HIKHaKMNfk Nséwiam&che belangen In Kinstreek en Roergebied en Rijnvaart Hel ministerie van buitenlandsche zaken j Naar aanleiding van lm opdracht van de regeering door Hr. Ma. gezant te Parijs en Hr. Ma gezant te Brussel gedane stappen, werden van de Fransche en Belgische mi nisters van Ibultenlandsohe zaken bevredi gende verklaringen in ontvangst genomen betreffende de eerbiediging zoowel van de Nederlandsche 'belangen bij de Rijnstreek en het Roergebied als van het voor de Rijn vaart geldende recht Ben Interpellatie-Van Ravestetfn. Op voorstel van dien voorzitter der Tweede Kamer, den heer Kooien, heeft de Kamer in gewilligd het verzoek van den heer Van Ra- vesteyn (Comm.) om den minister van Bui tenlandsche Zaken te mogen interpelleeren over de onderhandelingen met de regeering te Angora, inzonderheid wat betreft de op heffing des ngjo. capitulaties. Het bezoek van den koning van Zweden. Naar de Tel. verneemt zal de koning van Zweden, die 2 Maart in ons land komt aan de stations Oldenzaal, Deventer, Apeldoorn en Amersfoort door de burgemeesters dier gemeenten worden verwelkomt Te Deven ter, waar de trein oan kwart voor achten v -m, passeert zal het Deventer Mannenkoor het Zweedsohe Volkslied ten gehoore bren gen, In verband! mei het bezoek van Z. M. den Koning van Zweden aan ons land op 2 en 8 Maart a.a., zal te Amsterdam een eere- en paleiswacht worden ingesteld, die door mari niers en matrozen gezamenlijk tot een ge tal van 100 zal worden betrokken, onder bevel van den kapitein der mariniers V. F. M. Yssel da Schepper, waaraan wordt toe- gevoegd de I0 lult, dor mariniers J. A# Keuchemius, benevens een luitenant ter zee 2e kL Het staf muziekkorps der marine zal van 1—8 Maart mede te Amsterdam tegen woordig zijn. Op 8 Maart ral Z. M. te 10 u. 40 aan het Maasstation te Rotterdam aankomen, waar bij eveneens ©en ©erewacht, bestaande uit 100 mariniers, tamboers en pijpers, onder bevel van dien kapitein der mariniers G. J. van Loenen en den luitenant der mariniers W. A. J. Roelofs zal worden opgesteld, waarna Z. M. zich aan boord van die stoom boot „Stad' Rotterdam" zal inschepen. De koning zal met den trein van 1 u. 7 dien dag van bet station D. P. vertrekken, waarbij de eereiwacht weder zal zijn opge steld. Staatscommissie voor hooger onderwijs. Naar bet Oentr. verneemt, Is deze week het Kom besluit te verwachten tot Instelling van een saatsoomimlssie voor het hooger onderwijs, welke commissie zich o.a. zal heb ben bezig te houden met de regeling van de positie van het bijzonder universitair on- derwija Als voorzitter der ootmmlssie wordt ge noemd de heer H. Colijn, lid der Tweede Kamen Beperking van den Invoer van schoenen. Zooals reeds vermeld is, heeft de regee ring een wetsontwerp ingediend tot tijde lijke beperking van den invoer van schoe nen. In de memorie van toelichting zegt de minister, dat bedrijven, die op het oogeni- blik getroffen worden «door werkeloosheid tengevolge van sterk verhoogden invoer, niet duurzaam kunnen worden geholpen door een invoerverbod, en dat in het alge meen slechts in den uitersten nood voor een bepaalde industrie een tijdelijk invoer verbod mag worden uitgevaardigd. Verder toont de minister aan, dat ook door loons verlaging op het oogenblik geen verbetering in den toestand der schoenindustrie is te verwachten. Het best acht de minister voor het oogenblik de beperking van den invoer, die ook ooncuxreerend zal werken op den prijs. De regeering kan overigens, Indien prijsopdrijving het gevolg is van dezen maatregel, nog binnen den geldigheidsduur der wet tot intrekking van het invoerverbod overgaan. Vermeerdering onzer kolenproductie. Uit de maandcijfers van het Centraal Bu reau voor Statistiek blijkt, dat de steenkool productie in Zuid-Limburg in 1922 met niet minder dan 693.000 ton is vermeerderd. De productie der Staatsmijnen is gestegen met ongeveer 121/» die der particuliere met 20 Gedurende de laatste jaren is de pro ductie der Limburgsche mijnen voortdurend gestegen, met uitzondering van11921. Sedert 1913 is de totale productie van' alle mijnen bijna 21/» (maal zoo groot geworden. In 1918 bedroeg het gemiddeld aantal van onder- en bovengrondsche arbeiders 0715, welk aantal in 1922 is gestegen tot 26.4541 Huurprijsverlaging. Het gemeentebestuur van s-Hertogen- bosoh heeft den huurprijs voor de premie woningen verlaagd op grond van de over weging, dat tengevolge van de belangrijke loonsverlagingen de arbeiders niet meer in staat zijn bet gevorderde huurbedrag der nieuwe woningen op te brengen. Voor de voorschotwoningen zijn B. en W. aan de wettelijke voorschriften gebonden1; voor de premiewoningen kan ten opzichte van de duurdere woningen, welke noodgedwongen de groote gezinnen moeten (bewonen, een reductie van 1.per week worden toege staan, terwijl van hen, die dit betalen kun nen, een hoogere huur zal worden gevor derd. De hierdoor ontstaande meerdere ex ploitatiekosten bedragen 4000.— en zullen door de gemeente worden bijgepast. Voor de betonwoningen, die, naar de meening van den directeur der gemeentewerken, zeker 75 jaar goed zullen blijven, zijn de annui- teiten van 50 op 75 gebracht Vergiften en bijtende stoffen. Men meldt aan de N. R. Ct., dat in voor bereiding is een ontwerp van wet tot rege ling van het verkeer met vergiften en bij tende stoffen. Het voor-ontwerp houdt o.m. in, dat vergiften en bijtende stoffen niet mogen worden afgeleverd, als twijfel be staat aan de geoorloofdheid van het doel, waarvoor de stoffen door don koe per zijn bestemd. De bedoelde vergiftan en (bijtende stoffen gullen bij maatregel van bestuur worden aangewezen; daarbij zal ook worden be paald, welke verpakking voor bedoelde stof fen moet worden gebezigd, b.v. bij vloei stoffen driekante flesscben, enz. De wijziging der ouderdomswet 191#. De Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer in zake het wetsontwerp tot wijziging der Ouderdomswet 1919, zooals die wet laat stelijk gewijzigd is bij de wet van 19 Mei 1922, is verschenen. Daarin wordt o. a. opgemerkt, dat indien de regeering meent haar voorstel te moeten handhaven, dit geschiedt op de over weging, dat de verhooging, welke de premien zullen moeten ondergaan, wanneer daardoor ook de administratiekosten zullen worden ge dekt, naar hun gevoelen niet van dien aarc zijn, dat daardoor de bevolkingsgroepen, voor wie deze verzekering in het bijzonder is inge steld, van het benutten van het instituut der vrijwillige verzekering zullen worden afge houden. In een Nota van Wijzigingen, die de Me morie vergezelt, wordt de mogelijkheid ge opend om van de wekelijksche uitbetaling der renten af te wijken en langere betalingster mijnen in te stellen. Voorts wordt een bepa ling ingelasoht, waardoor wettelijk wordt vast gelegd de interpretatie, dat een verzekering, waartoe de aanvraag tot sluiting nog werd in gediend vóór het tijdstip, waarop eventueel de onderhavige wetswijziging in werking treedt, vóór dat tijdstip gesloten is, indien ten minste gebleken is, dat de betrokken© aan de voorwaarden in de toelichting gesteld, vol doet, ook al wordt op die aanvraag eerst na het in werking treden der wijzigingswet beslist. Steun aan tuinbouwers In Noord-Holland. In een vergadering te Broek op Langen- dijk, waarop alle fracties der Staten van Noord-Holland waren uitgenoodlgd, is uit voerig van gedachten gewisseld over de vraag wat de beste wijze is van stounver- leening aan de tuinbouwers door de Provin cie. Van tuinbouwerszijde werd met kracht het toeslagstelsel verdedigid, waarbij een toe slag van 200 voor lederen1 geleverden wa gon kool wordt verleend. De meerderheid der fracties was hiervoor echter niet te vin den, zoodat van pressie op Ged. Staten om de steunverieening in dien zin te wijzigen zal worden afgezien. Hènevoetslula Het aantal Inwoners, dat enkele jaren ge leden ruim 4500 was bedroeg op 81 Decem ber J.L nog maar 2971. Het aantal raadsleden zal van 11 tot 7 moeten worden terugge bracht. BUITENLAND. DE TOESTAND IN HET RUHRGEBIED. Een correspondent van het Handelsblad heeft den toestand in het Ruhrgebied per soonlijk opgenomen en schrijft daarover aan zijn blad. Uit zijn correspondentie nemen wij het volgende over: Ik heb met de Fransche zoowel als met de Duitsche persbureaux die nooidige ervaringen gemaakt; en ik geloof ze geen van beiden meer; en ik accepteer nog slechts die feiten, die ik zelf gezien heb. Vraagt men mij nu: „hoe is op het oogen blik de situatie?" dan moet ik eerlijk ant woorden: „ze is kritiek". En wel daarom, omdat in alle dleelen van het Rurhgebied duidelijk te merken is, dat de Fransche troepen het geduid verliezen. Men heeft van Duitsohen kant de laatste weken her haaldelijk laten doorschemeren, dat de dis cipline onder de Franschen er minder op geworden zou zijn. Nu, dien indruk heb ik volstrekt niet gekregen en ik geloof, dat de enkele gevallen van desertie die voorgeko men zijn, niet de minste beteekenis hebben. Ziet men de Fransche soldaatjes nu bij hun treurig politie-handwerk, en vergelijkt men hun optreden met dat van de eerste twee weken1 der bezetting, dan moet men toe geven: ze hebben helaas veel van de stem ming hunner officieren overgenomen. Zij zijn overprikkeld, over-nerveus en dreigen in on- noodige en schadelijke wreedheden te verval len. Het hek is van den dam, zouden ze bij ons zeggen. Aan den anderen1 kant schijnen nu ook de Ruhrbewoners langzamerhand van al die militaire plagerijen genoeg te krijgen. Je hoort nu overal luide scheldwoorden op alles wat Fransch en Belgisch is. De schrijver deelt verschillende staaltjes mee van de heerschendle achterdocht jegens eiken vreemdeling. Er is een spanning ontstaan, die niet, gelijk men het aan Duitsche zijde voorstelt, tot /een1 soort-franc-tireur-oorlog zal over slaan althans niet zoolang de arbeiders aan het werk blijven maar die toch da gelijks tot plaatselijke opstootjes kan leiden. Het derde stadium in dezen vreemden „zwarten oorlog". Over de houding der arbeiders kan ik, na plaatselijke inlichtingen bij de leiders der vakvereenigingen, nu rustiger oordeelen dan van Berlijn uit. Men mag aannemen, dat het nog vele weken duren zal voordat voor al de mijnwerkers hier tot werkloosheid ge doemd zullen zijni De leiders staan op het juiste standpunt, dat dit stadium met alle macht vermeden moet worden. En dus zijn zij met de werkgevers solidair, dat op alle mogelijke manieren getracht moet worden, als straks het delven van kolen en het pro- duceeren der fabrieken door de Insluiting van het Ruhrgebied doelloos geworden is (zoover is het echter nog niet!), de arbei ders door het werken aan zeer noodtige her stellingen toch van de straat af te houden. Men meent hier, dat dat nog maanden lang gelukken zal. Deelen we den geschatten üjd door twee, om dit optimisme niet mee te ma ken, dan is het resultaat toch nog gerust stellend geoeg. Een direct gevaarlijke periode voor beide partijen zie ik dus eerst tegen April of Mei De Handelsblad-correspondent gearresteerd. De Beriijnsche correspondent van het HbL meldde Dinsdagavond uit Elberfeld: Ik had Zondagmiddag te Gelsenkirchen gelegenheid met twee filmoperateurs, die ik speciaal voor bet vaststellen der werkelijke feiten naar het Ruhrgebied had meegeno men, fiïmopnemingen te maken van straat- tooneelen in de buurt van het raadhuis. Ik stel voorop, dat ik voor fiïmopnemingen in het gansehe bezette gebledl, ook In hol Ruhr- Bobled, van dein kommandeeranden generaal, legoutte, een speciale vergunning had, en dat lk met mijn opnemingen eerst ln Gel senkirchen ben begonnen, nadat ik den dienstdoenden officier mijn vergunning bad getoond Zoo was ik toevallig in de gelegen heid verschillende levende beelden op te nemen omtrent de volkomen onnoodlg pro- vooeerende houding der Fransche troepen, die met die bajonet op het geweer in snellen pas en onophoudelijk de rustige bevolking voor zich uit dreven en do Duitschers met stoeten in den rug voortduwden, zoodat het slechts aan de onbegrijpelijke kalmte der voorbijgangers te danken was, dat er geen incidenten voorvielen. Toen ik daarop den volgenden dag met mijn operateurs in een auto door Gelsen kirchen reed -om Recklinghausen te berei ken, werd ik gearresteerd en onder militair geleide naar kolonel Schohler in hotel Zur Post nabij het raadhuis gevoerd, waar men mijn opnemingen in beslag nam en de ver klaring aflegde, dat ik Zondag fiïmopne mingen had gedaan, welker vertooning een voor Frankrijk nadleelige propaganda kon beteekenen. Eerst na 21/» uur deelde men mij mede, dat ik zou worden vrijgelaten, doch dat die film onmiddellijk naar DusseldOrf zou wor den gezonden om te worden ontwikkeld, in verband waarmee lk mij bij generaal De- goutte moest aanmelden. Hier werden mij bovendien mijn Fransche papieren afgeno men en slechts na herhaaldelijk aandringen gelukte het mij, ten minste een pas naar Elberfeld te bekomen, hetgeen niet verhin derde, dat de posten onderweg ook nog mijn auto in beslag namen. Een guerilla? Naar d'e correspondent van de /„Chicago Tribune", John Clayton, uit Recklinghausen meldt, dreigt er in het Roergebied een guerllla-oorlog. Benden jongelieden al dus Olayton die in het geheim samen spannen hebben reeds moordaanslagen ge pleegd op Fransche soldaten. Generaal Laignelot ,de commandant van de 47e divisie, verteldie d'en correspondent, hoe hij enkele dagen geleden aan den dooa ontsnapte. Op een nacht begaf de officier zich van het hoofdkwartier te voet naar de stadL Nau welijks was hij buiten gekomen, of een sal vo schoten werd op hem afgevuurd. Geen der kogels trof hein, doch een schildwacht werd geraakt. „Hier ls het wapen waarmede werd ge vuurd", zeide generaal Laignelot tot den verslaggever, terwijl hij een groot kaliber „Luger" op tafel legde. „Wij slaagden er in een lid der bende te vatten,'1 vervolgde hij. „Hij was in het bezit van kogels en het geweer lag op dezelfde plaats, waar zijn ka meraad, die er in slaagde te ontvluchten, het had achtergelaten."1 Uit andere plaatsen worden eveneens dergelijke aanvallen van frano-tireurs ge meld. Zoo werd eenige dagen geleden te Westeholt door een onbekende op een Fran schen soldaat gevuurd, waardoor de laatste gewond werd. DUITS CHLAND. Edo Fimmen, de secretaris van het I. V. V., heeft Vrijdag ook te Berlijn over de Roer bezetting gesproken en er zijn opvatting, dat deze uitsluitend gericht is tegen de ar beiders en1 niet tegen de ondernemers, nog maals verdedigd. Zijn theorie is dat de ge- heéle actie een doorgestoken kaart is tus- schen het Fransche en Duitsche kapitalis me, die als ze het ai niet eens zijn ge worden later handjeplak gaan spelen. Hieromtrent merkt de Vorwörts op: Wij zullen er ons niet in verdiepen o-f deze ziens wijze juist is, doch oonstateeren, dat we op het oogenblik niet slechts den druk van bet kapitalisme, doch ook, en in hooge mate, den van het Framsche militarisme onder gaan. .^Daartegen weet imen ons geen anderen raad te geven, dan de aansporing, het Duit sche kapitalisme denl genadeslag toe te brengen en zoodoende de arbeiders in de andere landen een goed voorbeeld te geven. Wij moeten opmerken-, dat deze raad van de Duitsche arbeiders iets verlangt, dat te zwaar voor hun 'krachten is en waaruit het nüt ons verborgen blijft. Als de Duitsche arbeiders er in slaagden, 'het Duitsche kapi talisme om hals te brengen, zouden ze im mers- slechts bewerken dat het Fransche en Belgische kapitalisme, die geen (haar boter zijn, er voor in de plaats kwamen. En aan gezien zij volgens Fimmen, het met het Duitsche kapitalisme al eens zijn of stellig zullen worden, zouden de Duitsche arbeiders slechts monnikenwerk hebben verricht Een gift van den Pang. Lelpzlg, 19 Febr. De Paus heeft dioin kar dinaal van Milnchen, dr, Faulliaber, opnieuw 30 40 müliard mark gezonden, om nood lijdende tuberculeuze Duitsche studenten in staat te stellen een sanatorium te bezoeken. De strijd tegen den woeker. De „N. Berl. Z." meldit uit Mannheim, dat aldaar op het abattoir eenige veehande laars wegens prijsopdrijving zijn gearres teerd Een hunner „verdiende" aan één rund ruim een millioen, een ander aan twee stuks vee 21/» millioen mark. De stijging van de Mark. N De oeoonomische moeilijkheden, voort spruitende uit de bezetting van het Roer- aekken, zijn vermeerderd door het feit dat de mark in een paar weken tot het dubbele yan zijn waarde gestegen is, zonder diat de prijzen over het algemeen omlaag gaan. De correspondent van de Times meldde dezer dagen dat een pond koffie te Berlijn 80.000 mk. 4.60) kostte, de correspondent van de Morning Post noemt een prijs van hetzelfde artikel van 2.40. Maar in elk geval is de prijs die in dien kleinhandel in andere lanr den betaald wordt, hiermee sterk overschre den. De winkeliers, die hun inkoopen heb ben gedaan met marken, welke de helft min der waard waren, weigeren verlies te lij den. Een damescostuum kost te Berlijn 60 tot 70, een paar schoenen 10. De tijd van iet goedkoope Duitschland is dus voorbij en de invasies van koopers aan de Duitsoh-Hol- andsche grens gaan nu in omgekeerde richting. Het concurrent!e-vermogen van de Duitsche nijVerhetd vermindert natuurlijk gelijk op. Het is een eerste voorproefje van wat Duitschland te wachten staat bij een hendel en een stijging van de mark, li' JMW'IUIW ■WMM BELGIE. Een brand. Brand heeft de bureaux en opslagplaatsen van de vijfde leger-dlvisie vernietigd. De schade wordt op twee millioen frank g schat Het lichten van de „Vindlctlve". Het opruimingswerk van het wrak van den kruiser „Vindiotive" op de reede van Ostenüe vordert langzaam. De onderneming, welke is aangenomen voor 767.000 francs, levert groo te moeilijkheden op en vereisdht talrijke voor zorgsmaatregelen. Tot dusver zijn vijftien honderd' ton afbraak aan land gebracht. De „Vindictive" is over een afstand van veertig meter uit elkaar genomen. Men verwacht, dat de drie wrakken, die zich ten Oosten van de haven bevinden, tegen einde Augustus zullen zijn opgeruimd. (»Tel. ENGELAND. Vasteland, nadort, blijkens een N. T. A. tel», gram haar voltooiing ln deHandley Pag®, werkplaatsen te Londen (Oroydon). Deze nieuwe Page krijgt twee Rolla Royoe mo toren van 875 P.K. elk en zal zebilon pa» saglers met hun bagage, maar daarenbo ven nog goederen en post kunnen vervo®. ren. GEMENGD NIEUWS. Bonar Law heeft verklaard dat Engeland aan Frankrijk inzake het Ruhrgebied be paalde voorstellen heeft gedaan, doob wei gerde bizonderheden mede te deelen. IJS. Men meldt uit Lemmer: Alle binnenstoombootdienstem en de oud© Lemmernachtbootdienst op Amsterdam heb ben wegens het ijs gestaakt. De boot der Holland-Friesland Lijn heeft tengevolge van laag water en ijs een schroef gebroken. Te Volendam ligt de zee voor zoover het oog reikt met ijs. De visschers kunnen niet uit varen. Uit Harlingen werd Dinsdag, gemeld: De gevolgen van de plotseling ingevallen strenge vorst doen zich voor onze gemeente al gevoelen. Door den zeer lagen water- IERLAND. stand, gevolg van den aanhoudenden Oos tenwind, kon de „Duivendrecht die met Een aanval van rebellen op een garnizoen- ,giaak0]en van Sunderland naar hier moest, Een groote bende rebellen deed Maandag niet naar de haven opstoomen1. - R - •-Waarschijnlijk heeft de kapitein gepro. beerd naar Amsterdam te gaan, bij welke poging de boot in het Zuiderak aan den grond is geraakt. Intusschen- derven de ar beiders bun loon en de gemeente haar havenrechten. Blijft deze wind aanhouden dan zullen waarschijnlijk geen kolenbooten de haven meer kunnen bereiken. avond een aanval op een- klein garnizoen Iersche troepen in de nabijheid van Oarrick- on-Channon. Aangezien! de belegerden het zwaar te verantwoorden hiadkien, vroegen zij om versterkingen, die in motoriorris aan kwamen1 en de rebellen verrastten. Na een fusilade namen de rebellen de vlucht. RUSLAND. Franc-tlreurs Ier dood veroordeeld. De ,3uss. Press" meldt, dat de attaman Sad'orosjny en veertig zijner volgelingen voor de opperste revolutionaire rechtbank te Oharkof hebben terecht gestaan en dat verscheidene hunner tot den kogel worden veroordeeld. SCANDINAVIË. Een vlsschersvaartulg vergaan. Dinsdagmorgen kwam op ongeveer tien K.M. ten Zuiden van Bergen het Duitsche, met erts geladen stoomschip „Westfalen" in botsing met een vissohersvaart/uig, dat zoo sterk beschadigd werd, "dat het onmiddellijk zonk. Elf leden der bemanning van het vis- sohersvaartulg kwamen door verdrinking om het leven; acht leden werden gered. VEREENIGDE STATEN. De Ver. Staten en Europa. Bij den Amerikaanschen Senaat is opnieuw een voorstel ingediend om er bij de regeering op aan te dringen een economische wereld conferentie bijeen te roepen. Brand ln een krankzinnigengesticht Een relaas dat, wat gruwelijkheid betreft, bijna weergaloos schijnt, en dat volstrekt geen zwak figuur zou maken in Dante's Hel, vin den wij in de Amerikaansche bladen. Zondag ochtend vroeg brak brand uit in het staaita- gesticht voor misdadige krankzinnigen op het Ward-elland (New-York). In de drie af deelingen van het gesticht, die door de vlam men geteisterd werden, bevonden zich hon derdvijftig personen. Uit den aard der zaak vindt men in zoo'n gesticht louter gegrendel de deuren en getraliede ramen. Het ongeluk wilde, dat de krankzinnigen, die in de bedoel de afdeelingen zaten, van de wildste en ge vaarlijkste soort waren. Nog meer van de wijs dan gewoonlijk, en volkomen verdwaasd van angst en ontzetting, gingen zij hevig te keer en toen de bewakers de deuren openden om hen in veiligheid te brengen, vielen velen als wilde beesten op die mannen aan. Maar in een aantal gevallen waren de redders te laat en verbrandden de arme gekken in bun goed ge sloten kooien. Men vreest, dat 22 van de ongelukkigen levend verbrand zijn; van elf hunner zijn reeds de verkoolde overblijfselen geborgen. Ook drie vrouwelijke verpleegsters kwa men om. Terwijl zich deze afschuwelijke tooneelen afspeelden, waren de 1800 gekken, die ln an dere afdeelingen van het gesticht opgesloten zaten, natuurlijk ook hun toch al labiel even wicht kwijt geraakt en ook in die afdeelingen speelden zich barre tooneelen af en1 kostte het den 'bewakers moeite den toestand baas te worden. Naar thans proefondervindelijk gebleken is, waren de brandbluischmiddelen op het eiland volkomen onvoldoende voor het doel. Er stond een felle wind, die het vuur aanwak kerde. De brandspuiten van den vasten wal (Manhattan-eiland) konden niet op het eiland worden gebracht „omdat de veerboot te klein was en de drijvende spuiten konden met hun stralen de brandende gebouwen niet be reiken. LUCHTVAART. Een vliegtocht rond de wereld. Onder de auspiciën van het Framsche de partement van luchtvaart zal er - den 15en Maart een eskader van vijf Fransche mili taire en burgerlijke vliegers Parijs verlaten om een vlucht om die wereld te ondernemen. De af te vliegen afstand bedraagt 70.000 kilometer en het eskader zal op zijn tocht, die twee jaar zal duren, aam ongeveer hon derd vliegdemonstratles deelnemen, die er in verschillende plaatsen waarover de vlucht gaat, gehouden zullen worden. Aam het hoofd' van bet eskader staat de ook uit den oorlog roemrijk bekenden militairen vlieger, kapitein Marcel Madon. Tfnus o^orpem over Frankrijk, twJa S^le> Mesopotamië, Perzië, Indië, Slam, Cambodzja, Indo-Ohina, Ca,™da- de Vereeniigdo Sta ten, Middel-Amerika, Zuid-Amerika Arren. ifiwn' m ^uirl~Afrika «n Spanje. Den ii ij! K vaT1 vertrek van het vliegveld van Villa Ooublay, vliegt het eska der naar Nice, waar het al dadelijk deel neemt aan d© daar georganiseerde vliegver- toonlngen. Het eskader zal de vlucht onder nemen met zes vliegtuigen: drie Gourdon Lessuró-eendekkers en drie Caudron twee dekkers. In het geheel gaan er veertien menschen op de tocht mee. Twee auto's e£ een vrachtauto vergezellen het gezelschap Een nieuwe Handley Page. De grootste passagier-vliegmachine, ge- bouwd voor vluchten van Londen, naar het Geheime dlstüleerderQ. Te Hoogkarspel (bij Enkhuizen) hebban de inspecteur en kommiezen uit Enkhuizon Maandag een geheime distilleerderij ont- dekt, ten) huize van den heer De Haart. Een gedeelte der werktuigen is in beslag geno men. De ketel, "door een smid uit Boveii- carspel gemaakt, werd onder het ijs van de gracht achter de woning aangetroffen^ Inbraak ln hef postkantoor te SteenwiJk. Voor het aanwijzen van dader(s) ia een premie van 200 uitgeloofd. Gebrek aan werk. Wegens werkgebrek zullen de afdeelin gen! drijfwerk, ketelmakerij, smederij, gie- terij en modelmakerij der machinefabriek te Hengelo voorloopig des Zaterdags stop worden gezet als overgangsmaatregel tot eventueel© nog verdere inkrimping van den werktijd. Ontrouw ambtenaar. De politie te Vlissingen heeft aangehou den een ambtenaar der Posterijen, verdfcht van fraude met brieven. Waarschuwing. De centrale reoherge in Den Haag gee in overweging, alvorens handelsrelaties aan te knoopen met A. G. Achet, vroeger woon achtig Fred. Hendrikplein in Den Haag, en tegen wien reeds eerder gewaarschuwd is, inlichtingen' in te winnen aan haar bureau. Achet zou thans betrokken zijn in een pas in Den Haag opgerichte vereeniging of han- delsoorporatie, genaamd U. V. A. (Uitkomst voor Allen) en gevestigd in de Anna Pau- lownastraat. De vereeniging heet tot doel te hebben het oprichten van warenhuizen. Vergiftiging door kolendamp. Uit Sittard meldt men1: Vrouw Schmeita te Broek-Sittard werd Maandagmiddag met haar twee kinderen van 5 en 8 jaar onder het middageten plotseling onweL Nog geen uur later vond men het drietal dood. In verschillende arbeiderswoningen in Zuid-Limburg wordt in verband met den lageren prijs in plaats van gewone brand stoffen, slam gestookt. Dit is een weeke, papachtige brandstof, welke echter meer malen' groote hoeveelheden zwaar vergif bevat. Het schijnt, dat de vrouw Schmeits Dunkel en haar twee kinderen, resp. 6 en 8 jaar oud, tengevolge van dit vergif, dat zioh ln de kamer, waar de vrouw bezig was het eten klaar te maken, moet hebben verspreid, zijn gestorven. De man en twee andere kin deren waren afwezig. Doodelijk ongeval Een doodelijk ongeval is Dinsdagmorgen gebeurd bij de berging van de lading van het de vorige week gezonken Rijnschip „Fendel", te Rotterdam. Te halftwaalf werden twee ijzeren platen, waaruit de lading bestond, aan boord van het bergingsvaartuig geheschen. Plotseling geraakte een van de ijzeren klemmen los, waardoor de platen een hal/ven slag ter zijde maakten en den 28-jarlgen werkman uit Waspik, die behoorde tot d'e bemanning van het bergingsvaartuig, tegen het hoofd trof fen. De man werd op het dek geslagen en was bijna onmiddellijk dood, terwiil de pi®* ten in de rivier gleden. LEGERBERIOHTEN. Hr. Ms. mijnenlegger van Meerlant onder bevel van den luitenant ter zee le kl T Ak- k®™an is na volbrachte herstelling' aan de werf Gust» te Schiedam te Vlissingen terug gekeerd, terwijl de pantserboot Gruno, onr der bevel vam den kapitein luitenant ter zee W. Brandt na lndienststellimg te Hellevoet- sluis to Vlissingen is aangekomen. Herhalingsoefeningen Zeemilitie. De Minister van Marine brengt ter ken nis dat elk van de zeemlliolens, die gebruik hebben gemaakt van de onlangs bekendge maakte gelegenheid, om vóór 1 Februari a.a hunne voorkeur te kennen te geven voor opkomst voor herhalingsoe^enin gon op 6 April of op 11 Mei a.s., voor opkomst op den verlangden datum zal worden aangewezen; voorts dat al die tot opkomst voor herhalings oefeningen bestemde zeemlliciens zich, go kleed in hunne bij vertrek met groot ver lof medegenomen militaire kleedingstuk- ken en voorzien van hunne koolgoederen, zoomede Van hun zakboekjes, zullen behoo- ren te melden op den datum, het uur en de Elaats, die in de kennisgeving betreffende unne oproeping zullen zijn vermeld. („St-Ort.") (Vervolg van het Eerste blad,)

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 6