GEMEENTE-BEGROOTING, onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school No. 15 (U.L.O.School) mej. J. M. Bischoff in vasten dienst aan te stellen. Dubbel tarief electriciteit. In artikel 5 van de Voorwaarden voor le vering van electriciteit zijn de bedragen aan gegeven, die verschuldigd zijn voor meter- huur. Onder de in dit artikel genoemde me ters zijn ook dubbeltarief-meters vermeld. Invoering van deze soort van meters heeft tot doel het dagverbruik zooveel mogelijk te bevorderen en de avondbelasting zooveel mogelijk te verminderen. Op deze wijze kan het bedrijf op de meest economische wijze werken. Wil evenwel het doel bereikt worden, dan zal de prijs voor het dagverbruik lager moe ten zijn dan dien voor het avondverbruik. Op het oogenblik bestaat hierin evenwel nog geen onderscheid, behoudens dan voor de le vering van electriciteit aan grootverbrui kers (besluit van 21 November 1922). In de Raadsvergadering van 15 Juni 1920 werd het volgende tarief vastgesteld: Electriciteit voor licht f 0.40 per K. W. U.; electriciteit voor kracht f 0.20 per K. W. U.; electriciteit voor straatverlichting f 0.20 per K. W. U. Het komt B. en W. wenschelijk voor om dit tarief, in zooverre betreft de levering van electriciteit voor verlichting, te wijzigen als volgt: Electriciteit voor licht, verbruikt in de speruren, f 0.40 per K. W. U. Electriciteit voor licht, verbruikt buiten de speruren, f 0.20 per K. W. U. Welke uren vallen onder de speruren, is reeds vastgesteld bij besluit van 21 Novem ber 1922. Volledigheidshalve deelen B. en W. hier nog bij mede, dat het bij gebruik van 'krachtwerktuigen verplichting is om een dubbel tarief-meter in huur te nemen. In alle overige gevallen kan het plaatsen van een dubbel tarief-meter op verzoek van den aanvrager geschieden. Met dit voorstel kunnen de Commissie van Bijstand voor de Water- en Lichtbedrijven en de Directeur dier bedrijven zich vereeni gen, weshalve B. en W. den Raad in overwe ging geven om de wijziging vast te stellen, ingaande te rekenen vanaf 1 Januari 1923. Levering electrische stroom. Uit verschillende tot B. en W. gerichte verzoeken blijkt, dat er voor sommige be drijven behoefte bestaat aan electriciteit, voornamelijk voor krachtverbruik. In den regel moeten verzoeken om electrificatie van bepaalde straten worden afgewezen, wijl de exploitatie te groote verliezen zou opleveren. B. en W. hebben in verband hiermede overwogen op welke wijze aan de behoefte ware tegemoet te komen zonder dat dit van de gemeente financieele offers zou vergen. Het komt het college voor, dat dit kan ge schieden door de voorwaarden in zake elec- triciteitslevering met een artikel aan te vul len van gelijke strekking als art. 10 van de voorwaarden van watèrlevering. In dat artikel is bepaald, dat de gemeente bereid is in straten of wegen, waar zich geen buisleiding bevindt, een buisleiding aan te leggen, indien door de eigenaren der huizen jaarlijks minstens 10 fpCt. der kosten van eersten aanleg gedurende 5 achtereen volgende jaren wordt gegarandeerd. De Commissie van Bijstand voor de Wa ter- en Lichtbedrijven en de Directeur dier bedrijven kunnen zich met zoodanige aam vulling der voorwaarden vereenigen. ALGEMEEN RAPPORT. Verschenen is het'algemeen rapport be treffende de gemeente-begrooting 1923. Wij ontleenen er het volgCnde aan: Algemeenë Beschouwingen. Op enkele uitzonderingen na was men al gemeen ingenomen met het wederom toe voegen van een voorwoord aan deze begroo ting. Het lid, dat meende een uitzondering hier op te moeten inaken, oordeelde, dat met het vastleggen ep uitspreken in het voorwoord van plannen van het College, de Raad min of meer zijn vrijheid! van handelen zag be dreigd', hetgeen genoemd lid verkeerd! achtte. Van andere zijde vond dit bestrijding. Deze leden meenden juist in het voorwoord te ver nemen, open klaar en eerlijk, de plannen van het College, en waar toch elk lid van d'en Raad al of niet zijn sanctie hieraan kan geven, is men daardoor dius ten «enenmale niet ge bonden. Vele leden waren over de ingediende be grooting niet te spreken. Zij toch vonden, dat de zoo hoog noodige bezuiniging ten eenenmale im deze begrooting ontbrak. Deze leden vonden het voorstel voor de werkverschaffing ad 100.000 veel te hoog en zagen, dit gaarne tot de helft terugge bracht. Ook de pensioensbijdrage, voor reke ning der gemeente komende, zagen deze le den gaarne door de betrokkenen zelf bekos tigd, voor zoover de Wet het toelaat. Ook vonden deze leden den vacantietoeslag niet langer orrbaar. De leden, hier aan het woord', zagen gaarne met het oog op versobering onzer gemeente- huishouding, den arbeidstijd voor het ge meente-personeel tot 48 uur per week uit gebreid. Eenigen van deze leden verwachtten ech ter, gezien die samenstelling en de situatie in den Raad, niet veel succes van deze plan nen en wilden deze geheeie geschiedenis la ten uitmaken door de Commissie van Geor ganiseerd Overleg. Andere leden vertrouwden echter die te genwoordige Commissie niet al te best en wilden bedoelde Oommissie aanvullen met 2 leden-werkgevers en 2 leden-werknemers uit den Raad. Eén lid vond het beslist noodzakelijk, dat één der drie Raadsleden uit genoemde Com missie, dat nimmer aanwezig was, vervangen werd. Een groot aantal léden waren het- met de zienswijze van bovenvermelde leden niet eens. Eén lid wilde den Hoofdelijken Omslag van 900.000 tot 850.000 terugbrengen en den werkloozensteun uitbreiden tot kleine, in moeilijkheden verkeerende neringdoenden. Eén lid verklaarde, namens zijn fractie, te moeten mededeelen, dat naar aanleiding van het sohooldebat in de openbare Raadszitting van 7 December j.1. samenwerking met den rechtsehen Wethouder niet meer op prijs wordt gesteld, waarvan genoemd lid ook in openbaren Raad zou getuigen. Een ander lid wilde den Raad voorstellen in de Sectiën en bij de openbare behandeling der Gemeente-Begrooting geen algemeene beschouwingen te houden, niet uit angst, maar uit een zuiver gemeentebelang en om zui nigheid&tmotieven en ten slotte om het wéinige effect, dat na drie avonden onderzoek dikwijls is te sorteeren. Eenige leden vroegen hoe het stond met de melkprijzen en het vaststellen door den Raad van maximum-prjjzen. Gevraagd weid of deze geschiedenis al geheel is afgeloopen. Andere leden vroegen, in verband hier mede, of er bij het College ook plannen be stonden om de broodprijzen na onderzoek te verlagen. Zij meenden, dat de prijzen van het brood, hier ter plaatse veel te hoog zijn. Eenige leden vroegen of het waar was, zooals de geruchten gaan, dat er financieele onregelmatigheden hebben plaats gevonden met de financiën van den Ohristen-Democra- tisohën Bond van ZeéMederi, Haven- en Transportarbeiders, waardoor de reglemen taire uitkeering voor de werklooze leden dier organisatie niet geregeld plaats kon vinden en als gevolg waarvan het Gemeentebestuur zou hebben moeten ingrijpen. Men vroeg, als dit' zoo is, hoeveel dit aan de gemeente heeft gekost. i Een der leden wensehte alle vcrsllechte- i'ingen in de levenspositie van het gemeente- personeel, doof Verschillende leden respec tievelijk «bepleit en bestreden, met bekwamen spoed te zien daargesfeld en te doen ingaan op 1 Januari 1923. Het lid, hier aan he.t woord, maakte het College van B. en W. er een verwijt van, dat het niet voldoende naar het Rijk heeft ge zien, waar van alle ambtenaren en werklieden de salarissen met 14 verminderd zullen worden. Ook in onze gemeente, betoogde dit lid, zal dit terdege merkbaar zijn, tengevolge waar van het belastbaar inkomen zeker met 500.000 zal dalen, waardoor circa ƒ50.000 minder belasting zal worden opgebracht. Eenige leden maakten bezwaar tegen de bedrijfspolitiek, gevoerd bij het Waterleiding bedrijf en wilden een billijker tarief zien toe gepast. Ook tegen het met 1 Januari as. in te voeren nieuwe tarief maakten deze leden bezwaar en wenschten, dat de Raad in al deze aangelegenheden voldoende zoude gekend worden. Andere leden- vonden de steeds hoogere stijging van den dienst der Gemeente-Reini ging zeer troosteloos. Is ar, zoo vroeg men, wel een man aan het hoofd van dezen dienst, die voldoende intens en economisch werkt? Enkele leden vroegen hoe het staat met de aanklacht van den Bélasfcingbond, nopens de verkochte ijzerwaren der Reiniging en of dit bij de andere adressen behoort te worden ge deponeerd? Ook de resultaten van het Grondbedrijf vonden deze leden zeer zorgwekkend. Uit het antwoord van B. en W. vermelden wij het volgende: Zooals begrijpelijk is, heeft ons College bij de samenstelling dezer begrooting wel acht geslagen op den tegenwoordig in den lande vrij algemeen gestelden eisch van bezuini- 'ging en heeft het zich, waar die eisch mede voor onze gemeente geldt, ook daarnaar ge dragen. Wij meenen, oni dat te bewijzen, te kunnen volstaan met eene vérwijzing, zoowel naar het laatste gedeelte van het „Voor woord" als naar de cijfers in de ontwerp- begrooting zelve. Waar ondanks die bezuiniging sommige Raadsleden omtrent de gestes van ons Col lege op dit punt niét voldaan zijn, zij ons de opmerking' veroorloofd, dat de vraag, of er voldoende bezuinigd is, er eene is, waarvan het antwoord zoo afhankelijk is van de sub jectiviteit van degenen die ze hebben te be antwoorden, dat overeenstemming in een uit zoo. verschillende elementen bestaand Colle ge als de Gemeenteraad wel nimmer zal wor den verkregen. En pok omtrent de wijze waarop bezuinigd moet worden zullen de gevoelens wel steeds zeer uiteenloopend blijven, waar men bij de behandeling eener gemeente-begrooting, be halve met de verschillende subjectieve op vattingen, nog te doen heeft met zooveel en velerlei onderwerpen. Dat wij, acht slaande op hetgeen te dien opzichte in sommige andere gemeenten is voorgevallen, wel vermoed; hebben, dat er uit den Raad stemmen zouden opgaan, om ook te bezuinigen door de arbeidsvoorwaarden van1 het gem-eenteperson-eel te verminderen, is duidelijk en dius 'ook, dat wij over dërgelijke bezuiniging onze gedachten hebben laten gaan. Wijhebben daarbij overwogen, dat, hoewel ons Gemeentebestuur in de crisis jaren steeds getracht heeft, hetzij door trac- tementsvefhooging, hetzij door duurtebijslag, aan de door verhooging van den levensstan daard herhaaldelijk stijgende behoeften van het personeel tijdig tegemoet te komen, toch de getroffen maatregelen eerst werkten, wanneer re,eds eenigen tijd de behoefte daar aan was ontstaan. Op deze overweging nu en in verband met het feit, dat de 'tegenwoordige jaarwedde-re- gelingen nog slechts ruim twee jaar bestaan, terwijl de levensstandaard nog niet noemens waard is gedaald, zijn wij van oordeel, mede gelet op de bezuiniging die op andere wijze kan worden verkregen, dat thans nog niet de tijd gekomen is, aan de arbeidsvoorwaarden van het personeel te tornen. En, zoo meenen wij, mocht de Raad toch willen, dat een onderzoek naar de wensche- lijkheid tot wijziging van genoemde voor waarden plaats heeft, dan ware dat onder zoek in te stellen langs den weg van het ge organiseerd overleg. De meerderheid in ons College meent echter, dat ook daarvoor de tijd nog niet is gekomen. Van de zijde vam het Colege zijn er voors hands geene voorstelen te verwachten om prijsregelend op te treden, zooals in het rap port worden gevraagd. De beslissing in hoog ste instantie, nopens de door den Raad vast gestelde Verordening op de maximumprijzen van melk, is nog niet gevallen. Aan den uitgesproken wensch, om den post voor de werkverschaffing en steunrege ling tot op de helft te verminderen, vermeent ons College niet te kunnen voldoen. Immers is tegenover den post van 100.000 een ont- vangpost geraamd van 40.000, waarmede dus uitgesproken wordt, dat in totaal 00.000 door de gemeente zaïl worden bijgedragen. Zooals U waarschijnlijk bekend is, zijn in middels andere voorschriften omtrent het verkrijgen eener. Rijksbijdrage gegeven. Afgescheiden daarvan en ook of al dan niet een bevredigend voorstel zal kunnen worden gedaan tot het verstrekken van werk, heeft de vigeerende steunregeling in nauwe lijks 2 maanden tijds reeds ƒ7000 gekost, zoodat het niet onmogelijk zal zijn, dat alleen aan steunuitkeerïng omstreeks 45000 zal moeten worden besteed. Hoewel wij hoopvol uitzien naar de aan bestede werken, ter voorbereiding van de droogmaking der Zuiderzee, opdat daaraan een deel der werkloozen uit deze gemeente kunnen worden te werk gesteld, mag ander zijds niet worden vergeten, dat over enkele maanden de werken, welke thans in uitvoe ring zijn, zullen zijn beëindigd, o. a. het sloo- pen van de „Neptunus" en het aanleggen van verschillende straten en wegen. Er is eenigen tijd geleden een aanklacht ingediend hij den Officier van Justitie door eenige leden van den Ohr.-Dem. Bond van Zeelieden, Haven- en Transportarbeiders over vermoed onregelmatig beheer van de werkloozenkös. Op deze aanklacht is geen vervolging in gesteld. Het is bekend, dat de Bond volgens ge ruchten thans is opgeheven, en dat door voornoemden Bond, tengevolge van onrecht matig gedane uitkeeringen, nog ongeveer ƒ4700 in de werkloozenkas moet worden te ruggestort. Tengevolge hiervan waren de middelen der werkloozenkas van dezen Bond uitgeput en kan dus geen uitkeering aan rechthebbende werklooze leden worden gedaan. De vraag „welk financieel nadeel de ge meente hierdoor heeft gehad" is niet te be antwoorden, omdat deze zaak nog niet is ge ëindigd' en bovendien het Burgerlijk Armbe stuur hierbij financieel betrokken is, wijl de ex-leden van deze Werkloozenkas door dat Bestuur zijn ondersteund. Bijlagen. Bijlage I. De Waterleiding. Een lid vroeg waarom B. en W. nog niet met nieuwe tarieven waren gekomen. Hij vroeg of het College overtuigd' is van de bestendiging der levering van de Marine per slang. Met het ook op het vermorsen van het water zagen eenige leden gaarne al het ge leverde water over den Meter geregistreerd. Andere leden vonden dit voorstel niet goed, daar dan de prijs van het water op de minst draagkrachtigen het zwaarst zou drukken en zelfs het hoogstnooddgste watergebruik voor die personen zou onmogelijk maken. Zij wilden de bestaande progressie in de tarieven zien gehandhaafd. Een ander lid wilde het water geheel gratis zien geleverd. Dat was het meest radicale volgens hem. In ieder geval wilde men Meters geplaatst zien bij wasohinrichtingen. Een lid betreurde het dlat de gemeente met do provincie in connectie is .getreden. Hij vermeende, dat de toestand der prise d'eau niet zoo precair was om reed® nu daartoe over te gaam. Verder zou dit Md gaarne vernemen, of wij het contract met de Provincie nog zouden kunnen verbreken. In elk geval vond hij een waterprijs vam 67 ets. per M8. veel te hoog. Dezelfde aanval op de loonen, den vacan tietoeslag en de pensioenstorting, benevens verlenging deer arbeidstijden tot 48 uur per week, werd ook 'hier weer gedaan en ook weer zoovele malen door andere leden afge slagen, waarover in de algemeene beschou wingen reeds breedvoerig is geschreven. In verband met een en ander vermeende de laatste groep der leden, hier aan het woord dat er over het algemeen veel te weinig waar deering plaats vindt van den arbeid van het gemeente-personeel in zijn geheel. Een nauwere samenwerking tusschen het personeel en den werkgever, in casu den Raad, zou de gemeenschap ten voordeele zijn. De critiek, welke men dikwijls zoo klakke loos uit op het personeel der gemeente, kan nimmer opbouwend zijn, waardoor eene groote onverschilligheid bij de betrokkenen niet achterwege kan blijven. Ook achten enkele leden overwerk uit den booze en wilden, wanneer dit toch niet is te vermijden, daarvoor werklooze arbeiders bezigen. Eén lid was tegen bejtal'ing van overwerk door gemeente-personeel verricht. Antwoord van B. en W. Zooals uit het Voorwoord bij de begrooting blijkt, waren wij eerst van meeuing, dat niet eerder tot verhooging der tarieven moest worden overgegaan, dan nadat de aansluiting bij het P. W. N. was tot stand gebracht en als gevolg daarvan ruimschoots water aan de ingezetenen kan worden verstrekt. Van dit gevoelen gaven wij reeds blijk in de Raads zitting van 21 Nov. 1921. Sindsdien is echter gebleken, dat het verMes bij de tegenwoor dige exploitatie een te grooten omvang aan neemt om langer dan strikt noodzakelijk is de vigeerende tarieven te handhaven, waar door ook een onjuist beeld zou worden gege ven van de eerste exploitatie van het water distributiebedrijf uiiit eigen winning en van de suppletoirs waterlevering door het P. W. N. In hoeverre nu in de toekomst aan de wen- schen kan worden tegemoet gekomen, om trent al dan niet toepassing van watermeters, zij er op gewezen, dat deze aangelegenheid in overweging en ter verdere bestudeering bij de Oommissie voor de bedrijven is. Algeheek afschaffing ligt echter niet in de bedoeling. Voor de grootverbruikers, waaronder te re kenen met machine-installatiën en voor di verse andere bedrijven, zoowel als voor par ticuliere woningen met waterclosets en geij- sers, zal het welhaast ondoenlijk zijn om het meterstelsel geheel af te schaffen. Bovendien is het ondoenMjk zoolang de beperking van het watergebruik te hand haven. Ihtusschen moet echter het bestaande tarief worden herzien, om het nadeeüg saldo bij de tegenwoordige exploitatie op te heffen. Volgens dé gegevens over de eerste 2 kwar talen 1'922 zal hét verMes over dit jaar pf. m. 3345.605 zijn. Nopens de overige wenödhen-, ten aanzien van de tarieven geuit, kan eerlang de Raad eene beslissing nemen, als wanneer het des betreffend! voorstel kan worden behandeld. In tegensteUing met het Md, dat het be treurt, dat de gemeente, ter voorziening in de behoefte aan duinwater, een contract heeft aangegaan met 'het P. W. bedrijf, zijn wij van oordeel, dat daarbij de juiste weg is gekozen. Immers is uit de overgelegde rapporten van het voorstel aan den Raad No. 53, over duidelijk 'gebleken, dat het bestaande prise d'eau te klein was. Volgens die gegevens mocht qr per jaar ruim 300.000 M3. uit dit terrein worden be trokken, terwyl het verbruik reeds tot 500.000 M\ was gestegen. Uitbreiding van dit prise d'eau zou moeten zyn geschied door 'toevoeging van een be trekkelijk smal duinterrein met een vrij hoo- ge kleilaag, zoodat met eene enkele verbin ding van de zuigbuis en puttenrij niet kon worden volstaan, maar een tusscbenpomp- station en dan gezamenlijk drukken op den waterwinningprijs. Uit een en ander bleek, dat daardoor de prijs van het water hooger zou worden dan thans het geval is. Ook diene niet te worden vergeten, dat dan voor dit doel, in een zeer ongunstig tijdperk, de gemeente voor ruim ƒ500.000 had moeten leenen, terwijl daartegenover geen zekerheid stond, dat door deze uitbreiding voldoende water in de naaste toekomst kon worden ge leverd. Dit lid is tevens abuis wanneer het meent, dat de prijs per M\ water thans op ƒ0.67 moet worden gesteld. Immers blijkt duidelijk uit Bijlage 3 van de Waterleidingbegïooting, fcL 18, dat de kostprns wordt ƒ0.37317, terwijl het aan grootverbruikers per contract water met 20 zal worden verhoogd en dus ƒ0.4478 M3. zal zijn. w Vermoedelijk is dit lid misleid door de be rekening der kosten per Ms. voor waterleve ring aan schepen per slang. I^era wordt de kostprijs, ad ƒ0.37317 per M verh met de extra kosten, vallende op deze water levering, waardoor alsdan een prijs van ƒ0.69288 per M3. zal moeten worden be- Voor de grootverbruikers en dus ook voor de Marine geldt de prijs, welke nii de exploi tatie-uitkomsten als kostprijs wordt gecalcu leerd, verhoogd met 20 Het contract met het P. W. N. is definitief afgesloten voor den tijd van 25 jaren. Inkomsten. Volgno. la. Barticulieren abonné's f 73.850, vorig jaar f 80.000. Eén Md betreurde deze verlaging. Antwoord van B. en W. Ook wij betreuren deze verlaging, doch daar dit louter een gevolg is van den toege- pasten bezuinigingsmaatregel, is de mogelijk heid niet uitgesloten, wanneer voldoende wa ter door liet P. W. N. kan worden gesup pleerd, dat het verbruik wederom zal toene men. Uitgaven. Volgno. 12. Uitbreidingskosten f 20.600. Algemeen spreekt men zijne voldoening uit over dezen kostenpost. B. en W. hebben met genoegen kennis ge nomen van deze instemming, doch wijzen er op, dat dit reeds ook in 1921 aldus is geschied. AMeen kunnen zij niet ongelimiteerd de uit breidingen blijven bekostigen uit de beschik bare -middelen, door afschrijving verkregen, wijl anders in de toekomst het bedrijf de middelen zoude ontbreken om aan de ge meente de aflossing te kunnen betalen van -het door de Provincie aan het bedrijf geleend kapitaal. Bijlage II. Gasfabriek. Uitgaven. Volgno. if. Kosten vallende op den ver koop van gaspenningen f iOOO. Eén Md meende, dat deze post te -hoog ge raamd is en wilde gaarne weten welk bedrag de belanghebbenden moeten terug ontvan gen per M3. gas. Gevraagd werd of B. en W. dit willen pu- bliceeren in de plaatselijke bladen. Antwoord van B. en W. Als men in oogenschouw neemt, dat door deze wijze van verkoop der gaspenningen liet den ingezetenen vergemakkelijkt wordt om steeds een voorraad pennnigen zoo spoedig mogelijk aan te vullen en daardoor het ge bruik van gas wordt bevorderd', kunnen wij niet direct deze klacht geheel beamen. Intus- schen wordt een proef genomen bij een aan tal (1000) muntgasgebruikers, bfj wie het muntreservoir geopend blijft om aldus de circulatie van gaspenningen te verminderen. De proef is aanvankelijk zeer goed ge slaagd. Wij meenden nog niet tot uitbreiding te moeten overgaan, doch eerst de proef over een langeren tijd te moeten laten loopen. Ten aanzien van -het tweede gedeelte der vraag is bereids een aankondiging in de Hel- dersche Courant gepubMceerd. Volgno. 5. Kapitaaldienst f 165.0i5.08. Eén Md meende, dat uit de gemeentekas de kosten van uitbreiding in plaats van uit de beschikbare middelen moeten komen en wil de de winst van Met bedrijf hooger opvoeren, er op wijzende, dat uit een bedrijf, met 1.500.000 kapitaal, eene hoogere winst moet komen dan ƒ628.84. Een zoodanig bedrijf moet winst afwerpen in de gemeentekas. Een ander Md kon zich hiermede niet ver- eenigeii, daar anders de tarieven te hoog zou den woéden. Andere leden bestreden eveneens het be toog van winst uit de bedrijven^ daar dit onevenredig op de verbruikers zou drukken ep een indirecte en onbillijke belastinghef fing .zou beteekenen. Antwoord van B. en W. Wa-t betreft 'het betoog, om meer winst uit de Gasfabriek te putten ten bate van de Ge meentekas, staan wij op het standpunt, dat voorshands de toestand,' waarin het bedrijf verkeert, dit niet toelaat. Immers zou nood wendig het gevolg zijn van een zoodanige politiek, dat de prijs van het gas zou dienen te worden verhoogd, wat o. i. niet bevorderlijk zal zijn aan eene verhooging van het gas- debiet. Inkomsten. Volgno. lm. Muntgas f 210.000. Eén Md vroeg of dit -tarief geen verMes medebrengt. Antwoord van B. en W. Deze vraag is door ons moeilijk in haar algemeenheid te beantwoorden. De invloed der vrij belangrijk' geraamde consumptie van 1.400.000 M8. op den totaal kostenden prijs van het gas, zal een niet geringe zijn, ook al wordt mede door ons be aamd, dat de kosten, vallende op het ver strekken van muntgas aan particuMeren, niet voldoende worden gedekt door de hoogere prijsstelling -ten opzichte van het verbruik van gas over den gewonen meter. Bijlage III. Electriciteitsbedrijf. Gevraagd werd of door het verstrekken van hiuurkoopüeidingen het niet mogelijk is, de arbeiders aan -electriciteit te helpen, daar voor hen de hooge kosten van aanleg een be lemmering zijn. Een Md wensehte, in aansluiting met zijn eveneens gevoerd betoog bij de Gasfabriek, de winst te storten in de Gemeentekas. Gevraagd werd', hoe het gesteld is met de electrificatie van Koegras. Opgemerkt werd door een ander Md, dat men toch vooral voorzichtigheid' moet be trachten bij het leggen van kabels, en daartoe niet over te gaan, vóór men zekerheid van voldoende rendabiliteit der verbruikers heeft anders, vreesde hij, zal er veel te veel kapi taal improductief in den grond worden ge stoken. Antwoord van B. en W. In het afgeloopen jaar is bij ons en bij de Oommissie van Bijstand der Water- en Licht bedrijven in beliandehng geweest het vraag stuk, op welke wijze electriciteit onder het bereik van de minder draagkrachtigen in onze gemeente is te brengen. Zoowel het ver strekken van electriciteit over den munt meter, als bij wjjze van afkoop der leidingen bleek practisch op groote financieele bezwa ren te stuiten. Vooral dit laatste, wijl in onze gemeente eene vrij vlottende bevolking be staat. Tot een definitief voorstel heeft dit daarom nog niet kunnen leiden. De winst van dit jonge bedrijf te storten in de Gemeentekas kwam ons niet raadzaam voor, vooral ook met het oog op de aanhan gige plannen tot electrificatie van het platte- l&ndsgedeelte Het Koogras.Uit de beschik bare gegevens blijkt althans, dat de deswege te maken kosten niet ten volle gedekt zullen worden door de grootere afname van elec triciteit. Binnen korten tijd hopen wij uitvoering aan het plan tot electrificatie van Koegras te kunnen geven. Overigens zij medegedeeld, dat met eerder tot uitbreiding van het bestaande kabelnet wordt overgegaan, dan nadat uit eene opge zette exploitatie-rekening blijkt, dat de te maken uitbreidingskosten vrijwel gedekt zul len worden. Uitgaven. Staat i- Stroominkoop. Gevraagd werd, of de gemeente niet te veel betaalt. Eveneens werd gevraagd, of de prijs van de kolen, ad 20.— per ton, niet te hoog is. Antwoord van B. en W. Hierop kan worden medegedeeld, dat de ge meente in combinatie met de aid. Noord-I lol- land van de Vereeniging van Ned. Gemeon- ten in het afgeloopen jaar is werkzaam ge weest, om tot eene betere overeenkomst met het P. E. N. -te geraken. Tot eene definitieve oplossing is het nog niet gekomen. Daarbij is onzerzijds gepoogd, ook de stroom aan de grootverbruikers te kunnen leveren. Inmiddels is reeds door het P. E. N. mede werking verleend, om de gewone industrieën boven de 20 P.K. rechtstreeks door de ge meente te laten bedienen. Zooals hieruit blijkt, wordt er door ons naar vergrooting van het dagverbruik ge- sfcröGfd De kosten, ad 20.— per ton kolen, is, zooals uit staat 4 blijkt, eene raming, voort spruitende uit de ko-lenclausulo, voorkomen de in het contract, dat de gemeente met het P. E. N. heeft afgesloten en welke clausule bij de berekening wordt gesteld op den prijs van de kolen der nootjes-5 uit de Emma- mijn, franco Amsterdam. (Wordt vervolgd). PLAATSELIJK NIEUWS. De heer G. W. Groed, oud-correspondent le kl. van „De Nederl. Bank" en oud-direc teur van de „Nationale Bankv-ereeniging" te Helder, thans wonende te Oegstgeest is met ingang van 15 Januari 1923 benoemd tot plaatsvervangend Agent van „De Nederland- sche Bank", Agentschap Leiden. Lijk aangebracht. Gistermorgen is in het Amsteldiep drij vende gevonden het lijk van den zeemilicien, welke ongeveer vier maanden geleden ter reede alhier van de kanonneerboot „Njord" over boord is geslagen. 4e Winterconcert. Zooals wij in ons vóór-bericht omtrent dit concert reeds hadden vermeld, was het pro gramma ditmaal met buitengewone zorg sa mengesteld. Wij kunnen er dadelijk aan toevoegen, dat de uitvoering met evenveel zorg was voorbe reid, en dat onze algemeene indruk van dit concert was dat hier zeer beschaafd en ge acheveerd spel gegeven werd. Zelden woon den wij een concert bij, waar aMes zoo in aUe opzichten uitmuntend verzorgd was, zoo wel samenspel als nuanceering. De opvat ting van de wedergave van Mendelssohna Hochzeitmarch kon ons echter niet vol doen; hier bewees het corps te zeer onder den invloed te staan van de harmoniemuziek, die bij verschillende gelegenheden wordt ge geven. Maar èn Beethoven èn Schubert, en later weder de ouverture „die Fingals- Höhle" van Mendelssohn werden vertolkt op een wjjze, die boven onzen lof verheven is. In de Onvoltooide symphonie van den vroeg-gestorven meester Schubert kwam het weemoedige, dat dezen componist kenmerkt, zoo goed tot zijn recht. Heeft'deze eenzame, in leed en ontbering gegroeide menschen- ziel, hier reeds de nadering van den dood gevoeld?Het slotnummer was Grieg't beroemde Peer Gynt-suite (de eerste suite), met het fijne stemmingsliedje, den innig-tra- gischen treurmarsch, de vroolijke dans van Anitra en het geheimzinnige, spookachtige „In der Halle des Bergkönigs". Hoe geestig werd dit door het orkest weergegeven 1 En hoe innig en fijn is deze muziek, waar over het zwaarmoedige karakter ligt van de Noren, van wie Grieg de grootste is onder de musici. Want Gade, hoezeer een groot componist-, mist dat specifiek-Noorsche, dat Grieg kenmerkt. De heer Klamer, de fluitist van het corps, speelde een ooncert-allegro van Terschak. Welk een meesterlijk solo-fluitist is hij! Het feit, dat hij dezen avond slecht gedisponeerd was, had niet den minsten invloed op zijn spel. Zijn instrument is als solo-instrument bij uitstek dankbaar, en de compositie was melodieus en bekoorlijk. Het publiek toonde het gebodene zeer te waardeeren door hartelijk applaus. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. De Leeszaal werd in de maand December bezocht door 1272 mannen en 219 vrouwen totaal 1491 personen. Uitgeleend werden 617 studieboeken, 2381 romans en 2108 kinderboeken, totaal 6100 banden. De navolgende werken werden aange- BCA&Ili Botermans. Dynamo's, motoren en omvor mers. Biers. Die niet mogen sterven. Hamsun. Hoe het groeide. - Hutchinson. t„ni+ winter komt. Kenning. Christelijke ""f'. Lichtenbelt. Het scheepsstoom- V> l ~t7' Malzahn. Marie An- toinette. Bctn. De cultuurtaak van den k Polak- De vakvereeniging, be- Knopte beschouwing van haar wezen en ge schiedenis. Portielje en Abramsz. Het Ar- tisboek, 2 dln. Spence. Legenden en ro mances van Spanje. Stempels. De levens beschouwing der naaste toekomst. Trine. Mijn wijsbegeerten en mijn godsdienst. ren geschenke ontvangen: Grunwald. Wil helm, de banneling van Wieringen. Het hierboven genoemde Artisboek zal on getwijfeld bij velen in den smaak vallen. Wel ke A. G. O.-bezoeker is niet verlangend weer eens iets van den heer Portielje te hooren? En wie van ons kwam ooit uit. Artis zonder de verzuchting: „Hè, daar moest je nu eens méér naar toe kunnen gaan?" Welnu, de schrijvers van het Artis-boek roepen U een hartelijk welkom toe in Artis, en, zonder dat ge er een reis voor behoeft te maken, leiden zij U door de lanen van Artis, U vertellend van het wondervolle leven der dieren. Langs de stallen van de kameelen en. lama's voeren zij U naar het vogelhuis en van daar naar d» apen. Maar 't ie immers te veel U

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2