NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Abonnementsgelden vóór 15 Januari CONFECTIE-AFDEELING. I. GRUNWALD, Kanaaiweg 71. No. 5659 DONDERDAG 11 JANUARI 1923 51e JAARGANG Om teleurstelling in het drukke seizoen te voorkomen, berichten wij, dat wij van af heden tot 15 Februari a.s. ons atelier beschikbaar zullen stellen voor onze cliëntèle, om hare Japonnen enz., enz., te laten moderniseeren voor het a.s. seizoen. COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen 14.20. Zondagsblad resp. f 0.57", f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Loeso nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 60 Post-Girorekening No. 16066. AD'VERTEN TI EN: 20 ct. p. regel (galjard). Ingoz. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 1—4 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Aan onze lezers buiten de stad doen wil het verzoek de abonnementsgelden over het eerste kwartaal ten bedrage van 2.— over te maken per postwissel ol over te laten schrijven op Mo. 16066, kantoor Helder per post-girobiljeL De laatste manier van vereffening raden wij ten zeerste aan, daar het bedrug dan voor slechts 0.05 wordt overgeschreven; formulieren zfjn aan alle postkantoren a een huiven cent verkrijgbaar. Per postwissel daarentegen zyr. de kosten 0.10. Ma genoemden datum wordt bescbikt met 0.15 ver hooging. Over de abonnementsgelden in de stad wordt dezer dagon per looper bescbikt en verzoeken wij LI beleeid de kwitantie bij eer ste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. Licht op voor auto's en fietsen Donderdag 11 Juu4.37 uur. Vrydag 12 4.39 BUITENLAND. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De „N. Rott. Crt." schrijft: JLu ue beweging, die over ue Roer ontstaau is, was ue eoruereutie te Lausauue op ueu achtergrond van oe beiaugsiemng gekomen en uit is voor ue gearueeruen een gesciiütie geregeniieiu geweest, om eemge veruere te rug ueKüeuue bewegingen te maken, „in het bemiig van uen vrede neobeu zy byvooroeeiü besioien, „met meer over Armeme te spre ken", een aueriankinoeuigst bestuit na ue jongste onbenouwen aiwyzing van zulke ge sprekken uoor Kiza Noen bei. i>e lurken kunnen zich uus reeds veroorloven tegenover negenen, ure hen in uen grouten ooriog over wonnen üeobeu, onbescnoit te zijn. Zoo iets, uan teekent tut wer uen toestand. Periodiek keert net bericht terug, dat ue gealüeeruen nu zoowaar eniüeiyk uen lurken den vreue zuilen voorschrijven en dat dezen ue voor- waarüen uan moeten aannemen ol verwerpen en even periodiek wordt zulk een bericht weer uoor een oiiicieuze verklaring van itngetscne zjjue om nais gebracht. „Een ultimatum aan Turkije is met beuoeid. De Engetsehen ho pen, uat alle misverstand hierover thans zal zijn verdwenen. Wei zullen de geaüieerden weiücht enkeie punten aanwijzen, waarop ue uiterste grens van de concessies bereikt is." Men ziet, het is een toon, die zoo schuchter is, uat het voornemen om onhebbeiijküeid met geiyke munt te betalen ver te zoeken blijft, net geval van de Armenische woonplaats leert uaarentegeu, dat ultimatums meer van den anderen kant te wachten zijn en dan ook succes beioveu. De Engelsche vloot ln het Naburige Oosten. Reuter verneemt uit Malta: Met uitzonde ring van twee slagschepen is de geheele Mid- deiianusche Zee vloot, versterkt met twee slagschepen van de Atlantische vloot, thans in de 'iurksche wateren geconcentreerd. Duitschland in de kolenleveranties tekort geschoten. De Commissie van Herstel heeft officieel het in gebreke blijven van Duitschland in zake de kolenleveranties met drie tegen één stem (die van den Britschen gedelegeerde) vastgesteld. De bezetting van het Roergebied. De houding van Duitschland. De Duitsche rijksregeeering heeft Maan dag tot laat in den avond en Dinsdag vrij wel den ganschen dag vergaderd. Over het beloop van do besprekingen is nog niets be kend. Alleen wordt medegedeeld dat de rijks- regeering haar maatregelen reeds zorgvul dig heeft voorbereid en tot het toepassen de zer maatregelen zal overgaan zoodra men van Franscho zijde handelend zal zijn opge treden. Uitdrukkelijk wordt erop gewezen, dat alle leden van het rijkskabinet het in deze kwestie geheel eens zijn. Het is vrijwel zeker dat de rijksregeering onmiddellijk na de bezetting van Essen door haar vertegenwoordigers in het buitenland bij de mogendheden, die het verdrag van Versailles mede hebben onderteekend, als ook bij de Berlijnsche vertegenwoofdigers van deze mogendheden, tegen het optreden van Frankrijk protest zal aanteekenen. In verschillende politieke kringen heeft men heden den wensch te kennen gegeven dat de rijksregeering onmiddellijk na het bezetten van Essen dr. Mayer, den Duit- schen ambassadeur te Parijs, terugroepen zou. Een dergelijk optreden van de Duitsche regeering zou wellicht in Duitschland en in het Duitschgezinde buitenland met sympa thie worden begroet. Een sociaal-democratisch correspondentie- bureau waarschuwt echter voor een derge lijk afbreken der diplomatieke betrekkingen, daar de rijksregeering toch weldra weer zou gedwongen zijn een vertegenwoordiger naar Parijs te sturen. w President Ebert heeft een bekendmaking gericht tot de bevolking van de streek, waar nieuwe bezetting dreigt, welke daar is aange plakt. De bekendmaking zegt, dat, sieunenue op militaire macht, vreemue willekeur be sloten heeft opnieuw het zelfbeschikkings recht van het Duitsche volk te schenden. Up- meuw dringen onze tegenstanders het Duit sche land binnen. De politiek van het geweld, weike sinds het sluiten van den vreue oe rechten van de menschheid met voeten treedt, beureigt de kern van het Duitsche bedrijfs leven, net brood van de Duitsche nijverneid en den geheelen werkenden stand. Het nako men van het vredesverdrag wordt aldus vol strekt onmogelijk en de levensvoorwaarden van het in z waren nood gedompelde Duitsche volk nog meer verstoorde. Wat hier geschied is, ten spyt van het vreuesverurag, het voort gaan van het geweid, een breuk van het ver- urag tegen een weerloos volk. Tegen deze üaau van geweld richten wij een aanklacht tot Europa en de heele wereld. Ten slotte maant de president de bewoners aan in lijdzame trouw üe bezetting te verdra gen. Duitschland belooft haar trouwe hulp. Amerika keurt de bezetting van het Ruhrgebied af. Uit New-York wordt gemeld: Amerika heeft zijn aikeuring van de be zetting door Frankrijk van het Ruhrgebied, evenais het door flughes ontworpen pian ten aanzien van de schauevergoeoingeii, officieel aan Frankrijk meuegeüeeiu. Optimisten ver wachten nog steeds, dat Frankrijk ten slotte de voorstellen van Hughes zal aanvaarden. De Amerikaansche regeering beschouwt de bezetting van het Ruhrgebied ais een groote fout en meent dat ze zou kunnen leiden tot ernstige internationale verwikkelingen. De „World" meent, dat de beslissing van Poincaré tot bezetting van het Ruhrgebied üe categorische verwerping van het schaoever- goemngspian-Hughes beteekent. Amerika neeft geen poging gedaan om üruk op Frank rijk uit te oefenen. Verscheidene te New-York verschijnende bladen leveren scherpe critiek op de pontiek van België. De „Herald" noemt de anti-En- getsche poütiek de grootste ondankbaarheid ian België, dat tijdens den ooriog uoor En geland gered werü. De „Worlu' schrijft: Maarschalk Foch koestert de hoop, de Duit sche arbeiders om te koopen met hooge loo- nen en goeükoope voedingsmiddelen. Hij kan echter ternauwernood verwachten, zegt het blad verder, geheel Duitschland om te koopen. Clemenceau zegt, dat de bezetting van het Ruhrgebied sabotage, stakingen en opstanden zal uitlokken inplaats van gouden marken. DUITSCHLAND. De loonen in het Roergebied. Het scheidsgerecht, dat na de mislukking der bemiddeiingsactie voor de beslechting van het loongeschil in het Roergebied is in gesteld, heeft uitspraak gedaan, die bepaalt dat de loonen der mijnwerkers met ingang van 5 Jan. met 1700 mark per werkdag wor den verhoogd. Voor de dagen van 15 Jan. is den mijn werkers 700 mark per dag boven het vroe gere loon toegekend. Indien de werkgevers deze uitspraak aan vaarden zullen de kolenprjjzen met onge veer 18.000 mark per ton stijgen. De Lusitania. Naar verluidt, heeft de gemengde commis sie voor wederzijdsche aanspraken medege deeld, dat Duitschland bereid is, te erken nen dat het geheel en al aansprakelijk is voor het in den grond boren van de Lusita nia en dat de schade betaald zal worden aan degenen, die deswege actie hebben ingesteld, uit de sommen, verkregen uit den verkoop van verbeurd verklaarde Duitsche eigen dommen in de Vereenigde Staten. IERLAND. Castlehackett House, in Tuam, een gebouw van meer dan 300 jaar oud en een prachtige buitenplaats, is door rebellen in brand ge stoken en geheel in de asch gelegd. In de vlammen zijn familieportretten en oude meubelen verloren gegaan. De scha de wordt op bijkans een millioen gulden ge schat. VEREENIGDE STATEN. De strijd om het presidentschap. Ofschoon ons nog anderhalf jaar schei den van de verkiezingen in 1924, waarbij de nieuwe president der Unie zal worden aangewezen of anders Harding zal wor den herkozen, begint reeds hier en daar een verkiezingscampagne zich af te teeke nen en wordt er al druk stemming ge maakt voor candidaten of would-be can- didaten. Een der meest besproken Amerikanen in verband met de verkiezings-campagne is Henry Ford, de automobiel-fabrikant. De correspondent te New York van de Daily Telegraph vertelt het een en ander over den persoon en de kansen van Ford en. die van een anderen veelgenoemden gegadigde, senator Borah. Maar eerst Ford. Vele lieden in de Unie gelooven, dat Ford de rijkste man van de Ver. Staten is nog rijker zelfs dan John D. Rockefeller. Ford heeft over de geheele Unie verspreid 7000 schrandere, ijverige en succesvolle verkoopsagenten, die, wanneer het er op aankomt stemmen voor den grooten principaal te verwerven, heel wat zouden kunnen prestoeren. Ford zal, indien hij werkelijk de candida- tuur ambieert, zijn hoop vooral vestigen op de Democratische Partij. Reeds thans wor den overal in den lande „we want Henry- clubs" gevormd, dus clubs, wier motto luidt: „we willen Henry hebben" (als President der Unie). Volgens sommigen is Ford reeds sinds 1916 bezig met alles voor te bereiden. De „We want Henry-clubs" hebben deii krachtigen en georganiseerden steun van de 7000 verkoopers van Ford-karretjes, wel ke agenten hun werk, het publiek te over tuigen, zóó goed verstaan, dat zij sinds 1893 Ingezonden mededeellng. reeds 7,000,000 Ford-wagens hebben weten te plaatsen. Een tweede veelbesproken mogelijke can- didaat is senator Borah. Deze senator gaat niet mee met die Amerikanen welke van oordeel zijn, dat de Unie zich zooveel mo gelijk afzijdig moet houden van de Euro- peesche verwikkelingen. Hij wil, Integendeel, een nieuwe bewe ging leiden, die ten doel heeft, de samen werking tusschen de naties te bevorderen. Borah gelooft, dat dit resultaat ook bereik baar is, mits de zaak op de goede manier wordt aangepakt. Zelfs zou Borah den Vol kenbond hebben willen aanvaarden, mits die Bond geen beschiKking krijgt over een gewapende macht ter afdwinging van zijn besluiten en uitspraken. Het plan van Bo rah beoogt uitsluitend te werken met het moreele gezag van de openbare meening. Zijn de uitspraken van een internationale organisatie van een zoodanigen aard, dat zij de openbare meening van de wereld mee hebben, dan zullen zij worden gehoorzaamd. Zijn de besluiten niet zóó, dat zij de open bare meening mee hebben, dan behooren zij ook niet te worden uitgevoerd. Ter toelich ting en staving van deze opvatting, wijst Borah op hetgeen in de Ver. Staten de prak tijk met de beslissingen van het opperste gerechtshof heeft geleerd. Dit Opperste Ge rechtshof heeft, wat betreft de tenuitvoer legging van zijn uitspraken tusschen par ticulieren, de beschikking over dwangmaat regelen. Maar bij de uitspraken in geschil len tusschen staten der Unie beschikt het Opperste Gerechtshof over geenerlei machtsmiddel om de tenuitvoerlegging af te dwingen Het prestige van 't O.G. is echter zoo hoog, dat de Stat&n der Unie, wanneer zij aldus in hoogste nstantie in het onge lijk worden gesteld,zich bij de uitspraak neerleggen. Zoo zal het ook mettertijd gaan ver trouwt Borah met de uitspraken van een internationaal Opperste Hof. Is zoo'n von nis billijk, dan zou een natie, die in het ongelijk gesteld tegen de uitspraak in verzet kwam, zich daardoor het misnoegen en misschien een boycott van den kant der geheele wereld op den hals halen. Het feit dus, dat Borah indertijd den toen- maligen president Wilson zoo fel had be streden, beteekent niet, dat Borah tegen een internationale wereldorganisatie gekant is, maar de wijze, waarop Wilson die poogde te verwezenlijken en de machtsmiddelen aan den Volkenbond toe te kennen, waren niet zoo, als Borah vond dat ze wezen moes ten. De autotocht door de Sahara. Uit Parijs wordt gemeld dat de Citroën- auto's, welke den bekenden tocht dwars door de Sahara hebben ondernomen, den 7en Januari in Timboektoe zijn aangekomen. In het dorp Teichenau in Silezië zijn vijf kinderen bij het schaatsenrijden verdronken. LUCHTVAART. Luchtreis om de wereld. Sir Keith Smith is Maandag te Liverpool aangekomen, na de voorbereiding zijner voorgenomen luchtreis om de wereld te heb ben voltooid. Zijn broer sir Ross Smith is, naar men zich herinnert, in April van het vorige jaar bij een proefvlucht met het toe stel, waarmee zij de wereldreis zouden wa gen, omgekomen. Sir Keith heeft de noodige maatregelen getroffen voor de tusschenlandingen. Hij is voornemens in April te vertrekken langs een Oostelijke route. Hij bezigt een Viking-vliegtuig. De Itallaansche militaire luchtvaart. In een bijeenkomst van Mussolini met de ministers van oorlog en marine en met de voornaamste generaals en admiraals werd vastgesteld, dat' het noodzakelijk was in den kortst mogelijken tijd een militairs lucht vaart te scheppen, in evenredigheid met de behoeften van de natie. De bouw van i en aantal der vliegtuigen zal opgedragen wor den aan de Italiaansche indusirie BINNENLAND. Reglementeering van den handel ln meel. Te 's-Gravenhage is in voorbereiding een Meelbesluit, dat in concept aan belangheb benden is toegezonden door de Commissie in zake de Warenwet. Dit Meelbesluit be doelt in het belang van de volksgezondheid te reglementeeren den handel o.m. in meel, bloem, griesmeel, vlokken, grutten, zetmeel, sago, tapioca, veevoeder, kippenvoeder, puddingpoeder, sauspoeder, vlapoeder, pa neermeel, bakmeel, maccaroni, vermicelli, kindermeel, eierpoeder enz. Invoerverboden? Naar Het Volk verneemt, heeft de vorige week het katholieke Kamerlid Van Rijzewijk, een der onderteekenaars van het wetsvoor stel tot invoering van invoerverboden, in ver schillende vergaderingen in Noord-Brabant medegedeeld, dat minister Aalberse den in dieners van het bedoelde wetsvoorstel ge raden had, hun voorstel in te trekken, aan gezien van de regeering zelve binnenkort een voorstel tot het instellen van invoerver boden te wachten was, waarvan met name de schoenindustrie profiteeren zou. Uit het bakkersbedrijf. Nadat de Roomsch-Katholieke, de Christe lijke en de Neutrale bond van bakkersgezel len de voorstellen der werkgevers in be stuursvergaderingen en ledenbijeenkomsten besproken hebben, en eenstemmig van oor deel bleken, dat ongewijzigde aanneming daarvan niet viel doenlijk is, hebben samen- sprekingen tusschen de hoofdbesturen der drie gezellenorganisaties tot gevolg gehad, dat eenstemmigheid bereikt werd over een te genvoorstel. Dit tegenvoorstel is den werk geversorganisaties toegezonden met het ver zoek ze in bespreking te nemen. De nieuwe gulden. De nieuwe gulden is er nu. Wat van dit Nederlandsche muntstuk te zeggen? Is er niet iets aan van „Ersatz", wan neer men denkt aan den ouden gulden, die zoo Hollandsch-degelijk was? De letters erop zijn duidelijk. Veel min der is Nederlandsche wapen. En nu het voorname, de beeldenaar? Wie den gedenk penning kent voor het Regeerlngs-Jubi leum meent gelijkenis daarmee te vinden. Ook is er in het hoofd der Koningin onge twijfeld meer gelijkenis met de natuur dan bij vroegere beeldenaars. Doch in details, met name den haardos, is het beeld van H.M. hier stellig minder dan op den zooeven ge noemden penning. (N. R. Crt.) Steenlossers. Te Delft hebben de steenlossers, werkzaam voor de fa. Van Dijk Zonen, wegens een loon geschil 't werk gestaakt. Gedurende de oor logsjaren werd het loon opgevoerd tot 0.25 per duizend steenen per man, waarmede een loon te verdienen was van pl. m. 12 per dag. De patroonsorganisaties in de bouwvakken besloten het loon, met ingang van dit jaar, terug te brengen op ƒ0.20 per duizend. Per dag zouden de werklieden dan pl. m. 9.50 kunnen verdienen. De stakende steenlossers verlangen hand having van het oude tarief. Frappeerend is dat van de ruim 700 werk- loozen te Delft er velen zijn, die gaarne voor het verminderde loon willen werken, doch be vreesd voor molest van de zijde der stakers, niet aan den arbeid durven gaan. GEMENGD NIEUWS. Bij „Het Hofstad-Tooneel en „Het Rotter- damsch Tooneel" zullen weldra in het speel plan worden opgenomen Ratten door Gerart Hauptmann. Le Paquebot Tenacity door Char les Vildrac. Tim Boots door Franz Molnar en De Spiegel der Zotheid door Mr. C. P. van Rossem. Syndicalistische argumenten. Op een gecombineerde vergadering van de afdeelingsbesturen van den modernen, r.-k. en christ. bond van bouwvakarbeiders, die een staking hadden geproclameerd aan het werk aan het Centr.-Station te A'dam, met de besturen van de syndical. organsaties hebhen de acht aanwezige syndicalisten de drie niet-syndicalistische bestuurders aange vallen. De bestuurders van de christelijke or ganisatie wist echter bijtijds uit het gedrang te komen. De twee anderen. Heselaar en Brandts, waren tegen deze overmacht niet bestand en werden ernstig mishandeld. Ver moed wordt, dat hier opzet in het spel is en dat de aanvraag om een onderhoud een voor wendsel was om de drie bestuurders bij el kaar te hebben. Indringers. Maandagavond ongeveer 8 uur werd aange beld aan de woning van den gezant van Ve nezuela in Den Haag, den heer José I. Car- denas, aan het Lange Voorhout 35. De huis houdster, die alleen thuis was, deed open en werd in de gang overvallen door twee binnen dringende mannen, die haar bonden en in het sousterrein droegen. Op het hulpgeroep van de huishoudster kwamen eenige chauffeurs, die buiten gesta- tionneerd stonden, toesnellen; ze wisten de huishoudster te bereiken door het kelderraam in te trappen. Toen de chauffeurs binnen kwamen, waren de indringers, die niet den tijd gehad hebben iets van waarde mee te nemen, reeds gevlogen. De Spaansche schatgraver. Van justitieele zijde wordt men gewaar schuwd voor de, bij vernieuwing uit Madrid aan een aantal hier te lande gevestigde per sonen verzonden brieven, waarbij aanzienlijke winsten worden voorgespiegeld aan hem, die bereid mocht worden bevonden den volgens die brieven in een gevangenis in Spanje we gens schuld gegyselden schrijver een som gelds voor te schieten, ten einde hem in staat te stellen zijn schuld te kwijten en zijn vrij heid te herwinnen. Het zou den schrijver van de brieven dan mogelijk zijn, zich in het bezit te stellen van een met beslag getroffen reiszak, in een ge heime afdeeling, waaraan zich een vrachtbe- wijs zou bevinden, hetwelk hem in staat zou stellen in het bezit te geraken van een hier te lande aan een station staand, hem toebe- hoorende reiskoffer met ƒ500.000 aan bank biljetten, waarvan het 1/3 gedeelte zou worden afgestaan aan hem, die zoo menschlievend zou zijn, de gevraagde hulp te verleenen. Het geheele verhaal is uit de lucht gegrepen. Moordaanslag. Te Musselkanaal is Maandagnacht een moordaanslag gepleegd op den rijwielhande laar A. Grenneman uit Winschoten. Hij kreeg een messteek in de keel en werd van portefeuille en geld beroofd. Vanmorgen zijn in verband hiermee drie personen gearres teerd. Vier jaar. Het Gerechtshof te 's-IIertogenbosch ver oordeelde overeenkomstig den eisch en met bevestiging van de uitspraak der rechtbank een 42-jange weduwe, wegens moord op haar pasgenoren buitenechtelijk kind, tot 4 jaar gevangenisstraf. De vrouw heeft uit haar huweiyk zes kinderen. De man met wien zij hertrouwen zou, had zijn beloften niet geüouden. De Commandeur Apl. De heer Zoutgraaff ontmoette op zijn reis door Sumatra üen 86-jarigen toeankoe laras (disiricts-hoofd) van Kao, die in zijn jeugd nog den „Commandeur Api" als controleur gekend had. De „Commandeur Api" heette eigenlijk Pieter de Brum en was oud-sergeant üer ar tillerie. Kwam later bij 't B. B. Hij dankte ik geef hier één der vele lezingen weer z'n bijnaam aan de wijze waarop hij, te Manindjau geplaatst, optrad tegen oproerige hooiden. Toen dan het volk voor z'n woning dreigend te hoop liep, het hij enkele der voornaamste leiders in z'n kan toor komen voor besprekingen. Er stond een tonnetje buskruit; daar hield Pieter de Bruin z'n brandende sigaar boven en vertelde den rebellen-leiders wat bij doen zou, zoodat ze groen werüen van angst. W aarop de oud-ser geant een ronde ijzeren liniaal nam één uier solide cylinders, welke men vroeger veel op schrijftafels placht aan te treffen daar mee den schedel van den hoofdleeraar be werkte en dezen eigenhandig gevangen nam. Sindsdien noemde men hem „Commandeur Api". Hij had een geweldige stem, zware knevels en een lange zweep. Wanneer hij die stem het bulderen, z'n knevels opdraaide en de zweep liet knallen, retireerden ook de bru taalst. 't -Koloniale probleem was toen nog weinig gecompliceerd. Maar hij had een hart van goud en kon geen vlieg kwaad doen. ln z'n huis vond je altijd een plokje arme kleu ters, die hij hier en daar uit de misère haalde en te eten gaf. Ieder kende hem; men noemde hem „bapa", en hij was een vader voor z'n volk. „Commandeur Api" had twee olifanten, waarvan er één te Sidjoendjoeng, en de andere te Fort van der Capellen stond; ze verhoogden nog z'n aanzien. Op het veld vóór de controleurswoning toont men mij nog het restant der fundeering van het vroegere olifanten-hok. Dertig gestraften zorgden iederen dag voor 't eten van den dikhuid. Commandeur Api placht met 4 paarden „en flèche" te rijden. Hij mende zelf, de lange zweep kronkelde en knalde, en de stem daverde als in vroeger jaren bij Zijner Majes- teits artillerie in den lustigen krijg met de 12-ponders,In orde de batterij.... Marrrsch!"Met karrrtetslaadt!" weiücht hoorde commandeur Api nog den donder zijner stukken, en die haviksneus over de lange knevels snoof weer den damp van 't pulver in hij zag allerwege den vijand vluchten. Zoo stoof hij rond en bulderde, en ook de fierste Minangkabauer was onder een hoedje te vangen. Want Pieter de Bruin speelde er niet mee; z'n hart was zacht, maar de hand was hard. Plattelandstoestanden. Hoe genoeglijk rolt het leven Des gerusten landmans heen! Zoo dichtte eenmaal de 17e eeuwsche H. C. Poot. Het onderstaande fragment uit een Ingezonden Stuk uit de „Dalfser Courant" illustreert volkomen, de waarheid hiervan Men luistere. Het betreft een weg in het dorp Oud Leuseti nabij Dalfsen. Ach Heeren Burgemeester en Raadsleden babbelt ook eens over dezen weg, het lykt niet meer op een weg, het is een sloot gelijk. Voor eenige jaren is er voor gecollecteerd, maar die papieren zitten in een hoek van de kast, haal ze maar eens te voorschijn of moeten wij bij andere Heeren aankloppen, ik geloof dat de Heeren in 't geheel niet aan dien weg denken en zooveel te minder over spreken. Het is jammer genoeg, dat wij geheel vergeten zijn, van onze Gemeente aan den slootkant van den weg groeien de vergeet-my-nietjes en toch is deze weg altoos vergeten. Ach wat moeten wij toch wat verduren met dien ongelukkigen weg, alles wordt overhoop gereden, fietspad wordt onbruik baar, waterplassen bij massa op den weg, een ieder vreest om wat te halen dat door die modderpoel moet gehaald worden, wij zijn in 't geheel afgesloten als Robinson op het eiland. Op den hoek van den provincie weg van Nieuwleusen is aangewezen zand weg, rijwielpad, maar modderweg is er van vergeten, paardevleesch zit in. den grónd versmoord. En als het zoo voort gaat, rijden wij nog over de beenderen van paarden. Schoolgaande kinderen is het onmogelijk om op zijde te gaan, wanneer hem iemand ont moet, nu is het noodig dat onze Burgemees ter eens kwam kijken, maar neen, hij is en blijft in Dalfsen, had hij maar eens ge droomd, dat hij met paard en rijtuig in den Ommerdijk onderste boven lag met het hoofd in den modder, enz. Ingezonden mededeellng. Roode hond, huidverschilvering, eczeem en alle jeukende huidaandoeningen moeten spoedig zwichten voor de uitstekend ver zachtende, heelende en genezende, eigen schappen van Foster's Zalf. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken 1.75 per doos.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1