S. COLTOF, 14] Kanaalweg 142. NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA DE RARE SIJS COLTOF, Kanaalweg. Eerste Blad. HEERENKLEEDING NAAR MAAT. No. 5661 DINSDAG 16 JANUARI 1923 51e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 50 Post-Girorekening No. 16066. BUITENLAND. DE COMMISSIE VAN HERSTEL. De kolenleveringen. De Engelsche arbeiders over de bezetting van de Roer. Verdere uitbreiding van de bezetting. Een botsing tusschen troepen en bevolking. DUITSCHLAND. De schadevergoedingen. De Duitsche antwoordnota. FEUILLETON. ARNOLD BENNETT. IV. Uit den Duitschen Rijksdag. Ingezonden mededeeling. NU is het tijdig. NU is het billijk. NU bereikt U er dat doe! mede, dat NU onze coupeurs en kleermakers ge regeld aan het werk kunnen blijven. Laat Uw Costuum of Paletot aanmeten bij EIGEN KLEERMAKERIJ. De Duitsche Rijksdag neemt een motie van vertrouwen In de regeering aan. ITALIË. Mussollni wil een blok vormen van con tinentale mogendheden. IERLAND. VEREENIGDE STATEN. Verbod van wapenverkoop in de Ver. Staten. Een gewapende „drankjager". Groote activiteit der smokkelaars. Ingezonden Mededeeling. H. J. LUGTENBORG, BINNENLAND. Verkiezing Prov. Staten. Het kiesrecht voor de Eerste Kamer. De Nieuwe Katholieke Partij. Ingezonden Mededeeling. (Wqrdt vervolgd). t COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p.p.binnenland f2—, Nod. O. en W. Indië d zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad resp. f 0.576, f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Licht op voor auto's en fietsen: Dinsdag 16 Jan. 4.45 uur. Woensdag 17 4.46 Uit Parijs wordt gemeld: Er schijnt in de commissie van herstel een geschil tusschen de Franschen eenerzijds, de Belgen en Italianen anderzijds te zijn uitge broken. De heide laatsten zien in het uitstel van betaling aan Duitsohiand verleenen voor dit land een werkelijke gelegenheid om uit te blazen. Frankrijk daarentegen wil al in het eerste zoogenaamde moratorium jaar drie milliard van Duitsohiand hebben. Italië doet toch al met een half hart aan de Roerbezetting mee. Het zond tien ingenieurs om niet afwezig te blijven. Het verkiest eco nomisóhe panden onder burgerlijk toezicht boven zulke, die met militaire pressie ge paard gaan. Weliswaar dienen de soldaten volgens het Fransohe standpunt alleen om incidenten onmog lijk te maken en beroept men zich hier op hetere kennis van het Duit sche karakter, vooral nu Engeland niet mee doet; maar Rome schijnt daar niet aan te willen. In deze omstandigheden zou het Fran- sche plan door de meerderheid dier commis sie verworpen worden. Vandaar de opschor ting van den vervaldag, die volgens de lijst der betalingen van Londen Maandag moest vallen tot 31 dezer. Aldus weten althans twee bladen te vertellen. In regeeringskringen houdt men die mee- ningsversoMllen met Italië en België niet voor fundamenteel. Men wil nog eenige da gen wachten met een oordeel in hoever de Duitsche regeering Frankrijk ten opzichte van de Roer-bezetting tegemoet zal komen. Dan moet ook een- beslissing vallen over de betaling van de loonen voor de vergoeding» steenkool. De Duitsche mijnen in het bezêtte gebied zullen Maandag hun kolenleveringen her vatten, maar zij zullen er voor door Frankrijk in baar worden betaald. De raad van den vakvereenigingsbond, de uitvoerende commissie uit de arbeiderspartij en de parlementaire arbeiderspartij hebben gezamenlijk een krachtig protest uitgegeven tegen de Fransohe invasie van de Roer, die geheel Europa bedreigt niet alleen met ver dere economische ontbinding, maar met anar chie aldus een hernieuwing van den oorlog. Naar aan de Berlijnsche bladen uit Essen wordt gemeld, is het naaste doel der bezet tingstroepen Herne. Na Gelsenkirchen Hafen is thans ook Gelsenkirohen-Bismarck bezet, terwijl in Gelsenkirchen zelf Vrijdag tallooze escadrons cavalerie zijn aangeko men. Alleen het station te Gelsenkirchen is nog niet bezet. In Bochum is Zaterdagmor gen de voorhoede van Franscbe formaties aangekomen. Te Stehle is het tusschen de bevolking en de bezettingstroepen reeds tot een botsing gekomen. De burgemeester der stad moest zich deswege bij den bevelheb ber der troepen verantwoorden. In de antwoordnota verklaart de Duitsche regeering, dat zij den sluier moet verscheu ren, welken de Fransohe regeering met haar uiteenzetting over den waren aard van haar optreden tracht te werpen. De besluiten der C. v. H. bevatten geen rechtsgrond voor de actie in het Ruhrgebied, welke een schen ding van het volkenrecht en het vredesver drag is. Volgens een verklaring der C. v. H. J8> door Behalve dat hij natte voeten haalde, bracht Denry maar weinig tot stand in het donkere onderste gedeelte van de pier. Ondanks het succes dat hij met het binnenhalen van de lijn had gehad, schenen de deskundigen die daar vergaderd waren, hem subietelijk ge classificeerd te hebben als^een heetgebakerd en nutteloos persoon, die geen recht had op de ruimte, welke hij innam. Toch was hij getuige van dp deinende aankomst van de reddingboot en de ontscheping van de ge redde bemanning van de Noorsche bark, en hij was meer dan ooit besloten een beschrij ving er van voor de Staffordshire Signal samen te stellen. De geredde en reddende 'bemanningen verdwenen een voor een ach ter elkaar naar het bovengedeelte van de pier, met uitzondering van den bootsman, een man met een rooden schippersbaard, die achterbleef om de reddingboot te inspec- teeren, waarvan hij de volstrekte eigenaar was. Als journalist deed Denry wat hem te doen stond en betrok hem in een gesprek. Middelerwijl hoorde hjj boven zijn hoofd jui chen. De bootsman, die verklaarde dat zijn van 21 Maart 1922 zou in gebreke blijven bij de hout- en kolenleveranties slechts een vor dering in contanten rechtvaardigen en zelfs bij juiste toepassing der par. 17 en 18 kan er slecht van economische of financieele maatregelen sprake zijn. De actie in het Rulirgebied is niet, zooals zij wordt genoemd, een vreedzame. Wanneer een leger aldus samengesteld en bewapend de grenzen van het onbezette Duitsche ge bied overschrijdt, dan is dat een militaire actie in weerwil van de verklaring der Fran sohe regeering, dat zij geen militaire operatie bedoelt, welke verklaring trouwens niet in het algemeen, doch slechts „voor het oogen blik" werd afgelegd. De Duitsche regeering protesteert tegen dit een weerloos volk aangedaan geweld, waartegen zij zich niet kan verzetten. Zij wil zich echter niet neerleggen bij deze vrede breuk, noch daaraan meewerken. De verant woordelijkheid' voor alle gevolgen valt op de regeeringen, die den opmarsch uitvoerden, welke gevolgen ziöh reeds toonen in de Ver dere depreciatie der Mark en in groote prijs- verhoogingen, en die in de toekomst onaf zienbaar zijn. Zoolang deze toestand duurt, is Duitschland niet in staat, leveringen te doen aan de mogendheden, die hem in het leven hebben geroepen. De rqksdagzitting van Zaterdag was ge heel gewijd aan de bezetting van het Roer gebied door Fransch-Belgische troepen. Ten teeken van rouw hingen de vlaggen op het gebouw half stok. Zoowel de vergaderzaal als de tribunes waren zeer vol. President Loebe opent de zitting met een toespraak, welke door de leden van het Huis staande wordt aangehoord. Hij vermaant de inwoners van het bezette gebied noch tot onwaardige oogendienerij, noch tot gevaar lijke onbezonnenheid den naam van hun va derland oneer aan te doen. De bezetting moet treurige gevolgen hebben voor allen, die een rustige ontwikkeling wensehen en zal den algemeenen vrede niet bevorderen. De voorzitter besluit met een beroep op het Fransche volk om zelf na te gaan, of de weg welke de regeering tegenwoordig bewandelt, op den duur voor het Fransche volk de goede kan blijken. Rijkskanselier dr. Cuno neemt nu op zijn gewone plaats het woord voor een dergelijke doorwrochte redevoering. Hij geeft eerst een schets van den op- marsch der Franschen, daarbij nadruk leg- lend op het feit, dat de troepen zwaar gewa pend waren en in alle opzicht marcheerden, alsof zij op den vijand lostrokken. (De rijks kanselier werd bij deze schets door de rech terzijde onderbroken door teekenen van ver ontwaardiging.) Twee dagen voor dat de be weging der troepen begonnen was, had eerst de commissie van herstel het verzuim der leveringen in hout en kolen vastgesteld en daarna zond de Fransche regeering een nota, waarin zij beweert, dat zij op grond van dit besluit van de commissie eerst heeft beslo ten, ingenieurs naar het Roergebied te zen den. Deze nota stemt op het verdrag van Versailles, dat juist drie jaar voor de over- handeling van deze nota is geratificeerd en dat, volgens zijn eigen bewoordingen een duurzamen vrede wilde scheppen. De rijkskanselier citeert dan een en an der uit den tekst van het verdrag, o.a. het geen betrekking heeft op de rechtvaardig heid, de verplichtingen om niet meer tot oorlog, laat staan tot krijgsbedrijven, over te gaan en dergelijke dingen meer. Het verdrag legt Duitschland zware lasten op, maar behoudt dit land het recht voor, dat deze lasten zullen worden voldaan in over eenstemming met zijn prestatievermogen, alsmede het recht om door de oommissie van herstel te worden gehoord terzake van zijn betalingsvermogen. In den loop der laatste drie jaren heeft de Duitsche regee ring meer dan eens moeten ervaren, dat deze rechten niet werden ontzien (Zeer juist). Spreker somt nu op wat Duitschland reeds heeft moeten afstaan (koopvaardij vloot, locomotieven, enz.) Werkgevers en werknemers waren bereid, „den herbouw der verwoeste streek op zich te nemen, maar steeds weer werden ons andere lasten op de schouders gelegd. Nog nooit heeft een volk, dat zoo geleden heeft als het Duitsche, zoo veel op het gebied van schadevergoeding ge presteerd. En toch zegt Poincaré, dat hij niet meer in holle beloften treden kan. Nadat deskundigen van heel de wereld ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 ct.-Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 1—4 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v.d.blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. naam Gregeen was en dat hij van het eiland Man afkomstig was, scheen van de heele expeditie berouw te hebben. Hij scheen er zich niet van bewust, dat het zijn plicht was nu de rol van bescheiden held voor Denry's interview te spelen. Elk oogenblik bracht hij somber in het gesprek te pas: „En kijk die nu eens aan, zeg ik u!" Hij bedoelde de gebeukte boot, die op de zwarte golven op en neer danste. Denry liep weer naar boven, op zoek naar handzamer materiaal. Ongeveer twintig mannen met verschillende modellen van zuidwesters en andere hoofddeksels aten daar dikke boterhammen en dronken warme koffie, welke men zoo vooruitziend was .ge weest om in het buffet van de pier voor hen te zetten. Enkelen hadden de voorkeur aan whisky gegeven. De heele troep was nu aan den windstillen kant van het pavil joen en hij vormde een schouwspel waarvan Denry zich in zijn artikel voornam gewag te maken als een „Rembrandtesk tooneel". Eenige oogenblikken kon hij Ruth en Nellie in de duisternis niet onderkennen. Toen zag hij de niet onzekere gedaante van zijn ver loofde bij een stuiversautomaat. En daarna kon hij het geklikklak van de machines hoo- ren, die snel werkten. En zijn gedachten gingen in een andere richting. Dadelijk daarop liep Ruth met opgewekte bevalligheid van de automaat weg en begon een edelmoedige uitdeeling van pakjes on der de leden van de bemanning. Er was noch berekening noch strikte rechtvaardigheid in haar edelmoedigheid. Zij liet de pakjes op de heldhaftige knieën vallen met een prach Geen staalcollectie, uitsluitend de nieuwste Engelsche, Fransche en Tiiburgsche stoffen uit vooraad. hadden geconstateerd, dat Duitschland bui ten staat was te betalen, hebben wij practi- sche voorstellen tot oplossing van de kwes tie van het herstel gedaan en wel in een voor Frankrijk gunstigen zin. De kanselier brengt vervolgens in her innering de talrijke pogingen, die door Duitschland werden gedaan om tot een op lossing te komen in zake het hersteL Steeds werden zij door Frankrijk afgewezen. Het onderscheid tusschen het Duitsche en het Fransche standpunt is namelijk het on derscheid tusschen deeconomisch-politieke de machtspolitieke denkwijze. Wij hebben,hier echter met een militaire actie te doen, en de woorden van Poincaré in de Fransohe Kamer kunnen de realiteit van die soldaten en wapenen in het Roerge bied niet wegtooveren. Zoowel het recht als het verdrag zijn door de nieuwe bezettingen met voeten getreden. Wij hebben onze opvatting aan alle onder teekenaars van het verdrag, alsmede aan de neutrale staten kenbaar gemaakt. Onze ge zanten te Brussel en te Parijs zijn terugge roepen, en zoolang de tegen het verdrag in- druischende toestand voortduurt, kan Duitschland geen prestaties meer doen aan die mogendheden, welke dien toestand heb ben bewerkstelligd. De rijkskanselier gaat dan ovecr tot een exposé, waarin hij het reeds voldoende be kende betoog houdt, dat de Fransohe politiek in groote lijnen eigenlijk altijd dezelfde is gebleven, als zij reeds ten tijde van Lodewijk XIV was. Deze politiek heeft echter slechts dan succes gehad, als het Duitsche volk in gebreke bleef. Daarom moet het zich van zijn eigen kraoht en zijn taak in de wereld bewust worden, hetgeen slechts mogelijk is, als het volkomen eensgezind blijft. De redevoering van den rijkskanselier werd door de groote meerderheid van den Rijksdag met bravo's, en onder langdurig handgeklap, toegejuicht. Alleen de commvr- nisten hadden den kanselier herhaaldelijk onderbroken met schimpscheuten op het in ternationale kapitalisme. De Duitsche Rijksdag heeft met 283 tegen 12 stemmen en 16 onthoudingen een reso lutie aangenomen, waarin tegen de schen ding van het recht en het vredesverdrag door de Franschen en Belgen wordt gepro testeerd en aan de Duitsche regeering on dersteuning wordt toegezegd. Hiermede heeft de Volksvertegenwoordi ging zich, evenals de conferentie van minis ter-presidenten, achter de verklaring der re geering geplaatst, om zich niet neer te leg gen bij het onrecht en daaruit de noodige consequenties te trekken. Een door de communisten ingediende motie van wantrouwen werd verworpen. De correspondent van de „Times" te Mi laan ontleent aan aanhalingen der Italiaan- sche bladen de bevestiging der mededeeling, tig gebaar van grootmoedigheid. Enkele pakjes vielen zelfs op den grond. Maar zq maalde daar niet om. Denry hoorde haar zeggen: „U moet dit eten. Chocolade ^restaureert zoo uitstekend. Er haalt niets bij.' Zij liep naar de automaten terug en griste nog meer pakjes uit Nellie's handen, die op haar bevel in de weer was geweest; en toen begon de tweede uitdeeling. Een kalm en belangeloos toeschouwer zou vermoedelijk getroffen zijn geweest door dit schouwspel van impulsief vrouwelijk liefde betoon. Hij zou zelfs tot het besluit hebben kunnen komen, dat het een van de schoonst- menschelijke dingen was, die hij ooit had gezien. En het feit, dat de ruwe helden en Noren nauwelijks schenen te weten wat zq met de in zilverpapier gewikkelde bonbons moésten doen, zou aan zijn bewondering voor deze twee meisjesachtige figuren van weldadigheid geen afbreuk hebben gedaan. Ook Denry was door het schouwspel getrof fen, maar op een andere manier. Het waren de huren van zijn cliënten, die aldus wer den verkwist in een overdaad van onnoodige weldadigheid. Hij mompelde: „Zeg eens, dat is toch een beetje al te erg!" Maar natuurlijk kon hij er niets aan doen. Terwijl het procédé aanhield, maakte het geklikklak van de automaat, dat hem in de ooren klonk, hem wanhopig. „Idioot!" mompelde hij. Wat hem eigenlijk het meest verdroot was, dat iedereen behalve hij scheen te den ken dat Ruth een bijzondere vindingrijkheid, dat Mussolini stappen gedaan heeft voor de vorming van een entente of coalitie van con tinentale mogendheden als tegenwicht tegen het Engelsch-Amerikaansche bloc. Duitsch land zou zich volgens Mussolini bij deze con tinentale coalitie later kunnen aansluiten. Italiaansohe officieele kringen zouden openlijk uitspreken, dat Engeland deze be weging uitlokte door de vijandigheid, in Pa rijs tegenover Mussolimi's memorandum be toond. Mussolini's orgaan, de „Popoio d'Ita- lia", constateert, dat Bonar Law te Parijs niet alleen de entente met Frankrijk, maar ook met de andere verbonden mogendheden verbrak. Het blad gewaagt van de Engelsche schijnheiligheid, zelfzucht en minachting voor de rechten en de opofferingen van an dere volken. Eenige andere Italiaansohe bladen protes teeren tegen deze voorstelling van zaken en canstaiteeren, dat de hoop op een regeling van Europa's moeilijkheden zonder angel- saiksische medewerking onmogelijk is. In een hoofdartikel over deze berichten constateert de „Times", dat de anti-Britsche gevoelens in Italië op het oogenblik zeer sterk zijn en ontstonden toen het fascistische regime optrad. De oorzaak is voor het blad onbegrijpelijk; het kan zich niet voorstellen, dat het plan in Frankrijk welkom zal worden geheeten. Ofschoon Frankrijk op dit oogenblik poli tiek gesproken een afzonderlijk optreden volgt, zijn er talrijke aanwijzingen, dat Frankrijk alsnog den Britschen steun waar deert. Het is onzin te zeggen, dat Engeland de handen van het vasteland afgetrokken heeft. Mussolini's plan moest mislukken, daar de verstandige Italiaansohe meening erover zal ontsteld zijn. Het blad kan niet gelooven, d'at het ongelukkig voorstel zelfs een vluchtige bespreking zal overleven. Het mooie landhuis van president Cos- grave in de buurt van Rathfarmham is in brand gestoken door rebellen, die met ge weld binnendrongen en den Inboedel met benzine besprenkelden. Het huis was op het- oogenblik niet bewoond. De brandweer was vier uren bezig, maar kon alleen de dienst vertrekken en een klein deel van de meubels redden. Drie Iersche ongeregelden, die in het be zit van wapens waren, bevonden, zijn Zater dag te Dundalk terechtgesteld. Officieel wordt medegedeeld, dat er geen wapens mogen worden verkocht aan eenig volk of individu, gedurende het bewind van Harding. Het departement van staat werd onlangs gepolst door een agent van een Europeesche mogendheid, die een hallf mil- lioen geweren wenschte te koopen. De be doelde mogendheid is niet betrokken bij de crisis over het herstel. De dranksmokkelaars, die tot nu toe op hun snelheid vertrouwden om te ontsnappen aan de „drankvloot", moeten thans ook vechten. Deze waarschuwing is gegeven aan de doua ne, welke aankondigde dat een gewapende „drankjager" in dienst was gesteld. De boot heet „Lexington" en is bewapend met ma chinegeweren. Intusschên voeren de smokkelaars open lijk hun bedrijf uit ter hoogte van Sandy- hook, waar tallooze snelle motorbootjes her haaldelijk de kust verlaten naar verdachte drankbooten. Highlands, een vacantieoord op de kust van New Yersey, bekend als smokkelaarshaven, was gisteravond het too neel van groote activiteit. Duizenden kisten drank werden uit drie stoomschepen en ne gentien schoeners, liggende ter hoogte van het Ambrose-lichtschip aan land gebracht door snelle motorbooten en daarop door tal rijke auto's naar New York, New Yersey, Newark, Philadelphia, Baltimore, Washing ton en elders gebracht. De smokkelaars deden geen moeite hun bedrijvigheid te verbergen en werkten koortsachtig snel, blijkbaar genietend van den slag, dien zij ten koste van de verbods ambtenaren sloegen. Hun opgewektheid werd verhoogd door den invloed van groote teugen uit de flesschen, welke onder hen rondgingen. De waarschuwingen, dat de en oorspronkelijkheid, ondernemingslust goedhartigheid aan den dag legde. Op dit oogenblik zag hij voor het eerst duidelijk, dat het huwelijk tusschen hem en Ruth niet in den hemel beklonken was. Hij erkende toen heimelijk, dat het redden van een jonge vrouw van een gewelddadigen dood in een verhuiswagen niet onvermijde lijk behoeft mee te brengen dat je haar trouwt. Zij was ongetwijfeld een wonder baarlijk schepsel, maar het was even wijs om te droomen een rijtuig en twee paarden te houden als ervan te droomen Ruth te onderhouden. Hij werd plotseling cynisch. Zijn leeftijd nam een sprong naar vijftig of daaromtrent, en de welving van zijn lippen veranderde. Ruth zag hem, toen zij rondom zich heen keek, en liep met een blijden kreet naar hem toe. „Hier!" zeide zij, „neem deze. Zij deugen niet." Zq hield de handen uitgestrekt. „Wat is dat?' vroeg hij. „Het zijn de halve stuivers." „Het spijt mij!" zeide hij op een toon, waarvan de beteekenis haar ontging, en nam de nuttelooze munten in ontvangst. „Wij hebben al de chocolade uit de auto maat gehaald", zeide zij. „Maar er zijn nog boterkussentjes over die zijn bijkans even goed en cigaretten met gouden mondstuk ken. Ik denk, dat sommigen hunner wel graag een trekje zouden doen. Heb je geen stuivers meer?" „Nee", antwoordde hij. „Maar ik heb tien of twaalf halve kronen. Ik denk dat de auto maat'daar even goed mee zal werken; niet?" III Wederom in voorraad Landbouw-, Tuin en Bloemzaden, tegen scherp concur- reerende prijzen. Zaden betrokken uit de „Koninklijke Zaadteelt", SLUIS GROOT, Enkhuizen Prijscourant op aanvrage. Bestellingen voor Zwijndrechtsche Bloem- koolplanten en Pootuien worden thans inge wacht. Ook boeveelheid Pootaardappelen, s.v.p. Voor Koegras worden bestellingen aange nomen door J. VADER, Vrachtrijder- Beleefd aanbevelend, Zaden- en Kunstmesthandel. HELDER. SLUISDIJKSTRAAT 14. drankjachtpatrouilles naderden, werden in den wind geslagen, daar de smokkelaars be seffen, dat hun snelle booten de regeerings- booten gemakkelijk konden ontloopen. Het aantal kisten dat geland werd, wordt op 35.000 geschat. Inmiddels is de „Lexington" erin ge slaagd, verscheidene bootjes ter hoogte van de haven van New York met duizend kisten whisky in beslag te nemen. Bij referendum is de volgorde van de Vrijzinnig-democratische lijst vóór de Sta- tenkieskring Helder (uitgezonderd de stad Helder en de Noordzee-eilanden) als volgt bepaald: 1. P. Trapman te Schagen (aftr. Helder), 2. J. Met te Heerhugowaard (aftr. Heider), 3. D. Kooiman te Purmerend (aftr. HoornZaandam), 4. J. Koster te Callants- oog, 5. A. AukesTimmers te Castricum (aftr. HoornZaandam), 6. J. Ootjers te Noordscharwoude, 7. C. Wijdenes Spaans Jr. te Anna Paulowna, 8. H. K. Koster te Wie- ringerwaard, 9. J. B. Wilken te Nieuwe Niedorp. Naar het Hdbl. verneemt, is het wets ontwerp inzake invoering van het evenredig kiesrecht voor de samenstelling van de Eer ste Kamer door de Staten tier verschillende provinciën thans om advies bij den Raad van State. In het ontwerp wordit het land in vier kieskringen, als volgt verdeeld: I. Zuid-Hol land; II. Noord-Holland en Friesland; III. Groningen, Drenthe, Overqsel en Gelder land; IV. Utrecht, Noord-brabant, Limburg en Zeeland. Vrijdagavond heeft de afdeeling Utrecht van de Nieuwe Katholieke Partij een druk bezochte algemeene vergadering gehouden ter bespreking van de vraag, of op den ba sis van het belangrijk gewijzigde reglement der R. K. Kiesvereeniging, welke wijziging in gevolge de onderlinge bespreking tus schen de beide besturen is tot stand geko men, tot terugkeer naar de R. K. Kiesver eeniging kan worden besloten. Na een uitvoerige inleiding van den voor zitter ontspon zich een levendig debat. Ten slotte bleek de overtuiging de overhand te hebben, dat door de ver strekkende tege moetkoming van de R. K. Kiesvereeniging, de voornaamste grief, die tot opzegging van het lidmaatschap had geleid, was weggeno men en door de ingrijpende statutenwijzi gingen, waardoor de belangen der minder heden in de Kiesvereeniging in de toekomst voldoende zijn beschermd, er geen reden Wees liever verstandig dan spijtig; waar om niet heden een flacon Foster's Maag- pillen gekocht? Dit geneesmidel wekt de lever op, regelt de vloeiing der gal, draagt zorg voor goede spijsverteering en houdt de ingewanden werkzaam. Dit beduidt reiner bloed, betere zenuwen en een helder hoofd. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pil len 0.65; in apotheken en drogistzaken. Ditmaal merkte zij iets ongewoons in de schakeering van zijn toon. En zij aarzelde. „Wees niet zoo flauw", zeide zij. „Ik zal probeeren, het niet te zijn", zeide Denry. Voorzoover hij zich kon herinneren had hij zulk een toon nog nooit gebruikt. Ruth deinsde af om zich weer bij Nellie te voegen. Denry telde tersluiks de halvestuiver- stukken. Er waren er achttien. Zij hadden de automaten dus met honderd-dertig stui vers gespijzigd. Hij mompelde: „Bar, bar!" Overwegende dat hq te Llandudno terug was gekomen met het plechtige voornemen om te zeggen waar het op stond en om aan Ruth duidelijk te maken dat zijn opvattin gen van financiën van de hare verschilden, was de tweede periode van verblijf slecht ingezet. Toch had hij beloofd, haar te zullen trouwen moest hij haar trouwen. Beter een leven van narigheid en insolventie, dan in gebreke te blijven, zich als een heer te ge dragen. Natuurlijk, als zij het verkoos af te maken.... Maar hq moest goed oppas sen dat hij niets deed wat tot een breuk zou kunnen leiden. Dat was Denry's code. De wandeling naar huis te middernacht, te midden van de natrillingen van den luwen- den storm, kenmerkte zioh door een lichte gemelijkheid van den kant van Ruth eni door Denry's beleefde stilzwijgendheid.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1