NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. No. 5663 ZATERDAG 20 JANUARI 1923 51e JAARGANG Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. zmwmchmmesd mumhardts zenuw-taslettem ®9® 3" s< COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Holdorscbo Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.57". f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 50 Postgirorekening No. 16066. AD VERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 1—4 regels 40 ct. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v.d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). W i n t e r t d. Maan Zon Hoogwater Jan. ópT^ ond.i op: ond.: v.m.:n.m.: Zondag 21m. 9.45 a. 9.29 7.59 4.23 11.13 11.18 Maand. 22 „10.08 10.32 7.58 4.25 11.45 11.55 Dinsdag 23 „10.29 11.35,7.57 4.27 0.- 0.20 Woensd 24 10.53 12.7.55 4.28 0.28 0 51 Dond.d. 25 „11.18 12.38 7.54 4.30 1.07 1.40 Vrijdag 26-11.45 1.41 7.534.32 1.56 2.31 Zaterd. 27 12.IS 2.43 7 52 4.34 2.57 3.37 Licht op voor auto's en fietsen Zaterdag 20 Jan4.52 uur. Zondag 21 4.53 Maandag 22 4.55 HET FEUILLETON is op pag. 4 van het Eerste Blad opgenomen. GEMEENTE-BEGROOTING. ALGEMEEN RAPPORT. (V ervolg.) Bijlage IV. Gemeente-Reiniging. Er werd door een der leden zeer pessimis tisch gesproken over de opbrengst der afval producten. Deze verkoop zal, volgens hem, tegenvallen. Ook over het paardenvoeüer werden aan merkingen gemaakt, o. a. dat het te duur is. Ook van andere zijde werd de toekomst van dezen dienst erg donker ingezien. Elk jaar zijn de kosten hooger. Gevraagd werd, waar dit heen moet. Het lid, hier aan het woord, vraagt, of de leiding wel goed is. Ook over de jeugdige personen was men niet te spreken. De loonen vond men te hoog en het ontslaan van jongens op 21-jarigen leeftijd cynisch. Dit lid stelde voor om hen te-gen een lager loon in dienst te houden. Van andere zijde werd dit bestreden, maar algemeen was men het er over eens, om deze jenge mannen niet op 21-jarigen leeftijd te ontslaan, doch vast aan te stellen. Een lid verzocht om bij aanmaak van dienstkleeding ook gemeentenaren te laten inschrijven. Gevraagd werd, waarom B. en W. niet zijn gekomen met de reorganisatieplannen, en of het uitblijven daarvan komt door het verhan delde in de geheime Raadszitting hierover. Een ander lid vroeg, of het College de plannen tot verpachting al eens onder de oogen heeft gezien. Dat in andere gemeenten deze dienst nog duurder is dan hier, mag voor onze gemeente geen reden zijn, dat dit bedrijf zoo'n groot verlies oplevert. De post No. 7a, arbeidsloonen, groot 77.779, is een blok aan het been. Er kon, volgens het lid, hier aan het woord, veel meer bezuinigd worden op het minder schoonhouden der wegen en het minder laxieus onderhouden der wagens. Voorts is er veel te veel personeel. Uit het antwoord van B. en W. Voor zoover betreft de opmerking nopens de ontvangsten van den verkoop der afval producten zij medegedeeld, dat hierbij is uit gegaan van de prijzen, zooals die bij het op maken der begrooting bekend waren. Als de toestand in het Tuinbouwbedrijf niet verbe tert, zullen inderdaad deze genoemde ont vangsten tegenvallen. In den loop van 1922 is er ernstig naar ge streefd om een reorganisatie van het bedrijf tot stand te brengen, zooais U uit Bijlage No. 125 is gebleken. Daarbij is tevens overgelegd een rapport over eventueele verpachting van dit bedrijf aan particulieren. Daar nog ernstig getwijfeld wordt aan de daarin becijferde bezuiniging, is een nader onderzoek gaande en wel in hoeverre de mo gelijkheid aanwezig is om, met besparing van kosten, het vuilnis in zee te kunnen storten. Zoodra daaromtrent de noodige gegevens verkregen zijn worden deze aan den Raad overgelegd. De geopperde bezwaren nopens de jeug dige werklieden kunnen wij niet geheel on derschrijven. De regelingen, daaromtrent getroffen, vloeien voort uit de verordening op de rechts positie vooi^ de werklieden dezer gemeente en de daarbij gemaakte bepaling van het per centage-jeugdige werklieden, dat bij dezen tak van dienst kan worden tewerk gesteld, terwij) hunne bezoldiging is geregeld bij Raadsbesluit. In hoeverre nu daarin wijzi ging zal moeten worden aangebracht, kan o. i. nader in overleg met de Commissiën van Bijstand van dit bedrijf en van het Georga niseerd Overleg worden bezien. Bijlage V. Centrale Boekhouding Een lid bleef zich verzetten tegen deze in stelling, als zijnde te duur en niet noodig. Volgens dit lid is do Centrale Boekhou ding oorzaak, dat de begreotingen zoo laat worden ingediend. Anderzijds wordt dit bestreden en aan de Commissiën van Bijstand hiervan de schuld gegeven. Bewijzen werden gevraagd door andere leden, om waar te maken, wat het eerste lid heeft opgemerkt. Gevraagd werd om het loon van den con ciërge te verhoogen, in verband met de werk zaamheden van onderhoud, welke men met die van het Raadhuis gelijk stelde. Antwoord van B. en W. Naar aanleiding van hetgeen door een der leden naar voren wordt gebracht, als zou deze instelling duur werken en niet noodig zijn, spijt het ons College te moeten opmer ken, dat door dat lid geen nadere cijfers daaromtrent zijn gegeven. v ergeien mag toch niet worden, dat na de oprichting verschillende andere bedrijven onder de administratie der C. B. zijn gebracht, niet alleen zonder dat uitbreiding van admi nistratief personeel is voorgekomen, maar zelfs het totaal aantal vaste en tijdelijke (losse) krachten is verminderd van 26 op 19. De meening, alsof door de C. B. de be- drijfsbegrootingen zoo laat worden inge diend, moet worden weersproken, wijl deze in Juli 1922 bij ons achtereenvolgens zijn in gediend en zeer spoedlig zijn doorgezonden aan de betrokken Commissiën van Bijstand. De verbetering van het loon van de be trokken conciërge is thans in beliandeling. Bijlage VI. Grondbedrijf. Een lid vroeg om verschillende stukken grond te splitsen en te verkoopen. Andere leden zijn tegen het verkoopen van gronden en willen zooveel mogelijk grond in erfpacht uitgeven. Opgemerkt werd, dat dit mede de schuld is van den ouden Raad, dat thans de gronden zoo duur moeten worden betaald. Opgemerkt werd, dat de verliespost van ƒ83.010.446 enorm hoog is. Voorspeld werd, dat de gemeente, zoo doorgaande, binnen en kele jaren in den put zit. Gevraagd werd, of B. en W. naar andere middelen willen omzien, om hieraan te ont komen. Van andere zijde vond deze zienswijze be strijding. De kosten van „de donkere duinen" wilde men voor een groot gedeelte van het grond bedrijf afwentelen en brengen op de „Werk verschaffing". Antwoord van B. en W. De opmerking, als zou over 1923 een ver lies geraamd zijn voor dit bedrijf van ƒ83.010.445, is niet juist. Vergeten wordt hierbij, dat daarin zit een post van ƒ29.938.025 voor verplichte aflossingen, waartegenover staat de waarde van de aangekochte gronden. In hoeverre ook wijziging in de gevoerde grondpolitiek in de toekomst zal dienen te worden gebracht, kan voorshands niet wor den medegedeeld. Immers is het ondoenlijk om nu reeds met eenige juistheid voor dit jonge bedrijf de verder te volgen lijnen uit te stippelen, vooral ook omdat nog de voorzie ning der Volkshuisvesting onder abnormalen druk verkeert. Evenwel is binnenkort een voorstel te ver wachten, om de exploitatie der „Donkere Duinen" uit het grondbedrijf te lichten, wijl o. i. die bezitting krachtens hare bestemming daarbij niet behoort. Bijlage VII. Zweminrichting. Een lid vroeg, of de baten niet verhoogd kunnen worden door het geven 'van onder richt in de zwemkunst. Dit lid vroeg om de gemengde baden te verbieden. Hij meende, dat zulks tusschen 4 en 5 uur geschiedt. Door een ander lid werd de mogelijkheid bepleit van wanne kuip- en douchebaden en vroeg deze of B. en W. in die richting met voorstellen willen komen. Anderen vermeenden echter, dat B. en W. niet tot het maken van die kosten moeten overgaan. Zij vermeenden, dat de badgele genheid op de Marinewerf daarin voldoende voorziet. Een lid wees op het nadeelig saldo en vroeg of deze instelling niet voordeeliger geëxoloi- teerd kan worden. Voorts wenschte dit lid liever het zwembad san de andere zijde der Binnenhaven te zien gebracht. Antwoord van B. en W. Inderdaad ligt het in de bedoeling om on derricht te laten geven in de zwemkunst, ten einde de ontvangsten te kunnen opvoeren. De vraag om de gemengde baden te laten vervallen, betreft vermoedelijk het baden van kinderen beneden den leeftijd van 12 jaren. Reeds van de opening af is inderdaad geza menlijk door de meisjes en jongens beneden dien leeftijd van het zwembad gebruik ge maakt. Mocht de Raad er op staan om hierin wijziging te brengen, dan willen wij gaarne pogingen daartoe aanwenden. De mogelijkheid om kuip-douohehaden te doen aanbrengen, kunnen wij wel laten on derzoeken, maar ernstig wordt betwijfeld, of dit met het oog op de kosten, mogelijk zal zijn. Ook het feit, dat dit zwembad vrij ver buiten de eigenlijke bebouwde kom der ge meente ligt, zal er niet toe medewerken, het gebruik van die inrichtingen te bevorderen. Bijlage IX. Storting- en Ophaaldienst. Uitgaven. Volgno. 6. Kosten van overwerk, f 500. Gevraagd werd, waarvoor het overwerk geschiedt, Een lid meende, dat deze dienst niet accu raat genoeg werkt. Klachten komen geregeld voor over vervolgbriefjes, terwijl soms be slag op het loon wordt gelegd. Ook klaagde men over niet geregelde ophaling. Gevraagd werd of de kosten van dezen dienst voldoen de gedekt worden door de rente-opbrengst, en welke rente wordt bedongen. Meerdere leden vonden, dat voor den ge- pensionneerden incasseerder D. Bossen, een ander, niet gepensionneerde, moet worden te werk gesteld. Ingezonden mededeeling» Het Consultatiebureau is geopend iederen Dinsdag van 7—8 uur 's avonds, in de voor malige Stads-Apotheek naast het Ziekenhuis Consult kosteloos. M. J. W. RIENKS, Directeur. Antwoord van B. en W. Het zal ons aangenaam zijn om eventueele klachten over het minder goed function- neeren van dezen dienst steeds onmiddellijk te ontvangen, daar anders de geuite klacht, door hare algemeenheid, niet nader kan wor den onderzocht. Loonbeslag is door de gemeente den laat- sten tijd zeer sporadisch toegepast en eerst dan nog alleen na nauwgezet onderzoek in hoeverre de belastingschuldige, in verband met de samenstelling van zijn gezin, een meer of minder groot deel van zijn loon kon derven. Vermoedelijk moeten dan ook de ge uite klachten op rekening geboekt worden van den achterstand, welke bestaat bij de betaling der belasting. Ten aanzien van den wensch, nopens den incasseerder Bossen, kan worden medege deeld, dat deze geen vaste aanstelling heeft verkregen. Bijlage X. Geneeskundige dienst. Gevraagd werd in hoeverre de onderhan delingen zijn gevorderd betreffende het be schikbaar stellen van een gedeelte van het Marine-Hospitaal. Meerdere leden vroegen hoe het gesteld is met de kwestie van het Ziekenhuis. Er moet, betoogden zij, meerdere ruimte beschikbaar komen, opdat snellere opneming mogelijk zij. Een ander lid vond de geneesmiddelen prijsverlaging nog niet van eenige betee- kenis. Uit het antwoord van B. en W. De onderhandelingen met het Departe ment van Marine om te komen tot oplossing van ons Ziekenhuisvraagstuk, verkeerden nog niet in een zoodanig stadium, dat daar omtrent positieve mededeelingen kunnen gedaan worden. Eene. vergelijking van de nu geldende met de vorige tarieven der geneesmiddelen, ach ten wij voorshands nog niet mogelijk, wijl die alleen dan met eenige juistheid kan ge schieden, wanneer tegenover elkaar kunnen worden gesteld de gelijkwaardige betrokken hoeveelheden. Bijlage XII. Burgerlijk Armbestuur. Van verschillende zijden werd het Bur gerlijk Armbestuur hulde gebracht voor de wijze waarop het zijn moeilijke taak ten uit voer brengt. Gevraagd werd, hoe het komt, dat de prij zen der levensmiddelen hooger zijn geraamd dan verleden jaar, terwijl die prijzen naar beneden gaan. Antwoord van B. en W. In antwoord op de hier gestelde vraag kan worden meegedeeld, dat juist, in tegenstel ling met de geuite meening, op dezen post 600 minder geraamd is dan over 1922. Ze kerheidshalve is echter 6500 geraamd, in verband met het verleenen van tijdelijke huisvesting aan personen, die geen onder dak hebben. Bijlage XIV. Weeshuis. Gevraagd werd, welke de resultaten zijn der gezinsverpleging. Meerdere leden vroegen, waarom de te genwoordige directeur boven zijn wachtgeld nog vrij wonen, vuur en licht geniet. Deze leden stellen voor hem hiervoor te laten be talen overeenkomstig den Reglementairen grondslag. Anderzb'ds betoogde men, dat men, door een gemeente-werkman hier tijde lijk onder te brengen, goedkooper uit zou komen. G-aarne wenschten deze leden hier omtrent ingelicht te worden en noodigen B. en W. uit een eind te maken aan genoemde bevoorrechting. Antwoord van B. en W. Voor zoover over de gezinsverpleging een oordeel kan worden uitgesproken, zij mede gedeeld, dat de resultaten in dezen betrek kelijk nog korten tijd bereikt, o.i. gunstig zijn. Met het College van Regenten is onder handeld over een korting op het wachtgeld van den voorm. Directeur voor het genot van vrij wonen, vuur en licht voor de door dezen verrichte diensten, betreffende bewa king van het voorm. Weeshuis. Daarbij is gebleken, dat met het oog op de bestaande wettelijke en andere bepalingen het o.i. geen aanbeveling verdiende om een bedrag daar voor van diens wachtgeld te doen inhouden. Het denkbeeld om in zijne plaats aan een werkman van de gemeente tijdelijk dezen dienst op te dragen, zal niader ernstig door ons worden overwogen. Gemeente-Begrooting. Uitgaven. Volgno. 78. Jaarwedden der Wethouders f 7500.—. Een lid stelde voor de jaarwedden van ei ken Wethouder met f 1000 te verminderen. Andere leden wenschten echter deze jaar wedden gehandhaafd te zien. De vele werk zaamheden aan het Wethoudersambt verbon den, maken dat dit ambt niet meer, zooals vroeger, een eerambt is. Antwoord van B. en W. Wij wenschen ons te onthouden van eene bespreking over eene voorgenomen poging om de wedden der Wethouders te verlagen en laten de beslissing daarover aan den Raad. Volgno. 81. Presentiegeld der Raadsleden f 2700.—. Een lid wenschte het presentiegeld der Raadsleden teruggebracht te zien tot 2.50 per Raadszitting. Andere leden achtten het presentiegeld niet te hoog, ^terwijl een lid dan liever al- geheele afschaffing wenschte. - V- A' Antwoord van B. en W. Ditzelfde standpunt nemen wij in ten op zichte van de voorgestelde vermindering, resp. intrekking van het presentiegeld voor de Raadsleden. Volgno. 82. Jaarwedden en toelagen voor ambtenaren ter Secretarie f 6i358. Gevraagd werd waardoor deize post stijgt. Antwoord van B. en W. De stijging van dezen post moet ver klaard worden, doordat aan de daarvoor in aanmerking komende ambtenaren eene sa- larisverhooging, krachtens de salarisver ordening, behoort te worden toegekend. In de toelichting op dezen post is aangeduid, welke ambtenaren daarvoor in aanmerking komen. Tevens werd hierop gebracht het salaris van een typiste (mej. Wuis), die even wel naar de Zeevaartschool zal overgaan. Hare aanwezigheid is aldaar noodig voor het maken van citaten, enz. voor de leeraren en leerlingen, waarvoor anders gelden moe ten worden uitgegeven. In deze kosten draagt het Rijk 75 bij. Volgno. 106. Kosten voor den Vischaf- slag f 13050. Een lid vroeg of de verbouwingskosten van den Vischafslag reeds in dezen post zijn begrepen. Uit het antwoord van B. en W. Uit den aard der zaak zijn de kosten van verbouw van den Vischafslag niet onder dezen post begrepen, doch deze zullen moe ten worden bestreden uit een t. z. t. aan te gane geldleening. Volgno. 113. Onderhoud wandelplaatsen en plantsoenen f 112i0. Algemeen werd de wensch geuit voor meer besnoeiing van de boomen aan de Kerk- gracht, Loodsgracht, enz. Dit in verband met de vele klachten der bewoners. Antwoord van B. en W. In antwoord hierop deelen wij mede, dat het de bedoeling van den Directeur der Rei niging en Plantsoenen is alle boomen aan snoeien en opsnijden te onderwerpen. Reeds langen tijd geleden heeft deze ambtenaar de w'erkzaamheden der plantsoenen zóó gere geld, dat er nu tijd voor is met dit werk voort te gaan. Door den nieuwen aanleg van Kerkhof-, Huisduiner- en Brakkeveldweg in den afgeloopen winter, is er geen tijd meer geweest om alle boomen te behandelen. Volgno. 127. Jaarwedden van den Inspec teur en van de politie-agenten f 82210. Men vroeg hoe het komt, dat het aantal brigadiers ten opzichte van het aantal agen ten zoo hoog is. Men vond dit niet goed' en vroeg verandering in dezen toestand. Antwoord van B. en W. In antwoord hierop deelen wij U mede, dat, als gevolg van de invoering van den acht- urendag bij de politie, de bezetting van elk der drie politiebureaux in drie ploegen ver deeld werd, zoodat het geheele korps in ne gen ploegen werd verdeeld. Het lag in de bedoeling om als Commandant van elk dier ploegen een brigadier te doen optreden, ten einde dezen te belasten met bet uitmaken van den dienst aan elk der bureaux, het bij houden van het dagelijksch rapport, alsmede het houden van toezicht op de in zijn ploeg dienstdoende agenten van politie. Doordat de brigadier J. P. Hoving te Julianadorp is gestationneerd (hij is als agent daarheen vertrokken) en de brigadier A. Raven is werkzaam gesteld bij de administratie, is thans aan de bureaux Zuidstraat en Molen plein in elk der ploegen een brigadier werk zaam, terwijl aan het Hoofdbureau van Po litie in één der ploegen een brigadier is in gedeeld. Aangezien uit den aard der zaak aan het Hoofdbureau van Politie, meer toezicht wordt uitgeoefend op de dienstvervulling der agenten, achten wij dit geen overwegend be zwaar. Bij de tegenwoordige indeeling van het politiekorps is het bovenbedoelde aantal bri gadiers beslist noodig, omdat als wachtcom mandant aan de politiebureaux iemand be hoort te fungeeren die de noodige leiding aan het personeel geeft en bij eventueele gebeurtenissen snel zijn maatregelen weet te nemen. Volgno. 158. Kosten van schoolbibliothe ken, van belooningen, eereblijken en school reisjes f iOOO. Gevraagd werd naar het gebruik maken van de schoolbibliotheken. Verder wenschte één lid te vornemeij, wanneer door de Bijzondere School afzon derlijke schoolreisjes worden ondernomen, of de kosten daarvoor door de gemeente ver goed zullen worden. Eenige ledon meenden het College van B. en W. een woord van hulde niet te moeten onthouden voor den voorgestelden uitgaaf post. Verder werd door deze leden gevraagd hoe het stond met de oefen- en speelter reinen. Ingezonden Mededeeling. overspanning, slapeloosheid,onrust, Gebruik IPer koker 7Sci. bij Apoth.èn drogisten vik g Verkrijgbaar te Helder, o.a. bijJ. W. v. d- liORST, Kanaalweg 147 en verder bij alle goede drogisten ter plaatse en in den omtrek. U68) Een lid vond den post voor de vacantie- reisjes overbodig en zag de kosten dier reis jes gaarne uit vrijwillige bijdragen bijeenge bracht: andere leden bestreden echter die meening met klem en betoogden dat zij er niet tegen op zouden zien dezen post zelfs te vertienvoudigen. Aantwoord van B. en W. Door de tijdsomstandigheden is voor schoolbibliotheken in de laatste jaren weinig uitgetrokken en de geraamde post dient om daarin nu beter te voorzien. Voor zoover ons bekend, wordt van de bestaande schoolbi bliotheken door de leerlingen een vrij groot gebruik gemaakt. Het komt ons voor, dat het aanbeveling zal verdienen de schoolreisjes gezamenlijk te organiseeren. De wijze waarop thans de schoolreisjes worden betaald, achten wij meer de aange wezen oplossing, daar anders onder de kin deren een o.i. minder gewenschte verhouding wordt geschapen, door de meer of minder fi- nancieele draagkracht der ouders. Omtrent den aanleg van een oefen- en speelterrein kan voorshands geen defini tieve mededeeling gedaan worden. Wel kan worden medegedeeld, dat pogingen zijn aan gewend' eene bijdrage van de aanlegkosten van het Rijk te verkrijgen. Volgno. 212. Subsidiën. Subsidie voor het Stedelijk Muziekkorps f 650. Gevraagd werd, waarom het bedrag van 900 is teruggebracht tot 650. Vrager meende, dat hier een onbillijkheid is ge schied en vernam gaarne nadere inlich tingen. Uit het antwoord van B. én W. Naar aanleiding van een door het Be stuur van het Stedelijk Muziekkorps inge diend verzoek, werd in de begrooting voor 1920 280.en in die van 1921 en 1922 900.uitgetrokken, zulks in verband met het voornemen, om het salaris van den Di recteur op 750.— per jaar te stellen,, ter wijl nu volgens de ingediende begrooting van dat Bestuur het voornemen bestaat om 500.hiervoor uit te trekken. Uit de balans blijkt dat met een subsidie van 650.— voldoende het afschrijvings bedrag kan worden bestreden, ter vervan ging of vernieuwing van de verouderde be- noodigdheden, terwijl overigens de uitgaven ruimschoots door eigen middelen gedekt kunnen worden. Burgemeester en Wethou ders zullen zich desondanks niet tegen eene verhooging tot 900.verzetten, wanneer de Raad die verhooging gewensoht acht. Volgno. 212. Openbare Leeszaal f 2500. Gevraagd werd waarom de Openbare Leeszaal de verhooging van subsidie, ad 500, krijgt. Dit lid verklaarde zich tegen verhooging; andere leden waren echter be reid dezè verhooging wel te geven. Antwoord van B. en W. Wat de verhoogde subsidie aan de Lees zaal betreft, wijzen wij U er op, dat alleen voor het jaar 1923 een extra-subsidie van 500.— wordt voorgesteld. Dit bedrag is noodig, doordat voor de Leeszaal het aan grenzend huis is in gebruik moeten worden genomen. De veranderingen zullen pl.m. 1500.a 1600.vereischen. Het Be stuur heeft inmiddels 1000.weten te be sparen, zoodat het ons billijk voorkomt, dat de gemeente een extra-bijdrage verleent van 600.—. Volgno. 214. Vacantietoeslag aan Gemeen te-Personeel f 5000. Door een lid werd voorgesteld dezen post in te trekken. Een ander lid echter wilde voor alle amb tenaren met een salaris boven 2000, den Ingezonden mededeeling. Noodseinen. Geen wonder, dat Moeder bij tijden prik kelbaar wordt! Haar tobberlg werk binnens huis, wasschen, strijken, verstellen, poetsen en de eindelooze huishoudelijke zorgen zou den door geen man verdragen worden. Wees voorzichtig! Prikkelbaarheid, pijn in de lendenen en zijden, hoofdpijn, rugpijn, urinekwalen, zenuwachtigheid, en duizelin gen zijn seinen van nierverzwakking. Om zich te hoeden voor ontwikkeling van' de lange nasleep van nog ernstiger nier- stoornissen, is het tijd om aan zichzelf te denken en de worstelende nieren met I'oster's Rugpijn Nierenpillen te helpen. Dit speciale niergeneesmiddel is geen alles geneizend middel; het werkt alleen op de nieren en blaas, en het baat tegm pijnlijke verschijnselen van nier- en blaaskwalen als nierzand, rheumatiek, steenvorming, water zucht, ischias, spit, blaasontsteking en urinc- zuurvergifivr,ing. Passend voor jong en oud, diende geen huis zonder Foster's Pillen te zijn. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken 1.75 per doos.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1