HELDERSCHE COURANT Tweede Blad. Vereeniging lol bestfijJing der Tuberculose. VAN ZATERDAG 21 APRIL 1923. Emmabloem-collecte. PLAATSELIJK NIEUWS. Onze vroegere plaatsgenoote Mej. Mien Harbrecht, thans te Haarlem, slaagde te Amsterdam voor het diploma voor verlos kundige. üp Zaterdag 28 April zal in onze gemeente de Emmabloem-collecte plaats hehhen waar van de oporengst zal gestort worden in de kas van üe „Vereemgnig tot bestryümg der tunereulose" in deze gemeente. Leze vereem gnig, die zich bezig üoudt met de bestryümg van ueze volksziekte door steun in den vorm van het uitzenden van patiënten naar sana toria, het geheel oi gedeeltelijk bekostigen van de benanuelnig van patiënten in net Marine-hospitaal aniier, het verstrekken van versterkende middelen en het uitleenen van verpiegnigsmateriaat heelt voortdurend be hoede aan geldunudelen. Een van de meest sympatnieke unudeien daartoe is de Emnia- bioemconecte, die de naam draagt van onze geneiue teoningin-Moeaer, die zooveel ge daan heelt en nog steeds doet tot steun vaii de bestrijding der tuberculose. Moge de bevolking van onze gemeente steun verleenen aoor net koopen van ons wit blauw bloempje, dat door tairyke verkoop sters en verkoopers zal worden aangeboden. Zooais bekend is steunt de vereemgnig zonder onderscheid van geloof ol politieke overtuiging en draagt de vereeniging het meest aigemeene karakter, in het comité dat zich voor de Eniinabloeni-collecte gevormd heelt, hebben zitung ais eere-presidente mevrouw Houwing en als presidente mevr. dat de gewraakte uitdrukking minder Juist de bedoeling weergaf, ditneemtnietweg.dat wij een dergelijke insinuatie, wanneer daar voor, zooals in casu, geenerlei bewijzen aan wezig zijn, niet in overeenstemming vinden met de waardigheid van een uit ernstige burgers bestaande vereeniging. Reorganisatie Onderwijs. Ten einde te voorkomen, dat aan de o. L school No. 15, door de benoeming van den heer D. Blom tot hoofd der o. 1. school No. 8 een vacature zal ontstaan, die aangevulc zal moeten worden, is door B. en W. de vraag overwogen of het ook mogelijk is dat in deze vacature niet voorzien wordt, n.1 in dien zin, dat de zoogenaamde „zeevaart klasse" van school 15 overgebracht wordt naar school No. 8, terwijl dan de leerlingen van het 7e leerjaar der o. 1. scholen 7 en 8 te zamen kunnen worden gevoegd en on dergebracht in school No. 7. Omtrent deze aangelegenheid is advies ingewonnen van den Inspecteur van hei; L. O., de Oommissie van Toezicht op en van Bijstand voor het L. O., benevens van het hoofd der o. 1. school No. 16. De Inspecteur deelt in hoofdzaak onze meening, doch wenscht de leerlingen der 7e leerjaren van de scholen 7 en 8 onder te brengen in de aan school 7 te formeeren zeevaartklasse. Naar de meening van B. en W. verdient hen geen aanbeveling al deze leerlingen te com bineeren, aangezien de leerlingen der zee- vaartklasse bovendien onderwijs ontvangen in de Engelsche taal en de Wiskunde. Deze combinatie, gezien de grootte dier zoodanig te combineeren klasse (pl.m. 36 leerlingen), zal zeker tot schade der beide afdeelingen leiden. Voorts kan de Oommisie van Bijstand voor het L. O. zich volkomen met het denk beeld van B. en W. vereenigen, terwijl de Commisie van Toezicht op het L. O. en het hoofd van school 15 op vervulling der va cature aan genoemde school aandringen. B. en W. stellen voor in den door hen aangegeven zin een beslissing te nemen. De datum van in-functie-treding van den heer Blom is intusschen bepaald op 1 April 1923, op welken datum genoemde heer zijn AAvuiiiii6 VAX 14JU3 ULL^VX.i JUAJO, V/p >V ClIVCii UCUUIII gWIHJ CII lllti IlCWl hoek en ais leüen de dames Baas, Gratama, betrekking heeft aanvaard, terwijl tevens Koster, V an Mierio, Rienks, Scüorer, de V en en W ïersma, en de heeren Boidiugk en Kos ter. Uit het Politle-rapport. Door een juffrouw is Dondardagavond aangifte gedaan, dat zij Woensdagavond om streeks 7 uur op den Zeedijk naby den ring muur door een 16 a 17-jarigen jongen is las tig gevallen. Donderdagavond half 9 werd assistentie verzoent voor een man, die in de üronjé- straat een zenuwtoeval had gekregen, ne agenten, die zich onmiddellijk naar deze piaats begaven, troffen daar een man aan, die zich ue kieeren van het lijf scheurde. De gemeente-geneesheer, dr. Rienks was inmiddels gewaarschuwd; deze oordeelde overbrenging naar het ziekenhuis noodig, hetgeen uaarna per auto geschiedde. Woensdagavond omstreeks 12 uur bevon den een tweetal surveilleerende agenten, dat op hel Koningsplein een vijftal marine-sche pelingen en een als burger gekleed persoon stonden voor de Hanzebank op het Konings plein. üp zeker oogenblik zagen de agenten, dat de als burger gekleede persoon tegen het ras terwerk, hetwelk tegen de lichtramen van het bankgebouw is bevestigd, opklom, en zich vastgreep aan het voor de eerste verdie ping van het gebouw aangebracht balkan. De agenten spoedden zich naar het bank gebouw, üp hun sommatie om naar beneden te komen, liet de bedoelde persoon zich val len en, nauwelijks op den geganen grond gekomen, trachtte hij te vluchten, maar werd door de agenten aangehouden. Op hun des betreffende vraag weigerde de aangehoudene zijn naam aan de agenten op te geven. Tot het vaststellen van zijne identiteit werd de aangehoudene door de agenten overge bracht naar het politiebureau no. 2. Aldaar gaf hij aanvankelijk op te zijn genaamd F. S., milicien, dienende aan boord van Speyk, doch toen hem werd gevraagd zich te legiti- meeren, verklaarde hij zulks niet te kunnen, en werkelijk genaamd te zijn P. H., en als milicien-stoker dienst te doen aan boord van de Van Speyk. Tot het instellen van een onderzoek naar de juistheid van de opgave van den aange houdene werd deze in bewaring gesteld. Vereeniging „de Dageraad". Men verzoekt ons mede te deelen, dat Don derdag 26 April voor de vereeniging „de Dageraad" zal optreden de heer Joh. van Gemert, ex-frater uit het Trappistenklooster te Tilburg. GEMEENTERAAD. Vervoer van ijzer van de Gemeente- Reiniging. In de raadsvergadering van 14 November 1922 werden B. en W. uitgenoodigd om het adres van den Algemeenen Bond van Be- lasangbetalenden in Hollands Noorderkwar tier, in zake vervoer van een partij oud ijzer, afkomstig van de Gemeente-Reiniging, naar Rotterdam, te stellen in handen van den Commissaris van Politie, ten einde zoo mo gelijk eene strafvervolging iu te stellen. Blijkens rapport van genoemden hoofd ambtenaar heeft de Officier van Justitie te Alkmaar geen termen voor eene strafvervol- ging gevonden, omdat het bedoelde adres geen strafbare beleediging bevat. B. en W.. stellen thans voor bedoeld adres voor kennisgeving aan te nemen, doch spreken tevens als hun oordeel uit, dat de bovengenoemde Bond in het zenden van het onderwerpelijk stuk in elk geval een niet te verdedigen daad heeft gepleegd. Im mers al moge dan nu zijn gebleken, dat de inhoud den strafrechter geen aanleiding tot ingrijpen heeft gegeven, het valt niet weg te redeneeren, dat die inhoud een verdacht making aan het adres van het betrokken Hoofd van Dienst bevat, waar er gespro ken werd van het niet verantwoorden van de opbrengst van het verkochte oud ijzer. Verder zeggen B. en W.: En nu verliezen wy geenszins uit het oog, dat de Secretaris van den Bond aan den met het onderzoek belasten politie-beambte heeft verklaard, van dien datum af, in afwachting van 's Raads beslissing en in 't vertrouwen dat deze zich daarmede kan vereenigen, de „zeevaart klasse" bereids naar school No. 8 is over gebracht. Straatnaam. Nu de straat, loopende evenwijdig aan de Van Hogendorpstraat, gereed is en de wo ningen, welke daaraan gebouwd zijn, bereids in gebruik zijn genomen, achten B. en W. het gewenscht, dat zij een naam ontvangt en stellen voor haar den naam „Van Lim burg Styrumstraat" te geven. BINNENLAND. De Zomertijd. De heer Van der Waerden, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de vol gende vragen gesteld: 1. Acht de minister het, rekening houdend met het internationaal spoorwegverkeer, niet wenscheiijk, dat de zomertijd wordt inge voerd te gelijk met zijn invoering in België en Engeland, dus op 22 April a.s.? 2. Indien hiertegen onoverkomelijke be zwaren rijzen, is de minister dan bereid mede te deelen, waarin die bestaan? 3. Is de minister bereid te bevorderen, in dien de datum van 22 April onmogelijk is, dat de wet van 23 Maart 1918 (St.bl. no. 165) zoo spoedig mogelijk worde uitgevoerd? En tegen welken datum kan de invoering worden te gemoet gezien? Marine-pensioenen. Naar „de Avondpost" verneemt, is door den Minister van Marine een voorstel aan hangig gemaakt tot wijziging van de pen sioenwetten voor de Zeemacht, waarin o.a. opgenomen is de bepaling, dat voor de iu de overzeesche bezittingen doorgebrachte jaren, geen extra-verhooging van het pensioen aan het personeel van de Zeemacht zal worden toegekend. Deze extra-verhooging van pensioen be draagt tot heden, naar het blad verneemt voor officier 75, voor onderofficieren 25 en voor minderen I 15 voor elk jaar dienst al daar doorgebracht. Tol zoover het blad. Is dit bericht juist, dan zullen dus de pensioenen bij de Marine aanzienlijk verminderd worden en wordt de vergulde pil van het moeten vertrekken en verblijven in de tropen welhaast van de laat ste gians ontdaan. Partijbestuur S. D. A. P. Op de vergadering van het partijbestuur der S. D. A. P., Zaterdag j.1. gehouden, werden blijkens een verslag in „Het Volk", voorloopige besprekingen gehouden over den uitslag van de Statenverkiezing. Over het naar Nederland laten komen van kin deren uit het Ruhrgebied door de S. D. A. P. in samenwerking met het N. V. V. werden voorbereidende besprekingen gevoerd. Als afgevaardigden naar de Internationale Vrouwenconferentie, welke 20 Mei a.s. te Hamburg wordt gehouden, benoemde het partijbestuur mevrouw Wibaut en mevrouw C. Pothuis—Smit. De resolutie door pg. J. H. Schaper samengesteld inzake den 8-uren- dag voor het congres te Hamburg werd goedgekeurd. Voorbereidende besprekingen werden ge voerd inzake een actie met het N. V. V. voor de bedrijfsorganisatie. De commissie, die tot doel had de moge lijkheid te onderzoeken om tot vorming van een pensioenfonds te komen, waaruit even tueel invaliditeits-, ouderdoms-, weduwen- en weezenuitkeering kunnen worden ge daan, ten behoeve van personen of gezin nen van personen in rechtstreekschen en volledigen dienst der Partij werkzaam als bestuurder of progagandist, adviseerde tot invoering van een bijzondere heffing ten bate van bovenbedoeld fonds. Ter bevorde ring van een gezonde financieele basis der S. D. A. P. adviseerde deze commissie om met ingang van 1 Juli a.s. over te gaan tot invoering van een bijzondere heffing. De in 1920 aan onderwijzers te veel betaalde bedragen. (Schriftelijk beantwoordde vragen.) De Minister van O. K. W. heeft, ten ver- Ingezonden mededeellng. Het Consultatiebureau is geopend iederen Dinsdag van 78 uur 's avonds, in de voor malige Stads-Apotheek naast het Ziekenhuis Consult kosteloos. M. J. W. RIENKS, Directeur. volge op de beantwoording van vragen van den heer Vliegen betreffende het niet terug vorderen van in 1920 aan onderwijzers te veel betaalde bedragen en het brengen van deze bedragen ten laste der gemeente- en school besturen, medegedeeld: Inderdaad heeft de Minister een onderzoek doen instellen of het, zonder dat dit te groote offers van de schatkist zou vergen mogelijk ware aan de onderwijzers, die over het jaar 1920, met inbegrip van het hun uitgekeerde voorschot, meer aan salaris uitgekeerd ge kregen hebben, dan waarop z}j ingevolge de bepalingen van het K. B. van 16 Dec. 1920 achteraf aanspraak bleken te hebben, dit meerdere te doen behouden, waartoe dan aan de gemeente- en schoolbesturen van Rijkswege een vergoeding toegekend zou meoten worden. Het resultaat van dit onderzoek is van dien aard, dat de Regeering thans meent zoo danige regeling inderdaad in uitzicht te mo gen stellen. De daarvoor noodige gelden zullen worden aangevraagd door middel van een wijziging van hoofdstuk Va der Staatsbegrooting voor 1923, waarvoor een wetsontwerp zoo spoedig mogelijk zal worden ingediend. OP EN OM HET BINNENHOF. Den Haag, 19 April. In een labyrinth. Van den nieuwen Senaat. Onze Clemen- ceau. De Stemplicht. Coalitie wee. De zomertijd. Het soms vrooiijk, ook wel eens spannend, s.eeas iaiigurauug parlementair spei is ueze ween, van neme zjjuen van hei Haagscüe Linuennof, heropenn. nn ue iweeue namer wachtte Dinsdag j.1, eene ncnienjü-saaie bezigneiü, waarin siecnis menscnen ais ae bexwawe kathoneke inge nieur Boiigaerts, vnennen van wisxunuige unpiUizerij en berekening, zich verlusti gen. Nog aityd moet zooals men weet na ue jongste Grondwetsherziening het Kies' reent voor ue Eerste Banier uer öiaten-Gene- raai wonnen geregeiü. Men had fianwe hoop, uat het LagerntiiS ook uit nog voor Pasohen zou kunnen afdoen, maar uat dep nns. n\u siuüü ue Banier uan voor het ontwerp tot wij ziging van ue Bieswec, üe Prov. Yvet en ue oeineeutewet. Waarin vervat üe nieuwe rege- nng voor uen Senaat. t is, genjk minister Ruys de Beeren- OroucK. 't oinscnreei, „een kunstig opge trokken en saaingesteid gebouw, waarbij net wegnemen van een steentje het geheet zou kunnen uoen ineenstorten".... Die „kunstig heid" gal z. Exc. van Binnenl. Zaken uan ook voornanieiyk aameiutiiig <mu steviger üan wy 't in üen laatsten tijd van mr. Ruys ge wend waren by vooroaat ane amenuemen- ten van iiigrypenuen aard vrijwel ai te wyzen. Voigens uit ontwerp wordt voor de sa> mensiening van üe Eerste Kamer het land verueeid in vier groepen die op 10 J uli a.s. 25 ieuen van üe Eerste Kamer hebben te kie zen, bestemd om in 1926 af te treden en 25, wier manuaat in 1929 afloopt. Om üe drie jaren worüen üus voortaan senatoren gekozen, wier manüaat zes jaar duurt. Zuid-Holland en Friesland samen 12; Groningen, Drente, üverysel en Gelderland samen 13, Utrecht, Zeeland, Brabant en Limburg samen dertien. De Evenredige Vertegenwoordiging brengt nu eenmaal meê allerlei ingewikkelde bereke ningen; dit is wel een der voornaamste re denen, dat het E. K. nooit ofte nimmer echt- pop uiair zal worden 1 De heer Marchant, de vryz.-democratische „voortrekker", zei 't op de manier, welke men van „ie tigre", den Nederlandschen Ciemen ceau, kent: de me ste leden van Provinciale Staten zullen nooit „wegwijs" worden in dit labyrinth van bepalingen, 't Is en blijft een doolhof, of: een reeks „puzzles", als men liever wil.... Wanneer mr. Marchant 't over zulk een onderwerp heeft, dan laat hy niet gauw ios, kan men zeker zijn. Er is iets van aen aard des fox-terriers in dezen langen, schralen man met het dorre, magere, beenige gelaat en de holle stem. Wat hij tusschen z'n scherpe tanden heeft, zal men hem vruchteloos ontrukken 't Is zoo begrijpelijk, dat de heer Marchant, gelyk hy eens in de Kamer verklaarde geen ministerieels portefeuille zou willen aan vaarden, gesteld dat de politieke koers hem gunstig werd.... Als „opponent", als oppo sitie-voerder, kritiek oefenend, voelt hij zich in zijn element. Zoodra mr. Marchant, achter de groene tafel staande, de slagen zou moeten opvangen, de defensieve, verwerende party vervuilen, zou hij zeer waarschijnlijk een slecht figuur slaanl De heer Marchant zei over „onbegrijpelijke wetten", die wij hebben, nog meer. Hij had de Drankwet kunnen citeeren, welke immers ook voor degenen, die haar hebben toe te pas sen, grootendeels „Chineesch" isMaar mr. M. bepaalde zich tot de Pensioen-wetten. En zei, dat er in Nederland vermoedelijk slechts één man is, in die wetten werkelijk thuis. En die meneer gaat uit van de opvatting, dat als hy 't maar weet, 't er niets op aan-komt, of geen sterveling verder iets van de Pensioen wetten begrijpt!.... Tegen üe regeling, voor de Eerste Kamer, zooals hier aan de Tweede Kamer voorgelegd, kwam van vryz.-democratische zijde hevige oppositie. Zij bepaalde zich tot „getuigen", en het amendement, waarin de fractie hare opvatting had neergelegd, is Woensdag door mr. Oud ingetrokken, volgens minister Ruys' wensch en verzoek. Zeer uitvoerig behoef ik er dus niet bij te vertoeven. Opmerkelijk en sympathiek is, dat de katholiek Van Vuuren, aan wiens loyale onbevangenheid door mr. Marchant hulde werd gebracht den schran- deren en bekwamen vrijz.-democraat mr. Oud een eere-saluut bracht voor de talentvolle wijze, waarop deze zyn amendement had saamgesteld. De heer Van Vuuren kon het voorstel niet steunen, maar vond toch aanlei ding om den politieken tegenstander te huldi gen. Zulke blyken van ridderlijken zin sieren de Kamer zoowel als degenen, die er blijk van geven. Mogen zij in meerdere mate dan tot- uusver voorkomen 1Dan stijgt het peil van ons Parlement weer. De heer üuü achtte 't ontoelaatbaar om dit omwerp te steunen, wijt er haast bij de zaak is; het Kiesrecht voor üen Senaat snel moet garegetu, en aigescheiüen van den inhoud uer voorstellen. De aoc.-u6iuocratische Haagsche wethouder Alberoa hau betoogu, uat men in afwachting van eene techuiscne herziening, weike toch binnen betrekkelijk korten tyd zal moeten voigeu, nu maar met ueze regeling, door ue Kegeering voorgesteiu, genoegen moet ue' men. Leze reueneermg stroom geneel met het nustig-bezaüigüe, waarüoor ir. Aiberda steeds weru gekenmerkt. Maar mr. Marchant vonü in üat conchiante r üen om de soc.-üemocrati sciie groep uerinate te prikaeien, üat het Dins- uag-nuuuag byna tot onstuimige kibbelpartij kwam.... YVaarbij de waarn. leider van üe groep, ue heer Schaper, siechts met uiterste inspanning zyn opiaaienden toorn wist te be dwingen.... Edoch, het stormpje ging zeer spoedig üggen. ue Vryheidsbouder, mr. Dresselhuys, die zich anuers met gaarne een gelegenheid iaat ontglippen om het Kabinet zoo mogelijk een „duwtje" te geven, bracht hier warme huide aan üe „scherpzinnigheid en deskundig heid", waarmeê dit ontwerp is opgebouwd. En zoowel de reeds genoemde heer Van Vuuren als üe chr.-histonsche heer Snoeck Heuke mans sloten zich hierbii aan. V oor minister Ruys werd 't dus, na lam gen tyd van „tegenwind", weer eens: „Mee- resstine und giuckhche Fahrt".... Z. Exc, zag er dan ook zoo vrooiijk en weigemoed uit ais men maar wenschen of hopen kan. 't Was ten slotte een gemoeaelyk debatje, waarbij de kijfpartytjes tusschen vryz.- en soc.-uemocraten het gerecht wat appetijtelijk maakten, als pikante saus.... Er was een amendement van den anti-revo- lutionnair Van den Heuvel, slanke, blonde jonkman, die op bizonder-luiden toon en met opmerkelijke biyken van zelfvertrouwen zijne meening in het Parlement verdedigt; figuur, van wien men beseft, dat hy zich voorstelt een rol van eenige beteekenis te spelen in het openbaar leven. Het voorstel-v. d. Heuvel sirekte om te voorkomen, dat lijsten, in een- zeii'uen kieskring ingediend, zullen kunnen verbonden worüen. Opdat geen kiezers zullen geiokt wordien met zeer-uiteenioopende argu inenten, waarna de stemmen byeen zouden worüen geteld. Minister Ruys had geen bezwaar tegen dit amendement. Dat er zonder stemming kwam. Terwjji met 62 tegen lü stemmen werd goed gekeurd een amenaement der Oommissie van Rapporteurs, waarvan de strekking is om het voorstel-v. d. Heuvel niet slechts op Tweede Kamer en Prov. Staten, maar „over de gan- sche linie" toepasselijk te maken. En toen is Linsdag-middag plots de rustige stemming, de zeifs wat soponiiek, slaapwek kend geworden „atmosfeer", waarin de Kamer voortwerkte, verstoord door den bleeken, hartstochteifjken anti-feminist, den vurigen anti-revolutionnair dr. Beumer. Hij kwam met een amenüement, waarvan de strekking was om een eind te maken, kort en goed, aan den Stemplicht in Nederland. ieder weet, dat de bepaling, stemplicht ver ordenend en er ook „poenale sanctie" aan ge vend; dus: straf bedreigend tegen de overtre ding ervan, met den besten wil niet kèn worden uitgevoerd. Dr. Beumer herinnerde, dat bij de jongste Staten-verkiezingen min stens een half uiilüoen kiesgerechtigden 'thuis zyn gebleven. Aan strafvervolging van al die gevallen is, althans in de grootere gemeen ten natuurlijk niet te denken. De vorige week heeft de premier in de Eer ste Kamer verduidelijkt: een toestand, waarin de wet „wassen neus" wordt, is ontoelaatbaar. En de heer Schaper kwam Dinsdag j.1. het voorstel-Beumer steunen met de vraag: wat blyft er, als men zulke dingen tolereert, over van den eerbied voor de wetl? 't Is volkomen juistI.... Maar toch behoort men „akte te nemen" van deze verklaring, van sociaal-democratische zijde gekomen! Ook in dit geval kwamen de chr.-histori- schen roet in het eten werpen. Eerst de heer Snoeck Henkemans, vervol gens mr. Schokking, de leider van de chr.- historische groep, verklaarden het voorstel- Beumer niet te kunnen steunen. Terwijl de katholieke ingenieur Bongaerts, in deze blijkbaar het gevoelen van zijne fractie vertolkend, er wèl zijn stem aan schonk. De Haarlemsche katholieke mr. Bomans wenschte daarentegen behoud van „den stem plicht". En ging zelfs zóó ver, deze vaak uitmiddelpuntig-redeneerende politicus, om het gevoelen te uiten, üat menschen, die hun stemplicht verzuimen, van de kiesbevoegd heid moeten vervallen verklaard. „Maar dat is juist, wat ze willen!" riep mi nister Ruys uit. En Z. Exc. heeft, wat vele gevallen betreft, gelyk!.... Het kiesrecht is waarlijk niet voor iedere(n) kiesgerechtigde zóó vurig be geerd goed! Van Vrijheidsbondschen kant werd by monde van mr. Dresselhuys het voorstel- Beumer bestreden. Wat den heer Schaper tot de schertsende op merking bracht, dat er in den stemplicht niets „historisch" is, terwijl toch de fractie-Schok- king hem blijkt te aanbidden. Terwijl de Vrij heidsbond, dien dwang begeert.... Minister Ruys herhaalde nog eens: de stem plicht kan niet blijven. De ministers van Bin nenlandsche Zaken en van Justitie hebben er lang en breed over gediscussieerd. Maar zij vonden geen andere oplossing dan: het uit schakelen van den stemplicht. Mr. Ruys de Beerenbrouck had dus geen bezwaar tegen aanneming van het voorstel- Beumer. Zóó stonden de zaken, toen de Tweede Ka mer in den laten middag van 17 April uiteen ging, nadat de stemming over het amend.- Beumer was bepaald op Woensdag-middag. En ieder was er vrijwel zeker van, dat den 18en April, te circa half twee ure, in het La gerhuis de Stemplicht zou worden ter-aarde- besteld. En toch liep t niet zoo! De katholieke ir. Bongaerts, die den vorigen dag immers verklaard had, het voorstel-Beu mer te zullen steunen, kwam nu met gansch andere woordenDe nacht en de ochtend bleken bij de katholieken het besef te hebben doen ontwaken, dat de afschaffing van den Stemplicht bij de komende Raadsverkiezingen verwarring en misverstand zou berokkenen, terwijl er ook niet zulk een haast bij de zaak is. De katholieke fractie vertrouwt, dat de Re geering zoo spoedig mogelijk met nadere voor stellen zal komen. Of er, mede in verband met de houding der chr.-historischen, bij de fraotie-Nolens ook nog andere motieven voor den „reuzezwaai", welken zij hier nam, hebben gegolden, men kan ernaar gissen: voorloopig blijven deze dingen „intra muros" van het overleg, dat tus schen de fractie en den minister heeft plaats gehad. Toen werd er Woensdag gestemd. En de stemmen staakten! Voor het ainend.-Beumer tot afschaffing van den Stemplicht verklaarden zich: de vrij zinnig- en sociaal-democraten, de Vryheids- bonders Bierema, Boon en Abr. Staalman, de chr.-geref. predikant ds. Kersten (die van geen vrouwen-kiesrecht of -stemplicht wil weten), de katholiek Van Vuuren, de chr.- historische heer Krjjger, mejuffrouw mr. Van Dorp en de plattelander De Boer. 't Ging 39 tegen 39. Er moest dus Donderdag-middag over-ge- stemd. Voor de zooveelste maal werd de zware barst in het cement, dat de deelen der voor malige coalitie nog moet saamkouden, zeer- zichtbaarl Het amend.-Beumer is Donderdag-middag verworpen met 42 tegen 39 stemmen. Thans stemde mej. Van Dorp.tegen het voorstel. Men weet van-oudis.„Souvent femme vane Na deze stemming, die natuurlijk groote spanning wekte, zette de Kamer in indolente onverschilligheid den tocht voort door de uitermate-dorre streek van deze Kieswet-wij ziging. De heer Schouten behaalde een overwin- ninkje met een amendement, bepalend, dat de stembiljetten voortaan niet meer gedurende vier jaar moeten worden bewaard. Na „ge bruik" en controle kunnen ze verbrand. Van grooter beteekenis was het amendean.- v. d. Heuvel, strekkend om met behoud van het steisel üer grootste overschotten, het be lang weg te nemen, om een aantal lijsten eener-zeude party onverbonden te laten, üus: ue speculatie op overschotten te voorkomen. Een auiend.-Bongaerts ging in dezelfde richting. Het beoogue de toekenning van de zeteis, üie nog te verdeeien overblijven na toe kenning van eén zetel voigens üe grootte aan ue in aanmerking komenue iysten, in dier voege te üoen geschieden, dat üe som der af- wykingen tusschen den zeteikiesdeeier en de lysi-kiesueeiers zoo klein mogelijk wordt. Bi zei straks reeds: men moet van deze din gen houuen om er „het ware" van te ge meten. De vryz.-democraat mr. Oud had het verst- strekkenue amendement, tevens 't geduchtst aangevaden voorstel. Zyne bedoeling was om üe vier kiesgebieden, waarin het Regeerings- voorstei het land wil veraeeien en waarvan om üe drie jaar twee 25 Eerste Kamerleden zullen kiezen. De heer Oud wilde het land maken tot één kiesgebied', dat om üe drie jaar 25 senatoren zou kiezen, waarby dan elke provincie met af zonderlijke lijsten zou mogen uitkomen. Ik zat er iny toe bepalen aan te stippen, dat aan minister Ruys' wensch en aandrang tot intrekking van hunne voorstellen Woensdag werd gevolg gegeven zoowel door ir. Bongaerts als door mr. uud. Terwijl slechts de heer v. d. Heuvel zijn amendement handhaafde, waarover Donderuag, nadat de Kamer het vonnis over den Stemplicht had geveld, zou worden beslist. Het is verworpen met 21 tegen 60 stemmen. Minister Ruys triumfeerde en zag zyn art. 100 van het ontwerp ongedeerd uit üe parlemen taire smeltkroes komen. Eerste Kamer. In verbijsterende uitvoerig- en langdradig heid zette üe Senaat het Begrootings-werk Dinsuag voort. Nadat Marine (met de 6 stem men van vrijz.- en soc.-democraten tegen) was goedgekeurd, ging men aan de Begrooting van underwijs, K. en W. Waarby de jongste sena tor prol. Bieger een wetemchappeiyk en sterk-apologetisch betoog hield. Waarin hij uiteenzette de beteekenis van wijsbegeerte, ook voor de vakstudie. De heer Steger wil, dat phiiosoi'ie ook verplicht vak zal worden voor de medische studie, de veterinaire en de Land- bouw-koogeschooi. In het wetenschappelijk en sociaal beiang vraagt prof. Steger, dat aan alle Staats-hoogescholen de wijsbegeerte in eere zal worden hersteld. De chr.-historische prof. Slotemaker de Bruine zette na den senator priester een zeer uitgebreid betoog op, waarin hy protesteerde tegen het „degradeeren" van onze hoogescholen tot vakscholen. De wet- Limburg waardoor onze H. B. S.'ers kun nen gaan studeeren voor medicus en natuur- philosoof, acht professor uit den booze. Het wetenschappelijk peil, waarop onze studenten staan, is (zegt de Hoogleeraar) dalende. Hij is, gelijk Woensdag-middag uit het vervolg van zijne extra-uitvoerige rede bleek, tegen stander van bijzonder universitair onderwijs. Mevrouw PothuisSmit, de „roode" sena- trice, nam 't op voor de onderwijzers, het ze vende leerjaar en het vervolg-onderwjjs. De heer Franssen gaf minister De Visser den raad, zy'ne plannen inzake de classificatie niet los te laten. De heer v. d. Maessen de Sombreff wilde de kweekschool te Heerlen handhaven. Mr. Harm Smeenge deed een goed woordje voor de schip perskinderen. Mr. V erkouteren hield een leuk- geestig speechje tegen het specialiseer en op onderwijs-gebied, waardoor zegt deze oolij- ke, chr.-historische senator „de studenten gek worden"Ten slotte sprak de heer Verkouteren een sympathiek, warm woord ten gunste van onze noodlijdende beeldende kunstenaars. Waarbij de katholiek v. d. Lande zich aansloot. Min. De Visser wees dezen steun, op de „bekende" gronden, af, zy het dan ook met bloedend hart. Tegenover het anti-revo lutionnair verwijt, dat hij al te veel centrali seert en de vrijheid van het onderwijs al-meer beperkt, toonde Exc. De Visser zeer merkbare en hevig-ontstemde verontwaardiging. „Ik daag ieder uit", aldus de minister, op geprik- kelden toon, „mij daarvan een deugdelijk be wijs te leveren!En hij voegde erbij, drie weken geleden een der anti-revolutionnaire voormannen te hebben gesommeerd, Z. Exc. het hier bedoelde bewijs te leveren. Maar.... dr. De Visser wacht er nog altijd op! „Ik protesteer ertegen" aldus nog de minister „dat men op deze manier legenden kweekt te mijnen nadeele!" Ook het senatoriaal debat, bij de Onderwjjs- begrooting gevoerd deze week, was al zeer weinig geschikt om de verhouding tusschen anti-revolutionnairen en chr.-historischen iets warmer te maken dan die allengs is gewor den Al deze discussiën en deliberatiën werden door de Eerste Kamer gevoerd onderwijl de

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5