Extra aanbieding. Mantelcostuum f 65.00. WESTSTRAAT 17. s- OVERSPANNING Vmunhardts zenuw-tabletten 1 Van 15 tot 27 JANUARI naar maat, Deze bijzonder voordeelige aanbie ding duurt slechts 10 dagen. Dames-Kleedermaker, Bontwerker. Ingezonden mededeellng. meer aanwezig is, niet de uitgestoken broe derhand aan te nemen, waarom men in be ginsel besloot, en wel met algemeene stem men, tot terugkeer naar de R. K. Kiesver- eeniging, en deze beslissing ter kennis te brengen van het centraal comité voor de Nieuwe Katholieke Partij. Nederland en België. Uit Brussel wordt aan de „N. Rott. Crt." gemeld: De heer Theumis, de minister van finan ciën, heeft een wetsontwerp ingediend, waar bij aanvullende credieten op de staatsbegroo- ting worden verleend. Een artikel is gewijd aan de indertijd1 naar Nederland uitgeweken Belgen. Het is betiteld als volgt: Afbetaling aan Nederland van de kosten van onderhoud van families van militairen en Belgen, die in dat land hebben verblijf gehouden voordat de oorlog is gekomen ten laste van het open baar armbestuur. Tusschen haakjes is geplaatst: als afwij king van de wet van 15 Mei 1846 op de comp tabiliteit van den Staat zullen de uitgaven worden gestaafd door overlegging van een rekening van de NedOrlandsche regeering. Er wordt een crediet aangevraagd van 6.200.000 francs. Het wetsontwerp gaat vergezeld van de volgende nota: Dit crediet is bestemd om Nederland de som te betalen, die het opeischt als afbetaling van de kosten voor het onderhoud van men schen van ons volk gedurende den oorlog. De regeering is van oordeel, dat aan het verzoek van Nederland gehoor moet worden gegeven en heeft haar goedkeuring gehecht aan een bedrag van 2.113.367.68, zijnde in kapitaal en een rente van 6 pot. per jaar tot den lsten Januari 1922 het bedrag van de uitgaven waar het om gaat. Deze rente moet worden berekend tot den dag der afbetaling tegen de actueele koei's van den gulden. De te betalen som zou dus op den lsten Januari 1923 13.500.000 Belgi sche francs bedragen- Er zijn echter besprekingen geopend omi een voardeeliger koers te krijgen, en dat is de redten waarom een crediet van slechts 5.200.000 francs wordt aangevraagd. Het is echter gewenscht dat verleend wordt zonder limiet. Tenslotte zou de regeling, daar zij de door de wet op de comptabiliteit vereischte be wijsstukken niet verschaffen kan, er in wil len toestemmen, dat de rechtvaardiging van de uitgaven zal plaats hebben door overleg ging van een door de Nederlandsche regee ring opgemaakte rekening. Bond van Marine-Onderofficieren. Men schrijft aan het „Hbl.": Het hoofdbestuur van den Bond1 van Ma rine-Onderofficieren vatte het p'lan op in verband met de steeds toenemende „verslech teringen", waaraan het marinepersoneel be neden den rang van officier bloot staat, een buitengewone algemeene vergadering uit te schrijven. De geest onder het personeel is dusdanig beïnvloed door de aanslagen op den rechtstoestand, zonder dat personeel daarin ook maar eenigermate te kennien door mid del van de commissie tot regeling van den rechtstoestand' van het militair personeel der zeemacht dan wel door 'het houden van be sprekingen met het bestuur van de organi satie meermalen werden verzocht, dooh niet toegestaan, dat het houden van een buiten gewone algemeene vergadering noodzakelijk werd geacht om de te volgen gedragslijn te bespreken. Aangezien de vertegenwoordiging van het personeel, in Oost-IndSë dienende, noodza kelijk is en het spoedig houden van die ver gadering dus op onoverkomelijke bezwaren stuit, zoodat het tijdstip daartoe minstens één maand zou nloeten worden verschoven is besloten die vergadering te combineeren met de gewone algemeene vergadering, welke op 16 en 17 Maart 1923 te Rotterdam zal worden gehouden. Bij Kon. Besluit is bepaald!, dat de gratifi catie van vijftig en honderd gulden, verbon den aan de toekenning resp. van de zilveren en de gouden -medaille voor ijver en trouw, te rekenen vanaf 1 Januari IJ. is komen te vervallen. Men verzoekt ons plaatsing van de vol gende motie: De afdeeling Vlissingen van den Bond van Marine-Onderofficieren, in huishoudelijke vergadering bijeen op Vrijdag 12 Januari 1923 in de „Oude Vriendschap" te Vlis singen; kennis genomen hebbende van den inhoud van de beschikking van den Minister van Marine d.d. 30 Qecember 1922 B (2) No. 58; overwegende: dat door de organisaties voortdurend is ge werkt in het belang van het promotie-vraag stuk, voor geregelde afvloeiing van het per soneel op 45-jarigen leeftijd en na 30 jaren dienst door pensionneering der pensioenge rechtigden; dat de laatste jaren door verschillende Mi nisters de urgentie van een en ander in ver band met het moeilijke van het personeel- vraagstuk is erkend en naar oplossing in die richting werd gestreefd; dat de vooruitzichten daardoor werkelijk veel zijn verbeterd; dat in bovengenoemde Ministrieele be schikking gevaar schuilt voor groote ver slechtering der promotie-kansen en het daar aan verbonden levenspeil; dat toezeggingen door vorige Ministers hierdoor worden teniet gedaan en beloften bij indiensttreden en later gedaan hiermede in strijd zijn; protesteert tegen den opgenomen maat regel, als zijnde niet in het belang van het personeel en ook niet in dat der Marine; besluit deze motie te publiceeren. Het Loods-personeel. Op 11 Januari werd aan het Bestuur van de Centrale van Vereenigingen van Perso neel in 's Rijksdienst en het Bestuur van de Loodsenvereeniging „Nederland", dioor den Minister van Marine een onderhoud toege staan over verschillende personeels-zaken bij het Loodswezen en de Betonning en Ver lichting: De toenemende werkzaamheden van het personeel te Vlissingen maakten het /noodig, dat op versterking moest worden aangedron gen. Daarbij werd) meteen de positie van het overgeplaatste personeel uit andere districten naar het zesde district besproken. De overplaatsing van rivier-loodsen van Vlissingen naar Terneuzen maakte een punt van breedvoerige bespreking uit. Door de delegatie werden de gevolgen van de over plaatsing volledig belicht en eene minder zwaar ingrijpende oplossing van deze aange legenheid voorgesteld. Mede maakte de bevordering van het lagere personeel met en zonder diploma in het zesde district een punt van bespreking uit. Bij den Minister werd op meer uniformi teit bij het declaTeeren voor -gemaakte kosten en inzage van de condüite-staten aangedron gen. Tenslotte werd een herziening der salaris sen, waarbij het verschil van belooning in de onderscheidene districten werd weggeno men, bepleit. De Minister verklaarde zich berei4 de ver schillende zaken bij dit onderhoud naar voren gebracht, te zullen onderzoekèn en te over wegen, om daarna, indien noodig, de ge- wenschte verbeteringen aan -te brengen. De havenarbeid. De besturen van de Scheepvaartvereeni- gingen Noord en Zuid, van den Centralen Bond en van de Kathalieke en Christelijke organisaties van transportarbeiders hebben overeenstemming bereikt ten aanzien van een loon van f 29.50 per week voor de vaste en 5.85 per dag voor de losse havenarbeiders, met een 48-urige werkweek en een arbeids dag van 81/, uur. De besturen hebben zich wederzijdsch ver bonden, deze voorwaarden bij hun leden te verdedigen. Deze wijzigingen moeten uiter lijk 22 dezer ingaan; mochten de arbeiders organisaties ze verwerpen, dan zullën de werkgevers zich aan dit aanbod niet meer gebonden achten. Uit het bouwvak. De werknemersorganisaties in de bouw vakken hebben aan de patroonsvereeniging Friesland bericht gezonden, dat zij niet be reid zijn over het aangeboden collectief ar beidscontract met de patroons te oonferee ren, zoolang daarin de verlenging van den gemiddelden arbeidsdag tot 81U uur gehand haafd blijft. Intusschen wordt in Friesland overal doorgewerkt. Congres S. D. A. P. Zaterdagmorgen is in het Jaarbeursge bouw te Utrecht het 29ste oongre-s geopend van de S. D. A. P. De partijvoorzitter, de heer W. H. Vliegen, -gaf in zij openings woord een overzicht van de afgeloopen pe ri-ode. Het congres is belegd wegens de noodzakelijkheid een andere wijze van can- didaatstellrog in te voeren. Hij wees op de gespannen internationale verhoudingen en de Fransche politiek, die tengevolge heeft een eenzijdige verbreking van het vredes verdrag. Het door Frankrijk toegepast mid del is erger dan de kwaal. Spr. stelt in het licht de beteekenis van het I.V.V.-oongres en bespreekt het aanbod van de communis ten tot samenwerking. Hij wijst die samen werking af. Tenslotte bespreekt hij de ver kiezingen en den innerlijken toestand dei- partij, die gezond is en krachtig, herdenkt eenige -overledenen en opent vervolgens het congres. De heer Troelstra was wegens ver blijf in het buitenland afwezig. Na de -openingsrede wordt overgegaan tot behandeling van de jaarverslagen. Er wordt geklaagd over gebrek aan leiding van bet partij-orgaan bij de verkiezingen. De heer va>n Eek (Leiden) constateert, dat de partij te veel verkiezingspartij is, er gaat te wei nig bezieling van uit, alleen in verkiezings dagen wordt zij wakker. De heer Kieft (Bussum) meent, dat de Kamerfractie te wei nig doet inzake sociale verzekering. Aan gedrongen wordt op meer propaganda, ook op het platteland. De heer Schaper, die ver schillende opmerkingen beantwoordt, zegt o.a., dat ook in de Kamerfractie wel eens verschil van inzicht kan heerschen omtrent een of ander punt, de heer Ankersmit van „Het Volk" zegt, dat het de bedoeling is dit blad meer en meer tot een nieuwsblad te maken. De opmerkingen omtrent te weinig bezieling ten opzichte van de propaganda, worden d-oor den voorzitter beantwoord met de opmerking, dat uit den aard der zaak de verkiezingstijd daarvoor aangewezen is, en voor het overige dit zaak is van de afdeelin- gen. De heer mr. O. van den Bergh houdt eene inleiding over een gewijzigde candidaatstel- ling voor de verkiezingen, waarna de voor stellen na eenige discussie worden aange nomen. In de avondvergadering kwam aan de orde de inleiding van den heer Vliegen over den algemeenen politieken toestand in ver band met -de verkiezingen voor de Prov. Sta ten en de Eerste Kamer, t Aan het einde wekt spr. op tot het maken van propaganda onder en te midden der ar beiders om het socialisme -te verkondigen. Zondagmorgen werd -het congres voort gezet. Een telegram van de Communistische Partij inzake samenwerking werd voor ken nisgeving aangenomen. De heer Wibaut hield een rede over het bezetten van wethou- derszetel-s in verhand- met de betreffende voorstellen. - De leuze over de veiligstelling van den gulden, die men tegenwoordig alge meen hoort aanheffen, mag niet tengevolge hebben, dat men zich aan uitgaven voor al gemeene kuitureele belangen -onttrekt. Spr. behandelt de circulaire van den Minister van Binnenlandlsche Zaken aan Ged. Staten, waarin aandrang wordt uitgeoefend op de burgemeesters om raadsbesluiten, waar-voor uitgaven noodig zijn en welke naar zijn mee ning niet strikt noodig zijn, te schorsen en ter vernietiging aan de Kroon voor te dia gen. Als volgens-die circulaire werd gehan deld, zou de autonomie van de gemeente ern stig worden aangerand, alles in naam van de veiligstelling van den gulden, terwijl in ons land niemand welvarend-er is dan onze gul den. Het komt dan -ook neer op misbaar van zekere groepen, die geprikkeld zijn door al lerlei maatregelen. De gemeente-politiek kan deze invloeden belangrijk neutraliseeren; dat kost strijd, en die strijd moet gestreden wor den. Spr. wijst op het gevaar voor de volks gezondheid, onderwijs, enz., die een uitmun tende gemeentepolitiek vereischen. De in komsten der gemeenten zullen belangrijk achteruitgaan, hetgeen spr. uit zijn praktijk als wethouder weet. Als wethouder, ook van de belastingen, van Amsterdam heeft- spr. de gelegenheid gehad eenige steekproeven te doen. Hij heeft ge vonden in de groote inkomens (boven 20.000) volgens eigen opgave voor het be lastingjaar 1922-'23 een achteruitgang van 40 bij de aanslagen van het jaar 1920-'21, en hij moet vreezen, dat dit resultaat van de, overigens zeer onvolledige proeven nog te optimistisch is. 1 cmiend tot de kwestie van de bezetting van wethouderszetels, zegt spr. dat er onder de gëschetste omstandigheden meer dan ooit Ingezonden Mededeellng. leveren wij in prima blauw en zwart kamgaren, gabardine, serge en laken, geheel met zijde gevoerd, 1ste klasse bewerking en elegante coupe, voor reden is zijn overigens reeds lang verlaten standpunt los te laten, dat geen wethouders- zetel aanvaard mag worden wanneer er geen meerderheid in den raad is. Na een uitvoerige discussie wordt de voorgestelde resolutie van het Partijbestuur met eenige veranderingen aangenomen. In zijn sluitingsrede zegt de Voorzitter nog in antwoord op een hem gedane vraag dat de Kamerfractie bij de eerste de beste gelegenheid aan 'de regeering zal voorstellen invloed te oefenen bij den Volkenbond om bemiddelend op te treden in de huidige in ternationale conflicten. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de af geloopen week, eindigende 12 Jan. in Neder land uitgesproken 82 faillissementen tegen 35 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 12 Jan. 1923 149 faillissementen tegenover 81 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. HAAGSCHE BRIEVEN. De Residentie in 1922. Het typografen-conflict. Het drama in de Rembrandtstraat. Onze telephoon. 's-Gravenhage, 12 Jan. 1923. Al verbeeld ik mij U in het afgeloopen jaar geregeld op die hoogte te hebben gebracht met de voornaamste Haagsche feiten en ge beurtenissen-, toch wil ik even-goed nog overtuigd van mijn onvolmaaktheid U nog even enkele der voornaamste voorvallen in 1922 in het geheugen terugroepen, om ten slotte een algemeen overzicht van den stand van zaken tot op 1 Januari 1923 te geven. De belangrijkste gebeurtenissen, d. w. z. die, welke het meest de publieke belangstel ling op zich vestigden, liggen op internatte naai gebied. En ai dadelijk denken we dan aan de geruchtmakende Russische conferen tie, welke van 15 Juni tot 21 Juli in het Vre despaleis plaats vond. Na de mislukte bespre kingen zijn er de laatste jaren wel ooit conferenties goed afgeloopen? te Cannes en»Genua, had men algemeen goede verwach tingen van de besprekingen hier ter stede o-ver de Russische kwestie te Londen. En aanvankelijk was de stemming onder de hon derden buitenlandsche gedelegeerden, secre tarissen, hulppersoneel en journalisten, die de Haagsch-e en Sph-eveningsche hotels be volkten, hoopvol. De voorbereidende werkzaamheden leidden tot volledige overeenstemming en het strekte ■ons land tot -eer, dat één zijn-er gedelegeerden, mr. Patijn, tot voorzitter van de niet-Russi- sche Commissie werd gekozen. De komst der Russen was een nieuw eve nement en onmiddellijk begon van die -zijde het „bewerken" van de internationale pers Reeds spoedig bleek, dat er meeningsver- scMllen ontstonden, zoodra men aan de Rus sen dieper ingaan op hun vage mededeelin; gen en toezeggingen verzocht. Den 13en Juli, de fatale datum, liep de zaak reeds vast en alle pogingen om weer in het goede spoor te komen, faalden jammer lijk, zoodat Den Haag helaas geen beter re sultaat hoeft opgeleverd dan de ettelijke con ferenties voor en na dien. Het eenige bijzondere voorval was feitelijk het pers-incident, waarbij de ongeduldige journalisten zich van het Vredespaleis mees ter maakten. De geheimzinnigheid' heeft de conferentie echter niet kunnen redden. Een meer dankbare instelling i-s het Hof van Internationale Justitie gebleken, dat onder voorzitterschap van den Nederlander in r. dr. B. J. C. Loder den 15en Februari zijn plechtige openingszitting hield. Behalve dit officieele college, hielden in het afgeloopen jaar ook verschillende andere organisaties hun congressen en vergaderingen in onze stad, waaronder de Internationale Vrouwen raad (1422 Mei), het Intern. Verbond van Vakvereenigingen (einde December) en de Intern. Vrouwenbond voor den Vrede (einde December). Hiermede zijn de voornaamste internationale gebeurtenissen vermeld. Van de algemeene feiten noemen we in chronologische volgorde: het optreden van de wereldberoemde Fransche actrice Sarah Bernhardt (23 Januari); de samenkomst van den Wereldbond van Kerken in de Groote Kerk (24 Februari); de ingebruikneming van de nieuwe Wagenhrug (22 Maart); het ver te ek van Dr. N. Bredius, de bekende kunst verzamelaar, naar het buitenland, wegens de hooge belasting (28 Maart). Daamna krijgen we de maanden Maart en April een reeks financieele catastrophes, ge volg van wanbeheer en verkeerd beleidt, die vele slachtoffers maakten en algemeene on gerustheid verwekten. 24 Maart staakte Lenaertz Wagner de betalingen, waarmede schandelijke knoeierijen, die niemand ver wacht had, aan het licht kwamen. Nauwelijks waren de laatste bijzonderheden daarover bekend geworden of 3 April ging Marx en Co.'s Bank in liquidatie, terwijl 9 April de firma Arnold Gillissen en Co. surseance van betaling vroeg en nog den 17en sloot de Kor- tenaer-bank haar kanteen. Den 4en Juli legde H. M. de Koningin-Moeder den eersten steen voor het nieuwe Ziekenhuis van Het Roode Kruis aan de Sportlaan, in tegen woordigheid der vorstelijke personen^ waai- door Den Haag een prachtige inrichting^ op dit gebied rijker zal worden. Den 26en .Sep tember had een soortgelijke plechtigheid plaats, toen H. M. de Koningin aan den Ouden Scheveiungsohen Weg het monument onthulde van de tijdens den wereldoorlog omgekomen Scheveningsche visschers. Den 23en November had met eenige plech tigheid de aanbieding aan de Tweede Kamer plaats van het schilderij van het Ministerie- Cort van der Linden, dat tijdens de oorlogs jaren ons -land bestuurde. Tenslotte bracht den 3en December de Fransche Minister van Handel en Nijverheid Dior een bezoek aan onze stad. Een groot aantal tentoonstellingen is hier in het afgeloopen jaar gehouden: van bloe men (20—23 April); banketbakkery (25—28 April); automobielen (622 Mei); Indië (2528 Mei); politie-wezen (29 Juni); B.I. B.A.B.O. (17—30 Juni); trekpaarden (12 en 13 Juli); kunst-, luxe- en nijverheid (19—26 Juli); Ned. Im- en .Exporttentoonstelling 5 Augustus geopend, dooh plotseling met „stroppen" geëindigd, waarbij tevens aan 't licht kwam, hoe lichtvaardig verschillende tentoonstellingen werden opgezet; verder kregen we de exposities van schoenen (13 30 Augustus); Ouitsehe scthiider-, grafisohe- en beeldhouwkunst (19 Sept.); reizend Dramk- weer-Museum (9 Sept.); paddenstoelen (16 Sept.); huislnoud-gebied (20 October); pluim vee (16 en 17 December). De Raad nam (natuurlijk) verschillende gewichtige besluiten; tot aanleg van het Nieuwe Park (13 F-ebr.); opheffing van de gasfabriek aan den Loosduinschen weg (8 Mei) en de motie-Spiesz, afkeurende het ver bod aan gratis-trouwenden om voor het stad huis voor te rijden; sluitingsuur van café's op half één 's nachts, Zaterdags half twee (29 Mei); aanleg van een sportterrein en zweminrichting in het Zuiderpark (10 Juni); 21 Augustus kwamen de 10.000 muziek- subsidie en de nieuwe verkeersregeling in de binnenstad er door. Voorts noemen we nog de aandacht-trek kende kwesties van de afschaffing van de Zakelijke Bedrijfsbelasting, die gehandhaafd bleef; de Stadhu is-kwestie, die nog in behan deling is en de verkeersweg langs de gevan genpoort, di-e bereids onderhanden is geno men. Dan hebben we nog de moeilijkheden met de Buitenhaven te Scheveningen en de tweede binnenhaven, als ook den toestand in het visschersbedrijf. De financieele toestand was ondanks de verlaging van het vermenigvuldigingscijfer voor de inkomsten-belasting op 1.5, tengevol ge van bezuiniging, niet rooskleurig en de nawerking van de malaise zal zich ook in hel; huidige jaar nog wel doen gevoelen. Behalve de reeds vorengenoemde instellingen, die ten gevolge daarvan in moeilijkheden geraakten, noemen we nog de Haagsche Coöperatieve Voorschotvereeniging en Spaarbank, de Zuid-Hollandsche Credietvereeniging, de Oranje-bank en Bouchez' Handelsvereni ging. Van de persoonlijke feiten memoreeren we nog de huldiging van minister van Karne- beek, naar aanleiding van diens benoeming tot voorzitter van de Volkenbondsvergade ring (15 Juli), van Johan Wagenaar, den mu sicus, die 1 November 60 jaar werd en onzen burgemeester mr. J. A. N. Patijn, bij diens 25-jarig jubileum als doctor in de rechts wetenschappen. Politie en Brandweer, het vorig jaar voor het eerst samengevoegd, en tot heden met succes, hebben natuurlijk ook niet stilgeze ten. De verkeersregeling was een belangrijk onderwerp, dat nog lang niet van alle zijden bezien is. In het begin des jaars was onze politie eveneens werkzaam in den treinmoord op Mr. Wijsman op oudejaarsavond; een myste rie, dat officieel nog onopgelost is, doch waarover men meer weet dan algem-een be kend is. Zou dit ook een geval-Jut worden? Overigens zijn er weinig geruchtmakende misdaden gepleegd. De aandacht trokken de vandalen-streken van de jongeheeren-bende (27 Mei) en de vergiftigingspoging met bella donna in de van der Neerstraat (25 Juli). De Brandweer verrichtte haar grootste werk bij den brand in de Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij (8 Juli), terwijl de branden in de telefoon-centrale Marnix, de Synagoge en het Theatre des Ambassadeurs gevaar ople verden voor enkele belangrijke gebouwen. De Residentie breidde zich in het afgeloo pen jaar naar alle zijden sterk uit, waardoor daar nieuwe wijkgedeelten en nieuwe tram- verbindingen ontstonden. Van de groote ge beurtenissen op dit gebied', die in 1922 in een beginstadium kwamen, noemen we de samen smelting van Loosduinen met den Haag waarover bereids gunstige besprekingen zijn gevoerd en de aanleg van de electri- sche tramverbindingen Den Haag-Rjjswijk- Delft en Den Haag-Wassenaar-Leid en. Resumeerende kunnen wij zeggen, dat on ze stad in 1922 in beteekenis en omvang is toegenomen, ondanks de ongunstige finan cieele omstandigheden, de algemeene malaise in zaken, de werkloosheid en zoovele andere belemmerende factoren, die naar wij hopen in 1923 grootendeels geëlimineerd zullen worden. Dat 1923 ook voor onze stad een belangrijk jaar zal worden, staat wel vast. Of het een gelukkig tijdnerk zal zijn, is niet te zeggen. De toekomst is nu eenmaal duister en heusch niet alleen in Den Haag! Het typografen-conflict, dat zoo plotseling in het nieuwe jaar den arbeidsvrede kwam verstoren, heeft vooral in onze stad diep in de bedrijven ingegrepen. Over het voor en tegen is reeds zooveel gezegd en geschreven, dat wij daaraan niet veel hebben toe te voe gen. Het zonder eenige waarschuwing wegblij ven van de werkplaatsen en het verstoren van den toch door valuta en andere oor zaken reeds zóó moeilijken gang van za ken in het boekdrukkersbedrijf is onder de tegenwoordige omstandigheden en de practejk heeft het bewezen een onberaden stap geweest, die reeds van fe voren tot mis lukking was gedoemd. Het hanteeren van het wettelijk wapen der staking moest alleen op zeer goede gronden bilüjkheidsgronden en dan nog met de uiterste voorzichtigheid geschieden. Dit is niet geschied, want een algemeene loonsverlaging is hoe onaangenaam ook voor ieder, wien zij treft een economische noodzakelijkheid, een noodzakelijk kwaad. Willen de bedrijven op den duur gaande huiven en rendeeren, dan is daling van den kostprijs van het product noodig. Aangezien het nieuwe contract door alle werknemers officieel en door een meerderheid in feite was aanvaard, ontbrak voor een staking de rechtsgrond. nteac,Iïf er,RSie wel' dat bet oogenblik niet slechter kon zyn gekozen. In de eerste plaats het jaargetijde, het midden van den W'nttr. Dan de omstandigheid, dat men over- bezmnigt en personeel vermindert. En Ingezonden Mededeellng. f slapeloosheid, onrust.gejaagdheid. Gebruik 1 W7ëëkoker7Sd. bij Apoth. en droqislm^ (169) ten slotte de werkloosheid, welke reeds in dit vak bestond. liet noodwendige gevolg is dan ook niet uitgebleven en de staking is verloren, ten koste van ellende in vele gezinnen, meer dere werkloosheid, loonderving, stagnatie in de bedrijven. Maar het zwaarst weegt wel de versterking van den invloed der confessio- neele organisaties, hetgeen vooral hier in den Haag tot uiting is gekomen. In de open plaatsen zijn tijdens en na de staking veel confessioneelen gekomen en de voorkeur voor deze groepen is onder patroons van al lerlei bedrijven versterkt, hetgeen zeer ten nadeele is van de modernen, die volgens zeg gen heel wat leden hebben verloren, ten bate van de andere organisaties. In den Haag is de strijd bijzonder fel -ge weest. Tooh was er -geen absolute storing, aangezien de samenwerking der patroons sloot als een bus, hetgeen van de werk nemers niet teni volle kan worden getuigd. Van de dagbladen werden „Het Vaderland" en „De Avondpost" het meest gedupeerd, d-och behalve dat zij gedurende enkele da gen hun ochtendbladen moesten opgeven, kwamen zij door samenwerking tocli gere geld uit. Een gevolg van de stagnatie is ech ter -geweest, dat het „Dagblad voor Zuid- Holland en 's-Gravenhage", vroeger het voornaamste Haagsche blad, de laatste jaren uitsluitend kopblad van de „Haagsche Oou- rant", na een bestaan van naar wij ineenen 265 jaren heeft opgehouden te bestaan. Het verschijnen van verschillende week- en maandbladen ondervond ook dikwijls ver traging, terwijl sommige periodieken voor goed in het Zuiden des lands zullen worden gedrukt. Nadat het aanvankelijk scheen als zou het conflict hier nog voortduren, is het Woensdag j.1. door bemiddeling van den uit gever J. Moorman tot een oplossing ge bracht, waarbij de werknemers o.m. het nieuwe contract aanvaardden. Toch zullen er hier naar schatting een 90-tal slachtoffers vallen, wier plaatsen niet meer open, of door anderen reeds zijn bezet. De vrede is du&, ten koste van verschil lende slachtoffers en offers van beide zij den, weergekeerd. Het diep-tragische gebeuren, dat Zaterdag jl. het leven kostte aan een nog jonge vrouw en twee kinderen, een wanhoopsdaad, is de afge loopen week hier ter stede het gesprek van den dag geweest en de enorme belangstelling bij de begrafenis van twee der slachtoffers bewijst wel, ho'e diep dit drama tot velen is doorgedrongen. De man, die door zyn dronken schap en bandeloos leven, feitelijk de auctor intellectualis is, pleegde geen wettelijk, maar wel een moreel strafbaar feit en zyn veroor deeling door de publieke opinie heeft reeds plaats gehad. De oogenblikken, dat hy zich vertoond heeft, moest hy door de politie tegen de woedend^ menigte in bescherming worden genomen en hy wordt feitelijk door iedereen veracht en vervloekt, al is ook hy slachtoffer... van den drank. En toch, deze aangrijpende "geschiedenis is slechts een stukje van het groote drama, dat door een toevallige omstandigheid aan het daglicht komt. Eén uit de velen Helaas Over de telefoon hier ter stede wordt nogal eens geklaagd en ik voel my als slachtoffer, mede op aanstichting van lotgenooten, ge drongen om er iets van te zeggen. In verschillende gedeelten van de stad is thans het vol-automatische systeem ingevoerd. Daarvan moet gezegd worden, dat de dage- lijksche gebruiker er wel aan went en vlugger aansluiting bewerkstelligt dan vroeger. Maar als een niet-getrainde sterveling er gebruik van moet maken, kost hem dat een speciale studie. Op het moeilijke van gebruik in het donker is al gewezen en ik sluit my bij de bezwaar-indieners aan. Het is my echter gebleken, dat, ondanks de vol-automatische installatie, de boel dikwijls misloopt. Bij vlug bedienen van het „rad van avontuur" maar goed krygt men soms heelemaal geen aansluiting. En het gebeurt ook herhaaldelijk, dat een goed gedane „be cijfering" toch nog een verkeerde aansluiting geeft. Hoe kan dat? En dan de armen, die nog geen vol-auto- maat hebben en een aansluiting onder Marnix zoeken 1 Ze kunnen wachten als schoolkin deren op het sein van boeken inpakken of krygen eenige malen „verkeerd aangesloten". Vooral in de koffie- en etensuren is dat sterk. Ik ben al eens gaan kijken by de Marnix- Centrale of de Mevrouwen-Telefonisten dan hun vryers, o, pardon, aanstaanden, op visite hadden. Maar zoover het scheen het nog niet te zyn. Hinderlyk, en niet te zeggen ergerlyk, is echter de bediening van de telefoon, waarvoor zooveel geld moet worden betaald Een winkelier moest zoo zijn klanten eens behandelen! Dan stond hy omgaand op de keienMaar, de gemeente mag dat doen, niet waar!? GEMENGD NIEUWS. Vliegongeval op Soesterberg. Zaterdagmiddag 12 uur heeft te Soester berg een ernstig vliegongeluk plaats gehad. Bij het doen van z.g. pistool-ladingen voor het militair brevet is de sergeant Bergsma met zijn Spijk-ertoestel afgegleden en geval len t-ussehen twee hangars. De vlieger werd ernstig gewond uit het toestel -gebroken en per brancard ter eerste hulp gebracht naar het hospitaal op het terrein der luchtvaart- afdeeling. Bergsma wal volkomen bij kennis en klaagde vooral over pijn in zijn beenen; deze waren beide gebroken. Het toestel werd totaal vernield. Ontrouwe penningmeester. De politie te Weesp heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den penningmeester van de afdeeling Weesp van den Bond van Fa brieksarbeiders, wegens vaischheid in ge schrifte en verduistering van gelden. Naar de „Tel." verneemt, heeft deze zaak zich als volgt toegedragen: Iemand, die na gerhimen tijd gewerkt te hebben, zonder werk was geraakt, klopte om steun aan bij den secretaris der werkloos heidsverzekering, dbch vernam daar tot zijn verwondering, dat hij reeds tot de zg. uitge- tnokkenen behoorde. Bij onderzoek bleek, dat de penningmeester H., van den Bond van

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2