T Heeren-enKinderkleedini) Heerenmode-artikelen en Ondergoederen, G. BRAMLAGE, Weststraat. Tweede Blad. VAN DONDERDAG 18 JANUARI 1923. Ingezonden Mededeellng. Wij gaan nog steeds voort met onze opruiming in en raden U aan, bij eenige behoefte, daarvan gebruik te maken. Zeer lage prijzen. Alom gunstig bekend staande qualiteiten. Magazijn van goedkoope Heeren- en Kinderkleeding. PLAATSELIJK NIEUWS. (Vervolg van het Eerste blad.) Men verzoekt ons plaatsing van de vol gende M O TIE. De afdeeling Helder van den Bond van Marine-Onderofficieren, in huishoudelijke vergadering bijeen op 16 Januari 1923, in het Militair Tehuis, Spoorstraat; kennis genomen hebbende van de vele door den Minister van Marine in een kort tijdsbestek uitgevaardigde resolutiën allen niet betrekking tot de levenspositie van het personeel in dienst bij de zeemacht; dat verscheidene dezer beschikkingen ver band houden met de rechtspositie van dat personeel; dat hiertoe in het bijzonder moet worden gerekend de beschikking van 30 December j.1., waarbij is bepaald, dat pensioengerech tigde onderofficieren niet meer tot ontslag behoeven te worden voorgedragen; overwegende: dat een behoorlijk geregelde rechtspositie van dat personeel, hoewel hieraan reeds eeni ge jaren een daartoe in het leven geroepen oommissie werkzaam is, nog steeds op zich laat wachten; dat meermalen, voor wat het laatste be treft, door verschillende Ministers eenigszins betere perspectieven werden geopend; dat thans naar aanleiding van hooger aan gehaalde resolutie doorvoering dezer voor uitzichten uitgesloten lijkt; gehoord de gehouden besprekingen; van oordeel, dat het niet in uitzicht stellen van een bij de wet geregelde rechtspositie, zoomede het niet op bevredigende wijze op lossen van het bevorderingsvraagstiïk dan ook het belang van het personeel ernstig schaadt; dringt er daarom bij den Minister van Ma rine op aan, aan deze alleszins rechtmatige verlangens tegemoet te komen; besluit deze motie te publioeeren. Zang- en Ree. Ver. „Harmonie'". Naar wij vernemen zal de verloting van het schilderstuk afgestaan door den heer Jaarsma en de drie tulbanden afgestaan door firma Taaie (bakkerij „Heldria") Ko ningstraat, waarvan de helft der opbrengst is bestemd voor de tuberculoselijdster (Co mité de dames Warners en Heijbiok), in het openbaar plaats hebben op a.s. Vrijdag 19 Januari 1923 des avonds half negen uur in de voorzaal van Casino. Brand. Hedenmorgen te 6 uur brak in het perceel 2e Vroonstraat 111, bewoond door den tim merman P. Scliraa, brand uit. De bewoner kon zichzelf ï^iet een kind met moeite redden, zijn vrouw was verplicht door het dak raampje te kruipen. Een klein kind, dat zij op den arm droeg, moest zij in de dakgoot leggen, teneinde zichzelf te kunnen redden. Het perceel is totaal uitgebrand. Men ver moedt, dat de brand aangekomen is in den schoorsteen, tengevolge van de brandende kachel. In dit vroege morgenuur veroorzaakte deze gebeurtenis begrijpelijkerwijs groote conster natie in dit stadsdeel. - v,« - - Schuit gezonken. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een groenteschuit, toebehoorende aan den tuinder Kraakman van den Langendijk, die in het Heldersche Kanaal lag nabij het West plein, tengevolge van de spuiing van het water, waardoor dit zakte, gezonken. Het vaartuigje is gisteren weder vlotgebracht. BINNENLAND. Kamer van Koophandel en fabrieken. Holl. Noorderkwartier. In de Dinsdagmiddag gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel in Hol lands Noorderkwartier werd tot algemeen voorzitter gekozen de heer S. W. Arntz te Alkmaar. Tot voorzitter van het grootbedrijf werd herkozen de heer M. Kolster te Helder en tot voorzitter van het klein-bedrijf de heer Th. van der Kley te Alkmaar. Verkiezing Provinciale Staten. De stemming in Noord-Holland is bepaald op 11 April. Naar de Tel. verneemt, stellen de aftre dende liberale leden van de Provinciale Staten van Noord-Holland, de heeren dr. H. F. R. Hubrecht en F. Lieftinck J. Hzn., zich niet meer voor een verkiezing beschikbaar. Minister Aalberse. Naar de „Rsb." uit parlementaire kringen verneemt, moet minister Aalberse zeer ern stig het voornemen te kennen hebben gege ven af te treden. Dit heengaan kan zeer zeker worden verwacht, indien de Eerste Kamer haar goedkeuring mocht onthouden aan het wetsontwerp tot regeling van Ar beidsgeschillen. De Minister moet, naar een medewerker van het blad ter oore kwam, in bevoegde kringen duidelijk hebben te kennen gege ven, dat het hem zeer veel. moeite kost, den huidigen gang van zaken in het algemeen met zijn verantwoordelijkheid te dekken. De wethouderskwestie te Amsterdam. De Federatie Amsterdam der S. D. A. P. heeft Dinsdagavond een druk bezochte leden vergadering gehouden ter bespreking van de vraag, of, nu het aantal wethouders tot Sep tember teruggebracht is van 6 op 5, de thans in het College van B. en W. zitting hebbende sociaal-democraten hun mandaat al dan niet zullen neerleggen. De voorzitter, mr. G. van den Bergh, leidde de kwestie in. Vervolgens gaf de waarne mende fractie-voorzitter, de heer Ed. Polak, een overzicht van de motieven, welke bij de fractie bij het bepalen van haar houding heb ben geleid. Uit de vergadering deed daarna een tiental sprekers zich hooren. Zij werden door den heer Polak beantwoord. Met een1 overgroote meerderheid van stem men besloot daarop de vergadering, dat de heeren Wibaut en De Miranda hun wethou derszetel zullen blijven innemen. T" Plotseling overleden. De heer Schuller tot Peursem, hoofdinge nieur van den Waterstaat, wonende te Ber gen is gistermiddag omstreeks 4 uur op den weg van zijn bureau on het afgesneden ka naalvak te Alkmaar naar het station, eens klaps in elkaar gezakt en overleden. Het lijk is naar Bergen vervoerd. De Rijksmiddelen. De opbrengst der Rijksmiddelen over de maand December bedroeg 37.348.922, waar van 2.164.037 afkomstig is uit den tabaks accijns. Rekent men de opbrengst uit laatst genoemde belasting niet mede, dan blijft de totaal-opbrengst, over December ruim 3 mil- lioen bij die van Dec. 1921 ten achtar. In totaal werd in 1922 ontvangen 460.915.380, vermeerderd met 7.854,040 uit den tabaksaccijns, tegen 438.021.692 in 1921. 9 De opbrengst over December 1922 blijft ruim 600.000 ten achter bij 7« der raming. Een verhoogde opbrengst geven de perso- neele belasting (1.2 millioen meer), de in komsten- en vermogensbelasting (resp. 3 ton en 1 ton meer), de accijnsen, met uitzonde ring van die op geslacht, domeinen 1 ton) en loodsgelden 1 ton) gaven de overige middelen algemeen een verlaging te zien. In de eerste plaats zijn dit natuurlijk die middelen, welke rechtstreeks verband hou den met den handel, zooals dividend- en tan tième-belasting, registratie- en zegelrech ten. De laatste middelen bleven niet minder dan 918.780 bij de overeenkomstige maand van het vorige jaar en 1.8 millioen bij V« der raming ten achter. Direct verband met de tijdsomstandighe den vertoonen voorts de verminderde op brengsten der Invoerrechten (bijna 3 ton minder dan in 1921), de belasting op den gouden en zilveren waarborg. Aan opcenten ten bate van het leenings- fonds 1914 werd in December ontvangen 9.928.105 tegen 7.965.995 in Dec. 1921. In totaal werd in 1922 aan opcenten 132.136.433 ontvangen, tegen 117.428.849 in 1921. Uit de Oorlogswinst-belasting kwamen nog binnen 294.884 tegen- 7.965.995 in Dec. 1921. In totaal werd uit dezen hoofde in 1922 ruim 132V2 millioen ontvangen tegen bijna 117Vs millioen in 1921. De Indische leening te Londen. De Londensche correspondent van het Hbl. meldde Woensdagochtend, dat demitgif- te van de Ned. Indische leening van 4 mill. een groot succes is geweest en dat de in schrijving reeds in den loop van den ochtend werd gesloten. Het Intern. Verbond van Vakvereenigingen. Naar aanleiding van de militaire bezetting van het Roergebied is een conferentie van de bij de Intern. Transportarbeiders-federa tie aangesloten organisaties van transpmt- en. spoorwegarbeiders bijeengeroepen. Ofschoon erkend moest worden, dat een daadwerkelijke actie tegen de bezetting van de zijde der arbeiders door de bestaande verdeeldheid eenerzijds, en door de nationa listische propaganda anderzijds, buitenge woon bemoeilijkt wordt, verklaarden de ver tegenwoordigers der mijnwerkers, transport arbeiders en metaalarbeiders zich bereid, iedere actie van het Intern. Verbond van Vakvereenigingen zoo krachtig mogelijk te ondersteunen. Rotterdamsche Lloyd. Naar uit Vlissingen wordt gemeld, ont ving de Kon. Maatsch. „De Schelde" van den Rotterd. Lloyd order voor den bouw van een stoomschip. Een Indisch Bronheek? Pa van der Steur heeft de beschikking aangevraagd over een leegstaand 1 andsge bouw in een gezonde streek tot stichting van een Indisch Bronbeek. Vliegtuigen voor Indië. Naar gemeld wordt, zou het ministerie van koloniën weer eenige belangrijke orders voor vliegtuigen als de Havilland-machines, Avro-sohoohnachines en Vickers-amphibieën in Engeland geplaatst hebben. u BUITENLAND. De toestand. De commissie van herstel is, ook als men Engeland buiten beschouwing laat, duidelijk verdeeld. Wat de commissie Dinsdag tenslotte, met de stem van Engeland tegen, geconstateerd heeft, is slechts, dat Duitschland in gebreke was gebleven in zake de levering van kolen (wat zij al vroeger gedaan heeft) en de terug gaaf van vee. Voor de Franschen was na tuurlijk het belangrijkste gedeelte van het voorstel de aanhef (constateering van de wei gering van Duitschland om de betalingen in contanten en in natura voort te zetten), waar door dadelijk nieuwe maatregelen tegen Duitschland genomen hadden kunnen wor den op grond van willekeurige nalatigheid (immers weigering) in het betalen van scha devergoeding. Men weet, dat de commissie echter reeds eerder besloten had, den ter mijn voor storting van 15 Januari tot 31 Ja nuari uit te stellen. Daar heeft de commissie zich dan aan gehouden, ondanks he t Fran- sche verlangen, om de weigerachtigheid van Duitschland (tegenzet tegen het binnenruk ken van het Roer-dal) blijkbaar als een nieuw feit te beschouwen. Wij stellen ons voor, dat, behalve Engeland, ook Italië zich zoo hevig verzet heeft tegen verdere sancties of mili taire actie, dat Frankrijk en- België (welk laatste vermoedelijk toch al heldhaftig aan het voorstel meedeed) er de voorkeur aan hebben gegeven, in de commissie nog niet alles op haren en snaren te zetten. („N. Rott. Crt."). De houding der Duitschc regeering. Berlijn, 17 Januari. De rijksregeering heeft zich ook gisteren bezig gehouden met den toestand van het oogenblik. Het B. T. schrijft dat zij, ook indien de Franschcn nog "verder in het Roergebied oprukken, zich van haar tot dusver aangenomen houding niet zal afbrengen en in geen geval met Frank rijk en België zal onderhandelen, zoolang de onrechtmatige bezetting voorduurt. In een vergadering te Freiburg heeft Eng- ler, den Badenschen minister v. arbeid, mee gedeeld, dat Frankrijk enkele Duitsche bondsstaten, o.a. Baden een ruimere kolen- levering in het vooruitzicht had gesteld. Ba den heeft deze belofte echter afgeslagen. De Badqnsche Landdag en de Pruisische Raad van van de Ro State hebben tegen de bezetting 3r geprotesteerd. De militaire operaties der Franschen geëindigd. Dusseldorf, 17 Jan. Officieel. De mili taire operaties zijn geëindigd. Generaal De- goutte heeft twee dagorders tot het Fransche en Belgische leger gericht, ln het noorden opereeren Belgische ele menten in aansluiting met de Fransche troe pen. Daarna daalt de linie, de spoorlijn van Vcrhalle naar Water(?) volgend; en komt bij de bruggehoofden van Dusseldorf en Ohre- krath (Benrath?) uit. Nieuwe sancties. Essen, 17 Jan. Van Fransche zijde wordt medegedeeld, dat hedennacht als nieuwe sanctie alle ledige kolenwagons, alsmede de sleepbooten op den Rijn en het Rijn-Heme- kunaal in beslag zullen worden genomen. Verder verluidt, dat morgenochtend de in beslagneming van en liet instellen eener controle over alle mijnen zal worden afge kondigd. Een bedreiging der mijneigenaars door de Franschen. Dusseldorf, 16 Jan. Fritz Thyssen en drie andere veretgenwoordigers van mijnmaat- schappijen werden heden ontboden om voor den generalen staf van het bruggehoofd Dus seldorf te verschijnen. In opdracht van generaal Degoutte ver klaarde generaal Simon, dat zij, indien zij in hun afwijzende houding volhardden, on middellijk gerechtelijk zouden worden ver volgd. Alle heeren verklaarden desgevraagd even wel, dat zij op het door hen ingenomen standpunt moeten blijven staan. Het verzet der mijneigenaren en arbeiders. Naar de draadlooze dienst meldt heeft de lieer Thomas, de algemeen vertegenwoordi ger van Hugo Stinnes, aan den correspon dent van de „Petit Parisien" tè Dusseldorf na de gisteren gehouden bijeenkomst ver klaard: „Wij zullen gevangenisstraf dragen, ook al het andere, maar wij zullen stellig geen kolen leveren." Ook de berichtgever van de „Times" in Dusseldorf stelt vast dat de Duitsche indus- trieelen nadrukkelijk hebben verklaard zich door niets tot de schadevergoedingsleverin gen te laten dwingen zoolang de Fransche en Belgische troepen in het Ruhrgebied lig gen. De kolenvoorziening van Duitschland. Berlijn, 17 Januari. De voorraad kolen van de Berlijnsche gasfabrieken schijnt min der te zijn, dan eerst werd vermoed. De Tag beweert, dat de aanwezige voorraden ten hoogste voor acht dagen toereikend zijn. In dien er dus geen verdere kolen in de hoofd stad aankomen, kunnen er ernstige storin gen van het economische leven worden ver wacht. De gasfabrieken koopen, ondanks de hooge valuta, zooveel Engelsche kolen als zij maar kunnen krijgen. Hierdoor wordt na- turlijk een verhooging van den kolenprijs noodzakelijk. De Berlijnsche huisvrouwen hamsteren thans petroleum. De vraag naar petroleum is zoo groot, dat de prijs onafge broken stijgt. In de meeste winkels worden slechts kleine hoeveelheden verkocht. Het beheer der Duitsche staatsbosschen door de geallieerden. Parijs, 17 Jan. De Fransche, Belgische en Italiaansche regeeringen zullen heden order geven om tot de onmiddellijke exploitatie der Duitsche staatbosschen over te gaan als sanctie tegenover het den 26en December door de Commissie van Herstel vastgestelde in gebreke blijven ten aanzien der leverin gen van hout. ITALIË. De vloot. Zooals reeds gemeld is, heeft admiraal Thaon di Revel, de minister van marine, ver zocht het hoofdstuk van de begrooting voor maritieme bewapening op 50 miljoen lire te brengen. De diensttijd voor de matrozen zal 28 maanden bedragen, het effectief van het vlootpersoneel 45000 man. Voor 1923 is reeds de bouw toegestaan van 2 lichte kruisers, 4 duikbooten, 4 torpedobootjagers, voor 1924 '25 hetzelfde, voor 1925'26 4 duikbooten, 4 jagers, 1926—'27 idem, 1927—28 1 lichte kruiser, 4 jagers. Het tuighuis te Napels is opgeheven. De golf van Napels krijgt een verdediging van duikbooten. De uitgaven voor den marine-luchtvaart dienst zullen van 11 op 15 miljoen lire wor den gebracht. DENEMARKEN. In de Deensche scheepvaart is een be langrijke verbetering ingetreden. Volgens een opgave van de reeders zijn alle stoom schepen thans in de vaart. Slechts tien groo te zeilschepen en een deel van de kleine zijn onwel egd. Op 9 Jan. van het vorige jaar waren 96 stoomschepen met 260.000 ton laadruimte en het meerendeel van de zeilschepen opge- le£d- J v. De vrachten zijn nog laag, maar de bezui- ging op de uitgaven, met name op de loonen van het personeel, heeft het mogelijk ge maakt de schepen weer in de vaart te bren gen. VEREENIGDE STATEN. De antidrankwet. Samuel Gompers, de president van de Amerikaansche federatie van den arbeid, beeft meegedeeld, dat hij binnenkort een krachtige actie zal beginnen tegen de anti- drankwet. Volgens dezen arbeidersleider zijn de Amerikaansche arbeiders in groote meerderheid tegen het drankverbod, zooals het thans door het congres wordt toegepast. De werklieden willen vrijwel unaniem, dat de bereiding en de verkoop van bier en wijn zullen, worden toegestaan. De arbeiders zullen tegen den bestaanden toestand op komen met allo macht, die zij door hun vak vereenigingen kunnen ontwikkelen. De Amerikaansche drankvloot. Londen, 17 Januari. De kapiteins van de schepen, die te New-York aankomen, klagen er over, dat de „Whiskyvloot", die juist bui ten de driemijlsgrens ligt, een bedreiging vormt voor de scheepvaart. De nachtelijke dranksmokkelaars varen zonder licht en bij de jongste sneeuwstormen kostte het som mige binnenkomende schepen groote moeite om aanvaringen te voorkomen. Het stoom schip Fort Victoria meldt, dat het voor het aanbreken van den dag twaalf schoeners en stoomschepen voorbij is gevaren, die zonder licht koers zetten naar de kust van New- Yersey, in de buurt van het lichtschip van liet Ambrosekanaal. KORTE BERICHTEN. Maarschalk Petain heeft zich naar het Ruhrgebied begeven. Het ontwerp van het vredesverdrag, dat den Turken te Lausanne zal worden aange boden, zal ook Zaterdag nog niet gereed zijn. Het Verbond van Britsche Kamers van Koophandel spreekt zich voor het verstrek ken van een moratorium aan Duitschland uit. Het acht den huidigen toestand gevaarlijk. Het spinnewiel begint in Duitschland weer in eere te komen. Volgens een officieele sta tistiek worden thans op de boederijen in Beieren ongeveer 500,000 spinnewielen ge bruikt. GEMENGD NIEUWS. Aanvaring in het Noordzeekanaal. Inzake de aanvaring in het Noordzeeka naal (zie le .blad) wordt nader gemeld, dat de schipper van het zandscheepje gered werd. De vrouw is verdronken. De eerste man terug. De heer W., te Hoensbroek, een staats mijnambtenaar, is eenigen tijd geleden in het huwelijk getreden met een Duitsche «rouw, een weduwe, naar het heette. Thans is evenwel plotseling de eerste man van de -vrouw, die in den oorlog geweest is en daarna als krijgsgevangene in Siberië ver bleven heeft, teruggekeerd. Verduistering van een spoorkaartje. Aan het station Zutpken stapte Dinsdag middag na zijn reisorder te hebben laten af stempelen een rechercheur in den trein naar Arnhem. De dienstdoende spoorwegambte naar aan het loket wist daardoor, dat er in den trein een rechercheur had plaats geno men. Kort daarop verscheen aan het loket een man met een kaartje naar Arnhem met liet verzoek om dit te willen terugnemen, om dat de reis niet doorging; deze reiziger kreeg zijn geld terug. Een oogenblik later kwam een vrouw aan het loket meedeelen, dat zij haar kaartje verloren had. De ambtenaar con troleert het nummer van het aan den reiziger verkochte kaartje en constateert, dat 'hij aan deze reeds een kaartje moet hebben verkocht en acht het waarschijnlijk, dat de reiziger het kaartje van de vrouw gevonden heeft en daarna ingewisseld. Zijn conclusie is dus, dat de man, die het kaartje verduisterde, in den trein moet zit ten. De ambtenaar snelde naar den trein, zocht en vond den rechercheur en deelde dezen mede, dat in den trein een reiziger moet zijn, die een kaartje had verduisterd. Hij gaf daarbij het nummer van het kaartje van dien reiziger op en verzocht den recher cheur hem zoo mogelijk aan de controle te Arnhem aan te houden. Inderdaad is dat ge schied, de rechercheur was te Arnhem het eerst van alle reizigers aan de controle. De nunmiers van de kaartjes van alle reizigers werden nagegaan, totdat ook het kaartjes nummer van den gezochten reiziger werd ontdekt. Daarop is diens aanhouding wegens verduistering gevolgd. Ziekte van Weil? Te Haarlem en te Utrecht is door verschil lende geneeskundigen de aandacht van het staatstoezicht op de volksgezondheid' geves tigd op eenige gevallen, waarbij onder koude rillingen geelzucht ontstond gepaard met al- gemeene ziekteverschijnselen, braken en kuitkrampen, hetgeen het vermoeden deed opperen of hier misschien de ziekte van Weil (icterus infectiosius, spirodiaetosis ictero- haemorrhagica der Japanners) in het spel kon zijn. Het gelukte tot dusverre niet de spirochaeten die als verwekkers der ziekte beschouwd worden te vinden en ook ver toonden de cavia's waarhij bloed van een der patiënten in de buikholte gespoten werd na 4 of 5 dagen nog geen geelzucht, zoodat voor alsnog niet het bewijs geleverd is dat men hier werkelijk met de ziekte van Weil te doen heeft, wat vooralsnog niet onwaarschijnlijk is. De ziekte van Weil toch wordt waarschijn lijk door ratten overgebracht en zoowel de te Haarlem als te Utrecht waargenomen geval len waren in aanraking geweest met uit het buitenland afkomstige vodden en ook was in beide gevallen de ziekte ontstaan in een om geving waar vele ratten voorkomen. De ziekte duurt meestal een week of drie en is niet geheel onschuldig. Zij vertoont vele punten van overeenkomst met de gele koorts, de verwekkers van beide zijn ook trouwens verwant. Tot dusverre beschikt men bij de gele koorts wel over een waardevol serum ter bestrijding en voorkoming van de ziekte, maar is men wat de „besmettelijke geelzucht" of ziekte van Weil betreft nog niet zoo ver gevorderd. Gelukkig is deze ziekte veel min der ernstig dan de gele koorts. De kabeljauw-expeditie. De Noorsche Visscherij-raad heeft beslo ten in den aanstaanden zomer een expeditie uit te rusten, welke visscherij-onderzoekingen zal verrichten bij Spitsbergen en in de Noord- pool-wateren. Volgens de „Tidens Tegn" ligt het in het voornemen een Poolzeesohip te charteren met een bemanning van acht personen en te visschen met alle soorten visebtuig. De expeditie zal drie maanden on derweg blijven. Het belangrijkste is zeker heid te krijgen of de kabeljauw leeft op den onderzeesohen bei'grug, welke van Noorwe gen naar Süitsbergen loopt en of dit de ver blijfplaats van den kabeljauw is wanneer hij niet wordt aangetroffen op de Noorsche kust. De laatste onderzoekingen schijnen aan te toonen, dat de kabeljauw leeft langs de ijs- randen in de Poolzee. De andere mogelijk heid wordt echter voorzien door professor Sars. De expeditie zal trachten de kabeljauw te vinden in haar zomerverblijf in de Pool- zeeën. Schipbreuk. Stockholm, 16 Januari. Het Duitsche motorschip Heimat uit Lübeck is in den nacht van Zondag op Maandag aan de Zweedsche kust hij Sandhauun vergaan. De bemanning, 6 of 7 man, is verdronken. De vondsten In Egypte. De Times verneemt uit Loeksor, dat in de binnenmuur van de voorkamer van het graf van Toetank Amen een aantal steun- gaten is aangetroffen. Daar zulke gaten ook in de muren van andere koningsgraven voorkomen en zij daar hebben gediend om er de balken in te laten rusten, waaraan de zware sarkofagen worden neergelaten, ge looft men thans met nog meer verwachting dan alreeds bestond, dat men in het nog niet geopende binnenvertrek de onge schonden sarkofaag van den koning zal vinden. Bjj het leegdragen van de reeds geopende kamer van Toet-ank-Amen zijn o.m. de vol gende zaken naar buiten gebracht: een bie zen stoel, twee snaarinstrumenten versierd met goudblad, een rustbank met rieten zit ting, twee_ zwart-houten hogen, een zeer fraaie kleine albasten vaas, een withouten taboeret, nog.een ebbenhouten taboeret, ver guld van den ouderdom, een mand met ge droogde vruchten, een doos in den vorm van een ei-schaal, een bundel rouwbloemen die in haar verdroogden staat prachtig zijn bewaard gebleven, en zelfs nog hier en daar iets van den groenen tint hebben bewaard. Zeventienjarige moedermoordenaar. De jury-rechtbank, van de Somme heeft Vrijdag den 17-jarigen Marius Léger ter dood veroordeeld wegens moord op zijn moeder. Zijn ouders waren boeren te Nurlu; hij bestal ze en was een deugniet. Daarom verstaken ze bun geld voor hem. In Juli wilde hij met alle geweld naar een feest te Quancourt en om het geld te kunnen be machtigen, schoot hij zijn moeder in koelen bloede dood, met twee schoten. Toen beroof de hij haar van de 30 francs, die zij bij zich droeg. Gedurende het gansche proces gedroeg Marius zich zeer onverschillig. Inktpotlood-vergiftiging. Glasz wijst in de Deutsche Medizinische Wochenschrift van 13 October 1922 weer eens op de ernstige verwikkelingen, die af gebroken punten van inktpotlood, en ook kleine sljjpdeeltjes daarvan, bij het binnen dringen in het menschelijk lichaam kunnen teweegbrengen. De desbetreffende aniline, kleurstof blijkt een protoplasmavergift van den eersten rang te zijn: versterf van de weefsels, waar zij mee in aanraking komt, is het onmiddellijk gevolg. In het oog kun- nen^ dientengevolge ernstige slijmvliesont stekingen, zwelling der oogleden, troebe- lingen van het hoornvlies en ook ernstig versterf tot stand komen. Wordt de aan doening niet herkend en de oorzaak de binnengedrongen potloodpunt of de slyp- seldeeltjes niet tijdig verwijderd, dan breidt het versterf zich vaak over groote oppervlakte in de breedte en de diepte uit. Erdheim heeft op dit alles vroeger in het Archiv für klinische Chirurgie reeds uit voerig gewezen. Glasz legt er den nadruk op, dat de algemeene gezondheidstoestand ernstig schade kan lijden. Hij zag vergifti gingsverschijnselen van algemeenen aard optreden (moeheid, zwakte, vermagering). De genezing gaat zeer langzaam in haar werk. UIT DEN OMTREK. Breezand. De rijksveldwachter J. P. Korstanje van Alkmaar is overgeplaatst naar Breezand. Anna-Paulowna. In verband met de Zuiderzeewerken arri- veeren te Van Ewyoksluis reeds materialen voor het houwen van keeten. In de haven wordt ijverig met baggermolens gewerkt, hetgeen voor de schipoerij en natuurlijk in de eerste plaats voor de postboot van Wie- ringen een groote verbetering brengen zal. Burgerlijke Stand van Anna-Paulowna. GEBOREN: Hendrik Pieter, z. v. C. de Boer en H. J. Assendorp; Florentius An- thonius Martinus, z. v. G. van den Berg en J. M. van der Reep; Petronella, d. v. N. J. Vroone en A. Bakker; Cornelis, z. v. C. Schrama en A. C. Broedersz. OVERLEDEN: Elisabeth Maria van Ton geren, oud 43 jaar, echtgen. van P. Weijers. ,1* Anna Paulowna. Onze Polder, die door het bedanken van den heer A. J. de Jongh als penningmeester, een van zijn ambtenaren met een groot aan tal dienstjaren zag heengaan, zal straks op nieuw een ambtenaar met een groot aantal dienstjaren zijn functie zien neerleggen. De heer S. Speets, bode van den Polder, denkt n.1. tegen 1 April a.s. zijn ontslag als zoo danig aan te vragen. Ook de heer Speets is een 40-tal jaren in dienst van den Polder geweest. Wierlngen. Mej. A. A. Bax onderwijzeres aan de O.L. school te Hippolytushoef alhier staat No. 1 op de voordracht voor onderwijzeres aan de Borneoschool te Amsterdam. Onze plaatsgenoot de lieer C. Everts is voornemens met ingang van 20 Jan. a.s. een auto-vrachtdienst over het eiland te openen. Of deze dienst levensvatbaarheid zal heb ben, betwijfelen wij sterk, aangezien de vrachtrijders, welke paard en wagen voor 't vervoer gebruiken allengs van de baan gaan wegens onvoldoende werk. De opbrengst der lijsten welke over 't wes telijk deel van ons eiland hebben gecircu leerd tot leniging van den nood in Rusland, speciaal voor aankoop van zaaigranen heeft bedragen 223. Voorwaar een mooi bedrag. MARINEBERICHTEN. Hr. Ms. „Zeeland". Blijkens bij het departement van marine ontvangen telegram is Hr. Ms. pantserdek- sohip Zeeland, onder bevel van kapitein- luitenant ter zee J. H. G. Kremer, op zijn oefeningsreis naar de Kanarische eilanden Maandag te Las Palmas aangekomen. Bij K. B. is W. F. J. van Waveren arts, met 15 Febr. 1923 beneemd tot off. van gez. 2e- kl. ibi.i de zeemacht. Bij Kon. besluit is, met ingang van 15 dezer, aan luit. ter zee der 2o kl. van do Kon. Mar.-Res. J. W. do Jong en aan adelborst der lo kl. van de Kon. Mar.-Res. J. F. Willemse, op hun verzoek eervol ontslag uit den reserve-dienst verleend.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5