fWECKO-SKiOWAtm Mlnlatof Sfflseloverleden. D« minister van financiën, dr. Zondagmiddag kwart voor tweeën aan de kamen verwondingen ten gevolge van den aanslag die de verzekeringsbeambto Soupal eenlgen tlid geleden op hem pleegde, over leden. HIJ bereikte den ouderdom van 56 jaar. RUSLAND. Hongersnood. Dg nijpende honger, die op verschil lende plaatsen ln Rusland weder het hoofd opsteekt, ia voor de sowjet-bladen „the topio of the day". Reeds sinds weken publiceert de „Prawda" dag aan dag correspondenties uit de hongergebieden, welke wijden op een voort durende uitbreiding van den hongersnood. Het blad meldt, dat vooral in de Kriim en in 't bijzonder in het district Feodosajisk de be volking in een wanhopigen toestand verkeert. Te Kief (Oekraïne) heeft op 1 Februari een groote demonstratie van daklooze kinderen plaats gehad met het doel, de bevolking tot hulpverleening op te wekken. Te Kief alleen zijn 5000 kinderen dakloos. In de Duiteche kolonie bij Wolga bedraagt het aantal honger lijdende volwassenen 60.000 en hongerlijden de kinderen 80.000. Uit de gouvernementen Samara, Sara tof en Twer komen even som bere berichten. De „Izwestia" vestigt speciaal de aandacht op den toestand' der Tateren en Basjkirzen. Reeds verleden zomer was bekend, aldus ge noemd blad!, diat de binnen te halen oogst niet genoeg zou zijn om ln de behoeften der enting te voorzien. Toch overtreft de wer- Ingesöüfteti tasdedeellng, kelijkheid de vrees nog verre. Het aantal hon gerlijdende Tataren bedraagt ruim 710.000, terwijl in de B achk iven-republiek 615.000 vol wassenen en ongeveer 100.000 kinderen aan den hongeirijand zijn prijs gegeven. Het vo rige jaar heeft de honger in de Tataarsche republiek 288.000 personon en in de Basjki- zisohe republiek 652.000 personen wegge maaid. In percenten, uitgedrukt bedroeg do sterfte in laatstgenoemde republiek 27 per cent der bevolking. DB TURKSÖHE QUAESTTEL De houding van die Turken. Landen, lil Februari. Meded'eellngeni ui; Angora gewagen van een hevigen strijd fcu» schen de gematigden en do uitersten, welks des te ernstiger ls wijl hij niet openlijk wordt gevoerd. Do atmosfeer van kruiperij en ach terdocht overheerscht, terwijl de spionnago hand over hand toeneemt. Niemand durft zijn buurman te vertrouwen. Men voelt, dat er een crisis op komst ls. De positie van Moestafa Kemal is zeer ondermijnd. Men verwacht, dat de kwestie van het verdrag van Lausamne de kern van de oppositie tegen hem zal vormen. Moestafa Kemal heeft zijn vertrek uit Smyma uitgesteld!, zoogenaamd wegens het niet aankomen van alle gedele geerden op het economisch congres, maar inderdaad ten einde een ontmoeting met Is met te kunnen hebben en met hem zijn ge dragslijn te kunnen bespreken, ^alvorens zich voor de nationale vergadering te vertoonen. Het is veelbeteekenend, dat er bijzondere oplettendheid geschonken wordt aan de sowj et-vertegenwoordigers uit Moekou en Bakoe, die kort geleden op den achtergrond geraakt warea De anti-Fransche gevoelens zjjn opmerke lijk. De extremisten achten Lausanne een volkomen mislukking en ontkennen dat Is- met nog machtiging heeft verdere onder- teekeming van het verdrag en zegt dat alleen met volledige erkenning van het nationaal handvest genoegen kan worden genomen. Men gelooft dat de nationale vergadering haar eigen ontwerp-verdrag zal opstellen en dit ter teekening aan de mogendheden zal overleggen. ïsmet Pasja is Zaterdag omstreeks midder nacht te Kanstantinopel aangekomen. Hen- derson, de waarnemende Engelsche hooge commissaris, heeft Ismet vanochtend' gespro ken aan boord van de GuldjemaL Hij bracht hem de boodschap van Ourzon over, dat de Engellschen nog steeds bereid zijn het vredes verdrag te onderteekenen, zooals dat den Turken te Lausanne is overhandigd, en drong er met klem op aan, het aanbod te aanvaarden, voordat het te laat was. Ismet antwoordde vriendelijk op de boodschap van Ourzon en verklaarde, dat hij te Angora zou werken in het belang van den vrede. Ver volgens had Ismet een bespreking met gene raal Harington. VEREENIGDE STATEN. De bekrachtiging van de schulden-rege ling met Engeland door den Senaat geschied de met 70 tegen 18 stemmen. De Amerikaansche vloot Dd. Vrijdag werd' uit Washington gemeld, dat president Harding aan het Congres een begrooting tot een bedrag van 20,950,000 heeft voorgelegd ter bestrijding van de kos ten der slooping van de Amerikaansche slagschepen onder de bepalingen van de overeenkomst van Washington. Dranksmokkelaars. De dranksmokkelaars ter hoogte van de kust van New-Jeraey treden steeds driester op. Ze gebruiken thans zelfs met kleine ka nonnen bewapende scheepjes. Deze vaartuig jes hebben vierduiims kanonnen aan boord en de bemanning is bewapend met messen en pistolen. Binnenkort zal de grens tusschen smokkelarij en zeerooverij niet meer scherp te trekken zijn, en feitelijk is het al zoover gekomen. Immers, de dranksmokkelaars be ginnen al met het verboden goedje te stelen uit Britsche schepen, die volkomen gerech tigd zijn, het aan boord te hebben, als zij er maar niet mee binnen de Amerikaansche ter ritoriale wateren komen. Zoo is dezer dagen de Britsche schoener Mc LaughJin, komende uit Bermuda, ter hoogte van de kust van New- Jersey, aangehouden en afgeloopen door pi raten. De zeeroovers zonden een bende van 25 gewapenden aan 'boord van de Mc Laugh- lin, die de bemanning in de kajuit opsloten en die er 4200 kisten met whiskey van boord haalden. Den dag tevoren hadden zeeroovers-smok- kelaars 2000 kisten met whiskey gehaald uit een Britschen schoener, de Marion Mosner. Dat gebeurde ter hoogte van de kust van Long Island. Natuurlijk ral men in Engeland wel ver woed zijn over deze onvoegzame be. w de Britsche vlag aangedaan en over den tuei- stal. Maar in uit, zooals in zoovele gevallen van (bemoeilijking der Britsche scheepvaart aan de Amerikaansche kust, is men toch ge neigd dezelfde vraag te stellen als bij berich ten over beroovingen in de Faber van Riems dijkstraat, enz. De vraag wat deden zij daar ook met al dat geld op zak. Natuurlijk is deze nu: wat deden die Britsche vaartuigen me hun lading whiskey dan ook zoo dicht bij de Amerikaansche kust. KORTE BERBGMFJES. Wolff verneemt uit Plonthowo (kredts Oost Posca) dat aldaar een geheele familie van pas twee jaar geleden uit Amerika naar I o- len teruggekeerde boeren vermoord is. D< Boer, zijn vrouw, een dochtertje van 6 en twee zoontjes van 6 en 1 jaar, een 18-jarig dienstmeisje en een 16-jarige knecht zyn door slagen met een stomp voorwerp op het hoofd gedood. Als vermoedelijke daders zijn twee zwagers van den vermoorden boer ge- Binnenkort zullen in Duitschland alumi nium geldstukken van 200 mark worden uit gegeven. Scheepsramp. Cadlx, 10 Februari De Itallaaneche vracht boot Giulio Oesare heeft tegenover TraMgar Kaap schikbreuk geleden. Zes menschen wor den vermist. Het schip was met steenkool geladen. PLAATSELIJK NIEUWS. De Statenverkiezingen. De oandidatonlHst van de Christ.-Soclak Partij in Noord-Holland is als volgt: 1. G, Voet, Velseroord; 2. J. D. Root Jr., Amster dam; 8. J. du Bols, Amsterdam; 4. T. A. J. Baars, Amsterdam; 5. O. Bloem, Terschelling; 6. L. H. v. d. Linde, Beverwijk; 7. mej. D. Teunissen, Hilversum; 8. J. O. de Vries, Haarlem. Mevr. I. KiromMgt—Talma te Amsterdam; mej. M. van Woensel Kooy te Bussuin en de hoeren J. O. W. Thoolen te Amsterdam en A. Lente te Velseroord hebben voor een can- didatuur bedankt. De afdeelingen Noord-Holland van de Plat telandspartij hebben de volgende lijst vastge steld voor Den Helder: 1. D. Bonselaar, Hel der; 2. O. Haringbuizen, Wieringeriwaard; 3. D. Maatje Ete., Texel; 4. K. Kaan Az., Wie- ringerwaard; o. A. J. Waiboer, Winkel; 6. V. Bakker, Sdhagerbrug; 7. KI. Slagter, Hoog woud; 8. W. Vijn, Hoogwoud; 9. J. Baren- dregt, Gr. IJpolder; 10. KL de Vries, Gr. IJpolder. Te Amsterdam slaagden voor het examen nuttige handwerken de dames R. E. H. van Knaape en D. van Mansum alhier, A. Jonker, Anna Paulowna en J. G. Kikkert te Texel Bij het te 's-Gravenhage gehouden exa men slaagden voor tweeden officier groote stoomvaart de heeren W. Siewertsen en P. Kramer alhier. I2V3-jarig Priesterfeest Kapelaan Alink. 'Zooals wij in ons vorig nummer reeds ver meldden, had, na de kerkelijke herdenking van het koperen priesterfeest van den Vloot- aalmoezenier, Zondagmiddag in het gebouw van „SL Ohristophorus" de wereldlijke plaats, welke een feestelijk karakter droeg. Reeds lang voor twaalf uur waren de vertrekken van het Militair Tehuis aan de Prins Hendrik- laan gevuld met vele belangstellenden, en dit aantal wies naarmate het middaguur naderde. Onder de aanwezigen merkten wij op kolonel Everts, hoofdaalmoezenier, rector Zijm van Bergen, de kapelaans Duyrn en Vermeulen, majoor Noordanan, hoofdaalmoezenier, prof. Hartman van het seminarie Rijsenburg, pas toor Van Beusekom van de Nieuwstraat, en vele anderen. Toen te ruim twaalf uur de auto met den Jubilaris voor het gebouw arriveerde, werd allereerst het woord genoemen door den heer F. Nypels, die het evenwel aanstonds overgaf aan pastoor Van Beusekom als de feest redenaar. Hooggeachte jubilaris, aldus zeide deze, in de H. Schrift lezen wij, dat h6t zaliger is te geven dan te ontvangen. Wat moet het voor ons dan nu een zalig pogenblik zijn, nu wij het beste mogen geven, dat in ons hart zetelt, namelijk onze genegenheid, die wij jegens u gevoelen. Een onvergetelijk oogenblik was het voor u, toen gij, nu twaalf en een half jaar geleden, bekleed werd met de macht van God zelf en na' de H. wijding Uw lieve moeder en uw broeders en zusters voor het eerstuw priesterlijken zegen ontvingen. Daarna hebt gij onvergetelijke oogenblikken beleefd toen gij de eerste H. Communie opdroegt in uw parochie. Wat is Godi goed, dat Hij aan ons priesters deze macht verleent om het geloovige volk te troosten en bij te staan. Wat is er in die twaalf en een half jaar veel geschied 1 Spr. zal niet releveeren hetgeen door den jubilaris in die jaren voor God gedaan is. Ook dit huis, waarin wij tezamen zijn, getuigt van zijn werk, en daarvan getuigen ook de aanwezigen. En wat de geloovigen voor u ge voelen, dat hebt gij hedenmorgen kunnen con- stateeren bij het opdragen van de H. Mis. Wij wensohen u van harte geluk met uw jubileum. Het heeft God behaagd u uwe naaste familieleden te ontnemen; uw ouders zijn dood, eveneens een paar broers; anderen ver weg in het buitenland. Maar wij, die hier ziin hopen u eenige vergoeding voor dit gemis te kunnen geven, en wij hebben van de geloovi gen van beide parochieën bijdragen gevraagd voor een geschenk aan u. Het is bij dergelilke gelegenheden gebruikelijk een couvert met inhoud aan te bieden. Maar onze vlootaalmoe- zenier is te royaal voor een couvert. En daar om hebben wij het geschenk omgezet in zilver en bieden hem een zilveren eetservies aan De Voorzitter van de Vereenigine St Christophorus", de heer Angenent, spreekt vemteêöi #öb woord vati hulde. 1)1 al hot welk van don vlcotelmoëMtuer, «o'de sur., xIpii wil la hom tevens onsen vriend, den vriend ven het Roonutehe uiarlnteetwoniel. Vooral hedenmorgen kwam die vriendschap tot uiting. WIJ kunnen onze lnnerlijkste ge voelens niet onder woorden brengen, maar gü allen gevoelt wel wat hij voor ons is. Wij hebben met belangstelling de reis van de Zeeland" gevolgd; wij hebben gelezen hoe veel succes in volle zee zijn arbeid heeft ge had. Wij weten, hoe hij thans een inzicht heeft gekregen in hetgeen aan boord gedaan moet worden voor den uitbouw van het godsdienstig leven. 12l/a Jaar priester is een beteekenisvol feit. Als men daarenboven nog vlootaalmoe- zenier is, dient er te meer nadruk op deze ge beurtenis te wordengelegd. Spr. biedt ten slotte een dienkoffertje aan (ten behoeve van de toediening der Sacramenten aan sterven den). De afdeeling Rotterdam vond dat niet genoeg en schonk daarenboven een H. Hart- keel& Een nichtje van den heer Alink zei nu een versje op, en daarna nam een neef van den jubilaris, de heer Alink uit Amsterdam, het woord. De spr. releveerde de groote belang stelling; wij Amsterdammers hebben een ver keerden indruk van het 'koude Noorden, wij weten niet, dat daar zooveel ware hartelijk heid is. Kapelaan Duym spreekt als plaatsvervanger aan wal van den heer Alink tijdens diens af wezigheid een' enkel woord- en biedt een por tret van den vlootaalmoezenier aan, waarna de aanwezigen een „lang zullen ze leven" aan heffen. De beer Alink dankt allen, die dezen dag tot een feest voor hem hebben gemaakt. Hij dankt marine en landmacht voor de waardee ring voor het weinige, dat spr. kan geven. Zijn heerlijkste oogenblik was dezen morgen de volle kerk en de vele marinemenschen, die voor spr. ter communie zijn geweest. Spr. wijst er vervolgens op, dat men hem steeds de eer geeft voor al het werk, dat gedaan wordt. Maar de Voorzitter der organisatie ie de man, van wien alles uitgaat. Hij is de groote drijfkracht geweest voor de tot standkoming der organisatie, en spr. zelf is er tenslotte, tegen zijn zin en bedoeling in, in gesleept. Spr. heeft daarvan nooit spijt gehad, maar het mag bij deze gelegenheid wel eens worden gememoreerd, dat de heer Angenent belange loos en onbaatzuchtig zijn werkkring heeft aanvaard. Hij heeft een goede positie vaarwel gezegd om als vrijgestelde van de katholieke organisatie dit werk te aanvaarden. Met een woord van dank aan allen, die me dewerkten om dezen feestdag te doen slagen, eindigt spr. Hiermede was de plechtigheid afgeloopen, en een drukke receptie was reeds aangevan gen, die den geheelen middag een stroom van bezoekers deed in- en uitgaan. Vermelden wij nog, dat zeer vele bloem stukken en cadeaux getuigden van de groote belangstelling voor dit feest. Concert Bella Pala. Wij herinneren onze lezers nogmaals aan het concert, a.s. Donderdag te geven door mejuffrouw Bella Pala met medewerking van de heeren- Arte van de Weg (Piano) en Joh. Pala. (Viool). Uit het Politierapport Zaterdagavond 9.50 uur werd er door een in de Hoogstraat wonend' ouderpaar bij de politie assistentie gevraagd, daar zij dioor hun hier ter plaatse wonemden zoon waren mis handeld, terwijl deze zijn broer, die 9 jaar in Indië geweest was, een nieuw pak van het lijf scheurde. Op de komst van de politie was hij verdwenen. Door een 17-jarig meisje werd Zaterdag middag bij de politie aangifte gedaan, dat zij op een wandeling met haar vriendin steeds achtervolgd werd door een pi. m. 18-jarige jongen. Deze greep haar bij Huisduinen beet, wierp baar in de sneeuw en behandelde haai op oneerbare wijze. Op de komst van eenige dames en heeren vluchtte bij. Zondagavond 11.15 uur zagen een paar agenten van politie, die zich nabij het Tivoli- gebouw bevonden, dat een der spiegelruiten van den manufacturenwinkel van den heer Spruit in de Bierstraat door den hevigen wind werd ingedrukt en op straat viel. De heer Spruit, die reeds ter ruste was, werd 'hiervan in kennis gesteld, waarop deze zorgdroeg, dat de ontstane opening door een timmerman met planken werd dichtgespijkerd. Lijst van gevonden voorwerpen gedurende de week van 1219 Febr. 1928. Terug te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie aan de Prins-Hendriklaan: Eeni hondenhalsband met penning no. 497, een „Lips"sleutel no. 1275, een glacé kinder handschoen, een (Fransche) huisdeursleutel, eeni rozenkrans, een grijs wollen hand schoen, een sleuteltje, een tabakspijp, en 'bij: O. Krijnen, Hospitaalsteeg 4, een wollen Ijs muts. P. Dekker, Brouwerstraat 68, een dames- taschje met lnh. Kroonstuiver, De Ruijterstr. 06, een papier tje met geld. N. Glas, Oude Kerkstr. 28a, twee stuks on dergoed en een handdoek. D. Krigé, Jan in 't Veltstr. 8, een beursje. J. de Vries, Hoogstraat 15, een zakmes. - Mosterd, Weezenstr. 8, een fantasie broche. Schipper, Hoogstraat 10, een zak cokes. A. de Kloe, SluisdJjkstraat 100, een kinder- portemonnaie met inh. A. v. d. Linden, woonwagen a. d. Binnen haven-, een ring. F. Idema, Middenstraat 88, een portemon- naie met inh. Blankman, Emmastraat, een aluminium kroesje. A. Allaart, Krugerstraat 24, een vulpen. E. van Heteren, 2e Vroonstr. 41, een huis deursleutel. F. Bieseboer,, Gortersteeg 2, een heerenre- montoirhorloge. A. F. Moorman, de Ruijterstr. 24, een ring. A. Bontes, Breestraat 88, een handschoen. W.J. D. Maas, Artilleriestraat 2, een „Llps"- sleutel no. 81. W. Burgers, Emmastraat 108, een motoraan- zetter. T. Christiani, Nieuwstraat 1, een hand schoen. J. Sohoneman, le Schagendw.str. 9, een schaats. J. Gerritse, Langesteeg 9, een klnderporte- monnale met lnh. Uit Tilburg is kennisgegeven, dat aldaar la iribeal&tftfeööttteü een terftioedeUjk fan misdrijf afkomstig zijnde gouden whriteb armband, bestaande uit 81 schakels en voorj alen van een nieuw «lot, terwijl.aio!» In het midden daarvan twee ringetjes bevinden. Da inbraak ln hel postkantoor te IteeawUk, re». „_.«aoeklMtf ln de1 pensions aangehouden kantoorbedienden ls dnolits gevonden, In totaal wordt het bedrag, dat ontvreemd is, geraamd op ruim 47.' (Zie verder Tweede (Blad). gedeeld, dat de directeur ji voren een bedrag van j 40. J, Er werd me», luist den dag te ,000 had verzon- BUITENLAND. Het ontwerp tot tijdelijke beperking von schoeneninvoer. [Het Haagscha Correspondentie-bureau meldt thans ook: Naar ons van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, wordt dezer dagen bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot tijde lijke beperking van den invoer van schoen werk. Uit het bouwvak. Vrijdag "ls een ledenvergadering gehouden van den lamdelijken Patroonsbond in de bouwbedrijven. Naar Het Volk verneemt, is op deze bijeenkomst besloten voor dit jaar geen landelijk contract aan te gaan. Het tapverbod. Naar de „N. Rott. Ori" verneemt, zal de Minister van Binnenlandsche Zaken het z.g. tapverbod' op Zaterdagmiddag en Zondag, waartoe de gemeenteraad van Leiden onlangs heeft besloten, niet ter vernietiging voordra gen aan de Kroon en zal hij dit ook niet meer doen ten aanzien van door andere gemeente raden in te voeren tapverboden. De reden, dat de Minister van zijn tot dusver ingenomen standpunt is afgeweken, moet zijn grond hier in vinden, dat de Hooge Raad constant en on dubbelzinnig de opvatting huldigt, dat voor het in leven roepen van bedoelde verbodsbe palingen het motief: drankmisbruik, niet wordt vereischt. De nieuwe Eerste-Kamerverkiezingen. De N. Bobt. Cït schrijft: Toen verleden jaar, in den nood van het oogenblik, de regeering, om haar grondwet- herziening te redden, zonder verder naden ken met nieuwe veranderingen in Hoofdstuk Hl voor den dag kwam, en de Kamers dit voorstel h bout portant aannamen, hebben zij den wetgever van 1928 een groot puzzle in handen gestopt. Er zijn toen twee fouten in de grondwet gebracht, die het raadsel vrijwel onontwarbaar maken. In de eerste plaats: da aftreding van de Eerste Kamer bij helften, die een groqt obstakel is, om tot eene rege ling van evenredige vertegenwoordiging te komen. In de tweede plaats: de zittingsduur van de Eerste Kamerleden die weer op fl jaar gebracht is en daarmee buiten verband met den zittingsduur van de provinciale sta ten, de kiescolleges voos de Eerste Kamer, gesteld is. i Van de practische uitwerking van de nieu we bepalingen had niemand een flauw idee. Het blad geeft een rooster van de verkiezin gen, waaruit o.a. blijkt, dat elke twaalf jaar Provinciale Staten worden gekozen, die, be halve in het practisch niet voorkomend ge val van ontbinding der Eerste Kamer, nim mer aan de kieSverrichting hebbeen deel te nemen. Het blad critiseert in een volgend artikel het stelsel der evenredige vertegenwoordi ging voor de Eerste Kamer, dat zeer inge wikkeld en -absoluut onbegrijpelijk is. De memorie van toelichting erkent dit zelve. De „Rhea" vlot Uit Zandvoort wordt aan het „HbL" ge meld: Na drieën Zaterdagmiddag, toen de vloed begon op te komen, wierpen de vier sleep- booten weder haar trossen uit naar de „Rhea". Hevig deden hun schroeven het water op bruisen en dikke rookwolken braakten hun schoorsteenen uit. De „Rhea" zelf scheen mee te helpen zoo veel zij maar kon, want ook zij rookte en dampte hevig. Van het resultaat van die Vereenigde pogin gen was het eerste half uur op het strand niets te bespeuren. Later viel het evenwel op, dat het gestrande schip, dat tot nu toe steeds kaarsrecht gelegen had, let» naar bakboord begon over te hellen. Ook scheen het een beetje gedraaid- te zijn. Om ruim vier uur zag men van 'het strand d© „Rhea" opeens van de bank glijden, met nog steeds den lichter langszij', waarin in den namiddag een gedeelte der lading van het voorschip was geladen. Met groote vaart dreef het ln Noord-Westelijke richting. Nog gevaar evenwel niet geweken.Het schip be was het vond zich in een geul tusschen twee ken. Een oogenblik later kon men van het strand dan ook waarnemen, dat een der sleep- booten het schip langs een zandbank sleurde. Het scheen daar gedeeltelijk op te zitten, want het maakte slagzij. De liohter, die door de „Rhea" was meege nomen, werd niu losgegooid en dobberde een tijdje stuurloos op de golven, tot een der vier sleepbooten hem oppikte en meenam naai IJmulden. Nog een twintig minuten werd er met de „Rhea" gemanoeuvreerd. Het schip lag, toen het vlot kwam, met den achtersteven naar IJmulden. De sleepbooten moesten het eerst tusschen de banken wéghalen, voor het schip kon zwaaien en zijn kop naar IJmulden kon koeren. Faillissementen ln Nederland. Volgens mededeellng van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Oo.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afge loopen week, eindigende 16 Febr., ln Neder land uitgesproken 77 faillissementen tegen 59 faillissementen ln dezelfde week van het vo rige jaar. Van 1 Januari tot en met 16 Febr. 1928 585 faillissementen tegenover 826 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. GEMENGD NIEUWS. Smokkelen. De strafkamer te Dortmund heeft een iamea uit Breda, die te DorT mund en Munster voor eenige millioenon mark aan goederen hadden gekocht en daar mee te Gronau door een DuHschen ffmmiS werden aangehouden, toen ze zonder ultvoS era°b^gvan0lE Wei,vVlld'6n elk twt den. Door den trein gedood. Op het Centraal Station te Amsterdam ia Zaterdagmiddag een ernstig ongeluk gebeurd. Buiten de overkapping bij het westelijk go- doel te van het Stationseiland tegenover het voormalig Administratiegebouw der H. IJ. S. M. hielden twee commiezen van de spoorwe gen toezicht op het sneeuwvrijmaken van wissels. Zij begaven zich onder een felle sneeuwjacht naar de andere zijde van het spo- reninet in de richting van De Ruyterkade. Door de sneeuwvlokken en1 den feilen wftid bemerkten zij niet, dat de trein uit Zaandam die te 1 uur 50 minuten arriveert, aansnorde. Zij werden dioor de machine gegrepen. Een hunner, de commies J. O. A. van Wakeren, raakte onder de locomotief en werd aan het hoofd zóó deerlijk verwond, dat hij onmiddel lijk overleed De andere, zijn collega J. Essen- burg, (werd met een geweldigen smak buiten het spoor van den trein geworpen. De man werd niet geblesseerd en kwam met den schrik vrij. Een falUssment Een der belangrijkste handelsfirma's te Antwerpen, de „pomptoirs Wegimont", heeft haar betalingen gestaakt Deze firma werd gesticht in 1919 met een kapitaal van vijl mil- Uoen francs en hield zich bezig met den han del ln granen, koffie^ wol, petroleum en me talen. Als oorzaak wordt genoemd de onzinnige speculaties van de graanafdeeling, die ont zaglijke aankoopen ln Amerika had gedaan, zonder zich te dekken, im dollars en in pon den, rekenende op een stijging van de franc. Daar deze stijging uitgebleven is, werden ontzaglijke sommen verloren. De banken eiachten zoo aanzienlijke waarborgsommen, dat het geheele bezit aan baar geld van de firma weldra verzwolgen was en zij moest verklaren, dat zij' niet verder aan haar ver» bintenissen kon voldoen. Volgens een voorloopiga raming zou het pössief van de firma veertien mil- Lioen bedragen, tegenover een actief van een millioen en de rijf millloen kapitaaL Het te» kort zou dus in ronde cijfer» aoht millioen franc bedragen. Een aocord van 18 werd door de credi teuren afgewezen. Hel kan verkeer© n. Men meldt van de Geldersch-Dultscha Eren». De stijging van dé mark heeft ten ge volge, dat thans de meeste artikelen ginds duurder zijn dan hier te lande. Vandaar dat onze grensplaatsen Zaterdag druk bezoek kregen van Duitschers, die er 'kwamen in- koopen. Te 's-Heerenberg was dit Vrijdag reeds merkbaar. De aanvoer te Elten van goederen naar ons land is thans zeer beperkt; daar pa»- seeren weinig treinen. SNEEUW. Al hadden we de sneeuw eerder verwacht en al hadden de jongens haar reeds veel eer der willen hebben, gekomen is ze toch. Wat een verschil is er tusschen de jeugd- beschouwing over sneeuw en die van de ouderen. Is sneeuw voor de eene partij haast het toppunt van wintergeneugten, voor de an dere partij daarentegen is er niets ergers haast te bedenken in den winter dan sneeuw. Het gemopper der ouders ls dan ook tij dens sneeuwval niet van de luoht De jeugd (begrijpt van al dat gemopper niets. Zij toch staan stevig op hun beenen; zijn zijn nog niet bang voor een kouden neus en roode ooren; als zij eens een kuiten flikker maken dan klinkt ©en luide lach, ze staan weer op, slieren over de glijbaan tot de schoenzolen als lappen onder de sohoenen bengelen. Denken zij aan de «choenmakersreke- hlng? Het begrip „géld*1 en „scharrelen om rond te komen'1 staat ver buiten hun gedaoh- tesfeer. Geld ls iets, dat hun alleen last bezorgt als er spraka van is ln rekensommen op School Daar in school ritten se dan soms wel eens net zoo erg in de wacht over „geld" als vader en moeder vaak op het eind van de week of op t laatst der maand. Maar anders.voor hen is geld net zoo'n vaag begrip als een zuoht. Daarom.... wat deert't hun, dat de sneeuw sohoenen verslindt. Sneeuw brengt voor hen alleen pret. Is 't wonder, dat mijn jongens het uitjubel den, toen ze de eerste sneeuwvlokken zagen ronddwarrelen'. Ea forsoh stemden ze met elkaar ln: 't Is vandaag de witte wereld, Straat en veld eif boom en dak, Alles heeft zioh weggedoken In het witte winterpak. Dadelijk werd' de slee van lboven gehaald en nog even, vóór die vermaledijde school bel hen zou roepen, moesten ze gorren over de sneeuwvlakte. Dan was t weer voor een paar uur uit met de pret. Als 't dan maar zou doorsnoeu- wenl »>Hoe staat de barometer, vader?" «Gaat achteruit, jongensl" «Hoera I" Kunt ge u nog ln dat gedachtenwpreldje indenken? Ja toch zeker. Hoe meer sneeuw er lag, hoe liever ook wij 't hadden ln onze Jeugd. Als er dan zooveel lag, dat de wagens niet meer over den weg konden1; dat de wegen Ris 't ware dlchtgestoven waren; als overal hooge bergen zich hadden opgetast, dan was het toppunt van ons verlangen bevredigd. En zoo la 't ook nog met de Jeugd. Het sneeuwde door; sneeuwvlok stapelde zioh op sneeuwvlok. In ae natuur zag alles zoo teer en zoo rein. De boomen zagen er zoo sprookjesach tig schoon uit ln hun donzig witte pakje; de dalcenrelen teekendën zich met forsohe lijnen zoo sohilderaohtlg, de wallekanten der grachten' staken zoo fel af tegen het donkere water, de straatgeluiden kwamen

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2