelde hem steeds meer. Toen de veelbelovende grijze praeliminai- ren van den dageraad begonnen, zag Denry, dat de woestenij der wateren zich achter den verhuiswagen niet verder dan een me ter uitstrekte en dat het gemakkelijk was, als je eerst op het dak klom, van daar op de kade te springen. Hij deed dit en legde daarna een plank, zoodat Ruth aan wal kon komen. Toen de tafel van haar gewicht ont last was, dreef zij achter hen aan, den wa gen uit. JJenry greep haar en begon haar met zijn voeten stuk te trappen. „Wat voer je in 's hemelsnaam uit?' vroeg zij flauwtjes. Zij was te zwak om vin niger te protesteeren. „Laat dat maar aan mij over", zeide Den ry. „Deze tafel is het eenige wat jouw plan kan verraden. Wij kunnen haar toch niet terugbrengen. Wij zouden iemand tegen kunnen komen." Hij bond de stukken van de tafel samen met touw dat in den wagen ronddreef, en maakte de zware ijzeren staaf, wier taak het was de deuren gesloten te houden, er aan vast. Daarna liet hij den bos van hout De tunnel door de Mont Blanc. In het komende voorjaar zal een begin worden gemaakt met het boren van den tun nel door de Mont Blanc. De hoofdtunnel zal op een hoogte van 1100 meter in de nabij heid van Chamonix onder de Bossonsglet- scher beginnen, om tuschen Aosta en Cour- maneur weer uit het gebergte te komen. De voor het spoorwegverkeer bestemde tunnel zal twee gescheiden gangen krijgen. Binnen vijf jaar hoopt men het werk vol tooid te hebben. Zilvergeld. In Engeland heeft men in den oorlogs tijd en tijdens de inflatie groote hoeveel heden zilver aangemunt, waarmee men nu geen weg meer weet. De Engelsche munt is ter hulp moeten komen. In gewone tijden weigert zij zilver aan te nemen, tenzij men zilveren munt er voor terugneemt. Maar in den laatsten tijd heeft zij toch een groot bedrag aan de circulatie moeten onttrekken, wat voor haar een schadepost van 750.000 beteekende. De banken zitten intusschen nog altijd met vele millioenen ponden sterling zilver. Volgens de Daily Express, is er nog altijd tusschen 15 millioen 20 miHioen te veel ziveren munt in omloop een gewicht van 100,000 ton, waarvan het meeste bij de banken aanwezig is. LUCHTVAART. Rondom de wereld In 60 dagen. Er is een nieuw plan voor een vlucht rond om de wereld. De bekende Engelsche piloot Alan J. Oobham heeft n.1. de intentie met een De Havilland IX met 240 P.K. Siddeley Pu- mamotor in Maart te vertrekken. Hij wil dan vliegen over Europa naar Konstantinopel, daarna naar Bagdad, verder over Indië naar China en Japan, die Aentian Islands, Van- couver, dwars over Amerika naar New Foundland en dan regelrecht naar Engeland terug. Hij wordt op deze wereldreis, waarvoor hij twee maanden rekent, vergezeld van Macken- zie Grieve als navigator, dezelfde, die als zoodanig dienst deed voor Harry Hayker hij diens Oceaan-vlucht GEMENGD NIEUWS. Familiedrama. In Den Haag moet zich Vrijdagnacht een ernstig drama hebben afgespeeld. In het ge zin M., in de Rembrandtstraat hadden man en vrouw na het thuiskomen van den man 's nachts twist gehad, welke zoo hoog liep, dat de vrouw in min of meer radeloozen toe stand, de echtelijke woning verliet, haar beide kinderen, een meisje van P/2 en een jongetje van b1/2 jaar, medenemend. Eenige buren, die de vrouw zagen vertrekken, vreesden het ergste en volgden haar eenigen tijd, doch ver loren vrouw en kinderen tenslotte uit het oog. Zaterdagochtend werd uit het water aan den Zuid-Buitensingel tegenover het gebouw van de Duinwaterleiding het dochtertje opge haald, dat onmiddellijk naar het ziekenhuis werd vervoerd, waar men tevergeefs heeft getracht de levensgeesten bij het kind op te wekken. Het ernstige vermoeden bestond bij de po litie, dat ook de moeder en het jongetje te water zijn geraakt. Er werd dadelijk begonnen met dreggen in de Buitensingelgraoht. 's Middags halftwee is het lijk van de 35- jarige vrouw opgevischt. Omtrent het drama wordt nader gemeld: De man, die z.g. eigen baas is, is graniet bewerker, en verdient als zpodanig goed geld. Het meeste geld werd evenwel door den man verbrast, zoodat voor het huisgezin slechts weinig overbleef. Herhaalde malen gaf dit gedrag van den man dan ook aanleiding tot huiselijke twisten, waarbij de man, volgens mededeeling der buren, zich niet ontzien moet hebben de vrouw soms ernstig te mishande len. Het is al verschillende keeren voorgeko men, dat de vrouw, die van nature overigens erg zenuwachtig was, de straat op vluchtte en dan bij de buren een onderkomen moest zoeken. Nog dezen zomer is het voorgekomen, dat een zestal agenten den man uit de woning hebben moeten halen en hem daarna moesten beschermen tegen het woedende publiek, dat steeds diep medelijden had met de arme vrouw. Soms kwam de man langen tjjd ach tereen niet thuis, zijn vrouw en kinderen maar aan hun lot overlatend. Ook dit was nu weder het geval. Nadat de man eenige nachten was weggebleven, kwam hij Vrijdagavond om tien uur even thuis, trok zijn goede kleeren aan en vertrok weder Dit alles heeft de vrouw in een hoogst over spannen toestand gebracht en blijkbaar in een vlaag van waanzin is zij dien nacht om vier uur van haar bed opgestaan, heeft haar beide kinderen gegrepen en is luid gillend in haar en ijzer een eind verder in de haven zinken. „Ziezoo!" zeide hij. „Nu begrijp je mij wel.- Er is niets anders gebeurd dan dat een meubelwagen op hol is geslagen en in het kanaal is gevallen tengevolge van de zorgeloosheid van de werklui. Wij kunnen het overige later in orde maken ik be doel de huur en zoo." Zij keken elkaar aan. Haar rok was bijkans droog. Haar neus vertoonde geen spoor van bloeding meer, maar boven haar linker oog had zij een blauwachtige buil. Behalve dat hij geen hoed op had en zijn broek aan zijn beenen plakte, was hij niet geheel ontoonbaar. Zij waren alleen in de stille ochtendsche mering. „Je zoudt heter doen met langs Arce Lane en niet door Brougham Street naar huis te gaan", zeide hij. „Ik zal in den loop van den ochtend aankomen." Het was een afscheid, waarbij meer ge voeld dan gezegd werd. Zij gingen achter elkaar de verwoeste ingangspoort door, hun pad onder het loo- pen doopende. De klok van het stadhuis sloeg drie uur toen Denry de trap van zijn moeder opklauterde. Hij had geen levende ziel gezien. (Wordt voortgezet). Ingezonden mededeeling. onrusl gejaagdheid^ overspanning, Gebruik onrI Per koker 75cl. byApofh.en drogisten. <uik NJ (170) nachtkleeren de straat opgevlucht, in de rich ting van den Zuid-Buitensingel. Een der bu ren heeft zich daarop spoedig aangekleed en is de vrouw op de fiets nagereden, zonder haar echter te kunnen vinden. Ook vernamen we nog, dat omstreeks vier uur door menschen, wonende aan den Zuid- Buitenlsingl een gil is gehoord. Voorts ver spreidde zich onder de toeschouwers van het dreggingswerk het gerucht, dat iemand de vrouw met beide kinderen onder den arm, in het water moet hebben zien springen, hetgeen evenwel onwaarschijnlijk is, aangezien die persoon het gebeurde dan toch wel zou heb ben gemeld. Ook in de Rembrandtstraat wordt het geval druk besproken. In de omgeving van de wo ning heerscht algemeene verbittering tegen den man, die zelf nog niet weer thuis is ge weest en blijkbaar nergens te vinden is. Wel hebben de huren een bezoek gebracht aan de tweede etage, waar het echtpaar woonde, doch zij vonden alles in goede orde, zelfs de kleeren van vrouw en kinderen hingen nog over een stoel. Ook na het ophalen van liet lijk van de moeder werd het dreggen naar het lijkje van het 5x/2-jarig jongetje nog steeds onvermoeid doorgezet, tot nu toe echter zonder resultaat. In het gedrang bij het ophalen van het lijk van de moeder werd nog aan een weduwe met zes kinderen, wonende Zuid-Buitensingel 54, eene nieuwe portemonnaie ontrold, waarin een bedrag aanwezig was van ongeveer 6, dat een van de kinderen juist afgedragen had. Gelukkig hebben eenige omstanders een ge deelte van het geld voor de vrouw weder door giften bijeengebracht. Op fieeterdaad gesnapt. Woensdagmorgen zag een rechercheur van politie nabij het postkantoor op den Blaak te Rotterdam een bekende rijwieldief staan vertelt de „Voorw." Vermoedende, dat deze wel niet veel goeds in het schild voerde, posteerde de r'èchercheur zich op eenigen af stand. Nauwelijks was dit geschied of de be ruchte „zwijntjestikker" stapte opeen onbe heerd staande fiets af, nam de fiets aan de hand en stapte er mee weg. De politie man noodigde den dief uit mee te gaan naar het bureau Groote Pauwensteeg, waar hij in bewaring werd gesteld. Even later kwam de eigenaar aangifte van diefstal van zijn fiets doen en keek verwonderd op toen hij vernam, dat èn dief èn rijwiel reeds vóór hem gearriveerd waren. De aangehoudene was nog maar eenige weken geleden uit de gevangenis ontslagen. Een vreemd geval. Dinsdagmiddag tusschen half vijf en vijf uur waren een twintig meisjes in een zaal van de biscuitfabriek van de N.V. E. Helder Co. op de Hoogstraat te Zwolle bezig met het witten van de muren. De meisjes werden plotseling onwel, allen kregen zware hoofdpijn, brakingen en benauwdheden. Een zwak meisje, Fenna Visser, en een doch tertje van J. Schuit, werden bewusteloos, het duurde een uur, voordat eerstgenoemde weer tot bewustzijn kwam. Vier dokters en drie verpleegsters verleenden hulp. Zoodra de meisjes weer loopen konden, werden zij onder geleide of per rijtuig naar huis ge bracht. Gisteravond gevoelden velen zich nog zeer ziek. Toen het geval bekend werd, snelden ouders en familieleden, die mee- rendeels in de nabijheid wonen, naar den ingang van de fabriek, welke door de poli tie werd afgezet. De menigte die zich ver zamelde, werd door de politie tot doorloopen gedwongen. De witkalk is in beslag genomen. Het onderzoek heeft nog niet uitgemaakt, of de oorzaak hierin ligt, dan wel in een lek in de gasleiding. Opium in beslag genomen. Hamburg schijnt steeds meer een smok- kelplaats voor opium te worden. Zaterdag- werd op het Nederlandsche stoomschip „Ga- roet" voor 18 millioen mark opium in beslag genpmen, die zich in het bezit van Chinee- sche schepelingen bevond en naar het bui tenland moest worden gesmokkeld. Auto-ongeluk. Zondagmiddag reed de chauffeur van den Resident der Rechtbank te Almelo met zijn auto naar Arnhem. Ter hoogte van het sanatorium op den Velperweg moest hij twee wielrijders pas- seeren. Herhaaldelijk- gaf hij signalen, wat evenwel niet wegnam, dat een der wielrij ders op het laatste moment naar den ver keerden kant uitweek. Zeker zou hij door den auto gegrepen zijn, indien de chauffeur op gevaar van zijn eigen lichaam te wagen, niet getracht had zijn auto tusschen een paal der electrische geleiding en de weg berm te sturen'. De poging mislukte en de auto reed met een vaart van pl.m. 40 K.M. tegen den ijzeren mast met het gevolg, dat de voorruit versplinterde, het stuurrad af knapte en het linkergedeelte van het chas sis vernield werd. De chauffeur, die een bloedende hoofdwond had bekomen, werd in het Sanatorium binnengebracht. De wiel rijder, die ongetwijfeld zijn leven aan de opofferende daad van den chauffeur te dan ken heeft, wist niets anders te doen, dan zoo snel mogelijk door te rijden. Ingezonden Mededeeling. Iedereen heeft by tyden een zacht laxeer middel noodig voor de lever en ingewanden. Foster's Maagpillen werkeu rechtstreeks op de lever, wekken de vloeiing der ga] op en ver schaffen natuurlijke werking der ingewanden. Slaap, eetlust en een goed humeur worden door Foster's Maagpillen verzekerd. l'rys per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65; in apotheken en drogistzaken.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1