BUITENLAND. DUITSCHLAND. Prijsstijging op elk gebied. De daling van den markkoers tengevolge van de bezetting van het Ruhrgebied heeft een nieuwe acute prijsstijging op alle gebie den doen ontstaan. Het rijks-indexcijfer, dat op 5 Jan. volgens het bureau voor de stati stiek 1670 bedroeg, was op 15 Jan. tot het 2131-voudige van vóór den oorlog gestegen. Een nader antwoord van Cuno aan Polncaré. XVJJiU>lVCUAi^ÜiJ.CJ. AltJCJLO UC11 J-oUil Januari geumwooKi op Jfomcares reue in ue ■Kamer, u.u. li januari, ren aanzien van uen toians oescnikDareii nauwiaeuirgen reast van ue reue van uen rransonen nnmsier-presi- uenw ra nug net voigenue ie zeggen: Wanneer Koineare beweert, uav onze ininr- muni-presiaues aan gein in leveringen 111 naiura een oewjjs zijn van onzen onwn, zoo van uaarop te am. we urnen, uat in razz aan beianngen in geiu, zonuer ue üeigisciie soüat- kistonjei/ien, uonn xnet inbegrip uer bezei- tingsaosien, is aigeuragen: orO.i inimoen gouuinaik, aan leveringen in natura tsiz.i ïnnnoen, aan compensaue-betaiingen 182.9 nnnioen goudinaiken, tezamen l.ouo.7 nni- üoen gouumarn. Kin tenoren nebben wij nog aanzienlijke betanngen in papiermark ver- nciit, nu. bjjna kj inniiard voor aigeieverue binnenschepen, meer uan 9 miiharu voor üe kosten uer mtergeaineerue commissies, bijna lö mnhard voor restituties en meer uan lo nulnaru voor anuere binnemanusune uitga ven m verband met het vreuesverurag. Daar tegenover beuraagi het tekort in ue leverin gen van hout en kolen tezamen slechts 24 mnlioeii goudmark of ten hoogste 1.5 der totaie prestaties in 1922. Wanneer Poincaré verder beweert, dat Duitschiand üe uoor Frankrijk geëischte le veringen in natura, in het byzonuer het hout, de koien en üe stikstof, slechts 'tegen betaling in baar wil verrichten, zoo kan ten eerste naar üe bovengenoemüe prestaties worüen verwezen, en ten tweede worüen gezegd, dat üe Duitsohianü's prestatievermogen te bui ten gaande leveringen van reparatiekolen van 1.6 miliioen ton per maand een stijgenden invoer van Britsohe kolen, tot schade van de mark, noodzakelijk deden zijn, en dat Duitschiand in November gedwongen was om ook voor de leveringen in natura, met uit zondering van üe prestaties van het ver woeste gebied, om een moratorium van ver scheidene jaren te verzoeken. Buiten het bo vengenoemde voorbehoud om wilde men van Duitsohe zijde met Frankrijk verdragen op langen termijn over de levernig van üe voor naamste gebruiksgoederen tegen betaling afsluiten. Dit doei zou ook de door Duitsch iand voorgestelde, en de door Poincaré ge weigerde onderhandelingen met de Duitsche industrieelen dienen. Uit aanbiedingen van dezen aard volgt, volgens Poincaré, Duitsch- land's kwade wil. Na een weerlegging van de uitlating van Poincaré, dat Duitschiand meer stikstof pro duceerde dan voor zijn landbouw noodig was, merkte Cuno nog op, dat de vernieuwde po ging van Poincaré om het militaire karakter der bezetting van het Ruhrgebied te bedek ken, reeds door den rijkskanselier was ge kenschetst. Dat ter bescherming van veertig mijningenieurs 40.000 man met pantser auto's en artillerie „strictement nécessaire" zouden zijn, zal de heer Poincaré de meest naïeve ziel niet doen gelooven. De noodlottige uitwerking van den Fran- schen aanval blijkt uit den snellen val der mark van 6000 op 19.000 voor den dollar. De houding van den Rijksbond der Duitsche industrie. De Donderdag gehouden vergadering van den Rijksbond der Duitsche Industrie werd door den tweeden voorzitter Frohwein uit Eiberfeld geopend1 met een rede, waarin hij o. a. het volgende zeide: Het definitieve doel der Franschen ligt voor de hand. Zij willen het Duitsche rijk volkomen vernietigen. Door deze met het vredesverdrag strijdige houding hebben zij echter ook Duitschiand zijn vrijheid van han delen hergeven. De tegenstand tegen Frank rijk kan siechts worden uitgevoerd door den eenparigen wil van het gansche volk. Er mag niets geschieden, waardoor de vijanden nader tot hun doel zuilen komen. Wij weten, dat de opmarsoh naar het Ruhrgebied de eerste etappe is op den weg, dien Napoleon naar Moskou ging. Ten slotte deed' spr. een beroep op het volk om vol te houden, dan zal de intocht in het Ruhrgebied het begin van Duitscblands her leving zijn. Aan Fritz Thyssen werd een telegram ge zonden om hem voor zijn moedig optreden te danken. De Litauers ontruimen Memel. Volgens de „Voss. Ztg." zijn de Litauers op enkele commando's na uit de stad Memel teruggetrokken. Men heeft den indruk, dat het gansche Memelgebied zal worden ont ruimd, daar reeds een groot aantal Litausche franctireurs weer over de grens zijn terug gegaan. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Uit Lausanne wordt aan het Hbl. gemeld: Het gevaar voor een breuk, dat Woensdag nog zeer dreigend was, is Donderdag in een conferentie tusschen Curzon, Crowe en Bar rière voorloopig weer bezworen. Curzon heeft afgezien van zijn voornemen om het ontwerp-verdrag, dat h;j opgesteld heeft in den vorm van een ultimatum, aan de Tur ken te doen voorleggen en heeft er in toege stemd, dat door de drie uitnoodigende mo gendheden samen een ontwerp-verdrag vast gesteld zal worden na den terugkeer van Bompart en dat den Turken gelegenheid tot discussies en veranderingen gegeven zal worden. - - .v;- x Een verklaring van Moestafa Kemal. Moestafa Kemal bezocht gisteren de troe pen aan het front te Guebsa tegenover Prinkipo op enkele mijlen afstand van Con- stantinopel. Hy ontving later eenige Turk- sche journalisten uit Constantinopel tot wie hij in een toespraak zeide: „Ik ben niet pessi mistisch gestemd omtrent het resultaat van de conferentie te Lausanne, omdat ik geloof, dat Europa vroeger of later onze rechten moet erkennen. Er is geen andere uitweg mo gelijk; een andere vrede dan wü wenschen, kan niet duurzaam zijn. Mosoel kan niet van Turkije worden gescheiden. De volkspartij, welke ik-bezig ben op te richten, heeft ten doel de welvaart van Turkije te bevorderen Tot dusver ben ik militair geweest; thans wensch ik een wetgever te worden. Mocht Europa het anders willen en ons opnieuw tot een oorlog noodzaken, dan kunt gij er op vertrouwen, dat wij sterker zijn dan ooit te voren en volkomen in staat zijn, onze doel einden te bereiken." FRANKRIJK. Ontwortelden. Parijs, „Rue Brocbant 21. Hier wonen 60 Russische uitgewekenen. Een samovar, een mooie Russische theepot van verzilver koper, bij een antiquair in de buurt, wijst op hun nabijheid. Alle uitdragers uit de buurt heb ben trouwens iets van hun nalatenschap; wat ouderwetsche sieraden, zegels met familie wapens, siersabels, eerekruizen en vooral van die blauw geëmailleerde kruisjes, die in Rusland de belooning en het teeken zijn voor volbrachte academische studie. „Het huis, dat hen herbergt, was vroeger het „Duitsche toevlucht". Daar kwamen de „fraulein" onderwijzeressen, goevernantes, kooksters en dienstboden onderdak zoeken tot zjj een betrekking.of een opdracht. kregen; hun meubels staan er nog, hun pak ken liggen op zolder opgestapeld". Aldus begint de Matin een artikel over de „ontwortelden", de Russische uitgewekenen te Parijs, dat tot ondertitel draagt: ln het huis van de verbanning en de ellende. In de kelder staat een oud werkman, met een grijs baardje een stoelpoot te herstellen; dat is generaal Wadin, die destijds de artillerie in den Kaukasus aanvoerde, bij het beleg van Kars en Erzeroem. Om de verveling in de kleine garnizoensplaatsjes in de uithoe ken van zijn vaderland te verdrijven, om dronkenschap en spel te ontgaan, heeft hij meubelmaken geleerd. Die „huisvlijt" komt hem nu te pas, is nu zijn broodwinning. Hij is tevreden; hij heeft een onderdak, werk, behoeft niet te bedelen of iemand naar de oogen te zien. Zoo zijn er meer, die hun brood verdienen. Mevrouw Braïlofsky be heert het toevluchtsoord, bijgestaan door gravin Koesminsky, een achternicht van Leo Tolstoi. Mevrouw Brai'lofsky's zoon en doch ter en haar man, een goed pianist, verdrij ven den tijd en verdienen een boterham met hun muziek. Op een dakkamertje snort de naaimachine van de bijna zestigjarige me vrouw Nicolajef, generaalsweduwe, wier man van verdriet om den smaad van Brest Litofsk is overleden. Van haar laatste spaar- duiten heeft ze de machine gekocht en zij is langs de huizen gegaan om werk te zoeken. Vroeger, zegt zij met waardigheid en trots, werkte ik voor mijn genoegen, thans om mijn brood te verdienen. Haar eenige zorg is haar zoon, die te Batoem verblijft. Naast haar liggen, op een groote zolder kamer, negen studenten, oud-soldaten van Wrangel. In hun versleten uniform loopen zü eiken dag het eind naar Passy, waar het Russisch lyceum staat, en terug. Geld voor tram of bus hebben zijn niet. Zij studeeren drie aan drie uit één boek, vuur hebben zij niet op hun kamer. En dan te weten, dat er nog altijd rijke, schatrijke Russen te Parijs zijn, die hun geld verdienen met pokeren, ontucht en braspartijen. Kwamen zij maar eens hier in dit toevluchtsoord. Zij zouden er de twee jongetjes van 9 en 11 aantreffen, wier zusjes in het gasthuis van ellende zijn gestorven, wier vader, gewezen kolonel, groenteboer is, ergens buiten, 30 K.M. bui ten de stad, en wier moeder keukenmeid is in de provincie. Dan zouden zij ook verne men, dat al deze ongelukkigen gevaar loo pen eerstdaags op straat te komen staan daar het huis als Duitsch eigendom onder sekwester, verkocht moet worden. Er heerscht daar, zoo verklaart de schrijver van het stukje in de Matin ten slotte, een stom me, aandoenlijke ellende, zoo aardig, trotsch en edel gedragen, dat ik nauwelijks durf zeggen, dat de bewoners met grenzelooze dankbaarheid oude kleeren, oud ondergoed zouden ontvangen, en vooral schoolschrif ten, opschrijfboekjes en schrijfpapier om aan hun drang naar leeren, naar wetenschap te kunnen voldoen. Wie weet zouden daarop niet de denkbeelden worden neergelegd, welke Rusland nog eens uit den baaierd en het bloedbad zullen opheffen, Rusland, waar van zü droomen, het gebenedijde land, waar van de herinnering in hen schittert, als een heilig vuurl Zal men waarlyk den moed heb ben deze ongelukkigen op straat te zetten? KORTE BERICHTEN. De boemeltrein van Nantes naar Bor deaux is bij Aillebourg ontspoord. Tot dus ver zijn er 2 dooden en 3 gewonden. Uit Charleroi wordt gemeld, dat drie ar beiders, die afvoerbuizen van een fabriek te Moselli en Montigny aan de Tambre moes ten herstellen, door verstikking omgekomen zijn. Een vierde, die hulp wilde bieden, is eveneens gestikt. Een raadslid bil de werkverschaffing. Te Huizen verricht een raadslid, in zyn burgerlijk beroep werkloos geworden, thans arbeid by de werkverschaffing van de ge meente, onder de bevelen van den gemeente- areliiteet, meldt „Het Volk". Een gevonden portefeuille. Een handelsreiziger verliet in den avond van 19 September het Stationskoffiehuis aan de Prins Hendrikkade en vond, naar hij voor de Rechtbank; te Amsterdam verklaarde, in de deur 'n portefeuille liggen, die hü ijlings in zijn zak stak, want hij moest naar huis om te gaan eten. Na het eten begaf hij zich met de portefeuille naar het politieposthuis aan de Mauritskade, dicht by zyn woning. Hier maakte, naar zijn zeggen een agent de por tefeuille open en toen bleek er veel geld in te zitten, o.a. 'n bundeltje 1000-markbiljetten. De vinder gaf zyn adres en ging weg zonder dat de portefeuille in zyn aanwezigheid werd geïnventariseerd. In de portefeuille bleek een paspoort te zitten op naam van den eigenaar van het Stationskoffiehuis. Deze werd opgescheld, herkende ten bureele de portefeuille, doch miste 15 bankbiljetten van 1000 mark die er in hadden gezeten. De vinder beweerde dat deze ten politiebureele moesten zyn zoek geraakt, doch de agenten zeiden, dat de vin der loog met te zeggen, dat ze er in zaten toen de portefeuille in het posthuis werd ge bracht. Evenmin erkenden zy zoo'n bundel tje aan bekl. te hebben laten zien. Wel had de eene agent er in tegenwoordigheid van den vinder het paspoort uitgehaald en den naam voorgelezen, doch bekl. had toen niet gezegd, dat hy wist, dat de houder van het Stationskoffiehuis zoo heette. Bekl. zeide thans, daar toen niet aan gedacht te hebben. Ook had hy opgegeven de portefeuille op de Prins Hendrikkade gevonden te hebben. Bekl. beweerde dit gezegd te hebben, omdat hy niet wilde weten, dat hy in 't café was ge weest. De president Mr. Sleutelaar wees er den agenten op dat z;j beter hadden gedaan de portefeuille in tegenwoordigheid van den vinder te inventariseeren. Verschillende getuigen décharge ver klaarden dat bekl. zeer goed bekend stond en zich niet 'n zoo onbelangrijk bedrag aan marken had toe te eigenen. Het O. M., waargenomen door Mr. Dr. P. v. Heynsbergen, zeide dat de vermissing vaststaat als ook dat ze zich in de porte feuille bevonden. Bekl. is te kwader trouw en is voortdurend wisselend in zijn verkla ringen. Spr. achtte zijn schuld vaststaand en vorderde 4 maanden gevangenisstraf. De vinder hield zijn onschuld vol. De agenten logen volgens hem en hij had bij vergissing bij de politie andere verklarin gen afgelegd dan hier ter terechtzitting, om dat hij niet dacht, dat er 'n zaak van zou komen. Uitspraak 1 Februari. Fraude ten nadeele van de Mij. „Nederland". Gisteren heeft de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam de twee jeugdige kantoorbedienden, die in den loop van 1922 de Stoomvaartmaatschappij „Nederland", waarby zy werkzaam waren, voor 25.000 benadeelden, veroordeeld: de een tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf en de ander, die onder den invloed van den eer sten beklaagde gehandeld schijnt te hebben en die 12.000 van de aangerichte schade vergoedde, tot zes maanden gevangenisstraf. De eisch van het O. M. was onderscheiden lijk 2Va jaar en één jaar gevangenisstraf, voor beiden met aftrek der preventieve hech tenis. Eeuwenoud ingemaakt vleesch. Reuter verneemt uit Locksor: By de op gravingen in het graf van Toeh-Ank-Amen hebben de archeologen iets gevonden, dat, naar men meent, het oudste specimen van ingemaakt vleesch ter wereld is: het is n.1. 3350 jaar oud. Het vleesch, dat gebalsemd is, was in elliptische doozen, die op geweldige eieren leken, waarvan er 40 zyn gehaald uit het „gewelf der wonderen". Nauwelyks waren deze wonderlyke vond sten weggebracht, of een archeoloog kwam uit het graf met vier bronzen kandelaars van ongeëvenaarde schoonheid, in een waarvan een volkomen geconserveerde kaars was. Een meevaller. Uit Aurillac wordt aan de Matin gemeld, dat een opkooper van oude kleeren aldaar in den binnenzak van een heeren-jas, die hij in een verkooplokaal had gekocht, een testament heeft gevonden, geheel volgens de voorschriften van de wet opgemaakt, waarbij aan dengene, die het zou ontdekken een som van 80,000 frank in goud en bank papier wordt vermaakt. De som is te Auril lac geborgen op een plaats in het testament genoemd. Onvoldoend adres. Het Amerikaansche dept. van posterijen heeft meegedeeld dat, naar schatting, ieder jaar voor een bedrag van 350,000 verloren gaat in de Unie als een gevolg van het ver keerd of onvoldoend adresseeren van brie ven en andere poststukken. Het aantal brie ven dat per dag aan alle Amerikaansche post kantoren tezamen, wordt ontvangen met on voldoend adres bedraagt gemiddeld 375,381. Gewapend beton in Indië. Naar aanleiding van een officieele aan- wyzing van een oommissie, om de regeering van voorlichting te dienen nopens de om standigheden, onder welke gewapend beton in de nabyheid der zee in Ned.-Indië ver keert en de gevaren, welke zyn duurzaam heid bedreigen, verneemt Aneta, dat deze commissie werd ingesteld op een verzoek van particuliere zyde tot de regeering ge richt, wegens een ondervonden teleurstel ling op het gebied van de gebleken mindere duurzaamheid van het gewapend beton, ge bezigd by de zeehavenaanleg. In dit verband kan worden medegedeeld, dat zich 'by het beton, dat reeds eeuigan tijd dienst doet, verschijnselen hebben ge openbaard, welke het vermoeden wettigen, dat in de toekomst gevaar kan bestaan voor degradatie van het werk. Deze verschijnse len, bestaande uit roestvlekken aan de op pervlakte van het beton, werden onder meer ook geconstateerd by de verschillende ha venwerken op Tandjong Priok. Omtrent de oorzaken weet men nog niets met zekerheid; het is dan ook de taak van bovengenoemde oommissie hier naar te speuren, doch van deskundige wijze wordt de meening gekoesterd, dat de roestvlekken, waarvan hierboven sprake is, geweten moe ten worden aan het feit, dat door de tropi sche lucht aan de zeezijde veel zoutdeelen zweven aanzienlyk meer dan in koelere klimaten welke in het beton doordringen tot de wapeningsstaven en op die wyze het in de beton verwerkte yzer doen roesten. Is dit juist, dan kan het euvel alleen verhol pen worden door de beton te doen afdekken met een ondoordringbare laag, tenzij een nieuw procédé wordt uitgevonden, welke de specie zelf de noodige ondoordringbaarheid verleent. Een kassier failliet. De kassiersfirma Everts en Hazewinkel te Veendam heeft hare betalingen gestaakt De eenige aandeelhouder J. J. Hazewinkel is voor een paar dagen op reis gegaan. Hij is administrateur van de bouwvereeniging die 298 woningen exploiteert, kassier van ziekenfonds en een groot aantal kleine spaarders brachten hun gelden bij dezen kassier. Nader wordt bericht: De voortvluchtige kassier Hazewinkel moet zich in Stavoren hebben verdronken. (Volk). Overtreding der loterljwet? De drie firmanten der firma Jamin te Rot terdam, die door den kantonrechter daar ter stede wegens overtreding der loterywet wer den veroordeeld tot 25 boete, subs 1 dag hechtenis, werden in hooger beroep door de rechtbank ontslagen van alle rechtsvervol- IU. I»'E' Umi IIII HTTT~" ging. De rechtbank vernietigde het vonnis van den kantonrechter, achtte de fejten tig en overtuigend bewezen, maar niet straf baar. Het betrof hier de bekend0 tii" waarbij de koopers van goederen ter waarde van 25 cent. een stembiljet kregen en hun stem uitbrachten op het artl^|j naar hun meening in een bepaalden tyd ne meest verkocht zou worden. Motor-ongeluk. Een verschrikkelijk ongeluk overkwam een Europeaan te Soerabaja. Op een motorfiets gezeten kwam hij zoo dicht langs een vracht auto, dat zijn rechterbeen tusschen de tree plank van de auto en zijn motor beklemd raakte en even ondeT de knie geheel werd afgekneld. Zoo vreeseliik gewond reed hy nog een vierhonderd meter door, voordat hy zijn motor tot stilstand kon brengen en ter verpleging naar het stadsverband kon wor- den overgebracht. Een half uur laterwerd op het politiebureau, netjes in een pisang blad gewikkeld, als gevonden op den open baren weg, een half been met de sok en den schoen er nog aan, gedeponeerd, aldus het „Soer. Hbl." Nooit anders dan bij algemeene sttmmen. Nee, ik vind het niet goed, dat je op straat gaat spelen. „Hè moeder, ik mag ook nooit wat. Vraag het dan maar aan je vader. „Ais je hier in de straat blijft en oppast voor fietsen en auto's mag je een half uuitje op straat, maar niet langer." Dat kind zou wel verregaand idioot moe ten zijn, om een volgend maal niet aan vader te gaan vragen in plaats van aan moeder. Maar dan verbiedt misschien- de moeder het zeer nadrukkelyk en dan komt een discussie van deze soort tot stand: „Wees toeh niet zoo overdreven, laat hem maar even buiten. My goed, maar als er een ongeluk ge beurt, weet dan dat het jouw schuld is of zoo iets. Een verstandig kind trekt natuurlyk party van dergelyk meeningsverschil tusschen de ouders en als het kind later voor een der ouders, die het 't vaakst moet afleggen in de ouderlijke discussie eens een beetje te weinig respect vertoont, dan vragen vader en moe der zich wel eens af, hoe dat komen zou en ze begrijpen lang niet altijd, dat het kind in het huisgezin de eerste toepassing heeft geleerd van den nobelen regel: verdeel en heersch. Het zou daarom gewenscht zijn, dat de ouders, in welk opzicht ze ook willen blijven verschillen van opvatting, eens en voor altijd als stelregel aannamen: een verzoek van het kind moet met algemeene, dat is met twee stemmen worden aangenomen of verworpen. Heeft de een ja gezegd, dan moet de andere het ook doen, al gaat het dan met tegenzin, een andermaal handhaafd de andere party zyn uitspraak op zyn beurt. En niet de ver- antwoordelykheid op den ander schuiven; niet zeggen: „vraag het maar aan je vader, als die het goed vindt, dan vind ik het ook goed." Zelf een oordeel uitspreken. Het is zeker niet te veel gevergd, als men wenscht, dat de ouders een „eenheidsfront" zullen vormen. Er komen in het leven van het moderne kind maar al te vaak quaesties voor, waartegen een sterk eenheidsfront noodza- kelyk is. UIT DEN OMTREK. Oudeschild, 18 Jan. Gisteren had de derde Nutsbijeenkomst te Oudeschild plaats. De heer J. Dogger Hz. riep allen een hartelijk welkom toe in 't bij zonder den spreker van hedenavond, den heer B. Weersma van de Waak De heer Weersma kreeg nu het woord en las een drietal keurige schetsen, benevens een aar dig gedicht voor. Ernst en luim wisselden el kaar af en de spreker werd met de grootste aandacht gevolgd. Ter afwisseling werden door mej. J. N. Koopman een vijftal zang nummers gegeven, terwijl ook de heer Weersma een paar mooie liederen zong. De heer Dogger was zeker de tolk van alle aan wezigen toen hy den heer Weersma bedank te voor 't geen hij ten beste had gegeven, en hem een hartelijk tot weerziens toeriep. Deze week werden van hier verzonden 23 koeien, 10 varkens, 8 schapen, 6 kalveren, 2 paarden en 1 veulen. SPORT. Voetbal. Geel Wit. Geel Wit 1 heeft Zondag een vriie ronde en zal deze benutten door een tegenbezoek te bren gen bij het adelborsten-team. De laatste wedstrijd tusschen deze^ twee elftallen etedigde m LTvPOl-,0f ,GeeI W" het Zondag weer ^ot niet 7oli 7pW z¥ weten te brengen, schijnt ons flinke, nW k' £uri adelborsten over een zcM on H U nTi u g-ien 00k de ,aatstc TjRntQ 1 li? 1 behaald. De wedstrijd heeft w-*T ?n vailgt 0,n 2 uur- Wel- van bc^in tot eind. uw kunuen> vasthouden ■/iiD?rü,r,K?®el Wit Zondag a.s. weer vrij is, zal een van buiten do plaats naar wiiL 1 ni!eï' Wij deelen geheel deze ziens- tlaaf het een goede oefening is voor do restoerendo competitie wedstrijden en om van do onderste plaats te komen. I Wit 2 gaat bij Texel op bezoek en gezien do overwinning van Texel I op II.R.C. 3 op j 1 l.Ki'ff vf,oe,z,en vd.i voor de nederlaag, doch hot A voetballen, dus afwachten maar. Goe! Wit 3 ontvangt om 2 uur op den Strooweg I'JW- 1 en zullen zij ook alle zeilen bij moeten zotten om kranig partij te geven. TTnn r,Wit 4 is ook vrij, terwiil Goel Wit 5 ir j op bPzoek l«U*t en onze baby's het wel hard te verantwoorden zullen krijgen. Korfbal. H.K.C.-nicuws. Zondag a.s vertrekt H.K.C. 2 naar Borgen on, Kcnnemors 1 partij te geven, een ploeg die er ntïï 2WÜ ZTT rl •A. C. de Buijzer, B. J. Blom Kesorvo-' ij °^rmn- man, R. v. Wensen F Mr,,,™ w Conne- boek. L. Braber, A^' v. Oosterom R W1i«- .»Sïï iil".*p°0|°l- *lta ""''"'-ik. ook 4. r.- Afd. 1 A. - D.O.S. 1—R.O.D.A. 2, Lagrand; Achilles 1-K.Z. 3, do Boer Afd. 2 B. Ivon- neinorsIl.K.C. 2, do Bakker. Ard. 3 B. U.D.I.—S.S.S., C. Swenne. Steunt de H.K.C., wordt donateur 1.25 per kwartaal of lid, voor heeren 0.30, dames U-O en adsp. 0.10 per week. Officieele mededcelingen van den N.-H. K. B. Bovengenoemde Bond verzoekt ,aan1 korfbal clubs in Heldor en omstreken, dio deze sport beoefenen, maar nog niet aangesloten zijn dij aen N.-ll. of Nedorl. korfbalbond, zich op te geven als lid dezer bonden, om zoo de korlbalsport iu iloll. Noorden op to werken en zoodoende hier een ai'deeling to krijgen, waardoor veel onkosten worden vermeden. Voor inlichtingen hieromtrent kan men zich vervoegen de Wetstraat 26, Heldor. Ingeval een veroeiiigiug hoden wil toetreden, zal er bij groote deelname mede H.K.C. 3 en 4 een sterke oompetitie gevormd worden of des- goweiisclit een competitie als gewoon beschouwen. Hieraan is het voordooi verbonden dat mon slechts lialvo contributie heeft te betalen aan den N -H K li, secr. Bijenkorfstraat 17, Zaandam. Het 'entreegeld voor de vereeniging bedraagt f 2.50, wat natuurlijk niet wordt torugbotaald, "ls de vereen, den bond uitgaat om de een of andere reden. Dit geld behoeft dus slechts een maal betaald te worden. Do contributie bedraagt voor ieder lid 1 per jaar, dus voor een twaalf tal f 12; maar in het bovenstaand geval nu f 6, omreden zij het korfballen in Helder en omstreken willen bevorderen. Inlichtmgen en reglementen verkrijgbaar de Wetstraat 2b, alhier. Re t nog gemod te worden dat de N.-ll. K. B. oen wedstrijd heeft uitgeschreven, waar ook vereenigingen aan deel kunnen nemen, die nog niet aangesloten zijn, n.1 om den Zilveren Molen. De winnende vereeniging krijgt dezen molen voor oen jaar in haar bezit, terwijl het twaalftal persoonlijk oen klein molentje voor herinnering krijgt. Deze wedstrijden worden districtsgewijzo gehouden bv. district Heider is Texel Sportclub, O.K.O. (Oosterend), H.K.U 1, 2, 3, ené, O.D.l.S. 1 (Oudesluis), U.D.I. (W inkel), S.S.S. (Nieuwe Niedorp). Er kunnen ook Zaterdagsche competities in gedeeld worden voor clubs als Turnlust enz. LEGERBERICHTEN. Raiigschilvkiiigsregeling. Bij ministorieele beschikking is nader bepaald: I. mot afwijking iii zooverre van het bepaalde in het laatste lid van punt 3 van L.O. 1922 no. 430, zullen in de gevallen, waarin het aan de coirunissiën in tweeden aanleg, genoomd in de L.O. 1922 nos. 430 en 516, blijkt dat de aantallen personen, welke bij haar rangschikkingsvoorstel aan den minister van Oorlog in de categoriën B. en C. zullen zijn geplaatst, gezamenlijk min der zullen bedragen dan de aantallen welke ver moedelijk voor dienstverlating in aanmerking zullen komen opgeven in de aanschrijvingen aan den M. v. O. 18 Nov. 1922, 2e afd. no. 711 en van 2 Jan. 1923, 3de afd. no. 109 de commis- siën in tweeden aanleg aan de commissiën in eersten aanleg opgedragen eveneens een indeeling naar de gezinsomstandigheden van de in catego rie a geplaatsten op te maken, met opgave van de bijzondere gegevens, een en ander bedoeld in het 2de lid van punt 3 resp. in punt 4 van L.O. 1922 no. 430. II. mot afwijking in zooverre van het bepaald» in het L.O. 1922 nrs. 430 en 455 zullen sergean ten (wachtmeesters), sergeanten-vuur werker en fouriers alsnog gerangschikt en ingedeeld worden als behoorendo tot een rang en bij hun wapens samen op een lijst geplaatst worden. De afzon derlijke lijst der vuurwerkers (sergeanten-majoor en sergeant) blijft mede gehandhaafd. De beoordeeling van de fouriers en van d» sergeanten-vuurwerker, zoomede van de onder officieren in den rang van sergeant (wacht meester) en van fourier of vuurwerker verrich ten dienst, voor zoover de dienstverrichtingen in alle deze functiën daatoe aanleiding geven. III. In legerorder 1922 nr. 430 worden de vol gende wijzigingen aangebracht: lo. op blz. 3 1) te lezen 1) belanghebbenden kunnen hun wensch te kennen geven vrijwillig van de non-activiteit of wachtgeldregeling gebruik te maken: lo. behalve 'gedurende het opmaken van de indeeling en rangschikking door de commissiën in eersten en in tweeden aanleg, gedurende veertien dagen na ontvangst van het bericht, dat de commissie in tweeden aanleg hun omtrent hunne eigenlijke indeeling doet toekomen (zie punt 6, III); 2o indien zij door de commissie in tweeden aanleg in een der categorieën a of b geplaatst zijn, gedurende vier maanden en indien zij door vermelde commissie in categorie c geplaatst zijn gedurende één maand, nadat de hem betreffend» wachtgeldregeling in het St.-Bl. is verschenen. 2o. Op blz. 6 onder II regel 5 te lezen: „Infanterie acht brigade-commandanten (nieuwe)." 3o. Op blz. 8 onder punt 6 II, eerste lid, regel 5, tusschen is geschied" en „de indee lingin te lasschen: „ofwel de indeeling en rangschikking door die commissiën opgemaakt, op grond van het onderzoek de ingebrachte be zwaren of uit anderen hoofde naar het oordeel van de commissie in tweeden aanleg wijziging mochten behoeven". 4o. Nöotteeken en noot 2 op blz. 8 (aangebracht op legerorder 1922 nr. 468) te doen vervallen. 5o. het derde (laatste) lid van pnt 6 III te vervangen door een derde en vierde lid als volgt: Degenen, wier rangschikking in een der cate gorieën a, b of c in de hier bedoelde mededeeling te hunnen ongunste afwijkt van de rangschikking door de commissie in eersten aanleg zullen bin nen veertien dagen nadat zij de mededeeling ter zake hebben ontvangen hunne bezwaren schrif telijk kunnen indienen gericht tot den Minister van Oorlog door tusschenkomst van de erbij be trokken commissie in tweeden aanleg. De commissiën in tweeden aanleg dienen ten slotte de indeelingsbesoheiden bij den Minister van Oorlog in, voorzien van hare beschikking op de bij haar ingebrachte bezwaren tegen de rang schikking cn indeeling in eersten aanleg bene vens van haar advies nopens de ingevolge het voorgaande lid ingebrachte bezwaren. Georganiseerd overleg. In de vergadering op 12 Jan. .j.1. van de Com missie voor georganiseerd overleg in zaken ra kende de belangen van de onderofficieren, is be sloten den M. v. O. in overweging te geven, om, indien bij eenig wapen of korps het aantal aan vragen tot vrijwillige op wachtgeldstelling van fouriers, sergeanten of wachtmeesters grooter is dan het aantal dat van genoemde rangen voor dienstverlating in aanmerking komt, aan die aan vragen te voldoen en de zoodanig ontane vaca tures aan te vullen respectivelijk uit de overcom plete sergeanten (wachtmeesters) en fouriers die daartoe geschikt en genegen zijn. Toelichting. Bij het wapen der Infanterie b.v. komen voor 177nfou0rriearsllg m aanm6rkiag 252 sergeanten en Het geval zal zich kunen voordoen dat door 300 sorg0an!eïli wordt verzocht op wachtgeld te worden gesteld. Indien aan al die aanvragen riten taUt CC" incompl6el van"48 Dit incompleet ware aan te vullen door 48 daartoe geschikte en genegen fouriers terug te tuTounrièra fUt Ser^0antsrang waardoor hot aan tal fouriers dat gedwongen den dienst zal moe- tepJ^laten niet 177, doch 129 bedZst in <rrnnw.6I voorkomen dat do fouriers den a1 verzoeken op wachtgeld te wor- mnrl.-fn^ u rf voor dienstverlating in aan- "y, kpm'e?:. 9p «olijke wijze als hiervoren St j incompleet kunnen worden aan gevuld uit de sergeanten, die daartoe geschikt en genegen zun. Rangseliikkingsregeling. de^FfgPli'€n 40,11 i16*1 hoofdbestuur van de onder- filclersvereeniging „Ons Belang" uit het «nhH?f0rKi PiPx°fn te dier zako iüKodiend verzoek- dcinr d lut dat strekking van het verzoek door den M. v. O. niet goed is begrepen, heeft genoemd hoofdbestuur zich nogmaals per requost gewend tot don M. v. O. mot verzoek to willen bepalen, dat den miliairen, die een daartoe strek- Kend verzoek indienen, do motieven van hunne rangsclnkking in één der categoriën B of C moot worden medegedeeld. Dit is verzocht omdat bij het gebruik maken dent f1Ct u,lgestoldo ...Hooger beroep" reclamant J?nl woten, waarin hij te kort schoot, in wolk opzicht hij beneden het middelgoedo bleef, ook za'11dadelijk gevorderd worden, dat de "/6,lten enz- worden medege- deerd' waar 0 tekortkoming wordt goconclq-

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 6