NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA DE RARE SIJS Eerste Blad. No. 5702 ZATERDAG 21 APRIL 1923 51e JAARGANG Electrische Schoenmakerij. Jb. DITO, Koningstraat 81. COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50"; fr. p. p. binnenland f 2.Ned. O. on \V. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad resp. f 0.575, f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25 11 60 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 c't Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. AD VERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 ct. Kleine advertenties (govraagd, te koop, te huur) v. 1—4 regels 40 ct„ elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adresBureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bowijsno. 4 ct. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). W intertjjd. Maan Zon Hoogwater April ópT~ ond.: op: ond.: v.m.m.m.: Zondag 22 ra. 9.01a. 12.02 4.50 7.03 11.58 0.— Maand. 23 9.59 12.48 4.48 7.08 0.29 0.37 1.30 4.46 7.10 1.14 1.25 2.07 4.44 7.11 2 24 2 42 2.39 4.42 7.13 3.44 4.07 3.10 4 40 7.15 5.09 5.29 3.39 4.38 7.17 6.18 Dinsdag 24 Woenscl.25 Oond.d. 26 Vrijdag 27 Zaterd. 28 11.04 12.14 1.29 2.47 408 9.35 Licht op voor auto's en fietsen Zaterdag 21 April7.35 uur. Zondag 22 7.36 Maandag 23 7.38 BUITENLAND. UIT HET BEZETTE GEBIED. De stad Mülheim is Donderdag opnieuw het tooneel van uitspattingen van radicale elementen, die blijkbaar uit alle naburige plaatsen naar Mülheim zijn gekomen. De rustverstoorders, die met knuppels (sommi gen ook met oude geweren) gewapend zijn, zetten de straten of en houden rijtuigen en voetgangers aan. De winkeliers hebben hun zaken gesloten en hun deuren en vensters gebarricadeerd. Omtrent de werkloozenonlusten op het raadhuisplein te Mülheim wordt nog gemeld, dat twee personen zwaar en 15 licht gewond werden. Een door de menigte mishandelde beambte der crimineele politie werd aan een Fransche patrouille overgegeven. Er zijn twee werkloozen overleden tenge volge van verwondingen, die zij gisteren kregen voor het stadhuis te Mülheim aan de Ruhr. Het aantal dooden bedraagt thans drie. Ook uit andere plaatsen van het Ruhrge- bied worden dingen gesignaleerd, die naar men vreest als voorteekenen van onlusten moeten worden beschouwd. Zoo wordt uit Rechklinghausen gemeld, dat zich daar talrijke lichtschuwe elementen uit het bezette en het onbette gebied verza melen. De fabrieken van Benz te Mannheim, die sedert den laatsten Maart door de Franschen waren bezet, op grond van de beweringen, dat aldaar Dieselmotoren voor duikbooten zouden worden vervaardigd, zijn gisteren we der ontruimd, nadat de geallieerde controle commissie tot de slotsom gekomen was, dat de beschuldiging niet opging. Voorteekenen van de uitbreiding der bezetting? Uit de Palts wordt gemeld, dat op de spoor wegen in dat gebied sedert Zaterdag door de Franschen veel troepen worden vervoerd, zoowel uit de richting Straatsburg als Lune- ville. Blijkbaar zijn deze troepen voor het Ruhrgebied bestemd. Uit Orthenburg in Baden komen hard nekkige geruchten omtrent de uitbreiding der bezetting in het Zwarte Woud, die elk oogenblik zou kunnen worden verwacht. Up verschillende plaatsen zijn de Duitschers reeds begonnen met de ontruiming der spoorwegwerkplaatsen. feuilleton. door ARNOLD BENNETT. 58) VH. Maar de vreugde van den avond was zwak in vergelijking met de dolle pret van den volgenden ochtend. Denry dwaalde, schijnbaar doelloos, heen en weer tussohen het einde van de sledebaan en dén ingang van het Métropole. De sneeuw, die gevallen was had de tekortkomingen van de afge- slede haan hersteld, maar zij moest nog door gebruik glad gemaakt worden en een aan tal nauwgezette lugeurs waren bezig haar door herhaalde tochten, die bij elke herha ling sneller werden, te effenen. Andere gas ten lanterfantten in den zonneschijn. Een chasseur van het Métropole vertrok in de richting van het Beau Site met een briefje. Eindelijk het liep tegen elf uur stak kapitein Deverax. sikeneurig, zyn hoofd uit het Métropole en snoof de lucht op. Toen hij de lucht dragelijk vond, kwam hij naar buiten op de stoep. Zijn linkerarm hing in een doek. Hij droeg de nieuwe kui tenbroek, die hij te Montreux besteld had, en die dezelfde groote ruit als patroon had, die Denry's beenen den vorigen avond ver sierd had. „Hallo!" zakte Denry, op een toon van medegevoel. „Wat hebt u?" De kapitein had medegevoel noodig. „Ik heb gisteravond ski-geloopen", zeide hij, met een lachje. „Hoeft de gravin dat niet aan een van u gezegd?" ie Offenburg zijn de militaire dienstloka- ien uitgebreid, wat eveneens op een uitbrei ding der bezetting schijnt te wijzen. ENGELAND. ArbeldsmoeiltJkheden. Het verbond1 v. werkgevers in de scheeps- bouwnjjverheid heeft besloten met 30 April alle ketelmakers, loodgieters en schrijnwer kers in'zijn werkplaatsen aan de Tyn-e ge daan te geven, tenzij de werklieden genoe gen nemen met een nieuwe regeling van overuren en nachtploegen. Er zijn 120.000 man bij deze uitsluiting be trokken. Volgens de Times, heeft de tusschenkomst van Ramsay Maodonald1 in het geschil tus- schen de boeren en hun arbeiders in Norfolk ten gevolge gehad dat vertegenwoordigers van de twee partijen de onderhandelingen hervat hebben en het eens zijn geworden over voorwaarden, die zij, naar hun meening, aan hun organisaties kunnen voorleggen. In het Lagerhuis deelde de minister van landbouw Sanders mede, dat ten aanzien der staking der landarbeiders in Norfolk een schikking was getroffen. POLEN. Uit het Poolsche parlement. In de vergadering van den Sejus hebben stormachtige tooneelen plaats gehad. De rechterzijde beschuldigde de regeering er van, dat zij opzettelijk talmde met het nemen van maatregelen tegen de uit Sowjet-Rus- land naar Polen geïmmigreerde Joden, die wel 300.000 in aantal waren. Van Joodsche zijde werd beweerd, dat het aantal hoogstens 10.000 was, waarvan er al 8000 het land had den verlaten wegens de verdrukking, waar aan zij bloot stonden. Daarop stelden de Joden voor, dringend maatregelen tegen de Joden vervolgingen te nemen. Hierop viel de rech terzijde de Joden aan, hetgeen tot een for- meele vechtpartij leidde. VEREENIGDE STATEN. Hoe droog Is Amerika? Een particulier correspondent van de „N. Rott. Crt." deelt in een correspondentie uit San Francisco een en ander mede omtrent de praktijk der drankverbodwet in de Unie. Op 18 December laatstleden heeft de Presi dent der Vereenigde Staten openlijk in het wetgevend lichaam zijn ongenoegen uitgespro ken over de lakoChe wijze, waarop de geheel- onthouderswet wordt toegepast en over het feit, dat zij niet het minste veld schijnt te winnen. Hij heeft een vergadering van Staats- gouverneurs hijeen geroepen om deze quaestie te bespreken en op deze conferentie werd hem gladweg door sommige gouverneurs ver teld, dat in hun staat de wet zoo onpopulair was, dat uitvoering onmogelijk was. De minister van Financiën concludeert, dat de wet een totale mislukking is, en dat het leger ambtenaren niet in staat is de smokke larij op afdoende wijze tegen te gaan. En de hoofdredacteur van een in Amerika veel gelezen weekblad, „Colliers. The National Weekly" publiceert een sensationeel artikel, getiteld „Nat Washington, of de geschiedenis van wetgevers, die wetsovertreders zijn". De strekking hiervan is, dat magistraten óók mensehen zijn, en op hun tijd wel een hart- versterkinkje gebruiken. De clandestiene dranfcverkoopers hebben hun klanten in re- geerings- en parlementsgebouwen, en zóó erg was het in dit opzicht gesteld, dat de Raad van Orde voor de Parlementsgebouwen bekend heeft gemaakt, dat van nu af aan elke bootleg ger (zoo noemt men deze lieden) gearresteerd zou worden, die in de regeeringsgebouwen orders kwam halen of bestellingen afleveren. Verder schrijft de correspondent o. m.: „Nee", zeide Denry, „met geen woord." De kapitein scheen een oogenblik te pau seeren. „Ja", zeide hij. „Een klein ongelukje. Ik liep ski met de gravin. Dat wil zeggen, ik liep ski en zij zat in haar slede". „Is dat dus de reden, waarom u niet op het bal bent geweest?" „Ja", zeide de kapitein. „Nu", zeide Denry, „ik hoop dat het niet ernstig is. Ik kan u een ding zeggen, de cotillon is zonder u een vreeselijk fiasco geweest". De kapitein scheen dankbaar. Zij slenterden samen naar de baan toe. De eerste groep menschen, die den kapitein met zijn geruite beenen en zijn arm in een doek te zien kregen begonnen te glimlachen. Toen hij dien glimlach opmerkte en meende dat hij zich vergiste, trachtte de kapitein de monocle met zijn rechter hand in zijn linker oog te zetten, zonder dat dit hem een enkele maal gelukte. Zijn pogingen om dit klaar te spelen, veranderden de glimlachen in een daverend gelach. „Het is werkelijk allergekst", zeide hij. „Maar wat kan iemand doen, als hij een arm in een doek heeft?" Het gelach werd nog heviger. En de groep die aangroeide naar mate de eene luge na de andere aan het einde van de baan kwam, scheen zich zoozeer aan hilariteit over te geven dat men niet eens behoorlijke belang stelling aan den dag legde voor den aard van de kwetsuur van den kapitein. Elk nieu we poging om de monocle in zijn oog te zetten was olie op het vuur. Alleen de Olut terbucks schenen narrig. „Waar ter wereld lachen zij om?" vroeg Denry gemaakt. „Kapitein Deverax heeft gisterenmiddag een malheur gehad, toen hij met gravin Ruhl ski-liep. Daarom is hij gisterenavond niet gekomen. Maar propos, waar is het gebeurd kapitein?" Ingezonden Mededeeling. Helder's grootste en modernste inrichting. qnppja_i Alle soorten maatwerk. OfJcülddl Qegarand. waterdichte Laarzen. (Zie ook advertentie). De toestand is op het oogenblik treurig en belachelijk. Eiken morgen vinden wij in onze couranten, het laatste nieuws over de zooge naamde „rumfleet", geankerd eveni buiten de drie mijl limiet van de haven van New-York. En er is geen sprake van vergissing in de limiet, want het Anubrose-lichtschip ligt bui ten die grensbepaling en gedurende de maand Februari lag er een vloot van meer dan een dozijn rumrunners ten anker bij het lichtschip en werd door menig kapitein, bestemd voor New-York, er over geklaagd, dat bij mistig weder deze smokkelaars eeh gevaar voor de navigatie vormden. Het zijn drijvende drank- pakhuizen, waar iedereen, in het bezit van een motorboot, naar toe kan gaan om een of meer kisten te koopen: het is een publieke uitda ging aan Uncle Sam van „je kunt me toch niets doen". Het zijn bijna alle «diepen onder Engelsche vlag, doch meestal bemand door Amerikanen en aan boord houdt de bemanning zich druk bezig om van één flesch er twee te maken door bijvoeging van water, alcohol en kleurstoffen. De koopers hebben immers toch geen ver haal op hen, niet waar? Het is een hekend feit, dat wanneer de drankschepen vertrekken van Nassau, zij naar zee gaan met een dubbel stel uitklarings- papieren en manifesten. In het ééne stel papieren staat, dat het schip „zoo-en-zoo" is uitgeklaard met een lading spiritualiën naar Zuid-Amerika bijvoorbeeld. Wordt het nu later aangehouden binnen de Amerikaansche driemijlslimiet, dan verklaart de kapitein eenvoudig, dat hij op weg is naar Z.-Amerika en kan schijnt het niemand hem wat doen. Is de drank eenmaal verkocht, dan kan hij ongestraft een Amerikaansche haven binnqn- loopen, want in zijn tweede of extra stel uit- klaringspapieren staat duidelijk vermeld, dat het in ballast (dat beteekent: zonder lading) van Nassau is vertrokken naar de Ver. Staten! Hoe het mogelijk is om die dubbele stellen papieren te verkrijgen? voor het antwoord- zie boven: iedereen heeft zijn prijs, als je maar genoeg betalen wilt en iemand, die 900 pet. in de maand maakt, behoeft niet zuinig te wezen met zijn lokaas. Auri sacra fames dat leerden we al op het Gymnasium. Het aantal trucs is legio. Stel bijvoorbeeld een rumrunner met een lading van een paar duizend kisten drank aan boord- klaart uit van Nassau voor Zuid-Amerika, maar loopt bru taal weg een Amerikaansche haven binnen en de kapitein verklaart, dat zijn drinkwater op was of dat hij averii -heeft of lek is, of welke reden dan ook, die het aandoen van een nood haven permitrteeren en het is niet moeilijk natuurlijk om een dergelijke oorzaak zelf te weeg te brengen. De Oustoms autoriteiten verzegelen de ver boden lading en plaatsen een waker aan boord en de kapitein neemt eerst een expert aan om de schade op te nemen, begint dan kalm met de uitbesteding der reparatie, al maar om tijd te winnen. Intusschen moet de supercargo of eigenaar de omkooperij in orde maken van den waker, localen inspecteur en nog een paar anderen. Op een lading van een 2000 kisten zit een bruto winst van twee honderd duizend dollar en er behoeft dus niet veel gemarchan deerd te worden: de winst kan heel wat lijden. Des nachts wordt de lading aan wal gebracht, den volgenden dag is de reparatie óók klaar en het schip gaat weer naar zee om zooge naamd -zijn reis te vervolgen en over een paar maanden nemen de betrokken ambtenaren „Op den berg, bij Attalens", antwoorde Deverax somber. „Gelukkig was er een boerderij in de buurt het was bijna don ker". „Met de gravin?" vroeg een jong impulsief schoolmeisje. „U zeide toch dat het met de gravin was? vroeg Denry. „Ja, zeker", zeide de kapitein, kribbig. „Nu", zeide het schoolmeisje met de achte- looze, gedacbtelooze wreedheid van de jeugd, „aangezien wij de gravin allemaal om drie uur naar de kabelspoor uitgeleide hebben gedaan, begrijp ik niet, hoe u met haar hebt kunnen ski-loopen toen het al bijna donker was". En het kind ging de hoogte op met haar luge, terwijl ze het aan de anderen overliet, om den toestand te ont warren. „O ja", zeide Denry. „Ik -ben vergeten u te zeggen dat de gravin gisteren na de lunch vertrokken is»" Op hetzelfde oogenblik verscheen de chas seur weer, tikte aan zijn pet en legde een briefje in de ©enige vrije hand van den kapitein. „Ik heb het niet kunnen bestellen, mijn heer. De oomtes9e is gisterenmiddag bij tijds vertrokken." Betrapt op denkbeeldige avonturen met adellijke dames, blies de kapitein, meesmui lend, den aftocht naar zijn hotel. Aan de lunch verhaalde Denry de nauwkeurige toe dracht aan een opgetogen tafel en de nauw keurige toedracht bereikte spoedig de kliek van de Olutterbucks in het Métropole. Den volgenden dag verlieten de kliek der Clut- terbucks en kapitein Deverax (wien een vol ledig licht was opgegaan) Mont Priodoux -naar een of ander onbekend lustoord. Als moorddadige -gedachten- doodelijk hadden kunnen zijn, zou Denry een lijk geweest zijn. Maar hij overleefde, zoodat hij met hun ontslag, verhuizen naar een andere plaats en worden rentenier. Smokkelaar is op het oogenblik een der lu cratiefste betrekkingen hier en er is zóó wei nig risico aan verbonden. Wordt men gesnapt, dan wordt de lading verbeurd verklaard en de eigenaar krijgt een boete of een jaar gevan genisstraf of beide. Dat zegt de wet tenminste, maar -daarom gebeurt het nog niet. We hebben hier nog het jury systeem en geen rechter kan straffen als d-e jury hem niet schuldig ver klaard heeft en het wordt in Amerika al moei lijker en moeilijker om een jury te vinden be reid- om een drankwet overtreder te vonnissen. In zijn hart beschouwt elk jurylid den man als een weldoener van het algemeen. En zoo gaat het vroolijke leventje dan maar door: naar schatting werd in de stad New-York voor Kerstmis en Nieuwjaarspartij-tjes over de vijf millioen dollar aan drank naar binnen gesmokkeld. DUITSCHLAND. De daling van de mark. Gezien de plotselinge stijging van de bui- tenlandsche wisselkoersen heeft het Duitsche rijkskabinet Donderdag in overleg met de directie van d-e rijksbank besloten de steun- actie voor de mark zoo uitdrukkelijk moge lijk voort te zetten. Met dit doel zullen, be halve de maatregelen ter beurze nog de vol gende bepalingen getroffen worden: Een verregaande beperking van den invoer, de invoering van een verplichte aangifte van het bezit aan wissels naar den koers van den dag, waarop de desbetreffende noodverorde ning wordt afgekondigd. In de vergadering van den Rijksdag van Donderdag heeft de rijksminister van oeco- nomische zaken verklaard, dat ge-en woorden scherp genoeg zijn voor de veroordeeling van de misdadigers jegens het land, die schuld zijn aan den aanval op de wisselpolitiek. De regeering zal niet voor de scherpste maat regelen tegen deze misdadige speculanten terugschrikken. De regeering zal daarnevens ook niet terugschrikken voor draconische maatregelen om de mark op een peil te hou den, dat een verder omhoogvliegen van de kosten van levensonderhoud belet. De stemplicht. BINNENLAND. Provinciale Staten van Noord-Holland. Na de loting voor dubbel gekozenen door het Centraal Stembureau is volledig te over zien, dat de volgende 24 nieuwe leden zullen zitting nemen: voor de R.K. Staatspartij de heeren: E. A. M. Droog, H. Bergkamp, P. J. M. Verschure en M. Bonnike; voor de A'.-R. partij de heeren mr. P. A. Diepenhorst, J. Douwes Jr. (oud-leden), P. J. Dam en A. Gravestein; voor de Chr.-Hist. partij mevr. C. Th. IdenburgHoedemaker, mr. H. Ver kouteren (oud-lid), O. Maarschalk en A. J. Lafeber; voor den Vrijheidsbond d-e heeren mr. H. J. C. van Tienen (oud-lid), J. J. Korff en P. Otto; voor den Vrijz.-Dem. Bond de heeren J. J. T. Spaargaren, E. J. Abrahams en P. Nolting; voor de S. D. A. P. mevr. M. H. MiedemaZondervan en de heeren -mr. M. Mendels, A. de Vries en B. W. Bin nendijk (oud-lid); voor de Communisten mevr. H. van Zelm-Van den Berg, en voor de Plattelandsparty de heer W. Balk. Niet herkozen zijn de volgende 23 leden: A. B. Michielsen, P. H. L. J. Lommen, G. A. Dieroks en mr. F. S. M. Rits (R.-K.); W. J. Bossenbroek, S. Groot en mr. J. Ver dam (A.-R.); K. Kistemaker (Chr.-Hist.); K. Breebaart Jz., dr. H. F. R. Hubrecht, mr. H. L. Israëls, G. J. van Leersum en F. Lieftinck J.Hz. (V. B.); H. Barnstein en J. Met (V. D.); J. A. Dalmeijer, J. E. W. Duijs, K. Prins en Jb. de Vries (S. D. A. P.); C. H. van der Velden (Mid-denst,, later overgegaan naar de C. H.); D. Posthumus (Oonxm.); E. Kam- stra (S. P.); en P. P. Hartendorf (Chr.-Dem.) ongeveer de helft van de gasten van het Beau Site naar het station van den kabel spoorweg kon -gaan, om den Olutterbucks een prettige reis te wenschen. De kapitein had hem tot een tweegevecht kunnen uitda gen, maar een hooghartige en ijzige plecht statigheid werd de beste behandeling voor Denry geacht. „Laat nooit een wond zien", moet het motto van den kapitein geweest zijn. Het Beau Site had een afdoende zege praal behaald. En nu zijn mededinger elf cliënten met een enkelen trein bad verloren, klopte het het Métropole zelfs in aantal. Denry had ergens een embryo van een geweten, en dat van Nellie was ten volle ontwikkeld. „Nu", zeide Denry in antwoord op Nellie's gewetensbezwaren, „hy heeft zijn verdiende loon voor wat hy my heeft aangedaan, toen hy my met dat geval van Genève in de ma ling nam. En bovendien, ik kan en zal zijn verwaandheid niet uitstaan. Ik ben uit de Vijf Steden." Met welke zonderlinge uitlating het inci dent gesloten was. HOOFDSTUK XII. De hoogste eer. I. Denry was zoo stipt in zyn gaan en ko men als de gewone zakenmenschen in de Vyf Steden; ongetwijfeld omdat hy van na ture heelemaal geen zakenman was, maar een avontuurlijke geest, die toevallig in za ken zat, welke al te voord-eelig waren, om ze in den steek te laten. Hy voerde voortdu rend iets in het schild, dat een verandering in zyn dagelyksche gewoonten bracht. Bo vendien liep de naamlooze vennootschap Al- De Tweede Kamer heeft het amendement- Beumer tot afschaffing van den stemplicht, waarover Woensdag de stemmen staakten, gisteren verworpen met 42 tegen 39 stemmen. Voor stemden de anti-revolutionairen, de sociaal-democraten, de vrijzinnig-democra ten, de katholiek Van Vuuren, de vryheids- bonders Staalman, Van Rappard, Boon en Bierenia en Kersten van de Gereformeerde Staatsparty. De heer Krijger (Chr.-Hist.) die Woens dag vóór stemde, was Donderdag niet aan wezig. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de burgemeesters verzocht, opgaaf te verstrekken van het aantal kiezers, om trent wie na de stemming in 1922 voor de Tweede Kamer bij den burgemeester de me dedeeling van het stembureau is ontvangen, dat zij niet aan de stemming hebben deelge nomen, met vermelding voorts van wat naar aanleiding van de strafbepaling van art. 149 -der Kieswet heeft plaats gevonden. Een manifestatie. Donderdag hebben te 's-Gravenhage ge- pensionneerde marinemannen van vóór 1918 op kalme wijze gemanifesteerd, o.a. langs het Departement van Marine. Zij droegen bor den waarop een kort protest voorkwam te gen de marine-pensioenwet 1922, terwyl een manifest werd uitgegeven, waarin op meer uitvoerige wyze uiting werd gegeven aan de grieven. De meeste dezer borddragers dra gen vele eereteekenen, in marinedienst ver kregen, op de borst. Eén hunner had een houten been en een andere der manifestan ten was een oud mannetje, dat moeizaam, met behulp van eet; stok, met zyn kameraden mee strompelde. 's Middags te ongeveer half vyf hadden de g^pensionneerde marine-manschappen zich verzameld voor het Marine-monument te Scheveningen, om zich te laten fotografee- ren. Door de politie is hun dit echter belet. De boliden en de manifesten zijn hun afgeno men en zy zyn naar het politiebureau aan den Gevers Deynootweg gebracht, waar te gen hen proces-verbaal werd opgemaakt, we gens overtreding van art. 12 der Politie-ver ordening. Autobussen van de Spoorwegen. „Het Vad." deelt mede, dat de Nederland- sche Spoorwegen het plan moeten hebben om autobussen te laten rijden tusschen Haar lem, Velsen en IJmuiden. Zy zouden daartoe negen autobussen besteld hebben. Ingezonden Mededeeling. Ouderdom en Gezondheid. De oude dag verklaart niet noodzakelijk nierzwakte, rugpyn, stijfheid der spieren, rheumatische pijnen en last met de urine bij menschen op leeftijd; want terwyl sommigen jong zyn op 80-jarigen leeftyd, zyn anderen oud als zy 60 zyn. Maar de oude dag brengt gezondheidswys- heid. Oude menschen zyn verstandig door de -harde -ondervinding, en zy zeggen: „Wees opgewekt, maar ga niet laat naar bed. Vermijd zware maaltijden en buiten sporigheden. Neem lichaamsoefeningen en de noodige rust." Zoovelen verwaarloozen deze eenvoudige regels en worden bijgevolg te spoedig oud. Foster's Rugpyn Nieren Pillen passen oude menschen. Zy regelen de urinewegen zonder de maag, lever -of ingewanden te ver storen. Zy bevrijden bejaarde personen van rugpyn, verminderen de aanleg voor rheu- matiek en helpen om de kwade gevolgen van urinezuur op het gezicht, het geheugen en het gehoor tegen te gaan. Duizenden dan ken hun goede gezouuheid aan Foster's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken a 1.75 per doos. (33) gemeene Spaarkas zoo heelemaal vanzelf, dat Denry geen risico had, als hij haar dikwijls overliet aan de zorg van zyn zeer geoefenden staf. Toch -kwam hy meestal tegen zes uur 's avonds, gelijk de overigen, bracht hy een exemplaar van de Signal met zich mee om er bij de thee een blik in te werpen. Op een middag in Juli kwam hij zoodoen de by zijn vrouw, die hem wachtte in Ma- chin House te Bleakridge. En zij kon zien dat er een idee in zijn hoofd gistte. Nellie begreep hem. Een van de heerlijkste en meest geruststellende dingen in zijn huwe lijksleven was dat Nellie hem bij instinct begreep. Zijn moeder begreep hem door en door. Maar zij begreep hem o-p een sarkas- tische lichtelijk boosaardige en zelfs vijan dige manier, terwijl Nellie hem begreep met hare ongerijmde liefde. Volgens de hou ding, die zijn moeder aannam, was Denry schuldig tot hij bewezen had, dat hij on schuldig was. Volgen-s die van Nellie, had hij altijd gelijk en was hy altijd knap in wat hij deed, tot hij zelf zeide dat hij het bij het verkeerde eind had en stom was en zelfs niet altijd dan. Niettemin was zijn moeder even belachelijk trotsch op hem als Nellie; maar zij zou liever op het schavot gestorven zijn, dan dat zij zou hebben toe gegeven dat Denry in eenig o-pzicht van het gewone slag van zoons verschilde. Juf frouw Machin was uit Machin House ver trokken, zonder te wachten tot men haar dat verzocht had. Het was teekenend voor haar dat zij naar Brougham Street was teruggekeerd en daar een ouderwetsch huisje had gehuurd, zonder een enkel van de arbeidbesparende hulpmiddelen die het huis onderscheidde, dat haar zoon oorspron kelijk voor haar gebouwd had. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1